TEXELSCHE COURANT DE STRIJD IN NEDERLAND ZATERDAG 14 OCTOBER 1944. 58e JAARGANG. No. 5903. Woensdag 11 Oct. (BNO). Bij hun pogin gen om, ook van zee uit, de haven van Antwerpen te bemachtigen, leden de ge allieerden zware verliezen. Met het oog op hun verdere plannen wordt door hen aan deze haven blijkbaar groote beteeke- nis gehecht Het bruggenhoofd ten O. van Breskens wordt door Duitsche batterijen, te Vlissingen opgesteld, en door strijd krachten van de marine zwaar bestookt. Door nieuwe landingen, nu bij Hoofd plaat, poogden de geallieerden zich te versterken. Ten N. van Antwerpen ruk ten zij tot Calmthout en Woensdrecht op. Door slecht weer is de gevechtsactiviteit bij Tilburg en Nijmegen afgenomen. In de driehoek Arnhem-Nijmegen-Den Bosch is een concentratie van geallieerde strijdkrachten waargenomen, wat op een op handen zijnde groote aanval wijst. Donderdag 12 Oct. (BNO) Ook de Duit sche troepen hebben een bruggenhoofd bij Breskens. Daarop hebben de Engel- schen verscheidene aanvallen gedaan, welke evenwel alle werden afgeslagen. De Duitsche formaties verdedigden zich met zware wapens. Van eenige terrein winst voor de geallieerden was geen sprake. In het gebied van Eindhoven en Nijmegen kwam het nergens tot gevech ten van eenige omvang. Bij Arnhem maakten de Duitschers zich van een groot wapendepot meester. Ten W. van de lijn Arnhem-Nijmegen gingen zij tot tegen aanvallen over; ook trokken Duitsche strijdkrachten van de Veluwerand over de Rijn. Naar Reuter schreef bouwen de Duitschers Waal en Rijn tot verdedi gingslinies uit; zij maken daarbij, naar dat persagentschap meedeelt, van zeer zware en uiterst mobiele wapens gebruik. De toegang tot Zuid-Beveland, de dam door het Kreekrak, welke het eiland met Noord-Brabant verbindt, was eenige uren in het bezit der Canadeezen. Thans heb ben de Duitschers zich weer van die dam meester gemaakt. Vrijdag 13 Oct. (BNO). De strijd woedt hevig, maar heeft zijn hoogtepunt, naar van Duitsche ziide wordt verzekerd, nog niet bereikt Slecht weer blijkt een ge voelig wapen tegen de geallieerden, die daardoor van hun luchtmacht niet het gewenschte gebruik kunnen maken. Zeeuwsch-Vlaanderen is het tooneel van hevige strijd. In Hoofdplaat, aan de Wes- ter-Schelde, hadden hevige straatgevech ten plaats. De Duitschers hielden het 14 Oct.: zon op 7,03; onder 17,48; maan op 3,39; onder 17,26. Hoog water: 7,55 en 20,14. Luchtbescherming. Weet u, dat een voetgangerslantaarn alleen blauw licht mag geven? (Hoofdinspectie Luchtbe scherming). stadje in handen. Geallieerde bommen werpers bestookten Oostburg, Sluis en Schoondijke, ook de zeedijk bij Veere. Aan het Leopoldkanaal ontvingen de Ca nadeezen versterkingen. Een stoottroep drong tot Tilburg door, maar de hoofd macht is van deze stad nog ver verwij derd. In het gebied van Arnhem boden de Duitsche troepen verbeten tegenstand. Latere berichten (BNO): Voor de Cana- deesche troepen, O. van Breskens, is een critieke situatie ontstaan Bij Biervliet is een heftige strijd ontbrand. Een penetratie bij Aardenburg werd door de Duitschers opgeheven. De algemeene toestand is er ten Z. van de Schelde-mond gunstiger op geworden. De hergroepeering van de ge allieerde troepen in de driehoek Nijme- gen-Arnhem-Den Bosch is nog niet vol tooid, maar met een spoedig op handen zijnd offensief wordt rekening gehouden. TEXELSCHE BERICHTEN Giften Witte Kruis. N.N., de Westen f5.50; J.B., Den Burg f3,—; W.P., idem f2,50; P. B idem f 0,50; G.K., De Koog f 2,C., Den Burg f 1,C.C., Den Burg f2,50. De lijst vermiste schapen, in een vorig nummer gepubliceerd, moet helaas weer worden verlengd: De laatste dagen is op nieuw een aantal schapen uit de weiden geroofd. Hoe lang zal dat zoo doorgaan? Schapen zonder herder. Door de politie werden op een schip in de haven van Oudeschild 3 schapen aangetroffen Nie mand, ook de schipper niet, wist van wie ze waren of wie ze aan boord had ge- biachl Daarop nam de politie radicale maatregelen: Ze werden naar Den Burg vervoerd, in de noodslachtpla?+s geslacht en aan het publiek verkocht. „Meester" Bouwman tachtig jaar. Mor gen, 15 Octhoopt ..meester" Bouwman, zijn 80e verjaardag te vieren. Nadat hij als hoofd der school tc Den Hoorn was gepensionneerd, vestigde hij zich aan de vaste wal; hij woont nu in Alkmaar. Zijn gezondheid laat nog immer niets te wen- schen over; zelfs tegen een flinke wande ling ziet hij niet op. De heer Bouwman was achtereenvolgens onderwijzer te Akersloot, Alkmaar en Nijmegen en hoofd te Z.-Eierland (1902-1906) en Den Hoorn (1906-1924) Mede namens zijn an dere Texelsche vrienden wenschen we den grijzen jubilaris op deze plaats van harte geluk. WERELDNIEUWS. (BNO). Anderhalf millioen huizen zijn nu in Frankrijk verwoest; Rouaan ligt voor een groot deel in puin; van de beroemde kathedraal staan nog twee muren; 40,000 burgers werden er gedood. Le Havre is voor de helft verwoest; 20,000 dooden; plm. 5 millioen Franschen in totaal zijn dakloos geworden en van alles beroofd. Anderhalf millioen Roemenen moeten in Sovjet-Rusland gaan werken. De Roe- mccnsche orthod. kerk is onder het „pa triarchaat" van Moskou geplaatst. De Britschc 4orpedojager Rockingham is ver loren gegaan, meldt Londen. De militaire positie van China is ernstig, verklaarde Tsjang Kai Sjek. Hij spoorde tot de groot ste krachtsinspanning aan. Van de Hitler- Jugend, lichting 1928, meldde zich 70 pet. voor de militaire dienst. In een zeegevecht bij H. v. Holland zijn Woensdagnacht 2 Britsche schepen tot zinken gebracht, 3 zwaar beschadigd. Een arrestatiebevel is tegen alle ministers van Vichy uitgevaar digd. Door een aardbeving zijn in Anato- lië (Turkije) 2300 huizen verwoest. De wapenstilstandsovereenkomst Bulgarije Sovjet-Rusland is 11 Oct. geteekend. Op de conferentie Stalin-Churchill zou ook de doortocht door de Dardanellen bespro ken worden. Tito neemt er aan deel. De eerste politietroep uit Sovjet-Rusland is in Helsinki aangekomen; vele Finnen pleegden zelfmoord of namen de vlucht. Eenige Zwitserschc bladen zijn in Frank rijk als „ongewenscht" verboden. De pest epidemie te Algiers eischt veel slachtof fers; 95 van de 100 zieken sterven. Parijs lijkt wel een belegerde stad. Maar een en kel uur gas en electr. stroom per dag, geen melk, 90 gr. vleesch per maand. Nog maar een enkele bioscoop is open. Bij een luchtaanval op Balik Papan (Borneo) wer den 32 vliegtuigen neergehaald. Honderd Amerik. jagers werden bij een luchtge vecht boven Formosa neergeschoten. In de Vereen. Staten wordt de helft van het inkomen aan oorlogsdoeleinden besteed. Roosevelt pleit voor onbeperkte toelating van joden in Palestina. De hcele Noord zee werd door Engeland tot gevarenge- bied verklaard. Zwitserland staakte de uitvoer van oorlogsmateriaal. Prins Gu- staaf van Denemarken, jongste broer van den Koning, is aan een hartverlamming overleden. De Fransche koopvaardijvloot omvatte in 1939 3 millioen brtnu 1 mill brt. Bij gebrek aan electr. stroom wordt te Haarlem door het blazen op misthoorns i. p. v. met sirenes luchtalarm gegeven (3 stooten: aanvang; één lange stoot; einde). De voorloopige Fransche regeering is door de geallieerden nog niet erkend. Drie bekende priesters zijn in Slowakije door communisten vermoord. Cordell Huil, de Amerik minister van buitenl. zaken, is ziek. Stalin verzekerde, dat de successen der geallieerden zonder hulp der V.S. niet mogelijk zouden zijn De Sovjet-belangen op de Balkan loopen parallel met 'die van Engeland, be schreef de „Times". Iedere Duitsche stad, zoo betoogde de Amerik. minister Stim- son, moet met dë grond gelijk worden ge maakt, idien de burgers liever sterven dan de Nazi-orde prijs te geven. VAN DE FRONTEN. (BNO). In het oosten is het herfstoffen sief nu ten volle tot ontplooiing gekomen. Alom zijn de Sovjets tot de aanval over gegaan, van de Oostzee tot de Balkan Voor de Duitsche legerleiding kwam die actie niet onverwacht; een hevige aanval op Oost-Pruisen stond, dat wist men, voor de deur Ter dege heeft men zich dan ook op de toenemende druk voorbe reid, maar niettemin ziet de Duitsche Weermacht zich hier voor een zware taak geplaatst, evenals in het Westen en het Zuiden. In het westen gaat de belang stelling uit naar de oude keizerstad Aken welke, na het afwijzen van de geallieerde eisch tot overgave, urenlang door honderden vliegtuigen werd gebom bardeerd en nu grootendeels verwoest moet zijn. Nog duurt de strijd voort; de omsingelingsring om de stad is nog niet gesloten. In Italië werd aan de straatweg Florence-Bologna verbitterd gevochten. In Hongarije drongen de Sovjet-troepen over de Theiss. Grosswardein en Klau- senburg werden door hen veroverd. In 'n hevige tankslag in het gebied van De- breczin verloren zij binnen 2 dagen 162 tanks. N. van Warschau boden de Duit sche troepen aan hevige Sovjet-aanvallen het hoofd. Pogingen, om naar Riga op te rukken, werden met zware aanvallen voor de bolsjewisten afgeslagen. De strijd cm het eiland Oesel is nog aan de gang. Taurogge werd ontruimd; de Oostpruisi- sche stad Memel werd ingesloten; ten N en Z van de stad staan de Sovjet troepen nu aan de Oostzee, maar het kostte hun zware offers aan menschen en materiaal. Weenen, Keulen, Koblenz, Berlijn, Os- nabrueck, Bremen, Hamburg en andere plaatsen werden de laatste dagen ge bombardeerd. LAATSTE NIEUWS Aardappelen: Bon 1-60, 1-61, 2-60, 2-61, 3-60, 3-61 en 4-60 1 kg van 15 t.m. 21 Oct Distributie zout. De bonnen 1-68, 2-68, 3-68 4-68 (voor zout) moeten vóór 18 Oct. bij den winkelier worden ingeleverd. Desgew. tegen ontv. bewijs. PREDIKBEURTEN ZONDAG A.S. NED. HERV KERK Burg 10 uur Ds. Visser Waal 3 u. Ds. Visser Maandcollecte. öosterend 10 u. Ds. Kok Eierland 10 u. Ds. Salm Bloemen heeft de aaide bij millioenen voortgebiacht en verslonden; levens zijn over haar heengegaan en in haar don kere kuil gezonken, maar moedeloos zijn we nooit, want altijd komt uit de dood nieuw leven en uit het onrecht stralende gerechtigheid oprijzen. BINNENLAND Een stad in het oosten, niet nader aan geduid, werd door bommenwerpers zwaar getroffen. Honderden huizen werden ver woest, honderden burgers werden gedood, liet verwerken van suiker tot eenige soort suikerwerk is bakkers verboden. Ook zwart roggebrood en croquetten mogen door bakkers niet meer worden bereid. Toen de watervoorziening was onderbro ken, verkocht men in geteisterd Arnhem een emmer water voor wel f 4,Aan de galg met geboefte, dat zoo van de nood van ons volk profiteert! De heele Arn- hemsche bevolking moest in de loop van 24 Sept. evacueeren; wie niet in Zuid woonde, kreeg 24 uur meer tijd. Het aller noodzakelijkste alleen kon worden mee genomen. Er hebben menschen vier da gen zonder eten of drinken in een kelder gezeten. In heel Noord-Holland is deze week de levering van electr. stroom ge staakt, behalve die aan bepaalde instel lingen en bedrijven. Trams rijden alleen nog voor goederenvervoer. Beperk uw post: Dan kan PTT ook onder de huidige omstandigheden het vervoer nog gaande houden; te voet, met paard en wagen, met een enkele auto of per boot. Werk mee; het is uw eigen belang. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL. van 7 tot en met 13 October 1944. Geboren: Petrus Maria zv Jacob Witte en Johanna Godefnda v. Sambeek. Anto- nius Rens Bernardus zv Corn. Ant. Wit- siers en Dijtje Nieuwenhuizen. Emmy Ja- coba dv Cornelis Bremer en Jacoba Vla ming. Leendert Jacob zv Jacobus Pieter- sen en Adriana Jacoba Jansen. Aldo Dirk Jan zv Jan Visser en Grieteka Petronella Kalf. Pieter Gustaaf zv Pieter Kooiman en Baafina Dros. Dieuwke dv Ebe Rau- werda en Tjitske Brouwer. Ondertrouwd: Jan Maat en Trijntje Bakker. Getrouwd: geen Overleden: Jakob Eelman, 73 j., geh. m P. Kuiper. Elisabeth Jonker, 67 jaar, geh. m. N. v. Egmond. Gevonden voorwerpen: 1 portemonnaie Koog 3 uur Ds. Salm. Den Hoorn 10 uur Dhr. Giethoorn. Oudeschild 3 uur Dhr. Giethoorn. GEREF. KERK Oosterend 10 en 3 uur Ds. v.d. Leer. Burg 10 en 3 u. Ds. Pos. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend 10 en 3 uur Ds. v. d. Plas. Burg 5 u Ds. v.d. Plas. Coll. Ned. Bijbelgen. DOOPSGEZ GEM. Burg 10 u Ds. Knot. O'end 10,30 Ds. v.d. Veer.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1