Stoutmcedige vlucht van Majoor Hudel. Wanneer zal de oorlog eindigen Hei groote spel van de reserves. Wereldnieuws f VRIJWILLIGERS WAFFEN-S S HPS „PW BINNENLAND 57c JAARGANG. No. 5850. WOENSDAG 12 APRIL 1844. XELSCHE COURANT Een vraagstuk, dat allen bezig houdt. Max Blokzijl heeft daarover belangwek kende dingen gezegd, de overdenking waard: Het was altijd mijn overtuiging, ;prak hij, dat deze oorlog langer zou du ren dan die van 1914-1918. Weldra duurt lij nu al vijf jaar en nog is zelfs niet bij benadering te zeggen, of we nu reeds over de helft zijn gekomen. Noch het erraad van Badoglio, noch de luchtaan vallen hebben het einde gebracht. En al :ouden er nu ook Duitschers rondloopen net zooals er Britten en Amerikanen :ijn) die er het bijltje bij neer zouden wil en werpen, dat zegt niets voor het Duit- ;che.volk als geheel Dit volk weet maar al te goed, dat het om ALLES gaat en ,ent maar één oplossing: doorvechten tot de zege is behaald. Theoretiseeren heeft nu geen doel neer. Mocht ons land opnieuw dè ver- chrikking van een landoorlog leeren .ennen, dan zouden we heel wat anders televen dan in 1940. De Amerikanen en le bolsjewisten zouden Europa zoo gron- iig vernielen, dat ook de heftigste - anti- nationaal-socialist geen -Kans meer zou krijgen, zijn sympathie voor de aanval lers kenbaar te maken. Deze oorlog nu bedreigt ons land Niets ligt meer voor de hand dan dat zoo spoedig mogelijk al le Nederlanders er op voorbereid zijn, hun land tegen de aanvallers te verdedi gen, hoe dan ook. Onderduiken voor deze groote oorlog, in welke vorm dan ook, is zelfbedrog. Hij weet ons te vinden, deze oorlog, waar we ons ook verstoppen, lichamelijk of gees telijk. Voor hij ten einde is en dat kan nog lang duren, zal hij ieder van ons gevonden hebben. Het is beter, dat we hem moedig in het gelaat zien. Hij zal geen oogenblik eerder worden afgebla zen, doordat we jammeren, de moed ver liezen, de toekomst alleen nog maar pik zwart zien. Hij eindigt geen seconde vroe ger, omdat er onder ons zijn, die blijven haten en afwachten, saboteeren en onder duiken. Hij wordt tot het einde uitge vochten, en zeker zullen het niet de na- tionaal-socialisten ziin, die opgeven. .--i'-i;- ~r': DE RESTEN VAN EEN VIERMOTORIGE BR1TSCHE TERREUR-BOMMEN- VERFERaan de Kanaalkust door een batterij van de Marine-Flak neerqercho- tP.K. Grathotl, Sch. Autoll.) Aan een belangwekkende beschouwing 'an Luit.-generaal Von Dittmar, de ïeest gezaghebbende Duitsche commen- ator "dezer dagen, is het volgende ont kend We behoevenjiiet te verheelen, dat de ebeurtenissen in de zuidelijke sector van iet oostelijk front zich niet in onze geest lebben ontwikkeld; in de tweede helft ?an Maart zag het er voor ons zelfs zeer rnslig uit. Diverse factoren hebben daar oe samengewerkt. In de eerste plaats de lodder, die onze verdediging meer be- mmerde dan de Sovjetaanvallen. Door et zeer slechte weer kon bovendien 011- luchtverkenning cenige dagen niet unctionneeren. Vereder vormden onze tellingen geen vast systeem, aangepast an alle voordeelen van het terrein; f ze erden gedurende de strijd opgeworpen de plaats, waar de gevechten ons bij et terugtrekken of aanvallen hadden ebracht. Daar kwam bij, dat onze troe- en zich ook tegenover een meerderheid an Sovjet-strijdkrachten wel meenden kunnen handhaven, waardoor zij niet ijdig op gunstiger stellingen terug!rok en De Sovjet-troepen maakten hiervan goed gebruik, maar hebben toch een belangrijke Duitsche troependeelen unnen insluiten. Wel werden met opzet hiitsche soldaten als golfbrekers achter- elaten; deze- troepen hebben de op- ïarsch der Sovjets vertraagd en dwon- en hen, zich te verdeelen. Onze mateneele verliezen zijn vrij doordat herhaaldelijk verzamel- laatsen moesten worden opgegeven, aar de vijand heeft daarvan geen ge- uik kunnen maken, daar we in die ge- allen alles in de lucht hebben laten vlie- De verliezen van onze Loepen zijn eel geringer, vooral doordat insluitin- en nergens zijn gelukt. De situatie, die er aanvankelijk zeer rnstig uitzag, heeft nu een veel gunsti- er uiterlijk gekregen. Er kan nu van een kere stabiliteit van het heele zuidelijke ont worden gesproken. Dat er nog troe- en in het zuiden zullen worden afgesne- en, lijkt onwaarschijnlijk. De tegen- 'oordige situatie biedt zelfs uitgespro- mogelijkheden voor succesrijke 'uitsche operatics. Aan het front in West-Europa behoef- en geen troepen te worden onttrokken, 'it is te danken aan de verkorting van et front en van de verbindingen; aan de erkere hulp van Hongaren en Roeme- iers, aan het toevoeren van reservetroe- die zich in Oost- en Zuid-Du ïtsch- ind bevonden; aan de ervaringen, in de en, E ZON. Jo. 12 April op 6,50; onder 20,33 E MAAN. ro. 12 April op onder 8,58 Laatste Kwartier: 16 April 6,59. OOG WATER OP TEXELS REE. 'o 12 April 12,33 en o- 13 April 0,50 en 13,09 14 April 1,28 en 13,50 Springtij 24 April midden-sector en in het noorden opge daan. Daar is gebleken, dat doelmatig gekozen vaste Duitsche stellingen ook te gen sterke vijandelijke aanvallen be stand zijn. Dit blijkt o m. aan de Narwa, bij Pleskau en bij Witebsk. De Karpa- then zijn een zeer gunstige verdedigings wap In Italië is de gang van zaken veel gun stiger, dan we in December nog durfden hopen; toen meende de Duitsche legerlei ding op de Arno als hoofdverdedigings linie te moeten terugtrekken. Over het geheel zijn de Amerikaansche en Nieuw- Zeelandsche troepen ver beneden de ver wachting gebleven. Van een gemakkelij ke opmarsch naar de Brenner is geen sprake meer. Wat het tweede front aangaat: persoon lijk geloof ik, besloot de luit.-gencraal, dat het tweede front een feit zal worden omdat Engeland en Amerika er in hun machtsstrijd met Sovjet-Rusland niet bui ten kunnen. Dat uitvoering er van is verdaagd, is ongetwijfeld een gevolg van de ervaringen, die de Britten en Ameri kanen bij Cassino en Nettuno hebben opgedaan. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1704. De Fransche kanselredenaar, ge schiedkundige en schrijver Bossuet te Meaux overleden. 1781. Ontzet van Gibraltar. 1877. Annexatie van Transvaal; dc Britsche premier Diraeli liet dit geschie den, omdat Transvaal zoogenaamd met flink genoeg tegen de Kaffers optrad en daardoor ook de Britsche bezittingen in gevaar bracht DE SCIIOENENBEURS. De N.V.D. geeft tot het ruilen van schoenen gelegenheid morgenmiddag van 34 uur (Raadhuis) Het oordeel van Majoor Rudel over Sovjet-luchtmacht. Majoor Rudel, drager van de brillanten van het Ridderkruis, een der meest ver maarde Duitsche vliegers, slaat de Sov jet-vliegerij niet hoog aan: Ze beschikt wel over ontzaglijk veel machines, maar ze zijn van slechte kwaliteit. De Sovjet jagers doen niet veel kwaad en de z. g. slagvliegers treffen slecht. Het komt daarbij vnl. op moed aan. Komen de Duitschers met hun langzame Stuka's op zetten, dan gaan de Sovjet-vliegers al gauw aan de haal. Daar komt bij, dat er vermoedelijk reeds in opleiding zijnde piloten boven het front worden ingezet. Het staal der Sovjet-tanks gaat achteruit. Met eenvoudig 2-cm.-geschut boort men er vaak doorheen. Wat voor de afloop van dc oor log niet belangrijk is. Voor vertegenwoordigers der Duitsche pers te Berlijn heeft majoor Rudel over de strijd aan 't oostelijk front gesproken Daarbij gewaagde hij van de hevigheid der gevechten tegen de reusachtige men- schenmassa's en de rnaterieele over macht der. bolsjewisten, waarvan men zich geen voorstelling kan maken. De Duitsche legerleiding geeft onder deze omstandigheden de voorkeur aan een zoo kort mogelijke verdedigingslinie, die met de beschikbare strijdkrachten kan wor den gehouden. Wanneer daarbij teirein wordt opgegeven, dat op het oogen blik niet van nut kan zijn, is dat voor de afloop van de oorlog* volkomen onbe langrijk. Ten slotte w<ics spr. cp de voor name rol van de Duitsche luchtmacht, die de vijand ophoudt, onophoudelijk groote verliezen toebrengt en hem verhindert zijn aanvalsplannen t.?n uitvoer te bren gen:* Van de fronten. Ten Noorden van fKov/el dedén de- bolsjewisten vergeefs yrij sterke1 aanval len. N. van Czernowit fc wonnen de Duit sche divisies verder terrein. Op de Krim zijn zware gevechten nan de gang. Odes- sa werd na vernieling van al wat de vij and, daar nog van nut zou kunnen zijn en na wegvoering schepen, voertuigen en ander materiaal, omtruimd in het ka der der beraamde bewegingen. De verde digers van Tarnopol vioeren een zware afweerstrijd met de in de stad binnenge drongen vijand. Aan het front in Ititlië werd een vij andelijk steunpunt naet zijn bezetting vernietigd. Dc beschieting van Anzio en Nettuno werd voortgezet. Overigens geen krijgsgebeui tenissen vsm beteekenis. Luchtaanvallen werden de laatste da gen gedaan op plaatsen in Noord-, West- Oost- en Midden- en Zuidwestelij k- Duitschland. De omgeving van Bruns- wijk en het stadgebied. van Posen vooral leden verliezen. De v^j-and verloor tien tallen vliegtuigen. BEKENDMAKING LANDWACHT NEDERLAND Aangezien reeds is gebleken, dat onbe voegden misbruik hebben gemaakt van politiebe\oegdheid, zgn in verband met dc Landwacht, wijs ik er noghiaals op, dat de Landwacht in 'dienst altijd ken baar is aan de roode .armband met het opschrift „Landwacht" cn bovendien zich kan legitiineeren door hlet roode legitima tiebewijs van de Land-wacht Nederland. De burgerij is dus in gcenerlci opzicht verplicht, gevolg te ge'ven aan bevelen au personen, die zich als landwachters uitgeven en die gcnoeaKide kenteekenen niet dragen of kunnen toonen. Intcgen-- deel: men wordt vcrzoclit dergelijke voor vallen aanstonds bij de bevoegde Lnnd- wachtinsfantics te melcften, zoodat daar tegen onmiddellijk kan worden opgetre den. NA LANDING ACHTER HET SOVJETFRONT, OM KAMERADEN TE REDDEN, LOOPENDE AAN DE BOLSJEWISTEN ONTKt )MEN. De 28-jarige majoor Rudel is Duitsch- lands succesrijkste Stuka-vliegec. Hij is een der Diritsche vliegers, die de briljan ten van het ridderkruis mogen dragen. Een athletische gestalte, deze dominees zoon van Silezië, die sinds zijn kindsheid nimmer alcohol dronk, nimmer rookte. In hét sportleven beoefende hij bij voorkeur de tienkamp, het zwaarste nummer. Om drie kameraden te redden, zoo schreef de Berlijnsche corresp. van het Handelsblad, maakte hij een landing ach ter dc bolsjewistische stellingen. Zijn vliegtuig kon echter niet meer starten en toen de bolsjewisten naderden ging het in de looppas op dc vlucht in de richting van de Dnjestr. Na 21/t km. wedloop om het leven, zwom men over de ijskoude 100 m. breede Dnjestr. Een der kamera den verdronk. Daarna marcheerde men verder, tot de drie vliegers plotseling te genover een aantal Sovjet-soldaten ston den. Het pistool werd majoor Rudel uit d« hand geslagen, de twe® kameraden werden overweldigd. M ajoor Rudel was echter niet voor niets hardlooper ge weest en rende, groote zig-zag-bóchten makende, weg. Een schobt trof hem in de schouder, maar hij kon doorloopen. An* derhalve km. ging het "tegen een heuvel op. Boven liep hij bijna een aantal ande re bolsjewisten in de ai men Zij bleven evenwijdig met hem loc >pen om hem af te snijden. Verder vluch ten schpen hope loos. De majoor liet zicSu vallen en groef zich met zijn handen in de modder in. Sovjets met paarden en bloedhonden kwamen voorbij, maar monden hem niet Bij het donker worden l >egaf hij zich op weg naar de Duitsche st ellingen, at en sliep een paar uur in d e hut van een Russische boer, kon zich tijdens een sneeuwstorm alleen oriëi nteeren op het geschutvuur in de vuurl 'inie, zwom over beken en trok door kre upelhout en be reikte tegen de morgen, totaal uitgeput door zijn hevig «bloeden de wonde, de Duitsche po6ten. Uit het Weermachtsbericht van 6 April: „Het sedert 17 Maart ingesloten garni zoen van dc stad Kowcl heeft, onder be vel van SS-Gruppenfuehrcr cn luit.-gcne- raal der Waffcn-SS, G i 11 e, tegenover de wekenlange stormloop met overmachtige vijandelijke strijdkrachten met wcerga- looze dapperheid standgehouden. Forma ties van het leger en van de Waffen-SS hebben onder het opperbevel van gene- raloberst Weiss en onder bevel van de generaals der infanterie Hossbach en Mat tenklott na dagenlange harde aanvalsge- vechtcn door dc Pripet-moerassen, on der buitengewone terrcinmoeilijkhcden de vijandelijke ring om Kowel verbroken en aldus hun kameraden uit de omsinge ling bevrijd". Waar blijft UW daad Meldt u vrijwillig voor dc Waffen-SS. Alle inlichtingen verstrekken: SS-Er- salzkommando Niederlnnde, Den Haag, Korte Vijverberg 5 of aan de Nebcnstel- len: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar; Lange straat 56; Groningen, Heerenstr. 46; En schede, Hengeloschestr. 30; Heerlen, Saro leastraat 25. EEN GREEP UIT 'T RADIOPBOGRAM Donderdag: 13,Snijbloemen uit zaad; 18,45 Praatje van Max Blokzijl. Vrijdag 13 Voor boer en tuinder; 18,45 Over konijnenhouden. Zaterdag: 13,25 Langs een riviertje in Z O.-Drente; 13,55 Voor volkstuinders. KUNST EN KULTUUR. Bij het opruimingswerk le Nijmegen is een merkwaardige pomp uit de 14e eeuw gevonden. Ze moet behoord hebben bij het huis van Hendrick Heuck, de uitvin der van de gierpont, een vinding, welke ook in hét buitenland toepassing vindt (o.m. over de 900 m. breede Jenissei, in Siberië). PRAATJE OVER GEMEENTEWAPENS DE LEEUW VAN LEEUWARDEN. 89 De Friesche hoofdstad in de volks mond „Lieuwerd" ge naamd vertoont op haar blauwe wapen schild een gouden leeuw; door een gou den kroon wordt het gedekt. Het wapen moet uit de 15e eeuw dagteekenen. Vroeger zag men daarop een Mariabeeldje met het Kmdeke; ook wel 'n kerk en een lam met kruisvaan. Veronder- LE EU WARD Eli steld wordt, dat de stad het wapen van de in 1512 overleden „Olderman" Frans Minnema heeft aangenomen (T. v.d. Laars). Het is wel zeker, dat de naam Leeuwarden met leeuw" niets te maken heefft. Vermoe delijk beduidt de naam ward(hoog ge legen plaats) aan de Le(a), een watertje dat destijds naar de Middelzee stroomde. Ook kan het zijn, dat we hier „ward van Lieuwe (persoonsnaam)" als verklaring moeten geven. Olderman stadsbestuurder. VEREENIGDE STATEN. De V.S. en Engeland namen econo mische maatregelen tegen Argentinië. PALESTINA. Een zandstorm verbrak de verbin dingen tusschen Palestina en Egypte. Het zand kwam 3 m. hoog op de spoorlijn te liggen, waardoor in dé woestijn een trein bleef steken. Vliegtuigen brachten voor de passagiers voedsel aan. ENGELAND Het telefoonverkeer Engeland-Eire is gestaakt. Engeland heeft als gevolg van de stakingen de uitvoer van steenkool naar neutrale landen stopgezet. Er was sprake van het aftreden van minister Eden, maar thans heeft Chur chill de beslissing hierover uitgesteld. FRANKRIJK. Het staat niet vast, dat mevr. Pé- tiot op de hoogte was van de wandaden van ha2r man. de massamoordenaal. Bij een luchtaanval op Z.O.-Parijs werden ruim 150 personen gedood en vrij veel gewond. Ook een vrij groote stad in N.-Frankrijk werd door bommen ge teisterd. Tijdens een bruiloft te Toulouse wer den door een bomaanslag zeven personen zwaar gewond. CANADA De Canadeesche vijfling Dionne wordt dezer dagen 10 jaar Dan zal de staat niet langer voor de opvoeding van de vijf meisjes zorgen. Papa zal dan weer met de opvoeding van in totaal 12 kinderen zijn belast. Financieele zorgen behoeven hem daarbij niet te kwellen, want het vermogen der vijf meisjes is in- tusschen aangewassen tot een half mil- lioen dollar en jaarlijks komt daar nog 50,000 dollar bij. Daarvoor zorgen fa brieken van zeep, speelgoed, enz., die van foto's van de vijfling gebruik maken voor haar reclame, terwijl ook het optre- dei^voor de film de vijfling geen wind eieren legt. Vroeger bewoonde de familie Dionne maar een schamel huisje. Thans beschikt zij over een zeer groot buiten goed, van alJe gemakken voorzien. DE WAARHEID. ,,'k Ben vóór de waarheid" Goed man, 'k geloof het graag, Maar zijt ge er achter? Dat is de vraag! (De Génestet.) Geen foto's insluiten bij de 25-woor- den-formuiieren van het Roode Kruis. De eerste ooievaar in Bergum (Fr.) is vorige week gesignaleerd. In de Giesscn te Giessendam is dc 3-j. J. W. Rcover verdronken. Willy Derby (W. Dieben) is op le Paaschdag op 57-j leeftijd te Den Haag overleden. In Harlingen mogen jongelui beneden 18 jaar een half uur na zonsondergang niet meer op straat zijn. Een 32-j. molenaar te St -Laurens (Z.) is in zijn molen zoo gevallen, dat de dood spoedig intrad. De 39-j. landbouwer Lubbers te Sleen is na een sprong van een rijdende vracht auto overleden. Een 59-j. metselaar is te Zeist door een misstap van een dak gegleden en daarna overleden. De 20-j. A. K. heeft in zijn ouderlijke woning te Nijmegen de 20-j. dienstbode C. G. met een mes doodgestoken. Van diphteric deden zich van 19-25 Maart 1427 gevallen voor (week daar voor 1439.) Baldadige jeugd vernielde te Hilver sum een gebrandschilderd raam van een kerk nan de Tesselschadelaan ter waarde van ruim f 1000,—. In Nijmegen zal een monument wor den opgericht ter nagedachtenis van de slachtoffers vah het bombardement van 22 Februari. Uit een huis aan de Danckei tstraat te Den Haag werden een goudc-n ring met 5 brillanten en een gouden armband, waarde samen f 25,000 gestolen. Dc gemeente Soest sloot met boeren iil de omgeving contracten voor de teelt van 40 ha. groenten. Schooljeugd helpt een handje mee bij hei planten en zaaien. Een 3-j. kind is te Rotterdam in de Kromme Kromhout verdronken. De ra- deloozc nïoedtr haalde het kind nog op he* drogë, maar helaas te laat, F 5000 belooning is uitgeloofd voor inlichtingen betreffende 8 Perzische klee- den en een bontmantel, 1 April uit een pand aan de Z. Amstellaan te Amster dam gestolen Levensmiddelenzaken moeten van 1 Maart tot 1 Nov. van 9-18 uur geopend zijn, overige zaken van 13-13 uur op Maandags en van 8-18 op overige werk dagen. Een 13-j. jongen stal te Hilversum uit scholen tien jassen, die hij aan particu lieren verkocht. De jongen bleek op weg naar het opvoedingsgesticht bij Zutphen uit de rijdende trein te zijn gesprongen. Een zwakzinnige is in een voor het pu bliek afgesloten bosch gaan wandelen en daar op een landmijn geloopen. Hem werd een voet afgerukt en een stuk uit het dijbeen geslagen. (Bergen op Zoom). Een tram-aanhangwagen te Oosterbeek ging uit eigen beweging aan het rijden. Er hadden eenige botsingen plaats, waar bij een 59-j. man en een paard werden gedood, een voerman licht gewond en 'n 4-j. kind levensgevaarlijk gewond. Uit de woning van een dame te Aer- denhout werden alle meubelen en klee- ren gestolen. Daar bleek haar zwager met een paar „zware jongens" voor te hebben gezorgd. Alles werd opgespoord. Acht personen waren bij de zaak be trokken. VAN SCHAPEN EN WOL Kraaien als schapenscheerders. Een schspenboer in Jutland bemerkte, dat de vacht van zijn schapen van week tot week dunner werd. Hecle nachten lag hij met zijn knechten op de loer om de onrechtmatige schapenscheerders te be trappen, doch zonder resultaat. Bij toeval echter ontdekte de dochter van de boer, wie de woldie ven wareh: Het meisje zag, hoe een groote vlucht kraaien op het weiland neerstreek en met hun sterke snavels bosjes wol uit dt vachten der schapen plukten. Uit een onderzoek, dat men in de kraaiennesten in de geheele omtrek heeft ingesteld, bleek, dat de roofzuchtige vogels overal hun nesten gestoffeerd hadden met war me schapenwol. LAATSTE NIEUWS In Midden-Bessarabie werden alle aanvallen van de vijand, het felst in de sector Orhei, afgeslagen Presburg. De termijn voor vrijwilli ge evacuatie van de Slowaaksche hoofd stad is verlengd tot eind April. Beiroet. In de haven vloog een En- gelsch oorlogsschip in de lucht, wat velen het leven kostte. Boekarest: „Toon de wereld, dat wij weten te winnen om niet als volk te sterven" (dagorder Roemeensche Staats leider Antonescu)

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1