TEXELSCH COURANT DE STRIJD IN NEDERLAND. WOENSDAG 18 OCTOBER 1944. Zaterdag 14 Oct. (BNO). Nog steeds po gen de Canadeezen hun bruggenhoofd ten O. van Breskens te versterken, maar zij ondervinden daarbij groote hinder van de Duitsche, bij Vlissingen opgestelde, batterijen, welke hun geen oogenblik rust gunnen. De geallieerden konden hierdoor bij hun aanvallen in het gebied van Bier vliet en Driewegen maar geringe kracht ontplooien. Wel nam hun luchtmacht vrij heftig aan de strijd deel; Oostburg, Sluis, Sluiszand en Schoondijke hadden van bommen te lijden. „Om de Duitsche bat terijen op Walcheren tot zwijgen te bren gen", hebben de geallieerden de dijken van dit eiland door bommen vernield, maar, hoewel Londen beweert, dat Wal cheren aan de golven is prijsgegeven, wordt van Duitsche zijde met nadruk verzekerd, dat de Duitsche steunpunten aldaar van het water niet in het minst te lijden hebben. De voortdurende be schieting van de geallieerden aan de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen is daar van het bewijs. Tot elke prijs willen de geallieerden zich in het bezit van Antwerpens haven stellen. De aanvoer van oorlogstuig en andere behoeften voor hun legers onder vindt n.l. nog steeds ernstige moeilijkhe den. Maar zoolang Walcheren en Zuid- Beveland in Duitsche handen zijn en de Duitschers zich ook nog ophouden in W.- Zeeuwsch-Vlaanderen, kan van een ge bruikmaken van Antwerpen geen sprake zijn. Wanhopige pogingen worden nu in het werk gesteld, cm de toegangsweg naar Zuid-Beveland (de Kreekrak-dam) te bemachtigen; vijfmaal werd een aan val op die weg gedaan, maar hoewel drie volledige Canadeesche divisies met tanks en batterijen geschut, door de luchtmacht krachtdadig ondersteund, daaraan deel namen, stieten zij iedere keer op de vast beraden Duitsche afweer. Een hevige strijd ontbrandde vooral bij Hoogerheide; de geallieerden moesten wijken. Canadeesche aanvallen aan de straat weg Breda-Rozcndaal stortten in het Duitsche afweervuur ineen. Bij Nijmegen versterkten de Engelsche troepen hun druk. Ten Z O. van de stad kwam het tot een heftige botsing. 20 Britsche tanks drongen het plaatsje Overloon binnen, maar deze penetratie kon worden afge grendeld; in straatgevechten gingen 13 tanks verloren. Ook N.O. van Helmond is een zware tankslag aan de gang. 18 Oct.: Zon op 7,10; onder 17,39; maan op 8,05; onder 18.39; hoog water 9,57 en 22,12. 5Se JAARGANG. No. 5904. Zondag 15 Oct. (BNO). De strijd in Zeeuwsch-Vlaanderen woedt op verbit terde wijze voort. In het gebied van Bier vliet wordt om elk huis gevochten. De strijd draagt nu de kenmerken van een loopgravenoorlog. Onderwijl gaan de Duitsche kustbatterijen op Walcheren en Z.-Beveland onverpoosd voort, de gealli eerde steunpunten en concentraties onder vuur te nemen. De „Daily Mail" moet toegeven, dat de Duitschers op deskundi ge wijze tegenstand bieden. Duitsche pa rachutisten landden bij Bergen op Zoom en dreven daar de Canadeezen terug De strijd om de toegangsweg naar Zuid-Be veland is de laatste dagen al heviger ge worden; Woensdrecht is door de Duit schers heroverd. Ten Z. van Gennep, aan de Maas, is de Engelsche druk toegeno men; ook Z.O. van Nijmegen, waar de geallieerde troepen bij Overloon in bos- schen terechtkwamen, waarin de Duit schers een menigte mijnen hadden ge legd en waarin zij zelf mede de tegen standers van alle kanten bedreigden. Het moerassige terrein noopte de aanvallers urenlang tot de knieën in de modder te staan, wat de gevechtskracht niet ten goede kwam. Maandag 16 Oct. (BNO). In de strijd om de toegangsweg tot Z -Beveland werd een Canadeesche brigade-kommandeur gevangen genomen. In het gebied van Eindhoven en Nijmegen werden Britsche aanvallen afgeslagen. Om een penetratie in de buurt van Overloon wordt nog hard gevochten; in de moerassige bosschen wonnen de aanvallers eenige honderden meters terrein. Een vliegveld van de ge allieerden bij Nijmegen werd door de Duitsche luchtmacht gebombardeerd. In Midden-Nederland worden de Britsch- Amerik. aanvalsvoorbereidingen voort gezet. Dinsdag 17 Oct. (BNO). De heftige strijd om de Wester-Schelde duurt voort. Door gebruik te maken van tanks en vlammenwerpers veroorzaakten de Cana deezen twee kleine penetraties. Zonder dekking staan zij aan het Duitsche vuur bloot; zij leden daardoor zware verlie zen, ook ïn de gevechten om de Kreek- rakdam. In het geïnundeerde gebied staan ze vaak tot de borst in het water. De Duitsche troepen handhaafden hun posities. Bij een aanval ten O. van Hel mond weiden de geallieerden terugge worpen Horloge gestolen. Terwijl de heer W. Verhoeve enkele oogenblikken afwezig was, werd eind vorige week van een ta feltje op het plaatsje naast zijn woning in de Kantoorstraat zijn zilveren horloge gestolen. WERELDNIEUWS. BIJ FORMOSA werd een geweldige zee- en luchtslag geleverd, welke in het voordeel van Japan werd beslist. De Ame rikanen verloren daarbij 23 schepen (een half millioen brt), hiervan een derde deel aan vliegkampschepen en 850 vliegtui gen. De verliezen aan menschenlevens be droegen 23000 man. GENERAAL-VELDMAARSCHALK ROMMEL is dezer dagen aan de gevolgen eener hoofdverwonding overleden. Hij was een der meest succesvolle Duitsche legerleiders. Reeds in de vorige wereld oorlog onderscheidde hij zich door zijn bij zondere onverschrokkenheid. De hoogste onderscheidingen vielen hem ten deel. Hij is 53 jaar geworden. DE RIJKSBESTUURDER VAN HON GARIJE, Horthy, heeft buiten het Parle ment om en zonder het volk er in te ken nen aan de bolsjewisten om een wapen stilstand gevraagd. Een desbetreffende verklaring werd Zondag voor radio-Boe- dapest afgelegd. Horthy voegde er aan toe, dat het land door Duitschland in de oorlog was gesleept, dat hij tegen zijn wil in Duitschland gevangen was gehou den, dat Duitschland 't bondgenootschap geschonden had, enz. Van Duitsche zijde wordt dit alles als weergaloos leugen achtig gekenschetst. Kort daarop herriep Horthy zijn verklaring en spoorde hij de Hongaren aan, de strijd geestdriftig voort te zetten. Hij deed evenwel afstand van zijn functie als rijksbestuurder. Het bewind is nu in handen van een regent- schapsraad, onder voorzitterschap van Salazy, leider der Pij lkruisersbeweging. Op de Hongaarsche weermacht hadden de politieke gebeurtenissen niet de gering ste invloed. Ze strijdt met dezelfde ver betenheid verder. (BNO). De uitzonderingstoestand in De nemarken is 15 Oct. opgeheven Van de 92000 huizen van Huil zijn er 86000 to taal verwoest of zwaar beschadigd. Som mige huizen werden zes maal getroffen. 125000 personen werden dakloos, 1200 verloren het leven. In de Britsche kerken is 15 Oct. een biddag gehouden „in ver band met de nood in Nederland" 4000 havenarbeiders te Algiers moeten zich tegen builenpest laten inenten. 13000 z.g. „staatsvijandelijke" personen moeten te Parijs terechtstaan. In Finland werden als gevolg van de oorlogslasten de belas tingen met 35 pet. verhoogd. Het verlof voor de Engelsche soldaten, ook voor hen, die al 3Vi'jaar aan het front staan, is op nieuw uitgesteld. Van zonsopgang tot zonsondergang is in België geen electr. stroom beschikbaar In alle Hongaarsche plaatsen zijn burgerwachten opgericht. Ex-czaar Ferdinand van Bulgarije werd door Duitsche troepen uit handen der communisten bevrijd. Aan de Sorbonne te Parijs zijn de leerstoelen alle door joden bezet. In Plymouth werden 22000 huizen verwoest. Een Bulgaarsche delegatie is ter bespreking wapenstilstand in Moskou aangekomen. Van een bruiloftsgezelschap, dat zich uit Luzern (Zwits.) per motor boot over het meer begaf, zijn 20 per sonen, onder wie de bruid, verdronken, doordat de boot na een botsing -met een vrachtboot, omsloeg. De Franschen van 18-45 jaar zijn in Frankrijk voor de mili taire dienst opgeroepen. In Sydney (Austr.) verschijnen alleen nog commu nistische bladen In de Oekraine verschij nen nu 660 communistische kranten. In Roemenië zijn 2000 leden van de IJzeren Garde gearresteerd. Volgens Morgenthau, de Amerik. minister van Financiën, zal de oorlog tegen Japan waarschijnlijk nog meer kosten dan die tegen Duitschland. Het eerste schip graan voor België kan niet eerder dan Jan. 1945 worden ver wacht. Iran wil pas na afloop van de oor log over leverantie van olie aan de Sov- jet-Unie spreken. „Guillotine en commu nistische commando's werken in Frank rijk zonder ophouden", meldt een Zweedsche blad. 103000 gewonde soldaten werden van Juni-Oct. per vliegtuig naar Engeland vervoerd. Zeven Roemcensche ministers zijn afgetreden. Over vorming nieuwe regeering is nog geen overeen stemming bereikt. De Fransch-Spaansche grens is hermetisch gesloten wegens het zich daar samentrekken van honderden „roode" Spanjaarden. In Grenoble (Fr.) zijn twee studenten, 17 en 20 jaar, wegens aan de Duitschers verleende medewer king, ter dood veroordeeld. Een passa giersschip is bij Venetië door geallieerde vliegtuigen aangevallen. 30 personen, meest vrouwen en kinderen, werden ge dood, 130 personen werden gewond. In het gebied van Spczia (It.) zijn bij een zuiveringsactie 200 communisten gedood, 300 gewond. In de Schotsche kolenmijnen wordt gestaakt; reeds drie millioen kg. kolen gingen hierdoor verloren. Illljlllllll GEMEENTE TEXEL !l||||ll!ll) OPROEPING Aan Mevr. Cornelia van Leijen-Jansen, geboren te Opheusden, en(of) dochter, Bertha Hendrika van Leijen, geboren te Nijmegen, volgens mededeeling verblij vende binnen deze gemeente, wordt ver zocht zich ten spoedigste te vervoegen ten gemeentchuize te Den Burg, voor het in ontvangslnemen van een familiebericht. Texel, 17 October 1944. De Burgemeester van Texel, RIJK DE VRIES P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud. G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger: J. de Waal, Den Burg Drukkerij Firma Langeveld De Rooij Abonn.: f 1,05 per kwartaal; (Den Burg f 0,79); losse nrs. f 0,04 VAN DE FRONTEN. (BNO). In het westen is het geallieerde offensief vastgeloopen. Daar wordt de Duitsche tegenstand ook met de dag ster ker. Het zwaartepunt van de strijd in Europa ligt nu in het O. en Z.O. Daar zijn op meer dan één plaats groote offen sieven tot ontwikkeling gekomen; daar heeft de strijd een veel verbitterder ka rakter. In het W. zijn plm. 3 millioen man tegen de Duitschers in de strijd ge worpen. in het O. een veelvoud daarvan. Wat de luchtmacht betreft zijn de Anglo- Amerik. vliegtuigen overmachtig, bij de Sovjetiuss. vergeleken. Van de tegen Duitschland optornde mogendheden is de Sovjet-Unie zeker de sterkste; daarom zal ze zeker haar aanspraken doen gel den, wanneer de tijd daartoe komen mocht; Moskou zou het voor het zeggen krijgen en de lakens uitdeelen, wanneer Duitschland de ruggegraat zou worden gebroken. In het W. is in de toestand vrijwel geen verandering gekomen. In het gebied van Aken wonnen öc Anglo-Am. maar enkele meters terrein. De stad wordt met een tweede Casino vergeleken; zoo had ze van bommen en granaten te lijden. Het Duitsche steunpunt St.-Nazaire wees de eisch tot capitulatie van de hand. Z.-En- geland wordt nog steeds met vliegende bommen beschoten. In Italië werden door de geallieerden nieuwe offensieven ge opend met overmacht van vliegtuigen. Eologna ligt onder hun vuur. Verona werd zwaar gebombardeerd; veel kerken en woonhuizen werden daar in puin ge legd. In het N. van 't oostelijk front heb ben de Duitsche troepen in het gebied van Riga hun front verkort; het W. deel van de stad werd prijsgegeven, de Duna overgestoken. Ook in het gebied van Li- bau trokken zij eenige km. terug, alsme de bij Petsamo In het gebied van Wilko- wyschki zetten de Sovjets een groote aan val op; zij staan daar nu aan de Oost- pruisiscbe grens. De tankslag bij Debrec- zin (Hong.) duurt voort; in 9 dg. verloren de Sovjets daar 344 gevechtswagens. In de Karpaten belemmert sneeuwval de operaties. In het Z. van Belgrado wordt heftig gevochten; ook aan de beneden- Morawa Door het verrraad van Roeme nië en Bulgarije werd de Duitsche posi tie in de Balkan in de rug bedreigd. Eenige weken geleden zijn de Duitsche troepen daarom met ontruiming van de Z -Balkan begonnen; ook van Athene, dat 12 Oct. door de laatste achterhoeden ver laten werd. Eerst werden de stellingen op de Peloponnesus en op de Egeïsche ei landen (een enkel goed bevoorraad ei land uitgezonderd) prijsgegeven. Luchtoorlog. Door bombardementen werden getroffen: Keulen. Duisburg, Kai- serslautern, Brunswijk, Tilsit, Hamburg, Berlijn en Weenen. In Salzburg werden de Dom en het Mozarthuis verwoest. Tientallen vliegtuigen neergeschoten.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1