Kaar een schoons vrsdei Zwitserland in de maalstroom Van de Fronten in Oost en West. VAREN, DAT IS LEVEN BINNENLAND Wereldnieuws 57© JAARGAN'G. No. 5847. zATËRDAG i APBïL iü4i TEXELSCHE COURANT BUITENJLANDSCH WEEKOVERZICHT 22—29 MAART 1914. DE DREIGING IN HET ZUIDEN. Op het oostelijk front ontwikkelen de gebeurtenissen zich thans in een uiterst snel tempo. Drie ontzaglijke Sovjetrussi- sche legei-s hebben in het zuiden het er op gezet, de Duitsche defensie aan het wankelen te brengen. De overmacht, die daarbij aan de dag treedt, is op sommige punten blijkens de Duitsche verklaringen eenvoudig overweldigend. -Tusschen Mo- gilew-Podolsk heeft het tweede Sovjet- russische Oekraineleger de Dnjestr over schreden; het is daarmee op Roe- meensch grondgebied geraakt. De roode opmarsch is reeds gevorderd tot voorbij Balti, dat prijsgegeven moest worden en staat bij de afsluiting van dit overzicht, thans aan de spoorlijn naar de stad Jassy. De voorhoeden bevinden zich aan de ri vier de Proeth, die tot 22 Juni 1941 de Roemeensche grens vormde, eer de Roe menen en Duitschers er in slaagden, kort na het ontketenen van de strijd in het oosten, Bessarabië aan de Sovjets te ontnemen. Roemenië leeft dus in het be sef, dat de vijand voor zijn poorten staat. Uit dien hoofde heeft het danook reeds maatregelen genomen, om zijn troepenmacht te versterken. Maarschalk Sjoekow opereert met het eerste Oekrainsche leger op de westelij ke vleugel en oefende aanvankelijk druk uit op Lemberg. Een van zijn, kolonnes is echter voorshands door de Duitschers bij Brody, de andere N.W. Kowel tot staan gebracht. Sjoekow heeft blijkbaar het cog gevestigd op de verovering van Czer- nowitsj; er zijn aan de Dnjestr, in ver band hiermee, zeer verbitterde gevech ten geleverd. Overziet men de Sovjetrussische storm loop in beide gebieden, dan krijgt men de indruk, dat wellicht eerst het Karpa- thengebergte hun een voorloopig onver biddelijk halt zal kunnen toeroepen. Deze zóne van woest, schier ontoegankelijk bergland, zwaar beboscht, en slechts langs paswegen begaanbaar, is steeds de natuurlijke schutse van dit deel van Eu ropa tegen de horden uit de steppen ge weest. Uit deze eisch zijn de gebeurtenissen te verklaren, die inmiddels in Hongarije hebben plaats gevonden WAT IN HONGARIJE GESCHIEDDE. Duitsche troepen zijn in Hongarije aan gekomen, op grond van wederzijdsch Duitsch-Hongaarsch overleg en hebben er zorg voor gedragen, gelijk een Duit sche commentator verklaarde, in plaats van het „cordon sanitaire", hetwelk Brit ten en anderen als een utopische be scherming van Europa tegen de vloed uit het oosten voor oogen zweefde, een levend „cordon militair" tegen dit ge vaar te vormen. Dit optreden van de Duitsche troepen vond plaats op grond van het dfie-mo- gendheden-pact, waarvan ook Hongarije een der onderteekenaars is met het doel dit land in het kader van de ge meenschappelijke oorlogvoering te hel pen. Intusschen ging deze vernauwde militaire samenwerking gepaard met een regeeringswijziging te Budapest. In over leg met de Duitsche regeering heeft ad miraal Horthy het kabinet-Kallay ontsla gen en aan de Hongaarsche gezant te Berlijn, Von Sztojay opdracht gegeven 'n nieuwe regeering samen te stellen met het karakter eener krachtige nationalis tische concentratie. Té Berlijn wijst men er op, dat dit rechts-radicale bewind zich op de basis van een zeer nauwe samenwerking met Duitschland heeft gesteld, en dat thans in Hongarije met één slag een einde is gemaakt aan verschillende anti-Hongaar- sche en anti-Europeesche invloeden, die reeds lang merkbaar waren en waartegen het kabinet-Kallay blijkbaar met krach tig genoeg wist op te treden. Het binnenrukken van de Duitsche troepen is geschied na overleg met en met volledige goedkeuring van deze nieu we Hongaarsche regeering Ook de b ree- de kringen van het Hongaarsche volk moeten hiermee instemmen. De pers her innert er o.a. aan, dat precies 25 jaar geleden de bloedige communistische re volutie van Bela Kun in Hongarije plaats greep en schrijft: „Wij herinneren ons alles en hebben niets vergeten". De nieuwe regeering zal onverwijld de noodige maatregelen nemen voor de vol ledige mobilisatie van alle krachten. De Karpathen zullen derhalve opnieuw als dijk tegen de verwoestende krachten van het Europeesche Oosten hun rol spelen. Intusschen hebben volgen het Hon gaarsche staatsblad gezanten te Stock holm, Madrid en Genève de laatste is feitelijk slechts zaakgelastigde van de DE ZON. Za. I April op 6,16; onder 19,13 DE MAAN. Za. 1 April op 11,39; onder 3,17 Volle Maan: 8 April 18,22. HOOG WATER OP TEXEL9 BEE. Za. 1 April 2,47 en 15,21 Zo. 2 April 4,en 16,46 Ma. 3 April 5,31 en 18,13 Di. 4 April 6,49 en 19,20 Springtij 10 en 24 April Hongaarsche herzieningsliga hun Hon gaarsche staatsburgerschap verloren. Dit is een symptoom, dat er op duidt, dat de „verzetting van de macht" te Budapest nog tijdig heeft plaats gehad, eer de an- ti-Hongaarsche en anti-Europeesche in vloeden, waarvan hierboven sprake was, al te ver hebben kunnen doorwerken en dat juist in diplomatieke sleutelposities. FINLANDS DEFINITIEF NEEN! De officieele verklaring van de Fin- sche regeering aan Moskou, dat zij de wapenstilstandsvoorwaarden der Sov jet-Unie. niet kan aanvaarden, wordt in Duitsche politieke kringen beschouwd als 'n definitieve Finsche afwijzing. In Ber lijn legt men er voldoening over aan de dag, dat Finland, lettend op de waarbor gen van zijn eer, veiligheid en zelfstan digheid, de Sovjet-voorwaarden heeft geweigerd te aanvaarden. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat Finlands besluit om in de strijd te volharden, zoowel een prestigc-winst voor Duitschland, als een nieuw politiek échec voor de geallieerde mogendheden beteekent Groot-Brittan- nië en de V.S. hebben in politiek opzicht inderdaad de laatste maanden een wei nig gelukkige hand. Zij slagen er niet langer in, neutrale staten en de kleinere oorlogvoerenden door het. spelen op bluf te imponeeren. Wat de Britsch-Ameri- kaansche militaire prestaties betreft, die zijn al evenmin indrukwekkend. Zoodat het tenslotte te begrijpen is, dat zich zoowel onder Amerikanen als Engelschen een groeiend gevoel van onbehagen doet gevoelen. De-oorlog duurt van maand tof maand voort, zijn lasten nemen hand over hand toe, terwijl men geen Britsch-Ame- rikaansche vorderingen kan bespeuren, alleen steeds nieuwe vraagteekens en ter reinwinst voor het bolsjewisme. Cordell Huil heeft een poging gedaan deze moreele malaise op te heffen door naar het voorbeeld van Wilson weer eens een stuk of wat punten op te' stellen; ditmaal zeventien. Geen mensen ter we reld, die er naar luistert! Zelfs de Ame- rikaansche pers laat misprijzende gelui den en kritische opmerkingen hooren. Wat Churchill betreft, die heeft tot op heden weten te voorkomen, dat het „At lantische Charter" in het Lagerhuis in openlijk debat zou raken, 't Schouwspel zou ook al te mistroostig zijn geweest en zijn toch reeds ver van ongerepte reputa tie uiterst nadeelig beinvloed moeten hebben. Ook de heer Eden, de best ge- kleede man van het Empire, zou dan ver moedelijk. in zijn chemise hebben gestaan. CASSINO BLIJFT STRUIKELBLOK. Dagenlang heeft het front bij Cassino de bommenregen der geallieerde vlieg tuigen over zich laten heen gaan; ver volgens brak met het geweld als van het laatste oordeel de artillerie los. Ten slotte kwam de groote stormloop, maar hij geraakte in de puinvelden ♦tfst. De Duitsche grenadiers en valschermjagers hebben een nieuw wapenfeit aan een ver bluffende reeks van heldhaftige daden weten te te voegen: zij hielden wat ze hadden. De weg naar Rome is nog steeds door de ruïnen van dit kleine stadje, dat enkel om een eerbiedwaardig, eeuwenoud klooster vermaard \v»s, geblokkeerd. Britten en Amerikanen hebben ook dit maal weer hun matérieele overmacht ver geefs aangewend. Er is iets .wat meer waarde heeft dan brute kracht der mate rie: de geest. Cassino is een les en een proefsteen voor de toekomst. Een invasie, die langs overeenkomstige lijnen tot ontwikkeling zou Worden gebracht, zal moeten vast- loopen. Europa is wel bedreigd, maar toch zijn positie meester. Intusschen zijn de eerste Japansche en Indische vrijheidstroepen, ginds in het verre grensgebied van Birma, Indië bin nengerukt. ROMMEL OP INSPECTIE. Opnieuw heeft generaal-veldmAar- schalk Rommel talrijke steunpunten aan de Nederlandsche en Vlaamsche kust be zocht. Vooral heeft hij zich van de af weerkracht der nieuwste vestingwerken overtuigd. Assurantic-tusschcnpersonen dienen zich in April voor de betreffende be drijfsgroep te hebben aangemeld. De 29-j. ongehuwde fabrieksarbeider H Prinsen is te Ede bij zijn woning ver moord gevonden. Dader en motief onbe kend. Voor de Rijkslandbouwwintcrschool te Schagen kan men zich tot 1 Juni nog aanmelden. De toeloop is zoo groot, dat een toelatingsexamen noodig is. Door kortsluiting vermoedelijk is te Warmenhuizen boerderij J. de Groot uit^ gebrand. Het vee en wat kleeren alleen konden worden gered. Een uitgebreide smokkelhandel in mest (60 spoorwagons), waarnaar in België veel vraag is (hooge prijzen) is men op Walcheren op het spoor gekomen. Vermoedelijk door voedselvergiftiging zijn te Amsterdam een 45-j. belasting ambtenaar en zijn vrouw overleden (In- sulindeweg). Hun 16-j. zoon vond hen dood op de keukenvloer. NEDERLANDS TOEKOMST LIGT OP DE BAREN. HET ZEEGAT UIT WE GAAN VAREN. Aanmelding als vrijwilliger bij de Krie'gsmarine staat open voor iedere Neder lander van 17-45 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Maribe-annahme- stelle West für Germ Freiwillige, Plompetorengracht 24, Utrecht; de Marine- meldestellen in Groningen, Harlingen, Steenwijk, Ede, Breda en Bergen op Zoom; de Hafenkommandanturen in Amsterdam, IJmuiden, Rotterdam en Vlissingen; dé SS-Meldestellcn in Den Haag, Amsterdam, Alkmaar, Groningen, Enschedé en Heerlen* zoowel als bij alle Weermachis- en Ortskommandanturen in Nederland. Bommen op La Louvière. Bij goed zicht lieten Amerik. vliegers van groote hoogte bommen vallen op ar beiderswijken van de Belgische stad La Louvière. Meer dan 70 burgers werden gedood. De Paus betuigt zijn deelneming. In verband met de bombardementen op de Rijkshoofdstad heeft de Paus zijn deelneming betuigd aan de getroffen Berlijnsche katholieken. De Paus verze kerde in weerwil van alle mislukte po gingen niets onbeproefd te zullen laten om de wereldlijke machthebbers attent te maken op de vreéselijke 'gevolgen van zulk een grove wijze van oorlogvoeren. Sovjet-eiscli aan Turkije? Volgens" United Press is het niet uit gesloten, dal Moskou van Turkije door tocht eischt door Dardanellen en Bospo rus voor de aan Sovjet-Rusland toegewe zen Italiaansche oorlogsschepen, om ze dan in de Zwarte Zee te kunnen gebrui ken. Mocht Ankara hierin toestemmen, dan zou het daarmee zijn neutraliteit op geven. Evenwel zijn de Turksche autori teiten met een dergelijke eisch van de Sovjets nog niet in kennis gesteld. Ondanks duizenden tonnen ont plofbare stoffen. In een toespraak tot een delegatie van strijders uit het gebied van Cassino ver zekerde Rijksminister Goebbels, dat de vijand met zijn duizenden tonnen ont plofbare stoffen wel steden met de grond gelijk kan maken, maar dat hij er nim mer in slagen zal, de geest te vernietigen van de mannen, die, overtuigd van Duitschlands rechtvaardige strijd, alles op alles zetten om de eindoverwinning te behalen. Tito: een doodgewone commu nistische partijworm. Kot Januari-nr. van „Nineteenth Cen tury" (Eng.) schrijft ongemeen openhar- lig over de figuur van Tito, wiens regee ring volgens dit blad, hoogstens de beti teling van een „Sovjet" verdient. Tito zelf is, zoo wordt geconstateerd, niet an ders dan een doodgewone communisti sche partij worm, van wie niemand weet, hóe hij aan de maarschalkstitel is geko men. Zijn partisanen, in hoofdzaak com munisten, leiden in de door hen be- heerschte streken een waar schrikbewind tegen de bevolking en geestelijkheid. De schrijver van deze beschouwing drukt er voorts zijn verontrusting over uit, dat de heele Engelsche pers, de. „Ti mes" niet uitgezonderd, de Engelsche openbare meening, wat het Zuidslavische vraagstuk aanbelangt, op zulk een on toereikende en onjuiste wijze voorlicht! Het kruitvat van Europa. Door de eeuwen heen hielden de groote mogendheden begeerig het. oog gevestigd op de Balkanstaten met hun rijkdom aan mineralen, petroleum en gewassen Zij werden daardoor een twistappel en droegen terecht de naam van „het kruit vat van Europa". De laatste tijd trekt de Balkan weer in bijzondere mate de aandacht. Niet alleen door de opruiming, welke de Fuehrer in Hongarije heeft ge houden, maar vooral door het opdringen van de bolsjewisten uit Sovjet-Rusland. „Er rommelt een aantal politieke vulka nen", zoo drukt HND zich uit, „die tel kens weer tot uitbarsting kunnen komen" Hongarije wórdt mede bedreigd; het vormt de brug tusschen de Balkan en Centraal-Europa. Het is zich van zijn taak volkomen bewust en stelt zich met alle kracht teweer tegen de aanstormen de bolsjewieken, daarbij nu door Duitsch land krachtdadig gesteund. Mineralen en petroleum vooral viiidt men van alle staten op de Balkan in Roemenië het meest. Om deze bodem schatten te beschermen zal geen offer te groot zijn. WIELRIJDERS, OPGELET! Er zijn nog steeds wielrijders, die zich van de Verduisteringsvoorschriften niets aantrekken en met vol-op licht huns weegs gaan. Anderen verduisteren voor "100 pet, d.w.z. rijden zonder lantaarn. Laten zij zich voortaan aan de voor schriften houden. Er wordt nauwlettend op toegezien. Zonder pardon volgt bij overtreding proc.-verbaal. Bommen op Fransche steden. De Anglo-Amerikanen hebben bij een bombardement op een stad in het 2. der Pyreneeën 76 burgers gedood, 100 ge wond; in Bordeau 14 gedood, in Tours 11. Bij Cherbourg schoten vliegtuigen op 'n autobus en op vrachtauto's met goederen van vluchtelingen, wat. 8 personen hel leven kostte. Uit Churchill's rede. Het gaat. de Engelschen nergens ter wereld voor de wind; zij verliezen tegen over de bondgenooten meer en meer aan prestige en moeten in Europa dulden, dat de Sovjet-Russen hun vooraanstaande plaats innemen. Geen wonder, dat Chur chill in zijn vorige week gehouden rede geen opwekkende klanken kon laten hooren Van de groote politieke kwesties dezer dagen wefd met geen woord ge rept; de premier hield zich op de vlakte en sprak van een „nog lange en moeiza me tocht". Het einde van de strijd is blijkbaar niet. in zicht. Om degenen, wier stemming beneden nul dreigt te dalen, een riem onder het hart te steken bewe» rde Churchill, dat Duitschland, nu de Sovjet-Russen zoo groote vorderingen maken, wel spoedig ineen zal storten Critick op Churchill's rede. De Daily Herald noemt de laatste rede van Churchill allesbehalve bevredigend. Ook politieke en perskringen te Wa shington weiden deerlijk teleurgesteld. Radio Ankara (Turkije) stelt vast, dai de rede aan de verwachting van bijna alle geallieerden niet heeft beantwoord. In Madrid wordt ChurcHiUs laatste rede de zwakste van de heele oorlog genoemd. Mede wordt de nadruk gelegd op de pas sage, waarin „verscheidene malen loos alarm" werd aangekondigd. Blijkbaar, zoo constateert men in de Spaansche hoofdslad, bereidt de Britsche premier nu reeds de terugtocht voor na een eventu eel mislukken van de invasie. Ook de Zweedsche pers geeft onverholen uiting aan de teleurstelling welke Churchills re de allerwege heeft teweeggebracht. Door bombardementen wordt de oorlog niet beslist. Het is een dwaling te meenen, dat de Duitschers door de luchtterreur op de knieën zouden kunnen worden gebracht. Natuurlijk wordt door die bombardemen ten de Duitsche economie en het mo reel der Duitsche bevolking belast, maar tot een instorting zullen de luchtaanval len het Duitsche rijk niet brengen. De Berlijnsche corresp. van HND her innert aan de voorbereiding en gedeelte lijke uitvoering van evacuatie in Duitsch land in de jaren 1941-1943 en aan de de centralisatie van de belangrijkste oor logsindustrieën. Op heden is de Duitsche oorlogsproductie zoowel wat aantal stuks en kwaliteit aangaat hooger dan ooit. De Amerik. dagaanvallen hebben volstrekt niet het effect, dat men in het geallieer de kamp daarvan verwacht; in elk geval staan de resultaten in een slechte ver houding tot het aantal vliegers en ma chines, dat daaraan wordt opgeofferd. Een 4-motorig vligend fort van het type Boeying Fortres kan naar Berlijn maar 2 ton bommen meenemen en moet daar voor 4800 pk ontwikkelen. Bovendien wordt elk van deze machines door drie jagers, op lange-afstandsvluchten bere kend, vergezeld! Hoe vaak leest men niet van het neerhalen van tientallen van de ze vliegtuigen! Op grond van deze feiten neemt .men in Berlijn aan, dat de geallieerde bombar- dementsstrategie de oorlog nimmer zal kunnen beslissen. Wij zijn aangetreden voor de strijd voor nieuwe idealen, zoo schreef Rijks minister Goebbels in „Das Reich". Onder ons bevindt zich niemand, die niet weet, wat in deze oorlog voor 't Duitsche volk op het spel staat. Het is duidelijk, dat zoo'n innerlijk standpunt tegenover de oorlog zijn effect niet kan missen. Wanneer ooit een oorlog een kwestie van standvastigheid was, dan is het deze. Onze vijanden, die ons deze oorlog heb ben opgedrongen, wagen het heelemaal niet meer twijfel te voelen ten aanzien van het harde oorlogsmoreel van het Duitsche volk. Ook al is het gelaat van het Duitsche volk in het vijfde oorlogs jaar doorploegd van voren van nood en zorg en lijkt het menigmaal in zweet en bloed te verstarren, het wint daardoor slechts aan innerlijke grootheid, en toont de wereld het beeld van een heroïsme, zooals dat elders vreemd :s geworden aan onze tijd. Het uur zal komen, dat wij de laatste hindernis voor de beslissing moeten ne men. In deze sprong ligt de groote red ding Want aan de andere kant strekt de wereld zich uit in het licht van een schoone vrede. Hij moet de strijd, die wij gevoerd hebben, waardig zijn, en daarmede otters rechtvaardigen, die wij voor hem gebracht hebben. H:*t communisme vreet verder, wan neer men er zich niet met hand en tand tegen verzet. Dat zien we o.m. in Zwit serland, waar men in Lausanne een Zwitsersch-Russische Kamer van Koop handel stichtte en in Zürich de Soc.-dem- partij de 20e sterfdag van Lenin plechtig herdacht. Verscheidene groote dagbladen wierpen de vraag op, of Zwitserland geen diplomatieke betrekkingen met Moskou moest aanknoopen, terwijl de laatste tijd het land door „neutrale" ver- eenigingen met „voorlichtende" films, brochures en lezingen over Sovjet-Rus- li'hd wordt overstroomd. Daar komt bij, dal het communisme meer en meer veld wint onder de arbeiders "in de horloge-in dustrie, die door de geringere uitvoer naa¥ de V S. werkloos zijn geworden. (Zwitserland zag zich genoopt de uitvoer te contmgenteeren, daar Amerika alleen met dollars verkoos te betalen en niet met goud of deviezen; dollars heeft men in Zwitserland genoeg.) De bijzondere medewerker van HND, die het probleem onder de loupe neemt, besluit met de opmerking, dat Zwitser land op deze wijze in een maalstroom is geraakt, waarvan het gevolg niet an ders dan de ondergang van de republiek kan zijn, wanneer men er niet tijdig in slaagt het bolsjewisme de kop in te drukken. GOEDE RAAD AAN ROOKERS. Een ernstig gevaar vormt het rooken van niet of niet-behoorlijk gefermenteer de tabak. Hierin toch bevinden zich te veel voor de gezondheid schadelijke stof fen. Het aantal gevallen van tabaksver giftiging. vooral bij de jeugd, neemt toe. Men zij op zijn hoede.. GEVAARLIJK GENERATOR-GAS. Neemt u in acht voor het gevaarlijke generatof-gas. Het heeft reuk noch smaak, ook kunt u het niet zien, terwijl het evenmin een prikkelende uitwerking heeft. En toch kan het u blind maken of u zelfs 't leven benemen. Dit laatste is vorige week twee personen in een auto bij Sprang-Capelle overkomen. Menige chauffeur heeft er tot zijn schade kennis mee gemaakt. Zorg er voor, dat het gas zich niet in een afgesloten ruimte kan verspreiden. Past op bij het opstoken van de ketel! VRIJDOM VAN TEWERKSTELLING. Belanghebbenden in de voedselvoorzie- ningsbedrijven worden herinnerd aan de publicatie over het vragen van vrijdom van tewerkstelling in vorig nr. Eerst een wit vragenformulier en groene Z-kaarten aanvragen bij cie Kamer van Koophandel te Alkmaar. (Net zooveel Z-kaarten aan vragen als er mannelijke krachten tus schen 18-54 jaar zijn, eigenaar, directeur, meewerkende familieleden inbegrepen). Dan volledig en duidelijk invullen en vóór 30 April indienen bij Hauptabtei- lung Ernaehrung und Wirtschaft, J. v. Stolberglaan 43, Den Haag. Op de groene kaarten achter „toe ziend orgaan" vermelden: „Hauptabtei- lung Ernaehrung und Wirtschaft"; ach ter Arbeidsbureau: „G.A.B. te Alkmaar" (dit geldt althans voor Texel). IN GETEISTERD NIJMEGEN. 22 Maart was het juist een maand ge leden, dat de «tad Nijmegen door een Amerikaansch bombardement zoo gru welijk geteisterd werd. Als eerste stad in ons land hebben dc Nijmegers zelf het heele opruimingswerk ter hand genomen. Drie aannemers zijn hiermee nu met 1000 man bezig. Ruim zes mnd. zullen zij werk hebben. Dwars door het verwoeste stads deel is smalspoor aangelegd. Daarlangs wordt het puin naar aken in de Waal ver voerd; Rijkswaterstaat zal het bij de be- harding van wegen gebruiken. Dagelijks worden nog lijken onder neergestorte muren en balken gevonden; het aantal geborgen lijken bedraagt reeds 635; hiervan konden er 41 niet worden herkend. Plm. 100 menschen worden nog vermist; het aantal verwoeste huizen bedraagt 1300.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1