TEXELSCHE COURANT DE STRIJD IN NEDERLAND. ZATERDAG 4 NOVEMBER 1944. Woensdag 1 Nov. (BNO). Teiwijl de Canadeesche stellingen bij Brcskens dooi de batterijen bij Vlissingen met een hagel van zware granaten worden bestookt, moeten de Duitsche troepen in het ge bied van Sluis en die ten N.O. van Brug ge het hoofd bieden aan de aanvallen van overmachtige geallieerde strijdkrachten. Zij bieden verbeten tegenstand en bren gen de aanvallers zware verliezen toe. Intusschen is in het westen van Z.-Beve- land het vernietigend vuur van alle Duitsche wapens dag en nacht op de daar geconcentreerde strijdmacht gericht. Toen de Canadeezen de dam, welke het schier eiland met Walcheren verbindt, betra den, ging deze voor een deel de lucht in, wat groote verliezen aan menschen en materiaal veroorzaakte. Een hevige strijd om stad en haven van Vlissingen ont brandde. toen de geallieerden daar, ge steund door zeestrijdkrachten, aan land gingen. Zware gevechten kwamen ook in Noord-Brabant tot ontwikkeling, vooral tusschen Tholen en Oosterhout. Drie le gergroepen rukken naar het noorden op om te trachten, de overtocht over de be neden-Maas te forceeren. De Maasbrug gen bij Raamsdonkveer en Keizexsveer (N. van Geertruidenberg) zijn echter nog vast in Duitsche handen. In het gebied van Geertruidenberg rukten de geallieer den eenige km. op. Ten N. van Breda wonnen zij, na het aanbrengen van een nevelgordijn aanvankelijk 300 m. grond, maar toen bleven zij steken. Duitsche pioniers en grenadiers vernietigden met nieuwe springstoffen een groot aantal tanks. Z O. Helmond konden de Duit- schers hun stellingen aanzienlijk verbete ren. Donderdag 2 Nov. (BNO). Om elke me ter grond aan de Schelde-mond wordt bloedig gevochten. In de ongelijke strijd N.O. van Brugge hield het Duitsche gar nizoen tot de laatste kogel stand; het leed daardoor aan manschappen zware ver liezen. Intusschen blijft de ingang tot de Wester-Schelde versperd, doordat de bat terijen bij Vlissingen nog onophoudelijk vuren, al werd ook de haven van deze stad door binnengedrongen geallieerde landingstroepen volkomen verwoest De landing in dit gebied nam Woensdagmor gen in de schemering een aanvang, nadat het een uur onder vuur had gelegen. Van de 50-60 landingsbooten werd een groot 4 Nov. Zon op 7,41, onder 17,06; Maan op 20,16, onder 12,03; laatste kwartier 7 Nov. 19,28. Hoog water 4 Nov. 11,37 en 23,59. 58e JAARGANG. No. 5909. deel tot zinken gebracht, maar hierop voerden de geallieerden versterkingen aan, terwijl ook aan de westkust van Walcheren werd geland. Intusschen had den de Duitschers zich allen van Z.-Beve" land teruggetrokken met medeneming van alle krijgsgevangenen, gewonden en oorlogstuig. Ten Z.W. van de mond van de beneden-Maas werden verscheidene aanvallen der Canadeezen afgeslagen. Zij brengen er artillerie in stelling. Een pene tratie ten Z. van Steenbergen werd opge heven. Bij Standdaarbuiten gaat een vrij groote gevechtsgroep, welke werd om singeld, haar vernietiging tegemoet. In 't gebied van Helmond, waar de geallieer den naar terreinwinst streven, leden bei de partijen verliezen. Op 2 plaatsen wer den de Duitsche linies teruggedrongen; Liesel werd heroverd Tusschen Asten en Deurne duren de verbitterde gevechten voort. Vrijdag 3 Nov. (BNO). Brandpunten van de strijd zijn nu Walcheren, Steen bergen en het gebied van Den Bosch. De gevechten aan Maas- en Schelde-mond hebben nu hun hoogtepunt box-eikt. De geallieerden zetten alles op alles om de toegangsweg naar Antwerpen in gebruik te kunnen nemen, maar zij zullen dan eerst nog duizenden mijnen hebben op te ruimen, terwijl de havenwerken der stad dagelijks systematisch worden ver woest. In het aangrenzende Belgisch Vlaanderen is de strijd vrijwel ten einde. Er liggen plaatsjes, die zesmaal van be zetter wisselden; in één nacht kwamen op het gebied van Brugge 40,000 granaten neer. Het Duitsche garnizoen, dat er zich tot het uiterste verdedigde, heeft voor de overmacht moeten zwichten. In Vlissin gen wordt om ieder huis gevochten. Ook in het westen van Walcheren, waar nieu we aanvallen en landingen voortduren, zijn de Duitschers in een harde afweer- strijd gewikkeld. De aanvallers leden zware verliezen. N.O. van Rozendaal drongen de geallieerden in de Duitsche hoofdgevechtslime door. Om de Moerdijk- brug, Willemstad er. Keizersveer is een heftige strijd ontbrand. Een bij Breda ingesloten gevechtsgroep werd vernie tigd. Door pogingen om over de beneden- Rijn te trekken wordt een nieuwe fase in de strijd om Nederland ingeleid. In een zeegevecht voor Hoek-van-Holland wer den eenige Britsche torpedobooten tot zinken gebracht of zwaar beschadigd. OPGEPAST. Al zijn veel slinksche pa den gesierd met groene bladen en bloempjeswit en rood; schoon u de we reld derwaarts noodt, och, laat ze u niet verraden, want ze einden in den dood. (Const. Huijgens). BINNENLAND. (ANP). Ongeluk met V-l. Een 26 Oct. in de omgeving van Den Haag afgescho ten raket-projectiel stortte kort na het opstijgen neer, waarbij het terechtkwam op het internaat van de Kruisvaarders van St.-Jan te R ij s w ij k. Twaalf jon gens in de leefftijd van 12-13 ïaar vonden hierbij de dood. Een groot aantal kinde ren werd min of meer ernstig gewond. Een stad in het oosten van ons land werd 28 Oct. door Anglo-Amerik. vliegtuigen gebombardeerd. Woonwijken in verschil lende deelen der stad werden getroffen. Ruim 50 huizen werden verwoest, nog meer beschadigd. 30 personen werden ge dood, drie worden neg vermist. Velen weiden gewond. Haarlem heeft deze maand ook een centrale keuken gekregen. Ze verstrekt voor f 1,40 per week drie kwart 1. stamppot, soep of pap p.p. p. d. Aan bonnen moet het heele rantsoen aardapp. en peulvruchten en het halve rants, melk worden ingeleverd. Het Han delsblad verschijnt nu driemaal per week; de Standaard sinds geruime' lijd eenmaal per week. De Amsterdamsche centrale keukens deelen dagelijks 700,000 porties warm eten uit; er zijn 50 uitdeelplaatsen. Vijf maal stamppot, tweemaal soep of pap. 23 Oct is de uitreiking begonnen. Amsterdam: Ook voor trouw- en onder trouw mogen geen rijtuigen meer worden gebruikt. Een gemeentelijke ruilbeurs is te Amsterdam in De Nes gevestigd. De scheuring in de geref. kerk gaat verder' Groningen, Gouda, Overschild, Schildwol- de. Drie kopstukken van de Nat. Jeugd storm (Quispel, Hasewinkel en Van Eek) werden wegens ongeoorloofd verlaten van hun post ontslagen Uit Amsterdam en Rotterdam vertrokken eenige honderden mannen naar Drente om aardappelen te rooien. Behalve loon naar prestatie ont vangen zij 250 kg. aardappelen per ge rooide ha en per gezin en mud cokes. Utrecht. De 29-j. mr. dr. C. H. P. kreeg wegens verduistering van gelden ten na- deele van de Staat 18 mnd. met aftrek van een jaar voorarrest. 6V2 jaar mag hij bij de rechterlijke macht geen functie be- kleeden. Twee z.g. leden van de Land wacht namen te Amsterdam goederen „in beslag". Zij werden gearresteerd. Het wa ren een chauffeur en een wegens wan gedrag ontslagen lid van de Landwacht 300 kg carbid werd uit een smederij aan de G. Flinckstr te Amsterdam gestolen. Koos Speenhoff, de dichter-zangeiwerd dezer dagen 75 jaar De scholen m Am sterdam gaan door, hoewel heel zuinig moet worden gestookt. 4500 evacué's uit Barneveld moesten naar Bussum worden overgebracht, daar het stadje overbevolkt was. Ook elders in het Gooi werden er ondergebracht. Van de eenvoudigste Gooi- landers ondervindt men de grootste mede werking. Zij, die tot de welvarendsten behooren, gaven, o, schande, niet zelden „niet thuis": geldzakken met geen drup pel fatsoenlijk Nederlandsch oloed in de aderen. Zoogenaamde ambtenaren van de CCD roofden uit een sigarenwinkel te Haarlem rookartikelen, terwijl zij de eige naar en zijn vrouw met pistolen in be dwang hielden Bij Den Haag ,s een 16-j. jongen bij het sprokkelen op afgeheind gebied in de boschjes van Pex door een landmijn omgekomen. WERELDNIEUWS. (BNO). Canterbury. Het stoffelijk over schot van aartsbisschop Temple werd ge cremeerd. China. In de Yangtse-delta is een schip vergaan; 1000 presonen ver dronken. In de V.S. zal 176,7 mnlioen dol lar aan de bouw van olieraffinaderijen worden besteed. De bankbiljettencircula- tie in Frankrijk is nu zesmaal zoo groot als voor de oorlog. In Zwitserland werd een „partij van de Arbeid" upgericht; de bestuursleden zijn communisten. Vaticaan stad: Met herbouw van het gebombar deerde zomerverblijf van den Paus, Cas- tel Gandolfo, wordt spoedig begonnen De V.S. stellen na de oorlog 72 millioen schepels tarwe voor uitvoer beschikbaar (1 schepel is 1 decaliter), Lloyd verlaagt de premies voor verzekering tegen schade bij luchtaanvallen. In Brazilië leden kof fie-, katoen- en rijstkultuur en veeteelt door droogte groote schade. In Sao Paulo heeft het in 5 mnd. niet geregend. VAN DE FRONTEN. (BNO) In het westen is een geallieerd offensief in voorbereiding, waaraan ver moedelijk wel meer dan 5000 tanks zullen deelnemen. Geringe vorderingen in de Vogezón. Van het Italiaansche front geen nieuws. Aan de Dalmatijnsche kust: Duit sche distancieering. Aan het Narew-front verloren de Sovjets in 24 uur 83 tanks; terreinwinst konden zij nauwelijks ma ken; wel in Hongarije, waar zij na de ver overing van Kecskemet, door tanks krach tig ondersteund, naar Boedapest opdrin gen Het steppegebied, zonder natuurlijke dekking voor de verdedigers, maakt hun dat mogelijk. Bij Szolnok leden zij zware verliezen. In Griekenland nebben de Duitschers Larissa en Salomki ontruimd In Finland voltrekt zich de distancieering volgens plan. Van bomaanvallen hadden o.a. te lijden Bielefeld, Duisburg, Dussel- dorff, Weenen, Graz, Berlijn; Hamburg, Keulen, Münster, Muenchen, Hamin; ver geefs werd getracht bommen op Tokio en Yokohama te werpen In Europa verloren de geallieerden in Oct. 739 vliegtuigen. PREDIKBEURTEN ZONDAG A S. NED. HERV. KERK Burg 10 uur Ds Visser Maandcollecte. Waal 3 u. Dhr Giethoorn Oosterend 3 u Ds Salm. Eierland 10 u. Ds. Salm Koog Geen dienst. SPREKERS, hoorders, denkers, daders vindt ge in soorten, rijp en groen. Zeld zaam vindt ge w e 1 vereenigd spreken, hooren, denken, doen. (De Génestet.) TEXELSCHE BERICHTEN Huisslachting. Voor het inzouten wordt 12 pet. van 't geslacht gewicht aan zout beschikbaar gesteld. (Zie adv. van PBH.) Het Comitc „Texel helpt Amsterdam" deelt mee, dat zij, die zakken in bruikleen afstonden, deze Maandag a.s. kunnen te rugbekomen in Gymnastieklokaal Mo lenstraat, van 9 u. v.m. af. De Centrale Keuken komt er, in Den Burg. Er heeft zich nu een genoegzaam aantal afnemers aangemeld. De voorma lige advocaat- en limonadefabriek aan de Steenenplaats wordt nu voor haar nieu we bestemming ingericht. Kachels, kook- ketels en verdere benoodigdheden zijn ter plaatse. Het ligt in de bedoeling, Dinsdag 14 Nov. met de uitreiking van warme maaltijden een begin te maken. Er was een tijd dat rijk beladen Oostinjevaarders, soms, door windstilte, na dagenlang wachten op Texels ree, op het IJ voor Amsterdam verschenen. Dan liep de stad uit en er was vreugde alom, want ieder schip bracht leven en vertier, handel en gewin. Op de laatste dag van October 1944 meerde weer een schip van Texel aan Amsterdams wal. En opnieuw was er groote blijdschap Nu gold het 't motorschip „De Vlijt", dat, \olgeladen met goede gaven van Texels burgerij, naar Amsterdam was gekomen om 'n bij drage te leveren tot leniging van de voed- selnood. welke door de oorlogsomstandig heden daar is ontstaan Vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur waren ter ontvangst aanwezig en verder journa listen, die in hun kolommen met oprechte dankbaarheid gewag maakten van Texels lichtend voorbeeld; van de wijze, waarop ons eiland zich van zijn plicht jegens een hongerende stad heeft gekweten. Van de zijde van het gemeentebestuur werd ver zekerd. dat de afdeeling „Voedselvoorzie ning" in overleg met de Geneeskundige Dienst en de afd. Sociale Zaken er zorg voor dragen zal, dat de goede gaven daar terechtkomen, waar de schenkers dat het liefst zouden zien, en wel als een „extra bijdrage", dus boven hetgeen op bonnen verkrijgbaar is. De tijd is lang genoeg voor wie hem weet te gebruiken. GEREF. KERK (H.V.) Oosteren.o 10 en 3 uur Ds. v. d. Plas. H. Avondmaal. Burg Geen dienst. DOOPSGEZ. GEM. Burg 10 u. Ds. Knot Waal 10,30 Ds v.d. Veer. Den Hoorn 10 uur Dhr. Giethoorn. Geen bijbellezing P.H. pr. O'schild 3 u. Ds. Visser. GEREF. KERK. Oosterend 10 en 3 uur Ds. v.d. Leer. Dankuur v.h. gewas. Burg 10 en 3 u. Ds. Pos. Dankuur v.h. gewas.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1