Wat Texels boeren moeten weten Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme f Ir. Mussert, de Leider, 50 jaar. Wereldnieuws B INNENLAN0 57e JAARGANG. No. 5858. WOENSDAG 10 MEI 1941. TEXELSCHE COURANT WIJZE WOORDEN VAN PALMERSTON 13 Oct. 1865 pleitte de Britsche staats man Lord Palmerston voor een sterk Duitschland „opdat het weerstand zou kunnen bieden aan twee eerzuchtige, voortvarende machten: Frankrijk en Rusland, vooral aan Rusland. Dit zal, aldus Palmerston, te zijner tijd een macht worden, bijna zoo groot als het oude Ro- meinsche rijk. Het kan heerschen over heel Azië. Als spoorlijnen de groote af standen hebben ingekort, zullen zijn menschenmassa's enorm worden en zijn macht verschrikkelijk. Doch, voorspelde Palmerston: Duitschland zal sterk genoeg zijn om een Russische aanval af te slaan. Mocht Palmerston in deze dagen deze woorden herhalen: het zou hem niet ba ten. Niet langer wordt de Britsche poli tiek door gezond verstand en zorg voor de naaste toekomst geleid, maar door blinde hartstocht om te willen vernielen. Alleen de wapens kunnen er Duitschland en Europa voor bewaren, dat het voor altijd in het verderf wordt gestort. NIEUWE DUITSCHE WAPENS. Opnieuw heeft Duitschland nieuwe wapens in de strijd gebracht, zoo b. v. de „vliegende notenkraker", de beroemde JU 87, een duikbommenwerper, welke nu met twee van een lange loop voorziene anti-tankkanonnen is uitgerust. Zoo bij zonder doeltreffend is dit wapen, dat het vliegtuig reeds de schrik der Sovjet- pantserlegers is. En verder zijn daar de nieuwe stormkanonnen, die in grooten getale in gebruik zijn genomen. Duitschland weet, dat het een uiterst spannende tijd tegemoet gaat en daarom heeft het zich ook op het opvangen dei- te verwachten vijandelijke operaties vol komen voorbereid. Aanvankelijk baar- cen de artillerie en de pantserlegers der bolsjewieken nogal wat zorg, maar thans Leschikt men over de wapens, om daar aan met succes tegenstand te bieden. Onwankelbaar is het moreel der Duit sche bevolking. Duitschland voelt zich nu sterker dan ooit. De vijand moet nu maar eens laten zien, wat hij in het offensief klaar kan spelen. Berlijn ziet de uitslag van deze krachtmeting met vertrouwen tegemoet. VAN „HELDENDAAD" GESPROKEN. Dinsdagmiddag 11 April, kort voor 3 uur, werd Den Haag door een afschuwe lijke ramp getroffen. Een paar Britsche vliegtuigen doken in de richting van een gebouw van het Nederlandsche burger lijk bestuur en bestookten dit met bom men. Het gevolg was, dat het gebouw to taal werd verwoest en 62 Nederlandsche burgers, onder wie 26 vrouwen en meis jes, werden gedood en 23 zwaar gewond. Deze „heldendaad" werd verricht onder aanvoering van de Britsche vliegercom- mander Robert Jameson, die deswege van de gevluchte Prins Bernard het Ne derlandsche vliegerkruis in ontvangst mocht nemen. „Niemand van ons heeft 't meer verdiend dan U", sprak de Prins en de minister van oorlog, Van Lidt de Jeu- de, beweerde zelfs, „dat Jameson aan de Nederlandsche nationale zaak een groote dienst had bewezen". Blijkbaar is men in Londen zoo naïef aan te nemen, dat alle' in dat gebouw aanwezige documenten! verloren zijn ge gaan. Maar de Duitsche bezettingsmacht heeft er niets bij verspeeld; ze is op der gelijke eventualiteiten voorbereid en be hield danook de beschikking over alle voor haar van belang zijnde stukken. Hoe wreed worden intusschen de na bestaanden van de slachtoffers van 11 April, herinnerd aan het leed, dat over hen kwam, nu van een „heldendaad" ge sproken wordt en het Nederlandsche vliegerkruis is uitgereikt aan hem, die de hand had in deze moord. DE KRIEGSIYIARINE. Voor Neerlands Jeugd niet alleen een strijdformatie bij uitnemendheid, doch tevens in meerdere opzichten een schit terende leerschool voor de toekomst. Zware offers zijn gebracht, worden nog dagelijks gebracht, en zullen ook in de naaste toekomst nog gebracht moeten worden. Hoe zwaar deze offers zullen zijn, niemand kan dit zeggen, maar we tende, dat het gaat om het voortbestaan van het volk dat ons lief is, om de toe komst van de jeugd, zullen zy gedragen zijn en dus gedragen worden, als het kan door allen, zoo niet, dan alleen door hel den. MET VERLOF UIT DUITSCHLAND. Met ingang van 15 Mei rijden er weer verloftreinen voor arbeiders van Duitsch land naar Nederland. Zoo groot is de be langstelling, schrijft Het Volk, dat tot half Juni de treinen reeds volgeboekt zijn DE ZON. Dó. 11 Mei op 5,51, onder 21,22 Vr. 12 Mei op 5,49; onder 21,22 DE MAAN. Do. 11 Mei op onder 8,12 Vr. 12 Mei op 0,50; onder 9,03 Laatste Kwartier: 15 Mei 13,12. HOOG WATER OP TEXELS REE. Do. 11. Mei 12,12 en Vr. 12 Mei 0,31 en 12,52 Springtij 24 Mei. (CNF, Schild, Pax, c.) Ir. A. A. Mussert, de leider van het Ne derlandsche volk, viert 11 Mei zijn vijf tigste verjaardag. Mussert, de leider, Zelden de heer Max Blokzijl heeft er op gewezen in een radiopraatje zelden zal een staats man en politicus onder zoo uiterst moei lijke omstandigheden een verantwoor delijkheid zonder voorbeeld hebben aanvaard. Roem is er vooralsnog niet door te oogsten, succes slechts in bijzon dere gevallen. Zorg en teleurstellingen- verdiende verwijten: dat is wel het voornaamste, waarop een volksleider in deze omstandigheden met zekerheid re kenen kon. En toch gaat hem het belang van het Vaderland boven alles. Hij vol hardt in de strijd, tegen alle verdacht makingen, tegenwerking, zelfs bedrei gingen in. Zijn trouw aan Neerland en het nieuwe Europa wordt geschraagd door de wetenschap en het geloof, dat de rechtvaardige strijd van hem en zijn kameraden uiteindelijk met goede uit slag zal worden bekroond. Bezocht Eden Moskou Volgens de Britsche consul te Barcelo na zou de Engelsche minister Eden een bezoek hebben gebracht aan Moskou. Stalin zou opnieuw op haast maken met de invasie hebben aangedrongen. De geallieerden verloren veel vliegtuigen. Alleen reeds in de eerste vier maanden van dit jaar gingen in Europa 4826 vij andelijke vliegtuigen verloren, dus onge veer 40 per dag. En dan is in dit getal nog niet begrepen het aantal machines, dat op de terugweg verongelukte of op neutraal gebied landde. Met die vlieg tuigen verloren de geallieerden op zijn minst 40. 000 man. Nog eenmaal moeten de wapens spreken. De Berlijnsche redacteur van 't Han delsblad schreef: Verscheidene als offici eus te beschouwen Duitsche persuitingen bevestigen de onlangs in de Wilhelms- strasse uitgesproken opvatting, dat Duitschland het standpunt inneemt, dat in deze oorlog nog ten minste éénmaal de wapens moeten spreken voordat 't woord aan de diplomatie is. Geruchten over Duitsche onderhandelingen, met welke mogendheid ook, worden als volkomen onjuist gekenschetst. Invasie-grapjes. Heel Berlijn spreekt over de invasie, schrijft een ANP-correspondent in de Rijkshoofdstad en men maakt er zelfs grapjes over. Geen kwaad teeken ten aanzien van het moreel der bevolking aan de „vooravond van de grootste be slissingen, welke deze oorlog waarschijn lijk zal brengen". Hier is een van die grapjes: Stalin is tot Calais gevorderd, hij belt meteen z'n vrind Churchill in Downingstreet op, afd. Invasie, en deelt hem mee: „Als je zin hebt, old Winnie, kan je nu komen; ik ben er al" Van de fronten. Ondanks de hernieuwde zware aanval len'. van de bolsjewieken hebben zij de laatste dagen niets dan nederlagen gele den, met uitzondering op de Krim, waar zij door hun overmacht Sebastopol weer bezetten. Van de stad was echter niets anders dan een puinhoop over. De verde digers hadden zich bijtijds teruggetrok ken^ De vijand leed zware, bloedige ver liezen. De strijd tegen het bolsjewistische spoorwegverkeer wordt dag en nacht voortgezet. De 26e April tusschen Proeth en Moldau begonnen slag is op een vol komen mislukking voor de vijand uitge- loopen. Aan het front in Italië werden vijan delijke depots met verdragend geschut bestookt. Menig vijandelijk steunpunt werd opgeblazen. Overigens daar geen actie van eenige omvang. Van door terreurvliegers getroffen ste den moeten in het bijzonder worden ge noemd: in Duitschland Berlijn, Keulen, Mannheim, Osnabrueck, Brunswijk en Dusseldorp; in Hongarije: Boedapest, in Roemenie Kroonstadt, Ploesti, Turnu-Se- verin. Tientallen vijandelijke vliegtuigen keerden niet naar hun basis terug. Admiraal Koga gesneuveld Terwijl hij, in een vliegtuig gezeten, de operaties in de eerste frontlinie leidde, is admiraal Koga, opperbevelhebber der vereeniede Japansché vloot, gesneuveld. Hij werd 59 jaar. Druk op Portugal. De geallieerden gaan voort, druk uit te oefenen op Portugal. Een van de Portu geesche koloniën naar Lissabon varend schip werd door de Britten naar Gibral tar opgebracht. Washington Post schreef, „dat Portugal nu eens spoedig moest be slissen, wiens bondgenoot het is" Geen Turkschc olie naar Amerika. Een groep Amerikaansche petroleum - maatschappijen had op Turksche bodem petroleum willen winnen, maar de re geering van Turkije heeft daarop afwij zend beschikt. En dit, terwijl de helft der te wannen olie aan Turkije zelf ten goede zou zijn gekomen. INDO-CHINA (Frankrijk). Door een bombardement werden te Saigon 2828 personen gedood, 306 gewond DENEMARKEN. Bij Limf jord werd een prachtig stuk barnsteen van een kilogram gevonden. BRITSCH-INDIE. Wegens zijn gezondheidstoestand is Gandhi in vrijheid gesteld SOVJET-RUSLAND. In het door de bolsjewieken herover de Odessa heerscht hongersnood. ITALIË. De uitbarsting van de Vesuvius ver woestte 11 dorpen, samen 143 vk km. FINLAND. Aan de W.-kust van Finland staan dorpen en steden in een gebied van 100 km. lang onder water. BALKAN. Sinds Sept. 1.1. verloren de partisa- nen op de Balkan 70 000 man aan dooden en 63 000 man aan gevangenen. BELGIE In België verschenen speciale post zegels met afbeeldingen van groote Bel gen, met een toeslag, welke aan Belgi sche krijgsgevangenen ten goede komt. FRANKRIJK Visschers uit Bretagne vingen in 2 maal 24 u. 17 haaien van gemidd. 3000 kg Bij een inbraak in 't museum Mal- maison bij Versailles werden kostbare historische voorwerpen meegenomen. EGYPTE Een hittegolf teistert de Anglo-Eg. Soedan. Door vordering van graan voor de Britsche troepen zijn in Egypte reeds 130,000 Egytenaren van honger omgeko men. DUITSCHLAND Op een weg naar Wilna vond men 't lijk van de vermoorde aartsbisschop Ser- gius. Het vertoonde 30 schotwonden. Een kip van een landbouwer te Saalfeld legde in 15 dagen 10 eieren, grooter dan eendeieren, 110 gr. zwaar. In Frankfort a. Main bouwden mus- schen hun nest in een sirene. Toen deze begon te werken, werd een musch ver brijzeld en de sirene onklaar. Keuringen Waffen SS (Wiking), SS Wachtbataljon, Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Germaansche SS in Nederland. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keuringen worden gehouden: 10 Mei 8-12 u. te Rotterdam, Deutsche Oberschule, Wester laan 1; 11 Mei 8-12 u. Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 11 Mei 15-18 u. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16; 12 Mei 8-12 u. Arnhem, Café Royal: 12 Mei 15-18 u. Zwolle, Hotel Gytcnbcck; 13 Mei 8-12 u. Groningen, Heerestraat 46; 13 Mei 15-17 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 15 Mei 8-13 u. Amsterdam, Dam 4; 16 Mei 8-12 u. Utrecht, N. V.-huis, Oudegracht 245; 16 Mei 15-17 u. Amersfoort SS Wachtbataljon 3, Leus- derweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen de 19 en 35 jaar, die aanmcldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrygesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter ge drag, prestatie. *~- Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijg baar by navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelosche«traat 30 en het SS-Ersatz- kommando, Den Haag Korte Vijverberg 5 CHINA. 1944 zal voor Tsjoengking China het zwaarste oorlogsjaar worden (Tsjoeng- king-ambassadeur Wei Tao Ming) In Peking zijn verscheidene agenten van de Britsche geheime dienst gearres teerd. Volgens Amerik. berichten heer schen bij de Tsjoengking-Chineesche troepen hopelooze sanitaire toestanden: operaties met slagersmessen en timmer- manszagen, geen verdoovingsmiddelen, geen verbandstoffen. ENGELAND De Britsche ambassadeur te Madrid, Hoare, is naar Londen vertrokken. Op Britsche bodem is een Amerik. radiostation zijn uitzendingen begonnen. De duikboot Stonehenge ging verlo ren. Opnieuw zijn in Engeland 2 Ame rikaansche soldaten ter dood gebracht. Zij hadden een 16-j. Engelsch meisje aan gerand en ten slotte vermoord. In Engeland hielden luchtlandings troepen oefeningen, waarbij zij o. a. zweefvliegtuigen gebruikten. ZOEKT DEKKING BIJ LUCHTGEVAAR. ANDERS SPEELT GE MET UW LEVEN. VEREENIGDE STATEN. „Colliers Weekly" (V.S.) schrijft: De Britten begrijpen iets van de oorlog maar de Amerikanen vechten zooals ze voetbal spelen. Het Amerik. blad „The Tablet" voelt nattigheid en stelt de vraag Waarvoor zal het Roode Leger, dit machtige instru ment, in de toekomst worden gebruikt Nu Zweden doorgaat kogellagers aan Duitschland le leveren, zal Washing ton zijn druk op Zweden versterken. Een Amerik. blad stelt voor de Zweedsche fabrieken te bombardeeren. nu Zweden doorgaat met leveranties van baggermachines voor de Duitsche mijnen Vorige wereldoorlog verloren de Amerikanen 100,000 man. Nu moeten huri verliezen reeds een veelvoud daarvan bedragen. In Sportfondsenbad Breda is de 32-j. L., die niet kon zwemmen, verdronken. In een werkplaats der Spoorwegen te Haarlem is de 48-j E. Jansen door een kraan doodgedrukt. Janus Kuiper, de koning der zeeridders uit Den Helder, tijdelijk te Alkmaar, viert 11 Mei zijn 88e verjaardag. Zelfrijzend bakmeel. Max prijs per pak netto 490 gr. 24 ct.; 420 gr. 21 ct.; 280 gr. 15 ct.; 210 gr. 12 ct. Voor de zee- en kustvisscherij is nu een vergunning van 't Bedrijfschap Vis- scherijproducten noodig. Van diphterie deden zich in ons land van 16-22 April 1252 gevallen voor (week daarvoor 1203). Het echtpaar B. Last-A. Lindeboom te Hasselt was 9 Mei 65 jaar getrouwd. De man is 89, de vrouw 87 jaar. De nieuwe postzegels van 17'/^ en 22Va ct., welke 15 Mei verschijnen, vertoonen afbeeldingen van de zeehelden W. J. van Gent en Corn. Evertsen. Op een Stanfriesboot te Harlingen werd een groote hoeveelheid Belg. shag aange troffen; een deel der pakjes bevatte turfmolm. 8400 proccssenverbaal werden afgeloo- pen half jaar opgemaakt door CCD op 't gebied van veehouderij en -handel. 300 runderen en 150 paarden in beslag geno men. Nadat twee vrouwen de bewaker dron ken hadden gevoerd, werd door een paar mannen een groote partij textiel gestolen uit een zaak aan de St. Anthoniebree-str. te Amsterdam Inmaakglazcn mogen voorloopig niel worden verkocht of afgeleverd. Een zoogenaamd reiziger van de Tur- mac-fabriek wist een winkelierster te Harlingen tot afgifte van 12 dubbele ta baksbonnen te bewegen Hij zou er lich te shag voor sturen Een 24-j. electricien te Zandvoort knipte bij vergissing een voedingsdraad door. Het kostte hem het leven. Door op een landmijn te trappen vond de 30-j. P. Boot te 's-Gravenzande de dood. Bij een brand in de schuur van land bouwer M. Bomhof bij Zwolle is diens 18-j. zoon omgekomen. Een Hagenaar, die met dames eenige café's in de stad bezocht, werd van zijn ring met brillanten en een dasspeld, sa men f 10,000 waard, beroofd. Wegens diefstal van veldpostpakketten en brieven te Amsterdam is de 21-j. Alb. Mulder, geb. te Soesterberg, ter dood gebracht Hij stal plm. 1 25000 RM en maakte het grootendeels zoek met vrou wen van lichte zeden. LAATSTE NIEUWS Donderdag 11 Mei houdt de Secr.- gen. der NSB een radiorede over: Mus sert, strijder voor ons volk (Hilv.I, 13,-) Deze maand zijn op nader aan te wijzen tabaksbon weer 5 scheermesjes te bekomen. Geen oude mesjes in te leve ren. Men kan koopen waar men wil. Een bomaanval op Brussel kostte Dinsdag ruim 200 personen" het leven. De Japanners hebben in Honan 80 duizend Chineezen ingesloten TEXELS TUINWALLEN. In de lezing over ruilverkaveling, eeni ge tijd geleden door Ir. Maandag hier vanwege de Cultuurtechnische Dienst ge houden, was sprake van het eventueel opruimen van de Texelsche tuinwallen. Om ieder misverstand uit te sluiten ver zocht Ir. Maandag ons in zijn brief van 5 Mei alsnog zijn meening als volgt weer te geven: „Indien de ontwikkeling der techniek zoodanig is, dat de tuinwallen op Texel tóch verdwijnen, dan kan dit, bij wijze van spreken, beter vandaag dan morgen geschieden. Dit wil dus zeggen, dat in dien de tuinwallen over 10 of 20 jaar toch verdwijnen, doordat een andere vorm van afscheiding doelmatiger zou blijken, het geen zin heeft, deze door al lerlei kunstgrepen in tact te houden, want dan gaan ze toch weg. Tot mijn genoe gen bleek naderhand in het debat, dat men nog veel waarde aan de wallen hecht en men het er in het geheel niet over eens is, dat andere vormen van af scheiding beter zouden zijn". Wat slaan hem de streepen goed! Trotsch als een pauw stapte hg door de straten, toen hi) een jaar geleden voor de eerste maal het uniform aanhad. Nu liep hy nétèst zfcn schoenen Geen wonder, met zilveren streepen was bi) teruggekomen Onderofficier, straks officier - Wat een perspectieven ope nen zich! Volg zijn voorbeeld. Vul eerst onderstaande bon in. U ontvangt dan nadere inlich tingen. NAAM - ADRES WOONPLAATS verzoekt toezending ecoer brochure over de Waffen ff Uitknippen en inzenden aan Er»»i/ kommando NicdcrUnde. Koric Vijverberg S. Den Haag TELEFONISCHE OPROEPBERICHTEN Telefonische oproepberichten berich ten aan met-aangeslotenen om met de oproeper een telefoongesprek te voeren - kunnen alleen nog worden aangenomen voor de plaatselijke netten Amsterdam, s-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht De wolaanslag 1944 omvat zooveel vliezen als het aantal overjarige schapen per 2 April 1.1. bedroeg. Sedert 1 Mei mo gen geen ongeschoren schapen meer van de bedrijven worden vervoerd; geleide- biljetten gelden alleen voor geschoren schapen Indien door ziekte geen norma le vacht kan worden geleverd, daarvan ■voor 1 Juni bij PBH aangifte doen. Van noodslachtingen en gestorven schapen wordt aangenomen, dat het dier tevoren geschoren werd, tenzij voor 1 Juni PBH van het tegendeel kan worden overtuigd. Van ongeschoren schapen, geleverd van 2 April tot 1 Mei, voor 1 Juni aan PBH het leveringsbewijs zenden met het oog op de wolaanslag. Telers, wier aardappelen voor con sumptie zijn afgekeurd, kunnen onder be paaide voorwaarden toch de consumptie prijs ontvangen Alle granen, zaden en peulvruchten oogst 1943-1944 moeten voor 1 Juni bij erkend opslaghouder zijn ingeleverd. Slacht- en gebruiksvee kan geleverd worden te Hoorn 16 Mei, Schagen 19 Mei Amsterdam, Alkmaar en TEXEL 30 Mei Overige marktdagen ongewijzigd. Contracttelers klaver, spurrie, se- radella, lupinen en wikken voor zaad winning oogst 1944, moeten hun teelt contract per omgaande ter registratie op zenden (voor zoover dit nog niet is ge schied) aan Hoofdbedrijfschap Akker bouw Afd. Alg. Landbouwaangelegenhe- den, Plein no. 4, 's-Gravenhage. Na re gistratie zal het teeltcontract met de daarbij vereischte teeltvergunning aan de telers worden geretourneerd. Telers, die niet in het bezit van een teeltvergun- ning zijn, stellen zich aan vervolging bloot. Op de contracten moet het District No. en Reg. No. zijn vermeld. Contracten welke onvolledig zijn of na 15 Mei op 't Hoofdbedrijfschap binnenkomen, worden niet meer in behandeling genomen. De teelt van klaver voor zaadwinning Oogst 1944, mag uitsluitend op contract met de daartoe bevoegde handelaar of coöpera tie plaats vinden. De namen en adressen van deze handelaren en coöperaties zul len op aanvraag worden verstrekt.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1