Het beste bewijs is geleverd. Van de Fronten in Oost en West. Wereldnieuws Texelsche Berichten B INNEN LAND Flinke kerels melden zich voor de strijd tegen het- bolsjewisme ZATERDAG 13 MEI 1344. COURANT 57e JAARGANG. No. 5859. TEXELSCHE BUITENLANDSCQ WEEKOVERZICHT. 3—10 MEI 1344. WAT DEED EDEN IN MOSKOU? Op deze vraag zullen we met zeker heid het antwoord niet zoo spoedig ver nemen. Volgens geruchten zou deze Brit- sche minister zich op de hoogte hebben moeten stellen van de politieke en mili taire bedoelingen der Sovjet-autoriteiten Volgens geruchten uit andere bron, zou hij Stalin hebben moeten polsen over 'n eventueele verschuiving van de invasie naar later datumIn Londen en Washington wordt aangaande deze da tum druk gewed: de data varieeren van 1 April tot 1 SeptOnderwijl neemt de zenuwachtigheid in Engeland en de V.S. hand over hand toe, wat geen won der is, wanneer men weet, dat een Ame- ïikaansch piloot voorspelde, dat de in vasie ten gevolge zou hebben, dat een millioen'" gezinnen in de V.S. in rouw wordt gedompeld. Byrnes, een der voor aanstaande mannen uit de kring van Roosevelt, schat 't aantal Amerik. solda ten, dat bij de invasie het leven zal la ten, op een half millioen! Duitschland en de bezette gebieden leggen intusschen de grootste kalmte en zelfbeheersching aan de dag. Daar heeft men ook de sterkste troeven in handen ONRUST ONDER DE ENGELSCHE ARBEIDERS. De Engelschen zijn na vier jaar oorlog oorlogsmoe en hyper-nerveus geworden. Dit uit zich o.m. in stakingen, welke een zoo groote omvang dreigen aan te nemen dat de regeering door middel van een anti-stakingswet daaraan paal en perk wifr stellen. Begin April zag het er naar uit, dat doo£ drie millioen man, in de gasfabrieken, op- de scljeepswerven en in de kolenmijnen, het werk zou worden neergelegd. Alle werk voor de Britsche vloot te Sheffield, Engelands grootste staalcentrum, dreigde te worden lamge legd. Druk wordt er nu over die anti- stakingswetten gedebatteerd en daarbij komt duidelijk naar voren, dat de ver houdingen in de Britsche arbeiderswe- reld gespannen zijn. Groot-Brtttannië verkeert ook wat zijn inwendige rust en weerstand betreft in een kritiek sta dium. "Zijn inwendige organisatie is ern stig verzwakt. Nimmer te voren heeft het een sociale saneering ter hand wil len nemen: dit wreekt zich nu! SPANJE ZWICHTTE VOOR OVERMACHT. Van het resultaat der besprekingen van Spanje met de geallieerden werd reeds gewag gemaakt: Madrid heeft voor de overmacht moeten zwichten, opdat 't land niet aan .economische ontreddering zal worden prijs gegeven. Door de lang durige en uitputtende burgeroorlog is Spanje in een moeilijke positie geraakt; het heeft voor zijn wederopbouw^ aan invoer groote behoefte, vooral aan invoer van olie en graan. Dit nu hebben de ge allieerden uitgespeeld. En zij hebben met hun afpersingspolitiek „succes" gehad. Van een wijziging, in de fundamenteelc politiek van het Franco-regime is ech ter geen sprake. GANDHI WEER VRIJ. De Britten zijn er eindelijk toe overge gaan, de groote Indische vrijheidsstrijder mahatma Gandhi uit zijn kerker te be vrijden, zonder dat hem daarbij condities werden opgelegd. Wederom heeft deze kleine, schrale, lichamelijk zwakke man over het brute geweld van zijn tegen standers, louter door het aanwenden van het wapen zijner geestkracht, weteq tc zegevieren. De Engelschen hebben hun afpersingsmethoden tot het uiterste op hem toegepast, tot de grens van het mo gelijke. Indie vereert deze leider, zonder onderscheid van kaste of godsdienst; zijn martelaarschap zou de vreemde over- hcerschers zeer duur te staan zijn geko- -men. Uit deze vrijlating te besluiten tot een gewijzigde koers ten aanzien van de Congresbeweging zou evenwel voor barig zijn. hoewel er zelfs in Engeland stemmen opgaan, die deze kant uit wil len. Indië echter is te vaak en te lang door Britsche geloften-zonder-meer mis leid, dan dat het Engeland opnieuw op zulk een manier dë Indische volken tot nieuwe hoorigheid aan de gehate En- gelsche kroon zou kunnen nopen. w Hij wist geen raad met zicb zelf. Vroeger was hij „een sloome duikelaar", die met zichzelf geen raad wist. Dikwyls keek hij met jaloersche blikken naar die flinke kerels in de Waffen ff. Toen deed hij dé groote stap van zijn leven en meldde zich als vrijwilliger. Nu had hij een doel in. zijn leven, zijn lamlendig heid was verdwenen. Doe als hij. Meldt U voor één der keuringen, die iedere maand plaatsvinden en in de dag bladen bekend worden gemaakt. U krijgt daar alle inlichtingen. NArAM ADRES -- WOONPLAATS verzoekt toerendinjt ccncr brochure over dc Wal'fen ft Uitknippen en mrenden aan Enau-kómmando Nicdcrlande. Korft Vii-crherg 5. Den Haag NAAR DE KRIEGSMARINE. oor iedere Nederlander, die als vrij williger bij de Kriegsmarine dient, be staat de mogelijkheid ook in de toekomst bij de marine te blijven en zoo hoog op te klimmen, als zijn capaciteiten dit mo gelijk maken. De officiersloopbaan staat voor ieder open, ongeacht schooloplei ding, financicelc omstandigheden e. d. Wenscht men wel zeeman doch geen militair te blijven,, dan kan men over gaan naar de koopvaardij. Bovendien wordt aan reeds gediplomeerde koop- vaardij-officiercn, die als vrijwilliger bij de Kriegsmarine dienen, de gelegen heid geboden, na voldoende vaartijd voor een hoogere rang verder te studee- ren. BI) ONZE VRIJWILLIGERS. Met ver lof 'naar huis. SS PK Kristoforitsch-O-H P.c. Van de fronten. Verbitterde aanvallen van de Sovjets ten W. van Sebastopol werden afgesla gen. Ook hun aanvallen aan Sereth en Moldau mislukten. Aan de beneden- Dnjestr moesten zij .een bruggenhoofd op de westelijke oever prijsgeven. Ook aan het Italiaanscha front hadden aanvallen van de vijand geen sifcces. Luchtaanval len werden o.m. gedaan op Boedapest, Berlijn en het gebied van Luxemburg en Saarbruecken Vele vijandelijke vliegtui gen gingen veiloren. Duitschlands voedselpositie verzekerd Van bevoegde zijde wordt verzekerd, dat het er met de Duitsche voedselpositie, ook na de gebeurtenissen aan het ooste lijk front, goed voorstaat. Ondanks de millioenen buitenl^ndsche arbeiders kon den de levensmiddelenrantsoenen in Duitschland ongeveer gelijk blijven De rundveestapel is zoo groot als in de jaren 1S35-1939; de varkensstapel is zelfs toe genomen. En wat de boter betreft is Duitschland het 2e boterproduceerende land ter wereld. Daar kopit bij, dat de Landbouwproductie nog belangrijk kan worden opgevoerd. Zware bomaanvallen op België en Frankrijk. Geen dag gaat voorbij, of een reeks steden in België en Frankrijk heeft van aanvallen door terreurvliegers te lijden. De laatste dagen waren in België Brus sel, Luik en een aantal plaatsen in de Ardennen het doelwit. Honderden arbei derswoningen werden in puin gelegd. In de hoofdstad trof men maatregelen om binnen 24 uur 20,000 kinderen te evacu- eeren In Frankrijk werd voor de zoo- veelste maal Parijs getroffen Duizend moeders en 500 kinderen verlieten de stad. Zwaar werd ook het centrum van Valenciennes geteisterd. De menigte, die een plechtigheid in een kerk bijwoonde ter nagedachtenis van slachtoffers van 'n vorig bombardement, werd door een pa niek aangegrepen. In Kamerijk werd een 1000-tal gebouwen getroffen, in Tours ook vele kerken; ook in Rouaan werd af schuwelijk huisgehouden. In een plaats bij Rennes bedroeg het aantal dooden wel 113; bovendien ligt nog een aantal slachtoffers onder de puinhoopen TURKIJE. De Duitsche ambassadeur is Dins dag m Ankara teruggekeerd. KUNST EN KULTUUR. De Bond van Zangkoren in N.-Holland houdt dit jaar concours in Hoogkarspel op 25 Juni en 2 Juli (21 koren, 950 perso nen) Van de burcht van Kuinre, dateerende •van eind 12e eeuw, kort na 1531 afge broken, heeft men in de N.O. polder de resten gevonden. De filmat trice en regisseuse Leni Rie- fenstahl is gehuwd met de ridderkruis drager majoor Peter Jacob. OUDERAVOND ULO-SCHOOL. Afscheid van de heer en mvv. Sm ink. In een Woensdagavond in „Casirio" ge houden ouderavond van de Ulo-school al hier werd afscheid genomen van de heer en mevr. Smink wegens hun vertrek naar Alkmaar. Hiertoe waren veel ouders, ook van buiten Den Burg, verschenen. Verder waren de leerlingen der scjjool» aanwezig en ook cenige oud-leerlingen. Nadat de heer Steenhuis een openings woord had gesproken, richtte Josie Wit te namens de meisjes het woord tot mevr Smink om dank Ie brengen voor de piet- tige handwerklessen, waarna Erie Rem mers een prachtige bloemenmand aan - bood. Namens alle leerlingen sprak Bert Kuneman de heer Smink toe; hij bedank- ook voor datgene, wat de heer Smink hun buiten de boeken om had onderwe zen Michiel Hopman overhandigde een vaas. De heer Steenhuis sprak daarop, mede namens de ccrtlega's, een woord ten afscheid. Hij noemde de heer Smink een goede leerkraent, ook voor de vakken teekenen en zang, en zeide. dat het moei lijk zou zijn, een opvolger met gelijke ca paciteiten te vinden. Daar kwam bij, dat de samenwerking op school niets te wen- schen had overgelaten. Spr. besloot* met de beste wenschen voor d,o familie Smink en wenschte de heer Smink in Alkmaar een prettige werkkring toe. Namens de collega's werd hem een paar boeken steunen aangeboden. Vervolgens was het woord aan de heer M. Keijser, wethou der van onderwijs, die uit naam van het Gemeentebestuur woorden van dank en waardeering sprak. Als voorz. van de Oudercommissie verzekerde de heer J. C. Rab, dat men de heer Smink met leede oogen ziet vertrekken. Hij dankte hem voor hetgeen hij voor de ULO deed en wenschte hem in Alkmaar het beste toe. Ten slotte hebben zoowel de heer als mw. Smink dank gebracht voor de woor den van sympathie en waardeering en voor de ontvangen geschenken. Nadat de leerlingen onthaald waren en de zaal nadden verlaten, volgde verkie zing van vier leden voor de Ouder-com- missie. Gekozen werden de dames Rite- co-Winter en De Lugt-De Vries en de heeren dokter Vellenga en O. Goëriga. Na nog enkele zakelijke mededeelingen van het hoofd der school werd hierop de vergadering gesloten, Luchtaanvallen leiden niet tot de overwinning. Onophoudelijk worden steden ir. Duitschland vooral de Rijkshoofdstad met bommen bestookt, maar noch in de houding deijpevolking noch in die der Duitsche autoriteiten komt daardoor eenige wijziging. Allerwege legt men een volkomen kalmte aan de dag: de fronten en het moreel kunnen door die aanvallen niet worden aangetast De Sovjet-lucht- vaartdeskundige Joeraglow voorspelde 't reeds in een artikel, waarin hij verzeker de, dat luchtaanvallen nimmer tot een overwinning ktmnen leiden. Hiertoe is een veldslag z.i. noodzakelijk Het Ame- rikaansche blad „Time" noemt luchtbom bardementen een „slag in de lucht"; reeds zijn breede kringen in Engeland van oordeel, dat luchtaanvallen nimmer tot een beslissend succes zullen leiden. Wanneer zal dat eens doordringen in de hoofden van hen, die hierover te beslis sen hebben? PORTUGAL. Op de luchtbasis Ota werd een groo te luchtparade gehouden. SPANJE De Spaansche Cortez komt 19 Mei voltallig bijeen. DUITSCHLAND Aan de westkust van Sleeswijk-Hol- sein spoelden o.a. kisten boter en para- fine aan. AUSTRALIË ,,De Sovjet-Unie en de V.S. hebben in feite te beslissen over de toekomst van het Empire". (Daily Tel., Svdney). VEREEN. STATEN. Italiaansche krijgsgevangenen in de V.S. zullen bij technische legerformaties worden ingelijfd ITALIË. Een groot aantal bij communistische benden verzeilde Italianen heeft zich weer ter beschikking van Mussolini ge steld CANADA De aartsbisschop van York spoorde de Canadeezen aan, de Sovjets zooveel mogelijk te helpen en verklaarde hel bolsjewisme te bewonderen. ENGELAND De verliezen bij de Britsche nachte lijke bombardementen zijn tot gevaarlij ke boogie gestegen. Dat kan zoo niet doorgaan (Cyrill Falls in 111. London News). De Lancashire Shipping Cy. heeft als gevolg van de oorlog geen schepen meer. Het Britsche Dep van Blokkade trof maatregelen tegen 41 Spaansche, 15 Ar- gentijnsche en 2 Turksche schepen. LAATSTE NIEUWS 18 Mei te Den Haag, Plein 1813, no.3 nog eén keuring voor weersportkampen. De „Spiegel van handel en wandel" zal weer verschijnen (rubrieken Ned., Fr. D., Eng. en Spaansch) Uitg. Arb.pers N.V. De V.S. dreigen Zweden met blokv keering saldi, stopzetting leverantie oor logstuig, e.d. indien het kogellagers aan Duitschland blijft leveren. VEREEN. VOOR BEDRIJFSVOOR LICHTING VOOR DE LANDBOUW'. DE GEVOLGEN VAN TE DIEP ZAAIEN. II. Het is ons nog niet geheel duidelijk, hoe de afwijkende kleur der bladeren in verband moet worden gebracht met de zaaidiepte. Wij hebben echter de indruk, dat deze kwestie als volgt moet worden verklaard. Het reservevoedsel van dc korrel is op een bepaald moment uitgeput en de plant is nog niet in een stadium, waarin ze op eigen beenen kan staan. Het gevolg is, dal de assimilatie en de andere levensverrichtingen van de jonge plant nog niet goed fünctioneeren. Het trof ons n.l. ook. dat het wortelstelsel van de diep gezaaide planten veel minder ont wikkeld was dan dat van de op juiste diepte gezaaide planten Ook was al heel duidelijk te zien, dat van uitstoeling van de te diep gezaaide planten niets terecht kwam. Het is mij bekend, dat er velen zijn, die de afwijkende kleur in de zomergersl als een gevolg van de koude beschouwen. En het js wel zeker, dat ook de weersge steldheid een rol speelt. Wanneer toch zal een te diep gezaaide plant de meest nadeelige gevolgen ondervinden van de te diepe zaai? Na het bovenstaande is duidelijk, dat dit vooral het geval zal zijn, wanneer de weersomstandigheden het jonge en verzwakte plantje in zijn groei belemmeren. Maar de eerste oor zaak moeten we zoeken in -te diepe zaai. Op pas gescheurd land krijgen we, be halve de hier boven genoemde nadeelen bij diep zaaien, ook nog grootere kans op vreterijschade. Een te diep gezaaide plant is door zijn langer onderaardsch stengel deel en onvoldoende beworteling veel kwetsbaarder dan een op juiste diepte gezaaide plant. Wij hopen, dat u met het bovenstaande uw voordeel zult doen. Geef uw oogen de kost en probeer in uw omgeving voor beelden te vinden van de nadeelige ge volgen van diep zaaien. Maar wij raden u vooral aan: Onthoudt dit en doe er vol gend jaar uw voordeel mee! C.v.Gr. GYMNASTIEK. „Ieder Nederlander turner".* Dit is het uiteindelijk doel van 't Ne- "derlandsche Gymnastiekverbond omdat goed geleide ,,gym" een ze gen is voor ieders lichaam. TER DOOD GEBRACHT. De 24-j. Gerard Frank S m i t s uit Hulsberg (L.) werd ter dood gebracht, daar hij in 't bezit was van een vuurwa pen, dat hij tegen de Duiffeche bezettende macht wilde gebruiken. Dezelfde stral moest de 23-j. Dirk Plagmeijer uit Sassenheim ondergaan, omdat hij de post, welke hij bij een militair object had moeten betrekken, had verlaten en aan dat object, om zijn geringschatting je gens de Duitsche bezettende macht te kennen te geven, schade had toegebracht OP WEG NAAR BERLIJN! Een jaar of vier geleden verzekerden de Engelschen, dat ze weldra hun vuile wasch aan de Siegfried-lijn te drogen zouden hangen. En prompt daarop haas ten de Polen zich te verklaren, dat wel dra hun paarden uit het water van de Spree, de rivier van Berlijn, zouden drinken. Er is niets van terecht gekomen maar thans komt de Daily Mail met het sensationeel bericht, dat de invasie-pro blemen nu van alle kanten zijn bekeken en v dat de geallieerde troepen binnen afzienbare tijd naar de Rijkshoofdstad zullen opmarchecren en deze in bezit zullen nemen. Weg Atlantikwai, inunda ties, tankgrachten, landmijnen, bunkers. Alles gaat van een leien dakje, op ge smeerde rolletjes. Jammer, dat die arme soldaten aan het Nettunofront bij hen.vergeleken zoo'n treurige figuur zul len maken. DE ZON. Za 13 Mei op 5,48, onder 21.26 DE MAAN. Za. 13 Mei op 1,47; onder 10,03 Laatste Kwartier: 15 Mei 13.12. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 13 Mei 1,14 en 13,38 Zo. 14 Mei 2,02 en 14,30 Ma. 15 Mei 3,— en 15.32 Di 16 Mei 4,08 en 16,47 Springtij 24 Mei. Groote mannen meten wij naar hun deugd, niet naar hun voorspoed. De 50e verjaardag van de Leider is aanleiding, om zijn beteekenis voor ons volk eens nader te bezien. Welke bezwa ren door verkeerd begrip en boosaardig heid ook zijn opgeworpen tegen Mussert als politicus, men kan zijn verdienste en goede trouw als staatsman niet ontken nen. De veelgesmade nieuwe tijd, gehaat om zijn zware, drukkende oorlogsver schijnselen, heeft vele behoudende Ne derlanders ondanks henzelf, wakker ge schud. Zij aanvaarden thans als vanzelf sprekend, vele veranderingen en begiip- pen, welke zij voor het uitbreken van de ze oorlog nog voor ketterij en heilig schennis hielden. Men kan thans veilig zeggen, dat het nieuwe socialisme als idee een leidende functie in onze samen leving vervult en als zoodanig wordt aan vaard Het is slechts een zeer klein per centage van ons volk, dat thans nog het recht van de mensch op arbeid en op een behoorlijke belooning van die arbeid, zal ontkennen. De lijd, dat men de werk loosheid van honderdduizenden passief aanvaardde als een soort van normaal ziekteverschijnsel der samenleving, waar aan men hoogstens wat kon dokteren, doch dat vooral met door ingrijpende structureele veranderingen mocht wor den opgeheven, behoort definitief tot het' verleden. Een dergelijke ontwikkelings gang in het denken van ons volk kan men ■o.a. ook waarnemen ten aanzien van nieuwe begrippen als Arbeidsdienst, de moderne lichamelijke opvoeding van een volk, dienstplicht. Zelf bemerkt men te genwoordig ook in de meest behoudende kringen dc neiging om te komen tot een opheffing der economische conjunctuur, populair uitgedrukt: streven om de mensch te verlossen uit de slavernij van het geld. Men kan met zeggen, dat Mussert het in deze 12 jaren van strijd gemakkelijk heeft gehad en zulks was zeker niet het geval gedurende deze jaren der bezet ting. Doch het beste bewijs voor de juist heid van zijn streven zal ft ij vinden in het feit, dat.de gedachten, welke hij als politicus en staatsman heeft voorgestaan, inmiddels door £le massa van ons volk zijn aanvaard. Jantje Callcnbach en Theodora Eek- houdt, 18 en 17 j„ worden sinds 30 April te 's Gravenland vermist. De 77-j. A. Overdink te Hasselt sprong gekleed te water om een 5-j. kind te redde. Hij had succes. Het 2-j. dochtertje van 'n veehouder te Bunschoten werd voor de boerderij door een mestkar doodgereden. De oudste inwoonster van Groningen, mw. H. Rooda-Westerhof. bijna 102 jaar, is 9 Mei overleden Kapitein F. J. van der Biesen te Soest- dijk, oud-kapitein groote (vaart, zeer be kend in scheepvaartkringen, werd 10 Mei 80 jaar. Galantcriczaak G. te Bussum vroeg te hooge prijzen en ruilde tegen boter, vet, enz. De heele voorraad werd in beslag genomen. Verdere straf volgt. Twee vrouwen te Elburg, die „zwarte" palingen hadden gekocht zetten het op een loopen, toen zij zich door. controleurs ontdekt zagen. Ze lieten onderweg de pa lingen uit hun kleeren vallen.. maar ontliepen hun verbaal niet Van een overtreding, in een dancing geconstateerd, zouden twee controleurs CCD geen verbaal opmaken, maar ze namen er elk f 1000 voor in ontvangst. De rechtbank te Rotterdam gaf er elk 6 maanden bij. Een 34-j. kapper te Den Haag liet ten behoeve van enkele klanten bij zijn broer tien toegangskaarten drukken voor de wedstrijd VUC-LONGA en verkocht ze tegen 50 ct. Alle betrokkenen zijn op de bon gezet. Keuringen voor de Waffen SS, SS W achtbataljon, Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Germaan sche SS in Nederland. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keuringen worden gehouden 15 Mei 8-13 u. Amsterdam, J)am 4. 16 Mei 8-12 u. Utrecht, N. V.-huis, Oudegracht 245; 16 Mei 15-17 u. Amersfoort SS Wachtbataljon 3, Lcusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen, tusschcn de 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zyn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zjjn school opleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter ge drag, prestatie. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijg baar bij navolgende Nebenstellen der Waffcn-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hcngeloschestraat 30 en het SS-Ersatz- koramando. Den Haag Korte Vijverberg 5

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1