TEXELSCHE COURANT 7 J ZATERDAG 10 MAART 1945. DE STRIJD IN NEDERLAND. 58e JAARGANG. NO. 5928 (BNO) Bij het bombardement op Den Haag van 3 Maart blijken eemge honder den personen te zijn gedood en eenige duizenden zwaar gewond. 30.000 werden er dakloos. Vernield of zwaar beschadigd werden o.m. eenige kerken en twee ge bouwen van het Ned. Roode Kruis; alle gegevens, ook die omtrent de Nederl. krijgsgevangenen, zijn hierbij verloren gegaan. In het gebied van Nijmegen wordt opleving van de strijd verwacht BINNENLAND De voorman der Germaansche SS in Ne derland, Feldmeijer, is op een dienstreis omgekomen. Een caféhouder te Am sterdam zou voor f5400 30 1. jenever en 30 1. cognak ontvangen, maar bij onder zoek bicken de flesschen maar een halve 1. drank en voor de rest cement te be vatten. Naar de verkooper wordt gezocht 1 Maart was het 25 jaar geleden, dat dhr F P Keijser, in 1880 te Den Burg geboren, tot directeur van het openbaar slachthuis te Haarlem werd benoemd. Hij slaat, schrijft de Haarl. Crt., bij degenen, met wie hij geregeld in aanraking komt, uitstekend aangeschreven. Voor het geval Amsterdam in het geheel niet meer over electr. stroom kan beschikken, zul len de riool- en poldergemalen door ver brandingsmotoren worden gedreven; hier voor is f25000 uitgetrokken. Op 82-j. leeftijd is te Bilthoven prof. dr. J.G.Apel doorn overleden, te Hoofddorp op 68-j. leeftijd oud-burgemeester Slob. - Een 68- jarige Haarlemmer is bij het houtsprok- kelen in de vroege morgen te water ge raakt en verdronken doordat men van 'n bruggetje de leuningen had weggesloopt, waarmee de man niet bekend was. Te Haarlem werden de bewakers van de cen trale keuken gesnapt toen ze elk met een zak aardappelen naar huis gingen. Het onoordeelkundig sloopen van huizen aan de Oude Schans te Amsterdam kostte aan twee jongens, 8 en 16 jaar, het leven; een 13-j jongen en een 59-j. man werden zwaar gewond. Een misdadigersbende heeft, zich te A'dam meester gemaakt van vier schuiten met elk 100 ton kolen, be stemd voor schepen, welke voor de voed selvoorziening varen. Wegens een aan slag op het baanvak Haarlem-Halfweg op 13 Febr is op 17 Febr. een aantal terro risten en saboteurs in 't openbaar stand rechtelijk doodgeschoten. 3 Maart is te Den Haag de dichter-zanger Koos Speen hof, 75 jaar, plotseling overleden. P1429/1. Verantwoordelijk voor de eebeele inhoud. G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger; J. de Waal, Den Burg. Drukkerij Firma Langeveld De Rooij Abonn f 1,05 per kwartaal; (Den Burg f 0,79); losse nrs. f 0,04. VAN DE FRONTEN. (BNO) Vriend en vijand zijn het er nu over eens, dat de oorlog zijn hoogtepunt weldra zal hebben bereikt en dat de be slissing op handen is. In het O. wordt re kening gehouden met een Sovjet-offen sief over de heele breedte van het front. In O.-Pruisen is de toestand gespannen; Moskou wierp er zeven legers en sterke pantserdivisies in de strijd. Graudenz (W Pr.) moest voor de overmacht zwichten Tusschen Weichsel- en Oder-mond vallen de bolsjewieken nu met al hun operatie ve reserves aan; ze stieten door tot bij Köslin, Cammin en Wollin. Rummelsburg Stargard en Gollnow gingen verloren. Op Stettin gerichte aanvallen mislukten; die op Küstrin en Frankfort a d. O. worden voorbereid. Lauban werd door de Duit- schers heroverd (8000 bolsj. gedood). In Slowakije werd Schemnitz ontruimd. Het tempo van de oorlog in het W. is aanmerkelijk opgevoerd Daar bieden de Duitschers verwoed tegenstand aan een somwijlen drie- tot vijfvoudige over macht. Zij volgen daarbij, meldt Berlijn, een vast omlijnd plan. Beide partijen le den er zware verliezen doch die der Duit schers bleven binnen redelijke grenzen. Tusschen Keulen en Dusseldorf trokken zij zich op de rechter-Rijnoever terug. In het grootendeels verwoeste Keulen wordt nog gevochten. Krefeld, Muenchen-Glad- bach, Reydt en Reinberg gingen verloren. Van alle kanten drongen de Amerikanen Trier binnen. Van Bonn werd de bebouw de kom bereikt. Langs de Ahr rukten de Amerikanen op tot Remagen. Bommen werden o.m. geworpen op Berlijn, Dessau Groot-Hamburg, Leipzig, Dresden, Chem nitz, Maagdenburg, Linz, Kassei, Sassnitz Stuttgart, Muenchen, Graz, Wiener Neu- stadt, Ulm, Ingolstadt, Mannheim, Lud- wigshafen. Tientallen machines werden neergehaald Het V-vuur op Londen duurt voort. Duitsche duikfcooten brachten een dozijn schepen tot zinken. WERELDNIEUWS. (BNO) Bij Amerik. luchtaanvallen op Zwitsersche steden werden 16 personen gedood. De voorz. der Fransche Volks partij, Doriot, is in Duitschland omgeko men, toen hij door een vliegtuig werd beschoten. Ook Turkije, Egypte, Syrië, Saoedië-Arabië en de Libanon hebben aan Duitschland en Japan de oorlog ver klaard. Schotland treft maatregelen met het oog op eventueele beschieting met V-wapens ,,De strijd in de Ar dennen was de bloedigste van de heele oorlog (New York Times). De Belg. minister van Soc. Zaken vroeg de V. S. om hulp ter verbetering der voedselposi tie. Een Japansch schip met 1500 Ame- rikaansche krijgsgevangenen werd door een Amerik. vliegtuig tot zinken ge bracht. De oorlogsverklaring van Tur kije, aldus Berlijn, is verraad aan de po litiek van Ataturk. Te Londen streeft men er naar, Japan en Duitschland na de oorlog het recht op radiouitzendingen naar het buitenland te ontnemen. De Zweedsche ontdekkingsreiziger Sven He- din kreeg op zijn 80e verjaardag van Dr Goebbels een atlas van China uit de 17e eeuw. „Duitschland is 't eenige bol werk in Europa tegen het bolsjewisme" (Gazette de Lausanne). Geallieerde oorlogscorrespondenten hebben nog steeds geen toegang tot de Balkanlan- den. Na de oorlog zal Moskou 2 mil liard dollar aan propaganda besteden. „Frankrijk is op de laatste trede van de armoede beland" (Fransche minister van inlichtingen). 60 pet. van het rollend materieel in Frankrijk is bij de gealli eerden in gebruik. De Roemeensche regeering is afgetre den, nadat zich in het heele land commu nistische onlusten hadden voorgedaan. De Egyptische premier werd, kort nadat hij de oorlogsverklaring van Egypte aan Duitschland en Japan had bekend ge maakt, doodgeschoten door een 26-j. ad vocaat. lid der Jong-Egypt. partij Eden beweert, dat Engeland de vooroor- logsche grenzen van Polen nooit heeft gegarandeerd; Berlijn vraagt: „Waarom heeft het dan aan Duitschland de oorlog verklaard?" Roosevelt is terug in Washington. De geallieerden zitten met een grooter tekort aan scheepsruimte dan ooit (Churchill). Gevaar voor uitbreiding van besmet telijke ziekten in Z O. Europa neemt met de dag toe. „Duitschland moet op de bres staan tot behoud van Europa. Alle geweld van de vijand zal ons er niet on der krijgen" (Dr. Goebbels) 3440 Belg. bewapeningsbedrijven werden door het V-vuur beschadigd. De V.S. verloren tot nu 36 onderzeebooten. Zelfs in Australië werden de vleeschrantsoenen kleiner. In enkele maanden vestigden zich een half millioen joden te Parijs. Bloedige botsingen zijn op het honger lijdende Sardinië aan de orde v.d dag. In Duitschland is de rantsoeneering thans op een nieuwe basis gesteld, daar hon derdduizenden vluchtelingen uit het oos ten nu in het overige deel van het rijk verzorgd moeten worden. De burge meester van Koningsberg (niet Konings bergen) is wegens ongeoorloofd verlaten van zijn post ter dood gebracht. De bezetting van Posen bracht drie kwart millioen Mk. voor Winterhulp bijeen. Een 17-j. Hitler-jungen schoot in Opper- Silezië in 2 dg. 9 Sovjet-tanks kapot. In Engeland werkt men thans aan plan nen voor een nieuw kanaal van Middell. Zee naar Roode Zee. In Londen zijn 130,000 arbeiders met herstelwerk bezig. De Hertog van Bedford (E.) wees op het gevaar van een oorlog van Engeland met Sovjet-Rusland. De Fuehrer in specteerde het front bij Berlijn. NAGEKOMEN BERICHTEN NIEUWE BONNEN: 11-17 Mrt: Brood A370, A371, B370, B371, 4 r. p.b Vleesch: A372, B372, VU r. De volgende inleveren voor 14 Mrt: aardapp A373, B373, 1 kg: kaas A375, B375, 100 gr., suiker B363, 250 gr.; Verder B362 voor 250 gr. kindermeel of voedingssuiker of 210 g. tarwebloem (geen vermicelli). Bonverlenging: 336. 340 (vleesch) tot 17-3, 259, R07, C412 (zeepartikelen) tot 17-3. Zelfverzorgers houden voor inlevering gereed: brood A370, A371, B370, B371, B 362; vleesch A372, B372; aardapp. A373, B373. De nood in de stad is ontzettend groot Aangezien de vorige inventarisatie van consumptieaardappelen op Texel zeer slecht is verloopen, verzoek ik degenen, die geen opgave hebben verstrekt, dit als nog te doen. De voedselnood in de groote steden is zeer groot. Dagelijks sterven er honderden menschen van uitputting en ondervoeding. Ik doe een beroep op alle Texelsche landbouwers, die aardappelen hebben geteeld, zooveel mogelijk mede te willen werken om een overzicht te verkrijgen van de op Texel nog aanwezi ge consumptieaardappelen. Van Uw op gaven zal het thans afhangen, of de mo gelijkheid bestaat, dat er nog eens op beurtvaartadressen aardappelen kunnen worden verstuurd naar particulieren. Uw opgaven worden schriftelijk inge wacht aan het adres PBH TEXEL te Den Burg, uiterlijk Dinsdag 13 Maart a.s. W.PEETERS, wnd PBH TEXEL Ondergeteekende verzoekt met de mee ste aandrang aan bovenstaande oproep gehoor te geven, daar dan waarschijn lijk de mogelijk bestaat, onze hongeren de landgenooten te helpen. C. KEIJSER Hz., Loco-Burgemeester. KATHOLIEKE KERKLIJST Zondag. Vroegmis 8u, Hoogmis 10,30.In O'end 10,30 H.Mis. Biecht voor en na de Vroegmis. Communie onder beide Missen en 7,30 en 9,30. 4-6 Uitstelling. 6 Meditatie Deze week H.Mis 8,15. Communie 7,7,30;8 voor en onder de Mis. 7u Rozenkrans. 3-5 Uitstelling. Maandag 10,30 katech. Jozef school 2e kl Woensd alleen 7u Comm.uitr 9u H.Mis Den Hoorn. Half 7 Jozeflof Don derdag H Mis O'end. Vrijdag na de Mis biechtgel. schoolk. Zaterdag 4-7 biechtgel. WERPEN VAN LAMMEREN De Burgemeester der gemeente Texe maakt bekend, dat op Maandag 12 Maai a.s. van des voormiddags 10 tot des mid dags 12 uur zitting wordt gehouden Hotel „De Zwaan'voor de uitgifte va vergunningen om zich tusschen 20 en uur in de buitenlucht op te houden i verband met het werpen van lammerer Texel, 7 Maart 1945. De Burgemeester voornoemd, C KEIJSER Hz., L.B. TEXELSCHE BERICHTEN Gift Wijkverpleging. Van Z., Burg f 1( Het Arbeidsbureau, Weverstraat alhiei is tot nader bericht wegens gebrek aa brandstoffen des Zaterdags gesloten. Ingekomen personen: Anna E. Huis man van A'dam. J. M. Kemperstr. 105 n. Den Burg, Westerweg 16. Dirk Hille en gezin van Meppel, le Hoofdstr. 13 r K 89b. Vertrokken personen: Theodo ra v.d. Leek van Den Burg, Westerweg n. Coevorden, Gramsbergerstr. 8. Johan na H. Houniet van E 116 n. Haarlen Leidschestr. 76. Andreas A. Hoogerwei van B89 n. Hoogwoud, Aartswoud E 5( Adrianus D. Blok v.d. Velden en echtgei van K 89 n. Assen, Gromngerstr er P. E| De zon gaat vandaag om 6,51 op, om 18,48 onder; maan op 8,47, onder 23,26. N. M. 14 Maart 4,51. Paschen: 1 en 2 April. Uit het politierapport. Veehouder kocht van veehouders schapen en veij kocht deze voor hooge prijs aan personeel van elders, die ze voor de slacht bestem den. Zeven schapen werden in beslag gc nomen. Tegen P. K. is proces-verbaal op gemaakt. Twee personen van eldei kwamen zoo nu en dan voor „zaken naar Texel. Bij hun vertrek namen ze i hun auto een groote hoeveelheid leven; middelen mee. Toen de marechaussee dc zer dagen de auto aanhield, sloeg ze ee goede slag: De lui hadden een groote pai tij rogge en tarwe „aan boord", voor zwart schapenvleesch, tegen f 7,5o pc pond van slager P. alhier gekocht, en ee hoeveelheid bruine boonen, waarvoc f 2,50 per kilo was betaald. Proces-vei; baal is opgemaakt. Bij slager P. werde 4 schapen in beslag genomen; 3 erva waren geslacht. De politie gelastte slu ting en verzegeling van de slagerij. Prt ces-verbaal is opgemaakt. P. verklaaic de schapen van verschillende boeren t< gen hooge prijzen te hebben gekocht Vandaag (of morgenochtend) komen plm 500 kinderen uit de stad naar Texd Zij zullen hier een gastvrij onthaal vii den. De Marsdiep zorgt voor het vervo^j van Amsterdam naar hier. ZONDAG A.S. NED HERV. KERK Burg 10 u. Ds. v.d. Plas. Waal geen dienst. Oosterend 10 u Ds. Kok Koog 3 uur Ds. Salm. Den Hoorn 10 uur Ds. Salm Maandcollecte. O'schild 3 u. Ds Kok Eierland 10.- Leesdienst Bidstonden: Zondg 3 - u. C'dorp, Dnsd. 2,30 Eierl., Wnsd 9,30 Burg, 3. Koog, Donderdag 3,- Den Hoorn GEREF KERK Oosterend 10 u. Ds. Pos. Voorber. H.A Bevest. ambtsdragers. 3 uur Leesdienst. Burg 10 u. Leesdienst. 3,- Ds. Pos. GEREF. KERK (H VI O'end 10 u. Leesdienst. 3 u. Ds v.d. Plas. Coll. Em. fonds. DOOPSGEZ. GEM. Burg 10 u. Ds. v.d. Vee^ in de Doopsgez. keil

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1