DE ONTREDDERDE JEUGD m Mijn eerste parachute-sprong S'SDAG 24 OCTOBER 1945. 59e JAARGANG. No. 596C. 20, J ?wes >or en v uur. ten bot nidd MC JJll—WIMM Hill— W— JITS LAG DER VERKIEZING VAN DE J DELI J KE GEMEENTERAAD. ,-nd. Burgemeester van Texel maakt d, dat van heden af ter secretarie imcente voor een ieder ter inzage iergelegd het besluit, waarbij de l der verkiezing van de tijdelijke nteraad is vastgesteld, el, 22 October 1945. ie wnd. Burgemeester van Texel, Ir. F. L. A. MAANDAG. el b king bonkaarten K 512. Leder-Tex- ot a art VA 510 en Groente-Fruit-Vis» oest l tw L 4, sren aar E, ►SEI SE, xel. laar 3N i ai ?vin EXELSCHE COURANT kaart N. 512. bovengenoemde kaarten worden op staande plaatsen, dagen en uren uit- it. Den Burg op 24 October a.s. in het iregebouvv: van: 0 voor Kogerstr 10-11 Kogerweg, rstraat 118. 11-12 Weverstr. 19 en 1,30-2,30 Emmalaan, Schildereinde 2,30-3,30 Schildereinde 39 en hoger. ,30 Molenstraat Den Burg op 25 October a.s. in hel iregebouw van: 0 voor Waalderstraat, Nieuwslraat, traat. 10-11 voor wijk B nrs 177. voor wijk B nrs 78143 1,30-2,30 B nrs 144192. 2,30-3,00 wijk B nrs n hoger. 3-3,30 voor hen, die ver- OOljden hun kaarten af te halen. bewoners van de Waal en Wijk W en er op attent gemaakt, dat er van een uitreiking plaats vindt (zie laar van 17 October j.l degebracht dienen te worden uit- nd de nieuwe stamkaarten met ste inlegvellen. De oude stamkaar- ou\®n oude inlegvellen mogen niet mede- m |men worden naar de uitreiking, doch n bewaabd te worden. (Publ. 314J SLUITING TEXTIELLOKET. bgens overstelpende drukte, veroor door het zeer grote aantal aanvra- s de afdeling TEXTIEL met ingarg [Maandag 22 October a.s. tot nader tijdelijk gesloten. De distnbutiedienst (Publ. 322). IEUWE SCHOENENZEGELS, distributicdienst maakt bekend, dat ieuw uit te reiken schoenzegels vóór- ringsbonnen zijn. Het publiek dient bonnen direct na ontvangst in te en bij den schoenhandelaar zijner Deze is verplicht hiervoor een angsthewijs volgens voorgeschreven 1 af te geven. Dc Distributicdienst. UITING DISTRIBUTIEKANTOOR. [egens verbouwing is het distributie oor op 24, 25, 26 op 27 October a s. alle publiek gesloten, behalve voor (celiers en grossiers. Ingang is tijdelijk idei De dislributiedienst. EK. VOER VOOR DE SCHAPEN. •t bedrijfschap voor veevoeder heeft nd gemaakt, dat ten behoeve van op het eiland Texel per 14 October aanwezige schapen een toewijzing 7 kg buitenlands rundveevoeder zal den verstrekt. In plaats van dit pro- i kan een gelijke hoeveelheid veld- ?n en-of granen (behalve tarwe) uit h oogst worden toegewezen, indien [schapenhouder dit wenst, i een brief, gericht aan den heer E Ban, secr. van-de comm. tot bevorde- van de belangen der Texelse seha- "okkerij, wordt medegedeeld, dat voor e schapen voeder zal worden ver- kt. Zoals bekend, kwamen bij vorige /ijzingen alleen lamschapen in aan- king, thans krijgen ook de foklamme- en rammen een portie. Heeft een vee-- er op 14 Oct bv 150 stuks wolvee wordt hem 150x7 kg voeder toege en. De heer E. van den Ban deelde mede, dat nog zesmaal op een toewij- kan worden gerekend. Voor de ove- schapen in Nederland wordt geen der beschikbaar gesteld RENIGING VAN OUD-LEERLINGEN aarne verwijzen we naar de adv in nr. waarin het bestuur van de ver. oud-leerlingen der lagere landbouw- )ol de opening der cursussen in touw- tsen en landbouwwerktuigen aankon- Allen, ook zij, die zich voor de cur- in Eierland aanmeldden, worden Vrij- avond in de school verwacht. Wil men ekening mee houden, dat de touw- tscursus reeds om zeven uur begint? DIENSTBODENINTERNAAT, len deelt ons mede, dat zij. die deze sus willen volgen, zich niet bij de di- tnce. doch bij het bijkantoor Texel van Gewestelijk Arbeidsbureau dienen te melden. MELK, VITAMINEN EN ZEEP. National Catholic Welfare Confe- e in U.S.A. schonk het Rode Kruis giote hoeveelheid busjes melk en vi- nen, bestemd voor Nederlanders, •r gezondheidstoestand veel te wensen irlaat. Ook werd een grote partij zeep beschikking gesteld. Ook Texel kreeg deel' per vrachtauto heeft men de ikclen bij de verpleegsters en bestuurs- pn van het Rode Kruis bezorgd. Er zal >i spoedige en eerlijke distributie wor- gezorgd, in overleg met de huisartsen. IIERVORMINGSIIERDENKING. )p Woensdag 31 October a.s. zal in de opsgez. kerk te Den Burg een Hervor- ngsherdenking plaats vinden, waar ge- oken zal worden door ds Pos, ds. Wes- dijk en ds. Van der Veer. Aan deze nst wordt medegewerkt door de heren Visser (orgel), en U. Bouwsma (bugel), samenkomst wordt verder opgeluis- d door koorzang. Ds. Buskes, op Texel welbekend, heeft deze week in een der grote bladen gewe zen op de verwildering onzer jeugd, op de toegenomen baldadigheid en op de middelen, die aangewend kunnen wor den, om deze jeugd tol ordelijkheid en beschaving te brengen. Het beloog van ds Buskes ontsluit ons niet de poort "van een wereld vol verdorvenheid, de poort stond reeds lang open voor hen, die wil den zien. Niet daarom heeft het geschrijf van den predikant betekenis. Ds. Buskes is een man van gezag, men heeft geleerd naar zijn woord te luisteren. Als hij de aandacht vestigt op de droeve gevolgen, die de oorlog voor vele kinderen heeft gehad, begrijpt men, dat het ernst is La ten wij onze taak- naar behoren trachten te vervullen en het geschrevene toetsen aan de staat, waarin een deel der jeugd op ons eiland zich bevindt. Een andere predikant, ds. Salm, sprak onlangs in 'n jeugddienst over dansen en naar de bioscoop gaan: hij toornde tegen het te véél, hij vermaande, dat ook de jeugd doordrongen behoort te zijn van een roeping, dat zij een ideaal behoort te dienen, zeker in deze tijd, nu onze maat schappij herbouwd moet worden De stem kwam van het verre De Cocksdorp, wij achtten ons gelukkig een verslag van het gesprokene onder de aandacht van vele eilanders te mogen brengen, opdat velen dc ogen geopend zouden worden, opdat degenen, die in onverschiiligheid huns weegs gaan, mochten gaan twijfelen aan dat, wat zij dagelijks aanschouwen. Zondagavond waren we aanwezig bij de opvoering van een toneelstuk door beroepsartisten. Over het stuk zelfs kan men elders in deze krant een beknopt ver slag vinden. Wij achtten het overbodig om daar verder over te schrijven. In het raam van dit artikel, geven wij er de voorkeur aan om iets te zeggen over het geen wij gedurende de voorstelling in de zaal hebben meegemaakt. Tiet stuk was zeer dramatisch: reeds het eerste bedrvf verplaatste ons in de kamer van een sterfhuis, het gezinshoofd, een bejaarde boer, blies de laatste adem uit, na van vrouw en kinderen afscheid genomen te hebben Een geestelijke had hel laatste sa crament toegediend, biddend stond de fa milie bij het sterfbed. Een onnozele vol wassen pleegzoon maakte oen paar op merkingen, het waren de woorden var. een dw&as, die nochtans de waarheid sprak. Hoe was dc reactie van het pu bliek bij dit toneel? Besefte het de ernst van wat werd vertoond, begreep het iels van wat door den onnozele werd gezegd? Het spijt ons, dat wij een ontkennend antwoord moeten geven: de zaal lachte, schaterlachte, men maakte overluid op merkingen en loonde niets, maar dan ook mets te beseffen van wat ten tonele werd gebracht. Gedurende het gehele stuk heeft een belangrijk gedeelte der toe hoorders blijk gegeven van een geestes gesteldheid, die zo ontstellend was, dat degenen, die het stuk wel verstonden, 2ich ergerden, of hun schouders ophaal den bij zoveel wanbegrip. Wal zullen de tonelisten na afloop van hel drama tegen elkander hebben gezegd9 Hoe zullen zij TEXELSE MARKT. Den Burg, 22 October 1945. Aangevoerd: 20 scnapen 45-60. 25 ram- m enl20-180 3 koeien (taxatie) 450-475. 10 koeien, 1 varken, 1 n. kalf (levering). SANATORIUM WITTE KRUIS? De t.b.c. is in de laatste jaren schrikba rend toegenomen. Meer consultatiebu- reaux, meer artsen, meer sanatorium- ruimte zijn nodig, Vele patiënten wach ten vergeefs op opname, de sanaloi ia zijn overvol. Het Hoofdbestuur van het Witte Kruis nu, wil een modern, doelmatig in gericht sanatorium bouwen. Het W. K. bestaat dit jaar 70 jaar. Zou de ver. ooit een mooier jubileumgeschenk aan dc be volking kunnen aanbieden dan een nieuw sanatorium? Het hoofdbestuur wil hier toe f 50,000 beschikbaar stellen. Maar er is veel meer nodig! Het H.B. doet daarom een beroep op de offervaar digheid van allen, het hoopt, dat. binnen enkele jaren in Noord-Holland een eigen Witte Kruissanatorium kan worden ge opend. Geeft, geeft met gulle hand! Wij moeten de strijd tegen dc f.b.c. opnieuw aanbinden, onze bevolking moet weer ge zond worden! De secr.-penningm. van de afd. Texel de heer Pisart, neemt gaarne giften in ontvangst. INGEZONDEN. Geachte heer Redacteur, In uw blad van 10 Oct. las ik de ver ontwaardiging van verschillende perso nen over hetgeen, ér op Zuid-IIaffel is ge schied, inzake het Russenkerkhof. En zeer terecht Niet alleen Zuid-IIaffel wordt ontsierd Een ieder, komende van de ha ven te Oudeschild en gaande richting Den Burg kan. als hij of zij links van de weg ziet, allerlei rommel, afkomstig van de Duitse Weermacht, waarnemen. Zelfs staat er al sinds 2 jaar een wrak van een autobus. Niettegenstaande herhaaldelijk is geprotesteerd, blijft de toestand onver anderd. Waarom die boel niet "opgeruimd? Dankend voor de plaatsruimte, Bewoners van de Sehilderweg, té Oudeschild. Noot van dc redactie. Onze lezers zijn er nu wel van over tuigd, dat er op ons eiland veel op te rui men is Billijkheidshalve dient men te bedenken, dat er weinig personeel be schikbaar is. Texel en de Texelaars beoordeeld hebben na hetgeen hen wedervaren was? Dit was de jeugd, die reageerde, de jeugd, die ge komen was om een sterfscène te zien met bal na. Dit was de jeugd, van om et en bij de 20 jaar, de jeugd met vrienden en vriendinnen, van kinderen tot volwas senen geworden in vijf lange oorlogsja ren, de jeugd, vertrouwd met diefstal en zwarte handel, de verwaarloosde oogst van een volk in oorlogstijd. Gedurende het laatste bedrijf namen wij achter in de zaal plaats, het publiek was wat rustiger, het sterke spel had hen een ogenblik geboeid. Buiten het gebouw hoorde men gejoel van knapen en meis jes, die over een half uur zouden trachten om zonder toegangsbewijs toch bij het bal te komen Zij hingen er om, lawaai end en zich vervelend, wachtend. Toen klonk plotseling het geluid van motorfiet sen, het geknetter der knalpotten over stemde het geluid der spelende acteurs. De herrie daverde in het nauwe straatje, minuten lang Iemand trachtte de knal- pot ridders te overreden om de motoren stil te zetten, hij kreeg een groot woord, wat dacht de man? Was de straat niet openbaar en mocht niet ieder doen, wat hij daar" wenste? Alle besef, dat vierhon derd mensen gehinderd werden, ontbrak deze jonge mannen. Zij reden weg, zich bewust van hun kracht, groter dwazen dan de simpele, waarom het -publiek in de zaal zoeven gelachen had. Onze huizen zijn verwoest, de wegen verkeren in een ellendige staat, puin- en vuilnishopen ontsieren het eiland, de dui nen zijn verminkt, maar erger dan dit alles ii. de nood van onze jeugd. Sommigen in de schouwburg hebben dit direct erva ren, velen, die nimmer een toneelstuk hebben gezien, weten dit. Ouders, onder wijzers. geestelijken, zij allen zijn geroe pen om deze nood te lenigen Laten zij el kander steunen bij de moeilijke taak, die hen te wachten .staat, laten zij de bakens zijn, waarlangs de redelozen hun ontred derde scheepjes sturen mogen. VERBETERING. Men verzoekt mede te delen, dat in het bestuur, van N.V.H.-Hulp Actie Rode Kruis („Hark") niet de heer Van Domme len, maar dc heer C. Dros Czn., verkozen werd. Mevr. Vrijdag-Keijser blijft haar functie als permanent bestuurslid ver vullen. door SIEM DE WAAL. Zoals u weet, heeft Siem de Waal tij dens zijn militaire opleiding in Engeland ook een cursus gevolgd in het parachu tespringen. „Was dat verplicht?" vroe gen we. „Neen, maar je verveelde je wel eens, en als dan een paar vrienden zich in een dwaze bui aanmelden voor de opleiding tot parachutist, wil je niet achterblijven In het Hollands Weekblad voor Zuid- Afrika gaf Siem 13 Maart 1943 volgend relaas van zijn eerste sprong, onder de titel „Aantekeningen van een Hollandse Springbok. Parachute springen". En als de parachute niet open gaat, don heet het, dat je pech hebt De dag was nog heel jong, toen de sergeant ons kwam wekken. In 'n ogen blik was de hele hutbevolking wakker en wat nog meer wil zeggen, ieder v/as meteen zijn bed uit. Die morgen was het voor het eerst, dat ik niemand hoorde zeggen: „die klere sergeant". De reden voor dit spontane opstaan ondanks het vroege ochtenduur? Wij zouden onze eerste parachutesprong maken! Een ferme grondtraining is aan alles voorafgegaan. Een groot aantal appara ten heeft men uitgedacht om den „para chutist op de grond" zoveel mogelijk een realistische voorstelling te geven van wat er eigenlijk gebeurt, als hij het vliegtuig verlaat en op de grond komt. Wat hij moet doen enlaten. En de grootste kunst is wel om als je de aarde nadert, zó te vallen, dat je daarna uit je zelf weer kunt opstaan, gevechts- klaar, zonder gebroken ledematen. Mijn indruk van de trainingsscliool was tweeërlei. In het eene gedeelte met zijn glijbaan en schommel voelde ik mij in een speeltuin; het andere gedeelte met trapezium en springtoren, deed mij aan een circus denken. Het springen van zo'n dertig voet hoge toren is een heerlijke sensatie op zich zelf. En wal een kerels zijn onze Engelse instructeurs! Zo'n stevig gebouwd stel letje 2ie je niet dikwijls bij elkaar. Onze grondtraining is nu achter de rug en in de vroege, kille herfstmorgen rijden wij met 14 Hollanders en een gioot aantal Engelsen naar 't vliegveld. Veertien Hollanders. Ze zijn gekomen uit alle delen van de wereld: China, Ca nada, U.S.A Brasilië, België, Argentinië, Londen en een Springbok. De stemming in de bus op deze som bere Novembermorgen? Wij zongen, dat het een lust was, maar ik weet, dat ie der zijn best deed, om zichzelf te bluffen. Het klonk mij in de oren als een var ken, dat knorrend en gierend de slage- NIEUWE GEMEENTERAAD. Tot leden van onze nood-gemeenteraad zijn de volgende heren verkozen ver klaard: A. Backer. J. Bruin, T A. Her mes, J. Westdorp, allen S.D.A.P Th. R. Ilin, C. Kager, H. Leber, allen R.K.; S. de Waard, C Hist.; J. Vlaming Jzn., Anti- Rev.; J. Mechielsen, Chr. Dem.; G. Bak ker Pzn., A Dros Bzn., J. Beumkes, Vrijz. BONNEN ZOEK! Bonnen zoek, bonnen zoek' Elke dag raken er meer bonnen zoek! De politie heeft druk werk met. het schrijven van bonnetjes, maar géén distributiebon netjes! Wie zijn bonnen zoek maakt, moet daarvan aangifte doen bij de politie, die procesverbaal opmaakt wegens slordig heid. Dan moet de verliezer maar af wachten of hij van de distributiedienst opnieuw bonnen krijgt. De politie ver zoekt ons met klem te willen wijzen op het risico, dat zij lopen, die roekeloos met hun distributiebescheiden omgaan. KERKNIEUWS. Na de Maandagavond gehouden verga dering van het kiescollege van dc Ned. Herv* Gemeente Den Burg is door de ker- keraad dier gemeente toezegging van beroep gegeven aan Ds W. M. van Reyen- dam, Ned. Herv. predikant te Geervliet (Zuid-Holland) POSTDUIVEN VER. TEXEL. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan der Postduivenvereniging „Texel", zal te De Cocksdorp een feestelijke bij eenkomst worden gehouden op 4 Novem ber a.s. Ondanks het feit, dat in 1942 alle duiven gedood moesten worden, hebben verschillende leden duiven achtergehou den. Men herinnert zich hoe enkele leden der vereniging deswege in gevangen schap zijn geraakt. Gelukkig zijn zij be houden thuis gekomen. Er is dus reden om feest te vieren en met goede moed de toekomst tegemoet te gaan „EEN MQEDER". Ts er iets mooiers dan een moeder? Eén Moeder, die ons met haai opofferende liefde vertedert, die ons nog haar „kind" noemt, als wij menen sterk en groot te zijn? Zij blijft, die zij van jongsaf voor ons is geweest. Er kunnen ogenblikken in ons leven komen, dat ons woorden van de lippen vallen als: „Ach moeder, maak je geen zorgen, ach moeder, zie dat niet zo somber in". Dan komt al gauw de ge dochte op: Moeder wordt oud, ze begrijpt alles niet meer zo goed. Als later blijkt, dat haar raad zo vreemd en onlogisch nog met was, en zij onze voortvarendheid doet beschamen, rijst haar beeld des te scho ner voor ons op. In het toneelstuk „Een Moeder", van Cor Hermus, dat in Casino werd opge voerd, was 'ook zo'n nobele figuur, die heel haar leven besteedde tot welzijn van haar kinderen, die op de boerderij ,,De Drie Eiken" in weelde waren opgevoed. De kinderen studeerden en groeiden op in een andere omgeving, de banden met bet oude, vertrouwde boerenbedrijf wer den losser. In die jaren ging het verkeren op De Drie Eiken' Boer Verhoeve krijgt tegenslag op tegenslag, het dak kreunt weldra onder de zware lasten van de hy potheek. Hij weet, dat hij er nooit meer bovenop zal komen, de angst sloopt zijn leven, angst, dat vrouw en kinderen de schande zullen ontdekken Hij wordt zwaar ziek en als zijn stervensuur slaat, vertelt hij zijn vrouw van de ondergang. En de moeder? Zij blijft zwijgen, zij wil de kinderen met op de hoogte stellen, zij wil hun geluk niet breken. Het was te voorzien, dat zij zich daarmede de groot ste moeilijkheden zou bezorgen, want de kinderen zijn groot geworden, 5e een is getrouwd, de ander staat op het punt zijn meisje tot vrouw te kiezen Zij hebben beiden hun financiële moeilijkheden en zij komen al spoedig naar De Drie Eiken om met moeder de erfeniskwestie te be spreken. „Wat bezielt moeder toch Waar om de zaak niet vlot afgehandeld Waar om de papieren met op tafel?" De zoons begrijpen er niets van en als ze na een zoveelste conferentie geen stap verder zijn gekomen, ontstaat er een conflict, waarbij vooral de aangetrouwde kinderen zich niet onbetuigd laten. Tenslotte wordt moeder gedwongen, om de kwestie af te handelen. De geldzuchligen juichen, maar de gezichten verbleken, als de papieren voor de dag komen Het is schuld en nog eens schuld. Wat niemand verwachtte, was, dat het drama met een happy end zou eindigen. Een onnozele pleegzoon opent een gouden kistje, waarin voor een kapitaal aan ef fecten is geborgen, niemand had daar eer der aan gedacht! We weten, dat de won deren de werld niet uit zijn, maar som mige schrijvers nemen wel eens te dik wijls hun toevlucht tot de sprookjeswe reld. Overigens hebben wij niet dan lof voor dit toneelstuk, waarin elke speler zijn rol op uitnemende wijze vertolkte. lij ingelaten wordt! Daar is het vlieg veld al. De parachutes liggen te wachten. Een ïare gedachte komt bij mij op.Welke zal ik nemen? Maar de instructeur stopt er mij met een onverschillig gezicht al een in de handen. Vijf minuten later zit ik er in en begeven wij ons naar de ballon. Wij zullen n.l. eerst twee sprongen uit een ballon maken. Met z'n vieren klimmen wij in de mand. Een laatste blik op onze parachu te en dan gaan wij de hoogte in. Ik had nog nimmer in een vliegtuig gezeten of aan een ballon gehangen. Heerlijke on dervinding. Hoger, steeds hoger. De hui zen worden huisjes en de weiden met al die gezellige hegjes, zoals je die in En geland alleen maar ziet, worden kleiner en kleiner. En wat heeft onze aarde van boven af gezien heel andere kleuren. Neem zo'n doodgewone weide en vertel mij hoeveel soorten groen u van boven af ziet. Hè, lag ik maar vast tussen die ou grassies daar beneden. Een ogen blik kan ik mij waarlijk niet voorstellen, dat ik zo idioot was om parachutist te worden!!!! De instructeur heeft mensenkennis en probeert onze aandacht af te leiden Hij vertelt een grap, maar met de beste wil Ier wereld kan ik de grap er niet in raak zien! „Ha, parachutespringen, dat is net zo fijn als een cake", zegt hij. Met de bovenkant van mijn ogen gluur ik nog eens even over de rand naar beneden. Geef mij maar cake uit de cantine diep beneden ons. Vlak er bij zie ik de ambulans staan. En één ding staat vast, over een poosje zal ik zeker in één van de twee zitten. Als de chute niet open gaat, wel dan heb je pech, zegt men in parachutekrin gen. Mijn vriend naast mij, die het een leuke uitdrukking vond, is op het ogen blik doodstil geworden Alle slechte dingen, die je in je leven hebt gedaan, flitsen door je heen. „Action station", klinkt dan plotseling de gebiedende stem van den instructeur. Number One. Nummer één slingert zijn benen over de rand en kijkt naar de gebiedende hand van de instructeur. Zijn ogen zijn onnatuurlijk groot. Gooooooo! brult de instructeur, en met ëen blik als iemand, die te vroeg sterven gaal, springt hij naar beneden. Ik kijk omlaag en zie een grote witte parapluie! Hij zweeft! Number Two. Ik slinger mijn benen ever de rand en zit recht als een kaars mijn ogen op de gebiedende hand van de instructeur. Voeten en knieën stijf ge sloten. Dat moet zo blijven, tot je veilig geland beni. Op dit ogenblik is alle angst verdwenen en voel ik mij volko men onverschillig. Goooooo! Ik licht mijzelf op, zet flink af en daar val ik loodrecht de ruimte in. Ik voel een geweldige neiging om mij heen te grij pen, maar dat mag niet, dan zou je in de lijnen van de parachute kunnen ko men De aarde komt pijlsnel naar me toe. De wind striemt langs mijn gezicht, alles gaat bliksemsnel. Dan voel ik een lichte ruk in mijn schouders. Ik kijk naar boven. Mijn parachute is open. Een gro te witte massa, scherp afstekend tegen de grijze grauwe Novemberhemel. O, lieve, goede parachute. Als wij beneden zijn, zal ik je omhelzen. Onze liefde zal eeuwig zijn. En zeg mij, welk meisje jou maakte en vouwde, opdat ik haar een deel van mijn liefde voor jou schenke Het openen van de parachute, ge schiedde met een zacht geluid, dat in mijn oren klonk als Engelenzang. Als ik nu lees van het gezang van engelen in het hiernamaals, dan denk ik aan het geluid van vele parachutes, die gelijk tijdig opengaan. Aan deze zijde van de eeuwigheid is in ieder geval geen mooier muziek denkbaar Ik zweef nu in de lucht, het is 'n heer lijke gewaarwording. Ik kan wel zingen, doe het ook! Langzaam komt de aarde nu naar mij toe. Beneden staat een enorme luidspreker en plotseling hoor ik mijn nummer afroepen. „Hallo number two, make a turn", klinkt het in mijn oren. Ik grijp de lijnen boven mij en draai om. Ik ben nu dicht bij de grond, die plot seling met dubbele snelheid naar mij toe schijnt te komen. Nog twee, één se conde en dan raak ik de grond. Een bui teling, zoals het ons geleerd is, een draai en een klap op het slot van mijn chute, en mijn harnas ben ik kwijt. Ik ben los en metéen lach ik van plezier. Ja, waar om eigenlijk? De parachute oprollen is het werk van een ogenblik. Dan ga ik een kopje kof fie drinken. Heerlijke reactie op de voor afgaande spanning. Nog één ballonsprong maakten wij die morgen. Toen kwam het vliegtuig aan de beurt, waar wij met z'n tienen in za ten. Vijf links en vijf rechts van het gat. Weer diezelfde sensatie, maar door de snelheid van het vliegtuig en de wind, die de propeller veroorzaakt, maak je gauw een buiteling in de lucht als je er uit bent. De kunst van het springen uit 't vlieg tuig ïs: zo snel achter elkaar als het maar kan door het gat. Op het laatst schieten we met 10 man in 9 seconden do ruimte in. Zeven sprongen maken wij deze week. Elke sprong is hetzelfde, want vóór elke sprong heb je een soort tegenzin te over winnen. Maar wie eenmaal de kunst meester is, die wil het steeds maar meer en meer doen. Je laat deze nieuwe wijze van vervoer nooit meer stil staan. Zoem, zoem, zoem! De bommenwerpers razen over mij heen. Heel de lucht is gevuld van hun machtig geluid. Een popje valt er uit. Een, twee, drie, tien. Nog eens tien en nog eens en nog eens. Het is een lust om naar te kijken, die tientallen witte schermen tegen de grijze lucht. Achtung, Hitier, achtung! Holldndi- sche Fallschirmspringer unterwegs! T. T. (Transvaals Texelaar).

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1