Wereldnieuws AANVRAGEN VAN VRIJDOM VAN TEWERKSTELLING BINNINlAND Texeische Berichten JAARGANG. No. 5846. WOENSDAG 29 MAART 1944 EXELSCHE COURANT De lessen van Cassino. )c militaire medewerker van de „Daily legraph", luitenant-generaal Martin, kt in zijn blad lessen uit de gebeurte- seri bij Cassino. Hij zegt, dat de gealli- ■de verwachting, de Duitsche weer- ,nd te kunnen breken door middel van geweldig luchtbombardement, niet in vulling is gegaan. Bombardementen nnen wel de gevechtskracht van de and tijdelijk verlammen, doch niet •nietigen. Meer dan 100 bommenwerpers neergeschoten. Britsche bommenwerpers, die Vrij- javond B e r 1 ij n bestookten, waren de felle afweer niet in staat hun nmen op de vastgestelde doelen te hten; bovendien was het grondzicht tig. Over de heele stad kwamen bom- terecht, maar de aanvallers hebben door het- verlies van meer dan 100 notorige bommenwerpers voor moeten ten. Londen heeft het verlies van 73 egtuigen toegegeven. Kleinere Brit- e formaties wierpen bommen op het >ied van Leipzig en Weimar. Opmarsch van de Japanners in Britsch-Indië. Jeruime tijd kwjam er weinig nieuws het front m Britsch-Indië, maar deze ek kon Tokio van opmerkelijke succes- i der Japansche troepen melding ma- i. Op verscheidene plaatsen hebben zij, teund door Nationalistische strijd- ichten, de grens tusschen Birma en tsch-Indië overschreden. De Britsche epen moesten in zuidelijke richting >r het nauwe Kabaudal terugtrekken dreigen daar tusschen twee machtige ers te worden ingesloten. Daar komt dat steeds meer inheemsche troepen het Britschindische leger er genoeg krijgen, zich als kanonnenvleesch te en gebruiken. De Arherikancn worden ontevreden. )e „New York World Telegram" pu- .eert een ingezonden stuk van een ha- lezers, waarin wordt gezegd: „Men rijft ons voor, goedkoope margarine te opd^ onze boter naar de Sovjet- ssen kan worden gestuurd, menschen, nooit tevoren boter geproefd hebben, ider vleesch moeten wij eten, omdat »eland ons vleesch wil hebben; dat- fde Engeland laat zijn slaven in In- honger lijden. Benzine, koffie, enz. eten wij besparen, want men geeft ►r, dat onze soldaten die noodig heb- De benzine wordt intusschen ver^ ld door onze bureaucraten, terwijl de daten koffie en andere noodzakelijke gen niet ontvangen Nog in het begin deze week verzocht ons een Noord- lerikaansche soldaat, die zich in Zuid- ië bevindt, hem toch wat koffie en llen sokken te zenden. Laten wij rom een regeering kiezen, die voor pet. uit Amerikanen bestaat, zoo ein- t dit ingezonden schrijven; laten wij gen, dat er mannen en vrouwen in het gres .komen, die de wil van ons eigen k uitvoeren en niet doen, wat buiten- dsche politici voorschrijven. 15 Een ondoordringbare muur tegen het bolsjewisme. long^rije leeft in nauwe lotsverbon- iheid met Duitschland; op de oude, be efde grondslag eener Duitsch-Kon- irsche samenwerking alleen kan het toekomst waarborgen. Dit is de ndtoon van hoofdartikelen in de Hon- rsche pers der laatste dagen. De in ïgarije aangekomen Duitsche troepen als wapenbroeders en kameraden be et. Schouder aan schouder met de igaarsche strijdkrachten zullen zij, wel in het belang van Duitschland en igariie als in dat van het overige vas- md van Europa het bolsjewisme be lden. Het nieuwe Hongaarsche kabi- is door het Hongaarsche publiek met grootste kalmte, met hoop en ver- t iwen ontvangen; het geniet in volle vang het politieke en moreele ver wen der natie. Het heeft de plicht al- crachten aan te wenden om 't bolsje- tisch gevaar uit te schakelen. >ok de Roemeensch bladen nemen met loaning van de gang van zaken in ïgarije kennis. Zij constateeren op- w, dat Duitschland vastbesloten is, ondoordringbare muur tegenover de ijewistische bestorming op ie bouwen. >rde gevechtswil van alle volken in t-Eifropa alleen kan deze muur wor- versterkt. Het gaat om het waarbor- van de onafhankelijkheid! Daarvoor ;een offer te groot. Het bolsjewisme en doodelijk gevaar.""Daarom moet de le beschaafde menschheid zich aan- den tot de strijd tegen dat monster, kunst en kuituur, kerk, gezin, ja s met verdelging bedreigt. Wie. hier jfelmoedig of onverschillg tegenover t, verzaakt zijn plicht, ja, pleegt een daad jegens het vasteland van Eu- y on. 29 Maart op 6,23; onder 19,08 maan. 29 Maart op 9,21; onder Eerste Kwartier: 31 Maart 13,34. OC, WATER OP TEXEJ S BEE. 29 Maart 0,24 en 12,44 30 Maart 1,06 en 13,28 31 Maart 1,52 en 14,18 Dr. Malan en het communisme. Volgens Reuter heeft Dr. Malan, leider der Z.-Afrikaansche oppositie, verklaard, dat indien een overwinning der geallieer den een verbond met de Sovjet-Unie en de verspreiding' van het communisme in de geheele wereld zou betéekenen, Duitschlands victorie daarentegen de ver nietiging van het communisme, hij zou zeggen: Laat Duitschland overwinnen! Slakkengang der geallieerden in in Zuid-Italië. Twee maanden is het nu al geleden, dat de geallieerden bij Nettuno aan land gingen met het doel binnen afzienbare tijd hun intoch' in Rome te doen en het Garigliano-front in de rug aan te vallen. Maar er is geen spaan van terchtgeko- men. Dit is aan twee omstandigheden toe le schrijven: le. de bergachtige gesteld heid van het terrein; 2e. aan het held haftig verzet van Duitsche keurtroepen, die hier zijn opgesteld. De Duitsche sol daten hebben het hier vaak hard te ver duren, schreef de Berlijnsche corresp van de Telegraaf: Soms staan ze tegen over een vijf- of zelfs wel achtvoudige overmacht; het vijandelijk artillerievuur gaat dag en nacht door; verder maakt de vijand gebruik van fosforhandgrana- en en van kanonnen, die een hagel van "osforgranaten over de Duitsche stellin gen uitstrooien. Daar komen nog bij het vuur van de zware batterijen en de zeer hevige luchtbombardementen. De Duit sche soldaat laat zich echter ook niet onbetuigd. Terwijl de verliezen van de vijand heel hoog zijn, blijven die aan Duitsche zijde binnen draaglijke grenzen. Van de fronten. In verscheidene sectoren aan het Oos- elijk front duurt de verbitterde afweer- slag voort. Vooral tusschen Perwomaisk en Brody nam de strijd een hevig karak- er aan. De steden Balti en Proskoerof werden ontruimd, maar in andere secto ren werden penetraties in kloekmoedige 'egenaanvallen gezuiverd. Niet zelden staan de Duitsche troepen tegenover nu meriek sterkere vijanden; tusschen Proskoerof en Tarnopol drongen de bolsjewieken met overmachtige strijd krachten naar het zuiden door; in het gebied van Brody evenwel hebben Duit sche troepen verscheidene vijandelijke bataljons en een aantal pantserwagens vernietigd. De berichten uit Italië maken melding van de vergeefsche strijd der geallieerden om Cassino, dat de weg naar Rome be- heerscht. Het heeft hun al zware offers gekost. Een N.W. van Spezia (Golf v.an Genua) gelande Amerikaansche com mandotroep, 2 officieren en 13 man, werd in een gevecht gedood. Luchtoorlog- Vijandelijke terreurvlie- gers teisterden de laatste dagen opnieuw West-, Noord-West-, Midden- en Zuid Oost Duitschland, alsmede plaatsen in 't Ruhr-, Rijn- en Maingebied. Met name moeten genoemd worden: Berlijn, Frank fort a. M., Essen en Oberhausen. In de getroffen woonwijken leed de burgerij verliezen. Tiejjtallen "machines werden neergehaald. In Engeland richtten bom bardementen door Duitsche vliegers groote verwoestingèn aan. iTALÏE De uitbarsting van de Vesuvius ver oorzaakte 40,000 dakloozen. De aschre- gen duurt voort. Rond Pompeji ligt twee meter asch. Onder onbeschrijfelijke omstandig heden verblijven in Isernia ruim 1400' Italiaansche burgers in een Anglo-Ame- rikaansch concentratiekamp. FRANKRIJK. Dr. Pétiot zou wel 50, 60 personen vermoord hebben. Hij zou hen voor f 50,000 elk helpen om naar Amerika de wijk te kunnen nemen, maar benam hun door een gifinspuiting het leven. Aan familieleden liet hij tevoren een brief over „goede aankomst" schrijven. ENGELAND In 40 mijnen in Yorkshire wordt door 60,000 man gestaakt. Volgens een gerucht zouden Chur- chill, Stalin en Roosevelt binnenkort weer samenkomen. Churchill verklaarde tegenover A- merikaansche luchtlandingstroepen, dat zij „spoedig hun groote slag zouden kun nen slaan". LAATSTE NIEUWS De Britsche havenstad Bristol is een half uur met bommen bestookt. De Paus hoopt Zaterdag voor Paasch een radiotoespraak te houden. Roemenië roept nieuwe lichtingen op.. Van de Britsche vliegtuigen, die Vrij dag Ber-lijn aanvielen, werd een vijfde deel neergehaald. Binnenkort komen Sovjet-vlieg tui gen naar Italië ten behoeve van transport voor Tito's „bevrijdingsleger". In een kindertehuis te Karlskrona (Zw.) zijn elf kinderen omgekomen door een brand, ontstaan door vlamvatten van celluloselak waarmee de keukenvloer ge schilderd was. Een vei bitterde strijd is te wachten aan de Proeth. Met alle middelen zal 't de Sovjet-Russen onmogelijk worden ge maakt, binnen te dringen in Roemenië, waar zich bij Bacau en Ploesti de voor naamste bronnen voor natuurlijke petro leum bevinden, waarover Duitschland de beschikking heeft. Het 2e Sovjet-leger staat nu aan dé spoorlijn naar Jassy. OOSTLAND ROEPT! Stadsjongens Stadsmeisjes, ook voor jullie is plaats in de Germaansche anddienst in West-Pruisen. Trekt er op uii en ziet meer van ons werelddeel. Leert daar het boer en-handwerk, strijdt mee in de groote productieslag voor ons Nieuwe Europa. Duizenden hecta ren vruchtbare grond liggen te wach- 'en op rappe, stbere handen. Door jul lie arbeid in het Oosten help je mee de voedselpositieook van Nederland, te verzekeren. Als je goed gezond bent en kunt werken, zul je daar boer of boerin kunnen worden. Meld je aan bij de Germaansche Landdienst, Koningslaan 9 Utrecht. Ook voor bedrijven op het gebied der voedselvoorziening wordt nu de z.g. Z.- kaarten-proccdure ingevoerd. Evenwel behoeven nog geen formulieren en Z.- kaartên te worden ingevuld door eigena ren en werkkrachten van land- en tuin bouwbedrijven, ook met door visschrs en bij hen werkzame personen. Wel moet dit geschieden door personen betrokken bij de industrie op het gebied der voedselvoorziening, de groothandel in levensmiddelen, tusschenpersonen in de voedselvoorzieningsbranche, de detail handel in de voedselvoorziening, am- bachtsbedrijvén in de voedselvoorziening (slagers, bakkers, maalders, loondor- schers), koel- en vrieshuizen, vlasver- werkende ambachtsbedrijven, griend- en rietbedrijven, boeren-leenbanken en haar centrales, het ambacht ten platte lands en de nevenbedrijven van de land bouw (dorpssmeden, wagenmakers, repa ratie-inrichtingen voor landb. werktui gen, dorpstimmcrlui, electr. techn. in stallateurs, metselaars en dakdekkers, uitsluitend of in hoofdzaak op het platte land werkzaam, zadelmakers en vervaar digers van tuigen, persbedrijven voor hooi en stroo en grasdrogerijen). Wie reeds formulieren inzonden, hoe ven dit niet te herhalen. In te vullen witte formulieren en groe ne Z-kaarten aan te vragen bij: Kamer van Koophandel te Alkmaar. Men moet net zooveel Z-kaaten aan vragen als er mannelijke werkrachteri van 18-45 jaar zijn (eigenaar, directeur, meewerkende familieleden inbegrepen). Het witte formulier moet in drievoud worden ingevuld. Elke Z-kaart bestaat u t drie deelen. Alles volledig en duide- lijk. invullen. Daarna (in elk geval voor 30 April) de :ngcvulde formulieren en kaarten inzen den bij Hauptablcilung Ernaehrung und Wirtschaft, J. v. Stolbërglaan 45, Den Haag. Ook voor vroeger door een z.g. Aus- weis vrijgestelde arbeidskrachten moeten formulieren en kaarten worden inge vuld, want die Ausweise komen te ver vallen! Niet verzuimen! Anders wordt met de belangen van betrokkenen geen rekening gehouden en heeft men aan zichzelf te wijten, dat men zelf en zijn personeel voor tewerkstelling elders wordt aan gewezen. POSTZEGELS Frankrijk gaf een nieuwe serie koloni ale postzegels uit: waarde samen 445,60 fr. Het monogram R F. (Fransche repu bliek) ontbreekt er op. HOOGFREQUENT MEETAPPARATEN. Voor het in bezit of in gebruik hebben van electr. apparaten of inrichtingen waarmede door middel van hoogfrequen te trillingen metingen van eenigeriei soort kunnen worden gedaan is vergun ning van de Directeur-Generaal der PTT noodig. Aanvraagformulieren te ver krijgen bij: Hoofd Dienst Radio, Scheve- ningscheweg 6 te 's-Gravenhage. (Voor elk type een formulier). Ook radiohande laren, die reeds aangifte deden, moeten een verguning aanvragen. HISTORISCHE NOOTJES Tachtig jaar zal het tegen het eind van 1944 geleden zijn, dat de Eierlandsche vuurtoren werd gesticht. Mocht het zijn, dat hij dan zijn vertrouwde licht weer verspreiden kan! De wedstrijd om 't damkampioenschap van Texel werd 1 April 1914 in het voor deel van de heer Broekkamp beslist 26 p. (max. 28 p.); no. 2 werd S. van Heer waarden (24 p.), no. 3 P. C. Koning (22 p.) Een deel van Arnhem krijgt binnen kort waterstofgas. Iets nieuws. Ook voor rieten meubelen en aanver wante artikelen gelden nu max. prijzen. Kievitseieren mogen van 1 April af niet duurder dan 55 ct. per stuk worden verkocht (inkoop 50 ct.) Twee arbeiders te Den Bosch werden bij het lossen van wagens hout zoo ge wond, dat zij kort daarna zijn overleden. De 81-j. wielrijder P. J. Pats te Voor burg is na een aanrijding door een tram overleden. Twee jongens te Rotterdam. 16 en 18 j., stalen uit een magazijn voor f 500 aan snijbloemen. Ze zijn aangehouden. Doordat zijn paard struikelde kwam een landbouwersknecht te Biervliet te vallen. Aan de gevolgen is hij overleden. Door dc donkerte is te Delft de 52-j. loodgieter H. Geurts op de Hooikade te water geraakt en verdronken Bij een twist heeft te Kaatsheuvel ze kere W. Maton zijn buurman A. Zee- brechts door een messteek in de borst ge dood. M. is gearresteerd. De 85-j. gebrekkige J. Hendriks is in djn woning te Vriezenveenschewijk bij ie kachel in brand geraakt en omgeko men. Doordat zijn paard op hol sloeg is te /srm (Dr.) de 71-j. landbouwer H.Dijks on der zijn wagen geraakt en aan de gevol gen overleden. Een auto met gestolen textielwaren werd te Rotterdam opgemerkt. Toen be stuurder onraad bespeurde, liet hij de heele boel in de steek. In Zeeland waren beurtschippers, die van evacué's het 20-voudige van de prijs vroegen;- anderen eischten betaling in latura. Hulpvaardige Nederlanders! Bij ontsporing van de tram Groningen -Drachten aan de Groninger grens werd machinist Krampen zoo gewond, dat hij kort daarna is overleden. Belgische smokkelaars met gummi knuppels gewapend, raakten met kom miezen te Chaam aan het vechten. Eeni- gen werden in arrest gesteld, 200 kg 'arwe werd in beslag genomen. In arrest gesteld is te Assendelft een 30-j. fabrieksarbeider, die zijn vrouw zoo lang de keel dicht kneep, dat ze be wusteloos werd. Een familelid voor kwam erger. Door een mallejan (2-wieligc wagen met groote wielen), waarop een boom werd vervoerd, is te Utrecht een invali dewagentje zoo aangereden, dat het kan telde. Inzittende kwam onder de wielen van de mallejan en is kort daarop over leden. Op een doodloopend weggetje bij Sprang-Capelle vond men in een auto de Ujken van de gehuwde accountant Br. en .de ongehuwde mej. B., beiden uit Til burg. Ze stierven aan vergiftiging. In de auto gevonden bonbons zullen nog wor den onderzocht. RECHTSZAKEN Straffen van 18-24 mnd. kregen spoorwegarbeider te Geldermalsen, die zich aan diefstal schuldig maakten. Acht mnd. werd gevorderd te Zwolle tegen een 23-j. hulpbestels*^ der P.T.T., die postpakketten leeghaalt en brieven voor veraf wonenden thuis liet liggen. Een 37-j. vrouw te Rotterdam, die haar 12-j. zoontje mee naar 'n warenhuis had genomen om daar te stelen, kreeg vijf mnd (met aftrek). Tegen een 32-j. vrouw te Heerlen, die haar man met arsenicum poogde te dio den en IV2 jaar kreeg, is in hooger be roep 3 jaar gevorderd. F 75000 boete, zes mnd gevangenis en een jaar de zaak sluiten w.^r de straf voor de 39-j. G. v Hienen te Breukelen, die plm 218000 kg. appeien zwart ver handelde. Een werkster te Eindhoven, verdacht van diefstal van plm f 7500 uit de ka mer van een slager, bij wie ze gewerkt had, is bij gebrek aan bewijs vrijgespro ken. Vijf jaar werd gevorderd tegen een 24-j. schoenmaker te Eindhoven, die 120 fietsen stal. Vier mnd. met aftrek tegen een wielrenner met weréldnaam, die er eenige heelde. Tien mnd. tegen een fietsenhandelaar, die van de dief 40 fiet sen kocht. TEXELSCH DIALECT skrcpcl, soort tuingereedschap, om on kruid weg te hakken, kuiltjes te maken, enz; skume, langs de huizen zwerven om te zien, of er ook wat te beleven of zelfs te bemachtigen is; het gebeurt 's avonds en wel door jongens; niet zelden trachten zij hun slag te slaan, waar een partijtje wordt gegeven; daar nemen zij uit de keuken bv. versnaperingen weg; ook „skooic"; EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM Donderdag: 13,— Welke groente zaaien in April? 18y45 Praatje van Max Blokzijl. Vrijdag: 13,Voor boer en tuinder; 18,45 Over proefstations. Zaterdag: 13,25 Wan deling met Dr. Meenen langs de sloot kant in het voorjaar; 13,55 Voor volks tuinders. Nu reeds wordt de aandacht gevestigd op een uitzending van Dinsdag a.s., Hilv. I, 13,uur „Aan het spinnewiel"; op be zoek bij de Stichtsche Landvrouwen. DOODVONNIS VOLTROKKEN. De Nederlandsche onderdaan Peter Jo hannes Maria Vl.o et, die door het Duit sche Obergericht in de bezette Neder landsche gebieden wegens verboden be zit. van wapens en poging tot moord op Duitsche politie-ambtenarcn als saboteur ter dood was veroordeeld, is, nadat de kwestie van gratieverleening was on derzocht, terechtgesteld. ZOMERTIJD. De zomertijd gaat in op Maandag 3 April, 's morgens twee uur. Dan wordt de klok een uur vooruit gezet. DE SCUOENENBEURS. De N.V D. geeft tot hét ruiden van schoenen gelegenheid morgenmiddag van 34 uur (Raadhuis). DE GELE INWONER-KAARTJES moeten afgestempeld worden. Wie als Texelaar naar de vaste wal wil reizen, moet behalve zijn persoonsbe wijs het bekende gele kaartje kunnen toonen. Op dat kaartje wordt verklaard, dat de houder daarvan ingezetene der gemeente Texel is. Van heden af zijn deze kaartjes nog alleen geldig, wan neer daarop stempels zijn aangebracht. We maken belanghebbenden attent op ëen belangiijke publicatie in dit nummer KINDERZANG. Toen we Zaterdag de feestmiddag van Mevrouw Room's Kinderkoor bijwoon den, dachten we onwillekeurig aan deze regels van een der zusters Lovelmg: ..Wat in de kinderjaren 't harte bogit en tooit, dat prent zich in 't geheugen en dat vergeet men nooit". Het leven van de mensch kent hoogtijdagen, ook dat van dc mcnsch-in-de-dop, het kind. Wel nu. zoo'n evennement heeft de jeugd en met haar een zaal vol aandachtige luisteraars en toeschouwers dezer da gen in Pen's Zaal tweemaal doorleqfd; op 18 en 25 Maait. Wat de peuters, de oude re jongens en meisjes en de „hoofdafdee- ling" ons te genieten hebben gegeven, verdient een kruisje aan de balk. Mevr. Room-Wiïkeshuis en haar voor treffelijke pianiste, mej. Nelie Tiessen, hebben iong en oud aan zich verplicht. Opgetogen was men aan beide zijden van het voetlicht; ja. ook op het tooneel, want eindelijk was de langverbeide middag dan daar; maanden aaneen had men vlij tig gestudeerd; nu kon men laten hooren, hoe ver zij het in de zangkunst wel had den gebracht. Meer dan 120 kinderen telt het koor nu reeds. Het podium kon hen maar nauwelijks bevatten. Wat een fleu rige aanblik, toen de heele schaar daar aangetreden stond met stralende gezicht jes, allen op hun „Paaschbest" gekleed (hiervoor komt wat kijken in deze dagen, moeders! Ons compliment, hoor!) Het zangspel van Cath. van Rennes, Lentebloemeh. was een uitnemend slot van de middag. De mogite, daaraan be steed. werd rijkelijk beloond. De aan kleeding van hel tooneel en de fraaie costuums hebben tot het succes niet wei- n'-6 bijgedragen. De hoofdrollen werden heel goed vertolkt. Aan het slot verrasten de kinderen de dames Room en Tiessen door het zingen van een lied, waarin zij onder het aan bieden van geschenkên hun dank ver dikten. Mevr. Room dankte allen voor de haar verleende medewerking en wel in het bijzonder de heeren Pen en de beer en Mevr. Tiessen-Schuitemaker, wier woning voor vele repetities immer gastvrij open stond. (Duinker.) VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1772. De Zweedsche geleerde en theo soof Emar.uel Swedenburg te Londen overleden KUNST EN KULTUUR. Gemeentcuniversiteit Amsterdapi. Aan prof. dr. Van den Berg van Eysinga is op verzoek eervol ontslag verleend. „Een gelukkig mensch". Binnenkort zal in ons land de première plaatvinden van de Tobis-film „Een gelukkig mensch" (Ein gliicklicher Mensch)), met Ewald Balser, Viktor de Kowa, Maria Landrock en Gustav Knuth. De nieuwste film v<m Ileinz Riilmiann ..Die Feuerzangenbowl' zal onder de ti tel „De Belhamel" in de Paaschweek in ons land haar première beleven. De film is „een loflied op de school, maar het is mogelijk, dat de school het niet merkt". Onder dc Fransche films, die binnen kort door het Ufa-Tobis Filmverhuur kantoor in ons land zullen worden ge ïntroduceerd bevinden zich twee films, waarin de bekende acteur Pierre Fres- nay de hoofdrol vertolkt. De eerste daar van is „De laatste der zes" (Le dernier des six), 'n detective-verhaal. De tweede „De hand van Satan" (La main du diable) heeft een sterk mysterieuze in slag; zij is zelfs hier en daar ietwat „grie zelig". MARKTBERICHTEN. TEXEL, 27 Maart 1944. 20 koeien, 6 varkens, 17 n. kalveren, levering; 30 konijnen f 1 per kg.; 20 kip pen f 0,90 per kg.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1