Van de Fronten in Oost en West. Doodvonnissen „WIJ ZULLEN TENSLOTTE TOCH OVERWINNEN" Wereldnieuws BEKENDMAKING FINLAND STAAKT DE STRIJD TEGEN SOVJET-RUSLAND BINNENLAND 57c JAARGANG. No. 3892. WOENSDAG SEPTEMBER 1944. TEXELSCHE COURANT RIJKSMINISTER GOEBBELS: De vijanden, zoo schreef Rijksminister Goebbels in 't laatste nummer van „Das Reich", stellen alles in het werk, om dit jaar een beslissing van de oorlog in hun geest af te dwingen. Het inhalen van hun technische voorsprong gaat niet zoo snel, dat dit onmiddellijk blijkt. Daarom moet het Duitsche volk zijn heele kracht gebruiken, om de enorme moeilijkheden, die uit deze omstandigheden voortvloeien, meester te worden. Toch valt niet te be strijden, dat Duitschland langzaamaan weer opkomt en dat dit spoedig weel een nieuwe, aanzienlijk gunstiger oor logstoestand zal doen ontstaan Niet al leen van eenige nieuwe wonderwapens "verwachten we een ommekeer; men moet het kardinale lotsprobleem aan alle kan ten aanpakken en meester zien te wor den. Zoowel een kwestie van oorlogsmo- reel als van techniek. Wij strijden voor het lot van ons volk, daarvoor moet onze heele volkskracht in het geding worden gebracht. De afgeloo- pen vier weken heeft, zich in verband daarmee 'n verschuivingsprooes voltrok ken, dat groote verwachtingen recht vaardigt. Wel vergt het op de duur zwa re offers van onze volksgemeenschap, maar hier ligt de eenige'weg naar de over winning. Daarom zullen we niet moede worden, ons volk telkens weer voor oogen te houden, dat alle kansen op de eindoverwinning in onze handen liggen. Wel zullen de zorgen en lasten bij een langere duur van de oorlog eerder toe dan afnemen,doch ook het vijandelijke kamp kan niet eeuwig oorlogvoeren. Door operaties oyer igroote gebieden tracht de vijand ons op de knieën te brengen, zooals hij het afgeloopen winter door luchtterreur heeft geprobeerd, maar zoowel het een als het ander zal mislukken. Hoe woeliger'tijden, hoe harder eischen en des te trotscher moeten wij ons schrap zetten tegen de storm van de oorlog, op onszelf en onze eigen kracht vertrouwen en gehoorzamen aan het gebod van de plicht. Wij zullen ten slotte toch winnen en geen ademnood hebben, wanneer het tot het eindspurt komt. Ons volk is tot alles besloten. De dreigementen van onze vijanden kunnen ons niet van de wijs brengen, wal betreft de vastheid van ons vertrouwen, dat niet bouwt op hun zwakte maar op onze eigen kracht. De Boeying B 29. Van Duitsche zijde wordt meegedeeld, dat de nieuwe Amerik. bommenwerper, de Boeying B 29, bepaalde zwakke plek ken vertoont en daardoor zeer trefbaar is. Bij de eerste aanvallen, welke deze op Japan deden, werd een belangrijk pet. neergehaald. Luchtoorlog in Stille Oceaan. Geallieerde vliegtuigep zetten hun bomaanvallen op de Molukken voort Ook werden bommen geworpen op de Noordpunt van Celebes (Menado), op W. Nicuw-Guinea (Bamo), op de Philippij- nen (Mindanao), op de eilanden Naoeroe, Truk, Merir en Pagan in 't centrale deel van de Groote Oceaan. Steeds meer jeugdige vrijwilligers. 1 Augustus 1914 trok de Duitsche jeugd met geestdrift ten strijde, maar in de daarop volgende jaren nam het aantal vrijwilligers aanmerkelijk af. In de jaren na Sept. 1939 daarentegen is juist een stijging van het aantal jeugdige Duitsche vrijwilligers waar te nemen. Reichsju- gendfuehrer Axmann stelt het met vol doening vast en verzekert, dat de vijand reeds met de geest en de nauwgezette opleiding van die strijdkrachten kennis heeft gemaakt. Toespraak van den Paus. Vrijdag was het vijf jaar geleden, dat de 2e wereldoorlog uitbrak. Bij die gele genheid heeft Z H. de Paus een radiorede gehouden, waarin Z.H. de noodzakelijk heid van een nieuwe sociale orde be pleitte; verder werd gewezen op het nameloos lijden, waaraan de bevolking van Italië en de Eeuwige Stad bloot staat als gevolg van hongersnood, werk loosheid en economische ontwrichting. De Paus deed een beroep op de niet zoo zwaar getroffen landen, om hier de be hulpzame hand te bieden. Terï slotte be pleitte de Paus het zoo spoedig mogelijk na de oorlog aan hun gezinnen terugge ven van de millioenen krijgsgevangenen en geïnterneerden. Onrust in Slowakije. In een aantal plaatsen van Slowakije zijn opstanden uitgebroken, waarin com munisten de hand hebben. Tito-partisa- nen hebben het uitbreken van die onge regeldheden bevorderd. Deelen van het garnizoen kozen de partij van de opstan delingen, die zich schuldig maken aan het ontvoeren van priesters, mishandeling en verkrachten van vrouwen, enz. Berlijn meent evenwel te kunnen voorspellen, dat de rust weer spoedig zal zijn weer gekeerd nu de Duitsche troepen op ver zoek der regeering zijn binnengerukt om de orde te herstellen. Pressburg kon later melden, dat in een groot deel van Slowakije de rust is teruggekeerd'. In het Westen is de toe stand weer normaal. Moskou en de Balkan. Moskou zou het liefst zien. dat de Duitsche troepen het Balkanschiereiland zoo spoedig mogelijk ontruimen. Daarom oefent het steeds meer druk op Turkije en Bulgarije uit. Reeds hebben Ankara en Sofia een waarschuwing gekregen, welke mair voor één uitleg vatbaar is. Bulgarije gaf wel *le wensch te kennen, uit de oorlog te treden enwerder „neu traal" te zijn. Maar daarmee gaat Stalin met accoord. Hij wenscht, dat Bulgarije zijn passieve houding opgeeft en, net als Roemenië, partij kiest tegen Duitschland. Reeds is een Bulgaarsche delegatie in Cairo aangekomen om de vredesvoor waarden in ontvangst te nemen. Van on derhandelen zou geen sprake kunnen zijn. DE ZON. Wo. 6 Sept. op 6,58; onder 20,17 1>E MAAN. Wo. 6 Sept. op 22,24, onder 11,31 Laatste Kwartier: 9'<6ept. 14,03. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo G Sept. 0,21 en 12,43 Do. 7 Sept. 1,11 en 13,43 Vr. 8 Sept. 1,50 en 14,13 Sluiting van Duitsche theaters. Om arbeidskrachten voor front en in dustrie vrij te maken, weiden ih Duitsch land met ingang van deze maand 389 theaters gesloten. 42,000 personen zal een andere taak worden aangewezen. Scheepsverliezen der Skandina- vische landen. In de loop van deze oorlog verloor Noorwegen 415 schepen, Zweden 230, De nemarken 213 en Finland 49 schepen. De 4 Skandinavisehe landen met elkaar: 5 millioen ton. TURKIJE. De Nationale vergadering is Maandag bijeen geweest. ZWEDEN. Een stroom van vluchteling gen uit Finland is in Umea aangekomen. NOORD-AFRIKA. Generaal Catroux werd hier tot commissaris-generaal be noemd. IN ROEMENIE verschijnt nu een communistische krant, de Prawda van de Donau. DENEMARKEN"kondigde een nieuwe staatsleeningaan: 60 millioen kr., koers 99 pet, rente 4 pet., looptijd 40 jaar. KROATIË. In Aug. verloren de. parti- sanen 5318 man aan dooden, 758 .aan gewonden, 128 aan overloopers 32 Ame- rikaansche vliegtuigen werden neerge haald. ZWITSERLAND teelt nu tweemaal zooveel aardappelen als voor de oorlog het geval was. De Fransche ambassade te Bern is door de „voorloopige Fransche regee- ring" overgenomen. ITALIË. De stad Ravenna had van een bomaanval zwaar te lijden. Vele kui tuurmonumenten werden verwoest, evenals vrijwel alle woonwijken ALGIERS. Een Senegalees pleegde een aanslag op de gepensionneerde generaal Giraud.-Hij schoot hem door beide wan gen. De kogel nam ook eenige landen weg. FRANKRIJK. Sacha Guitry. wegens zijn pro-Duitsche gezindheid bij verstek ter dood veroordeeld, is te Parijs gear resteerd. Norman Davis, de bekende Amerik. financier, is te Parijs om het leven ge komen. HONGARIJE. Premier Lakatos richtte een hartelijk telegram aan den Fuehrer, den Duce en den Japan^che premier bij gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding. Alle inrichtingen van vermaak, bars, enz. in Hongarije zijn gesloten. JAPAN. Een vijandelijke duikboot werd door een vliegtuig tot zinken ge bracht. Tokio meldt, dat de V.S. alleen bij hun aanvallen op Rabaul reeds 2000 vliegtuigen verloren. VEREEN STATEN. Bij gebrek aan hoirt wordt nu maar ruim half zooveel gebouwd als vorig jaar. Een groot aantal mijnen in Penn- sylvanië is door de Staat overgenomen. Er werd gestaakt. DUITSCHLAND. Ook aan plannen voor de wederopbouw van Keulen na de oorlog wordt druk gewerkt. De opstandige feeweging in War schau is nu defenitief ten einde. De Berliner Boersenzeilung ver schijnt nu samen met de Deutsche Allg Zeitung. In Maagdenburg, Weenen. Dresden en Halle dienen de trams nu, ook voor goederenvervoer. De Fuehrer had in tegenwoordig heid van den minister van buitenl. za ken, Von Ribbentrop, een ondeihoud met den Japanschen gezant. ROEMENIE. DNB meldt, dat de ver blijfplaats van koning Michael niet be kend is. De Sovjets zijn begonnen met het transport van een gedeelte der 1,4 milli oen Roemeensche arbeiders naar Siberië; een gevolg van het verraad van „koning" Michael. Toen Kischenew werd veroverd, noemde Stalin deze plaats de „hoofdstad van de S o v j e t-republiek Moldau". Een veeg teeken. In overeenstemming met mijn decreet betreffende den uitzonderingstoestand (No. 15-19*44) kondig 4k over het bezette Nederlandsche gebied den UITZONDERINGSTOESTAND af. De bevolking moet orde en rust be waren. Ieder moet in zijn beroep, in zijn functie of in zijn bedrijf als gewoonlijk zijn arbeid verrichten en de op hem rus tende taak vervullen. Elke vlucht, in het bijzonder uit de door gevechtshandelin gen bedreigde gebieden, is verboden. Ei genmachtig optreden brengt het eigen leven in gevaar. Alle aanwijzingen van militaire instanties en de civiele dienst- bureaux van df bezettende macht moeten nauwkeurig worden opgevolgd. Iedere tegenstand tegen de bezettende macht wordt in overeenstemming met de aan de Duitsche troepen gegeven bevelen met geweid van wapenen terstond en ener giek gebroken. Iedere poging, zich met fcden vijand in te laten of de kracht van net Groot-Duitsche Rijk en zijn bondge- nooten te breken, dan wel de uitvoering van een militaire opdracht te verhinde ren, ieder verzet, iedere verstoring van de openbare orde, iedere benadeeling van het arbeidsproces en ieder optreden, dat de voorziening in gevaar brengt wordt door den Duitschen Krijgsraad gestraft met den dood of met zware vrijheids straffen. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, SEYSS INQUART. Den Haag, 4 September 1944. In het geheele bezette Nederlandsche gebied is het verboden gedurende den lijd van 20 uur tot 6 uur in het openbaar te vertoeven. Hiervan zijn uitgezonderd de onder paragraaf 45 van de „Ordnungs- schutzverordnung" genoemde personen. De afgifte van tot nu toe verstrekte „Sonderausweise" geschiedt volgens de tot nu toe geldige bepalingen door de in stanties van de Duitsche politie (d.w.z. door den „Höherer SS und Polizeiführer b.eim Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden" of door de officieren van de „Deutsche Polizei", welke aan de 7,Wehrmacht-" en „Ortskommandantu- ren" zijn toegewezen). Hij, die zich in strijd met dit bevel in het openbaar op houdt, wordt gestraft door het MILI TAIR STANDRECHT met den dood of tuchthuis, in minder zware gevallen mee gevangenis. „Wehrmacht" en „Polizei" zullen op iedereen schieten, die geduren de de boven aangegeven uren niet on middellijk blijft staan, zoodra "hij wordt aangeroepen. Hoofdkwartier, 4 September 1944. Dé Wehrmachtsbefehlshaber in den 'Niederlanden, (gez.) FR. CHRISTIANSEN, General der Flieger. BRAZILIË stelde een heel strenge post en telegraafcensuur in. FRANSCH-MAROKKO meldt mis oogst door ongunstig weer. ZWEDEN. De vVerven hier zijn tot 1947 van orders voorzien. Zweden vreest, dat de bolsjewieken door Finland zullen trekken en dus aan de Zweedsche grens komen te staan. De 23-j. Duitsche circusartiste Edith Busch is bij een oefening te Stockholm uit een 15 m. hooge mast doodgevallen, Stockholm zal na de oorlog een belangrijk grootere haven krijgen. 30 Zweedsche fabrieken kunnen per jaar minstens 50,000 houten huizen uit voeren, van belang voor de geteisterde gebieden. ENGELAND. De aartsbisschop van Edinburg noemde de houding van Enge land tegenover Polen 'n „afschuwelijk schandaal": „Hoewel alle hulp werd toe gezegd, wordt het land, nu het in het grootste gevaar verkeert, in de steek ge laten". Koning George van Griekenland is in Londen aangekomen. Een brand in een Z.-Engelsche pe troleumhaven nam een enorme omvang aan. Loncen meldt, dat reeds meer dan 8000 vliegende bommen in Engeland te recht gekomen zijn. 1Na een tusschenpoos van drie dagen zijn Maandag weer vliegende bommen op Engeland afgeschoten. SPANJE in Huesca, bij de Parasona- waterval, komt spoedig een nieuwe wa terkrachtcentrale gereed: 90 mill. kWh. Het gebied Sevilla en Salamanca werd door noodweer geteisterd. Hagel lag in een uur een meter hoog. Vele hui zen stortten in. De Spaansche zilverproductie is le kwartaal van dit jaar belangrijk toege nomen. De scheepvaart op Spanje werd her steld. In Spanje zijn pamfletten verspreid, waarin aangespoord wordt tot het ten val brengen van de regeering Voor zijn sinaasappelenuitvoer nam Spanje acht schepen in gebruik. Eerder gaf het per jaar hiervoor een millioen p.st. uit. KUNST EN KULTUUR. De Stadsschouwburg te Amsterdam bestond 1 Sept. 50 jaar. De Wcslfricsche Styk schreef 'n prijs vraag voor tooneelstukken in het West- friesch uit. Inlichtingen: Secretariaat, Buurt 128, Beemster. DE BETREKKINGEN MET DUITSCHLAND VERBROKEN. De Duitsche troepen moeten zich binnen veertien dSgen uit Finland licbbcn teruggetrokken. In de buitengewone zitting van de Fin- sche Rijksdag van Zaterdagmiddag 1.1. werd onder Britsche en Amerikaan- sche druk besloten de betrekkingen met Duitschland te verbreken en de door Moskou gestelde voorwaarden te aan vaarden. Minister-president Hackzeil poogde het besluit van de Rijksdag te rechtvaardigen. Hij wees op de de laatste lijd aanzienlijk gewijzigde toestand. Mos kou verklaarde zich op verzoek van Hel sinki wel bereid, vredesonderhandelin gen te openen, maar stelde als voorwaar de, dat Finland met Duitschland breken moest en dat het van Duitschland moest eischen, dat het zijn troepen binnen twee weken uit Finland terugtrok. De Rijks dag ging met deze eischen van Moskou accoord. Verder beweerde de premier, dat de Finsche regeering niets te maken had met de dcor de afgetreden president, Ryti) met Duitschland gesloten overeen komst; Ryti, aldus de premier, zou per soonlijk die overeenkomst zijn aange gaan; aan de Rijksdag werd de overeen komst niet ter goedkeuring voorgelegd, zoodat ze volgens spr. niet voldoet aan de eischen, bij de grondwet gesteld. Oordeel van Berlijn. Zonder te weten, welke eischen Mos kou verder wel aan Finland zal stellen, heeft Helsinki de eerste stap gezet op een weg, welke naar de Finsche minister president zelf zeide het land met vele niet te overziene gevaren bedreigt, De diplomatieke medewerker van het DNB teekent hierbij aan, dat het besluit prac- tisch neerkomt op het prijsgeven van Finlands zelfstandigehied. Berlijn noemt het een gevaarlijke illusie, aan te nemen, dat Sovjet-Rusland niet meer de eisch van onvoorwaardelijke capitulatie zal stellen. Velen moeten er onder het Fin sche volk zijn, die zich met de beslissing niet kunnen vereenigen. Hier is sprake van een duidelijke schending van het na mens het Finsche volk dooi president Ryti met Duitschland gesloten verdrag Heftige afweergevechten. Het zwaartepunt van de strijd aan het westelijk front lag Zondag aan de Fransch-Belgische grens. De Duitsche troepen boden daar verwoed tegenstand aan de ontstuimig opdringende gealli eerde troepen, welke diepe penetraties lot stand brachten. Het gevolg was, dat de strijd nu ook tot Belgisch grondgebied .werd uitgebreid en dat het laatste weer- machtsbericht, dat ons voor het afdruk ken van dit nummer bereikte, van ge vechten in het gebied van Brussel en Antwerpen gewag maakte. Pogingen om in het gebied van de Ardennen de Maas over te steken, werden verijdeld; bij Charleville werden overgestoken troepen teruggeworpen. Brest houdt, aanvallen van over machtige strijdkrachten ten spijt, moedig stand. In het gebied van de Saóne hebben de Duitsche troepenbewegingen een verloop volgens de plannen. De Duitsche troepen, door het Rhöne- dal op weg naar het Noorden, zijn door L y o n getrokken. Pogingen van den vij and om deze bewegingen te belemmeren, strandden. De strijd tegen de terroristen (gealli eerde vliegtuigen Werpen voor hen in massa geweren, machinegeweren en mu nitie uit) neemt m deze dagen een groote omvang aan. In Frankrijk en België wer den er van 10-20 Aug. wel 1950 gedood De toestand in Parijs. Het Spaansche persagentschap Efe meldt, dat de toestand van anarchie in Parijs bedenkelijke vormen heeft aange nomen en dat door het treffen van ver geldingsmaatregelen veel ellende te weeg is gebracht In de V S. zou men zich daarover ernstig ongerust maken. Na heldhaftige strijd opgegeven. Het Duitsche eilandsteunpunt voor St.- Malo, dat sinds weken heldhaftig weer stand bood aan een overmachtige vijand die zoowel met lucht- en landstrijdkrach ten als met scheepsgeschut de vesting -be stookte, heeft thans de strijd opgegeven Als blijk van waardeering werd de bat terijchef der artillerie/ res.-officier Ri-. chard Seuff met het „Eikenloof" onder scheiden. Van het Italiaansche front. In de Adriatische sector woeden de ge vechten bijzonder hevig. Daar werpen de geallieerden veel en zwaar materiaal in de strijd, waarbij zoowel vliegtuigen als de vloot steun verleenen. Verbitterd was de strijd vooral aan de leustweg N. W. van P e s a r o, waar de vijand over een front ter breedte van 20 km. aanviel Van zijn tanks warden er in drie dagen 162. vernietigd. Tot de beoogde door braak kwam het niet. In het gebied van de Arno trokken de Duitschers zich terug Van het Oostelijk front. Van Finsche Golf tot O Karpaten vormt het Duitsche front nu een aaneen gesloten geheel, waarop de Sovjettroepen -wel bij herhaling met zware strijdkrach ten aanvallen ondernamen, maar dat op geen enkel punt kon worden dooi bro ken. Met taaiheid stelt zich de Duitsche soldaat te weer; tegenaanvallen leverden succes op. In eenige dagen werden 5000 stukken geschut en 4200 tanks vernie tigd en 13000 gevangenen gemaakt. N.W Baranow werd het front wat ingekort. Nieuwe aanvallen tusschen Boeg en Na- rew werden opgevangen. In de Anistel te Amsterdam is een 3-j. jongetje verdronken. Een 61-j. inwoner van Nijkerk is te Amersfoort doodgereden. Van drie hoog is te Amsterdam een 61-j. glazenwasscher doodgevallen. Door het inslikken van een knoop i^e 's Gravenzande een 2-j. kind gestikt. Van mond- en klauwzeer doen zich in Barneveld wel 200 gevallen voor. Uit een woning aan de Trekvaart te Den Haag werden f 2300 en alle linnen goed gestolen* Tol directeur-generaal der Philipsfa- brieken werd benoemd Mr. Th. Bodde, te Den Haag. Jhr. Jan Feith, bekend schrijver en journalist, is op 70-j. leeftijd te Den Haag overleden. Door de locomotief van een zandtrein werd bij Krabbendijke een arbeider doodgereden. Op een sportterrein te Assen werd een jongen door een speer zwaar aan het hoofd gewond. De melkopbrengst per koe bc-liep in Denemarken in 1939 gemidd. 2996 kg.; in 1942 gemidd. 2123 kg.; in 1943 2309 kg. Hel postverkeer met Turkije, Spanje en Portugal is verbroken. Wat onderweg is, wordt teruggezonden. Door hooibroei zijn te Tilburg leeg staande huizen, welke voor opslag van hooi dienden, afgebrand Anderhalf jaar werd te Den Haag te gen twee jonge wachtmeesters gevor derd. Zij hadden elk f 1000 van een zwar- te-handelaar aangenopien. Twee gewapende mannen verschaften zich toegang tot de woning van A Hart kamp te Steen wij kerwold. De man werd van een flinke som gelds beroofd. De heer A. W. Groote,, ontwerper van het naar hem genoemde stenografie- systeem, is op 84-j. leeftijd te Amster dam overleden. Bewaar de kartonnen verpakking van artikelen schoon en droog en lever ze bij aankoop van nieuwe artikelen weer bij uw winkelier in. Een betonmolen werd door drie Am sterdammers uit een lager te Haarlem gestolen en verkocht. Ze „reden er -piee tegen de lamp". 's-Gravenhage, 4 Sept. De Dienst- stelle des Wehrmachtbefehlshabers in den Niederlanden mankt bekend: Jacobus Jeremias van den Boogert, ge boren 21 Jan. 1906, gemeenteambtenaar te Epe, is. door een Wehrmachtsgericht ter dood veroordeeld. Boogert, die reeds in 1941 illegaal werkzaam was geweest, heeft in de late zomer van 1943 een En- gelschen agent verbprgen en hem ge steund bij zijn spionnagewerk. Voorts was hij in het bezit van een pistool. De Nederlanders Joan Geljerman, ge boren 18 Nov. 1918, Tijmen Hoekstra, ge boren 3 Jan. 1898, Johannes Hendrik Cie- raad, geboren 20 Juli 1903, Hendrikus IJmbeek, geboren 8 Jan. 1919, zijn we gens spionnage. begunstiging van den vijand, bezit van wapens verspreiding van opruiende geschriften door een krijgsraad ter dood veroordeeld. De vonnissen £jn na onderzoek van de gratiekwestie voltrokken. In het donker redde een 40-j man te Arnhem een paard uit een sloot. Op weg naar huis is hijzelf te water geraakt en verdronken. Een vrouwwerd te Groningen gear resteerd, omdat ze op de stamkaart van haar man, van wie ze sinds lang geschei den is, steeds maar nieuwe bonkaarten haalde. Doordat het paard van K. de Boer te Blesdijke (Weststellingwei*f) op hol sloeg is zijn 3-j. zoontje onder de wagen ge raakt en gedood. De 53-j. monteur Verwoercft viel te Loenen a.d. Vecht tegen de grond dooi het afknappen van een lichtmast, welke verrot bleek te zijn. Men vreest voor zijn leven. Een 13-j. jongen te Ede had aan een dunne koperdraad een Vlieger opgelaten. Doordat de vlieger met een hoogspan ningsdraad in aanraking kwam, liep de jongen ernstige brandwonden op. Dooi breken van de draad werd erger voor komen. De 38-j. chauffeur D. Dijkhuizen te Den Haag werd gedood, doordal hij bij het oppompen van een autoband de los springende velgring tegen het hoofd kreeg.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1