Üité" DU*. r 15 CT. SiS w CLOTILDE, Belangrijk Distributienienws n m simp. PO S Pl°/ i v SCHUUR POEDER ik. dhink I HAAS AZIJNFABRIEKEN Wat is en doet het N.A.F. 51 fp ZOOMS I ZOO MLK7 ei7B._ Of ECHTl KOFFIE... Elite Koffiesuxrogaat is geeo gewóón surrogaat! 't Is een héél fijne en geurige imitatie van de gjanzend-bruine koffie boon en. Met het aroma van pure moccal U moet Uw winkelier toch eens vragen om: KOFFIESURROGAAT Egbert Scheepmaker ALKMAAR 1 SCHV *PAST Ni NEOERIANOSCH f ABR.I K A AT OVER BOOG GESPROKEN... BOOG AZIJN ALTIJD FIJN mm VOOR DE VROUW. IIHllllliR NUTTIGE WENKEN. Dekens kunt u in pekelwater was- schen: op 10 1. water twee kopjes ge woon zout. RECEPTEN. Rabarber met schuimvla (voor 6 perso nen). 1 kg rabarber, 4 lepels suiker, 1 theelepel krijt (dit spaart suiker). Voor de vla: Va 1. taptemelk, 3 afgestreken le pels bloem, 4 lepels suiker. De rabarber- stelen in stukjes snijden, wasschen en met weinig water sijel aan de kook bren gen. De rabarber 10 minuten zachtjes la kten koken en tot moes roeren. Het krijt toevoegen en wanneer de rabarber wat is afgekoeld de suiker naar smaak er door mengen Het rabarbermoes in een vlaschaal overdoen. De suiker en de bloem dooreen -roeren en met alle tapte melk aanmengen, de vla aan de kook brengen onder voortdurend roeren en even laten doorkoken. De vla door en door koud laten worden, vlak voor het opdienen schuimig kloppen en over de rabarber schenken. OVER DE VROUW Men kan een heel knappe vrouw zijn, zonder de minste schoonheid te hebben. (P. J. Stahl). VOOR DE JEUGD. De prijsraadsels. Maar enkele briefjes, ditmaal. Daaraan kan ik ook merken, dat de zomer in het land is. Als prijswinner heb ik COR ROEPER, Operen, lij., kun nen aanwijzen. Voorlopig zullen we het schrijven van briefjes maar staken tot de avonden weer wat langer worden. Weest allen hartelijk gegroet door Jullie OOM KO Opstellenwedstrijd. Van de opstellen over „Luilak op Texel" spant dat van „Benjaminnetje" de kroon. Wil degene, die onder deze schuilnaam zijn (haar) op stel ingezonden heeft, naam en adres aan mij opgeven? Hartelijk dank ik ook alle anderen, die zich door het maken van een opstel moeite hebben gegeven. Ik heb jullie verhalen alle met belangstel ling gelezen. Mogelijk komen jullie bij een volgende keer voor een prijs in aan merking. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. GEBR. KNOPENSCHAAR. 17 Jodocus zou echter de straf voor zijn zelfzucht niet ontgaan en al spoedig bemerken, dat het niet altijd een voor deel is wanneer je als twee druppels wa ter op je broer gelijkt. Op zekere zonnige dag namelijk ging Pieter een tochtje op zijn motorfiets maken en reed zoals ge woonlijk verschrikkelijk hard. VERVOLGVERHAAL. Door L. H E R B S T. 5.) Geen hulp! Een afscheid voor lange tijd! Voor hoe lang? O, God! Met weergalooze droefheid sloot Clo- tilde de brief aan haar hart; toen keek ze, met droge oogen weer an'gsjlig naar dat kind, dat stervend in haar bedje lag. Met een laatste blik uit de mooie, don kere oogen, ontvliedde haar ook dit jon ge leven! Toen de zon weer scheen over goeden en boozen, over vreugde en leed, drong ook een enkele straal door in de verduis terde, stille sterfkamer. Clotilde lag geknield voor het bedje en streelde de witte, koude handjes van de kleine overledene. O, kind, wat laat je mij eenzaam achter! Maar slaap, kindje, slaap! Ik mag je die pijnlooze rust niet misgunnen! Het leven is zoo moeilijk! Toen de oude gedienstige binnentrad, hief Clotilde zich op uit haar knielende houding t Heb je wat voor me, Hanna? Een Met ingang van Maandag 3 Juli 1944 treedt een geheel nieuwe regeling voor hot publiek in werking. Het distributiekantoor is met ingang van 3 Juli 1944 geopend alle werkdagen van Maandag t.m. Vrijdag van 8,30-12,30 uur. Zaterdags is „het kantoor voor het pu bliek gesloten* Rijwielbanden en huispantoffels. Het aanvragen en indienen van formulieren voor deze artikelen- kan uitsluitend ge schieden de eerste 10 dagen van iedere maand. (3e loket) Schoenen. Voor dit artikel kunnen uit sluitend aanvragen worden gedaan op Maandag en Dinsdag van iedere week. Dit geldt voor geheel Texel. Het aanvra gen per Maandag voor de diverse dorpen en wijken is dus hiermee vervallen. (3e loket.) Textiel. Formulieren kunnen worden aangevraagd en ingediend op Maandag, Dinsdag en Woensdag van iedere week (3e loket). Rantsoenbonnen en bonkaarten. Hier voor kan men zich vervoegen op iedere werkdag aan loket 1. Bijzondere arbeid (vuile, giftige en zware). Inlichtingen hierover dagelijks. Uitreiking uitsluitend in de 2e en 4e week van iedere periode (2e loket). Winkeliers en grossiers. Aan iedere win keiier en grossier is de tijd van inleveren persoonlijk bekend (4e loket) Coupures. Dit waardepaoier wordt uit gereikt aan het 5e loket. Zitting te Eierland op Hoeve Wagenin- gen en te Oosterend in de oude O. L. School. Te beginnen op 5 Juli 1944 van 3-5 u. zal per 14 dagen op Hoeve Wageningen zitting worden gehouden voor heb uit reiken van schoenen-, banden- en textiel - formulieren. Te beginnen op 13 Juli 1944 zal er van 3-5 u. per 14 dagen in de oude O. L. School te Oosterend zitting worden ge houden voor het uitreiken van schoenen-, banden- en textielformulieren. OPMERKINGEN: Bij het aanvragen van distributiearti kelen dient men steeds de OUDE zoo wel als de NIEUWE stamkaart mede te brengen. Voor textielaanvragen ook de textielkaart Het nieuwe stamkaartnummcr dient voortaan op de aanvraagformulieren ver meld te worden. Aan personen beneden de leeftijd van IS jaar worden geen waardepapieren af gegeven; echter wel formulieren. (Publicatie no. 161.) Onder leiding van de heer J. J. F. Beu- mer, plaatselijk leider van het N.A.F. te DenHelder, werd Dinsdagavond in Pen's Zaal een openbare vergadering gehou den. In zijn openingswoord heette dhr Beumer de plm 40 aanwezigen hartelijk welkom. Allereerst schetste spr. de strijd, vioeger door de arbeiders gevoerd. Een strijd, die wegens gebrek aan medewer king van hooger hand vaak zijn effect miste, ja, de arbeiders veelal meer ach terwaarts dan vooruit bracht. Spr. dacht aan de verzetbewegingen en aan de stakingen als de grootste krachttoer, welke de betrokkenen vaak 'n leege bui del en dikke schuld bezorgde in plaats van inwilliging der eischen, terwijl de vertrouwensman op straat werd gekeild. Welk een hemelsbreed verschil met de tcestand van nu! De sociale voorman, die de plaats van de vertrouwensman heeft ingenomen, staat zoo stevig als hij maar kan. De op-de-straat-schopperij en gang naar het stempellokaal behooren tot het verleden, want hij heeft thans instanties met vérgaande macht achter zich. Spr. somde de groote successen op, welke het NAF o.a. in Den Helder oogstte. Lang zaamaan gingen ook daar de oogen der arbeiders open: De sociale voorman kan zijn werk thans niet meer af.* hij moest een secretaris aanstellen. Op het oogen- blik wordt het streven van het NAF nog vaak door saboteerende ambtenaren ge dwarsboomd, maar die heeren zullen wel stuk voor stuk aan de tand worden ge voeld. Dezelfde heeren. die vóór Mei 1940 de vuist ophieven om de 5 pet loonsver- hooging er door te krijgen, laten nu de correspondentie van het NAF een jaar of langer op tafel liggen en verheugen zich over de aan de overkant van het Ka naal tegen het NAF gevoerde propagan da Maar hoe ze ook wroeten en hoe Vclsch de tegenpartij ook strijdt, de nieu we tijd, die reeds overal haar lichtstra- brief? riep ze met innig verlangen. Neen, mevrouw, helaas niet! Hoe kon ik ook zoo dwaas zijn. Ve le weken moeten er eerst nog verloopen! De heer Leonhard is er en vraagt u te spreken, mevrouw. Och, Hanna, ik wilde wel, dat je mij dit bespaard kon hebben. Ik heb al mijn best gedaan, maar 't mocht niet baten, mevrouw. Nu, dan ook deze moeilijkheid weer onder de oogen gezien. Ze wierp nog een blik naar het kindje; toen begaf zij zich naar de ontvang kamer. Ernstig en bleek, ^naar met groote vastberadenheid in heel haar houding, begroette ze haar neef. die haar met afge meten tred* tegemoet kwam. Zwijgend reikte ze hem de hand, die hij aan de dunne lippen drukte, terwijl zijn grijze oogen haar schenen te doorgronden. Hij had gemeend, haar troosteloos en als ge broken aan te treffen, dus was het hem een ware ontgoocheling, zooals ze zich aan hem vertoonde. Nu, we zien elkaar dan wel onder treurige omstandigheden weer, sprak hij eindelijk op een toon, die hij zijn best 'deed, zoo deelnemend mogelijk te doen klinken. Ik ben niet óp een- geschikt oogenblik gekomen! Zij knikte slechts toestemmend, maar len vooruitwerpt, zal onweerstaanbaar baan breken. Dan zal*de arbeider niet meer zijn degene, die een machine mag bedienen, maar dan zal de machine er zijn, om door de arbeider te wordeh be diend Niet meer de vraag: Hoe werken de fabrie.ken het voordeeligst is nr één; in de nieuwe gemeenschap geeft men er zich eerst rekenschap Van, op welke wij ze de belangen der arbeiders het beste kunnen worden behartigd. Nu de vraag: Hoe kan de arbeid, „vroeger vaak als een noodzakelijk kwaad gevoeld, herboren worden in een element, dat de arbeiders vreugde geeft en lust tot hooger presta ties in hem wekt7 Maar. al is de hulp van bovenaf nog zoo krachtig, de arbeiders zelf moeten zorgen, dat de geest van de nieuwe tijd wordt aange vuurd. Wat; in Duitschland is bereikt, is 't resultaat van een eendrachtige strijd- geest en van geloof in het betere Van hoogerhand worden de wegen aangege ven, de arbeider zélf dient de hand aan de ploeg te slaan En dat zal gaan, want hij hoeft niet meer bang te zijn op on overkomelijke hinderpalen te stuiten. Zeker, er zijn hier en daar nog kapitalis tische invloeden, maar waai dat gevaar opduikt zal het spoedig .weer van de aardbodem moeten verdwijnen. Immers, waar een hecht arbeidersfront is ge- bcuwd, kan niet meer met de arbeider worden gespeeld. Daarom: sluit u aan! Spr. sprak tenslotfe over de politiek. Met nadruk zeide hij, dat het NAF niets met de politiek te maken heeft. Waar dat op het oogenblik wel gebeurt, ligt dat aan de vijanden der nieuwe orde, die het NAF in hun politieke gifmengerij niet buiten hun vuurlinie houden. Er zijn ar beiders, die zeggen: „De Duitschers had den hier niet moeten komen, wij waren neutraal". Maar wij waren niet neutraal, o'cch anti-Duitsch, Minister Albarda zei in 1933 op het congre's te Parijs: „Als de geallieerden tegen Duitschland optrekken vinden zij de Ned. arbeiders achter zich". sprak geen woord Ik begrijp, wat er in je omgaat, ging hij voort, toen zij steeds nog vol hardde in haar zwijgen. Het zou je aan genamer zijn geweest, als ik je nu maar uit de weg gebleven was. Ze keek hem recht in het gelaat en antwoordde, eenvoudig en waar Ik geloof wel, dat mij dan vele moeilijke dagen, ja, misschien jaren, be spaard waren gebleven. Het lijdt intusschen geen twijfel, dat Rudolph zonder mijn tusschenkomst, van de zwakke oude man zelfs het onge looflijkste gedaan zou hebben weten te krijgen! Waarom heb je je zoo harteloos te gen zijn verlangen verzet, Leonhard? Waarom. .7 Omdat ik jou welzij'n stelde boven al het andere. Mijn welzijn?. Je wist toch heel goed, dat je liefdelooze inmenging mij nog slechts meer kommer en verdriet zou bezorgen7 O, Leonhard, je oude, onverklaarbare haat voor Rudolph is al die jaren blijven bestaan en heeft ook nu weer geleid tot die overgroote liefdeloos heid. Dit. zeggende, keek Clotilde haar neef zoo innig-bedroefd aan, dat hij er zich nu ook misschien eenigszins door bewo gen gevoelde (Wordt vervolgd.) DIT VOORAL UITKNIPPEN EN BEWAREN! HetDuitschland van de sociale recht vaardigheid, van de eer v^pr de werker, meest ook hier binnenkomen om zijn belangen te verdedigen en een einde te roaken aan de j'ophitserij. Dat het zoo moest gaan, valt te betreuren, maai het was onvermijdelijk. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verscheidene perso nen gebruik gemaakt. O.a. kwam de toe stand der lagers op Texel ter sprake. Spr. heeft hier en daar een bezoek ge bracht en ontdekt, dat sommige aanne mers hun arbeiders in vertrekken laten bivakkeeren, die weinig van stallen ver schillen. Er valt heel wrat op te knappen. Daar is een wakkere voorman voor noo- dig. Een .,die durf heeft en aanpakt. Ook op het gebied van „Vreugde en Arbeid" wordt hier weinig gedaan. Binnenkort zullen in de lagers films worden vertoond er zal op andere manier nog worden ge tracht, de arbeiders meer levensvreugde te verschaffen. Er zijn reeds besprekin gen daaromtrent met aannemers en bouwleiding gevoerd. De avond werd be sloten met een circus-film en met de ver tooning van de film „Wij marcheeren mee", welke met onverdeelde aandacht werd gevolgd. J. „KINDEREN VAN ONS VOLK". Lïitvoering door Willem Goosscns Volkstooneel. De verwachtingen waren hoog gespan nen. Een tooneelspel, bewerkt naar het bekende boek van Anton Coolen, die onder de schrijvers van ons land zoo'n belangrijke plaats inneemt, en op te voe ren door het gezelschap, dat onder lei ding van Willem Goossens zoo menig maal lauweren heeft mogen oogsten Za terdag en Zondag 1.1. werd het stuk in Casino voor het voetlicht gebracht. Er was beide avonden veel publiek, dat we mogen het onomwonden schrijven van de opvoering bijzonder heeft ge noten. De hoofdinhoud van het stuk is gauw verteld: Marie Verberne weet niet te kiezen tusschen twee jongemannen, die naar haar hart en hand dingen. Maar tc-ch moet ze op de duur besluiten. ze trouwt Godefridus. Maar Giel, de ver- stcotene, kan haar toch niet vergeten en komt als „huisvriend" meer dan eens op bezoek. Dit leidt tot een ramp; wanneer Godefridus hem op zekere dag in zijn huis aantreft .Giel kwam er schuilen tijdens een zwaar onweer vermoordt hij hem Er zyn verzachtende omstandig heden; Giel maakte hej Marie lastig; vier jaar moet Godefridus de gevangenis in. Wanneer hij weer ontslagen is, mijdt het dorp hem zooveel mogelijk; zelfs zijn kinderen worden niet gespaard. Tot over maat van ramp komt zijn jongste kind door een ongeval om het leven en is Giel's vader van plan, de boerderij van de oude lui, waarop Godefridus zich zou vestigen, te koopen en te doen afbre ken. Maar dan grijpt de pastoor in, die reeds zoo vaak bijstand verleende. Hij zou zijn gouden priestersfeest vieren, maar wil van geen feestelijkheid weten, wanneer het conflict niet wordt bijge legd. Hij kent zijn menschen en weet hen te leiden. Het doel wordt bereikt: Giel's vader en Godefridus geven elkaar de hand. Een ongekunsteld levenswaar dorps verhaal, zooals we er meer van Coolen kennen. Hij gebruikt daarbij het dialed zop gelukkig, dat 't gefieel daardoor aan intimiteit en bekoorlijkheid wint. Het werd op zoo treffende wijze ten tooneele gebracht, dat we daarvoor niets dan lof hebben. We kunnen niet alle twaalf rol len afzonderlijk bespreken, maar noemen toch gaarne die van Willem Goossens, als Godefridus en de vader van Giel; hij spande de kroon; de rol van de edele pastoor Vogels had niet beter kunnen worden vertolkt dan Bram Boele het deed; Annie Frauenfelder speelde die van Marie heel verdienstelijk; Theo van Duyn zorgde als Doruske, de oolijke, kinderrijke timmerman, voor de vroolij- ko noot. Als geheel: een' op hoog peil staande tooneelavond, welke de bezoekers r.iet licht zullen vergeten. (G.J.D.) TEXELSCH DIALECT. bee z'n steert omloope, ongeduldig heen en weer loopen; vgl. „hij heeft een staart om", hij is boos (elders dial.); stek, hek (schutting); stieft, stijf: „m'n nek is stieft" (vgl „nuwt" voor nieuw, „lient" voor lijn); stieg (op ooglid), puistje, wratje; stiekel (plantk.), distel; stickelvissie, stekelbaarsje; ook „dore- vissie"; ZILVEREN PRIESTERFEEST van de Zcereerw. Heer Gussenhoven (Slot). Na de plechtige Hoogmis werd gezon -a gen de Feestcantate „Hulde aan hel It Priesterschap", van J. Haagh, CssR. Hei 4: machtig geluid van het voltallig kerk- !r koor vulde de gewijde ruimte; alseei >a jubel klonk de cantate, welke een diepe indruk maakte. 's Middags had in Casino de receptie ,j, plaats. Nadat de jubilaris was binnenj leid, weid hem door de leden, van del] meisjes- en jongenscongregatie de feest- cantate „Tu es sacerdos in aeternum' toegezongen. Ze werd onder leiding var de heer H C A. Kievits voortreffelijk "ten gehoore gebracht Als cadeau der Parochie werd daarna door de heer C. Witte Pz., een enveloppe met inhoud overhandigd. Daarna sprak Kapelaan Vink namens de kerkelijke vereenigin- gen. Als geschenken dezer vereen, wer den twee lampen en een ets aangeboden !e Door een groep schoolkinderen werden vervolgens eenige spelen uitgevoerd waarmee de jubilaris, die veel van kinde ren houdt, ook zeer ingenomen bleek. Hartelijk dankte deze nu reeds voor de vele blijken van hartelijk medeleven.' Dit kwam ook tot uiting toen gelegenheid werd gegeven tot het aanbieden van per soonlijke'gelukwenschen. De zaal was ei vol. Allen kwamen Z.Eerw. de-hand drukken. 's Avonds werd door de jubilaris ^on plechtig Danklof gecelebreerd. Wederom was de kerk vol. Nadat de "Pastoor de preekstoel had beklommen, dankte hij allen, die hem zoo'n onvergetelijke dag hadden bezorgd. Hij sprak de wensch uit, dat, hij hier nog lang zou mogen arbeiden. De band, welke priester en volk bindt, komt op dagen als deze zoo heerlijk tot uiting. Het is mij, zeide spr een stimu lans op de ingeslagen weg voort te gaan en met zoo mogelijk nog grooter ijver te arbeiden aan het heil der mij toever trouwde' geloovigert. H# Wie aan geluk gelooftbezit reeds geluk. - F. HEBBEL. IN DE MOESTUIN. Plant niet te laat! Roode kool, witte ^kctol en spruitkool n'iet later planten dan einde Juni; koolra- ptft kan men nog wel tot half Juli plan ten; boerenkool en andijvie tot begin Au gustus. Indien men einde Juni of begin Juli nog maïs en tomaten plant, dan zul len de vruchten niet meer rijp worderf. En wanneer half Juni nog roode- en wit te kool worden geplant, dan kunnen deze inderdaad nog wel veel blad vormen doch van werkelijke kooien is geen spra ke meer. Wie einde Aug. of begin Sept. nog andijvie gaat planten, zal de plantjes misschien nog tot groei krijgen, doch de opbrengst zal niet noemenswaard zijn. HYGIENE EN VEILIGHEID. 596. Rheumatiek. Volgens de laatste gegevens zijn 80-100 duizend Zweden door rheumatiek niet in staat te werken; een half millioen heeft, meer of minder ernstige, rheumatische aandoeningen; 140,000 hebben gewrichtsrheumatiek, meer dan 22000 Zweden zijn door rheuma volslagen invalide. VAN DE BOEKENPLANK. Nieuwe boeken. Sperling-Alders, Kom je er uit? Puzzle- bcek voor jong en oud Veel ill. 130 vraagstukken. Ing.-f 1,30; J. v. Ammers- Kiiller en A. Dcfresne, De Opstandigen, (els tooneelspel), 127 blz. Geb. f2, M Bauer, Simon en de paarden. Met v gnetten. 147 blz. Geb f2,50; Geerling's Briefsteller, voorbeelden van sollicitatie brieven, verzoekschriften, enz. Renteta fel, eeuwigd. kalender, enz 112 blz. Ing. f 1,50; G. Adams, Vraag en antwoord. Onderhoudend spel voor jonè en oud: 300 opgaven, 64 blz. f 0,53; W. Bergen- giuen, De groote tyran t*n zijn vonnis. 300 blz. Geb f 4,60; M. Monnikendam, J. Colette, P Tiggers, De Kinkhoorn. Ne- derl. volksliederen (47) met begeleiding van fluit, guitaar en mandoline. 82 blz. Ing. f 1,25; L. W. van der Meulen-Nulle, Kant. Over het vervaardigen van kant en hoe men het gebruikt. Veel foto's. 80 blz. tekst. Geb. f 3,10; Max Blokzijl, Ik was er zelf bij Herinneringen en erva ringen uit Duitschlar.ds moeilijkste jar.en. Veel foto's. 232 blz. Geb. f 3,90; S. Gram maticus, Noordsche heldensagen. 119 blz. Geb. f2,50. P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud. G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger: J. de Waal, Den Burg. Drukkerij Firma Langeveld De Rooij Abonn.. f 1,05 per kwartaal; (Den Burg f 0,79); losse nrs. f 0,04.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 4