Üite" Vóór alles: goede vrienden Wat Texels boeren moeten w m Ons onverwacht bezoek drinkt haar thee zóó: Maarsij drinkt Santé! doet schoenen j langer meegaan V 18 cent Zóó is Mieke OOGSTEN! a Mm [ne m\m voor de vrouw. iiHiimra Texelsche Berichten Wereldnieuws Ivi JTlttSI k y 300 NEDERLANDSCH FABRIKAAT dubbel welkom! Vader s volkstuin is een dubbele gezondheidsbron voor de peuters ze ge- „ieten déór van de vrije natuur en smullen thuisven de versche groenten. Zorgt ook U voor het welzijn van Uw gezin en trocht nog vandaag een volkstuintje te huren, 't Is een genot, 's zomers iederen dag een andere groentesoort en s vrinterseen kast vol weck ot inmaak. Heusch, Uw moei- te wordt beloond, want WIE ZAAIT - ZAL R.j^ Ullseverij Grcvonhage onlvangl U 'n Intcraaant bookfo Vo.iU.JW""»" ,ul"' PUBLICATIE T B V., DEN RUKSTUINBOUW-VOORLICHTINGSDIENST ZOOALS FIKKIE OF FOKKJE UJKl.. ZOO LIJKT EU TE Or ECHTE KOFFIE Het kan een racnsch we gebeuren,- dat hij cch zin heeft in een vcrsch kop geurige koffieZorg dan, dat U Elite koffie surrogaat in huis hebt Nèt koffie en zeldzaaml g-turigl Waarom zóu U ook genoegen nemen met een gewóón surrogaat, ais er nog Elite is koffiesurrogaaC Egbert Scheepmaker ALKMAAR ove er al zou sijr len 57< E Vla ter tva; ipr •en hij NUTTIPE WENKEN. Sous-bras niet meer verkrijgbaar? Mo gelijk heeft u een oude badmuts. Knip daaruit twee stukjes gummi in het model van een sous-bras en naai ze elk tusschen twee "lapjes katoen van dezelfde voim. RECEPTEN. Gestoofde aardappelen. Als ge wat koude gekookte aardappelen over hebt, stoof die dan eens in een sausje van 'n halve 1. taptemelk, 10 gr. regeerings- bloem, wat boter en als het kan een eetlepel gehakte peterselie, of anders wat notemuskaat (surrogaat). Verwarm de boter op een zacht vuur en vermeng die met de bloem, voeg daar bij onder voortdurend roeren de melk en kook het sausje gaar. Snijd de koude aardappelen in plakjes en stoof die tien minuten in het sausje. Doe er voor het opdienen de peterselie of de notemus kaat over. OVER DE VROUW. Een vrouw is als een schaduw: loop haar achterna, zij ontvlucht u; ontvlucht haar, zij loopt u achterna. (Alfred de Musset, 1810-1857.) EEN KLEINE VONK. Een kleine, vonk sticht licht een groote brand. Voor het vegen van schoorsteenen is 't nu wel heel laat. Maar nog niet té laat. Menige brand was aan een niet-ge- reinigde schoorsteen te wijten!! Doe wijs en doe het alsnog. DE MAAND APRII. I. De naam van de maand April zou ont leend zijn aan het Latijnsche „aperire", openen (in deze tijd van het jaar opent zich als het ware de aarde om nieuw gewas voort te brengen). Volgens ande ren zou ze genoemd zijn naar de godin Aphrodite (Venus), aan wie deze maand door verscheidene feesten was gewijd. VAN TABAK GESPROKEN. EEN PIJP VOOR DRIE UUR! Er was een tijd, dat er in ons land zoo ongeveer 39 millioen kg. tabak per jaar werd verbruikt, dat was circa acht maal zooveel als de wereldburger gemiddeld consumeerde. Nu zijn we ons wel heel vlijtig op de teelt van tabak gaan toe leggen.en niet zonder gunstig resul taat maar in vergelijking met hetgeen anders werd geimporteerd, is die eigen teelt nog maar van geringe beteekenis. Dus: zuinig aan! We raden u aan, zoo mogelijk, dat leutige boekske van Felix Timmermans over „Pijp en Toeback" eens te lezen. Hij vertelt daarin van een Lierenaar (dat is een bewoner van Lier, lezer), die de kunst verstond, drie uur lang aan één pijp te zuigen! Is dat even wat? Hij stopt zoo ongeveer 20 pijpjes uit één pakje en kan op zijn manier wel 60 uren rookgenot smaken. Dank zij een pakje tabak! Maar, helaas Timmer mans constateert het met smart wij zijn geen „kunstrookers", maar „blitz- smoorders" met het gevolg, dat zoo'n rantsoentje in weinig uren verwerkt is. Toch zit er wat in, in dat voorbeeld van die Lierenaar! O— Wat Aristoteles en zijn geleerde bent er ook van zeggen mogen: de tabak is goddelijk, niets haalt er bij. (Aldus de groote Fransche dichter Cotfnelle) VERVOLGVERHAAL. DOOR EMMA HOOGWERF. 22.) Dit zeggende, sloot hij haar in zijn sterke armen en kuste haar op beide wangen. Zie, je, nu krijg je weeer een beetje kleur, jou bleekneusje; maar een galop in de frissche lucht zal wel weer gauw een blos op je gezichtje terugroepen! O, ik kan haast niet gelooven, dat je nu van mij bent. Maar dat ben ik ook nog niet, ant woordde zij, schertsend. Nu, ja, maar dat scheelt niet veel! Je hebt beloofd, de mijne te worden, Ca- therina en ik weet, dat je woord houdt! Toen Delia, na haar rust genoten te hebben, weer binnenkwam, vond ze Ca- therina en baron Van Merwesteijn bij 't vuur zitten, allerlei toekomstplannen be sprekend. WOONHUIS UITGEBRAND. Een zware brand heeft Vrijdag 31 Maart midden in het dorp gewoed; de woning van de heer P. Brouwer is in een half uur tijds totaal uitgebrand en stort te daarop ineen. Het belendende perceel van de heer C. Room, dat van de heer P. Dros (tijdelijk niet bewoond) en aan de overzijde van de smalle straat dat van de heer J. de Wit liepen ernstig gevaar, maar konden, behoudens schade aan rui ten en kozijnen, voor het vuur worden gespaard, dank zij tijdig' ingrijpen yan de brandweer (motorpomp Groeneplaats). Van het huis van de heer Room werd het dak ernstig aangetast; een oogenblik was de toestand heel critiek, maar ook hier wist de brandweer erger te voor komen. De brand moet door het vlamvatten van een pannetje vet zijn ontstaan. Zóó snel greép het vuur om zich heen, dat in het geheel niets kon worden gered. Be halve een kostelijke inboedel, alle klee- dingstukken en schoeisel gingen veel geld en sieraden verloren. Door verzeke ring wordt de schade ten deele gedekt. POSTZEGELS Van de postzegels, uitgegeven ter ge legenheid van de oprichting der Euro- peesche P.T.T.-Vereeniging, zijn 7,076,103 exemplaren verkocht. ONZE FAMILIENAMEN. 71. Eijsink, Wilmink, Wassink. Derge lijke namen komen in het Saksisch ge deelte van ons land veel voor. Dat „ink" beduidt: zoon van, zooals „a", „ga", ,stra", in Friesche familienamen. FIANCIEN. Het jaarverslag der Rotterdamsche Bankvereen. N.V. over 1943 (het tach tigste) vermeldt, dat de overvloed van geldmiddelen opvallend is. Het in om loop zijnde bankpapier nam in 1943 toe van 3(^4 millioen tot 3477 millioen gld., ondanks het feit, dat door het intrekken van de bankbiljetten van f 500 en f 1000 een aanzienlijk bedrag aan de circulatie werd onttrokken. De banken zagen haar crediteurengelden belangrijk toenemen. Daar hot de bank niet mogelijk was, voor de haar van derden toevloeiende midde len steeds op korte termijn belegging te vinden, moesten de tweede helft van het jaar groote bedragen onbelegd in kas worden gehouden. Over .1943 werd drie pet. (f 1350,000) dividend uitgekeerd en f 3,500,000 belasting betaald. We ontleenen aan cfc balans: kas, kas siers en daggeldleeningen f 62722065, Ned. schatkistpapier i 308,200,000,an der overheidspapier f 10,560,782,ban kiers in binnen- en buitenland f 22965759 prolongatie en voorschotten tegen effec ten f 6,257,253; debiteuren f 44,313,456. Creditzijde: kapitaal f45000,000; reser ve f17,000,000; bouwfonds f3000,000; deposito's op termijn f 21,220,509; cred. f 377,470,880. Aan de winst- en verliesrekening ont- ieenen we, dat het winstcijfer van rente en wissels bedraagt f 8,179,457; provisie f3,941,201; effefeten en syndicaten f 458,530,saldo winst over 1942: f 139,728.Aan de debetzijde zijn o. a. vermeld: bedrijfsonkosten f6,452,641; pensioenfonds f 478,454,belastingen f 3,500,000,—. Beide jonge meisjes zouden eerst nog eenige tijd samen in een goed pension gaan tot Delia beier was en Catherina zou dan kennis maken met een nicht van® haar verloofde die haar zou chaperonnee- ren, tot het huwelijk, dat in Januari zou plaats hebben. Oscar Delius was toch niet bij het huwelijk van zijn zuster en daar was hij maar blij om! Ze hadden makkelijk praten, dat Catherina te ongevoelig was, om hem nog een enkel woord van vaar wel te schrijven; maar ze hadden haar niet liefgehad, zooals hij! Ondanks haar „ongevoeligheid"kon hij haar beeld niet uit zijn hart verdrijven en zijn gedach ten keerden telkens weer naar het ver leden, toen ze samen in Australië waren. Op een kille morgen in Januari kwam hij eindelijk thuis. Mevrouw De lius, die hem in de hall tegemoet ge gaan was, riep onwillekeurig'. Maar Oscar, beste jongen, wat ben je verouderd! Je hebt zeker erg geleden? maar ik zal wel weer gauw bij komen. moeder!Waar ia Agnes? SPANJE EN DE WAPENS. De verdediger van het Alcazar, thans militair commandant van Catalonië, ge neraal Moscardo, heeft ter gelegenheid van de plechtigheden op l April, tijdens welke de overwinning van de nationalis ten werd gevierd, aan zijn troepen en of ficieren een dagorder gegeven, waarbij hij opnieuw opriep tot onwrikbare trouw aan Franco en betoogde, dat degenen, die de politiek van Franco ten opzichte van zijp gewezen politieke tegenstanders als zwakheid brandmerken, zich vergissen. „Ik durf er mijn hand voor in het vuur te steken", zei hij, „dat alle eenheden zonder aarzelen naar de wapens zouden grijpen, als Spanje zich gedwongen zou zien, een aanval van binnen of buiten uit af te slaan. Dit zal ook gebeuren, als de vijand over 'een groote materieele over macht beschikt". VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1341. Petrarca ontvangt de Romeinsche dichterskroon. 1895. Eerste uitvoering van de Matthe- us-Passion van J. S. Bach in het Con certgebouw te Amsterdam. 1906. Hevige uitbarsting van de Ve suvius. 1929. Opening van de nachtelijke vlieg- dienst Parijs-Londen. TEXELSCH DIALECT. slag, duinweg, onbeharde weg; in Z.- Holl in „Wassenaarsche slag"; slet (1) wollen boezelaar, werkschort; (vgl. Ned. „slet", slordige, gemeene vrouw); slet (2) musch (vogel); slof, briket (brandstof); jee ken sloffe droge (fig.), jij krijgt niets; VOOR DE JEUGD. Nieuwe prijsraadsels. 334. Met Hgeef ik warmte, met G vruchten. 335. Met Tlekkernij, met Vvol water. 336. Ik ben een viervoeter. Geef me 'n andere staart. Dan houd ik mijn hoofd alleen over. Inzenden na no. 340. Met vriendelijke groeten Jullie OOM KO. GEBR. KNOPENSCHAAR. 9. Jodocus bemerkte mets. Die zat maar al strak te kijken, of er geen beweging in zijn dobbertje kwam. De stier evenwel, diep verontwaardigd, liep een meter of dertig achteruit, zette er 'n flink gan getje in, en.... boem! Voordat Jodocus er op verdacht was, ging hij bij de vis sen op visite. Trots als een pauw stapte de stier weg. (Tekening G. Rotman). Ze komt beneden lunchen. Dat doet zij dikwijls, als Reinier het te druk heelt om thuis te komen! O, zij is een model echtgenoote en toch zoo'n goed huishoudster! Jammer, dat je niet bij haar huwelijk was. Och, huwelijksvoltrekkingen vallen niet zoo in mijn lijn! Zeg dat niet, jongen! Ik hoop zelfs, dat het niet lang meer duurt, of we vie ren jouw bruiloft! Er is een alleraardig ste familie, hier dicht bij, op „De Ceders" komen wonen. Er zijn drie dochters aar dige, knappe meisjes, en die zeker een goede bruidschat zouden meebrengen. Ik moet niets meer van de vrouwen hebben, moeder! Zoo'n aangename er varing heb ik nu niet opgedaan! Ja, maar Catherina was niet hier uit het land, zie je. Al van den beginne af hadden wij niets met haar op! Arm kind. Misschien was het geen wonder, dat zij weggegaan isMoe der, kon u de vrouw, waarvan ik hield, niet beschermen tegen die oude gokker? Maar, beste Oscar, ze was altijd zoo eigenzinnig; en ze liep hem bepaald ach- Zwarte misdadigers. Vijf negersoldaten van het Amerikaan- s'che leger werden wegens aanranding van een Amerik. Roode Kruis-zuster door de militaire rechtbank in Towns- ville ter dood veroordeeld. Honderden dooden en gewonden te Tel Aviv. In Tel Aviv (Palestina) heeft zich een bloedige botsing voorgedaan tusschen jo den en Arabische nationalisten, waarbij meer dan 200 dooden en gewonden vie len. Nieuwe onlusten in Belg. Congo. Een opstand is uitgebroken onder de inlandsche troepen van Belgisch Congo. Negërsoldaten, te Luluaburg gelegerd kwamen onverwacht in opstand, waarbij verschillende groepen zich te buiten gin gen aan plundering. Per gezin 10,000 dollar belasting! De Noordamerikaansche schuldenlast is reeds zoodanig gestegen, dat zij per gezin omgeslagen nog voor het einde van de oorlog 10,000 dollar belasting zal' vergen. W. Lee O' Daniel heeft zulks althans op 'n meeting in Oklahoma bekend gemaakt. Italiaanschc vrijwilliger van 14 jaar. Aan het Nettuno-front stierf de hel dendood een 14-jarige Italiaansche vrij williger. Het was hem gelukt, .door het opgeven van een onjuist geboortejaar, in een formatie Italiaansche valschermja gers te worden opgenomen. Het Chicago van Noord-Amerika. In Algiers heerschen toestanden als in Chicago. De gangsters hebben vrij spel. In een der voornaamste restaurants dwongen vier gewapende mannen alle aanwezigen de handen omhoog te houden waarna zij hen van geld en kostbaarhe den beroofden en zich ongehinderd uit de voeten konden maken. Sprinkhanen teisteren Egypte. Egypte en het gebied van de Soedan, welk.e streken reeds door gele koorts, waartegen men nauwelijks over voldoen de medicamenten beschikt, geteisterd worden, ondervinden nu bovendien de overlast van een sprinkhanenplaag, die de oogst in gevaar brengt en de bevol king met hongersnood bedreigt. Eerst de bolsjewisten, dan de joden. Volgens berichten uit Warschau wordt door de Sovjets in de door hen herover de gebieden een groot aantal joden als bestuursambtenaren aangesteld. Ook de weer in gebruik genomen Kolchosen moe ten voor een groot deel onder joodsch toezicht staan. Waarvoor? Arthur Krock van de „New York Ti mes" is de spreekbuis van vele Amerika nen geweest met zijn verklaring: „De ge allieerde diplomatie wordt beheerscht door Rusland". Deze meening is door be trouwbare berichten onderstreept en heèft onder 't Amerik.. publiek de vraag doen opwerpen: „Waarvoor vechten we eigenlijk?" v Kreeg Stalin een beroerte? Volgens geruchten zou Stalin eind Fe bruari of begin Maart door een beroerte zijn getroffen en een paar dagen lang niet hebben kunnen spreken. Het onmid dellijk bijeenroepen van het politieke bu reau der Sovjets was hiervanjiet gevolg, evenals de benoeming van Sjoekow tot Stalins plaatsvervanger als opperbevel van het Roode leger. terna! Dan wist zij niet, wat zij deed! Ze was zoo onschuldig en oprecht, als maar van eenig meisje verlangd kan worden; toen ik afscheid van haar nam en die man zal er voor boeten, als hij haar kwaad gedaan heeft. Weet je dan niet, dat ze eind Janu ari gaan trouwen? Baron Van Merwesteijn trouwen? Ik kan het me haast niet voorstellen! Neen, zoo denkt iedereen er over. Maar intusschenHet huwelijk zal plaats hebben uit het huis van zijn nicht Margadant. Spreekt u er verder niet van, moe der. Het verandert toch mets aan de za ken en ik zou liever haar naam nooit meer hooren. Agnes kwam later op de morgen bene den en Oscar was haar dankbaar, dat zij niets zei van Catherina. Hij vermoed de ook niet, dat mevrouw Agnes Van der Lugt er al even zeer op gesteld was, dat die naam nooit meer genoemd zou wor den. (Wordt vervolgd.) Alle begin is moeilijk kan ook lend zijn en de beste krachten 'in eer oproepen. Ie TLt' ich Het luchtverkeer der toek< Volgens dr. Richard Vogt, che structeur van de vliegtuigfab •Blohm en Vos, zal in de toekom: luchtverkeer gebruik maken van booten voor 100—200 reizigers, die snelheid van 400 km. per uur vo verbindingen op verre afstand zulle den gebruikt. Deze boot zal bij een 1.j gewicht van 200 tot 300 ton aan de gers alle mogelijke comfort kunm den, terwijl een Trans-Atlantische niet langer dan 12 uur zal behoe\| duren. at' Aardappel v.] Veehouders, die m aanmerking scben te komen voov aardappelv moeten deze voor 15 April schri: aanvragen aan Bureau P.V.C afd voeder onder opgaaf van adres, re en aantal stuks rundvee van 1 jaa ouder en de naam van de handelaai wie zij h.et voeder wenschen te bi i' ken. Bedrijfsmaximum 1 Voor verhooging van het bedrijfs: mum '44 komen in aanmerking: a. houders, die hun areaal grasland hi vergroot; b. pas beginnende veehoi die dit voorjaar een nieuw bedrijf ben gesticht of overgenomen. De ringsplicht moet echter bij ovei door de vorige houder zijn voldaa nc' Handelaren, die een handelstoew hadden. Aanvragen schriftelijk bij Voorts moeten de aanvragen onder b genoemd, vergezeld gaan van het treffende officieele pachtconlract, t< iet op de aanvrage moet voorkomen \vi iel vorige huurder of eigenaar-gebr was. rr OU Opgave uitzaai vlas oogst IS no Iedere teler van vlas oogst 1944 ii en plicht vóór 1 Mei 1944 opgave te van de met vlas beteelde opper aan Bureau P.V.C Afd. Vlas, Kerk 13, Alkmaar. Het op contract g vlas moet worden opgegeven door ne, op wiens bedrijf het vlas g< wordt met vermelding van juiste en adres van degene voor wie op tract geteeld wordt. Telers, die zaai |el vlasland hebben veihuurd, moeten opgave doen. De opgave moet door huurders zelf geschieden. Degenen, 1943 vlas hebben verbouwd, krijgeiijc opgaveformulier terwijl zij, die in geen vlas hebben verbouwd, ver; zijn na 20 April a.s. een opgaveforn af te halen bij PBH )u Boventallige vergunning el Door het afkalveren van vaarzen k< ia vele veehouders in het gedrang met er bedrijfsmaximum '44. Om dc veeho hierin tegemoet te komen, zijn er eei perkt aantal boventallige vergunni la ter beschikking gesteld, waarvan de digheidsduur Joopt van de datum afgifte tot 1 December 1944. Veehou al die in Mei 1943 meer melkkoeien op bedrijf hadden dan net Bedrijfsmaxi er '44 aangeeft —"waarbij voor fokbf ei ven nog een aanvullende bepaling staat, dat zij plm. 75 pet jongvee ofirr mogen aanhouden kunnen in aan icing komen voor een boventallige wijzing mits zij: a. op de rundvlees^, vering 1944 geen achterstand hebbe ei voldoende melk hebben geleverd; afmelkbedrijf hebben, waarvan de drijfsvoenng practisch niet is gewi en waarbij weinig jongvee wordt gehouden. Degenen die voor een bc tallige toewijzing in aanmerking ko moeten bij PBH 'n formulier afhale invullen. HYGIENE EN VF.ILH-HRFr 588. Kneuzingen.. Op een gekne plek .wordt de huid eerst blauwrooi kleurd; later krijgt ze allerlei klei eerst bruin, later geel en vervol groen. Dit berust op veranderingen de bloedkleurstof. Achter een schijn onbeteekenende kneuzing kan een stig letsel schuil gaan. Schenk er uw dacht aan. P1429/1. Verantwoordelijk vooi geheele inhoud. G. Joh. Duinlcei Plaatsvervanger: J. de Waal, Den 1 Uitg. Drukkerij Fa. Langeveld DeH iet te et 'i

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 4