TEXELSCHE COURANT DE STRIJD m NEDERLAND ZATERDAG 28 OCTOBER 1944. 58c JAARGANG No. 5907. Woensdag 25 Oct. (BNO). De strijd om de toegangsweg tot Zuid-Beveland nadert nu zijn hoogtepunt. Heftige aanvallen der geallieerden werden met voor hen zware verliezen afgeslagen. Harde gevechten worden ook geleverd aan de straatweg naar Rozendaal en Breda. In Zeeuwsch- Vlaanderen ontruimden de Canadeezen het haventerrein van Breskens, maar zij veroverden Schoondijke. De aanvallen in de richting van Den Bosch nemen in he vigheid toe. fel woedt de strijd m het ge bied van Schijndel en aan de overzij van de Zuid-Willemsvaart. Wel waren de Duitschers tot terugtrekken genoopt, maar de aanvallers slaagden er niet in, hen uit de hoofdstad te verdrijven. Donderdag 26 Oct. (BNO). De strijd om het bruggenhoofd Breskens gaat nu zijn einde tegemoet. De geallieerde troepen slaagden er in, de toegangsweg tot Zuid- Beveland af te snijden de batterijen op dit eiland en op Walcheren gaan echter nog voort, de Anglo-Amerikanen te be stoken. Bij hun pogingen op te rukken in de richting van Rozendaal werden de Britten teruggeslagen. Andere formaties konden in Den Bosch doordringen; in het oostelijk deel der stad, waar felle branden woeden, wordt om elk huis verbitterd ge streden. De aanvallers leden, mede als gevolg van mijnen, zware verhezen. Van een groep tanks, welke zich tot 't markt plein een weg baande, werden drie ge vechtswagens kapotgeschoten. Hoewel zij van vlammenwerptanks gebruik maakten, konden zij de Duitsche tegenstand niet breken. Aanvallen, van het zuiden op de stad gericht, werden afgeslagen In de sectoren O. van Helmond en bij Venraay deden zich geen bijzondere gebeurtenissen voor. Vrijdag 27 Oct. (BNO). In de strijd om de toegang tot Z.-Beveland konden de Canadeezen een km. naar het W. opruk ken. Aan de zuidkust van het eiland werd op twee punten met infanterie en pant sers geland. Nu Den Bosch het tooneel van een zware strijd is geworden, worden in de stad ernstige vernielingen aange richt. De aanvallers leden zware verlie zen Zij maken gebruik van tanks, welke van 40-50 m. afstand vlammen kunnen richten op de huizen, waar zich de Duit schers verschansten. De St.-Jan is nog onbeschadigd. Aanvallen in de richting van Tilburg waren vergeefsch. 28 Oct.: Zon op 7,28, onder 17.19; Maan op 16,; 4, onder 2,36; Volle Maan 31 Oct. 14,35. Hoog water 28 Oct. 6,15 en 18,47. BINNENLAND. Na een plechtigheid in de Walburg- kerk te Zutphen op 17 Oct. wei-den op 18 Oct. 60 slachtoffers van het bombar dement op de stad ter aarde besteld. Een tiental slachtoffers kon niet meer worden herkend. Het Roode Kruis kan geen in lichtingen verstrekken omtrent personen, die achter de frontlinie wonen. Uit de kerkekamer van de N.H. kerk Oostzaan werd de kachel gestolen. Kaas en rogge- vlokken weiden gestolen uit filiaal coöpe ratie Eendracht te Koog a.d. Zaan. Zie ken en a s. moeders (10 dagen voor be valling) ontvangen van de geneeskundige dienst te Zaandam een hoeveelheid pa tentolie voor vei lichting. Terpentine niet voor kook- of verlichtingsdoeleinden ge bruiken. Is zeer gevaarlijk; ontploft ge makkelijk. Zaandam telt nu 40,000 in woners. Voorbereidingen worden in Zaan dam getroffen om de heele bevolking door 'n centrale keuken te laten bedie nen. Een varken, een geit en een bok werden uit een tuin achter een woning aan de Neuweg te Hilversum gestolen. WERELDNIEUWS. (BNO). De directeur van het blad Au- jourd'huit (Fr.) werd wegens aan de Duit schers verleende medewerking ter dood veroordeeld. Washington maakt bekend, dat in de Stille Oceaan twee duikbooten met elk 65 man verloren gingen. In Parijs wachten nog 10,000 mannen en vrouwen in de kerkers op hun veroordeeling. In Guatemala brak een opstand uit. De chef van het garnizoen werd gedood. Het ei land Car Nicobar, N. van Sumatra, werd door 20 geall. vliegtuigen aangevallen; 5 werden neergeschoten. Het aanbod van 't Roode Kruis, voedsel voor het „bevrijde" Ned gebied, waar hongersnood dreigt be schikbaar te stellen, is door de geallieer den zonder opgaaf van reden afgewezen. De Duitschers maakten sinds 5 Oct. in het westen 7284 gevangenen. Engelschc vliegtuigen deden een aanval op Ran goon, Geringe scha Een nieuwe Griek- schc regeering is gevormd met Papan- dreoe als premier Ook Zweden zal ver moedelijk de regeering de Gaulle erken nen. Gandhi verklaarde het gevoel te heb ben. dat ,,een nieuw vasten voor hem voor de deur staat". Churchill had op de terug reis uit Moskou ook een bespreking in Italic. 100.000 rood-Spaanschc terroristen trokken de Fransch-Spaansche grens over en maakten zien meester van eenige plaatsen in Spanje, maar verloren daar bij 100 man aan dooden. Ze moeten met Engelsche en Amerik. wapens ter dege zijn uitgerust. Naar van hun kant wordt verzekerd, wachten twee millioen Basken op het sein tot de opstand tegen Franco. In Londen zijn sommige wijken voor 80 pet. vernield (Sphere). Louis Renault, de wegens aan de Duitschers verleende me dewerking gearresteerde Fiansche au tomobielfabrikant, zou aan een beroerte gestorven zijn; er zijn echter vermoedens, dat hij geen natuurlijke dood is gestor ven. In Z.-Italië is twee derden der ar beiders werkloos. De voedselnood stijgt met de dag. In Parijs werden vele straten omgedoopt en naar joden en communis ten genoemd. In België zijn prolestverga- deringen tegen de voedselpolitiek der re geering nu verboden In Frankrijk is de toestand zeer verward. Toenemende in vloed der communisten. (News Chro nicle.) 1,16 millioen Italianen verkeeren nog in geallieerde krijgsgevangenschap. In Finland behoeft niet meer te worden verduisterd. Lapland alleen uitgezonderd. In Zweden zijn nu al 8500 Finsche vluch telingen aangekomen Het Russisch zal op de Finsche scholen wel verplicht wor den. Vliegkampschip Princetown ging verloren (Washington). Ernstige onlusten dreigen in België als gevolg van de voed selnood. Italië wacht een koude winter door gebrek aan brandstof. Eden zal ook in Athene (Griekenland) een conferentie hebben. Alle joden werden door de re- geering-Bonomi (Italië) in hun rechten hersteld. 15 Noren werden gedood door het bombardeeren van een kustvaartuig, waarmee burgers werden vervoerd In Sofia (Buig.) werden 1000 politieke arres taties verrricht. In Frankrijk raken ook de kolenreserves uitgeput. Nog steeds worden vliegende bommen naar Engeland afgeschoten Britsche officieren werden belast met de opleiding van Nederlanders in „bevrijd" gebied voor de strijd tegen Japan nu (Daily Mail). VAN DE FRONTEN. (BNO). In het westen teekent zich in 't gebied van Rambervillers een nieuw zwaartepunt af; de strijd om het Saarge- bied wordt al heviger. In Italië hervatten de geallieerden hun aanvallen <n de rich ting Bologna. Volgens Moskou werd er sedert Stalingrad niet meer zoo fel ge streden als nu om O.-Pruisen. De Sovjets moesten Goldap deels prijsgeven en ver loren er in vier dagen 295 tanks. Ook van Roschan uil bestormen Sovjet-troe pen nu de grens Felle strijd bij Au- gustow, Ebenrode en Gumbinnen. In N. Noorwegen maakten de bolsjewisten zich meester van Kirkeness, waar door de Duitschers alle voor de oorlog van be lang zijnde installaties waren verwoest. In Hongarije woedt de strijd nog hevig. De gevechtslinie loopt daar nu langs de Donau tot Baja en verder over Szolnok, Debrecin en N. Karoly. Door bommen werden geteisterd Essen. Berlijn. Bruns- wijk, Hannover, Neuss, Munster, Ham burg, Regensburg, Hamm, enz. Het is een kunst zijn geluk richting te geven. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat hij van den Commissaris der Provincie het volgende bericht heeft ont vangen „De Wehrmachtsbefelilshaber in Neder land heeft aan de Wehrmachtskomman- danturen de volgende aanwijzing gege ven. Als gevolg van het gebrek aan kolen verschaft de Nederlandsche bui gerij zich stookmateriaal door het vellen van hoo rnen. De Kommandanturen hebben met alle middelen te verhinderen, dat de houtopstanden langs de wegen en in de omgeving van militaire werken (onderko mens, stellingen, kampementen) daar door-worden aangetast De aanwezige na tuurlijke dekkingsmogelijkheden en ca mouflagemiddelen moeten onder alle om standigheden behouden blijven. Ten ver zoeke van den Beauftragte draag ik u op, er voor te zorgen, dat het vellen van boomen langs de wegen en het beschadi gen van natuurlijke dekkingsmogelijkhe den en camouflagemiddelen door de bur gerbevolking achterwege blijft. Texel, 27 October 1944. De Burgemeester van Texel. RIJK DE VRTF.s ST. MARTINUS OUDESCHILD. Zondag: feest v. Christus-Koning. 8 u. stille H. Mis, 10,30 Hoogmis, 3 u plechtig lof m. predikatie en toewijding aan Chris tus-Koning. Woensdag: feest Allerheili gen. H.H. Missen als op Zondag. 3 u. lof. Donderdag: Allerzielen. 7 en 7,30 stille H. H. Missen. 8 u. gez. H. Mis. 4,30 Kruis weg. Vrijdag: le Vrijdag 8 u. gez. H. Mis. 4.30 uur lof. LAATSTE NIEUWS De geallieerden maakten zich van 't grootste deel van Den Bosch meester; op het W. der stad, waar de Duitschers nog stand houden, ligt zwaar trommelvuur. Van 20-26 Oct. verloren de aanvallers 180 tanks. Op Walcheren zijn alleen de duinen, Domburg en de binnenstad nog voor het water, dat op sommige plaat sen tot 2,5 m. staat, gespaard.30.000 tot 35000 menschen moesten voor het water vluchten. Zaandam sluit wegens kolennood de scholen. Zuinig ook met lucifers. Er zijn er nog maar weinig in ons land P1429/1. Verantwoordelijk voor 3p geheele inhoud G Joh. Duinker. - Plaatsvervanger: J. de Waal, Den Burg Drukkerij Firma Langeveld De Rooij PREDIKBEURTEN ZONDAG A S. NED. HERV. KERK Burg 3 uur Ds. Visser. Waal 10 u Dhr Giethoorn Oosterend 10 u Leesd. Geen catechisatie. Eierland 10 u. Ds. Salm Maandcollecte. Tcxels Bioscoop. Als hoofdnummer van het nieuwe programma wordt de film „Jakko de Circusjongen" vertoond, be werkt naar de roman van A. Weidemann. Een boeiend relaas, dat de toeschouwers zeker voldoet (Gewijzigde uren in adv.) Bericht van de beurtschippers. Voor de verzending van goederen per beurtschip per is voortaan goedkeuring van de Kom- mandantur vereischt Pas nadat men zijn vrachtbrief daar heeft laten afstempelen, kunnen de schippers uw pakjes ter ver zending aannemen. Mogelijk zijn pakjes tot 7,5 kg vrij. „Texel helpt Amsterdam". De actie is een groot succes geworden. Met groote gulheid is gegeven, van alle kant. Moge het kranig voorbeeld van ons eiland an dere plattelandsgemeenten tot navolging bewegen Dan komt er gewis eenig licht in de zwaar beproefde stad aan de Am- stel. CENTRALE KEUKEN DEN BURG. Wordt er in Den Burg een centrale keu ken gesticht? Dat zal afhangen van het aantal personen, dat daar warme maaltij den wil betrekken. Van de vereischte me dewerking der betrokken autoriteiten is de heer J. Vroom, die het plan opperde, verzekerd Als beroepskok kan hij voor degelijk bereide maaltijden instaan. De keuken zou in de vroegere advocaatfa- briek der C.V. ETA, Steenenplaats, wor den gevestigd en over een dag of veertien geopend kunnen worden, wanneer zich minstens 300 personen als afnemer heb ben aangemeld. Het komt ons voor, dat een goed ingerichte centrale keuken, die voor schappelijke prijs smakelijke en voedzame maaltijden verschaft, in een behoefte zal voorzien, nu electriciteit ont breekt, petroleum heel schaarsch is en ook andere brandstof nauwelijks meer is te bekomen. (Zie adv.) BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL. Geboren: Jan Dirk zv Cornelis Pool en Dieuwertje de Ridder. Marinus zv Her man Kooger en Martje Bakker. Manus zv Meijert Jan Bremer en Petronella H. H. Schot. Maria Johanna dv Reijer Nicolaas Smit en Antje Hin. Margot Alexandra dv Sijmon Johannes de Waal en Willemina Johanna Koning. Johan Adriaan zv Ja cob Kooger en Harmina K. N. Wichertjes. Elisabeth Fransina dv Pieter Bakker en Maartje Jans Geense. Overleden: Leendert Eelman, 72 jaar, wedn. van A. P. Bakker. Gevonden voorwerpen: 1 wollen kinder- muts, 1 portemonnaie, 1 stuk traplooper. Koog 3 uur Ds. Salm. Den Hoorn 3 uur Dhr. Giethoorn. O'schild 10 u. Ds. Visser. GEREF. KERK Oosterend 10 en 3 uur Ds. v.d. Leer. Burg 10 en 3 u. Ds. Pos. GEREF. KERK (H.V.) O'end 10 u. Ds. v.d. Plas. 3 uur Leesdienst. Burg 3 u. Ds. v.d. Plas. (Doopsgez. kerk.) Voorber. H.A. DOOPSGEZ. GEM. Burg 10 u. Ds. d. Veer. Oosterend 10,30 Ds. Knot.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1