Jeugd viert Zonnewendefeest. Van de Fronten in Oost en West. Max Blokzijl on de jeugd. DE ROL VAN HET GOUD GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! 57e JAARGANG. No. 5873. ZATERDAG 1 JULI 1944. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT 21—28 JUNI 1944. DRIE JAAR STRIJD IN IIET OOSTEN. Het lang verbeide zomeroffensief van de Sovjet-Unie is ingezet op de histori sche datum van de 22e Jiini, die herinne ring wekt aan de gebeurtenissen van drie jaar geleden. Destijds hadden zich de divisies van het roode leger op verrader lijke wijze opgehoopt aan Europa's oos telijke grenzen, om van Ret eerste oogen- blik van zwakte of elders geheel gebon den zijn van Duitschland gebruik te maken voor een groote stormloop, die ons werelddeel onder de symbolen van si'kkel en hamer moest brengen. Wat zulks voor ons allen zou hebben beteekend, heeft men kunnen aflezen uit de rampspoeden, welke landen als de Oostzeestaten tijdens hun inlijving bij Sovjet-Rusland over zich hebben zien komen. De Fuehrer, die reeds destijds duidelijk inzag, dat het gewapende conflict met het bolsjewisme niet te ontgaan zou zijn, heeft toen op overrompelende manier toegeslagen. Het verloop van de militaire operaties langs een front, dat zich van Finland tot Roe menie uitstrekt, heeft sindsdien aange toond, dat deze bedreiging van de kant van het communisme allerminst denk beeldig is geweest. Achter het mom van pacifisme had de nieuwe heilstaat 'n oor logsmachine opgebouwd, waarvan men zich ook thans nog niet met nauwkeurig heid een voorstelling kan vormen. Thans, na een driejarige worsteling, waarin aan het roode leger zware slagen werden toegebracht de verliezen aan menschen en materiaal, door de Sovjets geleden, waren énorm tracht de Sov jet-Unie opnieuw, ditmaal door een ge weldige ophooping van strijdmiddelen in de centrale sector, de Duitsche weer macht te verpletteren. Ten Z. en O. van Bobruisk kon zij enkele penetraties b" reiken; nabij Mogilef won zij terrein in westelijke richting. Aan de Duna en het Finsche front zijn eveneens verbitterde gevechten aan de gang. Men veronder stelt wel, dat het uiteindelijk oogmerk der Sovjets zou zijn, zoo tot betere aan- valsmogelijkheden ten opzichte van Noorwegen te geraken, die dan eventu eel door geallieerde landingen aan de Noorsche kust zouden worden onder steund. IIET ITALIAANSCIIE FRONT VAN ONDERGESCHIKT BE LANG. In Italië'konden de geallieerde troepen na verbitterde gevechten wederom eenige km. naar het noorden vorderen. De Duit sche troepen trekken zich er volgens de plannen in de bergen tusschen Perugia en Ancona terug. De Britten volgen hen slechts langzaam, omdat zij steeds op nieuw door mijnversperringen en andere hindernissen belemmerd worden in hun ropmarsch. De Duitsche westervleugel verdedigt zich tusschen Perugia en Gi;os- seto. Ondanks de groote ovevmacht zijn Je geallieerden, evenmin als de Sovjets, •er in geslaagd, de Duitsche strijdkrachten te omvatten of het front tot dÊ catastro- i phale doorbraak te brengen. Ook in En- geland begint men langzamerhand in te zien, dat men een aanzienlijk deel van zijn materiaal en van zijn troepen heeft opgehoopt op een front, dat van onder geschikte beteekenis moet blijven. Mocht het Duitsche opperbevel er ook zelfs toe overgaan, tot aan de Povlakte en de voet der Alpen zijn linies terug te nemen, ook dan beteekent deze terreinwinst in Italië voor de tegenstanders nog geen overwin ning, waaruit noodwendig andere ge beurtenissen moeten voortvloeien. Slechts uit het westen zal de stoot kunnen ko men, die op het hart der Duitsche defen sie is gericht. Doch de invasie-onderne ming in Normandië heeft lot op heden evenmin de winst opgeleverd, waarop men in Washington en Londen ongetwij feld had gehoopt. s Indien men het strijdtooneel in Noord- Frankrijk tbeziet, komt men tot de ge volgtrekking, dat het in feite nog steeds op gelijke diepte is gebleven. Van het scheppen van ruimte en daarmee van de mogelijkheid, om de gelande strijdmid delen massaal tot ontplooiing te brengen, is nog geen sprake geweest. Alle pogin gen, door Britten en Amerikanen in die richting ondernomen, zijn bloedig afge slagen. N De eenige uitzondering van belang vormt het noordelijk gebied van Coten- tin. Met aanwending van al hun kracht hebben de geallieerden hier de havenstad Cherbourg in handen weten te krijgen Het zware scheepsgeschut der geallieer de vfoot heeft hierbij een eerste rol ge speeld. Het geallieerde luchtwapen, dat verre in de meerderheid was. kon deze aanvallen doeltreffend ondersteunen, en de Amerikaansche pantserafdeelingen de zon. Zu 1 Juli op 5,21, onder 22,06 DE MAAN. £a\ l Juli op 16,44; onder 2,40 "Volle Maan: 6 Juli 6,27. HÓOGftyVATER OP TEXELS REE. Za. gfmii 5,58 «n 18,32 Zo. Juli 7,03 en 19,31 Ma. 3 Juli 7,58 20,23 f V. D; 4 'Juli 9,34 21,21'- Springfj] Ijfèn 22 Juli. hebben, eerder dan|menigeen zal hebben verwacht, de verdedigingslinies aan de landzijde der vesting kunnen doorbreken en de strijd naar de stad zelf verplaatst. Er is van beide zijden met een onge ëvenaarde felheid en verbittering gestre den. Ook thans, op het oogenblik dat wij dit schrijven, zijn de havenwerken van Cherbourg nog in Duitsche handen. De geallieerden hebben nu weliswaar-Cher bourg overweldigd, doch kade-installa ties en andere technische hulpmiddelen zullen voorshands niet meer bruikbaar zijn. Zoo kan mén zijn doel bereiken en het toch hebben gemist! DE „V 1" BLIJFT IN ACTIE. Aanvankelijk stond men aan Britsche kant vrij lauw tegenover dit vergeldings wapen. De censuur werd verscherpt en officieel sprak men zich er nauwelijks over uit. Het bekende doodzwijg-systeem! Op de duur kan men in zulk een houding echter moeilijk volharden. De erkenning, dat er groote schade wordt aangericht in verschillende gebieden van Zuid-Enge- land, en dat de bevolking onder de in druk van de uitwerking van dit gehei me wapen geraakt, ontglipt telkens op nieuw ook aan vastgesloten lippen. Bo vendien beginnen de Engelscherv de vraag in 't geding te brengen, of een oorlogvoe- mg met onbemande vliegtuigen dus zon der eenige risico voor de aanvaller, wel „fair" is. Deze kwestie spreekt boekdee- len' Zoodra de Britten met hun „fair ness" beginnen, zit er wat aan de knik ker. ..Fair" is een begrip, dat zij alleen kennen waar het henzelf betreft; het geldt niet voor de tegenstander. De fair heid van het bombardeeren der geheele Duitsche bevolking door Bnlsche en A- merikaansche bommenwerpers heeft nauwelijks het Britsche geweten veront rust Eerst nu ook Britsche vrouwen en kinderen eenzelfde lot als de Duitsche treft, is men „zedelijk verontwaardigd", om met Nietzsche te spreken Men zou, in dit oorlogsstadium, waar in de idee der vergelding de situatie beheerscht, de vraag kunnen stellen of een „onbemande granaat" of brisantbom fairder is dan een onbemand vliegtuig, een „V 1". Doch een discussie ais deze is vruchteloos. Het verweer van de Reichs- pressechef dr. Dietrich is wat dit be treft afdoende: „Juist de Engelschen hebben nooit, geaarzeld, ieder naar hun meening doeltreffend wapen meedoogen- lofls te gebruiken, wanneer zij daar de beschikking over hadden Wij Duitschers zijn verbaasd, dat de belangstelling n breede kringen van het buitenland voor dr- kwestie van een humanitaire lucht- oorlogvoering nu eerst is ontwaakt." DE VLOOTGEVECHTEN IN DE PASIFIC. Tusschen Amerikanen en Japanners is thans de worsteling ingezet om het bezit van het eiland Saipan, dat tot de groep der Marianen behoort, de laatste groote ei'andenreeks vóór de eigenlijke Japan- sehe archipel. Het fel-omstrcden Saipan waarop de Amerikanen reeds enkele divi sies aan land konden zetten, ligt op 1260 zeemijlen van Tokio en op een afstand van 1500 zeemijlen van de Philippijnen Degene, die dit eiland in zijn macht houdt heeft daarmee de gelegenheid, het als ba sis voor zijn zee- en luchtstrijdkrachten uit te buiten en kan zeggen, practisch het westelijk deel van de Stille Oceaan te biheerschen. Voor de Amerikanen zou dit beteekenen het veroveren van het laatste groote bolwerk op de weg naar rit Philippijnen die zij bij 't begin van de oorlog verloren en tevens zou het hun de gelegenheid openeh om met. hun supra-zware bommenwerpers de Japan sche eilanden te bombardeeren, waar door de oorlog derhalve het Japansche moederland zelf zou treffen. De verwachting bestaat, dat bij de Ma lkanen weldra een beslissende slag zal worden geleverd. Andere maritieme ex perts echter staan de meening voor, dat cuj Japansche vloot haar ïeserves zal sparen om eerst in de eigenlijke Japan^ sche wateren aan de Amerikaansche het hoofd te bieden Op alle huidige fronten wordt derhalve thans verwoed gestreden. De wereldoor lóg nadert geleidelijk zijn hoogtepunt. De weegschaal trilt, waarin het lot der we reld, wellicht voor zeer lange tijd, fzal worden afgewogen. „V 1" bestookt ook Noord-Engeland. Dc laatste dagen wordt op nog grooter schaal van het nieuwe wapen gebruik gpmaakt De trefzekerheid werd daarbij verbeterd, mede dank zij speciale vlieg tuigen, welke per radio berichten over de Laan, snelheid en plaats der explosie overbrengen. Volgens berichten uit Span je werd Westminster-Hall door een dy- ncmiet-meteoor verwoest. Intusschen is bekend "geworden, dat ook graafschappen in Noord-Engeland voor de springstof torpedo niet langer veilig zijn. Duitschland verleent aan Finland militaire hulp. Het Finsche blad „Ajan Suunta" schreef dat de toestand voor Finland geen reden tot bezorgdheid geeft, al zijn de verliezen op de Karelische landengte ook smarte lijk. Te minder is voor bezorgdheid re den, nu Duitschland, na een bespreking door Rijksminister Von Ribbentrop met de Finsche Regeering, militaire hulp heeft tóëgezegd Op alle punten werd volledige overeenstemming bereikt. Fin land is vastbesloten, de strijd tegen Sov jet-Rusland met alle middelen voort te zetten. Deze zomer beslissende slag. Vriend en vijand zijn van oordeel, dat deze zomer de oorlog in een stadium zal tieden, dat voor de afloop beslissend zal zijn. Berlijn, zoo meldt ANP uit Berlijn, wordt door deze gang van zaken niet verrast, het heeft er zich sinds lang op voorbereid en ziet met vertrouwen de toekomst tegemoet. De ernst van de toe stand wordt niet veTbloemd; de verove ring van Cherbourg wordt een succes voor de geallieerden geacht; vooral aan het oostfront wordt de situatie ernstig geoordeeld daar viel de bolsjewiek aan over. een front ter breedte van 400 km (Witebsk-Slobin) en de eerste dagen reeds behaalde hij daar een niet te onder schatten succes. Het Duitsche leger heeft daar zijn zwaarste taak; het moet er een numeriek in de meerderheid zijnde tegenstander in bedwang houden. Het is niet onmogelijk, dat de vijand ook op nog andere pimten ten aanval trekt en daarom kan Duitschland zijn strategi sche reserves nog met in de strijd wer pen. Tactische overwinningen door de tegenstanders zijn in dit stadium niet te vermijden, maar nog steeds is hij van de Duitsche grenzen ver verwijderd, zoodat men nog veel terrein kan prijsgeven, voordat deze grenzen zijn bereikt Sedert enkele dagen, zoo meldde 28 Juni de Berlijnsche Telegraaf-corresp., worden de Duitsche legers door een groo te krachtproef voor een 'uiterst zware taak gesteld Maar de oorlog verkeert nog sfèchts in de eerste fas^van de be slissende slag. Het zou voorbarig zijn, nu reeds conclusies te trekken. Aan een voorspelling waagt Berlijn zich' in geen geval, mede omdat rekening gehoudën meet worden, zoowel in het oosten als in het westen, met rpojawe groote aanval ler. van de tegenstanders. Zoodra de slag in volle omvang is ontbrand, zullen de Duitsche tegenoperaties duidelijk tot ui ting komen. De Atlantische Wal. Weldra is de strijd aan het ïnvasie- Iiont vier weken aan de gang. Het kostte de geallieerden ontzaglijke offers, ter wijl Cherbourg nog steeds en nog maai sinds enkele dagen het eenige succes van belang is De aanvallers hebben moe ten toegeven, dat de Atlantische Wal met alleen in de verbeelding der Duitschers bestond. Hij vormt nog maar de eerste li nie; een systeem van verdedigingswerken strekt zich van daar nog lot diep in het achterland uit Duitsche militaire deskun digen aldus een hoofdartikel in het Nws van de Dag hebben nimmer de eerste linie onneembaar geacht, wel geeft ze de vijand aanzienlijk oponthoudl en daardoor aan de Duitsche leiding de ge legenheid, om de noodige strijdkrachten naar het oorlogstooneel over 'ie brengen. Tot op heden kan men over de Atlanti sche wal tevreden zijn; de invasie heeft zich tot nu maar langzaam kunnen ont wikkelen, waarvan de Duitsche leiding partij getrokken heeft. Dé vijand is er in geslaagd, de vurig begeeide haven Cher bourg, een invalspoort, te veroveren, maar dat strookt juist met het Duitsche plan. slag te leveren tegen het gros der geallieerde legers, dat nu verwacht kan worden De leiding ziet er geen heil in, het nu reeds in Normandië tot een beslis sende slag te laten kómen. Wel wordt het nieuwe wapen „V 1" dag en nacht aan gewend, om de vijand in zijn opmarsch- gebied gevoelige verliezen toe te brengen Op hetzelfde oogenblik, dat de jeugd uit de Germaa.'isce landen zich had ver zameld op dc „Mariënburg", cte oude burcht aan de Weichsel, om daar het Zonnewendefeest te vieren, op het tijd stip, dat ook de jongeren in Noorwegen, Denemarken, Finland en Vlaanderen bij een waren om zich uit te spreken voor de gemeenschappelijke strijd, die zij schouder aan schouder, onder leiding van de Fuehrer Adolf Hitler, wallen voeren, was de Nederlandsche en Duitsche jeugd rnet hetzelfde doel vereenigd in „Fran- kendaeV te Amsterdam. Vroolijke liede- renzingend waren zij opgemarcheerd naar het openluchttheater in de Water graafsmeer, dat weldra gevuld was met stormers en stormsters, meisjes van de B.D.M., jongens van de Hitlerjugend en leden van de Jeugdgroepen van het N.A. F en van de Ned. Jeugdherbergcentrale. Op deze eerste zomeravon klonk hier de gemeenschappelijke zang van Nederland sche en Duitsche jongens en meisjes en spraken de leiders der Nederl. en Duit sche jeugd in pakkende bewoordingen van de strijd, die de Germaansche jonge- ïen bindt, van de trouw, die hen sterk dcet staan en van Het geloof, dat hen be zielt. In de-stille avond vlamde het vuur cp het vuur, dat het symbool is van de zon, maar tevens het jonge leven ver beeldt, dat aanstormt om te zegevieren VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1869. Het in 1674 ingevoerde dagblad zegel vervalt; 1883 Oprichting Alg. Ned. Wielrijdersbond; 1672. Willem van Gent sneuvelt in de slag bij Solebay (zijn beel tenis komt voor op de nieuwe postzegel van 171/» cent.) Max Blokzijl heeft te Rotterdam een tweede praatavond gehouden met de jeugd. In zijn openingswoord zeide Blok zijl, dat op dit oogenblik de ernst zich van iedereen meester maakt. In dit ver band wees hij op het groote aantal ge vallenen bij de geallieerden in de nog korte'tijd van de invasie en op de moge lijkheid, dat Nederland het lot van Nor mandië zal deelen. Daarom moef men voorbereid zijn. En daarom is het appèl tot de jeugd om ernst ook ernstig ge meend. Want als dit zware lot ons zou ziin beschoren, dan moet ook de jeugd het met moed en kracht dragen. Een der vragen, welke de jeugd aan Blokzijl stelde, luidde of hij werkelijk geloofde in de Duitsche overwinning. „Zeker", zeide Blokzijl hierop, „het is mijn heilige overtuiging, dat Duitschland wint. Politiek zit het nat socialisme als het ware in de lucht. Er is bijna geen andere mogelijkheid* Zelfs de anti's wil len vaak het nationaal-sócialisme. Al leen niet met de NSB-ers zeggen zij. En weet u, dat er na het verloop van slechts een week bij de gevangengenomen sol daten van het invasieleger al mannen waren, die met de Duitschers mee wilden gaan vechten tegen het bolsjewisme? Maar ook militair is die overwinning ze ker. Men moet zich niet blind staren op het oprukken der bolsjewisten in het Oosten en der geallieerden in Italië Er is een staf, die de kaarten van alle oor- logstooneelen naast elkaar heeft ligger en daarop de legers verplaatst naar die plaatsen, waar de beslissing kan vallen Dat is momenteel niet in het oosten, noch in het zuiden, maar in West-Frankrijk. Aan de zijde van Duitschlands tegen standers heb ik gedurende de oorlog nog geen enkele daad gezien, welke men die van een groot genie kan noemen". DE WAREN UITVOER NAAR DUITSCHLAND. In aansluiting op het in vorig nummer gemelde nog het volgende Voor zoover de afzender zelf de ver- eisente lormulieren invult, neemt hij de volle verantwoordelijkheid op zich voor de juistheid en volledigheid der ver strekte gegevens. Onjuisfe of onvolledi ge gegevens worden zeer streng gestraft. In zwaar aan te rekenen gevallen kan. gezien de huidige situatie in het op arg listige wijze verkrijgen van transport middelen voor niet voor de oorlog van belang zijnde goederen zelfs een daad van sabotage worden gezien. Op de geheele regeling bestaan slechts twee uitzonderingen, waarbij goederen zonder speciale vergunning uitgevoerd worden, n.l. a. kolen en cokes; b. goede ren, die tot de reisbagage worden opge geven. De nieuwe regeling is zoo eenvoudig, dat zij voor alle hierbij betrokken ^jnde verkeersinrichtingen zonder een aanzien lijke uitbreiding der werkzaamheden aar. de hand der duidelijke en overzichtelijke formulieren kan worden doorgevoerd Desondanks vindt nog een aanvullende controle plaats door dc douanebeambten Tot dat doel moeten de bewijsstukken inzake de toegestane uitvoer bij de ver- zendpaperen worden gevoegd Deze wor den bij het overschrijden van de grens door de douane in ontvangst genomen en onder bijvoeging van eventueele noodza kelijke opmerkingen aan de betreffende instanties doorgezonden. Hier vindt een nieuw onderzoek plaats, zoodat iedere vervalsching of ook slechts een poging tot ontduiking onmiddellijk kan worden vastgesteld en eventueel kan worden be straft. Het goederentransport zelf onder gaat hierdoor geen vertraging. Goederen door de verkeersinrichtingen aangeno men, worden in ieder geval vervoerd. RAMP TE DORDRECHT. «Door een ontploffing is te Dordrecht een persketel van 20 m. lang en 2 m. hoog uit de kalkfabriek van Van Dijk en Co door de fabrieksmuren heengeslagen en in staat gebleken, vijf huizen geheel en twee gedeeltelijk te verwoesten. In de fabriek werden 4 arbeiders gedood, in de huizen zeven. Vier personen werden zwaar gewond, van wie er twee overle den. Drie personen werden licht gewond; negen kregen gering letsel. REICIISSCHULE VALKENBURG. Meent ge, dat er wat bijzonders in uw jongen steekt? Stuur hem dan naar de Reichsschule in Valkenburg. Daar is plaats voor jongens van 10 tot 14 jaar, cüe de gaven hebben om later op belang rijke posten te staan. Uw jongen leert er alles v/at hij noodig heeft om aan een hoogeschool te studeeren. En er wordt voor gezorgd dat geldgebrek dan geen be zwaar zal zijn Maar de beroepskeuze is vrij. De jongen van de Reichsschule kan ingenieur worden of boer, alles wat hij wil. Inlichtingen geeft de Reichsschule te Valkenburg. In' het Alg. Handelsblad publiceerde prof. dr. M D. Dijt in een viertal arti kelen eenige beschouwingen over het goud. Aan het slot werden de belangrijk ste conclusies nog eens samengevat en werd het volgende vastgesteld: 1 Dooi de bemoeiingen der regeerin gen met de stabilisatie der prijzen van goederen heeft he(t go,ud zijn functie van waardemeter, vooral sedert 1929, groo- tendeels verloren. 2. Door de concentratie van het goud bij de circulatiebanken, heeft het goud zijn functie van ruilmiddel in het binnen land langzamerhand volledig afgestaan aan het papieren geld. 3i Door de toenemende, bij het kapita lisme behoorende, onhoudbare internati onale schuldenstructuur is 't goud in de ciediteurlanden en in 't bijzonder in de Ver. Staten van Amerika opgehoopt. Hierdoor verloor het zijn zin voor de handhaving van de internationale gouden standaard en een vrij internationaal ka pitaal- en goederenverkeer. 4. Sedert het goud zyn zin voor de ont wikkeling van rui), voortbrenging en volkswelvaart heeft verloren en dit was sedert 1929 voor logisch denkenden duidelijk geworden is de goudproduc tie en zijn de goudvoorraden grooter dan ooit geworden. De goudproductie heeft slechts nog beteekenis voor de goudpro ducenten. die 40—200 pet dividenden op strijken en de goudvoorraden waren in de periode der devaluaties slechts dienst baar aan grootspeculanten 5. Als oorlogskas had de goudvoorraad in de oorlog 1914-1918~reeds weinig bé- teekems; in de huidige oorlog .en bij dc verdeeling van vrijwel de geheele we reld in twee partijen,Nis zijn invloed te genover de oorlogsproducties in de oor logvoerende Janden zeer gering. De over heveling van de Fransche, Nederland sche, Belgische, Poolsche en andere kriigskassen naar Amerika, hebben voor het verloop v.an de oorlog niet de minste bt1 eekenis en kunnen als een zinloos cadeau aan de Ver. Staten worden opge vat, 6 AJs grondstof voor de chemische in dustrie, sieraden, tandprothese e.d., blijft het goud van waarde, doch daartoe is de huidige wereldvoorraad voor ongeveer anderhalve eeuw toereikend. In het verleden Ligt het heden, In 't nu wat worden zal. BILDERD1JK. Jhr. Pieter van der Does 1562- 1599. In 1589 vice-admiraal. Expeditie naar Spanje met een vloot van 73 schepen en 8000 koppen. (O-H P. c.) OOK THANS weer strijden Nederlanders voor Europa's vrijheid ter zee m trouwe verbondenheid met hun Duit sche kameraden. (O-H P. c.) Zet ook gij U derhalve in voor ae toekomst van Uw volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmanne. Aanmelding staat open voor iedere Nederlander van 17-15 jaar en kan ge schieden bij de Marineannahmestelle West Zwcigstelle Niederlandc te U- trecht, alle Hafen- en Ortskoinmandanturen en bij de Nebenstelle der Waf- fen-SS; alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1