SCHERPE DUITSCHE TEGENMAATREGELEN OP KOMST WERELDNIEUWS ACHTER DE SCHERMEN IN ROEMENIË EN BULGARIJE NAPOLEON EN HITLER in het verleden Ligt het heden, In 't nu wat worden zal. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN. HET OORDEEL VAN BERLIJN be- id) i7e JAARGANG. No. 5891. ZATERDAG 2 SEPTEMBER 194-1, TEXELSCHE COURANT ot( De vijand bevindt zich in algemeene pmarsch en geeft vooreerst nog de snel- ïeid van het tempo aan, schrijft deBrüss. >et7Ag. Het blad vervolgt: In het Westen ei 'tast de maalstroom het snelst, in het Dosten het hardnekkigst. Dat de nieuwe A ;ituaties nieuwe en ingrijpende besluiten van ons eischen, is duidelijk. In dit sta dium laat de ooi log zich niet meer met 0. stuivers betalen, doch eischt hij ronde ,j rijksdaalders! Hoc is de toestand aan de fronten? Het westelijk front ligt ons het naast. Daar hebben de gevechten aan beide kanten hun zware tol geëischt. Waar de ^'tegenstander de bases der V-l vermoedt, speurt hij het hardnekkigst. Het groole vijandelijke plan bestaat hierin, de oor log in een recordtempo te eindigen; de vijandelijke krijgskunde wil het n.l niet meer op een botsing met onze nieuwe wapenen en nieuwe divisies laten aan komen. Intusschen moet elke op zichzelf staan de beschouwing over de terugtocht der Duitsche troepen twijfelachtig zijn, zoo lang scherpe Duitsche tegenmaatregelen daarop niet de correctie leveren. Deze tegenmaatregelen zullen zich niet meer volgens de oude banen bewegen.^ Voor alles heeft de vijand daarop zijn ver moedens voor de toekomst gebouwd. Tot dan toe moet waarschijnlijk nog menige harde strijd en menig offer wor den doorstaan. Aan het westelijke front moeten de pijiers van een dappere te genstand zóó lang door bewijzen van per- soonlijkè strijdgeest stand houden, als de algeheele toestand het nog niet voor ons raadzaam maakt, om over te gaan tot operaties, welker begin door de concen tratie van groote reserves moet worden beïnvloed. De moeilijkste van alle oor- logsdeugden moet steeds weer opnieuw worden beoefend, nl. om ook Tn de méést benauwende situaties niets van zijn standvastigheid te verliezen. De tegenstander braakt de opgehoopte .massa's materiaal van twee wereldrijken uit. Onze soldaten, dikwijls op zichzelf aangewezen en slechts op eigen initiatief en eigen moed vertrouwende, leveren talrijke bewijzen van heldendom, dat staat in het teeken van „Ondanks alles". En wij, die de blik ccnige weken verder richten, kunnen niet bang zijn, dat het lot, dat beslist over zege of nederlaag, ooit tegen ons zal kunnen zijn. Een „voorloopige Eransche regecring". Er is een zg „voorloopige regeering der Fransche republiek" gevormd met De Gaulle als president.» Duitsche troepen in Slowakije. Om deel te nemen aan de strijd tegen de paitisanen en de gelande parachutis ten zijn op verzoek der Slovyaaksche re geering Duitsche troepen het land bin nengerukt. In de hoofdstad is het nu vol maakt rustig. Amcrikaansche hospitalen in Rusland. Om de ongelooflijke nood in de Sov jet-Unie te lenigen, heeft het Amerikaan- sche Roode Kruis uit vrijwillige giften 10 burgerhospitalen in dc Sovjet-Unie gesticht. Aanval op Ncdcrlandsch-Indië. Te Berlijn wordt het niet onmogelijk geacht, dat het verblijf van Churchill in ï,talie en dat van de vice-premier, Attlee, van generaal Tito en van den Amerik. minister van buitenlandsche zaken Cor- dell Hull in verband staat met te ver wachten militaire operaties tegen Ned.- Indië en Malakka. Duitsch inflatiegcld. In Normandië werden Noordameri kanen gevangen genomen, op wie men Duitsch inflatiegeld van 1923, en wel 500,000 markbiljetten, vond. De gevange nen deelden mede, dat zij bij de op- marsch in Duitschland dit geld wilden uitgeven, desnoods de bevolking wilden dwingen, het te accepteeren. V-l teistert Engeland. ,We moeten er op rekenen, dat het V- 1-gevaar nog geruime tijd aanhoudt", (Minister Willink). Gemiddeld komen er 100 per dag. Tot 26 Aug. zouden er 7250 afgevuurd zijn. Al meer dan een milli- oen inwoners van I/onden is geëvacueerd. De Londensche brandweer kreeg ver sterking uit Canada. Moskou vindt navolgers. In navolging van Moskou hebben ook vier emigranten-regeeringen het ver langen kenbaar gemaakt, dat in het wa penstilstandsverdrag Duitschland ver plicht moet worden, te hunnen behoeve arbeidsbataljons en goedkoope werk krachten voor de opbouw beschikbaar te stellen De eisch van deze emigranten gaat gezamenlijk over 500,000 man. Boeken voor het front. De boekeninzameling der N.S.D.A.P ten behoeve van de Duitsche weermacht heeft in vijf jaren millioenen boeken bijeengebracht: 200,000 bibliotheken van 100 deelen! Voor het transport waren 30 goederentreinen van 50 wagons noodig Boek na boek gelegd, zou men een af stand van 642 kilometers met deze biblio theken kunnen overspannen, de afstand van Berlijn naar Mluenchen. Nieuwe Hongaarschc regeering. Wegens gezondheidsredenen heef^ de Hongaarsche premier S z t o j a y ontslag •gevraagd. De regeering verklaarde zich met hem solidair en is afgetreden» In- middels is reeds weer een nieuwe regee ring geformeerd met kolonel-generaal 1/ a k a t o s ais minister-president. Chaotische toestand in Roemenië. Roemenië glijdt af naar de staat van anarchie. Dit kan men afleiden uit de laatste berichten, blijkens welke het land aan groote verwarring ten prooi is. De lelefqnische verbindingen tusschen Boe karest en de provincie zijn verbroken,' 't verkeer is stilgelegd. Hier hebben de Roemeensche troepen de strijd gestaakt, elders zetten zij de strijd tegen de bolsje wisten voort of hebben zij zich nu tegen de Duitsche troepen gekeerd. De gealli eerden houden zich onderwijl afzijdig. Moskou alleen schijnt het hier voor het zeggen te hebben. DE ZON. Za. 2 Sept. op 6.51; onder 20,27 DE MAAN. Za .2 Sept. op 20,45; onder 5,49 Volle Maan: 2 Sept. 22,21. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 2 Sept 9,48 en 22,11 Zo. 3 Sept. 10,32 en 22,53 Ma. 4 Sept. 11,15 en 23,37 Di 5 Sept. 11,58 en -r-, Springtij 4 September. ^Onderscheiding voor Lcon Degrelle. Door zijn bijzondere taaiheid en aan- valsgeest, in de gevechten W van Pskof aan de dag gelegd, is Leon Degrelle, commandant van de 5e SS-vrijwilligers- brigade Wallonië, met het „Eikenloof" enderscheiden. De Gaulle laat» arresteeren. Vele vooraanstaande personen uit het Fransche openbare leven zijn door de Gaullisten thans gearresteerd, o.a. de No belprijswinnaar Dr. Carrel, de oud-mi nister van onderwijs Carcopini, de oud- burgemeester van Parijs Taittinger, -^e hoofdredacteur van Le Matin, leiders van het persbureau Havas, enz Amerikaansche export een wereldgevaar. De V.S. hebben in Juni voor 1.27 milli ard dollar uitgevoerd en maar 330 milli- oen dollar ingevoerd. Neemt men deze getallen als ongeveer maatgevend voor de buitenlandsche handel in vredestijd, dan zouden de V.S. hun balans van de buitenlandsche handel met een jaar lij ksch overschot^ van vele millioenen dollars kunnen afsluiten, waardoor de heele wereld een gevaarlijke groote schuld aan Amerika zou krijgen. Om dc Hongaarsche eenheid. Op de dag van Hongarije's nationale heilige, St. Stephanus, heeft de Hongaar sche Rijksbestuurder, gelijk gebruikelijk is, wederom een aantal jonge officieren beëedigd. In zijn toespraak riep Horthy deze officieren op, in de Honved vooral de innerlijke eenheid te behoeden. „In de gelederen van de Honved", zoo zeide hij, „mag geen streven binnensluipen, dat den Hongaar van den Hongaar zou kun nen scheiden. In de tijd van deze lotsbe- slissende groote wereldbrand, nu het om h'et bestaan van de natie gaat, is aan het binnenlandsche front de eerste en hoog ste taak de instandhouding van de orde". Antonescu gearresteerd. De Roemeensch staatsleider Antonescu blijkt door de Paleiswacht op last van koning Michael gearresteerd te zijn, toen hij bezwaar maakte tegen het voornemen van den koning, de strijd tegen Sovjet- Rusland te staken. Eenzelfde lot onder gingen de leden van het kabinet, die ten paleize werden ontboden. Intusschen wordt de Roemeensche bevolking tot het bieden van weerstand aan de bolsjewie ken aangespoord door middel van mani festen, o.a. onderteekend door Horia S m a, den leider van de IJzeren Garde, de totalitaire beweging des lands. Wie lid zijn van de Nationale Regeering, wordt spoedig bekend gemaakt. DE VEILIGHEIDSCONFERENTIE. Over U maar zonder U. Op de z.g. Internationale Veiligheids conferentie te Dumbarton Oaks bij Wa shington wordt besproken, wat te doen staat om de vrede na deze oorlog zoo goed mogelijk te waarborgen. Uit het geen tot nu bekend is geworden blijkt, dat de volle verantwoording voor die waarborg bij de V.S., de Sovjet-Unie en Engeland zou komen te liggen.' China wordt buiten beschouwing gelaxén, zelfs Frankrijk wordt er niet als groote mo gendheid erkend, terwijl de „neutralen" zelfs geen woord te vertellen hebben Grootmachten geven dc doorslag. Schimmen als van de Geneefsche vol kenbond doemen weder op en tevens het gevaar van een dictatuur der grooten, hetwelk reeds thans gevoelens van on rust en onbehaaglijkheid bij de kleine ge allieerde mogendheden teweeg moet brengen. Men spreekt weder van een we- reldparlement, waarin alle volken stem zullen hebben, maar.de doorslag zal worden gegeven door de grootmachten, die onderling verschillende belangen na jagen, en slechts ten' nadeele der kleinen De D^uitsche stelling, van een wereld, verdeeld in organische leefruimten, ge ordend volgens de natuurlijke belangen der naties en met erkenning van ieders aard en opdracht, steekt hier gunstig bij af. De Sovjet-Unie heeft reeds thans te kennen gegeven, dat geen staat, die eeni- gerlei ras- of godsdienstonderscheid maakt of fascistische leerstellingen hul digt, lid van de grootere veiligheidsorga nisatie onder het uitvoerende orgaan kan zijn KUNST EN KULTUUR. Een gedcnktccken werd onthuld op het graf van den musicus Wouter Hutschen- ruyter te Wassenaar. liet Prov. Bestuur van Drente is met de inrichting van een Drentsche biblio theek begonnen. De dom van Straatsburg, welks toren van 1277 fiagteekent, werd heel zwaar door terreurvliegers getroffen. In het schip der kerk zelfs zijn bommen geval len. De kerk Santa Croce te Florence met de laatste rustplaats van o.a. Macchiavel- li, Alfieri ert Galilei en de cenograaf van Dante, werd door geallieerde granaten zwaar geteisterd. Een Germaansch graf uit de 9e eeuw werd bij Budin aan de Eger blootgelegd Men vond er kupstig gevormde, uit on gebakken leem vervaardigde, maar ern stig beschadigde offerschalen in. De stichting Saxo-Frisia te Groningen, die onder leiding van prof. dr. Kapteyn reeds zooveel heeft gedaan voor de ver heffing van het cultureele leven en het behoud van cultuurwaarden uit het ver leden, heeft haar werkterrein nu ook tot Drente, Overijsel en Gelderland uit gestrekt. Het is een bekend feit, dat de Roeme nen in de oorlog tegen de Sovjet-Unie in de loop. van de tijd zeer zware verliezen hebben moeten boeken, die in het bin nenland de vraag aan de orde deed ko men, of men niet beter zou doen, zich voortaan in deze strijd bepaalde beper kingen op te leggen, gelijk ook de hou ding van Finland is geweest. Ofschoon Roemenië »»het politieke partijenstelsel niet meer kende, hadden toch mannen als Manioe en Bratianoe, leiders van de na- tionaal-zaranistische en liberale partijen, fln een open brief, gericht aan maarschalk Antonescu, op voorzichtige manier be zwaren tegen diens beleid doen hooren. Ook de geallieerde politiek betoonde zich in de Balkan uitermate actief en toen de Turken steun gingen zoeken bij de Brit ten tegen de gevaren, die zij van Sovjet- russische kant zagen dreigen en derhalve hun betrekkingen met Duitschland ver braken, bereidde zich in de geheele Euro- peesche Zuid-Oosthoek langzaam maar zeker een verschuiving van zwaartepunt voor. De Bulgaren, die steeds nauwe con tacten met Turkije onderhielden, en die zich van de oorlog met de Sovjet-Unie afzijdig hadden gehouden, lieten in hun Sobranje geluiden vernemen, die niet konden worden misverstaan. Zoo zeide o.a. een officieel woordvoerder, dat de oorlog met Engeland en de Vereen. Sta ten op een misverstand berustte; hij gaf duidelijk te verstaan, .dat het herstel van de betrekkingen met de Anglo-Amerik. mogendheden tot de voornaamste Bul- gaarsche oogmerken behoorde. Het roer om. Vermoedelijk hebben deze verschijnse len er Boekarest toe aangezet, het roer om te werpen Deze manoeuvre kwam voor Berlijn vrij onverwacht, daar men nog in April j.l. in de Roemeensche hoofdstad een Sovjetrussisch voorstel van een wapenstilstand afgewezen had. De gedachte ligt voor de hand, dat ko ning Michael en zijn raadgevers door de gang van zaken in de overige Balkan be ducht zijn geworden; de vrees moet bij hen de overhand hebben gekregen, dat zij door langer aan de Sovjet-aanbiedin gen het hoofd te bieden, wel eens in een positie zouden kunnen geraken, waarin zij vooi^ nog zwaarder voorwaarden dan die van 12 April konden worden gesteld EN IIET „MAGISCHE" GETAL 129. De wereld wil bedrogen zijn. We zien dan ook, dat het gilde der voorspellers, zoowel zij die te goeder trouw zijn, als ook de groots meerderheid der bedrie gers of zwakzinnigen, en ook zij die hel derziendheid voorgeven om c.r politieice munt uit te slaan, voorspellingen aan de loopende band produceeren en gemeen lijk ook niét vies zijn van vervalsching van historische data en feiten. Een tref fend staaltje daarvan, aldus Max Blokzijl in een radiopraatje, vond ik onlangs in een Duitsch weekblad- Het ging ditmaal om de zoo graag met de haren er bij gesleepte parallellen, overeenkom stige getallen, jaartallen en gebeurtenis sen dus. Een kletstante in Duitschland aldus Blokzijl colporteerde met de volgende combinatie: „Napoleon werd in het jaar 1760 geboren, Hitler in 1889; het verschil is 129 jaren. Wanneer brak de Fransche Revolutie uit? In 1789. En de Duitsche? In 1918. Al weer een verschi van 129 jaren. Merkt u iets? Het getal 129 is dus blijk baar de geheimzinnige sleutel voor het heden en voor de toekomst! In 1804 werd Napoleon tot keizer der Fianschen gekroond, 129 jaren later later kwam Hitier aan de macht. In 1809 rukte Napoleon Weenen bin nen, 129 jaren later deed Hitier zijn in tocht in datzelfde Weenen. In 1815 waren de Napoleontische oor logen voorbij, 1815 plus 129 is. 1944! Merkt u iets7 In 1944 komt dus de vre de; een congres der Europeesche volken sluit de vrede precies 129 jaren na het Congres van Weenen. Dit verhaal is er bij onnoozele zielen in Duitschland werkelijk in gegaan. Was het een onschuldig gecombineer van jaartallen? Neen, het was stellig een veel gevaarlijker opzet. Het jaar 1944 wordt inderdaad door millioenen als h t be slissende Jaar in deze tweede wereldoor log beschouwd. Misschien zal dat blijken te kloppen, maar het is evenzeer mogelijk dat het niet juist blijt te zijn. Alles goed en wel, zullen sommigen zeggen, maar het is dan toch maar op vallend, hoe mooi dat uitkomt met dat getal 129. Daar zit 'm echter juist de kneep! Wij willen ons niet eens afvragen, of de aangehaalde historische feiten juist zijn. Wie iets meer van de geschiedenis weet, zal dadelijk merken, dat de Fran sche revolutie, die een werkelijke re volutie was, niet met de Duitsche van 1918 die meer een in elkaar zak ken was mag worden vergeleken. De wérkelijke Duitsche revolutie, de omwen teling, was die, welke in 1933 Hitier aan de macht bracht. Doch dan klopt het niet meer met het getal 129! Verder mag de kroning van Napoleon tot keizer niet worden vergeleken met de machtsoverneming door Hitier. Na poleon had immers de staatsmacht al in 1799 als eerste consul en ook dan klopt het niet met 129. Napoleon trok niet in 1809 Weenen binnen, maar reeds in 1805; zijn intocht in 1809 was de tweede, niet de eerste keer en dus: alwéér pech met het getal 129. Eén omstandigheid doet echter de deur dicht. Napoleon werd nl. heelemaal niet in 1760 maar in 1769 geboren. En daar mee valt de heele fraaie parallel als een kaartenhuis ineen! Het lijkt mij zeer nuttig voor de goed- geloovdgen in ons eigen vaderland, dit voorbeeld van het ineenstorten van een kletspraatje, dat een goochelen met ver- valschte getallen en vergelijkingen is ge bleken, ter kennis te nemen, want ook bij ons werkt men met voorspellingen, vergelijkingen en helderziendheid, om er bewust de massa's mee om de tuin te leiden en politieke resultaten te bereiken. SOC. BEDRIJFSVERZORGSTERS. Het Ned. Arbeidsfront begint a. s. herfst een cursus voor sociale bedrijfs- verzorgsters. Duur van het# theoretisch gedeelte vier maanden. Het is gewenscht, dat de deelneemsters vooraf minstens één maand in fabriek, werkplaats of atelier werkzaam zijn geweest, waartoe door het Arbeidsfront bemiddeling kan worden verleend. Dc cursus is intern. Leeftijds grens 25-40 j. Nadere inlichtingen Ned Arbeidsfront, Arbeidsgebied Vrouwen, P. C., Hooftstraat 150, Amsterdam-Zuid. (BILDERDIJK). ADR1AAN BANKERT. 1684. Vocht tegen Zweden in 1659 en verder tegen de Duinkerkers, Engelschen en Franschen. Werd in 1666 Lt.-admiraal. Overleed in 1684. (O-H P.m.) Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee, in tiouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. (O-H P.m.). Zet ook gij u derhalve in voor de toekbmst van uw volk en meldt u als vrij williger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17-45 jaar en kan ge schieden bij de Marine Annahmestelle Niederlande, gevestigd te Utrecht, de aanmeldingsbureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kal- verstraat 143, en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98-100, bij alle Hafen en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen SS, Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de marine als bij de Waffen-SS, wor den aan bovengenoemde adressen ver strekt. Verlaten, groot en kleen, Verlaten zal elkeen, Wat liefdeband hem binde, Hetgeen hij eerst en meest beminde. (Guido Gezelle). OVER DE HUIDIGE TOESTAND. Op.de vraag, hoe Duitschland er mo menteel voor staat en "welke zijn kansen op succes zijn, gaf de woordvoerder van Wilhelmstrasse het volgende te' kennen: Bij de objectieve beoordeeling van on ze positie moeten in aanmerking worden genomen 1 Het militaire én economische poten tieel van het Duitsche Rijk. 2. De versterkingen van dit potentieel door het totale gebruik van geweldige krachtsreserves, die thans op gang komen 3 De productie van volkomen nieuwe strijdmiddelen. 4 De physieke en moreele weerstands kracht van het volk. 5. De voor Duitschland gunstig uitval lende vergelijking van de tegenwoordige toestand van het land bij vroegere bij zonder kritieke situaties van zijn vijan den. Alle voorwaarden zijn aanwezig om te verwachten, dat Duitschland in het te bo ven komen van dergelijke situaties niet bij zijn vijanden zal achterstaan, maar hen zal overtreffen. Het feit, dat het heele volk het lot kent, dat zijn vijanden het hebben toe gedacht, draagt bovendien bij tot het vaste besluit, aan deze oorlog een beslis sende wending te geven. LUCHTBESCHERMING^ Hebt u zand en water en verder blusch- matcriaal op alle verdiepingen gereed staan? (Hoofdinspectie Luchtbescher ming). IRAN verbood bedevaarttochten nar Mekka. LETLAND'S vroeger^president, Kwie- sis, is door hartverlamming overleden. EGYPTE. De leden van de Grieksche emigrantenregeering te Cairo zijn afge treden. SLOWAKIJE. Franz Slamen, lid van de volksvertegenwoordiging, werd door terroristen vermoord. ITALIË. De oud-privé-secretaris van Mussolini, Sebastiani, werd in Passirano 3 km. van zijn huis vermoord gevonden. DENEMARKEN. Vijandelijke vliegtui gen wierpen bommen op een villadorp bij Randers. Zes burgers werden gedood, 26 gewond JAPAN. In de organisatie', waaraan op de Vèiligheidsconferentie in de V.S. wordt gewerkt, zullen alleen de groote staten wat te vertellen hebben; de klie- ne hebben slechts te gehoorzamen.(Tokio) BRITSCH-INDIE. In Juni-Juli 1.1. lie pen* viermaal zooveel Amerik. schepen havens hier binnen als Britsche. De groo te industrie werkt grootendeels met ka pitaal uit de V.S. ITALIË. Op een vergadering in Zuid- Italië kwam het tot een vechtpartij, toen door een deel der aanwezigen de eisch werd gesteld, Victor Emanuel een proces can te doen wegens zijn vroegere steun aan Mussolini. IN TURKIJE worden zilveren munten op groote schaal gehamsterd. Het geld verkeer heeft of groote moeite door. De laatste lijd worden in Turkije veel boeken met Engelsche propaganda ingevoerd. DUITSCHLAND. Het totale bedrag der spaargelden bij de Duitsche spaarbanken bedraagt 80 milliard R.M. (66,9 milliard eind 1943) Vacantiereizen zijn in Duitschland voorloopig met toegestaan. Het aantal meisjes in de „Ostein- satz" overschreed deze zomer de 20,000. Generaal Artur Hauffe, die zich door bijzondere dapperheid onderscheid de, is O. van Lemberg gesneuveld". De Berliner Lokalanzeiger is met Berliner Morgenpost vereenigd. De 52-j. Johann Kalla uit Kreuzen- feld werd wegens anti-Duitsche propa ganda ter dood gebracht. Gaulle geluk, nu deze zich te Parijs heeft gevestigd.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1