rtl (fixrdetmw TWEE 1 Norka CLOTILDE. %\\llllllllllllllllll/ CHAUFFEURS/ Q/» zo» f Dorschtarief Oogst 1944, provincie Noord-Holland BINNENLAND fes ledore gozonda Nederlander rusichen 17 on 45 |aor kan g* plaatst worden als CHAUFFEUR bij N S K K -Trans- porleonhedon. Zij, die niet kunnen autorijden ontvongen een ft OPLEIDING TOT CHAUFFEUR, ft Gedurende dezen opleidingstijd wordt het volledige loon enz. uitbotoold Oicnstnemors zijn vrijgesteld von arbeidsinzet. Bolostingvnj loon, zokgeld, kindertoeslag, vrije kleeding, lig ging, vorpleging cn sociale verzekering De gezinnen wordon biigostoon door overol in den lande oanaestelde verbinding» ""■nnen. Zij, die roeds in het builenlonel zijn towerkgostold. komen niet in aanmerking Inlichtingen en aanmelding biji N S.K.K.-ER5ATZOICNSTSTEILI - LANGE VIJVERBERG 10, Oen Hoog» Tolofoon 183410 - App. 2671 vlugkokend vlugkokende roggevlokken een zuiver product en pittig van smaak; vraag uw winkelier. Zie de practische recepten op het pak Quaker Oats-Graanproducten N V. THEE WAS HEERLIJK tabletten zijn UITMUNTEND ZAL WEER VERRUKKELIJK De wedstrijd gewonnnen! Pannekoekenfuil! ;,v RECEPTEN. Tomatenvla. Neem op 500 gr. tomaten 2 dl water, 25 gr. aardappelgriesmeel, 40 gr. suiker. De tomaten schillen na ze in kokend water te hebben gedompeld. Ze met het water ongeveer 10 minuten koken tot ze zacht zijn Ze fijn wrijven (en naar verkiezing zeven), weer aan de kook brengen en de suiker en het gries- meel in de kokende vloeistof strooien. De vla onder af en toe roeren gaar koken (ongeveer 10 mnt.), koud laten worden In een glazen schaal overdoen en als des sert opdienen. NUTTIGE WENKEN. Groentêninmaak. Tuinboonen, spercie- boonen, enz. kunnen niet in ongekurkte flesschen worden ingemaakt. Dit kan aL- leen met groenten en fruit, die een be paald zuur afscheiden, dat conserveerend werkt Andere groenten en ander fruit moeten gesteriliseerd worden in potten met riiigen, enz. Jaminmaalc. Giet de paraffine op de jam, als deze nog heet is. In een koele, droge kelder w de jam zoo uitstekend te bewaren. Jus krijgt beter smaak en aroma en hoogcr voedingswaarde door toevoeging van een tomaat. OVER DE VROUW. Wees wat ge zijl, dat is een vrouw. Zijt ge meer, dan zijt ge er geen. (Shakespeare). FRUIT. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat binnenkort ook ten behoeve van de Tcxclsche bevolking fruit beschik- baar zal worden gesteld. Het fruit zal worden verkocht door de volgende groenteboeren: M S. Lange veld; II. Maas; G. v. d. Vis; K. Wetsteen, te Den Burg; W. J. Vendel te ZuidJiaf- fel; W. Ie Noble te Den Hoorn; F.^vik- kert en A. Langeveld te Eierland; Gebrs. Daalder en P. Burger te Oosterend; J. Mets te Oudeschild en B. Kramer, tijde lijk te De Waal. Om voof het bekomen van fruit in aanmerking te komen zal het gezins hoofd zich vóór Zondag 3 September 1944 moeten laten inschrijven tusschen 9 en 12 uur of tusschen 14 en 18 uur ten huize van den heer J. Bruin Wz., Wever straat 17. te Den Burg op Texel, onder opgave van het aantal gezinsleden, naam, voornamen, woonplaats en adres van 't gezinshoofd, alsmede den naam van den groenteboer, van wien men fruit wenscht te betrekken. Het aantal commensaals moet daarbij afzonderlijk worden opge geven. De opgave kan zooweLmondeling als schriftelijk worden gedaan. Door tusschenkomst van de groenteboeren worden geen opgaven aangenomen. In de keuze van den groenteboer is men vrij. De vroegere inschrijving voor het betrekken van fruit is vervallen. Met na druk wordt er op gewezen, dat geen fruit verstrekt wordt aan hen, die zich niet tijdig hebben laten inschrijven. On juiste opgaven worden ter zijde gelegd. Texel, 22 Augustus 1944. De Burgemeester van Texel. RIJK DE VRIES Rundcrhorzelbcstrijding is nu plicht voor iede.ren veehouder. Hooi moet zweeten. Opstijgende dam pen moeten een uitweg kunnen vinden. Koolzaad geeft max. -opbrengst bij tij dig zaaien, dichte stand, Ilink stikstof. VERVOLGVERHAAL. Door L. HERBST. o 28.) Laat u het verleden nu rusten, oom. en maakt u zich geen zorgen over mij. Ten zeerste ben ik u nog dankbaar voor al, wal u mij heeft laten leeren, want die kennis is méér waard dan alle geld en goed, omdat niemand je die ont nemen kan! Met tranen in de oogen antwoordde de oude heer: Het staat je op het gezicht te lezen, kind, dat je vandaag veel te veel °P Je genomen hebt. De hemel schenke er je de kracht voor. Op dit oogenblik trad Leonharcl bin nen. Hij keek haar vorschend aan; zij begreep, wat er komen zou, en dat werd haar danook niet bespaard. Het bezorgde je zeker wel een on verwachte vreugde, nichtje, dat je een brief kreeg van je geliefden Rudolph? Ja, dat was me een ware verrassing. DREIGENDE BOSCH- EN BOERDERIJBRAND cloor flink optreden voorkomen. Woensdagmiddag 16 Aug. raakte in de onmiddellijke nabijheid der dennenbos- schen een stuk woeste grond, weelderig met nu kurkdroog gras en hei begroeid, in brand, en wel door vonken, die van c-en in brand gestoken hoopje ruigte oversloegen Jeugdige arbeiders, die in de buurt werkten, slaagden er vrij spoe dig in, het vuur meester te worden. Toen ze dachten, dat de roode haan, de strijd had opgegeven, begaven zij zich weer naar hun werk, maar al spoedig ontdek ten ze, dat er wederom op dezelfde plaats brand was ontstaan. Nu greep het vuur zoo vlug om zich heen, dat meer hulp moest worden ingeroepen. Verscheidene omwonenden namen aan het blusschings- werk deel. En dat was maar goed ook, want de boerderij, bewoond door de fa milie W. Barhorst liep gevaar en ook was het overslaan van de brand naar de den- nenbosschen niet denkbeeldig. Intusschen was ook de brandweer te hulp geroepen. Onderwijl zwoegden men met man en macht verder enmet succes. Toen de brandweer arriveerde, was het gevaar bezworen. Een kleine oorzaak (brandend hoopje ruigte) had ernstige gevolgen kunnen hebben. Vooral nu de velden door de droogte zoo licht ontvlammen. Laten we bij het verbranden van ruigte toch de grootste voorzichtigheid betrachten! J. VOOR DE JEUGD. GEBR KNOPENSCHAAR. 21. Intusschen besloot broer Jodocus, die zich thuis „zat te vervelen, zichzelf eens op 'n gezellige wandeling te ontha len. ,,Want", dacht hij, „vertier heeft 'n mens nodig en ik zal er beslist van op frissen!" Maar, o wee, daar kwam hij Joris tegen, die nog steeds vol wraak zucht rondliep en hem natuurlijk voor Pieter aanzag! RIJ/VlELARIJTJt illinium ZOMER. Wie zag er ooit een zomertje Als v/ij dit jaar beleven? Het lijkt w$l. of natuur ons thans Met rente t'rug wil geven, Wat zij in vorige getij'n Aan goeds ons heeft onthouden, 'Toen wij niet anders kregen dan Maar koude-koude-koude. Maar altijd énkel zonneschijn, Komt toch ook niet gelegen, \Ve b'hoeven net zoo goed op tijd Een lekker buitje regen. Zoo is het in het leven ook, 't Een kan niet zonder 't ander, En valt het soms niet mee, zet dan De tanden op elkander. HU1B DE RIJMELAAR. ^Heb je een brief van je man gehad? yroeg de oude heer. En daar heb je mij niets van gezegd! Ik heb 'm nog niet geheel gelezen, oom. Het meisje kwam me toen Juist roepen. Och, dat spijt me, kind! Ga dan gauw terug naar je kamer en put kracht uit de vreugde, want je ziet er net naar uit, of je veel inspanning achter de rug hebt. Ja, je bent bleek, Clotilde. De brief droeg geen Amerikaansch poststempel. Je man is zeker'al op de terugweg Dat schijnt wel zoo. Ik zou nu graag verder lezen, als je het goed vindt? Zonder het antwoord af te wachten, verliet ze het vertrek Op haar kamer aangekomen, las ze de brief nog eens door, van het begin tot het einde, maar ze scheen er niet de minste troost uit te vinden. Ze sloeg haar mantel om, trok haar voile voor het gelaat en verliet het huis aan de achterkant, door een poortje in de tuin. Steeds liep ze maar verder, tot ze op het kerkhof, bij het wei-onderhou den graf van haar kindje stond. Toen Het Hoofdbedrijfschap voor Akker bouwproducten voor de provincie Noord- Holland heeft de volgende tarieven vast gesteld: 1. Voor het dorschen van granen, zaden en peulvruchten oogst 1944 en het persen, dan wel na dorsching binden van het stroo, mag een vergoeding in rekening worden gebracht,welke is berekend, het zij naar dehoeveelheid gedorscht product, hetzij naar de tijdsduur van het dorschen; met dien verstande, dat afgerekend wordt zooals voor oogst 1943 gebruikelijk was, tenzij partijen anders overeenkomen. 2. De in lid 1 bedoelde vergoeding, be rekend naarde hoeveelheid gedorscht pro duct,mag per 100 kg ten hoogste bedra gen: f 0,85, (Wieringermeer f 0,70) 3. De in lid 1 bedoelde vergoeding, be rekend naar de tijdsduur van het dor schen, mag per dorschuur ten hoogste be dragen: met uitzondering Wieringermeer) bij gebruik van een dorschmachine met een normale capaciteit per uur van: 1500 kg of meer f 10,25; 1200 kg,-1500 kg f 8,75, 1000 kg-1200 kg f7,25; 800-1000 kg. f 5.75; 600-800 kg, f4,25; 600 kg. of min der f3,75. 4. Boven de vergoedingen, vermeld in de leden 2 en 3 mag in rekening worden gebracht: a. indien meer dan twee in dienst van den dorscher zijnde personen bij de dorschmachine werkzaam zijn; het werkelijk" aan deze meerdere personen betaalde arbeidsloon, voorzoover wette lijk geoorloofd, vermeerderd met de so ciale lasten, gezamenlijk tot een maxi mum per persoon van f 0,60 per 100 kg. gedorscht product, indien in tarief loon en met het werkelijk aan die meerdere per sonen betaalde arbeidsloon per wer kelijk dorschuur, voor zoover wet telijk toelaatbaar, verhoogd met .dê sociale lasten, indien in uurloon wordt gedorscht; b. de betaalde kosten voor het bij het binden en persen van 't bij de dorsching verkregen stroo gebruikt touw en draad, welke onderscheidenlijk ten hoogste, per 1000 kg. stroo mogen be dragen bij gebruik van een draadpers f 1.stroobinder, waarbij het stroo met 1 band wordt gebonden f 1,35, 2 bands f 2,20 en bij een touwpers f 1,65, met dien verstande, dat, wanneer bij gebruik van een touwpers het stroo met 1 band wordt gebonden, hiervoor f 1 mag worden gere kend; c. een bedrag van f 5 als vergoe ding voor het vervoer van de dorschma chine naar de plaats waar de dorsching wordt verricht, met dien verstande, dat het vervoer plaats vindt over een afstand van ten minste 50 meter; d. bij dorsching met behulp van een zelfvoeder en-of kaf- blazer; f 0,04 per 100 kg. gedorscht pro duct dan wel f0,50 per dorschuur voor elk dezer apparaten. 5. De vergoedingen, vermeld in de le den 2 en 3, worden met f 0,05 per 100 kg. gedorscht product onderscheidenlijk met f 0,50 per dorschuur verminderd, indien het bij de dorsching verkregen stroo dooi den dorscher niet wordt gebonden of ge perst. 6. De vergoedingen, vermeld in de le den 2 en 3 worden, indien het dorschen plaats vindt met een dorsch-machine, aangedreven door een electromotor, ver minderd met f 0,25 per 100 kg. gedorscht product onderscheidenlijk met: bij het gebruik van een dorschmachine met een normale capaciteit per uuc van: 1500 kg of meer f3,75; 1200-1500 kg f3,-, 1000-1200 kg. f2,50; 800-1000 kg f2,—; 600-800 kg. f 1.50; 600 kg. of minder f 1,25. 7. Indien de dorsching plaats vindt met een dorschmachine aangedreven dooi- een electromotor, mogen de in de leden 2 en 3 vermelde vergoedingen, met inachtne ming van de in lid 6 gestelde verminde ring worden verhoogd met: a. de wette lijk toelaatbare kosten voor de bij de dorsching verbruikte electrische stroom b. de wettelijk toelaatbare kosten van aansluiting voor electrische stroom. Toelichting electrisch dorschen Voor Noord-Holland worden de kosten voor aansluiting, genoemd in art. 7 sub b met den loondorscher verrekend in de vorm van een heffing. Deze bedraagt f 0,16'Ai per Kwh., verminderd met de on der art. 7 sub a. genoemde stroomkosten per Kwh. Zondags mag in Nijkerk niet in zee worden gezwommen. (Barnev. Crt.) Twee bloeddorstige honden hebben te Oeffeit 26 konijnen doodgebeten. Ilondenziekte maakt door ontbreken van medicamenten ter voorkoming en bestrijding veel slachtoffers. Bij het duiken stiet te Aarle-Rixtel een 27-j. zwemmer op een hard voorwerp. Hij verloor daardoor het leverv Door een bakfiets werd de 72-j. mw. J. L. te Groningen zoo aangereden, dat ze een heupfractuur bekwam. Zeilen cn roeien op Brasemermeer en Westeinderplas is van zonsopgang tot zonsondergang toegestaan._ Geen gas en geen licht krijgt ieder te Breda, die zonder vergunning van het evacuatiebureau blijkt te zijn verhuisd. Bij werkzaamheden op het dak van zijn woning werd te Uitwierden (Delf zijl) de 41-j. melkrijder Tooi door electr. stroom gedood. Een muizenplaag teistert de Maatpol- der bij Eemnes. Men tracht nudoor be smetting typhus onder het gedierte te veroorzaken. Rijkspostspaarbank. In Juli werd 31 millioen ingelegd, 10 mill, terugbetaald. Algemeen saldo tegoed eind Juli 925 mil lioen (v.j. 689 millioen). In spoorwegcoupé's zijn jongehu Lc- neden de 21 jaar op aanwijzing van fle beambten verplicht, hun plaats af te staan aan personen van minstens 40 jaai of aan kennelijk invaliede of zieke per sonen. s Zeven dokters en tandartsen te Ifot- terdam werden door twee 21-j. personen, een monteur en een timmerman, opge licht. Terwijl de een tijdens net spreek uur de dokter uitvoerig over zijn „ziekte" vertelde, stal de ander, wat los en vast was: kleeren, kleedenf tafelzilver, eetge rei begaven haar krachten haar en bewuste loos viel zij neer. Een medelijdende vrouw, die een graf in de nabijheid bezocht, schoot ijlings toe, bracht haar weer bij bewustzijn en hielp haar op, waarna zij vroeg: Zal ik verder met u meegaan? Waarheen? prevelde Clotilde. En toen zei ze hardop: Weet u, waar u mij een groote dienst mee zoudt kunnen be wijzen? Als u mij aan een vigilante hel pen kon. Ik voel mij te zwak om te loo- pen. Daar ziet u ook geheel naar uit! M\aar, gelukkig weet ik hier vlakbij een stalhouderij. Zoodra de vreemde weg was, haalde Clotilde een visitekaartje te vooschijn en schreef aan haar oom de volgende af scheidsgroet: „Ik voel mij zoo ziek, dat het ver langen naar de verpleging van mijn trouwe Hanna mij huiswaarts drijft! Spoedig zult u meer hooren van uw Clotilde." De vriendelijke onbekende was ook nog bereid, dit teeken van leven te bren gen aan den ouden heer; terwijl Clotilde Voor d<i NAK-keuringen zijn in ons land 40,700 ha. opgegeven. Friesland no(l Wat de roggqkeuringen betreft is Drente al drie jaar no. 1. Hooi bevat aanzienlijke hoeveelheden vitamine A en D. Door broei vermoedelijk zijn te Tilburg van dhr Swaans 20,000 kg. hooi, het graan van 3 ha. land, verbrand, twee fiet sen er) eemge landbouwwerktuigen zijn ook verloren gegaan Niets was verze kerd. (Niets is dommer). Drie boerderijen gingen te Asten in vlammen op door kortsluiting in de mo tor van een dorschmachine. Vrijwel alfes ging verloren. Vele varkens kwamen om. Amateurtabakstelers moeten zich voor 31 Aug. voor het fermenteeren laten in schrijven. Wie zijn tabak tot sigaretten .wil laten verwerken, krijgt op zijn hoogst 650 stuks per kg. ingezonden winddroge tabak. Gebruikt geen ongefermenteerde tabak. Het schaadt uw gezondheid. Ga ook zelf niet prutsen. Ge bedriegt uzelf. TEXELSCI1 DIALECT strooie, verliezen, zoek maken; stroppie, dasje, strik; slrune, zoeken naar bult; strukelig, onbeholpen; studdere, kleine bezigheden verrichten; studdie, al maar door, flink (Eng. „stea dy"), ook gjders wel gehoord; stug, stuggig (van personen), niet recht gezond; stug (van stoffen), niel soepel; M TEGEN DE ZWARTE HANDEL. Piïjsbeheersching moet ook na de oor log haar nuttige arbeid voortzetten. Zwar te handelaren moeten worden uitgeroeid; ook na de oorlog mogen zij geen kans krijgen, om hun gemeene practijken voort te zetten. Er zijn z.g. „zakenlieden", die zich ten koste van hun trouwe klan ten door zwarte handel verrijken. Houd die lui in de gaten! Ga hun deur voorbij, wanneer de klant weer koning is en mijd hen ook nu, zooveel u maar kunt. zelf zich onverwijld naar het Dresdener station liet rijden. Bij het grauwen van de morgen stond zij, rillend, voor haar bescheiden woning én klopte met trillende vingers aan het venster van Hanna's kamer. Zoodra de oude gedienstige haar ge waar'werd, sloeg ze van schrik de handen ineen en riep: Heer in de hemel! Wat* heeft dit te beduiden, mevrouw? Een andere keer zal ik je dit alles toelichten, Hanna. Help me nu maar gauw naar bed. Ik voel mij aller-ellen- digst. Och, wat hebben ze u daar ginds aangedaan? jammerde de oude. De han digste kamenierster zou het haar niet verbeterd hebben, zóó snel als ze de zieke tot volslagen rust had gebracht. Haar verplegin^deed "Clotilde ook on uitsprekelijk goed. Haar tranen kwamen nu los en dit gaf haaf allereerst een groote opluchting. Maar haar lippen ble ven gesloten en geen sterveling vermoed de, wat dit edele hart zoo pijnlijk getrof fen had. (Wordt vervolgd BOEREN, UW VOLK VRAAGT BROOD, VET EN AARDAPPE LEN: SCHEURT GRASLAND. ONZE FAMILIENAMEN. - 79. Oorsprong van de naam Koning. In JRhenen had men een herberg, ge naamd „De koning van Denemarken"; elders prijkte „De koning van Portugal" en „De bonte Koning" op het uithang bord. In Amsterdam vond men „De ko ning van Polen" zelfs meer dan eens en verder „De koning van Frankrijk" en „De koning van Zweden". De bewoners werden niet zelden aangeduid als „Dirk uit de Koning", Gijs uit de Koning", enz. Zoo kan de familienaam Koning zijn ontstaan. Maar ook kunnen we hierbij denken aan iemand, die op schuttersfees ten nogal eens de koningstitel verwierf of in rederijkerskamers de rol van „ko ning." speelde. Ook kan het eerst de bij naam zijn geweest van iemand, die zich door voorname manier van doen onder scheidde. 1 v HYGIENE EN VEILIGHEID. 602. Kinderstuipen zijn aanvallen van spierkrampen met verlies van het bewust zijn bij kinderen van het eerste levens jaar. Het patientje rustig laten liggen. Op het hoofd desgewenscht koud-water- omslagen leggen. Als regel bestaat er geen enkele reden tot ongerustheid en is er geen sprake van levensgevaar of van groote kans, „dat het kind in de stuipen zal blijven", zooals de volksmond wel beweert, tenzij een ernstige hersenaan- doening.de oorzaak blijkt te zijn. Meestal moet er voor ontlasting worden gezorgd. De geneesheer zal na een aanval de voe ding van het patiëntje regelen. (Dr. F. W. van Haeften). VAN DE BOEKENPLANK. Nieuwe boeken. Ben van Eysselstein, De Dubbelganger. Spel vol verwarring, 104 blz. ing. f 1,90. Tom Bouws en Henk Badings, De Nacht wacht, opera in 3 bedrijven, 92 blz., ing. f 1,75; H. v. Hoof en K Smelik, Twee luisterspelen, 56blz., ing. f 1,^5; Dr. J. Pollmann, Het goede- Ned. Volkslied, 44 blz., ing. f 0,53; Caroline Bos-Everts, De kater en de viool, 119 blz geb. f 1,50; Mariken van Nieumeghen, toegelicht door M. Poelhek"ke, 97 blz. ing. f 0,95, W. Ber- gengruen, De Groot-tyran en zijn vonnis, 300blz„ geb f 4,60; M. Koops, De tempels der goden.225 blz., geb. f 3,05; W. v. d. Akker, De eer van de vlag. Uit het dag boek van een Hollandsche recruut in de jaren 1830-1832. Met foto van generaal Chassé. 115 blz., geb. f2,L. Tuegel, Ware vriendschap, 193 blz., geb. f 3,90 Dr. W. B Huddleston Slater, Ja, Uc wil, levensgeluk in huwelijk en liefïe, 59e tot G4e duizendtal, met foto v.d. schrijver en uitvoerig register, 344 blz., geb. f5,15. Zoo lang de voorraad strekt leverbaar door Boekhandel Parkstraat. (Ingez. Mededeeling). P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud G. Joh. Duinker. - Plaatsvervanger: J. de Waal, Den Burg. Drukkerij Firma Langeveld De Rooij Abonn f 1,05 per kwartaal; (Den Burg f 0,79); losse nrs. f 0,04

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 4