TEXELSCHE COURANT DE STRIJD IN NEDERLAND, BINNENLAND WOENSDAG 25 OCTOBER 1944. Zaterdag 21 Oct. (BNO). Hoewel de ge allieerden alles in het werk stellen, om zich meester te maken van de Wester- Schelde, ten einde profijt te kunnen trek ken van de haven van Antwerpen, zijn zij ook de laatste dagen nog weinig dich ter tot hun doel gekomen. Hun opmarsch in Zeeuwsch-Vlaanderen 'werd ten O. van Breskens tot staan gebracht; in Bel gië kwamen zij niet verder dan ten W. van Heijst. Zij leden daarbij zware ver liezen, mede doordat de zware kustbatte- rijen bij Vlissingen onophoudelijk in ac tie zijn. Ook de Canadeesche poging om terrein te winnen in de richting Rozen- daal, strandde. Het slechte weer, dat de Anglo-Amerik. luchtmacht verhindert aan de strijd te land de noodige steun te verleenen, houdt nog aan. October heeft de vliegers nog maar weinig gelegenheid tot doeltreffende strijd gegeven. Gealli eerde aanvallen in het gebied tusschen Eindhoven en Nijmegen, dat met troepen en materiaal werd volgepropt, mislukten. Ook die ten O. van Helmond, waar de wolken met schijnwerpers werden ver licht, om ook in het moerassig gebied de heele nacht te kunnen doorvechten. Zondag 22 Oct. (BNO). Nadat zij nieu we strijdkrachten hadden aangevoerd, hebben de Canadeezen hun aanvallen op Breskens voortgezet. Er ontbrandde een buitengewoon hevige strijd, welke aan beide zijden zware verliezen veroorzaak te. Het Duitscjie bruggenhoofd werd iets ingedrukt; de Canadeezen drongen in de stad door, waar het tot verbitterde straat gevechten kwam. Een corresp. van de „Observer" (Eng.) noemt de strijd in de sector van het Leopoldkanaal een der moeilijkste van deze oorlog Men ziet hier niets dan vernielde en verlaten dor pen Het Nederl. grensdorp Ede, zoo schrijft hij, bestaat nog slechts uit een groep puinhoopen, het leven te er uit; ook Aardenburg (dat plm. 4000 inwoners telde) is volkomen verwoest. Radio-Lon- den meldde verder, dat de Duitsche troe pen op Zuid-Beveland en aan de toe gangsweg naar dit eiland, bij Woens- drecht, versterkingen ontvingen. Een nieuw zwaartepunt vormden de Anglo- Amerikanen in het gebied van Capelle. N van Antwerpen, in 't bosch van Maria ter Heide. Zij verloren er veel pantsers, en moesten aanvankelijk gewonnen terrein prijsgeven. O. van Helmond en Z. van Venraay brachten de geallieerden eenige penetraties tot stand, maar deze moesten weer worden opgegeven Voor al bij Veulen (N.-Limburg) werd heftig 58e JAARGANG. No. 5906. gevochten Bij Arnhem gevangen geno men Polen bleken uit Siberië afkomstig. Maandag 23 Oct. (BNO). Nadat de Can- deezen in Breskens waren doorgedrongen, zetten zij hun aanvallen voort, maar deze werden tusschen Sluis en Schoondijke al le afgeslagen. Het zware vuur der Duit sche batterijen op Walcheren is nu voor al op de haven van Breskens gericht. Om de toegangsweg naar Zuid-Beveland is weer een felle strijd ontbrand. Toenemen de aanvallen uit het gebied van Antwer pen in de richting van de Nederl. grens nemen het karakter van een groot offen sief aan (3 inf. divisies, 200 pantsers, groote luchtmacht). Met in het boschter rein van Maria ter Heide binnengedron gen troepen zijn zware gevechten aan de gang. Van drie kanten staan zij bloot aan het vuur van het Duitsche stormgeschut. De flankaanval in de richting Wuestwe- zel (Belg.) verloopt in het voordeel der Duitschers. Ten O. van Den Bosch gingen de geallieerden mede ten aanval; doel zou zijn de Duitsche troepen in het gebied van Maas en Waal van hun achterwaart- sche verbindingen af te snijden; de aan vallen zijn er in hoofdzaak mislukt; de terreinwinst had niet veel te beteekenen. De Britten houden echter nog aanzienlij ke strijdkrachten in reserve voor de vor ming van een eventueel nieuw zwaarte punt. Dinsdag 24 Oct. (BNO). Reuter meldt uit Londen, dat de Duitschers het brug genhoofd bij Breskens hebben heroverd. De toegangsweg naar Antwerpen via de Wester-Schelde ligt nog steeds onder het vuur der Duitsche batterijen. In de rich ting Rozendaal kwamen de geallieerden 7-8 km. vooruit. De druk in de richting van Den Bosch neemt toe. Eenige pene traties aan de straatweg Nijmegen-Den Bosch werden afgegrendeld. De Ned.-Belg. grens is door de gealli eerden gesloten De gaslevering te Am sterdam wordt vandaag gestaakt (gebrek aan kolen). De radiodistributie zal in het heele land zooveel mogelijk op gang wor den gehouden. Te Hilversum werden uil een magazijn a.d. Bosdrift 450 kg. suiker en een fiets gestolen. Koeriers van het Ned. Roode Kruis mogen alleen ambte lijke dienststukken van het Ned. Roode Kruis meenemen. Mussert inspecteerde formaties van de Landwacht te Soestdui- nen, Bilthoven en Utrecht. In een toe spraak gaf hij uitdrukking aan zijn ge loof in de eindoverwinning Bij de Rijks postspaarbank werd in Aug. 24 millioen gld. ingelegd (v.j. 31) en 9 millioen te rugbetaald (v j. 14).. Zes maanden werd gevorderd tegen de zwakzinnige 38-j. schilder S. te Haarlem, die de 9-j. Jan v. Tuin in De Mooie Nel heeft verdron ken. Negen theaters te Den Haag houden met behulp van daglicht, kaarsen en zelf opgewekte electr. stroom hun bedrijf nog zoo goed als het gaat op gang. De rol schaats neemt in vele plaatsen, vooral waar men over asfalt beschikt, de taak van de fiets over. Het weekblad Handels belangen, dat te Koog a.d. Zaan ver schijnt wordt nu gedrukt in een „OLIEMOLEN MET WINDKRACHT" Een voorbeeldige straf kreeg veehouder J. de Leeuw te Assendelft, die melk ver kocht voor een gld. per 1. Zijn heele vee stapel van 20 koeien werd hem ontnomen. WERELDNIEUWS. (BNO). Russisch wordt nu op de mid delbare scholen in Frankrijk ingevoerd. Nationaliseering van bepaalde Britsche industrieën wordt door de Britsche vak- vereenigingen geëischt. In Southampton zijn reeds 43000 huizen vernield. Weer eenige ondergrondsche bewapeningsfa- brieken kwamen er in Duitschland bij. Officieel bestaat er in Finland weer een communistische partij. Het spoorwegver keer in Roemenië is totaal ontwricht. On danks massaexecutie van spoorwegman nen kunnen de Sovjets daarin geen ver betering brengen. Churchill is, na een bespreking ook te Cairo, per vliegtuig uit Moskou in Engeland teruggekeerd. Eden zal nog conferenties hebben te Cairo en Ankara. De Slowaaksche president Tiso ziet in samengaan met Duitschland de eenige mogelijkheid om de zelfstandig heid van de staat te handhaven. De ver liezen der V S. in deze oorlog zijn reeds 100,000 man grooter dan die in de vorige oorlog. De Sovjet-Unie streeft volgens het r.k. Eng blad „Tablet" naar alleenheer schappij op de Balkan. De Engelsche uit voer is de laatste vijf jaar tot de helft ge daald. Parijs is grootendeels van electr. stroom verstoken. De burgemeester van Brussel deed een beroep op de geallieer den tot verbetering der Belgische voed selpositie. Het platteland, zei hij, kan zichzelf helpen, maar 3-4 millioen men- schen hebben hulp dringend noodig. De spanning tusschen Gaullisten en terroris ten in Frankrijk neemt toe. In menige Fransche stad doen zich ongeregeldheden voor; in Lyon kwam het tot schietpar tijen Op Sicilië brak 'n opstand uit. Men wil loskomen van het Italië van Bonomi. Een Italiaansch schip werd bij Venetië door vliegtuigen aangevallen,. Van de 400 opvarenden, meest markthandelaren en kinderen, werden er 300 gedood. Ex- rijksbestuurder van Hongarije, Horthy begaf zich met zijn familie naar Duitsch land Hij riep de bescherming van dit land in Lord Alexander (Eng.) verzeker de, dat de Duitsche duikbooten in bepaal de wateren nog zeer actief zijn. Door een bombardement op Milaan werden op nieuw 500 personen gedood (in een school 150 kinderen), 600 zwaar gewond. In Z.-Duitschland is de vliegtuigproduc tie zesmaal vergroot Een Finsch blad acht het onvermijdelijk, dat op de Fin- sche school ook Russisch wordt geleerd. Vrijheid van religie bestaat in Rusland niet; het is zelfs verboden kinderen bene den 18 j. godsdienstonderwijs te geven aldus een Engelsch blad. 1500 detectives en 10.000 man politie moesten v.d vei ligheid van Roosvelt waken, toen deze een tocht door New York maakte Van onderhandelen met Duitschland is geen sprake; aan dit land zal niet de geringste militaire macht worden gelaten. Aldus Roosevelt. De Sovjet-Unie verloor al 7 millioen man. De Poolsch-Russische kwes tie is de Achilleshiel der geallieerden. (Daily Tel.) De z.g. Kerkeraad van Stalin telt twee leden van het Godloozen-comi- té. Het doodvonnis over de Poolsche staat is sinds lang uitgesproken. Hij zal aan Moskou worden uitgeleverd. (Observer, Eng.). In Bulgarije moeten 25 ex-ministers 100 Kamerleden en 90 hooge ambtenaren terechtstaan. Zweden zal zijn bewapening opvoeren. De toenemende invloed van 't communisme baart in de V.S. ongerust heid. In Londen zijn in maar weinig stra ten geen ruïnes, geen beschadigde hui zen. (Time, V S.). Voor het eerst maken communisten deel uit van de regeering van IJsland. In Italië (faseverscheen 'n herdruk van de postzegels met een af beelding van verwoeste kuituurmonu menten, o.a. van de abdij van Casino en de dom van Palermo. De Hongaarschc generaal Miklós liep met de krijgskas naar de Sovjets over. Een brand in de haven van Los Angelos kostte veel doo- den en richtte een millioen dollar schade aan. In België moeten bankbiljetten wor den omgewisseld. Een strop voor zwarte handelaars en voor alle anderen, die den fiscus om de tuin leidden. Velen verkoo- pen hun biljetten aan Engelsche soldaten, die er in Engeland nog het volle pond voor krijgen. Verder koopt men wat los en vast is, wat tot aanzienlijke prijsop drijving leidt. In Finland moeten groot grondbezitters afstand doen van hun grond. Er zullen 20,000 kleine boerenbe drijven worden gesticht. Banken en groo te bedrijven komen aan de staat. Hon derdduizenden hebben zich in Duitsch land vrijwillig voor de Volkssturm ge meld. In vier groote Fransche provincies wordt door communisten de macht uitge oefend. Roemenië krijgt een vermoede lijk geheel communistische regeering. Het Cómité-De Gaulle wordt ook door Au stralië, Canada en Brazilië als voorloo- pige regeering van Frankrijk eikend. 25 Oct.: Zon op 7,23; onder 17,25; Maan op 15,06; onder Volle Maan 31 Oct. 14,35. Hoog water 25 Oct.: 2,07 en 14,42. TEXEL HELPT AMSTERDAM De actie „Texel helpt Amsterdam" over treft verre de verwachtingen. De gaven stroomen toe van alle kant: aardappelen, boonen, meel, olie; zelfs boter en kaas ont breken niet. Ook de „kleine man" toont groot te kunnen zijn Tot en met Vrijdag a s. kunnen gaven nog aan de bekende adressen worden bezorgd (2-4 u.); ook aan boord van het schip „Vlijt" te Oudeschild. De N.V. v.h. C.R. Keijser en Co maalt kosteloos 't voor Amsterdam geschonken graan; men gelieve het dan aan de malerij te Oudeschild te bezorgen. Maandag a.s. vangt de reis aan. Vrijgeleide voor schip, bemanning en lading is aanwezig. Van goede aankomst en rechtvaardige verdee ling in de hoofdstad, zoo werd het Comité met nadruk verzekerd, kan Texel over- tuigd zijn. VAN DE FRONTEN. (BNO). Terwijl de Duitsche steunpun ten aan Het Kanaal en de Atl. Oceaan stand houden (over zee en door de lucht worden zij regelmatig van voedsel en munitie voorzien) en vliegende bommen Engeland geen rust laten, neemt de Duit sche tegenstand aan de landfronten in oost en west nog toe. In Engelsche mili taire kringen is men ten aanzien van de duur van de oorlog pessimistisch gestemd. Gezien de verbeten strijd om Aken (de stad werd een puinhoop, maar nog is de strijd daar niet geheel ten einde), voorziet men een langdurige worsteling om elke Duitsche stad van eenige beteekenis. In- tusschen heeft zich bij Metz een nieuw zwaartepunt gevormd; ook aan het Rijn- Marnekanaal zijn gevechten van groote omvang ontbrand. In Italië zijn de gealli eerden bij Cesena tot het langverwachte offensief overgegaan, ze overschreden de Savio maar werden weer teruggeslagen. Uit het noorden van het oostelijk front komt het bericht, dat de ontruimde haven van Riga tevoren totaal werd vernield. Om O.-Pruisen is nu een pantserduel op groote schaal ontbrand. Stalin maakte in een dagorder de verovering van Ebenrode en Gumbinnen bekend, maar van Duit sche zijde wordt dit tegengesproken. Wel vindt men daar de brandpunten van de strijd. Nergens zijn de Sovjet-troepen meer dan 25 km. doorgedrongen. Gol- d a p viel in handen der Sovjets. Tus schen deze stad en Sudauen is de bres vrij diep, maar de stiijd kostte den bols jewisten daar in 7 dagen ook 616 tanks. Tusschen Sudauen en Schirwindt wordt dag en nacht bloedig gevochten. Pogin gen om het bruggenhoofd Tilsit open te breken mislukten. In Hongarije nam de druk op de Donaulinie toe. Bij Solnok ingesloten Sovjet-troepen gaan hun ver nietiging tegemoet. In de noordelijke Woudkarpaten brengen de Sovjets troe pen bijeen, vermoedelijk om te trachten, naar Krakau door te stooten. In Servië werd Belgrado ontruimd, in Grieken land Thebe.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1