kTERDAG 13 OCTOBER 1945. 59e JAARGANG. No. 5964. Ojcu lidd All EXELSCHE COURANT KOSTELOZE VACCINATIE. - d jpe Burgemeester van Texel maakt We ap w sen iw kend, dat gelegenheid zal worden ge ven tot kosteloze inenting en her-in- ting van ingezetenen die zich daartoe nmelden: op Maandag 15 October a.s. des ne, >ormiddags 8,30 uur in de o.l. school Zuid-Eierland. op Woensdag 17 October as. des iddags 12 uur in de o.l. school te Den oorn, des namiddags 1 uur in de dok- rswoning te De Cocksdorp, en des na- iddags 4 uur in de o.l. school te Oude- V(§hild. op Donderdag 18 October a.s. des ddags 12 uur in de o.l. school te Mid- n-Eierland en des namiddags 4 uur in o.l. school te De Koog. t' op Vrijdag 19 October a.s. des na- liddags 4 uur in de o.l. school te Oos- rend. op Zaterdag 20 October a.s. des oormiddags 11 uur in de o.l. school te Waal en des namiddags 3 uur in de school te Den Burg. Teneinde abuizen bij het opnemen in namen en voornamen te voorko- ïen, moeten trouwboekjes, waarin de amen van belanghebbenden vermeld ijn, worden medegebracht. Onder de aandacht wordt gebracht, lat kinderen vóór het bereiken van de seftijd van één jaar ingeënt MOETEN ijn. Texel, 3 October 1945. De wnd Burgemeester van Texel, Ir. F. L. A. MAANDAG. DISTRIBUTIE. Nieuwe bonnen van 14-27 Oct. 1945. f37 is 200 gram bloem -Jq f38 is 210 gram ontbijtkoek '39 is 200 gram kaas (100 gr. vette en 100 gram magere). A-B-C 716-722 is 800 gram brood A-B-C 723 is 400 gram suiker A-B-C 724 is 125 gram boter A-B-C 725 is 250 gram margarine A-B-C 726 is 125 gram margarine B 755-756 is 400 gram brood D 762-763 is 800 gram brood. 764 is 250 gram rijst of kindermeel D 765 is 500 gram suiker D 766 is 250 gram boter D 767 is 125 gram margarine D 18-19 (inlegvel) is 400 gram brood E 20 (inlegvel) is 250 gr. rijst of k.meel Tabak 01 is 2 rantsoenen tabaksart. (geen import). Nieuwe bonnen van 14-20 Oct. 1945. A 770 is 2 liter melk B-C 770 is 31/* liter melk D 770 is 6 liter melk A-B-C-D 771 is 100 gram vlees A-B-C-D 772 is 1 kg. aardappelen. A-B-C 773 is 2 kg. aardappelen B 757 is 1 kg. aardappelen B-C-D 780 geldig voor één ei. Bon voor haring. Bon A-B-C-D 798 is tot nader order voor Texel geldig verklaard voor het ko pen van 3 haringen. (Publ. nr. 319). Inleveren bonnen winkeliers. Melkhandelaren: A753, D760-761, B-C J33. Slagers: 742 Aardappelhandelaren: 743, B754, 715. Van Vrijdag a.s. af mogen de bonnen, die in de inleveringsweek gel dig zijn, niet meer in dezelfde week wor den ingeleverd. Bakkers: A-B-C 700-705, A-B-C 706-707, B750, D750-751, D 17 (in legvel). Kruideniers: Alle bonnen inleve ren Tabakshandelaren: bon 52. (Publ. nr. 320.) Uitreiking bonkaarten K 512. Leder-Tex- ticlkaarl VA 510 en Groente-Fruit-Vis- kaart N. 512. De bovengenoemde kaarten worden op onderstaande plaatsen, dagen en uren uit gereikt. Te Oudescliild op 15 October a.s. in de o.l. school van: 10-11 uur voor dorp nrs 194. 11-12 dorp nrs 95—176. 1-2 dorp nrs 177—263. 2-3 dorp nrs 264 en hoger. 3-4 wijk S. Te Den Hoorn op 16 October a.s. in de o.l. school van: 10-11 uur voor wijk H nrs 155. 11-12 wijk H nrs 56 en hoger. 1-2 voor dorp nrs 165. 2-3 voor dorp nrs 66 en hoger. Te De Koog op 17 October a.s. in ge bouw Igesz van: 10-11 uur voor wijk K nrs 149. 11-12 wijk K nrs 50 en hoger. 1-2 dorp nrs 1-63 2-3 uur dorp nrs 64 en hoger. Medegebracht dienen te worden uit sluitend de nieuwe stamkaarten met nieuwste inlegvellen. De oude stamkaar ten en oude inlegvelen mogen niet mede genomen worden naar de uitreiking, doch dienen bewaard te worden. (Publ. 312.) Schoenen. Nogmaals wordt de aan dacht er op gevestigd, dat bij het aanvra gen van schoènformulieren de oude en de nieuwe stamkaart dient te worden aangeboden. Ingevulde schoenformulie ren kunnen niet in de bus worden gewor pen doch dienen wederom met stamkaart aan het loket te worden aangeboden. Zij, die een aanvraag hebben lopen, ook al is het al lang geleden, behoeven niet opnieuw aan te vragen. Toeslag zware arbeid. Zij, die in het bezit zijn van een naamlijst voor zware arbeid, kunnen op het distributiekantoor terecht voor het afhalen van extra bon nen Voor Den Burg op 17 October van 9-12 uur. Andere dorpen en wijken op 18 en 19 Oct: 9-12 uur. (Publ. 318). ZON, MAAN EN HOOGWATER. De zon komt 14 Oct. op om 7,22, onder 18,09. Maan: 14 Oct. E. K., 21 Oct. V.M. Hoog water ter rede van Texel: 13 Oct 1,03 en 13,20. 14 Oct. 1,47 en 14,09. 15 Oct 2,47 en 15,15. 16 Oct. 4,07 en 16,49. 17 Oct. 5,42 en 18,19. 18 Oct. 7,01 en 19,17 19 Oct. 7,48 en 20,—. ROTKREUPEI. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat op de hierna volgende be drijven rotkreupel heerst: Wed. C. Dijt, Westergeest. P. Bas, Noor derbuur! Jn. Zoetelief, Den Burg. Jac. Keijser Dzn., Den Burg. C. Goeman, Spang. H. J. Keijser, Molenbuurt. P. J Dijt, Westen. D. Eelman Azn., Oosterend. Jac Roeper Johzn., Den Burg. Gebi\ van Andel, Polder Eendracht P. Vlaming, te Oost. K. Linnhose, Den Burg. Iedere vorige opgave is hiermede ver vallen. Texel, 12 October 1945. De Burgemeester voornoemd, Ir. F. L. A. MAANDAG, wnd. BELGISCHE BELANGSTELLING VOOR HET TEXELSE SCHAAP. Eind Sept. hebben enige heren uit Bel gië een aantal schapenfokkerijen in Noord-Holland bezichtigd. Vooral de be kroonde dieren van de Alkmaarse fok- dag trokken de aandacht der Belgen, die zeer voldaan bleken over de kwaliteiten. Er werden echter geen exemplaren aan gekocht, daar de bezoekers de prijs te hoog achtten. Op de landbouwtentoonstelling te Alk maar werden de navolgende rammen, ge boren op Texel, bekroond Oude rammen le prijs F 3036 P, fokker Jb. Eelman Gzn Oosterend 2e A prijs F 3148 P, fokker A. Eelman Dzn., Oosterend. 2e B prijs PF 2482, fokker J Kikkert Nzn., de Westen 2-j. rammen: 2e A prijs F 3310 P, fok ker Jb. Eelman Gzn Oosterend. DE WESTEN. SCHUUR EN GROTE PARTIJ STRO VERBRAND. Kinderen speelden met lucifers. Dinsdagavond heeft in De Westen een felle brand gewoed In korte tijd werd een schuur van de gebr. Veeger in as ge legd, twee grote partijen stro gingen ver loren. De schade, 5 a 6000 gld., wordt door verzekering gedekt. Omstreeks vijf uur waren kinderen van de familie D. Witte, hoeve Margaretha, 111 een van pakken stro gebouwd hutje aan het spelen. Een hunner meende, dat er een vuurtje bij hoorde, er werd een brandende lucifer in een handje stro ge houden en in een ommezien vatten ook de pakken stro vlam. De heer C. Veeper, die op de boerderij naast Margaretha woont, onderhandelde juist met den heer J. Kuip over de verkoop van 500 pakken stro, die.al spoedig in brand raakten! De heer C. Kuip Czn die de brand het eerst ontdekte, trachtte deze met een zeil te blussen, door de grote hitte en de rondlekkende vlammen moest men daar van afzien. Ook de poging om 't vuur met emmers water te keren, mislukte. Een re gen van vonken daalde neer op de met riet gedekte schuur van de gebr. Veeger. De brandweer van Den Hoorn arriveerde dra, doch de schuur brandde zo fel,dat van blussen geen sprake was. Enige land bouwwerktuigen, heel wat schapenkrib- ben en gereedschap gingen verloren De boerderijen liepen geen gevaar, maai de westenwind joeg een vonkenzee in de richting van een groot aantal klampen. Omwonenden hadden reeds met succes een schelf graan van den heer A. J. Keij ser gered, maar de schelven van gebr. Veeger lagen midden in de vuurlinie. Op een schelf, die begon te branden, werd het vuur met man en macht bestreden, later hielp de brandweer ook een handje. Van de schuur bleef weinig over. Een partij stro van den heer A. J Keijser, plm. 500 pakken werd mede een prooi der viammen. DE KOOG. VOLOP VARKENSVLEES. Het was Maandag voor een familie bij De Koog een gewichtige dag: De slager zou komen om de vetgemeste krulstaart in carbonade, rollade en wat dies meer zij te metamorphoseren. De man kwam, zag en stelde de spekbuik in een wip buiten gevecht. Het blanke spek lag weldra in royale hompen voor de zouterij ger<?ed, 't water liep je om de tanden. Maar om huis liep de politie, die al het met zorg voortgebrachte vlees en spek in beslag kwam nemen, want de familie had het varkentje frauduleus gehouden. Tja, dat is het risico, moet je maar eerlijk met je landgenoten delen. Toch vond dit vlees een eerlijke distributie: De Nood- slachtplaats meldde: Varkenvlees op bon zoveel tot zoveel HARING. Gisteren is op een door de distribu- tiecüenst aangewezen bon haring ver krijgbaar gesteld. Zij, die altijd gewoon waren haring te verkopen en voor het betrekken van een of meer vaten haring in aanmerking wensen te komen, kunnen hiervan opgave doen aan de gemeente afslag te Oudeschild, alwaar nadere in lichtingen zijn te bekomen. De aflevering geschiedt tegen contante betaling. Textiel. Voortaan dient bij iedere tex- tielaanvraag een bereidverklaring van den winkelier aan het aanvraagformulier gehecht te worden. Het is onnodig te ver zoeken om spoedige afwikkeling. Van iedere ingediende aanvraag wordt be richt gezonden hetzij gunstig of ongunstig De bereidverklaring van den winkelier is niet doorslaggevend bij het toewijzen. Ge vallen met een bereidverklaring kunnen ook worden afgewezen. Rijwielbanden. Rijwielbanden kunnen uitsluitend de eerste 10 dagen van iedere maand worden aangevraagd Bij aanvra gen stamkaarten medenemen. Ingevulde formulieren in de bus. U. D. I. Voor het blijspel „Trouwen is niet makkelijk", dat U.D I. half Nov. hoopt op te voeren, bestaat zoveel belangstelling, dat het bestuur besloten heeft, twee uit voeringen te geven 16 en 23 Nov Kaarten verkrijgbaar bij den heer A. de Wilt en Bakker's Ijzerhandel, (zie adv. in vol gend nr.) DISTRIBUTIE-PERIKELEN. Langzamerhand wordt de hoeveelheid textielwaren, die beschikbaar is, groter. Geleidelijk neemt het aantal dergenen, die er van profiteren, toe en geleidelijk wordt het drukker op het distributiekan toor. In de afgelopen weken is het meer dan eens gebeurd, dat 'n lange rij wach tenden zich reeds lang, vóór de opening van het kantoor had opgesteld, eens was de drukte zo groot en trad het publiek zo danig op, dat de politie tussen beide moest komen om de orde te handhaven. In het nauwe gangetje, dat iedereen passeren moet, had men fietsen geplaatst, werkte men met de ellebogen, om toch maar zo spoedig mogelijk aan de beurt te komen. Oude mensen, a.s. moeders drong men harteloos naar de achtergrond. Welden- kenden verhieven hun stem: kon dat nu niet anders7 Het publiek mopperde, de ambtenaren achter de loketten mopper den. Van meer dan een zijde hebben wij dit vernomen, het was voor ons aan leiding om mei den leider van de plaatse lijke distributiedienst hierover eens van gedachten te wisselen. De heer Van Heer waarden deelde ons mede, dat het vol strekt onnodig was, om van te voren bij het kantoor in de rij te gaan staan Na tuurlijk, als allen gelijk komen, ontstaat er vanzelf con rij, maar, waarom komt men allen op dezelfde tijd, om negen uur? Het kantoor is geopend tot half een, de praktijk is, dat iedereen geholpen wordt, die vóór half een gekomen is Meermalen offeren de ambtenaren een deel van hun middagrust om alle gega digden nog aan de verlangde bescheiden te helpen Men moei niet allemaal op de zelfde tijd komen, veel eenvoudiger is het om een keer terug te komijn, als men ziet, dat er een grote drukte is. Op het kantoor werken 14 ambtenaren, omdat ieder van hen gespecialiseerd is in een bepaald onderdeel van de dienst en omdat zij daar allen hun handen vol aan hebben, is het technisch niet mogelijk, een hunner voor een bepaald onderdeel in te schakelen. Men tracht in het bijzonder een extra-beambte aan het loket textiel waren mee te laten helpen Het is echter niet toegestaan om zo'n ambtenaar aan te stellen zonder de toestemming van de leiding van het C D.K. Heeft men van het Hoofdkantoor de toestemming, dan blijft het nog de vraag, of men een ge schikte kracht vinden kan. Op ons eiland is nu eenmaal een schreeuwend tekort aan personeel. Om het publiek zoveel mogelijk te ge rieven, zijn bereids twee belangrijke maat regelen getroffen: de zelf verzorgers wor den in het vervolg geholpen aan een af zonderlijk kantoor in de Hogerstraat (in het gebouw der B S.) en voor de wachten den is men bezig een lokaal te bouwen, waar men beschut voor weer en wind, zijn beurt af kan wachten. Als het pu bliek medewerkt, en zich houdt aan de vastgestelde regels, als men zijn fietsen buiten de nauwe toegangsweg laat staan vanmorgen constateerden wij, dat een tweetal toch de karretjes weer mee naar binnen had genomen als men jegens elkander wat hoffelijker is en ouden van dagen, a.s. moeders enz. uit eigen bewe ging, voorrang verleent en als men zich houdt aan de wenken hierboven gegeven, dan zal ook de stemming van de wach tenden automatisch beter worden Het is onredelijk om te kankeren, laat men be grijpen, dat de ambtenaren hun plicht te vervullen hebben en dat het ook hun wens is, om iedereen zo spoedig mogelijk te helpen NED. IIERV. GEMEENTE DEN BURG. De Ned. Herv. Gemeente te Den Burg heeft besloten om met de restauratie van de pastorie, die de 6e April dooi granaatvuur zwaar beschadigd werd, 'n aanvang te maken. Een stap op de weg ter voorziening in de predikantsvaca ture. NIEUWE TONEELVERENIGING. Uit De Cocksdorp bereikt ons het vei- heugende nieuws, dat ook daar een to neelvereniging is opgericht. „Herleving heet de nieuwe vereniging, die reeds op Zondag 21 en op Dinsdag 23 October voor het voetlicht zal komen met het blijspel Pension Scholier (zie adv.). Nu door de slechte verbindingen het „durp" zeer geïsoleerd is, zal de vereniging ve len aan zich verplichten, die niet in de gelegenheid zijn om op de andere dor pen amusement te zoeken. LICHT OP. Nu de duisternis vroeg invalt, is het met het oog op een veilig verkeer niet verantwoord, dat wielrijders zonder licht rijden, aldus het standpunt van de poli tie. Natuurlijk kan iemand, die in het donker van zijn werk huiswaarts keert en een grote afstand moet afleggen, moeilijk de fiets aan de hand nemen. In deze gevallen zullen de zonen van Hermandad voorlopig de ogen sluiten, maar wie voor hun plezier op hun kar retje stappen en geen licht voeren gaan beslist op de bon. We weten, dat de Texelse politie niet aan muggenzifterij doet, maar het rijden zonder licht heeft al menig ongeval veroorzaakt. INGEZONDEN. SPAART WESTERGEEST. Geachte Heer Redacteur, Tot itóyn voldoening las ik in de Texe laar van 10 October, dat ik niet de enige ben, die zich had geërgerd aan wat men gedaan heeft met het z.g. Russenkerkhof bij de Hoge Berg. Inderdaad detoneert het hele prikkeldraadgeval in ons mooie landschap. Bovendien acht ik het een daad van piëteit jegens de gesneuvelde soldaten, dat de plek op een geheel ande re en betere wijze tot een hof" veran derd wordt. Met dank voor de plaatsing, M. WIERINGA. In het nummer van Woensdag 10 Oct jl. spreekt de redacteur van dit blad zijn ontzetting uit over de toestand, waarin het Russenkerkhof is geraakt, meer nog. gebracht is door de prikkeldraadversper ring. Hier wordt niet alleen een stukje mooi Texel totaal verknoeid, maar bo vendien worden de gevallenen niet geëerd op een wijze, die pnze gevoelens bevre digt. Is het niet mogelijk, dat er door de samenwerking van de Texelse autoriteiten bv met de regering van de Sowjet-Unie een stijlvoller en waardiger begraafplaats van gemaakt wordt? Dankend voor de plaatsruimte, TH. VAN DER VEER. Mijnheer de Redacteur, Met grote instemming hebben wij uw artikel over de ontsiering van Wester geest gelezen Het is te wensen, dat alles gedaan zal worden wat mogelijk is om het lelijke hek te doen verdwijnen De leden van de oude bureton op Westergeest en Zuidhaffel. Bijschrift van de redactie. Het doet ons genoegen, dat ons artikel over de barbaarse omrastering van het Russische kerkhof bij velen instemming heeft gevonden Dat de bewoners van Westergeest en van Zuid-Haffel zich in het bizonder gegriefd voelen, door wat hen is aangedaan, spreekt vanzelf. Als men genoodzaakt is om dagelijks naar dit fraais te kijken, is het om spinnijdig te worden. Toen enige jaren geleden in de ze buurt een nieuw huis gebouwd moest worden, werden er terecht door de schoonheidscommissie zeer hoge eisen aan gesteld Heeft men een klein beetje ge voel voor landschapsschoon, dan wil men geen ontsierend gebouw in deze mooiste hoek van ons eiland bouwen. Men vraagt zich af, waarom de autoriteiten wel be zwaren maken tegen het bouwen van le lijke huizen en waarom zij niet verhinde ren, dat op een andere manier het land schap grondig bedorven wordt. Het is ons bekend, dat men voornemens is om de af rastering een tuinwal te maken en om de ruimte tussen deze tuinwal met elzen en meidoorns te beplanten. Deze oplossing lijkt naar niets; ieder die ter plaatse de toestand in ogenschouw genomen heeft, zal dit beamen. Nogmaals: afbreken, de fout herstellen en door een deskundige een behoorlijk plan laten maken. UIT CEL ONTSNAPT. Vorige week heeft een geïnterneerde op Vlijt kans gezien te ontvluchten uit een cel, waarin hij wegens overtreding was opgesloten. Vermoed wordt, dat hij door een goede relatie is bijgestaan. Tot nog toe heeft men den vluchteling niet kun nen opsporen. EEN BRANDWEERMAN TROUWDE. Onze actieve .Texelse brandweer mar cheerde m vol ornaat over de Groene- plaats, de bekende manschappenwagen snorde door het dorp. Brand? Gelukkig met, maar brandweerman W Duinker van Den Hoorn trad in het huwelijk met mej. N Drijver en zijn collega's van Den Burg en Den Hoorn zouden voor een attractie zorgen. Toen het jonge paar het raadhuis verliet, stonden de brandweer lieden o.l.v den heer Goenga aan weers zijden van het bordes stram in de hou ding. Het gelukkige tweetal beloonde hen glimlachend WIJ GAAN WEER VLIEGEN. De communicatie van ons eiland met de „vaste wal" verbetert langzamerhand. Met medewerking van enige politieke ge vangenen heeft het gemeentebestuur ach ter de boerderij Vooruitgang 'n noodvlieg- veld met een oppervlakte van 130x280 m. in gereedheid laten brengen. Het veld is uit de lucht duidelijk zichtbaar door een afbakening met vierkante witte tegels aan de kanten en door een witte lan dingscirkel in het midden. Weliswaar ontbreekt er nog een havenmeester, om de landende vliegeniers te verwelkomen, maar onmiddellijk in de buurt wonen zo veel lieftallige dames, dat het bij aan komst aan een groet allerminst behoeft te ontbreken! HOE LAAT? Diensten TESO, Texel-Den Helder v.v.: van Texel: 8 uur en 14,30; van Den Helder 10,30 en 16,30 u. (ook op Zon- en Feestdagen). TexelAmsterdam v.v.: Van Texel Dinsdags 7,30 uur, van Am sterdam Donderdags 9 uur. (De Ruyterkade (Vismarkt). TexelIlarlingen: Van Texel: iedere Donderdag, van Har- lingen iedere Zaterdag. Uur van vertrek is afhankelijk van het getij. Passagiersdiensten Texelse Beurtschip pers: TexelAmsterdam: Van Texel Maandags en Donderdags 8 u.; (ligplaats te A'dam Pr. Hendrikkade). Van Amster dam: Woensdags en Zaterdags 8 uur. HARING OP DE GROENEPLAATS. Vanmiddag en Maandag de gehele dag kunnen we op de daarvoor aangewe zen bonnen haringen kopen op de Groe- neplaats. De heer J. Kok van Oudeschild komt er met zijn haringkraam. Lang leve de Hollandse Nieuwe!! P. DE GRAAF EN MEVR. DE GRAAF- KIKKERT, VERLATEN DE GEMEENTEDIENST. De heer P de Graaf, eilandsbode die acht en twintig jaren lang met zijn echt genote Mw De GraafKikkert op het Raadhuis resideerde, gaat de dienst ver laten. Wat al gebeurtenissen der Texelse gemeenschap zijn op het Raadhuis „voor de heren" gekomen, in welk een bewogen periode heeft De Graaf dit alles meege maakt! Hij was de dienaar van vijf bur gemeesters, van de heren Buysing Dam- sté, Gort, Kamp, De Vries en Maandag. Hij heeft hen allen leren kennen, hij leerde de eigenschappen van zovele an deren kennen! De bedroefden, die aan gifte van overlijden kwamen doen, de opgewekten, die verheugd kwamen ver tellen, dat zij vader waren geworden, de gemeenteraadsleden, die zich soms tot op windende debatten lieten verleiden, de wethouders, die gingen en komen, de steeds groeiende staf gemeentepersoneel, hen allen is De Graaf met raad en daad van dienst geweest. Het zilveren waardig heidsteken op de linkerborsthelft, was hij de Cerberus, die bij geheime zittingen dei- gemeenteraad op zijn post was. De Graaf, amicaal en voorkomend, als hij jegens ie- icdereen is, kon een geheim bewaren: hij praatte niet. Een wel lofwaardige eigen schap voor een man, die zoveel hoorde en zag. Hoe vele malen hebben wij hem bij een trouwpartij in de deuropening van het gemeentehuis zien staan? Vijftienhon derd keren was hij er getuige van, dat een paartje in de echt verbonden werd. Verklappen wij een geheim, als wij ver tellen, dat vooral de bruidjes zijn bizon- dere aandacht hadden? In de 28' jaren, die verstreken zijn, is er wel heel wat veranderd in het oude raad huis. Er was een tijd, dat De Graaf er heel lustig „zeevaarders" en andere kostgangers op na kon houden, dat met een kermis de jongelui in jeugdige over moed in de raadszaal een trouwpartij or ganiseerden. Die tijd is lang voorbij, de toenemende overheidsbemoeiingen leid den er toe dat het gebrek aan ruimte op het gemeentehuis danig werd gevoeld. De nieuwe bode, de heer Poel, zal dan ook niet meer op het Raadhuis woonachtig zijn. De Graaf, die bijna dertig winters lang zeven kachels heeft verzorgd, die van kou verkleumde arrestanten in zijn eigen bedden te slapen heeft gelegd, omdat hij het niet aanzien kon, dat de stakkerds het zo ellendig hadden, De Graaf en me vrouw De Graaf, even flink, even rechtop gaande als een kwart eeuw geleden, gaan zich wijden aan een andere taak. Wij ho pen, dat de altijd-jeugdigen nog vele ja ren in goede gezondheid in ons midden mogen zijn. POLITIE. De heer Looijen, is thans definitief overgeplaatst naar Doorn, post Maars- sen. PAARDENSPORT. Voor de paardensport valt op ons eiland een steeds groeiende belangstel ling v/aar te nemen. Een wonder is dit niet, want is het niet heerlijk, om te paard door velden en weiden te trekken, om door duin en bos te gaan, om op plaatsen te komen, die per fiets of auto niet bereikbaar zijn? Texel, waar geluk kig nog niet alle wegen zijn verhard, Texel met zijn onvolprezen weggetjes rond en over de Hoge Berg, is voor «-de liefhebber van paardrijden een land, zo als men het niet beter wensen kan. Als eerlang het strand en de duinen weer vrij toegankelijk zullen zijn, kan men er van op aan, dat het de ruiters van ons eiland zullen zijn, die daar het eerste van profiteren zullen. De badgasten trekken alleen des zomers naar het strand, de ruiters kan men er practisch het gehele jaar door vinden. De sport is wel aanlokkelijk. De Texelse ruiter- club staat onder de voortvarende leiding van den heer W. v. d. Wal, met de heer Dingemans als instructeur,oefent 's Za terdagsmiddags en 's Zondagsmorgens in een paar geïmproviseerde maneges achter het Noodziekenhuis. Goed rijden 1 is een kunst. Het is niet eenvoudig om deze kunst meester te worden. Maar men ziet de leerlingen vorderen, want iedereen kan het tenslotte leren. De Texelse ruiterclub is weer aangesloten bij de Koninklijke Federatie van Lande lijke Rijverenigingen. Op Texel heeft welhaast elke boer een of meer paar- dén. Hebben zij er wel eens aan ge dacht, dat het beoefenen der sport ook voor hen een groot belang kan zijn? De kennis van het paard, de liefde voor het paard wordt in hoge mate door een goed georganiseerde vereniging aange kweekt. De landelijke ruitersport dient de fokkerij en wil de veelzijdigheid van ons warmbloed paard bewijzen, er wordt een nieuw geslacht van paarden liefhebbers gevormd, nodig voor elke goede fokkerij. De landelijke ruitersport helpt het paard rendabeler te maken. Op de verenigingen wordt heel wat ge leerd, wat ook de boeren uitstekend van pas kan komen. Met veel enthousiasme is de Texelse ruiterclub begonnen, wij hopen van harte, dat ze met een steeds groeiend aantal leden op ons eiland een belangrijke vereniging worden zal Van onze medewerking kan men ver zekerd zijn!

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1