STRIJDT IN DE WATTEN SS MEDE VOOR EEN NIEUW EUROPA ZWARE STRIJD AAN WERELDNIEUWS ZWARE STRIJD OM BRUGGENHOOFD OVER DE SEINE DE ZUIDFRANSCHE KUST Zware luchtaanval op Maastricht DE SOVJETS OVER HET GEHEEL TOT STAAN GEBRACHT 57c JAARGANG. No. 5888. O WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1944. TEXELSCHE COURANT Van een stellingenoorlog is in Frank rijk nu geen sprake meer. Daar is nu een bewegingsoorlog op groote schaal ont brand en de Duilsche leiding heeft daar uit haar conclusies getrokken Van be voegde zijde wordt opgemerkt, dat ze nu niet langer pogen zal, door de aanvoer van nieuwe reserves haar linies te hand haven. Hierdoor zou noodeloos kracht worden verspild. Liever wil men zooveel mogelijk tijd winnen om straks door de aanwending van nieuwe wapens de strijd een geheel andere wending te geven De geallieerden daarentegen sparen noch menschen noch materiaal om in de kortst mogelijke tijd de oorlog in hun voordeel te doen eindigen. Ze willen van het goede weer profiteeren niet alleen, maar voor al ook de slag gewonnen hebben voordat Duitschland met zijn nieuwe wapens ge iled is gekomen. Men voorziet in het vij andelijke kamp, dat nog vervaarlijker projectielen dan de V-l op komst zijn en dat met de verovering van de V-l- startbanen aan de kust van het Kanaal het nog met is beslist; men ver wacht n.l. dat het nieuwe wapen, dat ze ker komf, van veel grooter afstand kan worden afgeschoten. Daarom zouden lei dende Engelsche persoonlijkheden zelfs op een zoo spoedig mogelijke bezetting van België en Nederland willen aan sturen. Intusschen hebben de geallieerden in e Frankrijk heel wat oorlogstuig en man- Ij schappen noodig. De slijtage is enorm. Het konvooiverkeer door het Kanaal is aanmerkelijk toegenomen, wat de kust- batterijen der Duitsche marine reeds a weer welkome buit heeft opgeleverd, /i Aan knappe Duitsche manoeuvres is toe te schrijven, dat van een omsingeling in de driehoek Caen—Mortain-Argentan - geen sprake kon zijn. Vergeefs poogden de Canadeezen, van Falaise oprukkend, r zich met de Amerikanen te Argentan te TOENEMENDE DUITSCHE TEGENSTAND. a De geallieerden zijn er in geslaagd, 1 aan de zuidfransche kust steeds meer troepen en oorlogstuig te ontschepen. In de eerste plaats, doordat zij daarbij door zee- en luchtstrijdkrachten werden be- schermd. De vloot bestaat er uit twee slagschepen, een vliegtuigmoederschip, 3 kruisers en 18 torpedojagers. De schepen houden zich zoo ver van de kust op, dat ze buiten het bereik van de Duitsche bat- terijen liggen. Overigens biedt de kust gunstiger gelegenheid tot landen dan die van West-Frankrijk. Men heeft er minder kans op zware zeegang en kan er profiteeren van vele baaien, bochten 1 en kleine visschershavens. De Duitsche tegenstand is er evenwel aanzienlijk toe genomen, zoowel te land als in de lucht Dat hebben de vijandelijke strijdkrachten in het bijzonder in de dalen ten N. van Toulon ondervonden en bij hun po- ,a gingen, om deze havenstad van de land- r* zijde aan te vallen. Ze liepen op niets uit, behoudens geringe terreinwinst. Met nieuwe aanvallen op Toulon en zelfs op Marseille wordt rekening gehouden. Dat C a n ne s als eerste groote haven de geallieerden in handen viel, kon niet h worden verhinderd. Toch maken de Duit- li sche bergstellingen, die de nog vrij smal le kuststrook beheerschen, het de aanval- 3e Iers zeer moeilijk. Zelfs binden in het Amerika en Onze koloniën. De Anjerikaansche senator Mc Kellar 26 bepleitte het aan de V.S. trekken van r* alle eilanden der Westindische archipel. Senator Reynolds, voorzitter van de se- nf naatscommissie voor militaire zaken ver- klaarde: De Britten en de Franschen moe ten er op worden- voorbereid, dat zij aan de V.S. die eilanden afstaan, welke de V. - S. in het belang van hun veiligheid na ;fc de oorlog noodig hebben. Hetzelfde zal gelden, wanneer wij bezit hebben geno- ■i men van Ned. Oost-Indië. Gevaarlijke lichtzinnigheid, d De dingen zijn niet wat ze lijken, h< schreef de Amerikaansche dichter Long- \'C fellow. Daaraan herinnerde Washington ai Post in een artikel, waarin wordt gewaar- i schuwd voor „gevaarlijke lichtzinnig heid". Er blijken menschen te zijn, die ei meenen, dat de oorlog al voorbij is, en R dat men zich niet meer zoo hoeft in te spannen; de oorlogsproductie liep reeds ui achteruit, terwijl het verbruik aan Je tanks alleen reeds in Frankrijk driemaal •h zoo .hoog bleek te zijn als eerst ge lei raamd werd. Het Amerikaansche blad gi spoort tot groote voorzichtigheid aan, te ui meer nu verwacht kan worden, dat de b Duitschers zeer spoedig met nieuwe wa- ;ti pens kunnen komen opzetten, wapens, n die het verloop van de oorlog op beslis- 1, sende wijze kunnen veranderen. id ei DE ZON. Wo. 23 Aug. op 6,35; onder 20,49 - DE MAAN. Wo. 23 Aug. op 11,07; onder 22,49 r. Eerste Kwartier: 27 Aug. 1,39 ;u HOOG WATER OP TEXELS REE. ïo Wo 23 Aug. 12,58 en 3u Do. 24 Aug. 1,14 en 13,30 Vr. 25 Aug. 1,47 en 14,05 Eerste zitting van Poolsehe Sovjet. In Lublin kwam de Poolsehe Sovjet voor het eerste bijeen. Besloten werd tot mobilisatie van tien lichtingen. Succes van Duitsche duikbooten. Dé laatste dagen hebben Duitsche duikbooten in diverse wateren zeven koopvaardijschepen, samen 40000 brt., tot zinken gebracht. Ook haalden ze een vliegtuig neer. De toekomstige vrede. In Dumbarton Oaks bij Washington is Maandag de viermogendhedenconferentie begonnen. Het zal gaan over „beveiliging van de vrede door een machtige interna tionale organisatie." Van het Italiaansche front. In het gebied van Florence is het de vijand niet gelukt over de Arno te trek ken. Verkenningsaanvallen werden afge slagen Aan de Adriatische zee leefde de gevechtsactiviteit weer op. Met tanks ging de vijand tot de aanval over; de strijd kreeg een hevig karakter, maar ondanks zware verliezen konden de aan vallers maar geringe terreinwinst be halen. Het eerste verloren gegane heuvelter rein rond Cerasa werd in een tegenaan val door de Duitsche troepen heroverd. Strategie belangrijker dan prestige. Alles wijst er op, aldus de Berlijnsche redacteur van het Handelsblad, dat het Duitsche opperbevel een omsingeling van Parijs wil trachten te voorkomen, al thans zoo lang mogelijk wil uitstellen Maar toch dient men in het oog te hou den, dat een der kenmerkendste ver schillen tusschen de geallieerde en de Duitsche strategie hierin bestaat, dat de Duitsche legerleiding prestige-kwesties zonder ze onbelangrijk te achten, toch altijd achter stelt bij strategische over wegingen. DE LUCHTOORLOG. In eigen land werd Maastricht de laat ste dagen het meeste geteisterd (zie el ders in dit nr.) In België waren Brussel, Rijssel en Gent opnieuw het doel der terreurvliegers. Bommen vielen in dicht bevolkte stadswijken, te Brussel ook in een juist druk bezocht park, wat 50 men- schenlevens kostte. In Duitschland moes ten Mets, Bremen en het Rijnland-West- faalsche gebied het weer ontgelden, in Roemenië voor de zooveelste maal Ploesti EEN NIEUW SOVJET-OFFENSIEF. IN HET ZUIDEN. Aan het oostelijk front zijn Sovjet strijdkrachten opnieuw tot de aanval overgegaan; ook in het zuiden bij Tiras pol en Jassy, waar het geruime tijd rus tig was. Opnieuw loopen de bolsjewieken vertwijfeld storm tegen de Duitsche stel lingen in de noordelijke sector en tegen die aan de Weichsel. Maar overal werden zij bloedig afgeslagen, ten deele in tegen aanvallen naar hun uitgangsstellingen teruggedreven. Aan het heele front is de Duitsche weerstand aanmerkelijk verste vigd; de kritieke situaties, in voorgaande weken door het opdringen van overmach tige Sovet-troepen ontstaan, is volkomen in het voordeel der Duitsche troepen ge wijzigd. Pogingen van de Sovjets om de beneden-Dnjestr over te steken, werden verijdeld. Tusschen deze rivier en de Sereth wordt nog zwaar gevochten. Bij Baranow waren vijandelijke aanvallen bij herhaling tot mislukken gedoemd. Een zware tankslag woedt aan de zuidelijke Weichselbocht bij Sandomierz. De vlak aan de rivier liggende verwoeste stad werd bezet, maar dat de bolsjewisten verder drongen dan haar puinhoopen, werd verhinderd Sovjet-aanvallen N.O. Wat Amerika in W.-Frankrijk verloor. Uit Amerikaansche bron wordt gemeld, dat de Amerikanen tot 6 Aug. aan het front in W.-Frankrijk meer dan 112 non man verloren. Hoogste onderscheiding voor Model. De Fuehrer heeft de hoogste militaire onderscheiding toegekend aan de 53-j genei aal-veldmaarschalk Model, bevel hebber van de legergroep-m:dden. Verplichte arbeid op Java. Alle Aziaten op Java is aangezegd, dat zij hebben mee tewerken aan de levens middelenverzorging en de verdediging van Groot-Azië. Veel mannenwerk zal door vrouwen worden overgenomen. Maarschalk Mannerheim geëerd. De Fuehrer heeft aan maarschalk Man nerheim het Eikenloof toegekend en al dus tevens uitdrukking gegeven aan zijn waardeering voor het Finsche leger, dat een bolsjewistische stormloop van zeven weken zoo dapper doofstond. Dc opgespoorde dr. Goerdeler. De wegens medeplichtigheid aan de aanslag op den Fuehrer opgespoorde dr. Goerdeler blijkt zich verborgen te heb ben gehouden op het landgoed van Frei- herr vpn Palombini te Rahnsdorff in O. Pruisen. Palombini en zijn vrouw zijn dok gearresteerd. Luchtaanval op Japan. Zondagmiddag om vijf uur hebben plm 60 in China opgestegen Amerik. vliegtui gen bommen geworpen op Kioesjoe en W Sjoegokoe, waardoor aan gebouwen eeni- ge schade werd aangericht. Er werden 10 toestellen neergehaald, waarvan drie door rammen. Het was de eerste vrij groote aanval op het Japansche moeder land. Centralisatie der Duitsche pers. Om zooveel mogelijk werkkrachten vrij te maken voor de oorlogsindustrie wor den ook op het gebied van de pers in Duitschland ingrijpende maatregelen ge troffen Een aantal bladen wordt samen gevoegd, andere worden opgeheven, o.a. de Berliner Volkszeitung met zijn op laag van een kwart millioen ex. Van de geïllustreerde bladen blijven alleen de Illustrierte Beobachter en de Berliner ^1- lustrierte bestaan. FRANKRIJK. De regeering verplaatst haar zetel van Vichy naar elders. IN ZUID-AFRIKA zijn de kosten van levensonderhoud 40 pet. gestegen SOVJET-UNIE. Moskou zal diploma tieke betrekkingen met Irak aanknoopen AUSTRALIË. Wegens kolengebrek moeten de spoordiensten worden be perkt. TOT DUSVER 71 DOODEN EN 148 GEWONDEN. 's-Gravenhage, 19 Aug. In de late namiddaguren van 18 Augustus is Maas tricht door Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen aangevallen. Er ontstond aanzien lijke schade aan woonhuizen. Tot dusver zijn de lijken van 71 Nederlanders gebor gen, 48 werden zwaar en ruim 100 licht gewond Aangezien het opruimingswerk van Warschau leidden tot slechts geringe terreinwinst. Hoog laaide het gevechts- vuur daar op. Drukkende zomerhitte be moeilijkt de strijd, welke aan beide kan ten groote verliezen veroorzaakt. Pene- tiaties aan weerszijden van Wilkowisjken éh Z. van Schaken werden afgegrendeld. Toeckocm, bij de Golf van Riga, werd Zondag op de vijand heroverd. Zware ge vechten zijn tusschen Mitau en Riga nog aan de gang, evenals bij het Peipusmeer, naar welks westelijke oever Sovjettroe pen waren overgestoken. De vijand kon er maar geringe vorderingen maken De in Warschau onderdrukte opstand Gebleken is, dat de in Warschau op aanstoken van de Poolsehe emigranten ontstane opstand tot mislukken was ge doemd. Wel moet het aantal opstandelin gen vrij groot zijn geweest, maar Mos kou onthield zich van elke hulpverlee ning, hoewel door de opstandelingen daarom was verzocht. Berlijn neemt als vaststaand aan, dat Moskou zoowel als Londen op het mislukken van de opstand hebben aangestuurd om de nationaal- Poolsche beweging zooveel mogelijk te verzwakken. Zij spanden een valstrik. En met succes. De opstand werd door de Duitsche troepen volkomen onderdrukt. Hebben en niets geven is soms slech ter dan stelen. (Ebner Eschenbach). IN BRAZILIË heeft Engeland hout aangekocht voor herbouw van gebombar deerde steden. JAPAN moet meer tarwe verbouwen. Wel 300,000 morgen land kan voor dit doel nog worden aangewend. ALBANIË. Bij het bombardement op Cio werden 1000 burgers gedood en 2000 gewond. EGYPTE. In de uitgeweken Grieksche regecring, zoo meldt Cairo, zijn 5 nieuwe leden, allen communisten, opgenomen. BR.-INDIE. Tusschen New York en Bombay is een radio-telegrafische dienst geopend. ZWEDEN. Voor het eerst heeft een vrouw aan een duikvaart van een Zweed- sche onderzeeër deelgenomen, nl. de Zweedsche kroonprinses Luise. HONGARIJE telt 91 steden, 1516 groo te gemeenten, 4951 kleine gemeenten en 17,405 nederzettingen en alleenstaande boerderijen. ITALIË. Oni zuiver persoonlijke rede nen is de commandant van de Nationale Garde afgetreden. De Duce volgde hem op. IN MEXICO heeft men van Ameri kaansche kant 2000 landarbeiders gewor ven voor Amerik. landbouw. Eind Sept. zullen opnieuw 2000 Mexicanen in de U. S.A.-landbouw worden te werk gesteld. BINNENLAND Een Coloradokever werd gevonden in een volkstuintje te Arnhem. Elders bij de stad ook larven van die kever. Verkoop in cartonverpakking is nog alleen toegestaan tegen inlevering van 'n gelijke hoeveelheid verpakkingscarton. Een landbouwer te Odoorn, die uit zijn schuur viel en op een betonnen vloer te recht kwam, is aan de gevolgen overle den. Een drieling werd geboren in het gezin van de fam. Musters-Van Son te Drunen, een jongen en twee meisjes. De kinderen en de 33-j. moeder maken het goed. Bij een poging om een 20-j meisje te redden is in de Eendracht de 50-j, J. Poot verdronken Het meisje werd door een ander gered. De te Den Bosch vermiste copy van „De Gouden Stad" is weer terecht. Een onbekende blijkt acht spoelen in de hall van Casino te hebben neergezet. Wegens gevaar voor ziekte van Weil niet zwemmen in de vijvers van Anna's Hoeve en in de Waschmeren te Hilver sum. nog aan de gang is, ir\oet een belangrijke stijging van het aantal dooden worden verwacht. Bij de aanvallen met boordwa- pens van 15 Aug., is het aantal dooden gestegen tot 32. De vijandelijke vliegtuigen wierpen boven de stad een aantal brisantbommen neer, welke vooral in de dichtbewoonde arbeiderswoonwijken groot onheil aan richtten. Daarbij vielen vele dooden en zwaargewonden, tallooze huizen werden vernield of zwaar beschadigd en door de geheele stad waren de sporen van deze aanval merkbaar. Honderden gezinnen zijn door deze aanval, de zwaarste, die Maastricht tot nu toe te verduren had, dakloos geworden. Zware rookwolken hingen urenlang boven het geteisterde stadsdeel, dat een verbijsterend beeld van verwoesting en menschelijkc ellende gaf. De luchtbe schermingsdienst, Technische Noodhulp, Maastrichtsche politic, Duitsche weer macht, Ned. Volksdienst en brandweer hebben ter leniging van de nood buiten gewoon goed werk verricht Hun eerste zorg gold de zwaar gewonden. Lijken werden geborgen. Verder werden de honderden, die niet bij familie, kennissen of stadgenooten in de buurt gehuisvest konden worden, elders aan onderdak en voedsel geholpen. Enkele uitgebroken branden was men vrij spoedig meester. JEUGDSTORMFRONTFONDS. Ter gelegenheid van het 10-j. bestaan van de Jeugdstorm (te vieren op 30 Sept.) zal een fonds worden gesticht ten bate van de stichting van een Jeugdstormher stellingsoord. Dit herstellingsoord zal ten dienste staan van alle Jeugdstormers, die zich aan het front of in eigen land op een of andere wijze verdienstelijk hebben gemaakt en gewond werden of om andere reden rust behoeven. vereenigen. Ze konden de doorgang ver nauwen tot op minder dan 20 km. En toch slaagde het gros der Duitsche troe pen er in, uit de „zak" te ontsnappen; zelfs kon een groot deel der zware wa pens ook nog in veiligheid worden ge bracht. Reuter moest het toegeven. De achterhoeden doen alsnog hun best, even eens uit het bedreigde gebied weg te komen. Echter wordt het niet uitgesloten geacht, dat deze troepen nog zware ver liezen zullen lijden. Wat de strijd in Bretagne betreft: na de verovering van St.-Malo, waar de be zetting wonderen van dapperheid ver toonde, kon geen enkele havenplaats meer worden ingenomen.* Van een Normandisch front is nu ei genlijk geen sprake meer. Het gros der troepen zag van verdere strijd met over machtige geallieerde tankstrijdkrachten af, trok in oostelijke richting terug en be gaf zich, zij het met groote moeite, aan weerskanten van Rouaan over de Seine. De meeste bruggen over deze rivier wa ren vernietigd; door van alle mogelijke vaartuigen gebruik te maken, is ook deze manoeuvre echter gelukt. Een strijd van groote omvang woedt nu tusschen Seine en midden-Loire. Nadat de Amerikanen voor Nantes het hoofd hadden gestooten, trokken zij om deze stad heen om zich waaiervormig te ver spreiden. Omsingeling van Parijs schijnt in Run voornemen te liggen. Maar nog voordat de vijandelijke pantserkolonnes Rambouillet konden bereiken, werden zij door 'n ferme Duitsche aanval tot staan gebracht Toch ontwikkelen de gevech ten in dit gebied zich met groote snel heid. Blijkbaar gaan de aanvallejrs hier te werk naar het voorbeeld der Duitsche troepen in 1940. Maar nog in geen enkele sector hebben zij een omsingeling en daarmee een uitschakeling van belang rijke deelen van de Duitsche weermacht tot stand kunnen brengen. landingsgebied gelegen Duitsche steun punten nog aanzienlijke geallieerde strijdkrachten. Het landingshoofd strekt zich nu tus schen Cannes en Toulon over een lengte yan plm. 80 km. uit De diepte is nog maar gering. Wel trachten de geallieer den, door luchtlandingstroepen versterkt en nu ook van zware pantsers gebruik makende, via S t.-R af ael en Dra- g u i g n a n door het dal van de Argens het binnenland binnen te dringen, maaV het wordt hun niet makkelijk gemaakt Het dal van de Argens is een der weinige wegen, welke van de Rivièra naar het Rhöne-dal leiden. Men vraagt zich af, hoe de geallieerden het zoo moeilijk begaanbaar terrein ten oosten van Toulon voor hun operaties konden kiezen. Tusschen Marseille en de Pyreneeën biedt het kustgebied, zou men zeggen, veel minder natuurlijke hinder palen. Het antwoord ligt vermoedelijk in de omstandigheid, dat zich in de Fransche Alpen nog al wat „ongeregelde Fransche strijders" hebben genesteld, leden van de z.g. „Maquis". Met hen, die zich door de lucht van oorlogstuig trachten te voor zien, willen de geallieerden zich vermoe delijk in verbinding stellen om gezamen lijk de strijd verder te voeren. Pogingen, om het Westfransche front met dat in het zuiden te vereenigen wor den vanwege de groote afstand door Ber lijn voorshands onwaarschijnlijk geacht DE ATMOSFEER IN DUITSCHLAND GEZUIVERD. Wij weten precies, zoo schreef Dr. Goebbels in het laatste nummer van „Das Reich", dat maar een onbelangrijke groep officieren en uit het lood geslagen bur gers aan de aanslag op den Fuehrer heeft deelgenomen. Het gevaar bestond alleen hierin, dat die mannen voor een deel sleutelposities innamen m de poli tieke en vooral militaire oorlogvoering Wanneer we de overwinning eenmaal hebben behaald, zal dit gevaar stellig het meest duivelsche blijken te zijn geweest van alle, die we in deze zware tijd had den te overwinnen. Intusschen is de at mosfeer nu gezuiverd. Terecht kon de Fuehrer verklaren, dat hij sinds de 20e Juli grooter vertrouwen heeft gekregen dan ooit tevoren. Nog zijn de gevolgen niet geheel'te overzien, maar reeds kan worden vastgesteld, dat Duitschland zijn positie tegenover het vijandelijke kamp heeft kunnen verstevigen. Van eenige be langrijke positie, waarmee de tegenstan der een soortgelijk spel zou kunnen spe len, is nu geen sprake meer. Er kan niet aan worden getwijfeld, dat de consequen ties van de 20e Juli voor de algemeene oorlogvoering van Duitschland ver uit gaan boven het geen men weken geleden in Duitschland nauwelijks durfde droo- men. De toekomst zal bewijzen, wat dit beteekent. X— GAAT SPANJE DE WEG VAN TURKIJE OP? De Duitsche openbare meening heeft ten aanzien van de Spaansche buitenlandsche politiek lange tijd een afwachtende hou ding aangenomen, aldus de Berlijnsche redacteur van HND; ook waar deze poli tiek scheen af te wijken van de vroeger gqyolgde koers van nauwe vriendschap met Duitschland. Maar nu verscheen in de Deutsche Allg. Zeitung een artikel, dat zich met deze kwestie ernstig bezighoudt. Het blad stelt vast, dat de wereldbe schouwing van het fascistische Spanje duidelijk tegen het bolsjewisme is ge richt. Met de buitenlandsche politiek van Spanje echter blijkt dit minder het ge val te zijn. Het vooraanstaande Spaan sche blad „El Espanol" wijst er op, dat Engeland de voordeelen der Spaansche politiek heeft erkend; met het oog op de chaotische situatie in de Middellandsche Zee zou de Spaansche vriendschap voor Engeland een zeker belang hebben. De positie van Spanje in de Middell Zee zou mede gekozen zijn in verband met de Britsch-Russische concurrentie. De D.A.Z stelt vast, dat het Spaansche blad in vele opzichten dezelfde argumentatie ge bruikt, die de Turksche bladen bezigden, voordat dit land zijn betrekkingen met Duitschland afbrak. Wanneer een ern stig artikel zoo'n blad v«j-,d. Spaansche politiek het argument overneemt, dat En geland het bolsjewisme met ongerustheid beschouwt en daaruit de consequenties zal trekken, terwijl het Spanje van Fran co toch moet weten, wat het bolsjewisme met Spanje voor heeft en 2e dat een En gelsche belofte en zelfs een politiek pro gram geen cent waard is, kan men slechts vaststellen, dat tusschen Spanje's wereldbeschou wing en zijn politiek een betreurens waardige kloof gaapt. De wereldbe schouwing is anti-bolsjewistisch, terwijl de politiek niet bemerkt (of doel alsof), dat zij gevaar loopt, hel pro-bolsjewistische spel van Chur chill in de hand te werken. WAFFEN-SS (WIKING), SS-WACHTBATAILLON, LANDSTORM NEDER LAND, GERMAANSCHE SS IN NEDERLAND Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehou den op Donderdag 24 Augustus 8-13,00 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15; Vrijdag 25 Augustus 8-13,00 uur Amsterdam, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen dc 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter ge drag, prestatie. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor dc heen- en terugreis verkrijg baar bij navolgende Ncbenstellen der Waffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langcstraat 5G; Heerlen. Saroleastroat 25. Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Ilengeloschestraat 30. het SS-Ersatz-kommando. Den Haag Korte Vijverberg 5 Utrecht, Vredenburg 19; Marineannahmestelle West, Utrecht, Plompetorengracht.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1