BULLETIN van de Texelsche Courant van Zaterdag 5 Mei 1945 Holland bevrijd! VREDE. Eén juichtoon stijgt uit aller borst, In steden en in dorpen. Wij zijn bevrijd, wij zijn verlost, Het juk is afgeworpen. De vrijheidszon zoo lang gedoofd, Straalt nu als nooit te voren. God zij gedankt, God zij geloofd, Vrij Holland is h^boren. Wel vlijmt een pijn door aller ziel, Om wonden, pas geslagen. Zoo naam'loos veel dat ons ontviel, Te veel schier om te dragen. Maar wat ontroofd werd en ontzegd, Verbrand of weggedreven, De zucht naar vrijheid en naar recht, Bleef bij een elk toch leven. Dat dan de offers, dus gebracht, Maar niet vergeefs geweest zijn, En wij ook na dee'z oorlogsnacht, In HOOFDZAAK één van geest zijn. Wij steken nu dan ook meteen De handen dit de mouwen, En zullen samen, steen voor steen, Ons Holland weer herbouwen. 5 Mei 1945 KSS? s Huib Fenijn. - - I®Cf» O Het Gemeentebestuur van Texel maakt bekend, dat in overleg met den lnselkom- mandant de tijd, waarop de burgerij zich in de openlucht mag bevinden ver lengd is tot 9 uur (21 uur). Het Gemeentebestuur van Texel maakt bekend, dat in overleg met denGnselkom- mandant ingezetenen van Texel, die we gens Jjiurpolitieke gezindheid het eiland 'moesten verlaten, maar die niet naar Assen gingen wegens ziekte, naar het eiland te rug kunnen komen. STROOMLEVER1NG. De Directeur van de T.E.M. deelde ons mede, zulks in tegenspraak met de loopen- de geruchten, dat van stroomlevering aan particulieren deze en zeker ook de vol gende week geen sprake zal zijn. Het is zelfs nog niet te zeggen wanneer dit ge beuren zal. In het gunstigste geval zullen eerst de maalderijen voor de electriciteit- levering ingeschakeld worden. DANKDIENSTEN ZONDAG 6 MEI. in de Doopsgezinde Kerk 10 uur Ds. van der Veer 3 uur Ds. Visser (koorzang) B1NNENLANDSCH NIEUWS. Prinses Juliana en Prins Bernard zijn in Zuid-Nederland aangekomen. Zij zullen eerstdaags Amsterdam en Den Haag be zoeken. Voor de voedselvoorziening van Jionge- rend West Nederland worden dagelijks 2500 ton levensmideelen aangevoerd. Gis teren zijn door Engelsche bommenwerpers 400 ton bij Gouda, Rotterdam en Den Haag neergeworpen. Hedenmiddag 13 uur sprak tot het Ne- derlandsche volk prof Gerbrandy. Hij zei hoe de vrijheid werd gekocht met bloed, angst, zweet en tranen en noemde de be vrijding een wonder Gods waarvoor Hem allereerst dank gebracht moest worden. Met een hellwensch op de |Komngin en het Vaderland, wekte hij het Nederlandsche volk op oin zich voor te bereiden op de komende taak.' LAATSTE NIEUWS. Vrijdag in de namiddag zijn door Maar schalk Montgominery als aanvoerder der 21ste legergroep en door de Duitsche af gevaardigden, namens Von Buscli de ca pitulatievoorwaarden voor de Duitsche le gers in N.W.-Duitschland, Denemarken en Nederland onderleekend. De capitulatie is onvoorwaardelijk: alle Duitsche sirijd- krachten in de genoemde gebieden (er zee, te land en te water hebben Zaterdag 5 Mei om 8 uur de wapens neergelegd. Zónder discussie of commentaar zullen door de Duitschers alle bevelen uitge voerd moeten worden. Het protocol van de capitulatie is gesteld in de Engelsche en in de Duitsche taal. Bij verschil van meening zal de Engelsche tekst beslissend zijn. Maarschalk Montgominery ondertee- Itende uit naam van de geallieerde opper bevelhebber Eisenhouwer. Admiraal Dönitz, die beweert eenige we ken geleden door Adolf Hitler belast te zijn met het opperbevel, schijnt de strijd in Noojwegcn voort tc willen zetten. Het beéindigen van de strijd in ons land. N. W. Duitschland en Denemarken beteekent dus nog geen algeheele capitulatie Het staken van de strijd heeft o.a. tengevolge, dat de geallieerden thans de beschikking krijgen over 5 groote zeeha vens n.l. Amsterdam, Rotterdam, Delfzijl, Wilhemshaven en Kopenhagen. Sedert de invasie zijn meer dan 6 mil- lioen krijgsgevangenen gemaakt. In Denemarken is bereids een nieuwe regering opgetreden, bestaande uit ver tegenwoordigers der oude politieke partijen. Het zevende Amerikaansche leger is over de Brennerpas getrokken en heeft mgt het vijfde Amerikaansche leger in in Noord-ltalié de verbinding tot stand gebracht. De Amerikanen en Russen zullen elkaar weldra bij Llnz ontmoeten. Er zijn de laatste dagen 7 Duitsche veldmaarschalken in gevangenschap ge raakt, o.a. Von Kleist, de man die de inval in Polen voorbereidde. Salzburg en Insbruck zijn bezet. Berch- tesgaden is de laatste plaats, die veroverd werd Bij deze plaats werden 4(100 Amerik. krijgsgevangen bevrijd. Het^is nog niet bekend wat er gebeuren gaat met de 80t0 man Nederlandsche S.S.- troepen. Seyss Inquart staat op de lijst van oor logsmisdadigers. Aman, een der beste vrienden van Hitier is in Amerik. krijgsgevangenschap geraakt. In de vodge wereldoorlog was Aman Hit- Iers sergant majoor. Rangoon is door de Engelschen veroverd, hierdoor is acn de strijd in Birma een einde gekomen Een kwart inillioen Ja panners zijn hier verslagen. De laatslen hadden 97 000 dooden. ZATERDAGMORGEN 5 MEI 1945. Hedenmorgen, terwijl de klok 8 uur sloeg, kondigde de omroeper van de zen der „Herrijzend Nederland" met bewogen stem aan, dat Nederland bevrijd was. Klokgelui weerklonk en een plechtig: „Wilt heden nu treden" besloot de mooi ste uitzending, die wij sinds lang hadden gehoörd Vrede, eindelijk vrede. Vijf lange jaren zijn voorbijgegaan, jaren van knechtschap en van onderdrukking. Zoo zijn we in de ban van den overheerscher geweest, dat het nauwelijks tot ons doordringt, dat wij weer leven in een vrij land. Wij mogen weer spréken over-wat ons na aan 't harte ligt, wij worden niet meer gedwon gen om tegen óns gemoed in aan het vreemde >'evel - de tóón hebben wij nóóit kunnen verdragen gevolg te geven. Wij bsseffen nog niet goed wat er gaande is, wii zijn als gevangenen, die knipperen in het licht van de volle zon. Vroeg in Je mo-gen verschenen in de do-pen van ons eiland de eerste vlaggen met het rood-wit-blauw, na 8 uur hingen er reeds vele. Het was druk op straat, de kinderen droegen oranjesjerpen en -strikken in het haar Van blijdschap waren velen uitbundig, overal zag men blijde, opge wekte gezichten. Maar wie der ouderen, dacht niet aan het leed, dat over velen onzer gekomen is? Wie dacht niet aan degenen, die reeds jaren lang gedwongen waren in den vreemde of in ballingschap te gaan Wie toefde niet bij degenen, die getroffen wer- dert door liet oorlogsgeweld, bij de velen die rusten op onze kerkhoven Ja er is blijdschap in onze harten en dankbaarheid, dat wij dit alles mochten beleven. Er is genoeg verwoest, wij zijn bereid om te bouwen aan een betere toekomst met al onze kracht. Maar wij zullen, ons niet in uitgelatenheid ondoordacht laten gaan De jaren van rampspoed hebben ons gelouterd; met opgeheven hoofd, kalm en vastberaden en zeker niet ondoordacht zullen wij onze weg gaan. Dan zullen de offers niet ver geefs geweest zijn.

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1