«SU Flinke kerels melden zich voer de strijd tegen het bolsjewisme Wat de overwinning der Duitsche wapens waarborgt. Wereldnieuws „Alle kansen op de overwinning in onze handen" )K TOJlev/ v VsLOET:5K^NT<" _A 11 OOSTFRONT - 57e JAARGANG. No. 587G. WOENSDAG 12 JULI 131-1. TEXELSCHE COURANT De technische ontwikkeling van dc oorlog. Duitschland haalt in stormachtig tempo zijn achterstand in. De Duitsche pers, zoo meldt de Berlija- sche ANP-correspondent, houdt de ernst van de huidige toestand geenszins voor het Duitsche volk verborgen. Maar ei wordt met nadruk aan toegevoegd, dat de Duitsche leiding de toestand door een nog grooter inspanning van alle krach ten hoopt meester te worden. De tegen stander heeft op materiaalgebied eeh voorsprong, welke het Duitsche volk moet inhalen. Het valt niet te loochenen, dat Duitsch land een moeilijke tijd beleeft en dat de belastingproef, waaraan het volk wordt blootgesteld thans grooter is dan bij het begin van de oorlog, z.90 schreef de „Ber liner Boersenzeitung". In het oosten is een strijd gaande, waartegen geen ander volk dan het Duitsche zou zijn opgewas sen In Midden-I t a 1 i voert de tegen stander steeds nieuwe strijdmiddelen uit vier werelddeelen tegen een handvol Duitsche divisies aan. Op technisch ge bied heeft de oorlogsindustrie van de tegenstander verbazingwekkende presta ties geleverd om het welslagen der inva sie in F r a n k r ij k te waarborgen. Andere Duitsche kranten schrijven in gelijke g^est, trachten haar lezers mets te verbloemen. De ontwikkeling van de strijd in het oosten vooral wordt ernstig genoemd. Hoewel het front in het westen het belangrijkste is (het weermachtsbe- «richt vangt nog steeds met berichten over dit front aan), schijnt het oostelijke lang zamerhand een-even belangrijke plaats te gaan innemen. De Duitsche legerleiding wenscht een beslissing in het oosten voorloopig te ont wijken, om in het westen een beslissende slag te kunnen slaan en vervolgens weer alle aandacht aan het oostelijk front te schenken. De oorlogsproductic van Duitschlands tegenstanders heeft een in de krijgsge schiedenis ongekende hoogte bereikt, zij streven naar een zoo spoedig mogelijke beëindiging van de strijd. Onderwijl tracht Duitschland, zich tot defensie be perkende, in stormachtig tempo zijn ach terstand op materieel gebied in te halen om tijdig gereed te zijn teneinde met nieuwe en betere wapens de krijgskans te doerf keeren De Fuehrer is er van overtuigd, dat het Duitsche vernuft er 111 slagen zal, de Duitsche wapenen een voorsprong te ver schaffen, in de eerste plaats in kwalita tief opzicht, waardoor de oorlog 'n wen ding ten gunste van Duitschland zou nemen. In een artikel van een oorlogsverslag gever worden drie golven onderscheiden. De eerste omvatte volgens de schrijver de periode van het begin van de oorlog tot najaar 1942 Toen bezorgden Stuka's, duikbooten en zelfstandig opereerende pantserdivisies Duitschland de ondubbel zinnige superioriteit. Daarop volgde de tweede ronde, waarin 't luchtwapen van de tegenstander 'n numerieke en techni sche voorsprong kreeg en de afweer te gen de Duitsche duikboot door het ge bruiken van een nieuw plaatsbepalings apparaat doeltreffender werd En nu wint Duitschland de noodigc tijd om, in technisch opzicht, in zekere zin diep adem Je halen. In alle stilte voltrekt zich in Duitschland de voorbereiding van de derde ronde in de technische ontwikke ling van nieuwe wapens. Met de actie van de V 1 is het startschot van de derde ronde gevallen. Zij waarborgt ons, zoo besluit het artikel, de eindoverwinning der Duitsche wapens, want een vierde ronde zal er niet meer komen. Bloedige oogst. In Juni werden 17.233 Fransche bur gers door Anglo-Amerikaansche terreur- aanvallen gedood, 18250 zwaar gewond. Gevleugelde bommen op Duitsche steden. Bij hun aanvallen op Keulen op 28 Mei en op Hamburg op 18 Juni hebben Ame- nkaansche vliegers volgens berichten van bevoegde Duitsche zijde, van „ge vleugelde bommen" gebruik gemaakt Deze worden ver voor het eigenlijke doel uitgeworpen; op de manier van zweef vliegtuigen komen ze neer. Ze kunnen niet worden bestuurd en moeten onder invloed van weersfactoren hun doel bereiken. Met de Duitsche „V-l" kunnen ze niet worden vergeleken. Duitsche streven naar tijdwinst. Het Duitsche streven naar tijdwinst bepaalt het frontbeeld in het oosten, zoo schrijft een militaire correspondent van het DNB. Aangenomen kan worden, dat de Duitsche legerleiding er nog meer ter rein zal prijsgeven, maar deze frontver korting en concentratie strekken de Duitschers tot voordeel; zij vechten om tijdwinst. Onderwijl komen de Sovjetle- gers verder in gebieden, die beschouwd kunnen worden als een terrein van de grootste operatieve moeilijkheden voaf een uit het oosten komende vijand, die zoo'n slechte naam heeft. Hoe de V 1 te bestrijden. Dag en nacht, gaal het geheimzinnige Duitsche wapen voort, verwoestingen aan te richten in Londen en in steden in Zuid-Engeland. Een kwam er terecht op een exercitieveld van de Wellington-ka zerne, midden in Londen Er werd juist een parade gehouden; het aantal dooden was daardoor groot; onder hen bevond zich ook kolonel Haye In een artikel van de luchtvaartmede werker \^an de Daily Mail wordt de vraag beantwoord, tvanneer het gevaai voor vliegende bommen bezworen zal zijn. Het luidt: „Wanneer de geallieerden bet binnenland van het Europeesche vas teland zullen hebben bereikt". Ande re middelen worden niet doeltreffend ge acht. Represailles? Bomaanvallen op Duitsche steden kosten in enkele uren 300, 500, 700, ja wel meer geallieerde vliegers. Valschermjagers neerlaten in 'l gebied, waar de bommen worden afge vuurd? Ook dit wordt nauwelijks uit voerbaar geacht. De eenige hoop bouwt de luchtvaartmedewerker van het En- gelsche blad op bomaanvallen en afweer- vuur, al verheelt hij met, dat de aanval len bij bewolkte lucht veelal worden be lemmerd, terwijl bij helder zicht de kans naar beneden te worden geschoten door de uitstekende afweer, met gering ge oordeeld wordt. Deze afweer toch, geeft schrijver toe, kan een bommenwerper zelfs tot op een hoogte van 9000-10000 m. met zooveel nauwkeurigheid onder vuur nemen, dat hij tenslotte neerstort. DE ZON. Wo. 12 Juli op 5,31;-onder 21,59 DE MAAN. Wo. 12 Juli op onder 13,27 Laatste Kwartier: 12 Juli 22,39. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo. 12 Juli 2,41 en 15,08 Do 13 Juli 3,38 en 16,07 Vr. 14 Juli 4,33 en 17.01 Springtij 22 Juli. Nieuwe Duitsche duikbooten. Engelsche berichten maken melding van nieuwe Duitsche duikbooten, door Duitschland in de strijd gebracht; duik booten, welke in staat zijn, een groot aan tal torpedo's in snel tempo af te vuren. Een van die booten zou het gelukt zijn met tien torpedo's even zooveel schepen te vernietigen. Van Duitsche zijde wor den over dit nieuwe wapen nog geen nadere bijzonderheden verstrekt. Het Engelsche bericht wordt niet tegenge sproken; erkend wordt, dat hier inder daad van een nieuw wapen sprake is De luchtstrijd om Berlijn. Te Berlijn is een overzicht in druk ver schenen van de bombardementen, waar aan de hoofdstad heeft blootgestaan. De samensteller daarvan komt tot deze con clusies. 1 Woonwijken zijn uit de lucht gemakkelijk te vernielen; 2. Vrij moei lijk is het, industrieën voor geruime tijd lam te slaan; 3. Het verkeer kan door luchtaanvallen onmogelijk worden uitge schakeld Eind Maart 1944 was reeds 35 millioen kg. ontplofbare stoffen boven Berlijn afge worpen, vooral het W en Z.W. der stad werden zwaar getroffen, in het bijzonder door de hevige aanvallen van November 1944, toen in vijf dagen 6000 ton bommen werd losgelaten Eenige duizenden bur gers verloren het leven Toen moest de stad een vuurproef doorstaan; zeer zwaar waren ook de aanvallen van 30 Jan. en 15 Febrmaar door de sterke af weer werd toen een v.rij groot aantal bommenwerpers neergeschoten. Aan het slot van zijn verslag komt de schrijver tot de conclusie, dat Berlijn ook de zwaarste aanvallen heeft doorstaan en dat er geen reden is, om aan te nemen, dat het de komende zware slagen niet zal doorstaan FINLAND. 15,000 kinderen uit Karelië zullen naar Zweden gaan. - BR.-INDIE. Bose is van plan drie mil lioen Indiërs tegen de Britten in de strijd te werpen. Van dc fronten. In het invasiegebied lagen de zwaarte punten Z.W van Carentan en in de sec tor van Caen. De vijand slaagde er in de Duitsche stellingen bij Caen binnen te dringen; de Duitschers moesten wijken naar de zuidrand van de stad. De vijand heeft zijn bruggenhoofd over de Vire iels naar het Z.W. uil gebreid. Maar deze geringe terreinwinst heeft hij met onge hoord'hooge verliezen moeten betalen In de wateren van het Normandische front moest hij bovendien heel wat schepen ten onde^- zien gaan In de eerste invasie- maand werden 1059 vijandelijke pantser wagens kapotgeschoten en meer dan 1650 vliegtuigèn neergehaald. Aan koopvaar dij- en vrachtschepen werd voor 269000 brt. tot zinken gebracht, en verder twee zware en vier lichte kruisers, 26 torpedo jagers, een fregat en 10 motortorpedo- booten. Dag en nacht teisteren vliegende bom men "het gebied van Londen Men staat er machteloos tegenover. De in Italië tegen een overmacht strij dende Duitsche troepen onderscheiden zich r.og steeds door bijzondere standvas tigheid. Nergens is de vijand er in ge slaagd, de zoo zeer gewenschte door braak tot stand te brengen. N.W. van Siena vooral ging het er heet aan toe. maar verder dan eenige plaatselijke pe netraties konden de tegenstanders het niet brengen. Aan het oostelijk frqpt is het oorlogs vuur tusschen Boven-Dnjestr en Kowel in alle hevigheid opgelaaid. De bolsje wiek viel er met vrij sterke krachten aan, maar werd onder z\Vare verliezen afge slagen. In de centale sector bieden de Duitsche soldaten en hun bondgenooten op alle plaatsen verbeten tegenstand aan de overmachtige vijand, die groote ver liezen leed aan menschen en yiateriaal. Ook aan Duitsche zijde, zoo meldde hel Wcermachtsbericht van 8 Juli, zijn de verhezen aanzienlijk,. Baranowicze werd een puinhoop; toen werd de stad zonder strijd ontruimd. Dapper verzet zich de bezetting van Wilna tegen de talrijke, door tanks ondersteunde, aanvallen van de bolsjewieken N.W. van de stad werd de vijand m een tegenaanval terugge worpen. Onderwijl doen Duitsche vlie gers hun best, de toevoerwegen, spoor wegknooppunten en stations van bolsje- ken zooveel mogelijk te bestoken. Luchtoorlog. Van bomaanvallen hadden opnieuw plaatsen in Rijnland en Westfa- len te lijden; verder Berlijn. Leipzig, Kiel. plaatsen in Opper-Silezië, Weenen en, in Roemenië. Ploesti LAATSTE NIEUWS Nog geen schip kon Cherbourgs ha ven binnenloopen, volgens Daily Telegr Een Zweedsch schip is voor de Duit sche bocht vergaan. Eisenhower noemde de V-l „Een vervloekt ding". Cotentin-Z.: La Haye du Puits wis selde viermaal van bezitter. Hevig wordt er nu met de Amerikanen gevochten. Het Fransche slagschip Corbet, 22 duizend brtis bij de Orne-monding op het strand gezet. Z. van Dunaburg bieden Duitsche troepen verbeten tegenstand aan krach tige bolsjewistische strijdkrachten. In Normandië is op groote schaal 'n zware afweerslag aan de gang, waarin de Anglo-Amenkanen zware verliezen lijden. De voorbeeldig dapper strijdende Duitsche troepen houden stand. Prof. Zwikker, Delft, werd tot di recteur der N. V Philips Eindhoven be noemd. Het is een groote dwaasheid gebogen door het leven te gaan. Leven is streven. (F. Hebbel.) Aan een redevoering, door Rijksminis ter Goebbels in een stad in Oost-Duitsch- land gehouden, is het volgende ontleend: De oorlog, welke thans wordt gevoerd, is een uniek historisch conflict, dat met oorlogen in het verleden niet kan wor den vergeleken. Het gaat nu om het zijn of niet-zijn van Duitschland; de vijand is het er om begonnen, het Duitsche volk in zijn nationaal bestaan te vernietigen en het voor altijd uit het leven der vol keren te bannen. Daarom moeten de groote reservekrachten, welke ook nu nog aanwezig zijn, worden aangewend, opdat het Duitsche rijk weerstand kan bieden aan de vereenigde stormloop van zijn vijanden. Het Duitsche volk bevindt zich in gevaar. Steeds heeft in de groote historische conflicten naast kwaliteit en materieel de betere gedachte en het hoo- gere pólitieke moreel de doorslag gege ven. Het politieke geloof van een volk in de aard van zijn missie en zijn onbuig zame wil om, wat het ook kost, te over winnen, zijn voor 'n dergelijk conflict even belangrijk als het aantal wapenen of menschen. Dc invasie heeft dc Anglo-Amerikanen, ondanks buitengewoon zware offers, niet meer dan een smalle strook gronds kun nen verschaffen. De eigenlijke beslissing in het westen moet nog komen. Aan het oostelijke front moeten de Duitsche sol daten op het oogenblik het bovenmen- schelijke presteeren om de stormloop dei- bolsjewieken tegen te houden; tot dusver kon het daar ter beschikking staande ge bied tegen de vijandelijke overmacht als wapen in het veld worden gebracht, zon der dat daardoor gevaar voor het Rijk zelf ontstond. Wat de luchtterreur aan gaat: deze heeft het oorlogstooneel van 't Duitsche volk op geen enkele wijze kun nen breken Overigens is de luchtoorlog r.u tweezijdig geworden: de ,,V 1" blijkt Engeland voor een zeer ernstig probleem te hebben gesteld. Wij weten, dat wij alle kansen op de overwinning in onze handen hebben. Wij hebben danook alle reden, de komende beslissende maanden met souvereine ge latenheid en in het bewustzijn van onze materieele en moreele kracht tegemoet te zien. De strijdlust van 't Duitsche front is na vijf zware oorlogsjaren, ondanks veelvuldige terugtochten en tegenslagen, niet aan het wankelen gebracht. De hou ding van het vaderland is in stad en land volkomen waardig. In geloovig vertrou wen zien we op naar de Fuehrer. Hij zal het volk met vaste hand door alle geva ren en beproevingen leiden. Zijn woor den dat een strijd, achter welke het ge- heele fanatisme van een volk staat, nooit anders dan met een overwinning kan eindigen, zijn ook de onze. N^Kerdar^ KQUMOS fcGRQDNÖ^ SLONlM^^®^ Proesjany ^CMipójQtojiVa^ ^«osjooKa..1 ■*jj WX^BOBRÜISK E^rgiano CEP1TRQLE DEEL ''oeraasen! Aanvallen op de Bonin-eilandcn. Sedert eenige dagen staan de Bonin- eilanden, 1000 km. zuid van Tokio,, aan zware Amenkaansche luchtaanvallen bloot, vooral het zwaveleiland Tsjitsjiji- ma, dat bovendien van zee uit bij voort during heftig wordt beschoten 74 vijan delijke vliegtuigen werden neergehaald; van Japan gingen 30 vliegtuigen en vijf schepen verloren. Amerikanen veroverden Saipan. Dapper bood de kleine Japansche be zetting op Saipan tegenstand, maar te gen de overmachtige vijand kon zij 't op de duur niet bolwerken. Onder bescher ming van vliegtuigen en scheepsgeschut rukten de Amerikanen met talrijke tanks op de Japansche stellingen in het noord oosten van het eiland aan De vliegtuigen bleken afkomstig van verscheidene vliegkampschepen, welke zich irt de buurt van het eiland ophielden. Het eiland ging voor Japan verloren IRAN. Door de hongersnood zijn onlus ten uilgebroken SYRIË. Te Beiroet zijn 17 anti-Gaul listische Franschen tot langdurige gevan genisstraffen veroordeeld EGYPTE. Door duizenden arbeiders in oorlogs- en textielindustrie wordt ge staakt. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat een deel der stad nog steeds zonder gas. licht en water zit COLUMBIA (Z.-AmDooi 'n militai re staatsgreep werd president Lopez ver dreven. VATICAANSTAD. De Paus heeft Stimson, de Amerik. minister van oorlog, in audiëntie ontvangen. ROEMENIE Anglo-Amerikaansche vliegers beschoten een personentrein, waardoor honderden personen, vooral vrouwen en kinderen, werden gedood SOVJET-RUSLAND. Zoo'n schaarsch- le heerscht in Sovjet-Rusland, dat Egyp te voor zijn gezantschapspersonepl in iCloskou levensmiddelen en gebruiks voorwerpen heeft moeten zenden. DUITSCHLAND. De Turksche gezant te Berlijn zal zijn zomervacantie in Turkije doormengen. Het staat er met de oliehoudende gewassen in Duitschland goed voor. Het percentage neergeschoten vlie gende bommen is maar heel klein. FRANKRIJK. De Fransche Secr.-gen van Voorlichting schrijft: In Londen en Washington verbergt zich achter een hui chelachtig masker van democratie een der meest begeerige, tyrannieke en best georganiseerde geldmachten ter wereld. I11 het door Anglo-Amenkanen be zette Frankrijk zijn de jodenwetten op geheven en kunnen de geheimè genoot schappen (vrijmetselarij) weer hun gang gaan. VEREEN. STATEN. Oud-burgemeester Thompson, van Chicago, liet een vermo gen na van 2,5 millioen dollar. Zelfs zijn weduwe kon niet verklaren, hoe hij daar aan kwam Stiekeme zwarte-handels- winst blijkbaar. VEREEN. STATEN. „Het Japansche duikbootwapen, dat de laatste tijd zeer actief is, kan zich tot een zware bedrei ging voor de Amerik. strijdkrachten ont wikkelen". (Adm. Nimitz, V.S.) Volgens Wallace, uil Tsjoengking teruggekeerd, is de toestand in China „buitengewoon ernstig ENGELAND. Wegens het gevaar voor vliegende bommen verlieten reeds 53000 kinderen Londen. Eenige Londensche rechtbanken houden in kelderlokalen zit.-; ting. Volgens Eisenhower zullen de gealli eerde soldaten nog met een lange en verbitterde strijd met zware verliezen re kening moeten houden. Londen meldt, dat het weer in or de brengen van de haven van Cherbourg nog grooter moeilijkheden oplevert dan men te Bizerta, Napels, enz. te overwin nen had. De in Engeland vertoevende ex- koning Peter van Zuid-Slavie vormde ten nieuw kabinet van zes leden, waar van twee aangewezen door „Maarschalk Tito". „De oppervlaktebombardementen werken veel sterker op het moreel der burgerbevolking dan het. zuiver bombar deepen van militaire doelen alleen" Al dus de Britsche generaal Eaker. Steeds meer schouwburgen in Lon den sluiten wegens de gevaren, door vliegende bommen veroorzaakt Het is de wensch der regeering, dat Londe- naars, die niet beslist in de stad moeten blijven, evacueeren. „Niet alleen soldaten, ook de be woners van groote gebieden moeten ge dood worden Dat alles noem ik voort schrijdende krijgswetenschap". (Chur chill) VERBODEN GEBIED. Het is verboden zondej- bijzondere ver gunning (uitgereikt door betrokken Orts- kommandant) zich in om militaire rede nen geïnundeerd gebied op te houden. Voor d^Duitsche weermaoht, Waffen-SS, Duitsche politic en Ned. politie in dienst geldt het verbod niet. Overtreding wordt met boete tot f 2000 en (of) zes mnd ge vangenis gestraft. Z-S.-K AARTEN-PROCEDURE Thans is bepaald, dat alle industriëele bedrijven, aangesloten bij de hoofdgroep Industrie, aan de z.g. „Z-S-kaartenproce- dure" moeten deelnamen. Ook kantoren van kartels of soortgelijke vereen.; bu reau's van vereenigingen, die haar leden op economisch gebied vertegenwoordi gen of adviseeren; kantoren van vereeni gingen van economische adviseurs, be lastingconsulenten, boekhouders en soort gelijke beroepen; adviezenondei nemin gen en ondernemers voor het bedrijfs leven. Uitgezonderd zijn 1. die bedrijven, welke reeds tot deelname zijn uitgenoo- digd; 2 de bouwvakindustrie; 3 de hout- bewerkende industrie behoorende tot het bosch- en houtbedrijf; 4 de levensmidde len-industrie, die hiertoe 25 Maart reeds zijn uitgenoodigd De aanvraagformulieren zijn verkrijg baar bij de Kamer van Koophandel. Op de enveloppe en op het aanvraagformu lier de afkorting „Gewi" (Gewerbliche Wirtschaft) vermelden. De formulieren moeten behoorlijk ingevuld en ondertee kend worden ingediend bij de Hauptab- teiling Wirtschaft, Koninginnelaan 14, Amersfoort. Nietverzuimen! Wie in ge breke blijft, of onjuiste opgaven doet, stelt zich en zijn personeel aan tewerk stelling elders bloot Het SS-Ersalzkpmmando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, en de Germaanschc *SS in Nederland. Personen tusschen de 19 en 35 jaar, «lie aanmcldingsplichlig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. OfficicT in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zyn school opleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter ge drag, prestatie. Tijden» de keuringen worden alle iulichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkryg- baar bij navolgende Nebcnslellen der Waffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Hccrenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersotz- kommando. Den Haag Korte Vijverberg 5 Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amers foort, welke dienst in Nederland doel, kan men zich op bovenstaande keuringen melden.: 13 Juli 8-12 uur, Rotterdam, Deutsche Obcrschule, Westerlaan 1. 14 Juli 8- 12 uifr, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 14 Juli 15-18 uur, Vcnlo, Deutsches Hans, Egmondstraat 16. 15 Juli 8-12 uur, Arnhem, Café Royal. 16 Juli 8-12 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 17 Juli 8-13 uur, Amsterdam, Dam 4. 18 Juli 812 uur, Utrecht, N. V. Huis, Oudegracht 245. 18 Juli 15-17 uur, Amersfoort, SS-Wachtbatt. 3, Leusderweg.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1