Het zwaarste daal van de oorlog ligt achter ons. Keuring Waften-S.S. enz. Wereldnieuws Bekendmaking. DE FUEHRER 55 JAAR BINNENLAND Texelsche Berichten 57e JAARGANG. No. 5852. WOENSDAG 19 APRIL 1914 TÉXELSCHE COURANT OORDEEL VAN RIJKSMINISTER GOEBBELS OVER DE LUCHTOORLOG Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Gcrmaanschc SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zyn school opleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter ge drag, prestatie. Tydens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur deropleiding, extra levensmiddelen etc. Even eens verstrekken alle inlichtingen en gratis ieisbiljetten voor de heen- en terug reis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé. Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatz- kommando, Den Iiaag, Korte Vijverberg 5. De keuringen vinden plaats op 19 April 9-12 uur Groningen, ilcerenstraat 16. 19 April 15-18 uur Leeuwarden, Iiuize Schaaf, Brcedstraat. 20 April 9-14 uur Amsterdam, Dam 4. 21 April 9-14 uur Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 22 April 9-14 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslagcr, Leus der weg. Onder de verschrikkingen van de lucht oorlog zoo schreef Rijksminister Goeb- bels o.m. in het laatste nummer van „Das Reich" werd een deugd geboren: de deugd van de solidariteit van allen. De vijand meent wel, door zijn luchtterreur, het leven in de steden tot stilstand te hebben gebracht, maar hij vergist zich deerlijk. Het leven gaat verder. Nergens in de vernielde steden heeft men van défaitisme of paniek gehoord. Geen stad is door de bevolking verlaten. Wanneer de bommen vallen, beeft menig hart - we bestrijden dit niet maar het levens- rhythme der honderdduizenden sleept ook de zwakken en, wankelmoedigen steeds ipee. Om terroristische redenen alleen voe ren onze vijanden de luchtoorlog. Dat zij daarmee hun doel nimmer zullen berei ken, kan hun niet aan 't verstand worden gebracht. Zij moeten daarom door drasti scher middelen daarvan worden over tuigd Het zal niet lang meer duren, of zij zullen die middelen leeren kennen. Wij hebben het zwaarste deel van de oor log nu achter ons, Engeland heeft het nog voor de boeg. Meer dan 1100 kerken en kerke lijke gebouwen in Italië ver woest. Uit Rome wordt gemeld, dat tot dusver in Italië niet minder dan 1112 kerken en kerkelijke gebouwen door vijandelijke handelingen werden verwoest. Daaron der bevinden zich vele bouwwerken met een meer dan 1000-jarige geschiedenis Nieuwe Japansche successen. De Japansche en met hen strijdende Indische troepen hebben de laatste weken in Birma vele successen geboekt. Op nieuw hebben ze daar vorderingen ge maakt. Een hangbrug op 50 km. ten wes ten van Imphal werd door voltreffers volkomen verwoest, waardoor de vijan delijke terugtocht in de richting Silchar is afgesneden. Opheldering gevraagd. Volgens geruchten zoudengeallieerde vliegtuigen, welke in Zweden een nood landing hadden moeten maken, na repa» ratie naar hun basis teruggekeerd zijn. Ook zouden de inzittenden niet geïnter neerd zijn, maar verlof hebben gekregen naar hun eigen land terug te keeren. Er zijn twee Amerikaansche vliegers, die op deze wijze reeds driemaal in Zweden be landden. Folkets Dagblad (Zweden) ves tigt hier de aandacht op cn .vraagt op heldering. Van de fronten. Tijdens de felle strijd op de Klim werden de steden Feodosia en Simfero pol ontruimd. In het Z.W. van het schier eiland vooral zijn zware gevechten aan de gang, Tvaarin de bolsjewieken enorme verliezen lijden. Hun aanvallen op Se- bastopol stortten ineen. Aan de weste lijke rand der stad Tarnopol blijven de Duitsche troepen heldhaftig verzet bie den. N.W. van Jassy kregen de vijanden geducht klop; ten O. van Stanislaus wer den zij zelfs naar het zuiden teruggewor pen. In het gebied van Nettuno werden plaatselijke aanvallen van de vijand af geslagen. Overigens geen nieuws van beteekenis van het Italiaansche front. De vijandelijke luchtmacht deed weer aanvallen op verscheidene steden in Duitschland, Hongarije en op de Balkan Vooral weer op Berlijn, Boedapest. Boe karest, Belgrado eri Kroonstad. Dc krijg op de Krim. Veler aandacht in in deze dagen op de Krim gevestigd, het schiereiland in de Zwarte Zee, waar Duitsche en Roemeen- sche troepen heldhaftig tegenstand bie den aan de bolsjewieken, die na maanden lange voorbereiding met enorm veel troepen en materiaal kwamen opzetten. Het vlakke noordelijke deel van het schiereiland wordt stelselmatig en volko men ordelijk ont'uimd. De achterwaart- sche beweging is op de zuidwestelijke verdedigingshock gericht. Daar bevindt zich Sebastopol, de machtig© land- en zeevesting, welke met alle mogelijke middelen zal worden verdedigd. Reeds steunen de verdedigers op de heuvel reeks in het zuiden van de Krim, welke hun de gelegenheid bood, gunstige posi ties in te nemen. In militaire kringen in Berlijn heeft men de indruk dat de stabi- liseerende tendenz van het heele ooste lijke front zich de laatste dagen voortzet (m.a.w. dat de bolsjewieken over het geheel genomen tot staan "fcijn gebracht.) De crisis in de zuidelijke sector, waarvan men eind Maart sprak, schijnt te zijn overwonnen. de zon. Wo. 19 April op 6.35; onder 20,45 de maan. Wo. 19 April op 5,37; onder 16,07 Nieuwe Maan '22 April 22,43. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 19 April 7,10 en 19,43 Do. 20 April 8,16 en 20,45 Vr. 21 April 9,10 en 21,33 Springtij 24 April. In de ruïnes en tusschen dé puinhoo- pen van onze gebombardeerde steden gaat het. leven verder. Wij staan stevig met onze voeten op de grond en toonen Tuet* de geringste neiging om zwak te worden. Wanneer wij opze dooden aan de schoot der aarde toevertrouwen, doemt voor onze oogen het visioen op van het komende rijk, waarvoor wij deze zware offers op ons moeten nemen. Wij moe ten er voor borg staan, dat geen offer te vergeefs wordt gebracht. Een volk, dat zooveel offers brengt om zijn leven en zijn eer te verdedigen, kan in het geheel niet ten onder gaan. Hoe langer wij op 't groot© uur der verlossing wachten en daarvoor moeten strijden en werken, des te grooter zal eenmaal de overwinning zijn, die wij behalen. Wanneer zelfs op de puinhoopen van onze verwoeste ste den het leven verder gaat, dan is dit feit een getuigenis van de vitale bestaans kracht van een volk, dat bereid is ook het ergste te verdragen om zijn vrijheid te verkrijgen. Haar zullen wij in de stor men van deze oorlog trouw en onwrik baar dienen en volgen als 'n goede ster, die door de donkere nacht straalt om aan de naderende dag de weg te wijzen. Dood en verderf over burger bevolking. Dc kardinalen en aartsbisschoppen van Frankrijk publiceerden het volgende 'ma nifest: „Wij kunnen onze afkeer niet ver bergen ten aanzien van de bombardee ring van open steden. Daardoor worden dood en verderf over de burgerbevolking gebracht. Hospitalen, kerken, historische monumenten en kunstwerken worden in weinige minuten vernietigd. Vreedzame gezinstewoningen worden verwoest. Wan neer men zegt, dat dit de oorlogswet is, dan verklaren wijr dat de oorlog, hoe ab normaal en onmenschelijk hij ook moge zijn. zulke daden niet rechtvaardigt". AMNESTIE VOOR ONDERDUIKERS. In een Zaterdagavond te Maastricht gehouden openbare volksvergadering heeft Max Blokzijl medegedeeld, dat hij de laatste tijd een drukke corresponden tie heeft gevoerd met kringen van zgn. onderduikers. Hij had daarbij de indruk gekregen, dat velen van hen misleid.zijn door de omstandigheden en graag uit de verwarring willen loskomen. Na van de betreffende instanties te de zen aanzien de noodige waarborgen en instemming te hebben ontvangen, kon Max Blokzijl aan deze onderduikers de verzekering geven, dat zij straffeloos zul Jen kunnen terugkeeren, onder voor waarde, dat ze bereid zijn, zich voor een of ander nuttig en positief- doel be schikbaar te stellen. AANVRAAG VRIJDOM VAN TEWERK STELLING IN DUITSCHLAND. Allen, die op het gebied van de voed selvoorziening werkzaam zijn, worden herinnerd aan de publicatie over de mo gelijkheid van het aanvragen van vrij dom van tewerkstelling in Duitschland. Eerst een wit vragenformulier aanvra gen bij de Kamer van Koophandel te Alkmaar met zooveel groene Z-kaarten als er mannelijke werkkrachten tusschen 10 en 45 jaar zijn (eigenaars, directeuren, enz. inbegrepenDan alles zorgvuldig en duidelijk invullen. Achter „Toeziend orgaan" vermelden: Hauptabteilung Er- naehrung und Landwirtschaft en achter „Arbeidsbureau": G.A.B. Alkmaar. Ver volgens voor het eind van deze maand inzenden bij „Hauptabteilung Ernaeh- rung und Landwirtschaft", J. v. Stol berglaan 45, Den Haag. Niet verzuimen Wie in gebreke blijft, stelt daarmee zich zelf en zijn personeel voor uitzending beschikbaar 's-Gravenhage, 14 April. Naar de Höhere SS und Polizeifuehrer „Nord- "west" mededeelt, heeft het Polizeistand- gericht Den Haag op 13 April 1944 dc volgende Nederlandsche onderdanen ter dood veroordeeld: 1. dc ambtenaar Willem Lengton, ge boren 6 April 1917 in Zwolle, zonder vas te woonplaats; 2. de tcekenaar Karei Schipper, gebo ren 6 Maart 1919 in Den Haag, woonach tig in Den Haag; 3. de kantoorbediende Jan Hoberg, ge boren 28 Sept. 1925 in Ouder Amstel, woonachtig te Amsterdam. De doodvonnissen zijn na onderzoek der gratiekwestie 14 April voltrokken. De terdoodveroordeelden hadden zich. aangesloten bij terreurgroepen, die be trekkingen hebben onderhouden met een onder communistische invloed staande terreurorganisatie, welker doel was de uitvoering van roofovervallen, op distri butiekantoren en gemeentehuizen, bene vens moorden op in openbare dienst zijn de Nederlanders. De kantoorbediende Jan Hoberg heeft op 15 Februari 1944 deelgenomen aan de overval op het gemeentehuis van A1 k- maar, waarbij 500 distributiebescheiden en ongeveer f 550 werden geroofd. Toen hij op de plaats van de misdaad gearres teerd werd, had hij een handgranaat In zijn bezit. 20 APRIL 1944. Morgen viert Adolf Hitler, de Fuehrer van het Groot-Duitschc Rijk, zijn 55e ver jaardag; Adolf Hitler, in wie het Duit sche volk en allen, die zich daarmee ver tonden voelen, het grootste vertrouwen stellen, wijl hij zich deed kennen als een genie, die Duitschland ophief uit een poel van ellende en het volk weer ver trouwen deed krijgen in eigen kracht. Morgen verjaart de Fuehrer, die zich niet alleen als staatsman en veldheer on derscheidde, maar zich ook als leider èn volksman onvergankelijke roem verwierf Aan net einde van deze oorlog het is reeds bij herhaling verzekerd staat de Duitsche overwinning. Eens heeft Churchill beweerd, dat Engeland de zege zou behalen, maar hij voegde er aap toe, dat hij nog niet wist, op welke wijze En geland als overwinnaar uit het krijt zou treden. Dit nu is de Fuehrer juist wel bekend en daarin ligt de oorzaak van zijn welslagen: „Een oorlogvoerend volk, geleid/ door een wil en beheerscht door een fanatisme, behaalt de overwinning". Een man als Adolf Hitler staat ver verheven boven woorden van lof en grootspraak. Voor hem kan de natie al leen maar in dankbaarheid buigen. BEKENDMAKING LANDWACHT NEDERLAND Aangezien reeds is gebleken, dat onbe voegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, zgn in verband met de Landwacht, wijs ik er nogmaals op, dat de Landwacht in dienst altijd ken baar is aan de roodc armband met het opschrift ..Landwacht" en bovendien zich kan legitimeeren door bet roode legitima tiebewijs van de Landwacht Nederland. De burgerij is dus in geenerlci opzicht verplicht, gevolg te geven aan bevelen van personen, die zich als landwachters uitgeven en die genoemde kenteckenen niet dragen of kunnen toonen. Integen deel: men wordt verzocht dergelijke voor vallen aanstonds bij de bevoegde Land wachtinstanties te melden, zoodat daar tegen onmiddellijk kan worden opgetre den. HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN KARDINAAL PIAZZA. Scherpe veroordeeling van liberalisme en communisme. Milaan, 14 April. (DNB). Kardinaal Pi azza, patriarch van Venetië, die in de R.K. hiërarchie de tweede plaats, onmiddel lijk na de paus inneemt, veroordeelt in 'n herderlijk schrijven het liberalisme en 't communisme in scherpe bewoordingen. Aan het liberale stelsel ligt, aldus de kar dinaal, een door geen enkele moraal ge remd egoïsme ten grondslag, alsmede een daarmee gepaard gaande zucht naar rijk dom alleen voor persoonlijk gebruik. De methoden, tot dusverre toegepast in de groote induatrieèle ondernemingen en in het grootgrondbezit zijn een beleediging voor de menschelijke waardigheid. Het communisme is de utopische droom van een sociale wereldorganisatie, waarin de enkeling slechts een bestaansminimum verkrijgt. Alle wetten van moraal en religie worden door het communisme ontkend. Het is in wezen antihumaan en anti-socialist, beperkt de mensch tot een zuiver physieke functie en loochent alle geestelijke en moreele waarden, die op de meest brutale wijze worden vernie tigd. DISTRIBUTIE. Melk. In die deelen van het land, waar het melkrar.tsden onlangs werd verlaagd, is de hoeveelheid met ingang van 16 April weer teruggebracht op die van voor 20 Februari. Mede; zijn hiermee gestraft de overval op het distributiekantoor te Och ten (G.), waarbij met wapengeweld 3000 le vensmiddelenkaarten en 1000 tabaka- kaarten werden geroofd, en de overval op het gemeentehuis te Kesteren (G.) waarbij alle persoonsbeVijsformulieren en de heele kartotheek van het bevol kingsregister werden gestolen. De moord op een Ned. politieambtenaar, waarvoor een afspraak was gemaakt, kon worden verhinderd. 's-Gravenhage, 15 April. Naar dc Höhere SS- und Polizeifuehrer „Nord- west" mededeelt, heeft het Polizcistand- gericht Den Haag op 13 Aprii 1944 de volgende Nederlandsche staatsburgers ter dood veroordeeld: 1. de marechaussee-beambte Hendrik Drogt, geb. op 10 Februari 1920 in De- demsvaart, wonende te Dedemsvaart; 2. landarbeider Gerard Jansen, gcb. 13 Februari 1923 in Meppel, wonende te Dedemsvaart; 3. de kantoorbediende Fokke Jagers- ma, geb. 12 September 1920 in Gosselter- nijeveen, wonende te Meppel; 4. de autohandelaar Jan Rijkmans, ge boren 3 Febr. 1920 te Steenwijk, wonende te Meppel; 5. de boekhouder Gerrit Jan van den Berg, geb. 29 Mei 1919 in Arnhem, wo nende te Arnhem; 6. de distributie-ambtenaar Wiepke Timmcrsma, geb. 8 Dcc. 1896 in Olden- hove, wonende te Wehe; BRITSCH-INDIE. Gandhi lijdt aan malaria HONGARIJE. In Hongarije mogen joden sinds 10 April geen radio meer hebben. SOVJET-RUSLAND. De Sovjet-generaal Watoetin ïs na een zware operatie te Kiew overleden MEXICO. Bij het neerstorten van een Ameiik. vliegboot bij Palomas, Mexico, kwamen alle 12 inzittenden om. CHINA. De vice-president der V.S., Wallace, zal besprekingen voeren te Tsjoengking en waarschijnlijk ook met Churchill en Stalin. ZWEDEN Vandaag zal de Zweedsche Rijks dag in een geheime zitting de nota van Engeland en Amerika betreffende ,de uit voer van Zweden naar Duitschland be handelen VEREENIGDE STATEN. In de V.S. verkoopt men nu in dun blik gebonden bijbels. Handige kooplui beweren, dat een militair geen kogel- of granaatwond meer krijgt, wanneer hij zoo'n bijbel bij zich draagt. In de V.S. heerscht een echtschei- d ingen-epidemie. ENGELAND. De Britsche torpedojager Laforey ging verloren. (Londen.) De in geallieerde dienst varende Noorsche handelsvloot verloor sinds 9 April 1940 de helft harer tonnage Door een luchtaanval ging te Lon den een opslagplaats met een millioen toeken voor de overzeesche troepen ver loren. MAXIMUMPRIJZEN. Radijs 8 ct. per bos. Kropsla (glas) 12- 14 ct per krop; bladspinazie 27 et per kg; struikspinazie 25 ct.; postelein (glas) 60 ct. per kg. GEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM Van diphterie deden zich van 26 Mrt t.m. 1 April 1459 gevallen voor (week daarvoor. 1427). Alweer: kinderen speelden met luci fers. Hierdoor is te Boekelo een groote partij hooi en graan verloren gegaan. Bij het schoonmaken van zijn geladen geweer trof de landwachtman Kersten te Breda zijn vrouw met hagel ernstig in de kaak en in een oog. Dc zoon van een landwachlman te Gro ningen speelde thuis met het geweer van zijn vader en doodde daarbij de 16-j. H v.d. Woude, die zich voor de woning be vond. Graf geschonden. Aan de Arnhemsche- weg te Apeldoorn werd het lijk van Sa muel Izaak Bouwman opgegraven en de schedel meegenomen. Daar zich hierin gouden tanden bevonden, neemt mer. aan, dat roof de drijfveer was. Twee broertjes, 13 en 15 jaar oud, te Zeist bewerkten een gevonden mitrail leurkogel met een spijker en een hamer. De 13-j. kreeg splinters in borst en buik; tevens'werd hem een arm deels afgerukt Hij is aan de gevolgen overleden. Zijn broertje werd minder ernstig gewond. Waarschuwing. Een door een vlieg tuig losgelaten benzinetank werd door jongens te Ruinen in brand gestoken. Een geweldige ontploffing had plaats, wat een 11-j. jongen het leven benam terwijl zijn 10-j. broertje aan beide bee- nen ernstig werd gewond. Op een wandeling kwam te Middel- harnis de 23 i- L. v. Prooijen met zijn meisje in een mijnenveld terecht. Een ontploffing ontrukte hem een been on der de Knie. Het meisje werd niet ge deerd. LAATSTE NIEUWS Gisternacht vielen er weer bommen op het stedelijk gebied van Keulen Berlijn spreekt het Engelsche be richt over ernstige ziekte van Mussolini met klem legen. Donderdag: 18,45 Praatje van Max Blokzijl. Vrijdag: 13,00 Voor boer en tuinder; 18,45 Over konijnenhouden. Za terdag: 13,25 Door schilderachtig West- Brabant; 13,55 Voor volkstuinders; 20,15 Van geneeskruid tot geneesmiddel. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1839. Tractaat Nederland- België, waarbij dc zelfstandigheid van België wordt erkend. 1906. De Fransche scheikundige Pierre Curie, de ontdekker van het radium, komt bij een verkeersongeval om het le ven. 7. de timmerman Jacob Kraal, geb. 12 Febr. 1914 in Ruinerwold, wonende te Ruinerwold; 8. dc politie-beambte Johannes Kip pers, geb. 23 Juni 1899 in Veendam, wo nende te Oud-Schoonebeek. Het vonnis is met dc kogel voltrokken. Door de voltrekking van het doodvon nis is geboet voor een reeks daden van terreur, overvallen op openbare gebou wen -en pro-Duitsche Nederlanders in Friesland, Groningen en Drente: o.a. het doodschieten van een Ned. beambte der hulppolitie te Nijeveen, het zwaar letsel toebrengen aan een andere Ned. be ambte der hulppolitie te Nijeveen, het plegen van een moordaanslag op een burgemeester, een Ned. luit. der politie, twee Ned. wachtsmannen en twee Ned. leden der Duitsche Sicherheitspolizei. Verder overvallen op Arbeidsbureau te Wehe, gemeentehuis te Wanneperveen en dat te Stadskanaal, brandstichting in Ar beidsbureau te Hoogeveen, overval op distributiekantoor te Varseveld en op een transport van distributiebonnen te Ruineiwold. Zij, die aan een daad van sabotage op eenigerlei wijze meewerkten, zijn be straft als de daders zelf. Zoo bv. distri- butieambtenaar Timmersma, die twee mannen, van wie hij wist, dat ze een overval wilden plegen, in zijn huis liet overnachten, en de timmerman Kraal, die inzake het transport van bonnen te Ruinerwold. inlichtingen verstrekte. Londen stelt t diplomatiek verkeei onder controle, uitgezonderd dat van de Sovjet-Unie en dat der V S. De heldhaftige, verbitterde strijd van 25 dagen om het behoud, van Tarno pol tegen een stormloop van een tienvou dige bolsjewistische overmacht is geëin digd, maar pas nadat gebrek aan water en munitie daartoe had genoopt. EXAMENS. De leerlingen C. J. Witte, Den Burg, en R. Zijm, Eierland, verwierven het einddi ploma van de Schager Landbouwschool SUCCES VOOR TEXELSCHE GYMNASTEN. De afdeeling dames van Gymnastiek- vereen. Texel heeft op de jaarlijksche wedstrijd van de Turnkring Holl. Noor derkwartier te N.-Scharwoude met haar knotsoefening een tweede prijs behaald (14 p.) en met haar hoepeloefening een eerste (16 p.). Knap gedaan! PER VLIEGTUIG NAAR Z.-AFRIKA. Met Mary Pos als gids. Zuid- ufrikaanschc liedjes met Ila- waii-gitaarbegeleiding. Het moetawel een vliegtuig van bui tengewone afmetingen zijn, wanneer het alle belangstellenden moet 'kunnen be vatten, die Donderdag 4 Mei (in gedach ten) met Mary Pos de reis naar Zuid- Af rika hopen te ondernemen. Wie nog een plaatsje voor deze Texelsche Cou rant-avond wil bemachtigen, mag zich wel haasten, want de toeloop is groot. Van morgen af dagelijks van 11-12 uur kaarten verkrijgbaar: Parkstraat 10 (85 ct.. plaatsbespreken inbegrepen). We kunnen nog meedeelen, dat ter in leiding van Mary Pos' reisavonturen-re laas de befaamde Kilima's Zuidafrikaan- sche liedjes met Hawaii-gitaar-begelei- ding (grammofoonplaten) ten gehoore zullen biengen; ook in de pauze. NED. HERV. GEMEENTE Den Burg, 10.- u. Ds. Visser. Doop. Aangifte Zaterdagavond a. d. Pastorie.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1