De Verjaardag van de Fuehrer. fan de Fronten in Oost en West. Keuring Waffen-S.S. enz. Wereldnieuws teJAARG VARGANG. No. 5853. ZATERDAG 22 APRIL 1941. TEXELSCHE COURANT HoftmanStapf, Paxc.) In handen van de Fuehrer be rust het lot van Europa. Wederom waren op 20 April millioc- n menschen mei hun gedachten bij die ne man, in wiens handen het lui berust ons werelddeel: Adolf Hitler. Zijn rjaardag viel ditmaal wel op een zeer nstig tijdstip: terwijl in net Oosten dc ilsjewislische vloedgolf tegen dc voet Karpathen slaat, staat de Duitsche ermaent in het Westen gereed om or.s relddeel te behoeden voor datgene, it men aan geallieerde zijde als de ootste operatie der krijgsgeschiedenis nkondigt. Het einde van dit ernstige gevaarlijkste van alle avonturen, wel- Europeesche volkeren ooit hebben lee- n kennen is niet bekend, doch de ver- ardag van deze enkele man, die on- Jnks de liefde èn de haat, welke milli- nen hem toedragen, eenzaam moet is eens te meer aanleiding, om ons eens in bespiegelingen over het lot ,n ons wereldeel te verdiepen Hij lost het Europeesch pro bleem op. Men mag een figuur als die van de Fuehrer niet slechts beoordeelen, luiste rende naar de ingevingen van het hart en het ligt onze koele volksaard wellicht ook beter, de groote verschijningen der historie niet te meten naar onze per soonlijke gevoelens van haat of liefde. Het ligt voor de hand, dat niet elke Ne derlander, na vier jaren oorlog ook in ons land, in staat zal zijn al de uiterlijke verschijnselen, welke men wel eens de „barensweeën van een nieuwe tijd" noemt, hoog te waardeeren, of zelfs maar te begrijpen. Doch men zal bij eerlijke beschouwing wel moeten erkennen, dat Adolf Hitler de eerste politicus van groot formaat was, die inzag, dat er in deze wereld een „Europeesch probleem" be stond. Een probleem, dat trouwens ten nauwste samenhangt met het vooroorlog- sche Duitsche vraagstuk. In een wereld, die tengevolge van de technisch steeds verder geperfectioneer de verkeersmiddelen als het ware in eenschrompelde, leefde een groep Euro- peesche volkeren, die elk voor zich hooge bekwaamheden toonden en tot groote prestaties in staat waren. Deze staten hadden zich ontwikkeld onder talrijke oorlogen en onder de prikkel van een voortdurende concurrentiestrijd, wat op de duur weer tengevolge had, dat zij de vraagstukken, welke de niet-Europee- sche staten langzamerhand aan de orde begonnen £e stellen, niet meer zagen. Alleen zoo is het immers te verklaren, dat landen als Engeland en Frankrijk na de vorige oorlog hun goedkeuring heb ben gehecht aan een dictaat als het Ver drag van Versailles, dat het krachtigste der Europeesche volkeren in slavernij bracht en ten ondergang doemde. In de daarop volgende jaren bleek hun ver blindheid zelfs reeds zoover gegaan te zijn, dat men zich onder ophitsing door niet-Europeesche machten bereid toonde nieuwe interne Europeesche twisten te ontketenen. (Men herinnere zich de acti viteit van zekere Amerikaansche diplo maten te Parijs en Warschau!) Dit stre ven- werd tenslotte met succes be kroond door deze tragische, tweede we reldoorlog, welke, indien hij niet door Duitschland wordt gewonnen, het einde der Europeesche volkeren zal beteekenen. U1TENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 12—19 APRIL 1944. DRUK OP DE NEUTRALEN. Volgens berichten uit de Amerikaan se pers zouden de Vereen. Staten het lornemen hebben, nieuwe druk op Ier- rid uit te oefenen, teneinde dit land er e te nopen, de diplomatieke vertegen- jordiging van de spil de deur te wijzen, en heeft hier nog slechts te doen met n gerucht, hetwelk echter in de lijn r waarschijnlijkheid ligt. Van Amerikaansche en Engelsche zijde men intusschen wel reeds tot diplo- itieke stappen overgagaan, met het el. de handelsbetrekkingen tusschen ïitschland en enkele andere neutrale aten te dwarsboomen. Aan Turkije is t verzoek gericht, de leveranties van roomerts te staken; Zweden zou niet nger kogellagers aan de Duitschers mo- leveren. Aan Spanje, Portugal en vitserland zouden eischen over vraag- ïkken van overeenkomstige aard zijn steld. HeJ; merkwaardige is, dat het uitslui- nd de Britten en de Amerikanen zijn, met het dreigement van economische ncties als een stok achter de deur, de utralen in een dwangpositie trachten brengen; de Sovjets houden zich bij ze actie afzijdig. De veronderstelling doet zich hier voor t ook deze pogingen om genoemde nden van hun standpunt van strikte izijdigheid af te dringen, in Londen en ashington gearrangeerd zijn om teza- en met de weer heviger en veelvuldi- r geworden terreur-actie uit de lucht s een soort van Ersatz voor de nog eeds uitblijvende invasie te dienen. Zweden wordt thans bedreigd door 'n ttroleum-embargo en de stopzetting in de export van tarwe en leer. ler- nd zou het eveneens voortaan zonder ie moeten doen en verder verstoken ïjven /van Amerikaansche machines en rwe. Portugal zou op overeenkomstige anier als Ierland moeten worden tekort 'houden, om het tot meegaandheid te trleiden. De Turken missen de petrole- naanvoeren reeds, evenals de Span arden. Laatstgenoemden zouden bo- indien niet langer op Britschc kolen ogen rekenen. ZON. 22 April op 6,28; onder 20,50 E MAAN. 22 April op 6,52, onder 20,15 Nieuwe Maan: 22 April 22.43 OOG WATER, r 22 April 9,54 en 22,15 23 April 10,36 en 22,55 24 April 11,16 en 23,36 25 April 11,56 en Springtij 24 April STETTINIUS' BESPREKINGEN. De „Daily Telegraph" legt verband tusschen het verblijf te Londen van de Amerikaansche onderminister van bui- tenlandsche zaken, Stettinius, en de bru tale afpersingspogingen tegen de neutra len, waarvan wij hierboven gewag moes ten maken. De Londensche besprekingen zouden een gemeenschappelijke actie te gen deze staten tot onderwerp gehad hebben. Volgens de New-Yorksche cor respondent van „Svenska Dagbladet" zou het hoofddoel van deze Britsch-Ameri- kaansche conferentie er uit bestaan, ,,de neutralen te noodzaken, aan de kant dei- geallieerden in de oorlog te treden." Het blad veronderstelt eveneens, dat men hier met een afleidingsmanoeuvre te doen kan hebben, welke een dubbel oog merk moet dienen. Het eerste zou be staan in een poging, het uitblijven van 't tweede front voorshands nog wat te ver doezelen. het andere de zenuwachtige openbare meening in de Angel-Saksische landen door het voeren van 'n zenuw oorlog tegen de onzijdigen afleiding te bezorgen. Intusschen laat noch de Zweedsche, noch de Turksche pers er eenige twijfel over bestaan, dat men van geallieerde kant Zweden en Turkije tot een openlij ke verdragsbreuk met Duitschland wil brengen. „Stockholms Tidningen" verklaarde in 'n hoofdartikel, dat de aan Zweden ge stelde eisch er eenvoudig op neer komt, dat dit land zijn handelsovereenkomst met Duitschland zou dienen te verscheu ren. Het Turksche blad „Tasviri Efkiar" spreekt op ironische toon over de staten, die naar zij voorwenden als voorvechters voor de vrijheid der kleine volken de oor log ingingen, en legt er de nadruk op, dat 't instandhouden van de handelsbe trekkingen tusschen de onzijdige en de oorlogvoerenden een levensnoodzaak is. Het huidige gedrag van deze kampioe nen der volkerenvrijheid", aldus de „Tas viri Efkiar, „nog eer de vrede een feit is, moet elke waarnemer nadenkend stem men". Tenslotte heeft Engeland eensklaps al le diplomatieke missies in Londen aan verschillende verkeersbeperkingen on derworpen; zelfs op de diplomatenpost wordt voortaan censuur uitgeoefend. Reuter verklaarde: „Engeland is thans één groot militair garnizoen, dat door de censuur en de veiligheidspolitie gebarri cadeerd is". De eeuwige gevoelens verheffen ons boven het aardsche gewoel. Eerste strijder tegen het bolsje- i Indien deze oorlog niet door Duitsch land wordt gewonnenImmers, de Fuehrer van het Duitsche Rijk begreep als eerste de noodzakelijkheid, dat tus schen de Sovjetrussische-, Amerikaan sche- en Japansch-Aziatische blokken al leen een krachtige Europeesche machts concentratie een waarborg zou beteeke nen voor het voortbestaan der volkeren van ons continent. In een dergelijk Eu ropeesch blok had hij Engeland een im periale- en Duitschland een continenta le taak toegedacht. Engeland zag echter meer heil in de vernietiging van Duitsch land (dat op de wereldmarkt immers zulk een gevaarlijke concurrent was!) en op 't oogenblik, dat het wellicht meent de overwinning te kunnen plukken van zijn verblinde handelwijze, ziet het zichzelf reeds bedreigd door het bolsjewistische gevaar. Het gevaar, waarvan niet dik wijls genoeg herhaald kan worden, dat 't alle Europeesche volkeren bedreigt, in dien Duitschland deze oorlog zou ver liezen. Het zal veelal moeilijk zijn om, onder invloed van harde slagen, welke ieder van ons in het vijfde oorlogsjaar per soonlijk treffen, altijd de grootheid van een figuur als Adolf Hitler en van dat gene, waaraan hij het aanzijn gaf, op juiste waarde te schatten, zooals het ruim een eeuw geleden moeilijk was voor de toenmalige Nederlanders om het be lang te begrijpen van de doorvoering der Napoleontische wetgeving, waar men het veel te druk had met uit te varen tegen de loting voor de militaire dienst. In het licht der historie zijn Napoleons groot heid en zijn beteekenis ook voor ons land en volk onmiskenbaar en onaantastbaar, omdat hij de drager was van een nieu we Idee, het toenmalige liberalisme. Het wil ons voorkomen, dat wij ook Adolf Hitler op gelijke wijze zullen moe ten leeren waardeeren in het licht der historie: als de schepper eener nieuwe po litieke Idee: die van de volksgemeen schap of het nieuwe socialisme, en daar naast als de staatsman, die het eerst de oplossing van 't Europeesche probleem aandurfde. En zoo wordt het ook begrij pelijk, dat deze eenzame de verantwoor delijkheid van het lot van zijn volk durft te dragen, omdat hij heeft begrepen, dat dit zijn historische roeping en die van zijn volk is. SCHIJNMANOEUVRES VOOR DE INVASIE? In een van zijn jongste redevoeringen heeft Churchill te verstaan gegeven, dat er nog menigmaal valsch alarm zou wor den gegeven, eer men werkelijk tot de groote aanval op het Europeesche vaste land zou overgaan. De vraag moet daar om worden gesteld, of de jongste Brit- sche maatregelen tegen de neutralen, en eveneens de maatregelen tegen het diplo matieke verkeer, waarop wij zooeven doelden, wellicht binnen dit kader van het loos alarm moeten worden be schouwd. De „Times" heeft bv. openlijk geschreven, dat de besprekingen met Stettinius plaats hebben „op de voor avond van militaire aanvallen, zooals tot nogtoe niet werden aanschouwd". Iets voorzichtiger drukte de Amerik onder secretaris voor de vloot, James Forrestal, zich uit, die aankondigde, dat de invasie de eerstvolgende negentig dagen zou plaats hebben. Opmerkelijk is in elk geval, dat het groote Anglo-Amerikaansche offensief op net bruggenhoofd van Nettuno, dat van Duitsche zijde werd tegemoet gezien tot op heden uitbleef. Toch had de Duit sche verkenning duidelijk vastgesteld, dat op dit bruggenhoofd versterkingen en een massa nieuw materiaal werden aangevoerd. Ook op het front bij Cassino, waar de afgematte Anglo-Amerikaansche forma ties reeds twee weken geleden door versche troepen werden vervangen, nog altijd niets gebeurd. Het ligt voor de hand te veronderstellen, dat al deze ge allieerde voorbereidingen een overeen komstig doel beoogen, nl. door schijnbe wegingen en geruchten-propaganda een soort van kunstmatige nevel te verwek ken, die voor het in werkingtreden van een verrassingsmoment moeilijk kan wor den gemist. De veronderstelling is evenwel tevens gewettigd, dat ook al zouden Britten en Amerikanen er in slagen, inderdaad de Europeesche defensie door een onver- hoedsche zet op het groote schaakbord 'n moment van een onaangename surprise te bezorgen, dit toch niet van lange duur zou kunnen zijn. De Duitsche weermacht beschikt over de zg. binnenlinie; haar verbindingen met elk punt aan de kus ten zijn beter dan die van de aanvallers, die buiten om zich moeten verplaatsen. Van Duitsche kant is echter schier uit den treure herhaald, dat men op alles is voorbereid. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1724. Geboortedag van de wijsgeer Im- manuel Kant (Königsberg). 1857. Geboortedag van de Nederland- sche zanger Joh. Mart Messchaert (Hoorn). DE DUITSCHE LUCHTAFWEER BOEKT GROOTE SUCCESSEN. De Amerikanen hebben weer eens opnieuw ondervonden, dat hun terreur- vluchten boven Duitschland een hache lijke aangelegenheid zijn geworden. Men kan de Duitsche luchtmacht wel voor dood verklaren, doch zij blijft zich des ondanks geducht roeren. Hoe vele malen hebben de Yankees reeds getracht door het veranderen van hun aanvalstactiek of het toepassen van misleidende bewe gingen zich de Duitsche jagers van het lijf te houden. Thans hebben zij voor het eerst op uitgebreide schaal een eigen jachtbegeleiding over groote afstand toe gepast. De resulaten hiervan zijn al even min indrukwekkend geweest. Het aantal Boeings en Liberators, dat op 11 April naar Midden- en NAV.-Duitschland werd gezonden, bedroeg op zijn hoogst 500 stuks, terwijl het aantal Amerik. lange- afstandsjagers, met inbegrip van de bij nadering en vertrek boven de Noordduit- sche gebieden aanvallende jagerforma- ties, eenige malen zoo groot was. Toch werden wederom ruim 100 Amerikaan sche toestellen vernietigd, zoodat moet worden vastgesteld, dat de lange-af- standsjagers die wellicht de laatste waar borg vormden voor aanvallen overdag van formaties zware bommenwerpers, op uitgesproken wijze hebben gefaald. De wederom aanzienlijke verliezen van de Amerik. formaties konden derhalve wei eens een mijlpaal beteekenen in de ge schiedenis der bombardementstactiek. MEER DAN EEN TON VOOR ONS VOLK. Winterhulp Nederland deelt mede, dat de laatste twee weken van het Winter seizoen voor de minder bedeelde volks- genooten het schitterende bedrag van meer dan een ton, om precies te zijn f 1,107,586,02, is bijeengebracht. Aan gif ten beneden de honderd gulden is hierin een bedrag begrepen van bijna f 15,000.- Hieruit blijkt zonneklaar hoe Winter hulp een begrip is geworden, dat niet meer uit onze gemeenschap weg te den ken is. BEKENDMAKING LANDWACHT NEDERLAND Aangezien reeds is gebleken, dat onbe voegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, zgn in verband met de Landwacht, wijs ik er nogmaals op, dat de Landwacht in dienst altijd ken baar is aan de roode armband met het opschrift „Landwacht" en bovendien zich kan legitimeeren door het roode legitima tiebewijs van dc Landwacht Nederland. De burgerij is dus in geenerlei opzicht verplicht, gevolg te geven aan bevelen van personen, die zich als landwachters uitgeven en die genoemde kentcekenen niet dragen of kunnen toonen. Integen deel: men wordt verzocht dergelijke voor vallen aanstonds bij de bevoegde Land wachtinstanties te melden, zoodal daar tegen onmiddellijk kan worden opgetre den. Gewestelijk kommandeur voor Zuid-Holl. en Zeeland. RATTEN OP ELECTRISCHE STOEL. Een waarschuwing. Een boer in Sleeswijk-Holstein bracht in korte tijd tachtig ratten om zeep door middel van een voor hun hol gespannen onder electr. stroom staande draad. Mo gelijk vindt dit navolging (het berich4 verscheen in nagenoeg de heele pers), maar laat ons er dan deze waarschuwing aan toevoegen: Neemt u in acht bij het experimenteeren met electrische stroom in de open lucht. Wanneer u daarbij het ongeluk heeft, zelf met de stroom in aanraking te komen, kost het u vrij ze ker uw leven! We weten van een pluim veehouder, die zich met 'n electr. loop lamp in zijn hok begaf. Het snoer was niet in orde. de man al gauw dood. Ook lazen we van een tuinfeestje, waar bij electrische schemerlampen de stem ming moesten verhoogen. Helaas be werkten ze het tegendeel, want doordat een snoer defect was, werd een der be zoekers, die daarmee in aanraking kwam, door de electr. stroom getroffen en op slag gedood. Dus. opgepast, wanneer u pogen wilt, ratten door middel van de „electrische stoel" het leven te benemen. Als niet-deskundige zoudt u daarbij met uw leven spelen. ENGELAND Bij een luchtaanval op Londen werd hel Zwitsersche gezantschap getroffen. BULGARIJE Het belangrijkste bijenland van de Balkan is Bulgarije. Dit heeft G00,000 bijenvolken en een productie van 2 mil- lioen kg. honing per jaar NOORWEGEN In Noorwegen doen zich veel geval len van nicotinevergiftiging voor als ge volg van het veelvuldig gebruik van veel nicotine bevattende inlandsche tabak. BRITSCH-INDIE. Een scheepsbrand in de haven van Bombay deelde zich aan een deel van de stad mee. Duizenden werden dakloos. 1000 personen werden gewond, van wie er 67 overleden zijn. VEREENIGDE STATEN. Uit vrees voor inflatie zijn het laat ste jaar in de V.S en Engeland heel wat briljanten gekocht. De omzet bedroeg wel 20 millioen p. De wereldomzet in 1938 bedroeg maar vier, in 1942 tien mil lioen p Waar bolsjewisten baas zijn Nadat de bolsjewisten het gebied ten noorden van Tarnopol waren binnenge rukt, lijfden zij alle inwoners tusschen de 16 en 60 jaar bij het Roode Leger in. De overige inwoners ontnamen zij de schoenen en winterkleeding. Speciale be langstelling hadden zij voor gewatteerde kleeren en pelzen. Al het graan, ook het voorjaarszaaigoed, en al het vee werd door de bolsjewisten in beslag genomen Levensmiddelenrantsoenen in Italië verhoogd. In Italië is het broodrantsoen met 30 pet. en het algemeene levensmiddelen rantsoen met 50 pet verhoogd. Dit is, al dus „Gazettino", een uniek feit in het vijfde jaar van de Europeesche oorlog. Deze ranlsoenverhooging in het republi- keinsch fascistisch Italië is volgens ge noemd blad te danken aan de gunstige overeenkomsten met het Duitsche Rijk en aan de buitengewone discipline, die dooi de Italiaansche producenten bij de inle vering van agrarische artikelen in acht wordt genomen. Britschc proleten, die het niet weten. Het Britsche weekblad „Sphere" houdt zich bezig met de voorspellingen, welke Engeland cle laatste zes maanden de we reld heeft ingestuurd en spreekt als zijn meening uit, dat het voor de Britschc pers een gevaarlijk spel zou zijn, indien men eens nabladerde, wat deze een paar maanden geleden heeft geschreven. Voor de profeten in kwestie zou zulks bescha mend zijn en indien men thans hun voorspellingen zou herhalen, zou dit de indruk maken, alsof men hun de narren kap wilde opzetten. WAT TEXELS AARDE BEWAARDE. 17. EEN DEVENTER SCHELLING. Aan Texels strand werd bij graafwerk een munt van 1690 opgediept. Ze heeft 'n middellijn van 27 mm. en vertoont aan de voorzijde naast het gekroonde wapen van Deventer (adelaar) de waardeaan- duiding 6 S" (zes stuiver, een schelling) en het randschrift: MO. NO. ARG. CIV. DAVENTRIAE, hetgeen beteekent Nieuwe zilveren munt van de stad De venter. Aan de achterkant een ruiter te paard met opgeheven degen en het rand schrift: CONCORDIAE RES PARVAE CRESCUNT, d l. Door eendracht worden kleine dingen groot, anders gezegd: Een dracht maakt macht. KUNST EN KULTUUR. De Wicn-film werkt aan een film over de volksdichter Peter Rosegger. Een gouden diadeem van 218 gram. naar schatting 2500 jaar oud, werd door een boer in Jutland opgegraven Utrecht werkt aan een plan tot restau ratie van de muren (ook werfmuren), die zoo typeerend zijn voor het grachter.- beeld van*de Domstad. Een Deensch oudheidkundige toonde aan, dat in Denemarken 5000 jaar gele den dë wijnstok in het wild voorkwam. De temperatuur was er toen zoo mild als in Rijnland. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens dc zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Donderdag 27 April te Amsterdam van 9 tol 14 uur, Nebcnstelle der Waffen S.S., Dam no. 4 en Vrijdag 28 April te Den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde no. 15, waar iedere gezonde Ne derlander zich kan aanmelden ten cindcgekeurd te worden voor dc Waffen S.S., SS. Wachtbatailon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche S.S. in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen dc 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in dc Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter ge- drag, prestatie. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijg baar bij navolgende Nebcnstellen der Waffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 3Q en het SS-Ersatz- kommando. Den Haag Korte Vijverberg 5

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1