TEXELSCHE COURANT DE STRIJD IN NEDERLAND. WOENSDAG 8 NOVEMBER 1944. Zaterdag 4 Nov. (BNO). Nog is Walche ren 't tooneel van een hevige strijd. Toen de geallieerden er niet in slaagden, de Duitschers uit het N. van Vlissingen te verdrijven, wierpen zij hun bommenwer pers in de strijd, welke hetgeen er van de stad nog over was, in puin en asch legden. Nadat de Anglo-Amerikanen verster kingen hadden gekregen, rukten zij op in de richting van Domburg. Hoewel hun operaties door slagvliegtuigen en zwaar scheepsgeschut werden ondersteund, le den zij ernstige verliezen. Zij konden wel eemg terrein veroveren. Over het geheel was 't in Noord-Brabant rustig, uitgezon derd het gebied N.Ó. van Rozendaal, waar een verbitterde strijd gestreden werd met in de Duitsche linies binnengedrongen troepen. De strijd was hier heftiger, vol gens generaal Dempsey, dan hij sinds Normandië werd gestreden. De aanval len op de Duitsche bruggenhoofden ten Z van de Maas duren voort. Z.O. van Helmond verloren de Britten bij een aan val eenige tanks. In Z.O. Nederland wordt naar blijkt, een stormloop op de Duitsche westgrens voorbereid Zondag 5 Nov. (BNO). Op Walcheren is het overwicht der Canadeesche troepen thans door de aankomst van nieuwe ver sterkingen toegenomen; formaties vlieg tuigen nemen aan hun gevechten deel. Maar zoolang zij nog een geweerkogel of handgranaat ter beschikking hebben, handhaven zich de Duitsche steunpunten in het N en O. van het schiereiland In 't gebied van de beneden-Maas poogden de Canadeezen uit drie richtingen naar de bruggen over die rivier door te breken, maar zij bereikten hun doel met Wel slaagden zij er in, eenige uitbreiding te geven aan hun penetratie N. van Breda en N.O. van Rozendaal, maar ze was van geringe beteekenis. gezien üe in de strijd gebrachte massa's menschen en materiaal (pantsers, artillerie en slag vliegtuigen). Zij moesten buitengewoon hooge offers brengen Andere geall. for maties gingen na uiterst hevig artillerie vuur en met krachtige steun van vlieg tuigen over tot een aanval op het brug genhoofd bij Den Bosch. Deze aanval en andere, ondernomen op het bruggen hoofd bij Arnhem, werden in groote meer derheid reeds uiteengeslagen door het vuur der Duitsche batterijen. Eenige sa- botagetroepen, die in dit gebied des Woensdag 8 Nov. Zon op 7,49, onder 16,58; Maan op onder 14,51. Nieu we maan 15 Nov. 23,29. Hoog water 8 Nov. 2,33 en 15,08. 58e JAARGANG. No. 5910. nachts door de Engelschen waren neer gelaten, werden vernietigd of gevangen genomen. Maandag 6 Oct. (BNO). Het Hoofd kwartier van Eisenhower deelde mee, dat bij de landingen in het gebied van West- kapelle zware verliezen zijn geleden. Van de 25 beveiligingsvaartuigen werden er 20 tot zinken gebracht. Intusschen is de strijd op het zwaar geteisterde schier eiland nog niet volstreden. In het bijzon der bieden de Duitschers in Middelburg nog fel tegenstand. De aanvallen der ge allieerden op het Duitsche bruggenhoofd bij Den Bosch werden meerendeels uit eengeslagen. De beide Moerdijkbruggen (de spoorbrug, welke van 1871 dagtee- kent en de verkeersbrug, welke in 1936 gereed kwam) lieten de Duitschers vol gens plan springen, nadat zij hun hoofd macht op de noordelijke oever van de ri vier hadden teruggetrokken. Z.O. van Helmond bleven Britsche aanvallen vruchteloos. Dinsdag 7 Nov. (BNO). Op Walcheren leveren de Duitsche troepen verbitterde afweergevechten tegen de veelvoudige overmacht van aanvallers, in hel bijzon der om een versperring bij Arnemuiden. Een groot deel der bevolking van het deels overstroomde schiereiland zocht zijn toevlucht in het nog voor het water gespaarde gedeelte van Middelburg, dat nu door de Britsche artillerie in puin werd gelegd. Hierdoor waren de verliezen der burgerbevolking, waarvan er 5000 door overstrooming verdronken, buiten gewoon groot. In het gebied van Domburg handhaafden de Duitsche troepen hun stellingen Ten Z. van de Maas slaagden de Duitsche troepen er in, zich. met me deneming van alle wapens, op de noor delijke oever te distancieeren. Verschei dene krachtige aanvallen op de bruggen hoofden Willemstad en Moerdijk werden afgeslagen. Nadat de Duitsche troepen waren overgezet, werden, zooals gemeld, de belangrijke verbindingen over het Hollandsch Diep opgeblazen In het ge bied van Den Bosch ontstonden hevige huizengevechten ten Z. van Heusden. On der bescherming van de ochtendnevel poogden de Britten over de Maas te trek ken, maar dit werd hun door het Duit sche vuur onmogelijk gemaakt. Aan weerskanten van de weg Asten-Meijel gingen de Anglo-Amerikanen tot de aan val over P1429/1 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud G Joh. Duinker. Plaatsvervanger- J. de Waal, Deü Burg Drukkerij Firma Langeveld De Rooij Abonn.: f 1,05 per kwartaal; (Den Burg f 0,79); losse nrs. f 0,04. WERELDNIEUWS. (BNO.) De Japansche dagbladen zijn tot 2 pag. ingekrompen. Tusschen Stockholm en Leningrad wordt een rechtstreeksche scheepsverbinding geopend In het hotel te Rome, waar Eden verbleef, *verd een tijdbom ontdekt Denemarken heeft nu 4 millioen inwoners. Dr. Pctiot, de massa moordenaar, werd te Parijs in de uniform van kapitein der verzetbeweging gearres teerd. Aan vliegtuigen verloren de Sov jets in Oct. 1562 toestellen. Otto van Habsburg is in Lissabon aangekomen. Churchill zal Parijs bezoeken In Honga rije komt het vermogen der joden aan de staat. Tokio meldt: De Amerikanen kun nen een ongekend aantal oorlogsschepen hebben, de Japanners hebben hetzelfde aantal menschelijke luchttorpedo's, die de schepen tot zinken zullen brengen. Zij richten hun geheel met springstof geladen vliegtuigen op de kwetsbaarste plek van hun doel en offeren daarbij hun leven. Prins Bernhard heeft zich tijdelijk te Pa rijs gevestigd. In Finland moet de Lotta- organisatie worden opgeheven. In Noord- Spanje zijn eenige dorpen van terroristen bevrijd. Bose begaf zich naar Tokio. Bul garije is niet als oorlogvoerend land er kend. In Brussel js de gezant van de V.S. aangekomen. In Zweden verschijnt nu het blad ..Nieuws uit de Sovjet-Unie". De V. S. lelden tot nu 487000 dooden. Maar schalk Mannerheim moet op last van Moskou worden gearresteerd In Finland krijgen bedrijven met meer dan 10 man een Sovjet-opzichter. Oud-minister Po- pof (Buig.) pleegde zelfmoord Bij Greno ble gingen van 40 wagons munitie er 31 de lucht in. Het Bulgaarsche leger staat nu onder Sovjet-controle. 100000 brt sche pen moet Finland aan de Sovjets leveren. In Salzburg werd 't Mozarthuis door bom men verwoest In Frankrijk worden alle onrechtmatige winsten, sedert de oorlog verkregen, in beslag genomen. Een der gelijke maatregel wordt natuurlijk ook in Nederland getroffen, zoodat zwarte handelaren hun verdiende loon krijgen. In Italië zijn Umberto en Badoglio niet populair (Saterd. Eveningpost). De ont ruimde haven van Saloniki is volkomen verwoest. Veel Finsche officieren zijn in Gepeoegevangemssen omgekomen Trom- sö werd met vluchtelingen uit N. Noor wegen overstroomd. Tokio meldt, dat de V.S. op Leyte reeds 4500 man verloren. De Comm. Partij in Frankrijk weigert haar wapens in te leveren. In Finland dreigt een regeeringscrisis door de ver kiezing van 2 communisten. Veel fabrie ken in Finland, die geen hout kunnen stoken. zullen bij gebrek aan andere brandstof moeten sluiten. De chef der voormalige Fransche veiligheidspolitie werd ter dood gebracht. De regeering- Bonomi ontbond de generale staf van het leger. De „Katholic Times" (Eng.) wijst op het gevaar van het zich uitbreidend TEXEL-AMSTERDAM. Gouden Boltje, dierbaar eiland. Jij hebt v/eer ereis getoond, Dat er in jouw inboorlingen Liefde, medeleven woont. Na één oproep in ons krantje Kwam direct van alle kant Alle soorten voedsel binnen Voor de Hoofdstad van ons land. Vroeger v/as 'r een luchtverbinding Tusschen Vlijt" en Amsterdam, Leuk, dat nu ook de „Vlijt" weer Die verbinding op zich nam. Tesselaren, een saluut, hoor, Voor dit prachtige gebaar. Maar. dat 't niet meer herhaald hoeft Wenscht mét u, de RIJMELAAR. 1 November 1944. bolsjewisme. De „Sunday Times" acht een groot offensief in de winter in het westen onmogelijk (doorweekte bodem voor tanks niet geschikt). Spanje mag niet deelnemen aan de vredesconferentie na deze oorlog. Aldus Londen. De V.S. moe ten volgens Dewey na de oorlog de orga nisatie van de vrede leiden. In België moeten 6 oud-senatoren terechtstaan Nieuwe zware wapens stellen wij langs ons heele front op (Generaal-oberst Gu- derian). In vol vertrouwen, aldus Himm- ler, moeten we de strijd voortzetten, net zoo lang, tot onze tegenstanders inzien, dat verder strijden nationale zelfmoord beteekent. Wit-gardisten in Finland wei geren de wapens neer te leggen, zooals Moskou eischt. De menschheid staat bij de bolsjewisten diep in de schuld. Aldus de deken van Canterbury. Stalin eischt voor het roode leger het recht op, ,,de overwinningsvlag in Berlijn te hijschen, daar dit leger de last van de gevechten alleen heeft moeten dragen Het verzoek van Zwitserland, diplom, betrekkingen met de Sovjet-Unie te mogen aanknoo- pen, werd door Moskou afgewezen De Britsche minister Moyne is te Cairo ver moord. In Detroit en Toledo staken 21000 arbeiders, waardoor 49 bewapeningsfa- brieken stil liggen; 8 fabrieken werden in beslag genomen Eden bereidt een confe rentie van Churchill, Roosevelt en Stalin te Londen voor. Persdienst Witte Huis te Washington meldt; Rusland is de sterkste landmogendheid ter wereld. Daarom is het van het grootste belang, ons ondanks alle verschillen, met Moskou te verstaan. In Finland werden 6 Sovjetfilialen ge opend. Sovjet-bladen zullen op groote schaal worden verspreid. De landverraad- processen zullen in Frankrijk door 39 nieuwe rechtbanken worden bespoedigd. Palestina is en blijft Arabisch, betoogde de premier van Syrië. Bij een luchtaanval op Parma (I.) werden o.a. de oudste schouwburg ter wereld en een biblio theek met handschriften van Dante en Luther verwoest. VAN DE FRONTEN. (BNO). Ten N. van Aken is het gealli eerde artillerievuur aanzienlijk toegeno men. Vermoedelijk leidt dit een sinds lang voorbereid offensief in. In het ge bied van de stad heroverden de Duitsche troepen eenige plaatsjes. Een geallieerde ravitailleeringsbasis bij Aken werd door bommen vernield. Onder zware verliezen vorderde een aanval der Anglo-Amerika nen tot eenige plaatsen aan de oever der Meurthe. Van het Italiaansche front wordt toenemende gcvechtsactiviteit ge meld. Toch maakten de geallieerden daar maar geringe vorderingen. De Duitsche troepen ontruimden twee plaatsjes. Ten Z. van Bologna werden intusschen min stens 7 Amerik. divisies in gereedheid ge bracht voor hervatting van de groote aanval, nadat beter weer is ingetreden. In en aan de grens van Oost-Pruisen stuiten de Sovjet-troepen op steeds verbetener Duitsche tegenstand. Zij moesten er de stad G o 1 d a p weer ontruimen. Hun daar ingesloten troepen werden deels vernie tigd, deels gevangen genomen. Vrijwel vruchteloos was de laatste dagen ook de strijd der bolsjewieken in Koerland; zij konden in het Duitsche front slechts on- beteekenende bressen slaan In Hongarije viel S z o 1 n o k na zware strijd den bol sjewieken in handen; doorbraakpogingen naar de hoofdstad werden verijdeld. In 't gebied van U n g v a r leidde overstroo ming en verslibbing van het terrein tot inkrimping der gavechtsactiviteit. In Joe- go-Slavie werd door een Duitsche tegen aanval een Bulgaarsche gevechtsgroep af gesneden De bolsj. druk N O. van Pristi- na duurt voort. Bolsjstrijdkrachten, die tijdelijk het dal van de W Morawa wa ren binnengedrongen, werden weer ver dreven. Luchtoorlog. De laatste dagen werden vooral geteisterd Gelsenkirchen, Neumün- ster, Hamburg, Weenen en Koblenz Eeni ge tientallen vliegtuigen weiden daarbij neergeschoten. Groningen. Dr Hissink, oud-directeur van het Instituut voor Bodemonderzoek, werd onlangs 70 jaar. Een maand gevan genis werd gevorderd tegen een Hage naar. die van een akker 30 kg. tarwe-aren had gestolen. Ook gebitten zijn aan om zetbelasting onderhevig. Een bruggetje aan de Zuidelijke Wandelweg te Amster dam werd door onbekenden van zijn leu- ningen beroofd. Oppassen in het donker! LAATSTE NIEUWS Het gros der Duitsche strijdkrachten verliet Middelburg. Een deel der burgerij verliet met hen de brandende puinhoopen van de hoofdstad. Canadeezen staken nu naar Schouwen over maar leden ook daar zware verliezen. De Duitsche bezetting van Willemstad wees de eisch tot over gave van de hand. Het Duitsche bruggen hoofd Heusden werd na 18 vergeefsche aanvallen, daarop gericht, enkele km te ruggenomen (BNO)

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1