a Van de Fronten in Oost en West. Flinke kerels melden zich voor de strijd tegen het bolsjewisme REMBRANDT GAF ONS VOLK HET VOORBEELD SCHEUREN VAN GRASLAND. 57c JAARGANG. No. 5879. ZATERDAG 22 JULI 1944 TEXELSCHE COURANT I i 0! BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT 12—19 JULI 1944. 1? ii VAN DINSDAG 25 JULI AF NA TIEN UUR N.M. BINNEN. Met ingang van 25 Juli 1944 wordt voor het bezette Nedcrlandsche gebied 't slui tingsuur vervroegd tot 21 uur en het be gin van het tijdstip, waarop men zich niet in de open lucht mag ophouden vervroegd tot 22 uur. Verdergaande plaatselijke beschikkin - gen, die reeds-van kracht zijn, worden hierdoor niet beïnvloed. De Commissaris-generaal voor de Veiligheid, (get.) RAUTER. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, en de Germaansche SS in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden wor den op Maandag 24 Juli 8-13 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15 Dinsdag 25 Juli 8-13 uur, Amsterdam, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen de 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder ^worden, die na ten minste een jaar diensttijd ziju geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter ge drag, prestatie. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amers foort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden.: Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijg baar bij navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hcngeloschcstraat 30, het SS-Ersatz-kommando, Den Haag Korte Vijverberg 5 en Marincannahmestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. HET VOORBEELD VAN KATWIJK. MISLUKTE OVERVAL OP HUIS VAN BEWARING TE AMSTERDAM. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een volkomen mislukte overval plaats gehad op het huis van bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen te Am sterdam. Om 2,30 uur kwamen daar twee auto's met tezamen twaalf man, die de bewakers overrompelden en naar binnen drongen. Daar werden zij echter opge wacht door een Duitsch commando, dat met automatische wapens de indringers te lijf ging, waardoor vijf man gedood en vier man zwaar gewond werden. De drie overige aanvallers werden gearresteerd. DE STRIJD IN NORMANDIE. 6 De strijd in Normandië blijft zich nog altijd concentreeren rond twee brandpun- n ten, de steden St. Lo en Caen. St. Lo was het doelwit van steeds opnieuw herhaal- 'r de hardnekkige Amerikaansche aanval len, die erop gericht waren via een op- marsch in zuid-westelijke richting het J schiereiland Cotentin af te snijden. Caen, schoon een groot deel van zijn puinhoo- n pen in Engelsche handen is, blijft nog 0( steeds de kern van steeds nieuwe Brit- a sche offensieven. Deze stad beheerscht een knooppunt van wegen, en het be- 11 hoorde tot de geallieerde plannen, haar als bij verrassing te nemen, teneinde het e: bruggenhoofd snel te kunnen uitbreiden. De posities, die de Britten daar thans hebben veroverd, blijven echter bloot ge- ,s" steld aan de Duitsche artillerie, zoodat zij niet bijster geschikt zijn om als uit- r' gangspunt voor nieuwe acties te dienen. Bovendien is sinds de eerste krijgshande- lingen om Caen het Duitsche front hier zoo hecht aaneengesloten, dat er van een doorbraak en overrompelende opmarsch, na het geleden tijdverlies, wel geen spra ke meer zal kunnen zijn. Generaal-veld- e! maarschalk Kluge verklaarde, van dag lol. dag met 'n nieuwe geallieerde storm- loop rekening te houden, en voegde aan deze verklaring veelbeteekenend toe r' „Wij zullen hun nog slagen toebrengen, die zij hun leven lang niet zullen ver- geten!" Terwijl de strijd m Normandië dus nog s'.eeds „zit"-oorlog is en zich niet tot d- „bliksem"-oorlog kan ontwikkelen, het- geen het oorspronkelijke plan van Eisen- hower moet zijn geweest, is het een op- P merkelijke verschijning, dat blijkens de Duitsche berichtgeving desniettemin zoo -!• zware verliezen aan het geallieerde pant serwapen worden toegebracht. Dit vloeit hieruit voort, dat Britten en Amerikanen hun pantsers gebruiken om hun infante- rie-aanvallen te dekken, zoolang zij nog - geen bres hebben kunnen maken om hun pantserwapen tot ontplooiing te brengen J De Duitschers verstaan echter uitnemend 'J de kunst om. gebruik makend van de terreingesteldheid, de „Sherman"- en u „Cromwell'-tanks buiten gevecht te stellen. Vaak verliezen de geallieerden meer dan de helft der tanks, die zij voor I een aanvalsonderneming naar voren brengen Een Britsch oorlogscorrespondent I schreef dezer dagen in „Daily Sketch", dat de geallieerden niet anders dan slechts langzaam kunnen vorderen, om dat de Duitsche soldaten met fanatieke vastberadenheid elke wegkruising, elke hoogte, elk dorp verdedigen Zij weten, verklaarde hij, dat zij binnen enkele we ken over hun nieuwe wapens zullen kun nen beschikken; dit versterkt hen in hun resolute houding Bovendien bezitten de geallieerden, na vijf jaar oorlog, nog steeds geen tank, die zich met de Duit sche meten kan BALTISCHE STATEN ZULLEN VERDEDIGD WORDEN. Het terugnemen van het Duitsche front in de oostelijke gebieden heeft de oorlog tot in de grensgebieden van de Baltische staten gebracht. In het middendeel van het oostfront en hooger naar het noor- Iden hebben de Duitsche tegenmaatrege len tegen de door de Sovjets uitgeoefen de druk tot het ontstaan van drie gren delstellingen geleid, waardoor het tempo m der Sovjets aanmerkelijk is vertraagd. "De meest noordelijke grendelpositie loopt s uit het gebied van Ostrov langs Duna- burg naar het zuid-westen, de tweede ligt tusschen Njemen en Neris, langs Oli- ta en Wilna, de derde verloopt in de E richting noord-zuid van Lida naar Ba- E ranowitsj E De Oostzeestaten zullen niet zoo maar door de Duitsche weermacht worden E Pnjs gegeven, gelijk van zekere zijde is E verondersteld. De Duitsche leiding zal alles doen, wat in haar vermogen is, om de aanval der Sovjets op de Baltische J staten af te wijzen, omdat men aan Duit sche kant het Ostland als een onschend baar bestanddeel van de oude Europee- sche cultuurgemeenschap beschouwt en het bovendien het gebied van de Oostzee en daarmee het hart van Europa be schermt In Duitsche militaire kringen stelt men vast, dat het de bedoeling der Sovjets is, de spoorlijnen in handen te krijgen, die door de verkeersknooppunten van het westelijk deel van Wit-Rusland heenloo- pen De Sovjets richten er hun actie op, deze verbindingen te verstoren, die voor het Duitsche oostfront van groote betee- kenis moet worden geacht. DE POSITIE VAN TURKIJE. Sinds het aftreden van de Turksche minister van buitenl. zaken, Menemend jogloe, is de positie van Turkije op nieuw* in het centrum van de algemeene DE ZON. Za. 22 Juli op 5,44, onder 21,47 DE MAAN. .Za. 22 Juli op 7,50; onder 23,07 Eerste Kwartier: 28 Juli 11,23 HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 22 Juli 11,44 en Zo. 23 Juli 0,01 en 12,19 Ma. 24 Juli 0,36 en 12,54 J Di. 25 Juli 1,12 en 13,30 Springtij 22 Juli. belangstelling geraakt. Naar verluidt heeft de kwestie van de doorvaart door de Turksche zeëèngten onderwerp van besprekingen tusschen Engeland en Tur kije uitgemaakt. Menemendjogloe zou on danks de door Engeland uitgeoefende druk, zijn standpunt, dat op de overeen komst van Montreux berust, helpben ge handhaafd, zulks tegen de meening van de overige leden van het kabinet in. Het heeft moeten opvallen, dat zijn plaats nog steeds niet door een ander is ingenomen, De Britsche druk te Ankara moet intus- schen ongemeen versterkt zijn en weder om duiken geruchten op, gelijk-reeds zoo vele malen tevoren, dat Turkije geleide lijk uit zijn neutraliteit zou worden ge drongen. De Turksche exportbeperkingen ten opzichte van Duitschland zouden der halve als een eerste symptoom daarvan moeten worden gezien. Het is sedert de dagen van Ataturk im mer de allesbeheerschende vraag der Turksche politiek geweest, de Turksche positie tusschen de beide nabuurstaten, de Sóvjet-Ume en Groot-Brittannië, in een zeker evenwicht te houden. Nu Brit ten en Sovjets van vijanden eikaars me destanders geworden zijn, moet het voor Turkije moeilijk worden geacht, deze po litiek ook verder met vrucht te volgen Zekere verschuivingen in de verhoudin gen moeten daarom niet buitengesloten worden geacht. Het gerucht dat ambassa deur Von Papen zijn post zou hebben ver laten, is onjuist gebleken, maar de span ningen aan de Bosporus duren nog on verminderd voort. DE UITWERKING VAN HET V-l. NOG MEER NIEUWE WAPENS. De bekende publicist Schwarz von Berk heeft in „Das Reich'' een beschouwing gewijd aan de veranderde koers, die de Duitsche bewapeningsindustne heeft aan gedurfd, Ondanks de invasiedreiging, die reeds in 1943 zeer groot moest worden geacht, en ondanks de zware druk, door het roode leger in het oosten uitgeoefend Het eischte sterke zenuwen van de Duit sche leiding om tot een overschakeling der wapenproductie te besluiten, juist op hel gebied van de vliegtuig- en duikboot productie, die beide tot de meest vitale slagwapens moeten worden gerekend. Immers, zulk een volledige omschakeling van het terrein van het bekende naar dat van de proefnemingen en nieuwe uitvin dingen, kost ontzaglijk veel inspanning en tijd. Het tot ontwikkeling brengen van 'n nieuw wapen eischt groot geduld en eer men zoover is, dat men aan de se- riebouw van een nieuw wapen kan begin nen, zijn er maanden en maanden ver- loopen. De Duitsche weermacht moest om op technisch gebied tot nieuwe kansen ten opzichte van de tegenstanders te komen, aan een zware kracht- en uithoudings- De afgeloopen week stond Nederland in het teeken van de eerste Nederland- sche Kultuurweek. De voornaamste pïech tigheid in dit kader heeft Zaterdagmid dag te Amsterdam plaats gehad in de au la van het Koloniaal Instituut Deze werd bijgewoond door Mussert, terwijl zich voorts onder de gasten vertegenwoordi gers van de NSB, en nevenorganisaties bevonden, van verscheidene cultureele instellingen, alsmede Duitsche vertegen woordigers van partij, staat en weer macht. In een toespraak wees jhr. mr S. M. S. de Ranitz, waarnemend secr.-gene- raal van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten, op de groote belangstelling die er heden ten dage bestaat voor onze historie Vopr velen is dit een soort vlucht in de historie, maar als zoodanig is deze Rembrandtdag niet bedoeld. Uit de ge schiedenis dient juist leering te worden getrokken voor het heden, om tot daden in het heden te komen. Bezinning op onze cultuur, op, die van vroeger en thans, is noodig, nu de cultuur van uit 't Oosten en het Westen wordt bedreigd. Rembrandt, zoo zeide spr. o.m., is het symbool geworden van het hoogste, dat onze cultuur kan volbrengen. Zijn leven en werken zijn ons ten voorbeeld, vooral ook door de volhardende strijd, die hij in zijn leven en kunst heeft gevoerd. Hij was voorbeeldloos trouw bij het volgen van zijn levenstaak, trouw aan zijn inner lijke krachten Door dien trouw groeide hij in zijn strijd. Trouw is ook het hoog ste levensbeginsel der Germanen. Met zijn Germaansche karakter is Rembrandt slechts dankbaar als Hollander. Hij hoor de thuis in het dynamische Amsterdam der 17e eeuw. Spr. bezag daarna onze cultuur in de gouden eeuw. De schilderkunst was het hoogste, dat wij volbrachten. Overgaan de tot tegenwoordige tijd gispte spr. 't jongste verleden om zijn broeikascultuur. Niettemin is ons volk in wezen nog zeer gezond. En er vallen dan ook nog be langrijke prestaties op cultureel gebied aan te wijzen. Het is evenwel zoo ge worden, dat slechts een klein percentage van het volk deel heeft aan de cultuur, hetgeen te wijten is aan de omstandig heid, dat de kunstenaars los zijn ge raakt van de volksgemeenschap. Ons volk als geheel werd daardoor cultuur loos en stijlloos. De prijsuitrei king door de Leiderde hooidstormer C. van Geelkerken, en de staileider, opperbanheer C. Quispel, vorm de het hoogte punt van de jeugdstormkam pioenschappen 1944, welke te Hilversum zijn gehouden. (C.N. F-Cino Pax c.) proef worden onderworpen. Ook het Duitsche volk als thuisfront kreeg onder de Anglo-Amenkaansche bombardemen - ten een schier ondraaglijke last te torsen. Schwarz van Berk geeft te verstaan, dat het V-l, als nieuw bewapeningspro duct, reeds thans wordt ondersteund door vindingen, die het jachtwapen ten goede komen, nl. aan de r.achtjagers, en door zekere „strijdmiddelen der manne", waarvan het weermachtsbericht reeds nu en dan heeft gerept. Blijkbaar heeft de Duitsche uitvindersgeest de nieuwe wegen geopend, waarnaar werd uitge zien; het begin is er. Inmiddels blijkt meer en meer, dat het V-l, waarover het weermachtsbericht steeds in zoo lacomsche termen spreekt, een veel geduchter strijdmiddel is, dan velen waarschijnlijk achtten. De Britsche stilzwijgendheid, product van flegma en censuur, is opgeheven. De bisschop van Winchester heeft met een verontwaardi ging, die volkomen misplaatst is, te ken nen gegeven, dat gedurende de eerste da gen van het optreden van het V-l in En geland meer slachtoffers zijn gemaakt dan in dc aanvangsweek der invasie on der de geallieerde troepen in Normandië zijn gevallen. Londen heeft reeds een evacuatie beleefd van 150,000 menschen, en de stroom verbreedt zich nog altijd. Uit alle deelen van Engeland worden de werklui opgecommandeerd om de schade aan woningen en verkeerswegen te her stellen, een taak, waaraan bijna geen be ginnen is. Wij noemden de verontwaardiging van deze Engelsche prelaat misplaatst. Zij komt inderdaad te laat; zij had zich be- hooren te uiten toen de Britsch-Ameri- kaansche luchtmacht haar terreur over Duitschland en Europa begon te ont plooien. Doch de Britsche clerus heeft töen toegejuicht, wat zij thans, nu het om het eigen volk gaat, bejammert. Een geestelijkheid, die zich niet van t«©rn,* haat en dergelijke hartstochten in de uit oefening van haar ambt weet te vrijwa ren, heelt haai recht van spreken in naam van religie en menschelijkheid ver loren Engeland heeft het kaatsen zelf ge wild; het moet thans bereid zijn, op zijn beurt „de bal te verwachten' N.C.D. De cultuurwcek heeft dan ook ten doel, onze cultuur weer nader te brengen tot de volksgemeenschap. Ons volk is thans weer opgenomen in de wereldge schiedenis. Er is iets nieuws geboren en een kleine groep zet zich daarvoor in maar de gedachte, dat dit nieuwe van zeer groote betcckenis is, rijpt. Zoo zal ons volk zijn plaats weer veroveren in de gemeenschap der Europeesche, Ger maansche volkeren. Om onze bevolking van 9 millioen zie len in de komende tijd zoo goed mogelijk te kunnen voeden, zal naast de verbeter de inneming en distributie van de pro ductie, de opbrengst aan menschelijk voedsel dienen te worden uitgebreid. Om dit te kunnen bereiken, zal opnieuw 50,000 ha. grasland moeten worden ge scheurd. Gescheurd grasland met graan beteeld, levert een hoeveelheid mensche lijk voedsel op, dat driemaal zoo groot is als de productie van dezelfde opper vlakte via de koe. 30,000 ha. van dit te scheuren land zal met graan worden be bouwd, waardoor een winst van 60,000 ha. graslancf-productie wordt verkregen De overige 20,000 ha. te scheuren land, welke met koolzaad zal worden be bouwd, beteekent een winst aan vet van 140,000 ha. grasland-productie, daar gerekend mag worden op een opbrengst op dit oogenblik van 100 kg botervet per ha. via de koe en 800 vet per ha. kool zaad. Van het gescheurde areaal kan dus in totaal een winst aan menschelijk voedsel van 200,000 ha. graslandproductie wor den verwacht. Bovendien mag per ha. koolzaad gerekend worden op 'n produc tie van circa 1200 kg. koolzaadkoek, die melkproductie zeker driemaal 1200 kg. of 3600 kg. zal doen toenemen. Hieruit blijkt dat de productie van de wegvallende koe per ha. reeds meer dan gecompenseerd wordt door de krachtvoerproductie. De voordeelen van de voorgenomen scheu ring van grasland voor de voedselpositie springen zoo duidelijk in het oog, dat alles op alles moet worden gezet om tot een goed resultaat te komen, teneinde de voedingstoestand van het volk op een en er groot gevaar is, zoo sprak de Lei der in een samenkomst te Katwijk aan Zee, dan waren altijd in deze kustplaats nobele vrijwilligers bereid, de moeilijk heden te trotseeren en te trachten, de nood te lenigen. Ook in deze oorlogstijd komt deze innerlijke kracht hier wel in het bijzonder tot uiting. Van de 120 leden der NSB uit Katwijk hebben 70 hun plicht begrepen. Zij strijden thans als soldaat voor Europa, voor het Germanen- dom en vooral voor ons eigen goede Ne derland. Katwijk moet eens nationaal- socialistisch zijn. Er bestaat voor zijn toekomst geen andere mogelijkheid. OVERVAL OP POSTKANTOOR TE ROTTERDAM. Maandagmiddag om 5 uur is een over val gepleegd in het postkantoor aan de Soetendaalscheweg te Rotterdam, door vijf gewapende mannen., die met pistolen dreigden en eenige geldtrommels leeg roofden, waarin ongeveer f 30,000 a f 35,000 was opgeborgen. Later werd in de omgeving een man aangehouden, die een koffertje bij zich had, waarin een bedrag van f 33,000, eenige sieraden, een aantal geladen pistolen, maskers en gum mihandschoenen waren geborgen. Ver moed wordt dat het geld de buit van 't postkantoor is en dat de man op de uit kijk heeft gestaan. eenigszins redelijk peil te handhaven. Omdat van dc boer een offer wordt gevraagd, is bepaald, dat zooveel moge lijk rekening zal worden gehouden met ieders bedrijf en dat de volgende tastbare voordeeler^aan boeren zullen worden verleend. Voor de extra teelt van kool zaad zal de betrokken boer ontvangen, een scheurpremië van f500 voor elke ha. gescheurd grasland, waarop koolzaad wordt verbouwd, benevens een extra hoeveelheid koolzaadkoek, overeenkom stig met het kwantum zaad, dat hij op het betreffende land heeft geproduceerd. Daar deze koek echter eerst in de winter van 1945 op '46 beschikbaar zal zijn, wordt hem 7n de komende winter reeds een voorschot gegeven van 400 kg. per ha. plus 400 kg. gedroogde pulp, zoo mo gelijk verwerkt tot 800 kg koolzaad pulpkoek. Daarnaast zal een ontheffing van hooilevering worden verleend van 1000. kg. per ha. met koolzaad te bebou wen nieuw gescheurd land. Voor de teelt van andere voedingsgewassen op ge scheurd grasland wordt per ha. een scheurpremie toegekend van f 400 voor aardappels en f 300 voor de overige ge wassen, terwijl voor al deze andere ge wassen een suikerpremie wordt toege kend van 30 kg. per ha. Ofschoon men er op rekenen mag, dat de boeren zich over 't algemeen behoor lijk van hun plicht zullen kwijten, wor den degenen, die niet voldoende of in het geheel niet meewerken, met zware straffen bedreigd. Niet stilstaan, niet voortgaan, maar beweging is het doel van het leven. (F. Hebbel.) GEMOTORISEERDE COMPAGNIE TE AMERSFOORT. Hoe dikwijls hebben wij niet in het woei wachtsbericht de volgende zinner. gelezen „Snelle troepen der Waffen-SS hebben de 'vijandelijke stellingen door broken", of „Snelle troepen der Waffen- SS namen in verrassing het dorp K Zonder twijfel wordt er dan gesproken van volgemotoriseerde afdeelingen van de Waffen-SS, die de opgave hebben een bepaalde stelling, stad of dorp bij ver rassing te nemen. Snelheid is in derge lijke gevallen een eerste vereischte. De Waffen-SS beschikt over speciaal voor dit doel opgeleide troepen. Het is van zelfsprekend, dat aan de mannen, die daartoe behooren, hooge eischen gesteld worden. Het komt hier niet alleen op de motoriseering aan, maar in de eerste plaats op de man zelf, die door zijn vaar digheid 't verrassingsmoment ten volle in zijn voordeel moet benutten. Zoo een gemotoriseerde compagnie wordt thans in Amersfoort opgeleid. De inzet en opleiding vindt net als alle on- derdeelen van het SS-Wachtbataljon Amersfoort in Nederland plaats. Vrijwil ligers voor deze compagnie kunnen zich melden bij hel SS-Ersatzkommando en de Nebenstellen NOOIT MEER OORLOG IN EUROPA. Musseri heeft te Den Haag tot de leden van de Nal ionaal Socialistische Vrouwen Organisatie gesproken. In het bijzonder stelde de Leider in het licht, dat de leuze, „nooit meer oorlog" sinds 1920 aangeheven op aanstichting door de Sovjet-Unie, beoogde Europa machteloos uit te leveren aan het bolsje wisme Met haar instinctieve afkeer van het geweld .van de oorlog hebben de vrouwen, en rnet haar vele mannen, aan deze leuze geloofd. De geschiedenis en heel de schepping leeren echter, dat het leven strijd beteekent. Wat men bezit kan men slechts behouden, indien men bereid is er voor te sfrijdcn. Het is dus vrijwel hopeloos werk, de oorlog voor goed uit de wereld te willen verbannen Wat thans echter wel binnen de moge lijkheden ligt is het uitbannen van de krijg tusschen broedervolken. Mussert hoopte, dat hel nationaal-socialisme zich hiertoe voldoende macht kon weten te verwerven. Zou dit doel bereikt kunnen worden, dan zou dat werkelijk een stap vooruit beteekenen. Daarom wilde de Leider de leuze „nooit meer oorlog" over nemen, mits men daaronder verstaan wil „nooit meer oorlog binnen Europa". Het is de les van onze tijd, dat Europa door verdeeldheid moet ten oilier gaan en nog slechts als een solidair Europa kan voortbestaan. DE EERSTE NEDERLANDSCHE KULTUURWEEK.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1