TEXELSCHE COURANT DE STRIJD IN NEDERLAND. WOENSDAG 11 OCTOBER 1944. Zaterdag 7 October 1944 (BNO): Zoowel in het Ned.-Belg. grensgebied als tusschen Waal en Rijn woedt de strijd in alle he vigheid, maar tot een noemenswaardige verandering in de toestand hebben de gevechten niet geleid. Vooral in het ge bied ten Z. van de Rijn tusschen Arnhem en Wageningen draagt de strijd een ver bitterd karakter; van beide kanten wordt met groote aantallen tanks, stukken ge schut en vliegtuigen daaraan deelgeno men Aanvallen op het geallieerde brug genhoofd Z O. van Wageningen leidden tot terreinwinst, Een bataljon Amerik. valschermjagers kwam in het Duitsche vuur terecht; het leed aanzienlijke ver liezen. Een penetratie bij Kerkrade kon door de Duitsche troepen worden afge grendeld. Zondag 8 October (BNO): De verbit terde strijd aan de Ned.-Belg. grens, aan de Wester-Schelde en in de Betuwe duurt voort. De opmarsch ten N. van Antwer pen werd door de Duitsche troepen ge stuit; Baarle-Nassau werd werd door hen heroverd. In de Betuwe staan de gealli eerde strijdkrachten aan het vuur der Duitsche artillerie bloot; zij brengen er steeds meer tanks in de strijd, maar lij den zware verliezen, mede door operaties van de Duitsche luchtmacht. De Ameri- kaansche troepen in Limburg kregen ver sterking toegevoerd. Over het geheel is het beeld van de strijd ook in de loop van Zondag niet veranderd. Maandag 9 October 1944 (BNO): Mee gedeeld wordt, dat als gevolg van oor logshandelingen van 't instituut „W o 1 f- hezen", 13 km. van Arnhem, gemeente Renkum, 46 patiënten en 35 leden van 't personeel werden gedood. Onder moeilij ke omstandigheden zijn 60 gewonden ge opereerd Ook de stad Hengelo blijkt door een geallieerde bomaanval vreese- lijk geteisterd te zijn Vrijdagmiddag wer den daarbij 230 burgers gedood; Zater dagmiddag werd de stad voor de tweede maal gebombardeerd. Toen werden in de binnenstad verschrikkelijke verwoestin gen aangericht. Zes straten werden in puin gelegd; een groot ziekenhuis werd mede getroffen Hel aantal slachtoffers, hierbij te betreuren, is nog niet bekend. Verder bericht de BNO, dat volgens de Londensche radio een sterke formatie Britsche bommenwerpers de Westkapcl- sche zeedijk met bommen van zes ton ka pot gebombardeerd heeft. Er zou een bres van 120 m. breedte zijn ontstaan, met het gevolg, dat een aanzienlijk deel van het eiland onder water is geloopen. Inmiddels is het zwaartepunt van de 58e JAARGANG. No. 5902. strijd in Nederland in het gebied van Tilburg, een spoorwegknooppunt van beteekenis, komen te liggen. In een tegen aanval brachten de Duitsche troepen de geallieerden bij Hilvarenbeek tot staan. Aan de straatweg van Antwerpen naar Bergen-op-Zoom wonnen de Anglo-Ame- rikanen terrein. Ze bereikten Ossendrecht en Hoogerheide, maar leden daarbij aan zienlijke verliezen. In het O. der provin cie O van Vechel, werden de geallieer den bij een aanval teruggeslagen. Tus schen Waal en Rijn woedt nog een felle strijd; bij Arnhem alleen was het rustig. De Duitschers wonnen er terrein in W.- richting. Dinsdag 10 October 1941 (BNO). De ge allieerden zijn aan het gansche front, van Antwerpen tot de Zwitsersche grens, voor een nieuw offensief aangetreden, maar stuiten overal op de vastberaden, de laat ste weken belangrijk krachtiger geworden Duitsche afweer. Om de Duitsche troepen onder de voet te loopen, hebben zij vooral in het gebied, dat zich van Antwerpen via Nijmegen tot Aken uitstrekt, zeer ster ke strijdkrachten en veel materiaal ge concentreerd, maar van Duitsche zijde stelt men alle pogingen in het werk, om aan de versterkte druk het hoofd te kun nen bieden. Het laat zich aanzien, dat het in het Zuidnederlandsche gebied nog tot zeer harde gevechten zal moeten komen. Nieuws van de fronten is schaarsch de laatste dagen, maar zwijgen is nu het parool voor beide partijen; het is de voorbode van de storm, die op til is. Reeds nu wijst alles er op, dat ons land door oorlogshandelingen zwaar zal wor den geteisterd. Nederland is ook van groot strategisch belang, zoowel voor de Duitschers als voor de geallieerden. De harde wet der noodzakelijkheid dwingt tot inspanning van de uiterste krachten. Zouden de geallieerden er in slagen, over de groote rivieren te komen, dan zou Duitschland voor hen open liggen. Daarom zetten de Duitsche troepen alles op alles en vechten zij hier met taaiheid en verbitterdheid om elke meter gronds. Dat Nederland in de eindfase van de strijd, welke nu is ingetreden, nog een belangrijke rol vervult, blijkt hier wel duidelijk. Het zwaarst wordt nu ten zuiden van de Wester-Schelde gevochten, alsmede aan de toegang tot Zuid-Beveland (de Kreekrak-dam) Ten Z.O van Breskens zijn de Duitsche troepen in harde afweer gewikkeld met daar gelande Anglo-Ame- nkanen. Een doorbraak van Canadeesche troepen in de richting van de Kreekrak- dam werd afgegrendeld. WERELDNIEUWS. (BNO) Door 'n aardbeving is Aivaly (T.) aan de Egeïsche Zee voor de helft verwoest. Tientallen dooden. Generaal Schmundt, die bij de aanslag op den Fuehrer werd gewond, is aan de gevolgen overleden. De bankbiljetten van 1000 fr. 1500 fr en 100 fr. worden in België door nieuwe vervangen Wendell Willkie, des tijds met Roosevelt candidaat voor de presidentszetel, is door bloedvergiftiging gestorven Het gcdenktecken van Goem- boes te Boeda Pest werd vernield. 10,000 Fransche kinderen vluchtten naar Zwit serland De regecring-Bonomi protesteer de tegen de uitlating van Eden, dat Italië na de oorlog zijn koloniën niet meer te rug krijgt. Door bomaanvallen werden in Milaan 10770 huizen vernield; 200 ker ken werden onbruikbaar. Een builenpest- epidemie is in Algiers uitgebroken. Het Japansche spoorwegverkeer is belangrijk beperkt. De geallieerde luchtmacht ver loor de eerste 8 mnd. van dit jaar in de strijd tegen Duitschland bijna 12000 vliegtuigen, 8000 4-motorige. Churchill en Eden zijn voor een conferentie met Sta lin in Moskou aangekomen. Apachenben- den maken Parijs onveilig; de Maquis staat er machteloos tegenover. De Chinec- sche havenstad Foetsjou werd na 7 dg. strijd door de Japanners bezet. De Duit sche weermacht beschikt over een nieu we 12-tons pantserverkenningswagen: buitengewoon snel en zwaar bewapend De Zwitsersche grens is Zaterdag op nieuw geschonden door geallieerde vlieg tuigen. In Finland hebben Finsche troe pen onder druk van Moskou de strijd met Duitsche formaties aangebonden. In N. Finland heeft de Duitsche legerleiding het bestuur overgenomen. Een Engelsche motortorpedoboot werd dezer dagen bij Den Helder tot zinken gebracht. De Zwcedsche Rijksdag komt 30 Oct. bijeen. Ernstige ongerustheid maakt zich meester van de Turken, nu het Bulgaarsche leger onder Sovjetruss. bevel is geplaatst. De bokser Carpentier, oud-wereld-kampioen. is te Parijs gearresteerd. Marshall, de chef van de Amerik. staf, is in Parijs aan gekomen. Drie doodvonnissen werden te Parijs geveld, ook over een vrouw. Een 16-j. scholier kreeg levenslange dwangar beid. Uit de Fransche dagbladwereld zijn ëenige persoonlijkheden gearresteerd. Het commun. blad Humanité (Parijs) schrijft, dat de bevrijding van Frankrijk aan Moskou te danken is. Turksche bla den spraken naar aanleiding van landing van geallieerde troepen op de Balkan van een „redding van de bolsjewistische in vloed". „Nu kan de Balkan weer rustig ademen". Radio-Moskou is wegens deze ..provocatie van Rusland" verbolgen. Roosevelt zal geen verkiezingsspeeches in New York en Chicago houden, omdat de „Geheime Dienstdaar niet voor de veiligheid van zijn leven kan instaan. Het Duitsche grensstadje Wallendorff is met de grond gelijk gemaakt; men zou er na het toonen van de witte vlag nog ge schoten hebben. VAN DE FRONTEN. (BNO). Aan alle fronten" zijn de gealli eerden nu tot aanvallen op groote schaal overgegaan. Overal nemen zij met zeer sterke strijdkrachten en veel materiaal aan de gevechten deel, maar de Duitsche weermacht heeft dat zien aankomen en is eveneens met geduchte legers, toege rust met de nieuwste en zwaarste wa pens, aangetreden. Brandpunten van de strijd zijn in het westen nu het gebied van Aken, het gebied ten Z. van Metz, het gebied aan beide kanten van Remire- mont en dat van Nijmegen. In Italië is de strijd bij Florence en in de richting van Bologna in alle hevigheid ontbrand; ook is in het N. en Z. van het oostelijk front het oorlogsvuur weer hoog opgelaaid; Littauen en Hongarije zijn het tooneel van heel zware gevechten. Het gaat in 't zuiden om Szeged en Belgrado. Bij Aken woedt de eerste groote tankslag op Duitsch gebied; enkele meters terreinwinst moesten de Anglo-Amerik. rnet het verlies van tientallen tanks beta len. Van een beslissende doorbraak door de West wal was nog op geen enkel punt sprake. In 't gebied van Remiremont ver sterkten de geallieerden hun legers met Marokkanen en Algerijnen. Aan de Atlan tische kust en aan 't Kanaal stonden de Duitsche steunpunten weer aan vernieti gend vuur van bommen en granaten bloot, maar de positie bleef er ongewij zigd. Duinkerken vooral werd zwaar be stookt. De gevechten in Italië kenmer ken zich nu door groote verbitterdheid. Om elke bergpas wordt hier fel gevoch ten In het N. van het Oostelijk front zijn de Sovjets Vrijdagmorgen een nieuw of fensief op groote schaal begonnen. Met 60 infanterie-divisies, 6 pantserkorpsen en 12 tankbrigades rukken zij in de rich ting van L i b a u (Letland) en Memel (O -Pruisen) op. Het zou daarbij in de be doeling liggen, een deel van het Duitsche leger af te snijden. Tegenmaatregelen zijn getroffen en hebben reeds tot zware verliezen voor de bolsjewisten geleid. Op het eiland Oesel zijn de Duitsche troepen in een harde afweerstrijd met de daar ge lande bolsjewisten gewikkeld; Arends burg moesten zij opgeven. Ten Z. van Warschau wordt ook weer fel gevochten. Doordat de bolsjewisten zich in het mon- dingsgebied van de Theiss genesteld heb ben, wordt Belgrado ernstig bedreigd. Daar komt bij, dat de Duitsche troepen zich hebben te weren tegen de opdrin gende benden van Tito Zes, zeven ge motoriseerde Sovjet-divisies oefenen hier een zware druk uit, ook in de richting van Szeged, bij de Hongaarsch-Servisch- Roemeensche grens. Luchtoorlog. Niet alleen Hengelo had van geallieerde bomaanvallen zwaar te lijden, maar ook Stettin, Berlijn, Ham- Een kleine krant geruime tijd; Dat moet toch beter wezen, Dan voor slechts kort 'n groote krant En dan niets meer te lezen L BINNENLAND Op het spoorwegpostkantoor Delftsche Poort te Rotterdam is Donderdagavond 8 uur een overval gepleegd door in politie- uniform gekleede mannen. Zij gingen er met f 1,150,000 vandoor. Gecvacueerden te Koog a.d. Zaan en de gezinnen, waar zij ondergebracht zijn, kunnen warme maaltijden aan de centr. keuken aldaar bekomen, 1 1. p.p.; wekelijks 50 gr. boter inleveren. Op slag gedood werd de 19-j. H. M. O. uit de Rozenstr. te Den Haag, die een projectiel wilde demonteeren. Ge- evacueerden uit Wassenaar en Marlot kunnen terugkeeren. De schrijver Lod. v. Deyssel te Haarlem is ter gelegenheid van zijn 80e verjaardag gehuldigd; het offici- eele geschenk was nog niet aanwezig. Daarom bood men den jubilaris voorloo- pig eenstuk zeep aan. Het betreden van spoorlijnen en de strook van 15 m. links en rechts daarvan is verboden (uit gezonderd tunnels, overgangen, enz. voor het openbaar verkeer); personen met een speciale machtiging mogen er wel ko men. De 33-j. J. \V. te Hillegom wordt verdacht van het vermoorden van zijn 30-j. echtgenoote; haar lijk begroef hij achter in zijn tuin. De man heeft drie nog jeugdige kinderen f 80,000 boete kreeg de fabriek Akru te Haarlem wegens het verkoopen van te dure waardelooze „boenwas". Zgn. politieagenten hebben in een perceel a.d. Niersstraat te A'dam f 1200 bankpapier en f 90,000 juweelen in „beslag" genomen. De Haagsche gasfa briek moet door gebrek aan kolen ingang 12 Oct. de leverantie staken; getracht wordt de bakkerijen nog eenige tijd van gas te voorzien. burg, Stralsund, Dortmund, Bremen, Stuttgart, Kassei, Maagdenburg, Biele feld, Merseburg, Emmerich, Breslau, Bo- chum, Schweinfurt, Koblenz, Mainz, Wil- helmshafen en andere steden. Tientallen vliegtuigen keerden niet naar hun basis terug. LAATSTE NIEUWS Z.O. Wageningen heroverden Duitsche troepen een fel omstreden plaats. 120 ter roristen gevangen genomen. In de rich ting Rozendaal wonnen de geallieerden enkele honderden m. terrein; ook in de richting Biervliet en Terneuzen. Pogingen om Walcheren te isoleeren strandden. Het bruggenhoofd Z.O Breskens, waar vele bataljons aan land gingen, ligt onder het zware Duitsche vuur. In de sector Doode- waard (23 km Z.W. Arnhem) buitenge - woon hevige strijd; felle straatgevechten in Opheusden (Kesteren, 28 km ZW van Arnhem) B.N.O.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1