w ?3&®Cö VAN HOUTEN H-O of QUAKER C.LOTILDE. Hmm! Lekker! We krijgen .^koeken! z~izz: 'm Een bord voedzaam - heerlijk van smaak. BINNENLAND Wereldnieuws TE KUST EN TE KEUR! Wat voor pudding zult U nemen? •n iloede natuurlijk, een van Honig! Welke van de 10 heerlijke smaken U ook neemtU hebt iets fijns uias.-ti PUDDING Geeft U ons Uw bon cn U ontvangt vau ons niet alleen 100 gram puddingpoeder met sui ker, maar bovendien de allerbeste kwaliteit. Want Van Houten's puddingpoeders zijn op de meest zorgvuldige j V/A K< wijze uit dcbcetc grond- I stoffen samengesteld. I M {.J UT F \f 'C VRAAG UW WINKELIER OVER DE VROUW. Van menigé vrouw kan men zeggen: zij is niet oud, maar ij is sedert lang jon<: (En: JDeschamps.) RECEPTEN. Tomatensoep met geraspte kaas. Kook 500 gr. tomaten met waf gesnipperde ui tot moes. Zeef dit en verdun het vocht met water lot ge een liter hebt. Roer per liter vocht 40 gr. bloem en zoove l ge raspte kaas als ge te missen hebt er droog doorheen en strooi dit mengsel roerende door de kokende vloeistof. Maak de soep af mei een scheutje mei!: en kook desge- wenscht 15 gr. roggcvlokken per liter in de soep gaar. NUTTIGE WENKEN. Mosterd droog geworden? Een paar druppels azijn cr bij. Schocnsmc droog geworden? Een paar druppels zijn er bij. Kant geel geworden? Een nacht in wa ter met azijn leggen. Aluminiumpannen worden mooi blank door nu en dan schoonmaken met azijn. Spercieboonen. Door drogen gaan niek zooveel voedingsstoffen verloren als door inmaken. De boonen afhalen, met een naald aan een draad of touwtje rijgen en dan in zon en wind hangen, tot ze zoo droog zijn, dat ze ritselen; mogen elkaar bij hét drogen niet raken. In bus of trom mel bewaren. Voor hét gebruik 24 uur weeken. Snij boonen kan men ook op bak blik in lauwwarme oven drogen; de deur op een kiertje zetten. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR 1792 - Madame Staël vlucht ui Pa rijs. 1792. Septembevmoorden te Parijs (2-5 Sept.). 1S62. D toonkunstenaar A. J. M. Diepenbroc' Amsterdam gebo- ren. N GREEP L n PROGRAMMA Zondag: 8, Maandag: 13, Praatje van M, Voederproeven, Woensdag: 13,— mestfabriek te W MEKKWA n net roer zijn. b .Ikeuring; 18,45 1. Dinsdag: 13,— Schothorst", aan de kunst- ik: HEDEN Eén en één is ,e r Het drietal kon worden gearresteerd. Het bleken de gebrc A s W: M. en A. M uit Delft te zijn. (W Adandsche Post.) Een schril vers» Voor onbezorgd, maar goed logeeren Hotel De Kani. (Auto- en Motorkroniek.) Nogal een lange dag. Morgen hopen onze geliefde grootouders hun 'i-jarige w 'sdar :ren. (Rotterd. Nieuwsblad). Het sprookje van »Je groot barqp van Muenchhausen, de geschiedenis van een groote romantische zie en een avon tuurlijk hart; maar.... ren sprookje voor groote menschen, bijzonder aan- trekkc ijk dooi- c' '-J ren u lust voor het oog. Knap wrik van de regisseur Jo sef von Bak;,-. Hans-Albers speelt de rol van Muenchhausen en zal zeker aller harten veroveren. Een UFA-film van vreemde avonturen en groote wonde ren, waarin van alle mogelijkheden der cinematografie een dankbaar gebruik is gemaakt. (G.J.D.) VERVOLGVERHAAL. Door L. H E R B S T. o 29.) (fude Hanna was nog nooit zoo be zorgd geweest over „haar lieveling". Wanneer zc maar aan het bed trad, lag Clotilde daar,/met gesloten oogen; soins zelfs rolden de tranen haar over de blee- ke wangen; maar praten deed zij niet. Slechts op herhaald aandringen van de oude gódienstige, gebruikte zo wat; en hardnekkig verzette zij er zich tegen, 'n dokter te raadplegen. Toen Hanna echter op de derde dag zachtjes in de ziekenkamer kwam, bleef ze verrast op de drempel staan. Clotilde zat, aangekleed, oor hot open venster en had een boek bij zich. Vriendelijk glimlachend stak ze de oude de hand to< -*■— Je hebt je ongerust gemaakt over m he, Hanna? Maar nu ben ik er over!1 m gen begin ik weer met -hot les Maaf dat 'gelijk, mevrouw! Eerst moe.t u toe! \ver wat op krachten komen! Werken is he ste geneesmiddel De 27-j. kantoorbediende F. v. Dooren uit Arnhem is in de Rijn' verdronken. Door het omslaan van zijn kano is een 19-j jongen »e Leidschendam verdronken De 14-j. Joh. Bont is te 't Zandt (G.) j door een wagen doodgereden. Een IJmuider visscher werd bij Haar lem door een trein doodgereden. Een wagen met 1000 kg. rogjm werd door 2 jongens te Den Bosch in brand ge stoken. In het tuchthuis met die boefjes! Houdt de duindoorn in eere. Zijn bes sen bevatten 15 maal zooveel vitaminen C als citroenen. Drie beruchte inbrekers, die Den Haag en omgeving onveilig maakten, zijn ge arresteerd. De ljj-j. Van Noord uit Haarlem vond de dood, toen hij bij Deventer uit een trein viel. F 15000, levensmiddelen en sigaren werden door inbrekers weggehaald uit de woning van T. v. E. te Eindhoven. Van de Gcbrs. Schiks uit Rotterdam, 16 en 14 jaar, die bij Jaarsveld gingen zwemmen, is de oudste door de stroom meegesleurd en verdronken. De 14-j. Frits Kooi te Uithuizermeeden bracht een tractor op gang, waardoor hij daarmee in een sloot terechtkwam. Frits kwam er onder en werd gedood. De electr. spoorlijn Bussum-Hilversum komt in deze maand gereed. De heele lijn Amsterdam-Amersfoort in Januari misschien. Over boord gevallen en verdronken. Dit was het lot van het 8-j. zoontje van P. Olieiook te Poeldijk," die op vaders schuit mocht meevaren. Bakkerij H. Bakker te Meppel en het huis er naast van dhr Appelmelk zijn af gebrand. Oorzaak „het stoken van heide in de bakkersoven". Mej. Koekman, oud-directrice van het Centr. Ziekenhuis te Alkmaar, sinds en kele dagen ter verpleging opgenomen in het St.-Elis. Ziekenhuis aldaar, is Dins dag overleden. (Dagbl. N.H.) De Enkhuizer Almanak voorspelt, dat September mooi windstil nazomerweer zal geven, tamelijk warm,vooral tus- schen 7-14 Sept. Daarna „koel, winderig met regen". Het zal ons benieuwen. Noodlottige val. Een 71-j vrouw te Rotterdam, die 's avonds om 11 uur van een bezoek via het platte dak wilde te- rugkeeren, viel van 12 m hoog en over leed kort daarna. Door de stank van bedorven vleesch werd de politie te Amsterdam opmerk zaam gemaakt op een pakhuis a.d. Nieu we Heerengracht, waar drie mannen be zig waren met een partij schapen- en varkensvleesch. Arrestatie en inbeslagne ming volgden. VRAGENBUS. Wapenzegels HAG. De redactie ont vangt ze nog steeds gaarne; ook de zak jes met het handelsmerk (reddingboei). Abonné. U heeft gelijk: Een Hoogere Burgerschool is een school voor burgers, waar hooger onderwijs wordt gegeven. Niet een school voor „hoogere burgers". Iedei met „een goede kop" is er welkom. Dat kikkers en paddéh zich aan uw aardbeien tegoed deden, moet een sprook je zijn. Houdt ze maar in eere. Ze maken juist jacht op gedierte, dat uw vruchten belaagt, op slakken, mieren en dergelijk gespuis. voor mij. Maar laat vandaag vooral nie mand mij nog in mijn rust komen storen. Met ware heldenmoed hervatte Clotil de dus haar bezigheden; gaf les in ver schillende vakken. En juist die afwisse ling maakte haar het werk aangenaam en interessant. De aanhankelijkheid van haar grootere en kleinere leerlingen deed haar ook onbeschrijfelijk goed! Na een bijzonder drukke dag viel zij uitgeput in een makkelijke <stoel en ze zou zich juist een oogenblik rust gunnen, toen Hanna haar een bezoek aankondig de van neef Leonhardt. Ja,'laat mijlheer maar binnenko men, Hanna. Het is-toch niet 4etè droevigs, dat je hierheen voert, Leo? begon zij. Na de keel even geschraapt te hebben.' antwoordde hij op afgemeten toon: Het toeval heeft mij gisteren bekend gemaakt met de inhoud van de" brief van je man, die je nu drie weken gele den zoo onverklaarbaar overhaast bij ons deed weggaan. Kan je het mij niet besparen, Leon- hard, om over een onderwerp te spre ken, waar ik, naar je zelf voelt, liefst over zwijg? Clotilde, als je mij met van den be ginne af altijd zoo miskend had, dan'zou je beseffen, dat juist het innigste me- Wcctr ge ook werkt en strijdt Houdt rekening met de tijd. Konijnen] in N. Z. Wales N.Z. Wales (Avsiral'ë) lijdt onder een konijnenplaag. Konijnen behooren wel tot de ergste plagen van de „Nieuwe We reld". Sinds ze in 1862 werden ingevoerd, hebben ze zich op ontzettende wijze ver- menigvudigd. Ze woelen de grond om, belemmeren cfhardoor de plantengroei. Bo vendien vreten ze het gras en het graan voor een belangrijk deel weg; zelfs de zoutplanten in de woestijn zijn voor deze dieren niet veilig. Men rekent, dat 40 konijnen evenveel eten als een schaap Om ze te bestrijden, werden hooge pre mies uitgeloofd, vossen en katten uitge zet, plassen vergiftigd, gevangen konijnen met bacillen van een gevaarlijke besmet telijke ziekte ingeënt, enz. Niets hielp af doende. In W.-Australië werden konijnen heggen aangelgd, om ze daar te weren, maar ook dit was vergeefsch. Honger in bezette gebieden. Op een bijeenkomst van het UNNRA- comité .te Rome werd verklaard, dat volgens de berekeningen van een voor aanstaand Amerik. econoom de helft van de „bevrijde" Europeanen deze winter niets te eten zal hebben 'en dat 75 pet. kou zal moeten lijden. Men zal er reke ning mee dienen te houden, dat deze per centages hoe langer de oorlog duurt steeds hooger zullen worden. „In Italië lijdt de bevolking honger", stelde de UNNRA-commissaris vast, „maar in Frankrijk zal het binnenkort'niet anders gesteld zijn". Met eenige ergernis werd in het comité vastgesteld, dat de men schen in de bevrijde gebieden onder t de Duitsche bezetting geen last van honger en koude hadden, althans dit geven zij voor, doch de UNNRA-commissaris deed het af met do opmerking, dat de- Euro- peesche bevolking zich wel geleidelijk aan deze buitengewone omstandigheden zal moeten gewennen VOOR DE JEUGD. GEBR. KNOPENSCHAAR. 22. Nu, ik beloof je, dat Jodocus van z'n wandeling opfriste en aan vertier geen gebrek had. „Ik zal met je doen, wat je met m'n wagen gedaah hebt!" siste Joris, rood van woede. En och, och, wat kreeg de arme Jodocus me daar een pak rammel! De stakker dacht minstens, dat er geen stuk aan zijn hele lijf heel zou blijven! degevoel mij tot je gevoerd heeft. Je weet, dat ik mij nimmer heb kunnen vereenigen met je keuze; maar, om je te sparen, heb ik nooit ronduit tegen je gesproken. Het zou je ook niets gebaat hebben! viel zij hem in de rede. Toch zou het je misschien een kren king bespaard hebben, die je verlooche nende liefde niet verdiend heeft. Je zult mij vandaag toch zeker niet tegen spreken, als ik zeg, dat je echtgenoot een ellendeling is. Diep verontwaardigd vloog ze op: Leonhard, zwijg. Ik wil door nie mand op die wijze over hem hooien pra ten. Voor mij is Rudolph dood! Ik betreur hem als een afgestorvene en daarom zal ik nooit dulden, dat men eenige smaad op hem werpt. Leonhard stond op en zij ook. Eer ik ga, sprak hij op verstoorde toon, moet ik je toch nog een vraag yan je oom overbrengen Hij wenschte te weten, uit vaderlijke belangstelling, of je je toestemming hebt gegeven tot de scheiding van je man? Vóór ik je antwoord, moet je mij dan even toelichten, hoe je vernomen hebt, hetgeen ik voor een diep geheim hield. Door een toeval, zooals ik reeds LANDBOUW EN VEETEELT. Erwten zaait men niet gauw te dicht. Erwten droogt men het best op ruiters. De wintergranen kwamen goed binnen/ Likzucht treedt in venige weiden nog al op. Liksteenen ophangen. Patrijzen kunnen aan groene erwten vrij groote schade aanrichten Geiten hebben op 1 kg. luchtdroog voer twee liter water noodig. Distels in de wei nooit tot bloei laten komen. De Coloradokever werd ook in Hoog halen en Zuidwolde (Dr.) waargenomen. Voor rundvee-t.b.c.-bestrijding wordt elk jaar 130 1. tuberculine verbruikt. Ratten en distels moet u samen met uw buren bestrijden. Vervuilde konijnenhokken zijn een kweekplaats voor allerlei ziekten. Zieke aardappelplanten geregeld ver wijderen. Rooien terwijl het blad nog groen is. Konijnensterfte kunt u voorkomen door elke dag een plukje hooi te geven en niet te veel koolbladeren en gras. Zuivclgebreken ontstaan voor het grootste deel door de eerste stralen vaiY de melk. Mestf latten in de wei uitspreiden, wan neer het bv. een halve dag geregend heeft. Aardappelrooien veroorzaakte in 1942 2596 ongevallen, meest hand- en polsver rekkingen, ook wel steekwonden.' Aardappelen kunnen als veevoer in dunne lagen tusschen gras worden inge kuild. Gescheurd grasland is heel geschikt voor koolzaad. Vroege erwten en winter- gerst zijn geschikte voorvruchten Oogstschadegevallen, geconstaeerd na dat de taxatie te velde reeds heeft plaats gehad, dienen door de telers onmiddel lijk aan PBH te worden gemeld. Zeere spenen bij schapen: tijdig en ge regeld insmeren met goede spenen- zalf Flink inwrijven en daarbij alle zin delijkheid betrachten. Erwten vragen schoon land. Wie ze verbouwt op gescheurd grasland heeft zelfs dit jaar niet sterk met onkruid tc hompen. Do doodsoorzaak van gestorven die- len wordt kosteloos vastgesteld, wanneer u ze toezendt aan Rijksseruminrichting, Prof. Poelslaan 35, Rotterdam. Tegen Rhizoctonia ontsmet. Deze eiseh moest leveranciers van pootaardappelen worden gesteld. (Een lezer in „De Boer derij"). De dichtheid van de agrarische bevol king per vk. km. stelt men voor België op 76 personen, Nederland 72, Duitsch- land 64, Frankrijk 22, Engeland 20 en de Vereen. Staten 18. Van de 50,000 ha. grasland, welke op nieuw gescheurd moeten worden, kan een opbrengst van 200,000 ha. weiland worden verwacht. Van de 50,000 ha. zul len 30.000 ha. voor graan, 20,000 voor koolzaad dienen. Koolzaad geeft bij vroeg zaaien de grootste opbrengst Uit proeven bleek verder, dat de beste resultaten werden verkregen met 50-100 planten «per vk. m. Eij koolzaad geven 100 zaadkorrels iets meer dan 50 planten. Het vochtgehalte van koolzaad blijkt dit jaar vrij hoog Goed drogen dus. Anders schimmel niet te vermijden. zei; of liever, door de vertrouwelijke mededeeling van den je zeer goed be kenden dokter Solms. Hij heeft zich eenige tijd geleden in een stadje in Han nover gevestigd; en, in de nabijheid daarvan liggen de uitgestrekte bezittin gen van mevrouw von Duscher, over wie het nu gaat. Toen de dokter een week geleden bij haar geroepen werd, kende hij al enkele bijzonderheden uit haar veelbewogen leven, die jou misschien nog nieuw zijn De jongedame, die zeer wuft van aard was en beeldschoon van uiterlijk, had zich, tegen de wil van haar vader, laten ontvoeren door een lichtzin nig officier en berucht speler; en, na een geheim huwelijk in Engeland, was zij met hem naar Amerika gegaan. Daar werd hij reeds in het eerste jaar van hun huwelijk op valschheid in het spelen be trapt, en, door zijn innig-verontwaardig- de tegenpartij, werd hij in duel neerge schoten. De weduwe, kreeg bijna on middellijk na het verlies van haar echt genoot, bericht, dat haar vader in Duitschland overleden was, nadat hij haar onterfd, en bijna al zijn bezittingen aan een verren bloedverwant nagelaten had. Begrijpelijkerwijs teekende de jonge vrouw hiertegen protest aan. (Wordt vervolgd.) GEESTELIJK LEVEN. De bisschop van Padua is aan de dooc ontsnapt, toen zijn auto door een Angkh Am. vliegtuig met kogels werd door zeefd. Van de menschen, die* in een dorj bij Padua waren uitgeloopen om de bis schop te begroeten, werden er vele ge dood. IN DE MOESTUIN. De oogst van bruine boonen. Wanneer de boonen volgroeid zijn, d( meeste scheeden geel zijn geworden het loover gaat afsterven, is de tijd weei aangebroken om de struiken uit de grom te trekken Men bindt ze in bossen van 4 met een touwtje om de wortels teza men en hangt ze daarna in zon en wim te drogen. Men doet goed de struiken oj te hangen onder een open afdak. Zo. noodig kunnen de scheeden binnenshui: in het najaar ook nog eenige tijd bij d< warme kachel worden gelegd, want boonen moeten zoo droog wqrden dat rammelen. Daarna kunnen ze wordei gedopt en in afwachting van het gebruil als wintervoorraad op een droge, donke re plaats worden bewaard. Nimmer op vochtige plaats, omdat ze daar gaai schimmelen en muf worden. VAN SCHAPEN EN WOL. Vijanden van het schaap. De beroemde kapitein James Coo bracht het schaap naar Nieuw-Zeeland welk eiland hij in 1769 had ontdekt. Maa de eerste pogingen, om het schaap deze contreien te doen aarden, mislukte! Pas een halve eeuw later slaagde men in, het hier te fokken:in 1815 heeft me het schaap van Australië hierheen ver scheept en 50 jaar later boogde Nieuw Zeeland reeds op een paar millioei stuks. Lange tijd had iemand de uitbrei ding van het schaap in de weg gestaai dezelfde belager, waarschijnlijk, die schuld droeg van het aanvankelijk mis lukken van Cook's plannen; een vijanc waarop geen mensch bedacht was ge weest en wel een papegaai, de z. nestor. Dit arme beest was uit zijn wou den gedreven en de bergen ingejaagc waar er voor hem niets anders op za dan vleescheter te worden. Toen ovei viel hij als een geboren roover de pa huppelende lammetjes en reet hun heel lappen vleesch uit de rug. Maar er zij meer vijanden, die het schaap belagei De tsetsevlieg belette het naar Cen traal-Afrika te trekken; in Zuid-Afrik overvielen bavianen de lammeren; Engeland voerde men in bet midden de vorige eeuw nog een ware oorlog tege de wolven, zooals we die nu nog ker nen in Zuid-Rusland en Kaukasië. (Semjonow, De rijkdommen "der aarde HYGIENE EN VEILIGHEID. 603. Dysenterie wordt door zekere baci len veroorzaakt Ze kan worden overg* bracht door spijzen en dranken (ongi wasschen fruit en groente bv.), die mi de kiemen dezer ziekte besmet zijn, B ae verspreiding spelen insecten, voor vliegen een belangrijke rol. 604. Tuberculose. In 1943 stierven ons land 6357 personen aan t.b.c., tegei over 5548 in 't jaar daarvoor; per 10,01 stierven er 7,0 (vorig jaar 6,1), een to name van 14,75 pet. De toename van sterfte aan ltbc in 1918 vergeleken 1 1914 bedroeg wel 44,85 pet. VAN DE BOEKENPLANK Nieuwe boeken. Kriut Hamsun, Maar het'leven lee roman. 408 blz., geb. f7,90; Nol Binsbe gen.JUit Neerlands vogelleven, met groote foto's op kunstdruk, voorwoo van Dr. Jac. P Thijsse, 245 blz., ge f 6,50; H. C S. Wanting, In het voorb |*aan; schetsen van religieus-wijsgeeri aard, 254 blz„ geb. f 4,90; E. C. Houbo Het Huis Teft Bosch, Den Haag, 11 foto alles kunstdruk, (historie)? 80 blz., ii f 0,95; K. Hassert, Afrika| over ontde kingsreizen in het zwarte wereldde met foto's en kaarten, uitv. register, 2 blz., geb f 4.90; F. Butter, De Bullebi in Westfriesch dialect, 80 blz., met geb. f 2.25; F. Butter, Westfriesche sch< sen, 104 blz., geb. f2,25; Joh. Linnanke ki, Het lied van de vuurroode bloem, leiding van Alb. Verv/ey, 318 blz., g< f 3,05, E. Linklater, Juan in Ameril 386 blz., geb. f 3,95. Alles uit voorra •leverbaar (voor zoover mogelijk) do Boekhandel Parkstraat. (Ingez. Mededi ling). P1429/1. Verantwoordelijk voor geheele inhoud G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger: J. de Waal, Den Bu Drukkerij Firma Langeveld De Ro Abonn f 1,05 per kwartaal; (Den Bi f 0,79); losse nrs. f 0,04.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 4