.Öite" sRlS pvtü Vóór alles: goede vrienden PANKO EU MEK-OM Wat Texels hoeren moeten weten. HONIG S BINNENLAND Wereldnieuws ZOO ALS KEESJE OP KOOSJE UJKJ ZOO LIJKT EUTE. Elite zou werkelijk een broertje kurmeo zijn van de echte koffie! Zóó fijn van smaak, zóó typisch ruikend naar koffieboo- nen en zoo zeldzaam lekker van aroom Hernch, voor een sterk kop bétere koffie: KOFFIESURROGAAT E?lrert Scheepmaker ÖP ECHTE KOFFIE I ALKM**R .-r«ff, C..KEG:% GROOTHANDEL N.V. - ZAANDAM (dat moet U beslist eens probeeren!) EXTRACT-BLOKJE ER KWAM EENS een politieogent op me Meteen kreeg ik de bibb rasie, maar het viel me „Mina Bakgraag" zeid'ie, houd van stevige kost en zou ik graag een paar recep ten van je willen hebben voor pannekoeken en cake, met Panko en Roer-Om." PEJA PRODUCTEN VOOR DE VROUW. IIHHIIHI NUTTIGE WENKEN. Vet haar? Wasschen in water, waar aan een weinig soda is toegevoegd. Versche kropsla wordt pikanter, wan neer U er een ui, en een winterwortel doorheen raspt. Als waschmiddel voor fijne witte wol gebruike men borax. Wie ammonia wil nemen, gebruike daarvan niet meer dan een halve eetlepel per 10 1. water. An ders wordt de wol geel op de duur. RECEPTEN. Pap van gemengd meel. Een mooie glad de pap kunt u bereiden, wanneer U in de pan, waarin U de pap wilt koken, eerst het gemengde meel doet en dit voorzich tig met weinig melk aanmengt. Dan lang zaam de overige melk er bij gieten en dit mengsel onder voortdurend roeren aan de kook brengen. Even laten doorko ken en dan meteen opdienen. Er zal dan van klontjes geen sprake zijn. OVER DE VROUW. Een vrouw kan, als de omstandigheden gunstig zijn en ze niet een uitgesproken bochel heeft, trouwen met wie ze wil. Aldus Thackeray, 1811-1863. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1875. De schrijfster Ina Boudier-Bak- ker te Amsterdam geboren. 1452. De Italiaansche schilder, beeld houwer en uitvinder Leonardo da Vinei geboren. TEXELSCH DIALECT smaas (1), valsche jongen, deugniet; smans (2), gevild dood lam; smiechter, gemeene, kerel, smeerlap Ned. „smiecht"; - 'n smijt volk, veel volk, een groote troep; ONZE FAIVULIENAMEN 72. Quadt, Dc Quay, Quapenninck, Quagebuur. In al deze namen vinden we het Middelned. woord „quaet", kwaad. Ook in Quastinet, verhollandscht tot Kwaadsteniet. Tegenhangers zijn namen als De Braven, De Goede, De Goeij, De Besten. VAN TABAK GESPROKEN. Om verbranding te voorkomen is het gewenscht, de bakken, waarin tabak ge zaaid is, na de opkomst overdag te luch ten. De eerste dagen elke dag gieten. By het verspenen er voor oppassen, dat eventueele mozaïekziekte niet van zieke naar gezonde planten wordt overge bracht. Eerst de zieke en verdachte plan ten verwijderen. Bij het werken in cte tabak niet rooken of pruimen. (Uit „De Tabaksplant", het maandblad voor de Amateur-teler.) Van een mammoeth, voorwereldlijke olifant, 3 m. hoog met 4 m. lange slag tanden en dicht behaarde huid, zijn in Pistyan, Slowakije, beenderresten gevon den. (In N.-Siberië vond men destijds vol ledige exemplaren ingevroren in de grond en in het ijs). VERVOLGVERHAAL. DOOR EMMA HOOGWERF. 23) Mevr. Van der Lugt vreesde, dat er iets minder moois van haar aan het licht zou komen. Toen Catherina's droevig trotsch brief je aan Oswald op Huize Delius gekomen was, om het aan zijn adres te versturen, had Agnes het opengemaakt en gelezen. Mocht haar broer dit ooit ontvangen, dan begreep zij zeer goed, wat zijn antwoord daarop zou zijn. Het geschil zou bijge legd worden en triomfantelijk zou Cathe- rina terugkeeren om .dan weer tusschen haar en haar verloofde te staan. Maar hield zij het epistel nu achter, dan zouden Oswald en Catherina voor goed geschei den zijnZe wilde dus geen oogen- blik meer dralen en het briefje werd aan duizend snippers gescheurd Agnes was nu mevrouw Van der Lugt Ze had de positie, die ze begeerde en ze gevoelde geen oogenblik berouw van haar daad ten opzichte van Catherina. Toch achtervolgde haar steeds de vrees, dat 't gebeurde eens aan het licht zou komen, want ze wist, dat Oscar dan onbeschrijf lijk boos op haar zou zijn. Tegen ongansch bij scbapen en lammeren. De onderzoekingen naar dé versprei ding en het voorkomen van leverbotziek te (ongansch) bij schapen en runderen in Noord-Holland, verricht in samenwer king met de Veeartsenijkundige Dienst en de Adviescommissie inzake bestrij ding Leverbotziekte, door mr. dr. N. L. WibautIsebree Moens, zijn thans zoo ver gevorderd, dat het mogelijk is met de bestrijding in de practijk te beginnen. Daarvoor zal het noodig zijn, dat vee houders of bedrijven, die van deze ziek te te lijden hebben, in contact komen met de onderzoekers. In overleg met de Ad viescommissie, voorzitter de heer C. Kra mer Glijnis, secretaris de heer J. _Posch, werd besloten een gelegenheid te maken, waar degenen die dat wenschen, inlich tingen kunnen krijgen over het besmet zijn van hun land en de mogelijkheid, dit te verbeteren. Daartoe zal een der onder zoekers zitting houden op marktdagen te Purmerend van 911 uur in het ge bouwtje van de marktmeester, en te Alkmaar van 10-12 uur in Café Loots. Uierontsteking bij schapen. Een ontsteking van de uier bij schapen verloopt in de meeste gevallen veel hef tiger dan een soortgelijk proces bij koeien Ze zijn er zeer ziek van. Dit ziek zijn is vaak zoo erg dat de eigenaar de oorzaak er van overal zoekt, behalve op de plaats waar zij zit, nl. de uier. Dit is trouwens wel begrijpelijk, want vooral bij flink be- wolde schapen kan de uier bij oppervlak kige inspectie gemakkelijk aan de aan dacht ontsnappen. Het ziekteproces verloopt bij 't schaap niet alleen meestal zeer heftig, maar doorgaans ook zeer snel. Een dier, dat des morgens nog geheel normaal was, en waarbij "bij het melken zoo oppervlakkig beschouwd niets aan de melk viel te be speuren, kan des middags reeds suf en lusteloos in de weide staan en een lee- lijke uierontsteking blijken te hebben. Dit komt doordat het ziekteproces meestal zoo kwaadaardig is, dat maar al te vaak versterf van het uierweefsel op treedt. Daarom is het dan ook zaak ten einde het dier nog te redden, zoo spoedig mogelijk de hulp van de dierenarts in te roepen. Kijk het vooral niet eerst eens even aan, want daardoor gaat veel kost bare tijd verloren en is het proces inmid dels zoover voortgeschreden, dat er niets meer tegen te doen is en het dier onher roepelijk verloren. Natuurlijk zal het 't beste zijn, om te probeeren al deze ellende te voorkomen. Dit kan men in de eerste plaats berei ken door de dieren goed uit te melken. Want evenals het rund is het schaap daar zeer gevoelig voor. Zorg er verder voor, bij het melken steeds schoone han den te hebben. Ook dit is een punt van gewicht, daar met vuile, ongewass<^ien handen, die de geheele tijd alles aange pakt hebben, maar al tewaak schadelijke ziektekiemen overgebracht worden. (Boerderij.) Waar men schreeuwt is geen weten schap. (Leonardo da Vinei). Het leven in Wassenaar leek Delius ver bazend saai en toch kon hij nog niet be sluiten, tijdelijk een betrekking aan te nemen te Hellevoetsluis, dat men hem van overheidswege aangeboden had. Een collega van hem raadde hem aan, het nog even in beraad te houden cn deze wenk volgde hij op. Catherina was dus zoo onder de hoede gesteld Van baronesse Margadant en die oude doove dame had onmiddellijk veel sympathie cpgevat voor het jonge ding, dat haar nicht zou worden. De barones had ook zorggedragen voor de noodige uitbreiding van Catherina's garderobe en het jonge meisje bezat nu zelfs eenige keurige baltoiletjes. Een veertien dagen vóór haar huwelijk toen baronesse Margadant haar had mee genomen naar een bal en baron Van Merwesteijn die een andere afspraak h^ beloofd had, dat hij de dames zou komen halen zat het jonge meisje op een gegeven oogenblik nogal een eind af van de barones, die met een vriendin de laatste nieuwtjes besprak. Catherina sloeg de voorbijgaanden gade, toen ze ineens iemand hoorde zeggen: Nu heb ik er genoeg van. Ik denk, dat ik maar naar huis ga Oscar Delius stond juist voor haar. Ze hield de adem in, hopende, dat hij zich maar niet zou omkeeren en haar zien zou maar dit geschiedde wel en hun oogen WAT KONIJNENHOUDERS MOETEN WETEN. 1. Welk ras. De keuze van het te hou den ras is zeer belangrijk en vijf beken de nutrassen worden om hun snelle vleesch-aanzet ten zeerste aanbevolen, nl Fransche Hangoor, Blauwe Weener, Witte Weener, Groot-Zilver en Groot- Chinchilla. Beide laatste soorten bezit ten bovendien nog een waardevolle pels. 2. Ook de huisvesting is van groot be lang. Over het algemeen is men van mee ning, dat konijnen in een kleine ruimte spoedig vet worden, doch het tegendeel is het geval.Een goed hok moet 80 cm. breed en 55 cm. hoog zijn; tocht en vocht moeten worden vermeden. Een konijn vraagt licht en lucht. De eerste zwaluwen zijn 9 April ge arriveerd in garage-Van den Berg te Huizen, waar zij elk jaar nestelen. Voor ziekenvervoer alleen zal het pers- gasstation Alphen a.d. Rijn voorloopig nog leveren kunnen. Vier jongens van 16-18 jaar maakten zich te Eindhoven aan diefstal van le vensmiddelen schuldig. Door van een zolder te vallen is te Kooten de 64-j. gehuwde fabrieksarbei der S. Koster overleden. Op 76-jarige leeftijd is op Wieringen de bekende kooiker en heemraad C. Kooij- man door een ongeval overleden. (Wier. Courant). Een meisje viel te Hengelo, O., onder het rijden van de disselboom tusschen 2 sleeperswagens. Het kostte haar het le ven. Een 37-j. Rotterdammer, die bij zijn zuster te Bussum logeerde, is daar uit een raam gevallen en aan de gevolgen overleden. VOOR DE JEUGD. s,\l GEBR. KNOPEN SCHAAR. 10. Even later krabbelde Jodocus, door nat en behangen met kroos, op de kant. Zijn hengel dreef veertig meter verder in de sloot. Zuchtend zette hij zich tegen een heuveltje, waar het nat uit z'n kle ren weldra door de warme zonnestralen begon te verdampen, zodat hij stoomde als een pan met aan de kook zijnde aardappelen. ontmoetten elkaar. Catherina zag hem van kleur verschie ten en tegelijkertijd werd er weer een ge voelen in haar wakker, dat zij al dood gewaand had. Hoe eigenaardig, dat wij elkander nu hier ontmoeten, juffrouw Van Asten, zei hij, zoo dood-kalm, alsof ze als ge wone kennissen waren gescheiden. Ja, het is vreemd En we zijn hiér maar voor enkele uren. Baron Van Mer westeijn komt ons vroeg halen. O ja, ik moet u geluk wenschen. Dank u Dat zij er zoo kalm onder bleef, irri teerde hem en scherp ging hij voort: Het verwondert nnj niet, dat umet zoo'n toekomst voor oogen het huis van mijn moeder een te nederige omgeving vondt Hoe durft u zoo te spreken U weet toch de waarheid De waarheid Dat u genoeg hadt van mijn liefde en het huis, dat ik u kon bieden en dat u daarom wegge gaan bent zonder een enkel woord aan mij. Meent u dat Maar dan moet er een of ander misverstand hebben plaats ge had, antwoordde zij, nu bleek tot in de lippen. Wij kunnen hier niet praten: het is hier te warm voor u. We zullen een koe ler plekje opzoeken. Als in een droom nam ze zijn arm en De betcekenis van de Krim. Tegelijk met de inname van Odessa zijn de bolsjewieken tot nieuwe aanval len op de Krim overgegaan. Wat zal de Duitsche legerleiding thans besluiten te doen? Nu Odessa werd ontruimd, heeft dat schiereiland aan beteekems ingeboet. Wordt tot ontruiming besloten, dan be schikken de Duitschers daartoe over vol doende vaartuigen niet alleen, maar ook over kolossale 6-motorige vliegtuigen waarmee heele compagnieën soldaten te gelijk kunnen worden vervoerd. Maar te water zal het transport bij een eventu eele ontruiming van de Krim wel in hoofdzaak moeten plaats hebben. Actu eel wordt nu de vraag, hoe het er met de Sovjetrussische Zwarte-Zee-vloot voor staat. Toen de Duitsche troepen tot aan de Kaukasus waren opgèrukt, was de bolsjewistische vloot opeens spoorloos verdwenen. Hield ze zich in kleine vis- schershavens schuil of bestond ze niet meer? Binnenkort zullen we het weten. Ze zal, nu Odessa gevallen is, zoo ze nog wat te beteekenen heeft, aanvallen wil len doen op de oostkust van Roemenië en Bulgarije. Maar zonder risico zal dit niet zijn, zoolang Sebastopol als marinesteun punt nog vast in Duitsch-Roemeensche handen is en zoolang de Krim nog basis is voor vliegtuigen, die 't de bolsjewisten ook ter zee nog heel lastig kunnen ma ken. AUSTRALIË. Australië verloor t.m. 31 Maait 68,000 man, van wie 16000 aan gesneu velden en 30,000 aan gevangenen. De Australische minister van oorlog Forde is van oordeel, dat men zich er op voorbereiden moet, dat de oorlog nog jaren kan duren. Nieuwe prijsraadsels. 337. Een stuk ge- ieedschap: -U--H--K (8 letters); 338: Maak hiervan nu eens een voertuig: UA(9 1.); 339: Mu ziekinstrument: M E (7 1.); 340. De bakker gebruikt mij. Omgekeerd: een soort aarde. Ik verwacht de oplos- singen«<331-340) nu uiterlijk 25 April met opgaaf van naam, leeftijd en adres. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. De toverlantaren. Een van mijn klant jes heeft een ongeluk met de toverlan taren gehad. De lens werd ingedeukt, een aantal platen gebroken. De schade wordt voor de helft uit de toverlantarenpot vergoed. Voortaan voorzichtiger zijn! Een nieuwe lantaren is niet te koop en goede platen zijn heel duur! VAN SCHAPEN EN WOL. Op Java is de schapenteelt van niet veel belang. Het type is klein en tenger en produceert niet veel wol. Men heeft getracht, het inlandsche ras te kruisen met Merinos-schapen om meer wol te kunnen winnen, doch dit mislukte. De inlander voelt meer voor vleeschschapen dan voor wolschapen. (Ene. Ned. Indie, IV, 519). ze liet zich naar de orangerie leiden. Het dansen was weer begonnen en ze waren daar nagenoeg alleen. Zc wist ook, dat haar hart onherroepelijk hem toebehoorde Ze voelde, dat hij haar in zijn armei wilde sluiten; maar ijlings trok ze zich terug en ze zei vastberaden: Neen, neen, Oscar Vergeet niet, dat ik met baron Van Merwesteijn ga trou wen; over veertien dagen zal het huwe lijk plaats hebben. Maar het berustte op een vergissing, dat je met hem trouwen zoudt, liefste. Nu kan je je niet meer aan die belofte hou den Ik kan ze nooit verbreken: mij ver trouwt me zoo volkomen O, Oscar, we moeten elkaar nooit weerzienWe be zitten geen zelfbeheersching genoeg. Zeg mij goede dag en ga dan weg van hier. Dat is dwaasheid, Catherina. Ter wijl je liefde voelt voor mij hoe zou je dan de zijne kunnenc worden Ik zal mijn best doen,een goede vrouw voor hem te wezen. In ieder geval zal ik zijn vertrouwen niet beschamen, antwoordde ze met een soort droeve trots. Gerechte Hemel, Catherina, wat kan er nu toch zijn in zoo'n oude verloopen kerel, dat hij zulk een genegenheid vindt, riep hij uit, haar bij de handen vat tend en die bijna pijnlijk wringend. (slot volgt) DE EENIGE WEG. Een jongeman kan op het oogt blik niets beters doen dan sold; worden. Dit advies spruit niet vo< uit zeker militairisme, doch uit overtuiging, dat dit de eenige is, waarop land en volk uit de p kunnen worden geholpen. De dagen-oorlog in 1940 was een his risch schandaal. De nationaal-soc listen hebben die echter nimmer wild. Thans bevinden we ons op keerpunt in het leven van ons vo We moeten ons bekennen tot Eui pa en tot het gemeenebest van G maansche volkeren. Daar waar I ropa belaagd wordt, moeten Eu pa's soldaten staan. Velen beseffen dat nog niet, dc eens zal het Nederlandsche v< de thans vertrekkende pionii dankbaar zijn, omdat het met door hen is herrezen. 1 (M u s s e r t in een toespraak vrijwilligers, die naar het Oostfri zullen vertrekken, nadat zij daar zijn opgeleid.) Menschensmokkelaars we met duikbooten. Bij het begin van de oorlog wer Ver. Staten een verordening uitge digd, krachtens welke de regeerinj beschikbare schepen kon ïequir Volgens de New Yorksche corresp. Folkets Dagblad, is toen gebleken, in de V.S. een groot aantal duikb bestond, waar men officieel niet v de hoogte was. Deze onderzeeërs in 1926 door de U.S.A.'-marine voor verkocht. Een deel daarvan kwa: handen van individuen uit de ond reld en werd gebruikt voor het sm len van menschen van Cuba naar di Deze duikbooten blijken ook thans gebruik te zijn. Eerst onlangs heei boot van de Amenk. kustbewa dienst zulk 'n onderzeeër opgebracli bleek eveneens voor het smokkele benzine en rum te worden gebruikt is thans bezig jacht op deze partic oorlogsschepen te maken. Duitschland slaat toe, zood dc tijd daartoe gekomen Met het aannemen van een vc gende houding alleen kan geen worden gewonnen. Maar zoo de Voelkischer Beobachter land is ook allerminst van plan verdedigen alleen te bepalen. Het ter de kunst van de verdediger, ziji af te wachten en toe te slaan op oogenblik, dat de tegenstander tee van moeheid gaat vertoonen. Duitsi heeft nog lang niet zijn heele oorl tentieel in de stpjd geworpen; spaarzaam gaat de Duitsche leidin soldaten en oorlogsmateriaal om moment van de beslissing kan me mers niet sterk genoeg zijn. Eerst neer alle reserves aan militaire kra technische bekwaamheid in de strij len worden geworpen, zal het gezid de oorlog zijn beslissende trekken gen. Niets is echter moeilijker dan de van het tijdstip om van het defens het offensief over te gaan. Aan de van voorbeelden uit de klassieke geschiedenis maakt de schrijver lijk, hoe uitermate belangrijk het v verdediger is om geduld te oefenei het juiste tijdstip voor de aanval wachten. Van de keuze van het t hangen zijns inziens successen of n kingen af en hij eindigt met de con dat de geheele strategische toestai de laatste maanden in dit licht worden bezien. HYGIENE EN VEILIGHEID 589. Bij heftige bloeding uit lie venbeen of knieholte: rugligging, knokken der vuist midden in de lil ten en dan krachtig naar beneden ken. Voor noodzelfhulp gaat dit dan eveneens rugligging innemen getroffen bovenbeen krachtig teg< buik drukken en aldus aangedruk ven houden. P1429/1. Verantwoordelijk vc geheele inhoud. G. Joh. Duin) Plaatsvervanger: J. de Waal, Dec Uitg. Drukkerij Fa. Langeveld 1>

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 4