Van de Fronten in Oost en West. Rijksminister Dr. Seyss Inquart 4 jaar Rijkscommissaris Wereldnieuws >7c J AARGANG.No. 5865. ZATERDAG JUNI 1944. TEXELSCHE COURANT JUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT 24—31 MEI 1944. DE AFYVEERSTRIJD IN ITALIË. Op het landingsnoofd van Anzio-Net- uno zijn de geallieerden, gelijk reeds ge- uime tijd werd verwacht, opnieuw tot iet offensief overgegaan. Het loegeno- nen convooiverkeer in het gebied dei- de diddellandsche Zee, de ontschepingen, di lie bij Anzio en Nettuno veelvuldiger d( verden en tenslotte de steeds grootere iptie, door de geallieerde luchtverken- ïing ontplooid, deden zulk een aanval se egemoet zien. Hij heeft zich in het bij- ee wnder gericht tegen de veelomstreden ;ectoren Cisterna-Littoria, met 't voor- ipgezette doel, contact te bewerkstelli- ;en met het Amerikaansche vijfde leger n het Britsche achtste leger. Met andere •oorden, het oogmerk was, het landings- loofd uit zijn isolement te verlossen en kuststreek tusschen Terracina en Esterna in handen te krijgen. De ge- letllieerden hadden toen zij oorspronke- ïjk hun landingen bij Anzio-Nettuno >r lewerkstelligden, zich voorgesteld, dat leze operatie binnen een maand vol macht zou kunnen worden. Thans, /niet ia 30 doch 122 dagen, zijn zij tenslotte, •n nog slechts ten deele. in hun doel ge ul ilaagd Want de afsnijding van aanzien lijke Duitsche strijdkrachten, gelijk deze an de aanvang af op hun programma •tond, is ook ditmaal, dank zij Kessel- ïngs geslaagde tegenoperaties, verijdeld geworden. De Duitschers hebben zich tijdig weten terug te trekken op van te voren in gereedheid gebrachte stellin- gen in het gebergte ten noorden van de ermaarde Via Appia; het Pontijnsche gebied, door het fascistische regiem drooggelegd, doch sindsdien ten gevolge van de oorlogshandelingen wederom in een moeras herschapen, is thans in Britsch-Amerikaansche handen. Het zal •oor hen, met de toenemende hitte en de falaria-plaag geen prettig bezit vormen! De Duitsche stellingen in de bergen Z -u van Rome zijn thans van het grootste belang Hun taak is het, een penetratie (binnendringen) te verhinderen, die de ichterwaartsche verbindingen met het iS| front aan de Liri zou kunnen bedreigen, zij blijven het dal van de Liri en de Sacco beheerschen. De gevechten op het Italiaansche front worden met verbittering gevoerd; de Duitschers staan tegenover een geallieer de overmacht aan troepen en materieel doch hebben 't voordeel van het hooger gelegen terrein behouden. BESPARING VAN OPERATIEVE RESERVES. Het is opvallend, dat het aan het oos telijk front nog steeds zoo merkwaardig stil blijft. De Sovjets hebben op groote ichaal hun voorbereidingen tot de nieuwe aanval voltooid, doch in geen der frontsectoren wordt tot op heden een ge- vechtsa.ctie van meer dan plaatselijke be- teekenis gesignaleerd. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een periode van afwachting, welke in verband moet worden gebracht met afspraken en over eenkomsten, welke op de conferentie van Cairo en Teheran getroffen werden. Is deze veronderstelling juist, dan zouden de gebeurtenissen in Italië de eerste fa se zijn van de groote Anglo-Amerikaan- sche aanval, welke zoowel in het zuiden als het westen zou moeten inzetten. ,Dat de Duitsche afweerkracht in Italië aan een nieuwe proef wordt onderwor pen, kan door niemand worden ontkend", schrijft Ludwig Sertorius in zijn over zicht van de gebeurtenissen aan het Ita liaansche front. Hoe zwaar deze beproe ving ook moge zijn, zij kan niets veran deren aan het huidige grondbeginsel van de Duitsche verdediging; t stelselmati ge en consequente besparen van opera tieve reserves. Deze reserves dienen voor andere doeleinden bespaard te blij ven. Men mag dan ook verwachten, dat nog eer dan het inzetten van nieuwe re- s°rves aan dit front zal worden overge gaan tot een verdere intensiveering van de ^ot nu toe gevolgde elastische afweer- iriéthóde". In zijn jongste artikel in „Das Reich", onder de titel „De zwaarste proef", zet Goebbels uiteen, dat het Duitsche oor- logsmoreel geen gevolg is van de karak- teraanleg van het volk, doch van de domheid van zijn vijanden. Duitschland zal deze beproeving voor de historie dienen te doorstaan. „Dat is de groote taak, waarvoor wij Duitschers in de bomende weken en maanden zijn gesteld. Wij houden ons ver van pochen de grootspraak bij de beoordeeling van de komende beslissing. Wij gaan haar tegemoet als-een Godsgericht. Wij zullen voor ons leven strijden en ook winnen!" DE ZON. Za 3 Juni op 5,21; onder.21,55 de maan. Za. 3 Juni op 17,53; onder 4,15 Volle Maan: 6 Juni 17,56. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 3 Juni 7,58 en 20,21 Zo. 4 Juni 8,43 en 21,03 Ma. 5 Juni 9,23 en 21,41 Di. 6 Juni 10,en 22,18 Springtij 8 en 22 Juni. HET PANTSERWAPEN IN HET WESTEN. De militaire medewerker van de Ber liner Börsenzeitung" schrijft, dat eerst met de aankomst en de opstelling van krachtige pantserformaties achter de permanente versterkingswei ken het Duitsche afweersysteem in het westen voltooid is. Overeenkomstig de Duitsche leiding houdt derhalve voor de tegen aanvallen, voor de snelle vorming van zwaartepunten tegenover vijandelijke landingspogingen, voor een snelle con centratie van vuurkracht op bedreigde punten, gepantserde strijdkrachten ge reed, die de evenueel binnengedrongen vijand onmiddellijk kunnen isoleeren, omsingelen en onder geconcentreerd vuur nemen. Het gros van de Duitsche pantserformaties zal daarbij minder ge- eed gehouden worden tegen landings pogingen van zee uit, dan wel tegen de vijandelijke luchtlandings- en valscherm troepen Om begrijpelijke redenen kan niet in bijzonderheden gezegd worden wat de Duitsche leiding tegen deze troepen denkt te ondernemen,of welke verras singen zij hun voorbereidt. DE TOESTAND IN ZIJID-ITALIE. ..Daily Telegraph" geeft een artikel, van Virginia. Ciules over de gevolgen van het Anglo-Amerik bestuur in Zuid- Italië, waarin zij o.a. zegt: „De 13 mil- lioen inwoners van Sicilië, Sardinië en Z Italië worden door 1200 officieren van het Britsche en Amerikaansche leger ge regeerd. Wat betreft de meest elemen taire levensbehoeften zou het de Italia nen slechter kunnen ,gaan. Eer wij in Italië kwamen., hebben wij allerlei be loften gegeven. Wij hebben pamfletten verspreid, waarin de voordeelen van de bevrijding door de geallieerden werden opgesomd en wij hebben zelfs op de bankbiljetten, die thans in het land cir- culeeren, laten drukken: „Wij zullen u van de ontberingen bevrijden". Het feit. dat wij niet volgens onze beloften zijn opgetreden, heeft ertoe bijgedragen de demoralisatie te verhoogen. De bevol king van Z.-Italië is altijd arm geweest, maar thans verkeert zij in een ver schrikkelijke toestand. Niet alleen in Na pels, doch ook in de steden en dorpen ziet men kinderen halfnaakt rondloopen in koude en regen; mannen en vrouwen in smerige lompen gehuld en vol onge dierte. Hun schoenen zijn met papier dichtgestopt De democratieën kunnen op de toe standen die in Italië onder geallieerd be stuur heerschen, geenszins trotsch zijn. Het sterkste argument ten gunste van beter bestuur vloeit niet voort uit ge voelsargumenten, maar uit een zuiver realistische gezichtshoek." Deuticher Verlag/Recla'Ptx Naar Oost en West, naar Noord en Zuid Gaat Neerland's jeugd hel zeegat uit, Aan roer, geschut en aan machine d Doet zij haar plicht bij de Marine, En strijdt, naast Duitsche kameraden Steeds onversaagd en vastberaden Voor vrijheid op de ivercldzee Talm dus niet langer, maar strijd meel Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor lederen Nederlander tusschen 17 45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West. Plompetorengracht 24, Utrecht; alle I Infrn- en Ortskommnn danturen en de verschillende -Meldestellen in Nederland O CHURCHILLS REDE. In hel Lagerhuis heeft Churchill een rede gehouden, waarin hij de huidige mi litaire aspecten niet heeft aangeroerd, doch zich vnl. tot de buitenlandsche poli tiek heeft bepaald. Het was daarbij op vallend, dat een groot deel van zijn woorden was gewijd aan een poging En- gelands samengaan met de Sovjet-Unie te rechtvaardigen. Eveneens trok de aandacht, dat de Britsche premier zoo weinig gezegd heeft over de dominions. Op deze conferentie had men zich be wogen „van vage algemeenheden naar nauwkeuriger omschreven punten van overeenstemming". Dat klinkt zoo onge veer als de beschrijving van een dool tocht door mist en nevel. „Men is thans in' staat met andere landen besprekingen te voeren binnen de grens, die men zich zelf heeft gesteld". Ziedaar nog zulk een versluierde formule; het Empire ligt er in als in watten verpakt Waar zijn de oude trotsche woorden en de suggestie van onwankelbare toekomstzekerheid ge bleven? In Churchills rede klonk verder door de Britsche ontgoocheling tengevolge van de houding van Turkije. De geallieerden hadden gehoopt, dat Turkije in Februari of Maart „moedig" in de oorlog zou gaan. Churchill was van meening, dat dit land de eigen gevaren heeft overschat en als gevolg daarvan de verzoeken tot le vering van materiaal te hoog heeft opge voerd, tot eischen waaraan niet te vol doen was. De Turken hebben met andere woorden zich aan de rampen van Grie kenland en Zuidslavië, om slechts twee van de voor de hand liggende talrijke voorbeelden te noemen, tijdig gespiegeld en zich met in een! avontuur willen stor ten om voor anderen kastanjes te be machtigen tot de prijs van eigen ver brande vingers! Verder kwam in de genoemde rede nog de bevestiging, dat Engeland zijn steun aan de Zuidslavische „minister van de fensie" Mihailowitsj en daarmee tevens aan „koning" Peter heeft ingetrokken, en het thans met „maarschalk" Tito houdt, bekentenis van een politieke en moreele nederlaag der Britsche buitenlandsche politiek. De vermelding van de muiterij van Grieksche troepen was eveneens een pijn lijk onderwerp Inderdaad: Engeland heeft in deze da gen niet veel meer om trotsch op te zijn of om toekomstverwachtingen op te bou wen. Een matte echo daarvan kan men beluisteren in de woorden van Green wood bij dit debat. Deze plaatsvervan gende Labourleider zette o.a. uiteen, dat men er aan moet denken, dat van de thans oorlogvoerende groote mogendhe den alleen Engeland de oorlog heeft ver klaard. Dit legt Engeland de plicht op te zorgen voor de landen, die „tengevolge van deze opzettelijke handeling van de Britsche regeering onder de voet zijn ge- loopen". Deze plicht zal vermoedelijk wel een der vele onbetaalde rekeningen blij ven N.C.D. De 2e Pinksterdag was het vier jaar geleden, dat Rijksminister Dr. Syess-In- quart het ambt van Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied aanvaardde. Tegen deze datum is onder de titel „Reichsminister Seyss-Inquart" Vier Jahre in den Niederlanden. Gesam- melte Reden." bij het „Volk und Reich Verlag" te Amsterdam een verzameling verschenen van de voornaamste redevoe ringen, welke de Rijkscommissaris in de ze jaren in Nederland heeft gehouden. Daar hierin het politiek beleid en de politieke verantwoording van het beleid zijn saamgevat, vormen deze redevoerin gen, gekristalliseerd in de vorm van goed gestyleerde betoogen een niet te onder schatten bron voor de kennis van de ge beurtenissen van de afgeloopen vier ja ren. En nu men ze in onderling verband terugvindt, spreken ook des te duidelij ker de beginselvastheid van het uit gangspunt en de vastheid van politieke koers, die van daaruit in de volgende ja ren is gevolgd. In de afgeloopen 4 jaren hebben zich in ons staatsbestel vele diepgaande ver anderingen voltrokken. Doch de ont wikkeling in Nederland heeft ons geleerd dat er in deze atmosfeer maar één poli tieke mogelijkheid restte. De massa van ons volk wees deze politieke mogelijk heid van de hand. Slechts één groep, een actieve minderheid, die reeds voor de 10e Mei 1940 de richting van de weg had gekozen, vond de Duitsche bezetting in ons land om de Rijkscommissaris te steunen bij de uitvoering van zijn op dracht. De consequentie lag voor de hand, te meer, daar intusschen de strijd tegen de bolsjewist was ontbrand en in Europa slechts de beslissing tusschen het nat.-socialisme eenerzijds en het bolsje wisme anderzijds kon vallen. De vier jaren van het Rijkscommissari aat zijn voor Nederland een wending ge weest in de opbouw van zijn politiek en economisch bestaan om een nieuwe Euro- peesche positie te verkrijgen. Thans zijn er nog altijd Nederlanders, die zich niet aan de veranderde toestand kunnen aan passen. Doch eenmaal zal geheel Neder land tot het inzicht komen, dat het ne gatieve nog nooit de bron van de toe komst is geweest. Thans reeds zijn de 4 jaren Rijkscommissariaat in Nederland voor Duitschland het bewijs, dat de inge slagen weg de juiste was. In deze gebundelde redevoeringen van de Rijkscommissaris komt tot uiting, wel ke de instelling van de bezetter ten op zichte van onze politieke positie naar bin nen en naar buiten is en brengt de lezer begrip bij omtrent de politieke ontwikke ling van de voorbijgegane jaren. En deze ontwikkeling zal, wat het verloop van de huidige oorlog ook mag zijn, sterk zijn stempel drukken op de toekomst van ons volk en ons land. Naar aanleiding van het feit, dat Rijks minister dr. Seijss Inquart vier jaar ge leden als Rijkscommissaris zijn ambt aan v aardde, heeft hij aan een persvertegen woordiger een onderhoud toegestaan. Ten aanzien van de bijdrage van Nederland in de strijd voor een nieuw Europa zei de Rijkscommissaris dat afgezien van de Ne derlandsche vrijwilligers aan het oostelijk front, die bijdrage, zoowel absoluut als ir vergelijking met andere gebieden, zeer hoog is Ook in de tewerkstelling, die zon der noemenswaardige moeilijkheden en met groote resultaten verloopt, leveren de Nederlanders een aanzienlijke presta tie. En de Nederlandsche bevolking heeft de groote lasten, welke uit de algemeene oorlogstoestand voortvloeien, kalm en verstandig aanvaard. Ten aanzien van de politieke groeps - vorming wees de Rijkscommissaris er op, dat de NSB, die reeds 13 jaar bestaat hier door Duitschland werd aangetroffen en eins een door en door Nederlandsche aan gelegenheid is. De heer Mussert zelf, al dus de Rijkscommissaris, ziet op dit tijd stip zijn taak niet in staatkundige zin, doch veeleer in politieke zin, doordat hij werkt aan het vestigen van de overtui ging, dat voor Nederland in 't samengaan met Duitschland in de zin van de Euro- peesche lotsgemeenschap de eenige moge lijkheid is gelegen om zich te handhaven en zich overeenkomstig zijn beteekenis te laten gelden. Dat de NSB op groot verzet stuit, is heel natuurlijk, want er zijn onder de Ne derlanders velen, die zoo vastgeroest zit ten in oude voorstellingen en systemen, dat zij slechts zeer tegen de zin zich los- Gentlemen! Nieuw plan ter vernieti ging van Duitschlandeen nieuwe bij drage tot de Engelsthe inzameling van oud papier! (Teekening Bock-O-H P.) maken van de vermeende grondslag van hun bestaan en de neiging hebben om in het algemeen 't nationaal-socialisme ver antwoordelijk te stellen voor de algemee ne toestand en de NSB in het bijzonder voor bepaalde moeilijkheden. Bij de NSB valt een te waardeeren standvastigheid van het standpunt te constateeren. On danks de militaire gebeurtenissen van de afgeloopen maanden hebben het aantal en de bereidwilligheid van haar leden om op te treden, geen verzwakking ondergaan. BINNENLAND In de Berkel is de 25-j. mej. G. D. uit Ruurlo verdronken. Haarlems oudste inwoner, dhr A. W. de Boer, is, 101 jaar 9 mnd. oud, over leden. Bij het uitbetalen van loon aan gqsfa- briekpersoneel te Groningen bleken 13 zakjes loon verdwenen. 200 h.a. hei zijn bij radio Kootwijk af gebrand. Op de Hooge Veluwe 40 ha. en nog 5 ha. bosch. De heer D. Goedkoop Dz„ directeur Ned. Scheepsbouwmij., werd 31 Mei 70 jaar. Oud-wethouder J. Westerhof, die op velerlei gebied veel voor Alkmaar heeft beteekend, is op 69-. leeftijd overleden. Henri ter Hall, bekend door zijn revues, medeoprichter van het Dorus Rijkers - londs, is na korte ongesteldheid te Rijs wijk overleden, 78 jaar oud, NEDERLAND ONTWAAKT! Het is nu tot de meeste Nederlanders doorgedrongen, dat een overwinning der geallieerden de nu bezette gebieden in West-Europa geen vrijheid, maar een ab solute afhankelijkheid van Amerika, dan wel van de Unie der Socialistische Sov jet-Republieken zou brengen. Max Blok zijl heeft er met nadruk op gewezen; 't Staat onherroepelijk vast, dat dit West- Europa dan altijd weer oorlogsgebied zou zijn bij een afrekening tusschen kapita lisme en bolsjewisme,.die niet zou uit blijven Er zal een oogenblik komen, waarop een overwegend deel van ons volk zal vragen zijn deel te mogen heb ben in een vrede, die de eindelijk be reikte samenwerking der volken van Eu ropa zal waarborgen en die ons de moge lijkheid zal geven in dat groote geheel 'n nieuw Nederland op te bouwen TE VEEL GEVERGD. Rijksminister Goebbels schreef in Voel- kischei Beobachter over de bommenter- reur en het beschieten met de boordwa- pens o.a Niemand zal zich er over verwonderen, aat zich in zoo'n geval een razende woe de van de bevolking meester maakt. Slechts met hulp van de gewapende macht kan het leven van neergeschoten piloten worden gespaard. Wie heeft hier gelijk, de moordenaars," die na hun laffe wandaad nog een humane behandeling van de zijde hunner slachtoffers ver wachten, of de slachtoffers, die zich te weer willen stellen? Deze vraag is niet moeilijk te beantwoorden. In elk geval zou het te veel van ons zijn gevergd, als men van ons verlangde", dat wij Duitsche soldaten beschikbaar zouden stellen voor de bescherming van kindermoordenaars, tegen wie de door razende woede aange grepen ouders zelfverdediging willen toepassen. Hoeveel wolfram Spanje oplevert. Jan.-Febr. 1942 83,000 kg Jan.-Febr. 1943 393,000 kg Jan.-Febr. 1944 66&.000 kg- Invasie opnieuw uitgesteld De gunstige stand van maan en getij zijn weer voor een maand voorbij'. In Duitsche militaire kringen is men er van overtuigd, dat de invasie nu wel niet voor half Juni zal plaats vinden. Mogelijk duurt het nog wel langer, eer er iets van komt. De geweldige ontploffing te Bombay De ontploffing van een met ontplof bare stoffen geladen schip te Bombay (Br Indië) in April 11. blijkt minstens 360 dooden en 1815 gewonden te hebben ge - kost Een groot deel der stad werd ver woest. 50. 000 personen werden dakloos Het blusschen duurde wel drie dagen. Zware verliezen voor vijandelijke luchtmacht. In Mei alleen reeds verloor de vijande lijke luchtmacht 1312 vliegtuigen; 80 pel. hiervan waren Amerikaansche. Met inbegrip van op neutraal gebied gelande vliegtuigen en de stille verliezen, gingen er zeker 1500 verloren. Aan vliegen^ per soneel ging 10496 man verloren. Dans op de vulkuon. Op een bal, waaraan 150 Engelsche aristocrajen deelnamen, heeft volgens de Zweedsche bladen ook de Engelsche ko ning zich de halve nacht met dansen ge amuseerd. De tijd van gespannen af wachting eer de invasie begint schijnt dc Britten lang te vallen. Daarom danst men op de vulkaan. Buitengewone kustversterking 900 goederentreinen met een totale lengte van 260 km hebben materiaal aan gevoerd voor de verdediging van de Fran sche Middellandsche Zeekust, waaraan door Duitsche pioniers nacht en dag ge werkt wordt. Zoo wordt een muur van beton en ijzer opgetrokken, waarop de aanvaller te pletter moet loopen. Japan meester ter zee en in dc lucht. Japan zal zegevieren, zoo verzekerde de Japansche marine attaché Hiraide. want wij hebben zoowel ter zee als in de lucht de heerschappij bevochten. Steeds dichter komen wij bij het doel, waarvoor we strijden. Onze zeestrijdkrachten zijn te allen tijde bereid zich met de vijand te meten en hem te vernietigen. Wanneer onze vloot in actie komt, zal de vijand haar unieke kracht leeren kennen. Wat Amerika verloor. In Tokio schat men de Amerik. ver liezen aan dooden en gewonden tot 15 Mei op ruim een millioen officieren en manschappen. Alleen reeds bij het leger zou men 300,000 dooden geteld hebben en bij het landleger 10,000. Tot zinken wer den gebracht 18 slagschepen, 28 vlieg kampschepen, 100 kruisers, 81 torpedo jagers, 183 duikbooten en 180 andere oor logsschepen. Er werden 7913 vliegtuigen neergehaald. GEESTELIJK LEVEN. De Paus heeft in een brief aan hat Duitsche episcopaat zijn bewondering te kennen gegeven over de houding der be volking in de door bommen getroffen Duitsche steden. Voor 90 pet. der door bommen ver nielde Duitsche kerken heeft men ruimte kunnen vinden, zoo noodig in theaters en bioscopen. De R.K. kerk beschikt nu over eenige op vrachtauto's gemonteerde altaren voor diensten in de open lucht.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1