TEXELSCHE COURANT ZATERDAG 31 MAART 1945. BINNENLAND De „Kerstvacantie" der Haagsche scho len duurt tot 2 April. Twee in Duit- sche uniformen gekleede mannen namen uit het huis van veehouder L. te Oost- zaan geld en boter mee en schoten L's. zoon in een been. Te Koog-Zaandijk is een comité gesticht ter bestrijding van het vandalisme. Ziekenfondspremie voor verplicht verzekerden is dit jaar weer 4 pet. Veehouders, die te weinig nlelk aan de fabriek leveren, wordt een extra veeaanslag van minstens 30 pet. opgelegd. „Wie de boel beter kan ver- deelen, moet hier eens winkeltje spelen" Zoo leest men in de etalage van een eege banketbakkerswinkel te Workum. Aan de boorden van Amstel en IJ vangen jong en oud nu.... stekelbaars- es voor de consumptie en vischt men op le losplaatsen van brandstofschepen te ivater geraakte kolen. Wegens het drukken van valsche noodkaarten in een luis aan de P. Langendijkstr. te A'dam njn 7 personen gearresteerd. De moe- Ier van de wereldberoemde Anth. Fok- cer is op 79-j. leeftijd te Haarlem over- eden. Friesland telt al een '50 nood- ceukens; oorzaak: gebrek aan brandstof. De houtroof neemt er al groote afmetin- ,en aan. Een abonné te Haarlem klaagt, één zak aardappelen te hebben >ntvangen in plaats van drie, zooals de Januari gedateerde en „afgestempelde" >rigineele vrachtbrief vermeldde; deze >rief bleek vervangen door een andere, liet gestempelde natuurlijk, vermelden- le één zak Drie vrouwen zijn te Am- terdam aangehouden wegens diefstal en eiing van een damestasch met f 1700. ij hadden er (dure) levensmiddelen voor ekocht. Dr. N Schoenmaekers. schrij ver van wijsgeerige boeken, is op 69-j. leeftijd te Laren overleden. Het maar laak sloopen van huizen te A'dam blijft £lachtoffcrs eischen; nu weer twee man nen van 64 en 66 jaar gedood en twee, i24 en 37 j., gewond. Koningin Wilhel- pina kreeg per vliegtuig het eerste kie vitsei. Het bombardement op Den (laag van 3 Maart blijkt aan „foutieve ftvoering" te wijten te zijn. In Zuid- Tederland zal de alg. arbeidsdienstplicht oor 18-45 jarigen werden ingevoerd; er ijn weer ondérduikers.- (BNO, Het Volk, agbl. NHoll., H. Post.) Vandaag gaat de zon op om 6,18, onder 9,12. Maan op om 22,05, onder 7,45. aatste Kwartier 5 April 20,18. Hoog wa- er ter reede van Texel: 1 April 11,28 en 3,43; 2 April en 12,59; 3 April 1,16 13,33; 4 April 1,51 en 14,11; 5 April 33 cn 14,55; 6 April 3,18 en 15,49; 7 pril 4,20 en 17,—. 58c JAARGANG. No. 5930. GEMEENTE TEXEL Algemeene begraafplaats. De Burgemeester van Texel brengt on- öer de aandacht van ouders en verzor gers, dat de toegang tot de algemeene be graafplaats te Den Burg voor kinderen beneden den leeftijd van 16 jaren, zonder behoorlijk geleide verboden is. Voor overtreding zijn de ouders en gezagheb- benden aansprakelijk. Tegen overtreding van dit voorschrift is bij de Algemeene politieverordening dezer gemeente straf bedreigd van ten hoogste f 300, of hech tenis van ten hoogste twee maanden. Texel, 27 Maart 1945. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 24 tot en met 29 Maart 1945. Geboren: Gijsbert Johannes en Johan nes Gerardus zv Michiel Witte en Adn- ana Kilian; Frans Robert zv Jacob Vis- man en Jantje Burger; Johannes Petrus zv Petrus A. Beers en Johanna Zoetelief; Cornells Jan zv Frederik Huisman en Hendnka Zoetelief; Louise Adriana José dv Hendnkus G. Timmer en Suzanna de Groes; Cornelia Catholijntje dv en Ja cobus Morinus zv Jacob Verberg en Maartje C. Kalis: Jan zv Katrines A. Beijert en Catharina Bremer. Overleden: Martje Weijdt, 52 jaar Gevonden voorwerpen: ceintuur, sleu tel, kinderwantje. I WERELDNIEUWS. (BNO). Het Britsche blad „Kath. He rald" vraagt zich af, „hoe men op de duur het voortwoekerende bolsjewisme in bedwang moet houden De Fuer- rer stelde een nieuwe onderscheiding in voor hen. die laagvliegende vliegtuigen aoen neerstorten. Washington ver wacht, dat We Sovjet-druk op Turkije zal toenemen, nu Moskou het neutraliteits verdrag heeft opgezegd Door de droogte zal in Portugal vermoedelijk 25 pet. van de veestapel verloren gaan. In de V S. worden alle mannen van 18 20 j. voor militaire dienst opgeroepen. Engeland en de V.S. leverden eenige oor logsbodems aan de Sovjet-Unie. Mos kou wil Danzig, Gothenhaven en Stetti voor goed in bezit nemen. Berlijn waarschuwt tegen de uitzendingen van Radio-Frankfort a.M., welk sfation in geallieerde handen viel. Een Engelsch blad stelt voor, het Duitsche volk volko men uit te roeien. Argentinië ver klaarde Duitschland en Japan de oorlog Churchill bezocht het geallieerde hoofdkwartier aan de Rijn. Te Sofia werden deze week 298 pro-Duitsche Bul garen ter dood gebracht. De regeering -Eoromi erkent de onafhankelijkheid van Albanië. „De oorlog zou binnen twee mnd. afgeloopen zijn. indien we 3000 schepen meer hadden" (Amerik. Mm van Marine) Vlektyphus eischt in Roeme nië tienduizenden slachtoffers.* De Gaulle protesteerde tegen het feit, dat op de San Francisco-conferentie geen Fransch wordt gesproken. De Britsche staatsman Lloyd George is op 82-j. leef tijd ovèrleden. „De Balkan is weer het kruitvat van Europa; de onrust neemt er toe". (N. York Times). „Engeland kan niet loestaan, dat een der groote mo gendheden zich van de macht in Europa meester maakt". (Minister Eden). Be- nesj wenscht voor Tsjecho-Slowakije de grenzen van vóór „München". - „Duitsch land zal geheel worden uitgeschakeld; de 3 groote mogendheden krijgen het in Eu ropa voor het zeggen". (Generaal Smuts, Z.-Afrika). TEXELSCHE BERICHTEN VAN DE FRONTEN. Schapenhouders! U vergeet toch niet a.s.. Dinsdag de geldigheid van uw ver gunning voor verblijf in de openlucht (tusschen ,20 en 5 uur) te laten verlen gen? Adres: Hotel De Zwaan. T.E.S.O. bracht het in 1945 tot een winslsaldo van f 15730 na een afschrij ving van ruim f 6000 (vorig jaar resp. f 44000 en f >6000). Opbrengst personen- en rijwielvervoer f75000 (v.j. f 79500), goederen f38000 (v.j. f 53000), vee f64 (v.j. f575), visch f2700 (v.j. f2700). Winstsaldo afd. Autobussen: bijna f 23. Het eerste kievitsei is er! De heer Jb Witte J Dz. te Den Hoorn vond er op Vrijdag 23 Maart wel J.wee in één nest in polder De Kuil. In Waalenburg vond de heer Joh. van Leeuwen 28 Maart het eerste legsel, in Eierland op „Dordrecht" Jac. Visser (27 Maart). Hoe zou het dit jaar met de handel staan? Zal wel zuinig wezen, gezien de vervoersmoeilijkheden. Mogelijk een kans te meer voor Texe laars, die voor niet te veel geld een kie vitseitje willen snoepen. Een blijde dag was het gisteren weer voor vele families op on^ eiland: van de Texelaars, die in Nov. naar Drente moes ten vertrekken, hebben er zich 280 naar hun haardsteden mogen begeven. De tocht van Assen naar Harlingen werd geheel te voet afgelegd, het traject Sneek-Bolsward uitgezonderd. T.E.S.O. zorgde voor de rest. Aan blaren geen gebrek. Maar het vooruitzicht weldra op Texel weer voet aan wal te kunnen zet ten, maakte alles goed. Met spanning werd de aankomst afgewacht, daar de namen der gelukkigen niet te voren be kend waren gemaakt en nog enkele tien tallen eenig geduld zullen moeten oefe nen. Moge ook voor hen de zon weldra opgaan! (BNO). Het aan het wachte offensief is eind vorige week in alle hevigheid losgebarsten. Het met gepantserde stormbooten over de Rijn zet ten van troepen cn materiaal werd in het bijzonder tusschen Emmerik en Dinslaken door ongehoord groote getallen vliegtui gen gedekt, terwijl ook van luchtlan dingstroepen op groote schaal gebruik werd gemaakt; door vliegtuigen werden mede tanks over de rivier gebracht. Er ontstonden vrij diepe penetraties maar dit ging met zware verliezen gepaard Sterke legergroepen werden door de Duit- scliers omsingeld en vernietigd DeRritten drongen binnen in Rees en Millingen; 2e trachten Munster te bereiken en doen een aanval op het Roergebied. De ernst van de toestand wordt door Berlijn niet ont kend, maar men volgt er rustig de ont wikkeling van de strijd. Het tijdstip van de aanval acht Berlijn bijzonder gunstig gekozen en wel omdat ook de Sovjets nu alles iirhet werk steilen om* tot een be slissing te komen. Klaarblijkelijk ligt het in de bedoeling der Angio-Am. door le breken naar de Noordduitsche laagvlakte, ideaal terrein voor hun tanks. Max Blok zijl liet zich o m als vo'gt uit: „We moe ten ons nog korte tijd op ongunstige be richten voorbereiden. Vertrouwen is heden meer dan ooit gebiedende eisch Geduld en vertrouwen zijn het beste wapen. Haar be slissende wapen heeft de Duitsche verde diging to* nu niet in de strijd gebracht Die partij overwint, welke dc langste adem heeft". - In het gebied van de Sieg wer den de Amerikanen tusschen Dillenburg en Wetzlar lot staan gebracht; zij veroverden Weinheim en Limburg a d Lahn en dron gen met een overmacht van tanks, door vliegtuigen ondersteund, vrij diep in Hessen door (Giessen, Grimberg) Verder maakten zij ijich meester van Ludwigshafen, Bin- gen, AAainz en Offenbach. In de tot puin gebombardeerde oude keizerstad Frankfort a. M. wordt zwaar gevochten, evenals in Hanau en Mannheim Heidelberg ligt on der artillerievuur. Tot Lohr en Gemtindert opgedrongen tankformaties werden vernie tigd, een aanval op Aschaffcnburg. afge slagen. In_het brandende, deels ontruimde Danzig woeden bloedige straatgevechten. Loslau g ng verloren, terwijl om Moravisch OsLawa een felle strijd is ontbrand. In 'O. Pruisen betrokken de Duitsche troepen nieuwe stellingen op de Frische Nehrung.' Westfront ver- Tegen Koningsbergen bereiden de Sovjets een nieuw offensief voor. In het lot een ruine verworden Kiistrin duurt de strijd j voort. Voor de aanval op Berlijn zijn de 1 Sovjets blijkbaar nog niet gereed; zij voe- i ren nog steeds nieuwe troepen aan, mede om hun enorme verliezen weer goed te maken. In Hongarije rukken de bolsjewie- ken over een breed front op naar de Oos- tenrijksche grens; aan Neutra en Raap wordt hun taaie tegenstand geboden. Door bommen werden o.m geteisterd Berlijn, bijna elke nacht; Paderborn, Plauen, Han nover, Münster, Osnabrück, Minden, Kii strin, Eger, Praag, in japan: Kioesjoe. In Nederland van 18-24 Maart 270 Nedej- landers door bommen gedood; 185 zwaar, 200 licht gewond. Vele honderden huizen werden in puin gelegd. Het V vuur op Londen houdt aan Op de Schelde en bij de Britsche kust werden door de Duitsche weermacht eenige schepen tot zinken ge bracht. In Roemenië zijn de tehuizen der na tion. liberalen en die Li" nation boeren partij opgeheven. Bij de 01 tplojfing van een kruiser in een dok te Detroit zijn vele personen gedood Een Zwit- sersch blad schreef over het toenemend anti-semitisme in Europa. Londen maakt thans bekend dat eind Jan. te Stockholm door onbekenden een bom aanslag op de BriLche ambassade is ge pleegd. Te Toulon zijn duizenden ba len katoen verbrand. LAATSTE NIEUWS (BNO) Gotenhafen en Danzig ontruimd. De bolsjewieken drongen bij Sarvar over de Raab en dieven de Duitschers naar de Rijksgrens terug. Küstrin houdt ondanks aanvallen met een overmacht aan troe pen en materiaal, stand. N. van het Roer gebied drongen de geallieerden op tot bij Stadtlohn en Dülmen; O. van het Roer gebied werden zij opgevangen bij Bad Wildingen en Brilon. KATHOLIEKE KERKLIJST Zondag: Paschen. Kapelaan Vink is thuis gekomen. Nu zijn le Paaschdag de H H. Missen om 8, 9 en 10,30 11. 1 een bijkerk. Biechtgel 7,30-8 en 8,30-9 u. Communie- uitreiken onder alle Missen en ook 7,30. Verdere diensten worden Zondag in de kerk bekend gemaakt NED HERV KERK Burg 3 u. Ds, Sa lm Koorzang Noodcollecte Oosterenp 10 u. Ds. Kok Noodcollecte Cocksdorp 10 u. Ds Salm Noodcollecte Koog 3 uur Ds. Kok. Noodcollecte Den Hoorn 10 u. Leesd. GEREF KERK O'end 10 u. Leesdienst. 3,- Ds. Pos. Burg, 10.- Ds. Pos 3 uur Leesdienst. GEREF. KERK (H.V Oosterénd 10 en 3 uur Ds. v. d. Plas. Burg 5 u. Ds v.d. Plas. DOOPSGEZ. GEM. Oosterend 10,30 uur Ds. v. d. Veer Maandag 2e Paaschdag N. H. GEMEENTE Waal 10,30 Ds Kok Noodcollecte Oosterend 10,30 uur Leesdienst. Noodcoll. Cocksdorp geen dienst. Den Hoorn 10,30 Ds. Salm Noodcollecte Burg: Woensdag a.s. mor gengebed. GEREF. KERK Oosterend 10,30 Ds Pos. Burg 10,30 Leesdienst GEREF. KERK H.V. O'end 10 u. Ds v.d. Plas DOOPSGEZ GEM Burg 10 u. Ds. v.d. Veer.

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1