Onlusten in Roemenië Tot aan de herfst Strijdlust van dten Duitschen soldaat onwankelbaar WERELDNIEUWS Bereid het vaderlandsche erfgoed te verdedigen WAAR BULGARIJE HEEN WIL In het verleden Ligt het heden, In 't nu wat worden zal. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN. 57c JAARGANG. No. 5889. ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1944. TEXELSCHE COURANT ,De tijd, die wij momenteel doorma ken", zoo schreef deze week Joachim Fer- nau in de „Deutsche Zeitung", „is de ijxeest dramatische, die de moderne we reldgeschiedenis ooit doorleven kan. La tere tijden zullen eenmaal helder en dui delijk zien, dat het op millimeters en se conden aankwam en dat men het moést hebben kunnen uitrekenen, waarom Duitschland won. Het is een fantastische gedachte, dat het zoo^eker is, want op het oogenblik ziet de wereld er voor ons immers heel anders uit". De schrijver geeft vervolgens een over zicht van de Duitsche tegenslagen en terugtoghten en noemt het „een schrik kelijk schilderij". Maar. zoo ^oegt hij er geruststellend aan toe: „Het is onjuist" „Wij vonden, schrijft hij, bij een gevan gene een Engelsch tijdschrift, dat een paar jaar oud was, waarin de V-l stond afgebeeld, onjuist, maar dan toch zoo on- gevéér. Toen ik dat zag, was mij alles duidelijk. Het bewijst: 1. Churchill heeft van de komende wapens vroegtijdig ge weten. 2. Hij heeft dr fabricatie daarvan niet kunnen verhinderen. 3. Hij heeft ze met vóór ons kunnen construeeren. 4. Hij heeft er geen afweer tegen gevonden. 5 Hij wist daardoor, dat'er een termijn zou aanbreken, waarmee een derde oorlogs fase begint en waarmee Duitschland precies als in het jaar 1942, de oorlog nog eens van vorenaf aan zou aanvangen. En in deze fase zou dan Duitschland de an deren vooruit zijn. Gelijk hij van de V-l afwist, zal hij ook Van andere „schrikkelijke dingen" weten. En hij weet nog iets, dat voor hem nog veel huiveringwekkender is: hij kent de termijn! Daarom schreef hij „1918- 1943". Daarom had het einde, het bere kende einde, waarin wij uitgeput zouden zijn, onvoorwaardelijk in 1943 moeten ko men. Het jaar ging voorbij Wij zelf ver moedden met, wat dat voor Churchill en Röosevelt beteekende. Thans konden zij nog slechts één poging doen: In de laat ste minuten van „hun" oorlogsfase een vertwijfelde algemeene inzet van krach ten wagen; die beleven wij thans. Chur chill heeft in een interview gezegd: „Wij moeten de oorlog in de tijd tot de herfst beëindigen, anders...." Tot de herfst. Daarmee weten wij, waar onze laatste groote krachtsinspan ning toe dient LUCHTBESCHERMING. De Hoofdinspectie van de luchtbescher ming vraagt: Hebt u in uw huis alle voorzorgsmaatregelen op het gebied van de zelfbescherming getroffen? Stadscentrum van Namen verwoest. De stad Namen is door Èngelsch-Ame rikaansche terreurvliegers zwaar gebom bardeerd; het centrum van de stad is bijna geheel verwoest. Sovjetrussischc artsen naar Engeland. Een missie Sovjetrussische artsen zul naar Engeland gaan om met Britsche specialisten de bestrijding van epide mieën te bespreken, welke na deze onr log zouden kunnen optreden. Kindersterfte in Zuid-ltaliö. Door ondervoeding in Zuid- en Mid- s den-Italie is daar het aantal gevallen van kindersterfte verdobbeld Van de 1000 zuigelingen overlijden het eerste levens jaar 300, (vroeger hoogstens 150) In Ro me is het met de voeding der moeders zoo slecht gesteld, dat het meermalen voorkomt, dat de kindeien reeds tijdens de geboorte overlijden. Chicago beweent een misdadiger. Dezer dagen vond te Chicago een „ty pische gangsterbegrafenis" plaats, ter nagedachtenis van den Chicagoschen misdadiger Lawrence Mangano, die door zijn rivalen was vermoord. Het lijk was gelegd in een kist van puur zilver, die een waarde vertegenwoordigde van .10,000 dollar. Achter de lijkwagen reden elf prachtige auto s, lijk beladen met bloemen, terwijl 500 rouwdragers de stoet volgden Lijkenschenders. Een •vertegenwoordiger van het Ame- rikaansche Huis van Afgevaardigden overhandigde aan Roosevelt een brief opener, vervaardigd van 'n schouderblad van een gesneuvelden Japanner. En de president aanvaardde dit geschenk ook. I Ook komt het voor, dat Amerikaansche soldaten bij wijze van souvenir aan ver wanten de schedel van 'n gesneuvelden Japanner stiiren. In het tijdschrift „Life" vindt men de afbeelding van een jong meisje, dat met aandacht £en doodshoofd bekijkt, dat blijkens het onderschrift van een Japansch soldaat afkomstig was en als geschenk van Nieuw-Guinea naar de V.S. werd gezonden Hoe diep moet een volk toch gezonken zijn, wanneer zul ke lijkenschennis mogelijk is, zonder dat de openbare meening zich daar met klem tegen verzet! DE ZON. Za. 26 Aug. op 6,40; onder 20,42 DE MAAN. Za. 26 Aug. op 14,32; onder 23,55 Eerste Kwartier: 27 Aug. 1,39." 1IOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 26 Aug. 2,24 en 14,44 Zo. 27 Aug. 3,07 en 15,32 Ma. 28 Aug. 4,02 en 16,35 Di. 29 Aug. 5,15* en 17,57 De gevechtsgebeurtenissen in het Wes ten, zoo zeide lt.-generaal Dittmar Dins dag o.a. in zijn radiorede, hebben het Duitsche volk opnieuw zware zorgen ge geven. Maar de grootscheepsch opgezette omsingelingsslag heeft zijn doel volko men gemist, ondanks de enorme verliezen welke de vijand zich daartoe getroostte. Voor hem een geduchte teleurstelling. Intusschen teekent zich een tweede om singelingspoging af met behulp van de troepen, welke bij Mantes- en Verdon ove& de Seine zijn getrokken en tot halverwé*f ge Parijs-Rouaan zijn opgerukt. Buiten gewone prestaties zullen de Duitschers nog moeten leveren en een zeer koelbloe dige leiding zullen noodig zijn, om ook door de moeilijkheden van de eerstkomen de tijd heen te komen. Door het aanvoe ren van luchtlandingstroepen en sterke gemotoriseerde en pantserformaties zijn de tegenstanders blijkbaar van plan, hier een beslissing te forceeren. Wat de strijd in Zuid-Frankrijk be treft: daar schijnt het de bedoeling zoo snel mogelijk naar het noorden op te ruk ken om opname van sterke Gaullistische troepen te bewerkstelligen. De vijand moet oppassen. De ernst-van de toestand In het westen mag niet zorgeloos worden opgenomen, maar aldus spreker we twijfelen er met aan, of stabilisatie is mogelijk. De tegenstander zal de volledige hardheid van de strijd, zooals die in Normandië yoor hem 'een voorproefje was, leeren kennen. Duitschland komt er gunstiger voor te staan; het risico van den vijand wordt grooter, wanneeit slechts ontwik kelingen rijp worden, waaraan wij met vol vertrouwen gelooven, gelooven, *om- dat de belangrijkste grondslag, de onwan kelbare ^rijdlust van den Duitschen sol daat, onaangetast bleef. Neem als voor beeld de heldhaftige strijd v. d. bezetting van St-Malo en 't oostfront, waar de Duit sche leiding de toch buitengewoon ern- sige toestand de baas werd, al is de tijd van zeer harde afweer ook daar geens zins voorbij. Intusschen is wel gebleken, dat nog steeds belangrijke deelen der Sovjet-strijdkrachten tot dusver niet bij de gevechten van deze zomer betrokken zijn geweest. Evenwel is toch een toe nemend evenwicht der krachtsverhou dingen tot stand gekomen, waarop we ken geleden nog niet kon worden ge hoopt. Verbazingwekkend is wel, dat de Sovjets met naar verhouding zoo geringe strijdkrachten tot slaan konden worden gebracht. Óok de Sovjetrussische ge vechtskracht is echter niet'onuitputtelijk. Van de strijd in het westen zeide spr. tenslotte nog: De daar ontbrande strijd dreigt veel, van wal we sedert de zege vierende zomerveldtocht van 1940 als essentieel onderdeel der grondslagen van onze militaire machtspositie mochten be schouwen, twijfelachtig te maken. Wel licht zijn we gedwongen ook hier de oorlogvoering op een nieuwe, smallere basis te plaatsen. Wij moeten ook deze consequentie vastberaden onder het oog Lands tonners op den Fuehrer beëedigd. Zondagmorgen heeft op een groot sport veld in het centrum des lands een indruk wekkende militaire plechtigheid plaats gehad, tijdens welke eenige honderden leden van de Nederlandsche Landstorm de eed van trouw op den Fuehrer" hebben afgelegd.. Belofte van trouw en nffermoed. Nadat de Leider en SS-Obergruppen- fuehrer Rauter de troepen hadden ge schouwd, betrad ^laatstgenoemde #het spreekgestoelte. In dit ernstige uur, al dus spr., staan opnieuw eenige honderden Nederlanders aangetreden, om de eed van trouw op den Fuehrer af te leggen. Reeds meer dan 20,000 Nederlandsche mannen zijn u hierin voorgegaan. Met Germaansche heldhaftige vastberaden heid strijden de Nederlandsche vrijwilli gers óan het Oostfront, die het mogelijk maakten, dat andere troepen zonder hin der van den vijand konden worden te ruggenomen Uitvoerig behandelde spr. de beteekenis van de af te leggen eed, die onze mannelijke belofte van trouw en offermoed is. Hierna wees de Leider er cp, dat het Nederlandsche volk, zal het kunnen le ven, ook soldaten moet hebben, die bereid, zijn, het vaderlandsche erfgoed te verde digen. De Nederlandsche soldaat van he den en morgen is echter soldaat van de Germaansche weermacht. Natuurlijk zou den wij gaarne zien, aldus Mussert, dat alle Nederlandsche jongemannen de Ger maansche wapenrok droegen, doch zoover is het helaas nog niet. Gij, mijn kameraden, verricht pioniers werk. Zoo ge hier staat, zijt gij niet voor het Oostén bestemd, maar ter verdediging van de eigen vaderlandsche'bodem. Dit uur kan spoedig slaan. De Leider besloot met de woorden: Wij hebben een onverwoestbaar vertrouwen Tn Adolf Hitler, die door God geroepen is. Europa voor de chaos te bewaren. Zoo zij de eed, die- gij op hem aflegt, u hei^ lig. Gedenkt uw roeping voor eigen land en volk, voor Germanje, voor heel het Avondland De komende „vrede". Minister Cordell Huil heeft in zijn rede, waarmee hij de „Veiligheidsconfe rentie" te Dumbarton Oaks opende, o. a. gezegd: „De organisatie tot het behoud van de vrede (na deze oorlog) is bij voor baat tot mislukken gedoemd, wanneer ze zoo noodig niet steunen kan op een sterke macht, die snel kan ingrijpen en vofko- men betrouwbaar is". Chineeschc tegenaanvallen. Het ziet er naar uit, dat in het gebied van Hengjang de Chineezen op groote schaal tegen de Japansche stellingen zul len oprukken; Tokio schat daar met 2U divisies de strijd te moeten aanbinden. Daaronder bevinden zich plm. 30,000 Amerikanen, die voor het grootste deel door de lucht wellen aangevoerd: para chutisten en artillerie; deze strijdkrach ten hebben zich bij Koenming en Kwei- lin gelegerd. Nieuwe aanvalstactiek der Britsche luchtmacht. Naar-de Duitsche luchtvaartdeskurvdige Karl Zeppelin meedeelt, passen de Brit sche bommenwerpers bij hun nachtelijke aanvallen (Kiel, Stuttgart, Stettin) nu een andere tactiek toe. Ze treden nu af zonderlijk op en richten zich niet meeï\ in massa op een enkele stad. Daarbij po gen xij dan de Duitsche afweer, wat be treft hun eigenlijke doelen in 't onzeke re te laten en te misleiden. Hierdoor bren gen de nachtelijke aanvallen voor beide partijen grootere moeilijkheden mee. (De nu ^eer ingewikkelde operaties eischen van de Britten diepgaande voorbereiding). Zeppelin verzekert evenwel, dat de Duit sche verdedigers er voor zullen zorgen, dat elke nachtelijke aanval voor de aan vallers een riskante zaak is. Arm Italië. Het staat er met het door de geallieer de bezette Italië niet bijster rooskleurig voor. De Manchester Guardian moet het met schaamte erkennen en hoopt nu maar, dat Churchill tijdens zijn verblijf op het Apennijnsch schiereiland met lei dende Italiaansche figuren voorzieningen heeft getroffen, om daarin verbetermg te brengen. Men ziet er zich voor de wel haast onmogelijke taak geplaatst, met ontoereikende middelen en beperkte be wegingsvrijheid tusschen ruines, welke nog steeds worden vermeerderd, „opbouw werk" tot stand te brengen. Het Engel sche blad wijst er op, dat het Italiaansche volk als geheel zich na zijn bevrijding al lerminst gelukkig voelt. De economischq toestand is er catastrcfaal, de levensmid delenpositie slecht, doordat de geallieer den minder voedsel ter 'beschikking la- tën dan de Duitschers! OP KOREA (Japan) werd een vlieg tuigfabriek gesticht; kostte 500 mill. yen. ITALIË. In Rome is veel goed nage maakt valsch geld in omloop. Werk van vaklui? IRAN. Sinds de gedeeltelijke bezetting door de Sovjets zijn 140,000 Iraneezen verbannen. ZUID-AFRTKA In Salisbury moesten weer 41 soldaten, me'est „boeren", -we gens dienstweigering terechtstaan. SPANJE. Drie communisten werden gearresteerd wegens een poging om bols jewistisch propagandamateriaal naar Sp.-Marokko te smokkelen. Het Spaanschc zeil-opleidingsschip „Elcano" maakt oen oefentocht naar Bra zilië en Argentinië. BR.rINDIE. Wavell wil van onderhan delen met Gandhi niet weten zoolang de ze van de Britsche voorstellen niets we len wil. In Br -Indië zal dit jaar vermoede lijk nog een grooter aantal menschen verhongeren dan vorig jaar. (Ionden). OP DE N W. BALKAN verloren com munistische benden in één week in één sector 3500 man aan dooden en nog een grooter getal aan gevangenen en ofrer- loopers. Bij Agram werd een vliegtuigmodel school voor de jeugd geopend. Bij het eiland Murter, N.% Dalmatië, zijn 45 schepen van communistische ben den buit gemaakt. Ze dienden voor de aanvoer van oorlogstuig, levensmiddelen, enz DUITSCHLAND, Als Himmler's plaats vervanger in zijn functie van bevelheb ber van het reserveleger is generaal Hans Juettner benoer^d. Een hooge onderscheiding heeft de Fuehrer verleend aan dr. ing. Schwerer, die op het gebied van duikbooten bijzon dere prestaties heeft geleverd In Duitschland moeten bedrijven, met meer dan 10 man personeel het loon voortaan per maand uitbetalen. In Hannover werd een openlucht bioscoop geopend. Rooken toegestaan. In Stuttgart komt er ook een. De Duitsche luit.-generaal Falley, ridderkruisdrager, is in Normandië ge sneuveld Naar aanleiding van berichten over een nieuwe Sovjet- tank wordt van Duit sche zijde verzekerd, dat ook de dikste pantserplaten niet bestand zullen blijken tegen de vernietigende werking van af- weerwapens als „pantserschrik" en „pant servuist". Lt.-generaal Von Draebisch-Waech- ter is in Normandie in c-en strijd van man tegen man zoo ernstig, gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Daar is geen menschelijk hart, Waarin de hoop nieHeefi. Daar is geen nacht zoo zwart, Die niet z'n sterren heeft. (P. A. de Genestet.) KONING MICHAEL WILSTRIJD STAKEN. NATIONALE REGEE RING GEVORMD, WpLKE DE OORLOG WIL VOORTZETTEN. Koning Michael van Roemenië heeft 't leger gelast, de strijd tegen Sovjqt-Rus-- land te staken. Hij ojithief Antonescu, den Roemeenschen Staatschef, van zijn functie en vormde, onder druk van Mos kou, een nieuwe regeering, waarin per sonen, die de geallieerden welgezind zijn, zitting hebben. Het zou een z.g. „demo cratische" regeering zijn. Het land wordt door deze regeering aan Mdskou uitgele verd. Intusschen is een Roemeensche natio nale regeering gevormd, die zich krach tig tegen de besluiten van Michael en zijn handlangers verzet. Zij richtte zich tot de bevolking met een oproep, om de strijd tegen de bolsjewisten, die het land met slavernij en ondergang bedreigen, voort te zetten. In het heele land zijn onlusten uitgebroken. (Zie verder 2e pa gina.) i Draganof, de Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken, heeft in het Parle ment een rede gehouden, waarin hij o. m. zeide, dat Bulgarije en Duitschland niet zoozeer door de wapenbroederschap ver bonden zijn als wel door het onrecht vaardige lot, beide landen na vorige oor log opgelegd. De betrekkingen met Tur kije, zeide hij, waren altijd goed. Met Rusland zijn ze vriendschappelijk. De oorlogsverklaring aan Engeland en Ame rika werd een vergissing genoemd, maar werd geweten aan Engeland, dat zijn garantiebeloften van 1919 niet nakwam. Voortgaande sprak Draganof over de politiek van koning Boris, dien hij een staatsman van Europeesch formaat noemdé. Hij verklaarde, dat zijn regeeting zicjh toelegt op voortzetting van deze po litiek, welke is afgebakend volgens deze gezichtspunten: 1. Vreedzame regeling van alle aange legenheden; 2. overeenstemming met alle naburige landen; 3 vermijding van de oorlog voor het Balkangebied. DENKT AAN „MOEDER EN KIND" IIUIS-AAN-IIUIS-COLLECTE 23 TOT EN MET 30 AUG. (BILDERDIJK). CORNEL1S TROMP 19.9.1629-29.5.1691). Zoon van M. H. Tromp. Kapitein' in 1650. Schout-bij-nacht in 1653na de slag bij 1 Livorho. Later luitenant-adn'iraal van Holland en West-Friesland. (O-H P.m Ook thans wéér strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee, in tiouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. (O-H P.m.). Zet ook gij u derhalve in voor de toekomst van uw volk en meldt u als vrij williger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17-45 jaar en kan ge schieden bij de Marine Annahmestelle West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, de aanmeldingsbureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kal- verstraat 143, en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98-100, bij alle Hafen en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen SS, Alle gewenschtc inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de marine als bij de Waffen-SS, wor den aan bovengenoemde adressen verstrekt. Oorlogsoplichterij in U.S.A. Het Amerik. tijdschrift „Women's Ho me Campaign" maakt eenige opmerkin gen over de gemeene wijze, waarop mis- dadigersbenden zich ten koste van Ame- rikaansche oorlogsweduwen en -weezen trachten te verrijken. Zij maken er b. v. hun werk van, Japansche en Duitsche radiouitzendingen te beluisteren en daar uit de namen van .Amerik. gevangenen te noteeren. Deze berichten geven zij dan aan de bloedverwanten tegen betaling Van 100 dollar door Andere individuen leggen zich toe op de bestudeering der verlieslijsten en melden zich dan aan bij de weduwen, onder voorwendsel, dat haar man hun geld schuldig is. V VREUGDE EN ARBEID- De vrouwen, wier echtgenooten in het buitenland werkzaam zijn, zullen thans meer nog dan voorheen in 'de gelegen heid worden gesteld, de voorstellingen' en uitvoeringen van „Vreugde en Ar beid" bij te. wonen. De leider van het Nederlandsche Arbeidsfront heeft name lijk bepaald, dat voor deze vrouwen de zelfde -gereduceerde prijzen zullen- gelden al§ voor hen, die aangesloten zijn bij het Arbeidsfront Deze bepaling geldt zoowel voor de voorstellingen als voor de cur sussen „Volksontwikkeling", „Lichame lijke Opvoeding" e.d., welke door de Gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het Ned. Arb. Front zijn georganiseerd. (Persdienst N.A.F.) Hevige pantserslag bij Rnseinen. Een Sovjet-pantserleger trachtle in Oost-Pruisen door te dringen, maar weid- bij Raselnen tot staan gebracht. Er ont wikkelde zich 'n gevecht van groote om vang, in de loop waarvan al het zwaTe materiaal van twee Sovjet-pantsercorp sen volkomen verloren ging. Van een doorstooten naar Duitsch grondgebied was geen sprake meer. Koerswijziging in Spanje. Vorig jaar zijn in Spanje onder in vloed van hetgeen in Italië voorviel, ver scheidene leden, onder wie oud-minis ters, uit de Nationale Raad der Falanx geslooten. De falangislische militie werd opgeheven en verscheidene politieke ge vangenen herkregen de vrijheid. Een wij ziging van het buitenlandsch-politieke beeld was hiervan het onvermijdelijk ge volg (Tel.) Luchtaanvallen op Japan kosten bloedige offers. Naar een Amerikaansch blad toegeeft, heeft de strijd op Saipan de Amerika nen in 2 weken tijds wel 9752 man ge kost Van de 30 bommenwerpers, waar mee de Amerikanen 22 Aug. een aanval op de T r u k-eilanden (Carolinen) waag den, keelden er zes niet terug. Van de vliegtuigen, die bij aanvallen op K i- oesjoe werden neergehaald, waren er drie door zich opofferende Japansche vlie gers geramd. Dit zegt iets voor de strijd- geest van de vliegers van Tokio. Intus schen treffen de Amerikanen in China grootscheepsche voorbereidingen voor luchtaanvallen op het Japansche moeder land. Sinds geruime tijd hebben zij, door aanvoer door de lucht hun steunpunt Tsjengtoe belangrijk versterkt Volgens berichten uit Japansche bron ging er per maand wel tusschen de 150 en 200 dui zend ton aan oorlogstuig heen. Blijkbaar staat Japan wel iets te wachten, maar reeds heeft Tokio de Amerikanen te ken nen gegeven, dat zij van een „warme" ontvangst. #d w.z. zware en bloedige of- Iers verzekerd -kunnen zijn. THANS 18 DOODEN TE MAASTRICHT. Het aantal slachtoffers onder de Neder landsche burgerbevolking als gevolg van de Anglo-Amerikaansche" luchfaanval op Maastricht op 18 Aug. is intusschen ge stegen tot 81 dooden, 72 zwaar- en meer dan 200 lichtgewonden. Er moet helaas rekening mede gehouden worden, dat nog een aantal zwaargewonden aan hun verwondingen zullen bezwijken. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1723. Anthonie van Leeuwenhoek sterft te Delft; 1883. Uitbarsting van de Kraka- tau; 1929. De „Graf Zeppelin" bereikt Los Angelos.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1