CERïSAN MORKIT (joorébrow lóia&ff- •uxxw'A, „tUte" fjP C L OT I L D E. HAAS AZIJNFABRIEKEN EEN GOEDE RAAD MINA BAKGRAAP Panlco„iïoerOm 0 WERELDNIEUWS OVER BOOG GESPROKEN. BOOG AZIJN GEURIG EN FIJN I 10 Oek kiemschimmelsengraanziek- ten bedreigen Uw oogst Behandel Uw zaaizaad daarom thans met VAN en nu niet gepraat over lekkernijen, maar wist U, dat met PANKO en ROER-OM smakelijk brood gebakken kan worden? Het kan gebeuren, dat U •andaag of morgen zelf brood moet bakken en hoe komt U dan aan gist? Bovendien kan men gist niet bewaren, terwijl PANKO en ROER-OM, mits goed weggelegd, maandenlang goed blijven. Doet daarom als andere huisvrouwen en koopt eenige pakjes in voorraad. Deze kunnen U te pas komen. I PEJA PRODUCTEN I ZOOMS PfNG zoo sua mm OP ECHTE KOFFIE... Elite Kofficsurrogaat is geen gewóón surrogaat! 't is een héél fijne en geurige imitatie van de glanzend-bruine kotfie- boonen. Met het aroma ran pure moccal U moet Uw winkelier toch eens vrager» om; KOFFIESURROBAAT Egbert Scheepmaker ALKMAAR RECEPTEN. Rabarber met schuimvla. Neem op 1 kg. rabarber 4 lepels suiker, 1 theelepel ge zuiverd krijt. Voor de vla: Vz liter tapte melk, 3 afgestreken eetlepels bloem. De rabarberstelen in stukjes snijden, wasschen en met weinig water snel aan de kook brengen. De rabarber 10 mnt. zachtjes laten koken en tot moes roeren. Het krijt toevoegen en wanneer de ra barber wat is afgekoeld de suiker er door mengen Het rabarbermoes in een vla- schaal overdoen. De suiker en de bloem dooreen roeren en met alle taptemelk aanmengen, de vla aan de kook brengen onder voortdurend roeren en even laten doorkoken. De vla door en door koud la ten worden en vlak» voor het opdienen schuimig kloppen en over de rabarber schenken (Deze schuimvla kan men al léén van taptemelk maken!) Het krijt spaart u suiker. NUTTIGE WENKEN. Conserveermiddelen. Voor de inmaak van vruchten met weinig suiker en groen ten met weinig brandstof, staan ons tal rijke conserveermiddelen ten dienste. Te gen het gebruik van conserveermiddelen, die voor het meerendeel uit benzoëzuur of verbindingen hiervan bestaan, zijn verschillende bezwaren in te brengen. Worden de voorschriften, die op de ver pakking staan niet nauwkeurig gevolgd, en gaat men niet zeer zorgvuldig en hy giënisch te werk, dan kan men er zéker van zijn dat de inmaak bederft Sommige huisvrouwen voegen voor de veiligheid, maar wat meer dan de aan gegeven hoeveelheid van het conserveer middel aan de groenten of vruchten toe Er is dan met alleen kans, dat de in maak een onaangename smaak krijgt, zij kan ook schadelijk geworden zijn voor de gezondheid. Ook zijn er zorgzame moeders, die voor hun baby of kleine kinderen tomaten, appelmoes en andere vruchten en groenten met conserveer middelen inmaken. Het is echter sterk af te raden, de kinderen iedere dag eten voor te zetten, waarin conserveermidde len verwerkt zijn. Zij ondervinden daar van nadeelige gevolgen. Behalve conserveermiddelen zijn er in- maakdruppels in de handel, waarmee men de inmaakglazen zonder sterilisee- ren of pasteuriseeren kan afsluiten. Zoo als op de verpakking van deze druppels staat aangegeven, zijn zij slechts voor 't afsluiten van flesschen met bepaalde vruchten geschikt. Groenten mag men in geen geval volgens deze methode inma ken. Zij bederven in elk geval. OVER DE VROUW. Men moet een vrouw kiezen met de ooren en niet met de oogen. (Melchior de Santa Cruz). TEXELSCH DIALECT. -r- stoggie, tapuit; stolp, stelphuis (boerderij); stolsteerc, solliciteeren, naar een be trekking dingen; stolterig, wankel, op-e-stompe, druk, rumoerig; störtje, vischdiefje (vogel); Door L. H E R B S T —o 7.) Zoo bleef hem hier in het land geen hoop meer over, om de schande te ontkomen, vervolgde Clotilde. Zonder eenig mondeling of schriftelijk onder houd heeft hij zich ingescheept naar A- menka en jaren lang zullen wij nu verre van elkaar zijn! Deelnemend wilde Leonhard haar hand vatten, maar ze reikte hem die niet. De termijn van de prolongatie zal afgeloopen zijn. ging zij voort, met be- lijkheid. wonderenswaardige flinkheid en zake- Als ik mijn kind begraven heb, ver laat ik het huis en zal in Dresden, met behulp van vrienden, een werkkring zoe ken. Ja, dat is waar ook Je mooie stem. Neen. Tot zingen zal ik nog niet in staat zijn; maar op andere wijze hoop ik in mijn onderhoud te voorzien. Slechts 't hoog-noodige neem ik mee. Al mijn ver der bezit zal dienen tot schadeloosstel- ONZE FAMILIENAMEN. 77. Bottema, Bottinga, Both. Deze namen zijn afgeleid van de voornaam „Botte", welke vroeger in Friesland veel voorkwam. Bottema b.v. beteekent: zoon van Botte. 78. Hulsebos, Strijbos, Veenenbos. Het is wel merkwaardig, dat in dergelij ke namen, betrekking hebbende op de plaats, waar de stamvader van het ge slacht woonde (bij een bosch), de „ch" is uitgevallen. Hulsebos heet een bosch bij Weerd; Stnjbosch een stuk land bij Ge- mert. TEXELS BIOSCOOPTHEATER. DR. CRIPPEN AAN BOORD. Een verzorgde, pakkende film is deze door Erich Engel geregisseerde en door 'geroutineerde krachten gespeelde rol prent. Ze houdt de bezoekers tot de laat ste meters in spanning, zooals dat van 'n goede detective-film kan worden ver wacht. Er speelt zich een reeks verras sende gebeurtenissen in af en wel in een stormachtig tempo, maar pas heel aan het eind l^omt de onthulling van het groote raadsel. (J. de Waal). VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1893. Nansen verlaat met de „Fram" de haven van Wardö om de reis naar de Noordpool te beginnen. (Hij bracht het tot de voor die tijd hoogste breedte: 86 gr. 4 mnt. en keerde, na overwintering op Franz Jozefsland, in 1896 terug). Karl Hagenbeek. Dezer dagen was het 100 jaar geleden, dat Karl Hagenbeek te Hamburg geboren werd. Karl bracht de in 1852 door zijn vader begonnen dierenhandel <ot groote bloei. Nadat hij dit bedrijf in 1866 had overgenomen, rustte hij reusachtige ex pedities tot het vangen van wilde dieren uit. Jaarlijks gingen er 4-5 transporten naar Hamburg. Sedèrt 1874 hield hij ethnografische tentoonstellingen (Lappen, Nubiers, Eskimo's) in groote steden. In 1893 bezocht hij met meer dan 1000 die ren de wereldtentoonstelling te Chicago. Een man, die wat aandurfde. VOOR DE JEUGD. GEBR. KNOPENSCHAAR. 19. Pas had hij 't gezegd, of rrrr! daar kwam onze Pieter de hoek om en vloog boem! boven op de kar, die hij par does in stukken reed. Joris' moeilijkheden waren inééns opgelost, want de kisten, die niet door de deur konden, vlogen nu door het raam naar binnen! Toch vond Pieter het geraden, maar gauw te ver dwijnen. ling van de schuldeischers. Het is nog de vraag, of vader, als je voogd, zijn toestemming zal geven. Als je het je plicht acht, je ook te gen deze vervulling van mijn wenschen te verzetten, dan kan ik dat niet beletten. Maar langer dan een jaar zou je het toch niet kunnen tegenhouden. Hoe bedoel je dat? Over een jaar sta ik niet langer on der voogdijschap en dan zal niemand mij meer beletten kunnen, om met mijn erf deel te doen en te laten, wat ik wil. En gun mij nu nog die enkele dagen, dat ik mijn kindje hier in huis, althans bij mij zal hebben. ïk zal je uit de weg gaan, Clotilde, maar, als je ooit een vriend noodig hebt, bedenk dan, dat ik bereid ben, je met alles bij te staan. Hij reikte haar de hand en wierp haar zulk een hartstochtelijke blik toe, dat zij, uit afkeer, de oogen neersloeg. Het was haar een verlichting, toen zij de deur achter hem hoorde toegaan. In het stille morgenuur had Clotilde haar dochtertje naar haar laatste rust plaats gebracht, vergezeld door alle be dienden. „We konden het niet helpen". De Amenkaansche vliegers, die bom men op de Zwitsersche stad Schaffhau- sen wierpen, daar veel burgers doodden en een ontzettende verwoesting aanricht ten, beweerden, dat ze door slechte weersomstandigheden uit de koers wa- ïen geraakt. Maar het Zwitsersche blad „Berner Bund" wijst er op, dat zij liegen, omdat de stad de dag van het bombarde ment juist baadde in zonneschijn. Verder zijn er de Rijn en de beroemde waterval, die piloten, die zich willen oriënteeren, als unieke bakens kunnen dienen. Vijandelijke propaganda. De wensch is de vader der gedachte. Hierdoor trachten de Britsche persbu- reau's de indruk te wekken, dat de strijd aan het oostfront 'n catastrofe tegemoet snelt;.op 5-Juli maakte „Exchange Tel." gewag van het gevangennemen van 200,000 Duitschers, terwijl het inf.-bu- reau der Sovjets het niet verder dan 50,000 man kon brengen. En ook de cij fers der Sovjets gaan de werkelijkheid te boven. Ieder weet, verklaarde plv. Rijks- perschef Suendermann in een persconfe rentie, dat de vijand trachten wil, Euro pa dit jaar te verslaan, maar.het laatste woord is nog niet gesproken. Schrok-op Stalin. Het „Journal American" schrijft het volgende fraaie opstel over de Sovjetrus- sische bondgenoot: „Sovjet-Rusland wenscht Finland te bezitten en in te lij ven in de vorm van een Sovjet-Russisch gewest onder een bestendig en geweldda dig communistisch gezag. Daarmede zal de Sovjet-Unie zich evenwel allerminst vergenoegen, zij toch zal Europa -in zijn geheel bezetten. Ook Scandinavië, Frank rijk, Spanje moeten communistisch wor den, zooals trouwens elke natie op het Europeesche vasteland. Er zijn commu nistische kringen, die zelfs niet terug deinzen voor de gedachte om ook het En- gelsche eiland te absorbeeren". De politiek van Stalin. Het Engelsche weekblad „News Week" bevat een opmerkelijke beschouwing over de Sovjet-Russische buitenlandsche politiek. Tegenover het Russische stre ven naar machtsuitbreiding in Polcfi en de Baltische landen stelt' oiJT*. r>isch der Amenkaansche regeering naar een wijziging der regeering in Argentinië. In dien men de Russen voor de voeten werpt, aldus „News Week", dat zij in Italië munt uit hun communistische re laties slaan, dan antwoordt hij, dat En- gelschen en Amerikanen precies op de zelfde wijze aldaar hun financieele beleg gingen uitbuiten om een regeering op 't kussen te brengen, die hun aangenaam is. De eenige hoop, die men te Londen en Washington koestert, aldus dit blad, is hierin gelegen, dat Stalin van een bolsje- Wiseenng van Europa zal afzien, omdat hij daarmee alle sympathie, die hij in En geland en de Ver. Staten verworven heeft, op het spel zou zetten! WETENSCHAP. De geleerde en uitvinder prof. dr. Al- brecht Schmidt te Frankfort a.d. Main is dezer dagen 80 jaar geworden. Niet min der dan ruim 2300 patenten staan op zijn naam. Hij is o.a. de uitvinder van 't formaline. In de eerste wereldoorlog ver wierf hij zich groote bekendheid door zijn uitvinding van de kunstmatige nevel, welk middel ook thans door de strijdendè machten zeer veel wordt toegepast. Toen ze, op de arm vlhi haar trouwe Hanna geleund, terugkeerde van die zware gang, reikte zij ze, in de hall, één voor één de hand en sprak met bewogen stem: Ik dank u! Gij hebt mijn kind lief gehad; ik wilde niemand anders tot ge leide hebben. En nu, vaartwel. Het ga u goed. Zoo nam zij afscheid van haar perso neel, die allen evenzeer op haar gesteld waren Zij hoorde ze geruischloos de hall verlaten; maar, toen ze eindelijk opkeek, zag ze de oude Hanna nog roerloos tegen de post van de deur geleund staan en zei: Ik weet heel goed, wat je daarmee zeggen wilt, Hanna: dat je mij niet ver laten wilt, maar dat je bij mij blijven wilt? De oude knikte zwijgend, -1- Maar dat gaat niet, beste Hanna. Ik heb niets, totaal niets meer, waar wij beiden van zouden kunnen leven Al wat ik van mijn speldegeld bespaard had, heb ik gebruikt, om er die goede menschen, die ook lijden door ons ongeluk, hun loon mee uit te betalen. Ik heb nu niets meer dan mijn reisgeld en een kleinig heid. waar ik voorloopig van leven moet. (Wordt vervolgd.) Wat Japan in China beoogt. Dc woordvoerder der Japansche regee- ring verklaarde, dat Japan het Chi- neesche volk en de strijdkrachten van Tsjang Kai Sjek niet als vijanden be schouwt. De strijd gaat alleen tegen de Anglo-Amerikanen, die de Chineezen voor hun eigen oorlogsdoelen willen spannen. Alleen door de Anglo-Ameri- kaansche invloed uit de weg te ruimen, zal het gelukken de volkeren van Groot- Oost-Azië de verdiende vrede, rust en orde terug te geven. Doel van de strijd in Italië. Intennf wijst er op, dat aan het Itali- aansche front de Duitsche legers nu reeds twee maanden een taaie strijd voeren om elke sector van beteekènis. Toch is het Italiaansche front er nog maar een van de tweede rang; versterking van de Duit sche strijdkrachten is er niet te verwach ten. Als hoofddoel van de strijd op het Apennijnsch schiereiland moet worden beschouwd: 1. het binden van een zoo groot mogelijk Anglo-Amerikaansch aan- valspotentieel; 2 het toebrengen van zoo groot mogelijke verliezen aan de vijand. De Gaulle in Napoleon's bed. Tijdens zijn verblijf op Elba zou De Gaulle, naar Reuter heeft bericht, in het bed van Napleon geslapen hebben De „Cri du^Peuple" merkt daarbij op, dat het niet hetzelfde is, in het ledikant van Napoleon te slapen en het militair genie van de groote keizer te bezitten, en „1' Oeuvre" constateert: „In De Gaulle's plaats zouden wij toch eenigszins wan trouwig zijn, want wie waarborgt hem, dat zijn Britsche vrienden hem niet op een goeie dag in het bed van Napoleon op St Helena te slapen zullen leggen". Valuta-conferentie te Bretton Woods (V.S.) In het Handelsblad van Zaterdag komt een uitvoerig artikel van Prof. M. D. Dijt voor over de Valuta-conferentie te Bret ton Woods, waar men plannen wil sme den tot stichting van éen na-oorlogsch internationaal stabilisatiefonds en van een bank voor de wederopbouw. *300 ge delegeerden uit de geallieerde landen zijn daar bijeen. De schrijver komt tot de conclusie, dat tegengestelde economische belangen de basis der onderhandelingen vormen en dat stre/en naar overheer- sching de conferentie kenmerkt. Zoo er iets vaiV-wvhebCPT^mt, zal dit .volgens Prof. Dijt gaan onder d\v?j-r^,.-an Wa shington en^(of) Moskou en ten xroste van anderen. Dat bestaat niet. De geschiedenis zou haar zin verlorei hebben, wanneer met voorkomen zoi kunnen worden, dat ook deze oorlog me zijn ontzaglijke offers weer aan diegene- ten goede zou komen, die hem veroor afekt hebben, en diegenen zou vernieti gen, die door hem een nieuw begin wil len maken. (Dr. Goebbels). Het verwoeste klooster vai Monte Cassino. De verwoesting van dit wereldberoem de christelijke kuituurmonument, aldu de Britsche kolonel Markoe, was niet al leen militair zinloos, maar ook uiters nadeelig voor de geallieerde veldtocht Immers konden de Duitschers na de ver woesting de puinhoopen bezetten Tevo ren hadden zij zich niet in het kloostei genesteld Beweerd was, dat generaal Clark tot verwoesting van het kloostei opdracht zou hebben gegeven, maa: Markoe verzekert met klem, dat eet hoogere instantie dan Clark daartoe op dracht gaf. Het tijdschrift „Tablet" hoop! dat in het Lagerhuis een officieele ver klaring zal worden gevraagd. 3000 vliegtuigen in een half jaai vernietigd. De omvang van de oorlog in de luchl blijkt duidelijk uit het aantal vijandelijk* vliegtuigen, dat in de afgeloopen maanden, blijkens de Duitsche legerbe richten, in toenemend aantal is vernie tigd. Zij ülustreeren zoowel de in di jongste tijd sterk gegroeide Duitsche af weerkracht, als de intensiteit deï gealli eerde terreuraanvallen. Het Handelsblad becijferde, dat de eer ste zes maanden van dit jaar wel I Anglo-Amenkaansche vliegtuigen in Eu ropa alleen vernietigd zijn, dat is onge veer 48 per dag. Bij deze zeer hooge getallen, die weer geven het aantal getelde wrakken, ko men nog de talrijke geallieerde toestel len, die hetzij op neutraal gebied zijn ge land en geïnterneerd onlangs op ééi dag 21 in Zweden hetzij op hun terug tocht in zee zijn gestort of wegens be schadiging bij dc landing zijn veronge lukt Evenmin zijn meegeteld, de in Nor mandië neergehaalde zweefvliegtuigen Aangezien de 4-motorige bommenwer pers een zéér hoog percentage van d( neergeschoten toestellen uitmaken, ei deze een bemanning van 7 tot 12 perso nen hebben, kunnen de peisoneele ver liezen van de geallieerden in deze ze maanden worden gesteld op ten minste 60,000 man. DE PLAATS VAN ONZE WERKERS. Onze werkers, zoo betoogde propagan daleider Zwertbroek op een avond van het NAF, te Utrecht, dienen te beseffen, dat in dit tijdsgewricht over het lot van de werkende menschheld voor alle tijden wordt beslist. Zij zullen een keus moeten doen en wel plaats moeten nemen naast onze Duitsche arbeidskameraden. De Anglo-Amerikanen en de bolsjewisten hebben het op de ondergang van het door Duitschland geleide Europa, op de baker mat aller beschaving, gemunt. De bolsje wisten willen ons tot slavernij brengen, de naar wereldheerschappij strevende Europeanen willen onze industrieën in puin gooien, onze volken uitroeien en onze cultuur uitwisschen. Slechts als Duitschland deze oorlog wint, zal er nog sprake kunnen zijn van een toekomst voor de Nedcrlandsche werker. INHOUDSOPGAVE „SIGNAL". No. 8 van het groote Europeesche tijd schrift „Signal" is voor een groot deel gewijd aan de luchtoorlog, Hoe zet de aanvaller zijn luchtslag op en hoe wordt hij bestreden? Uitvoerig artikel met fo to's en teekeningen geeft daar antwoord op. Wirsing schrijft over de ontwikkeling van de strijd in Italië; in no. 9 leest men over de persoon en het werk van prof. Sauerbruch, de beroemdste Duitsche arts van deze tijd; zeer interessant is het ver slag met foto's van een gevaarlijke ope ratie; verder het relaas van het tragisch lot van 8 Russische families, die in han den der bolsjewieken vielen; in no, 10 een uitgebreide reportage over de ver dedigingswerken aan de Atlantische kust: niet alles wordt verteld en in beeld gebracht, maar toch geeft het verslag een duidelijk beeld van de afweerkracht van de Atlantik-wal Over de opmerkelijke dood van Watoetin, de ontslagen opper bevelhebber van het le Oekrainsche le ger, geeft Signal opzienbarende bijzon derheden. Verder in elk nummer nog andere actueele beschouwingen en een reeks zwarte en gekleurde foto's en kaar ten, die de lezer belang zullen inboeze- WAT TEXELS AARDE BEWAARDE 25. Utrechtsche duit van 1789. Mej. N. Eelman, De C., zond ons een Utrechtsche duit van 1789, een kope- ïen munt met een middellijn van 22 mm Voorkant: STAD UTRECHT 1789; ach terkant 't gekroonde wapen van Utrech met twee leeuwen als schildhouders Waarde: een achtste stuiver. HYGIENE EN VEILIGHEID. 599. Vergiftiging. Algemeene regel: Hoe eerder hulp, hoe beter. Zoo spoedij mogelijk de dokter waarschuwen ei hem meteen alles vertellen, wat u van geval weet Alles bewaren, wat de dok ter over de soort van vergif kan ïnlich ten (braaksel, ontlasting, drank, voedsel) VAN DE BOEKENPLANK A. J. Pfleghar, Asdis van Arnarholl roman, 300 blz., geb. f4,75; A.M. Bolio Het land van de fazant en het hert, me ill. in kleur, 150 blz., geb. f3,50; G. P Bronkhorst, Bloembollengids. Vertelt hoe u mislukkingen kunt voorkomen bi het gebruik van bollen in kamer tuin. Uitvoerig en toch overzichtelijk, me foto's, 112 blz. geb. f 1,55; A. Girardi Aan het noodlot is niet te ontkomen, eei levensroman, 331 blz., geb. f4,90; Dr E. Lasker, Bridge, bieden en spelen, 151 blz., ing. f 0,60, Tito Colliander, Kruis vaart, met veel ill., 233 blz., geb. f 4,90 Van Flevo tot IJselmeer, groot formaa standaardwerk, 80 pag. tekst met sierka pitalen en vignetten in kleur eft 14! kunstfoto's op 96 blz. kunstdrukpapier geheel linnen band, f 11,50; A. v. Sloo ten, De broer van Mevrouw, roman voo jonge meisjes, veel ill. 192 blz., geb f 3,90; Handwerkboeken, geheel op kunst drukpapier met veel en fraaie foto's: A Spinnen en weven; B. Weven van smalli en breede banden; C Weyen op tafeltoe stellen. Per stuk f 1,85. Boekhande Parkstraat (zoolang de voorraad strekt! Ingez. Mededeeling. P1429/1. Verantwoordelijk voor di geheele inhoud G. Joh. Duinker. - Plaatsvervanger: J. de Waal, Den Burg Drukkerij Firma Langeveld De Root Abonn.: f 1,05 per kwartaal; (Den Burg f 0,79); losse nrs. f 0,04.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 4