Beperkt Uw Electriciteits- verbruik Hst is llw eigen belang. jJf-VAN E/CfNTECi> U hebt garantie VERBITTERDE GEVECHTEN AAN DE FRANSCHE FRONTEN Nationale Regeering in Roemenie wil de strijd voortzetten BINNENLAND Wereldnieuws Hevige tankslagen aan Oostelijk front PUBLIEKE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris G. J. B. Mulder werden Vrijdag in De Linde boom voor de erven van mevr. Roeloffs- Dros publiek verkocht diverse graan- en kunstmestpakhuizen en een woonhuis te Oudeschild. Kooper was de heer J. W. Bonda, Oegstgeest voor de som van f 32,550. (f 8000 boven het bod). IN BESLAG GENOMEN. Van politiewege wordt medegedeeld, dat bij een bewoner van Eierland 4 var kens in beslag zijn genomen. Bij een kijkje op zijn bedrijf werden voorts in beslag genomen een partij generator- anthraciet, welke men tegen boter kon ruilen, en voorts een partijtje klompen, geleverd door een reeds eerder tegen de lamp geloopen .handelaar te Oude schild, onder dit beding: ,,Je geeft mij maar 2 pond boter voor drie paar klom pen. Wat je er meer voor maakt, is voor jou". Ook kwamen suikerbonnen voor klompen in aanmerking Voorts werd schoonschip gemaakt ten huize vah een buurman, die eveneens stilletjes 4 varkens mestte. Daar werden bovendien een karninrichting en een hoeveelheid gerst en haver, ,,voor de ei gen paarden", in beslag genomen WAT TEXELS AARDE BEWAARDE. 26. Zutphcnscho duit van 1687. Voorkant CIV ZVTPHANIA. Ach terkant: het gekroonde wapen van Zut- phen met twee leeuwen als schildhou ders. We hebben hier te maken met de koperen duit van de stad (CIVITAS) Zut- phen. Jaartal: 1687, (16 onleesbaar ge worden). Middellijn 20 mm. Waarde: een achtste stuiver. Ingezonden door mej. N. Eelman, De C. GEESTELIJK LEVEN. Kardinaal Maglione is, naar Milaan meldt, op 67-j leeftijd overleden. Mgr. Aalberse, rector van het St.-Ja- cobsgodshuis te Haarlem, is op 67-j. leef tijd overleden. Dr. Van 't Veer, Geref. predikant te Amsterdam, is na een ongesteldheid van twee dagen op 40-j. leeftijd overleden. De Kerkeraad van Kampen besloot de besluiten van de Generale Synode der Geref. Kerk voor niet-bindend te ver klaren. De Kerkeraad van Rotterdam- Delfshaven, waarvan prof. Schilder em.- predikant is, stelde zich met 55-26 st. ach ter de Synode. De Kerkeraad van Berkel- Rodenrijs erkent de schorsing van prof. Greydanus en het afzetten van prof. Schilder niet. De Geref. Synode heeft de betrokken kerkeraadsleden te Kampen voor drie mnd. geschorst. De oudste predikant van Geref. Kerk Rotlerdam-Delfshaven en 29 ouderlingen hebben in verband met dit besluit hun ambt neergelegd en de gemeenschap met deze kerk verbroken. ZOO SPRAK. Vlekke, adviseur van den Leider: Sta lin en het bolsjewisme zijn het eenige ge vaar voor Europa en ons land. De na- tionaal-soc alleen kunnen dit gevaar met succes bestrijden. Woudenberg, leider NAF: De vier ja ren oorlog hebben het inzicht van velen verdiept. Zij hebben beter leeren inzien, waar het om gaat. Na de overwinning zal het Nederlandsche volk tot een grootsche krachtsontplooiing komen, waardoor het een schitterende parel onder de Europee- sche volkeren zal zijn. Mussert: Alle onaangenaamheden zijn een#gevolg van de oorlog, die de natio- naal-soc. niet hebben gewild, maar die hun is opgedrongen. De Fransche re volutie en het Russische communisme hebben doorgewerkt, zonder dat de te genstand van buiten daaraan iets heeft kunnen veranderen. Zoo zal ook de natio- naal-soc. revolutie, ondanks alle tegen werking, doorwerken. Onze beginselen zijn juist en na het behalen van de zege praal zal het nieuwe Europa bestaan uit vrije volken, die in sterke gebondenheid kameraadschap, vriendschap, trouw en eer zullen samenwerken. Daarvoor te strijden is onze taak en onze roeping. N.V. T.E.M. V.V.S. „Verliesposten Voorkomend Systeem", bestaande uit vier diensten. Deze tijd is rijk aan veranderingen. Laat daarom uw onbetaald gebleven posten inschrijven bij Dienst IV van het V.V.S. VAN DER GRAAF Co., N.V. Amsterdam C.. Amstelstraat 14-18. Het was noodzakelijk de inschrij ving voor het bewerken van tabak van eigen teelt te centraliseeren. Deze regeling biedt uitsluitend voor- deelen. Geeft nog heden per brief kaart Uw naam en adres op aan Bureau voor de Kerftabak Industrie Afd. Amateur-tabak Rokin 93 Amsterdam-C. Shag - rook- oi pruimtabak Het Rijksbureau voor Tabak te Den Haag garandeert Je terugzending van bewerkte tabak zoowel naar kwaliteit als hoeveelheid. Vakkundige bewerking geeft geur en kleur aan Uw oogst C Verbitterde strijd aan de Seine. Zoowel bij Fontainebleau als ten N. van Mantes, bij La Roche-Goyen, werden over de Seine gestoken vijandelijke strijdkrachten teruggedrongen naar de andere oever der rivier. Omsingelingspo gingen werkten tot* op heden niets uit, hoezeer de Amerikanen met sterke ge motoriseerde divisies daar ook op aan stuurden. Ongehinderd trekken Duitsche troepen Z. van de Seine naar gunstiger gelegen stellingen op 'n korter front te rug. Zware gevechten woeden aan de bo venloop der Seine bij Arpajon, Corbeil en Melun. Twee bruggen over de rivier werden door bomtreffers verwoest. In luchtgevechten werden 11 toestellen neer gehaald. De aanvalsboog om Parijs is niet ver nauwd de laatste dagen. De halve kring loopt nu nog steeds van Rambouillet, W. van Versailles en W. van St -Germain- Etamps naar W. van Fontainebleau. Camouflage-wonderen. Wonderen van camouflage hebben de Duitsche troepen vertoond bij hun ge slaagde poging om in Normandië, ;n de driehoek Caen-Mortain-Argentan, aan de omsingelingsgreep. te ontsnappen. De Diutsche tonkformaties waren hier met struikgewas en zelfs met heele boomen zoodanig bedekt, dat het wel rijdende bosschen leken De list slaagde volkomen. De geallieerden werden misleid. Een cor respondent van de Daily Mail vroeg zich met verbazing gaf, hoe de Duitschers heb ben kunnen ontstoappen. Hij kwam tot geen andere conclusie dan deze: „De val werd te laat gesloten". De strijd in Bretagne. In de strijd tegen de vestingen in Bre tagne is nog weinig verandering geko men. De omgeving van Lorient stond aan zwaar vuur van Amerikaansche zijde bloot, maar tot een aanval kwam het daar nog niet. Van het front in Zuid-Frankrijk. In het zuiden volgt de vijand de Duit sche naar het westen gerichte bewegin gen tusschen de kust en de Durance. In Toulon en Marseille bieden de bezettin gen verbeten tegenstand tegen de in aan tal overmachtige vijand, die nog steeds doorgaat met de aanvoer van versterkin gen. Strategie is nummer 1. De Duitsche legerleiding is niet van plan zich door prestige-overwegingen te laten leiden, maar zal in Frankrijk zoo veel grondgebied prijs geven als noodig is om straks, na de samentrekking ha- rer krachten, d<? beslissende slag te kun nen leveren. Tijd en plaats laat zij zich niet voorschrijven; zij heeft haar eigen krijgsplan en wijkt daar niet van af. Landing aan de Golf van Biscaje. Dinsdag zijn de Amerikanen er in ge slaagd, een kleine groep strijdkrachten aan land te zetten bij St. Juan de Luz, een badplaats met kleine visschershaven aan de Golf van Biscaje, in de buurt van de Spaansche grens. Een hevige beschie ting van. de kust met scheepsartillerie was aan de operatie voorafgegaan. Ver geefs werd gepoQgd, aan de kleine groep versterkingen toe te voeren. Nu de Roemeensche staatschef Anto- nescu door de laffe daad van den koning en zijn verraderskliek ten val is gebracht, heeft zich een Nationale regeering ge vormd, die in haar oproep tot het Roe meensche volk o m. het volgende zegt: „Land en volk zijn in groot gevaar nu we smadelijk zijn verraden en ons land werd overgegeven aan onze doodsvijan den, de bolsjewisten. IIntusschen staat het vliegtuig klaar voor koning Michael om hem naar het buitenland te brengen, waarheen hij ook het gestolen goud ge zonden heeft. De Nationale regeering is vastbesloten het land niet in handen der bolsjewisten te laten vallen en spoort elke Roemeen aan, geen gevolg te geven aan het bevel van den koning en verzet te bieden tot het uiterste. Niet versagen, maar weerstand bieden tot de laatste ademtocht. Reeds is de bolsjewist door jarenlange strijd heel erg verzwakt Wanneer we standhouden, wordt Roeme nië gered. Leve, Roemenië." Het verraderlijke besluit van den nog jeugdigen koning Michael heeft vooral in Duitschland diepe verontwaardiging gewekt, te meer, daar men aan de trouw van den Roemeenschen bondgenoot in 't geheel niet twijfelde. In zijn proclamatie verklaarde de koning o.m., dat hij van het begin af wel geweten had, dat de oorlog voor Roemenië verloren was. Maar hoe heeft hij het dan zoo ver laten komen! Duizenden zonen van Roemenië vielen in dappere strijd op het slagveld. Vergeefs waren hun offers! Geen won der, dat krachtig verzet niet kon uitblij ven en alles in het werk wordt gesteld om het land niet een gemakkelijke prooi te doen worden van den bolsjewistischen beer. De Ned. Scheepsbouwmij. te Amster dam bestond gisteren 50 jaar. Door van 14 m. hoog te vallen is te Heerlen een mijnarbeider overleden. Doordat hij een trap kreeg van een veulen is te Wolfaartsdijk (Z.) een jongen gedood. Twee controleurs van het Rijkskolen- bureau te Arnhem lieten zich elk voor f 750,omkoopen. Tegen elk werd twee jaar, met aftrek, gevorderd. Ten nadeele van een dierenarts te Rot terdam werden een fiets en een tasch met twee injectiespuiten en een fleschje strichnine (zwaar vergif) gestolen Door een onbekende man werd te Zeist een controleambtenaar, die een foiewieler aanhield, lafhartig van achter beschoten en hierdoor gedood. Negentien maanden werd gevorderd tegen den 33-j. bakker Buwalda te Wie- ringerwerf, die tennadeele van loodgieter Geertsema een schaap van het voetbal veld stal. Een geit haalde in een onbewaakt oogenblik uit het jasje van eeri arbeider te Loosduinen een leeren portefeuille. De sik peuzelde daaruit een bankbiljet van f 25 en een van f 10 en 's mans rookers- kaart op. KUNST EN KULTUUR. Letterkundige prijzen. Op het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten zijn de letterkundige prijzen uitgereikt verworven door dr. D. Kalma te Hui- zum, Henn Bruning te Wassenaar, Cor Bruyn te Hilversum, Nico de Haas te Amsterdam, Leonard Roggeveen te 's- Gravenhage en mevrouw Janine de Jong- Snijder van Wlssekerke te Amsterdam. TEX. BOYS-NIEUWS. Om ons gereed te maken voor de ko mende competitie spelen we Zondag avond 7 uur een vrienschappelijke wed strijd tegen 't bekende Bermann II. Zorg in conditie te zijn en op tijd te komen. (Zie elftal in kastje en adv.) C.G S V. TEXEL Uitslagen: Maandag: V. d. Mei-Schoon- berger 5-0; Woensdag: Eelman-Bermann 2: 3-1; Donderdag: Schoonberger-Ber- mann 1: 3-6. Doordat fa. Eelman, na spannende strijd, van Bermann II won, zijn Fa. Bruin, Hollander en Eelman gelijk geko men, zoodat nog 2 beslissingswedstrijden noodig zullen zijn om voor afd. „Lagers" een kampioen te kunnen aanwijzen. A.s. Zondag: Texel 1-Succes 1, Texel 2 kan een goede en leerzame partij wor den a.s. Zondag. Succes heeft eenige zeer goede krachten gekregen, zoodat er wel heel „serieus" dient te worden gespeeld. Ook Texel 2 kan een aardige partij worden. Ook hier geldt: aanpakken, zeer snel handelen, doorgeven, vnjloopen, po sitie kiezen. Aan belangstelling zal het stellig niet ontbreken. Training. Niemand blijve zonder afbe- richt weg. Allen present) Adsp. om 6 uur, leden 7,30 uur. D. D. de De trage mensch spreekt van morgen 3 actieve van vandaag. j Turkije en Zweden breken met Vichy Zweden besloot de diplomatieke be trekkingen met de te Vichy zetelende Fransche regeering te verbreken. Turkije nam eenzelfde besluit. Politieke partijen in Hongarije ontbonden. Met onmiddellijke ihgang zijn in Hon garije alle politieke partijen ontbonden. Elke politieke actie is er verboden. De vermogens dier partijen zijn geblokkeerd. Misbruik van hospitaalschip. De Britten vervoerden met het Neder landsche Roode-Kruisschip „Oranje" 300 Zuidafrikaansche soldaten van Durban naar Suez Deze soldaten droegen wel roode-kruis-banden, maar behoorden niet tot het verplegend personeel. De V-l een verschrikkelijk wapen. De Daily Mail betreurt, dat de gebrui kelijke jachtvliegtuigen veel te langzaam zijn om de V-l met succes te kunnen bestrijden; De Times klaagt: „We leven dag en nacht, met uitzondering van korte tusschenpoozen, in de schuilkelders; de Daily Herald kan niet ontkennen „dat de uitwerking van de vlieg€hde bommen ontzettend is". Bloedige strijd bij tropische hitte. Het zwaartepunt van de strijd in Italië ligt in de Adriatische sector, waar de geallieerden met vele pantserwagens, gesteund door zwaar artillerievuur, ter. aanval gingen. Bij tropische hitte kwam het tot bloedige gevechten op korte af stand. Op één plaats werden van de 100 tanks er 17 buiten gevecht gesteld. Na zonsondergang trokken de Duitsche troe pen zich op de N.-oever van de Metauro terug. De Duitsche tactiek in Zuid-Frankrijk. In tegenstelling met de strijd, welke zich na de invasie in Normandië ontwik kelde, was in Zuid-Frankrijk van intense Duitsche weerstand geen sprake. Naar NCD meldt, wordt vermoedt, dat hier door de Duitsche opperbevelhebber, kol.- generaal B 1 a s k o w 11 z, een andere tac tiek wordt toegepast. De werkelijke te genstand zou pas verder landinwaarts worden geboden. Daar kan men niet al leen van de gunstige terreingesteldheid profiteeren, maar ook buiten het Brit- sche scheepsgeschut blijven. De Oostpruisische verdedigingslinie. Twaalf uur nadat het bevel daartoe was gegeven, waren reeds 60,000 mannen tusschen de 16 en 65 jaar aan het werk. om de Oostpruisische grens te versterken en twee dagen later was het aantal werkkrachten al tot een kwart millioen gestegen. Dat de Sovjets deze verdedi gingsgordel niet gering schatten; blijkt uit het feit, dat ze er dag aan dag hun luchtaanvallen op richten, terwijl ook hun artillerie met granaten niet zuinig is. De Gauleiter Koch verzekert, dat de zoo versterkte oostgrens een beveiliging van de gevechtskracht en van het moreel van den Duitschen soldaat beteekent. DE DAG ZAL KOMEN. Op $e-n> bedrijfsappèl verklaarde Reiehs- organisationsleiter Dr Ley o.a.: De dag zal komen, dat wij weer aan bod zijn.* Overal in Duitschland stroomen nu dui zenden en nog eens duizenden nieuwe ar beiders naar de fabrieken en naar de weermacht om de Duitsche a pantservuist voor de beslissende ronde zoo sterk te maken, dat wjj de eindoverwinning kun nen behalen. GEBREKKIGE GROENTEN- VOORZIENING Het blijkt elders in het land met de groentenvoorziening slecht gesteld te zijn. Het Nationale Dagblad spreekt zelfs van een chaos en geeft een verslag van de door Mr. Rost van Tonningen, secr.- generaal van het Dep. van Bijz. Economi sche Zaken in Hilversum gehouden rede voering, waarin deze met kracht en klem verbetering van die schandalige toestand üischt. De functie van leider van het '.Plaatselijk Verdeelkantoor" blijkt niet overal in vertrouwde handen te zijn. In de eene plaats saboteert de man gewoon weg om de boel in het honderd te' laten loopen, elders is daarmee iemand be last, aan wie reeds zware straffen we gens sluikhandel werden opgelegd. Waarom, vroeg spr., worden dergelijke economische misdadigers" niet doodge schoten7 Waarom staat men sabotage toe? Ons program ligt gereed. Wij ver langen, dat de vervloekte slappe geest in ons land eindelijk wordt uitgeroeid. GEMEENSCHAPSBEDRIJFSSCHOOL voor de kleedingïndustrie. Begin Sept. zal te Amsterdam een Ge- meenschapsbedrijfsschool voor de Klee dingïndustrie worden geopend, tot wel ker oprichting een 5-tal bedrijfsvoerders in samenwerking met Het Nederland sche Arbeidsfront het initiatief heeft ge nomen Het leerplan omvat meer dan een bedrijfsopleiding in de engere zin; ook aan voortgezet lager onderwijs en lichamelijke opvoeding is op het lesroos ter een plaats ingeruimd. De school be oogt het volledig opleiden van meisjes tot industrienaaisters en wel dusdanig, dat zij na afloop van de cursus voor elk soort kleedingindustriebedrijf bruikbaar zijn. Deze veelzijdige cursus, welke bij de lagere school aansluit, duurt drie jaar en gedurende die tijd ontvangen de meis jes bovendien een geldelijke toelage. Ten einde naast het op de gemeenschapsbe- drijfsschool geleerde ook een grondige practische ervaring op te doen, worden zijop basis leerlingovereenkomst in be drijven geplaatst. (Persdienst NAF). GELE 1NVVONERSKAARTJES. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat gedurende de eerste dagei van de volgende week, steeds des voor* middags van 911,30 uur, gelegenheiJ bestaat tot het doen afstempelen van di z.g. inwonerskaartjes op de Ortskomman dantur te Den Burg alhier, Texel, 25 Augustus 1944. De Burgemeester van Texel RIJK DE VRIES A Ten zuiden van Warschau wisten de Duitsche troepen zich, ondanks zware Sovjetaanvallen, niet alleen te handha ven in een tegenaanval werd zelfs een plaats heroverd. Buitengewoon hevig was de strijd W. van Bialystok, maar de bolsjewisten slaagden er toch niet in, de Duitsche linies meer dan drie km. weg te dringen. Door het opzetten van een fer me tegenaanval met Tijgertanks werd 'n overhooploopen en omsingelen der Duit sche formaties voorkomen. Krachtdadig ingrijpen in de noordelijke sector heeft de Duitschers weer in het bezit van de stad Efgil gesteld. In het zuiden maken de bolsjewisten van de door het verraad van koning Michael ontstane verwarring gebruik door verder op te rukken Door het uitvallen van Roemeensche troepen, die aan 't bevel van Michael om de strijd te staken gevolg gaven, hebben de Duit sche troepen zich op Sereth en Proeth moeten terugtrekken. ALGIERS. De Britsche minister Attlee is in Algiers aangekomen. BALKAN. In alle Balkanstaten is de vlasteelt de laatste jaren zeer uitgebreid (olie en vezelstof!) EGYPTE. Te Alexandria werden acht Grieksche muiters ter dood, anderen tot straffen van 17-20 jaar veroordeeld. OPPER-EGYPTE wordt door een sprinkhanenplaag van drie-, viermaal de normale omvang geteisterd. SPANJE. De in de burgeroorlog ver woeste universiteitsbibliotheek van Ovie- do is weer nieuw ingericht. Ze overtreft de oude in omvang en kwaliteit. ARGENTINIË De V. S. willen heel Amerika onder hun voogdij stellen om na de oorlog elke oppositie te kynnen onderdrukken. ZUID-AFRIKA. Kaapstad meldt nu, dat van 150 millioen sinaasappelen bij gebrek aan scheepsruimte het grootste deel waarschijnlijk naar de mesthoop zal gaan. ENGELAND. Het watergëbrek in Groot-Londen wordt met de dag groo ter. (Observer). Sinds de invasie begon zijn al 20,000 zwaar gewonde Britten en Amerikanen naar Engeland overgebracht. ZWEDEN. In de bij Stockholm getrok ken gemeenten Spanga en Haesselby zul len 50,000 woningen worden gebouwd. Via Stockholm zullen weer zwaar gewonde Duitschers en Britten (dokteis en verplegend personeel) worden uitge wisseld. VEREEN. STATEN. Senator Mc Kellar zou willen, dat Engeland de Bermuden aan de V S. geeft. De V.S. hebben in Br.-Indië nu een grooter luchtmacht dan Engeland. Een joodsch fabrikant te New Yer- sey is gearresteerd, cmdat hij van val schermgaren „zwarte" dameskousen ver vaardigde. De Amerik. generaal Warton is in Frankrijk gesneuveld. De V S. moeten hun wapenproductie opvoeren nu zij in Frankrijk zooveel ma teriaal verbruiken. MEDEDEEL1NGEN PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIKN8T Uitreiking bonkaarten 10e periode. Midden-Eierland op Maandag 28 Aug a.s. op Hoeve YVageningen: 10-11 uur nrs 130; 11-12 nrs 3156; 12-1 nrs 57—92; 2-3 nrs 93—126; 3-4 nrj 127 en hooger. Den Burg op Dinsdag 29 Aug. a.s. in het Fanfaregebouw voor wijk B: 9-10 wijkfcB nrs 78—111; 10-11 wijk r.rs 112—143, 11-42 wijk B nrs 144—165; 12-12,30 wijk B nis 166—178; 2,30-3,30 wijk B nrs 179 en hooger; 3,30-4,00 voor hen, die om geldige reden verzuimden hun bonkaarten af te halen Medegebracht moeten worden de nieu we stamkaarten en de nieuwe inlegvel len. Zelfverzorgers dienen hun zegel boekje mede te nemen. Zelfverzorgers van aardappelen bovendien bon203 Alge meen en bon B65 Reserve. (Publ. 171.) Aardappelen. Van 27 Aug. t.m. 2 Sept. op bon Aardapp. 36 lVa kg.; bon Toeslag 36 1 kg. Boterbonnen 34A en B inleveren. Te beginnen September zal op een deel der boterbonnen margarine verkrijgbaar zijn. Boterbon 34B vandaag voor margarine en bon Boter 34A voor boter inleveren. HANDEN INEEN VOOR WI N T ERHULP. Gironummer: 5 5 5 3. N GREEP UIT T RADIOPROGRAMMA Zondag: 8,De zin van het boer zijn, Maandag 13,Over aardappelkeuring 18,45 Praatje van Max Blokzijl. Dinsdag: 13.Duitsche veefokkerij. Woensdag: 13,Bezoek aan een groote boerderij'in de Wieringermeer; 20,15 Van heem en hoeve, huis en hof. TEXELS BIOSCOOPTHEATER. CIRCUS RENZ. Dit is niet alleen maar een circusfilm ze geeft de boeiende historie van Ernst Renz, die, begonnen als arm kermisrei- zigertje, het tot eigenaar van een we reldberoemd circus brengt. Een film, waarin het aan spanning niet ontbreekt Onder regie van Rabenalt is hier een meesterwerk tot stand gebracht. René Deltgen, Paul Klinger en Angelika Hauff laten zich hier van hun beste kant zien. (J. de W.) KATHOLIEKE KERKLIJST. DEN BURG. Zondag: Biechtgel. 7,30-8. Missen in Den Burg en Den Hoorn om 8 en 10,30; in Oosterend 10,30. Communie-uitreiken onder alle Missen en ook 7,30 en9,30. Lof 7 uur. Deze week: Missen om 7 en 7,45. Communie-uitr. voor en onder alle Mis sen, Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag ook 6,30. Maandag en Dinsdag om 9,30 gez. huwelijksmis. Dinsdag en Zaterdag H. Mis in Oosterend, Woensdag in Den Hoorn Woensdag 7,30 lof t.e.v. H. Joseph Donderdag 8-9 biechtgel. Vrijdag: le Vrijdag, 7,45 gez. H. Mis. 7,30 u. lof. Vrij dagavond 7,30-9 biechtgel. in Oosterend. Zaterdag le Zaterdag, 's av. 6 u. rozen krans met meditatie. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL. van 19 tot en met 25 Augustus 1944. GEBOREN: Johannes zv Klaas van den Bout en Marietje Petronella van der Slikke. Arien Cornelis zv Jan Verberne en Afra Anna Commandeur. Pieter Annt zv Gerrit Betsema en Trijntje Slik Hendrika Klasina dv Maarten Hoogesteger en Maartje Blom. ONDERTROUWD: Jonas Schagen en Trijntje Keuning. Bernard Beuving en Christina Jacoba Mosk. GETROUWD: Cornelis Antonius Wit- siers en Dijtje Nieuwenhuizen. OVERLEDEN: Geen. OKVONDEN VOORWERPEN een portemonnaie. LAATSTE NIEUWS Jan Saai heeft als voorman van Ned Landstand op verzoek eervol ontslag ge kregen. De Hongaarsche regeering is gewij zigd. Hoe is nog niet bekend. Londen meldt grooter V-l-schade dan ooit tevoren. Moskou eischt, dat Roemenië met de Sovjets meestrijdt tegen Duitschland; het zal dan pas de oorlog tegen Roemenie staken. In Duitschland worden 1 Sept. alle theaters (bioscopen uitgezonderd), en de meeste vakscholen gesloten; de pers zal nog meer worden beperkt. Ook is er een vacantieverbod uitgevaardigd. In buitenwijken van Parijs worden zware gevechten geleverd met in het W. binnengedrongen strijdkrachten Ook met terroristen, die zich in het Louvre verschansten. Duitsche troepen hero verden La Roche a. d. Seine. De geallie- eerden werden verhinderd, W. van Me lun over de rivier tc trekken. Zware ge vechten bij Evreux. Bres in Duitsche li nie bij Elboeuf werd gesloten. - Duitsche troepen trekken ongehinderd in richting Lyon; in het gebergte O. van de Rhone zware gevechten.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 2