Staking in het Bouwbedrijf DE MEESTE PATROONS ZIJN SOLIDAIR. INSDAG 7 NOVEMBER 1945. 59c JAARGANG. No. 5961. E COURANT Burgemeester van Texel maakt be- dat op Zaterdag 10 November 1945 uur ten gemeentehuize een open- ergadering van de gemeenteraad jrden gehouden. GENDA: Opening. Mededelingen, leëediging van de leden, o lenoeming Wethouders. ;ondvraag. el, 5 November 1945. De Burgemeester van Texel, Ir. F. L. A. MAANDAG, wnd. ingang van 29 October zijn van de -lederkaart V.A. 510 de punten 1 5 geldig verklaard, is niet waarschijnlijk, dat binnen- neer punten kunnen worden geldig lard. De kaarten kunnen per gezin bineerd worden gebruikt, ronder volgt een lijst van artikelen kunnen worden gekocht. Het eer- fer achter elk artikel geeft de pun- arde aan voor mannen en vrouwen 15 jaar, het tweede cijfer betreft igens en meisjes van 3-15 jaar en het babies en kleuters van 0-3 jaar. en (alle soorten), waaron- grepen papieren boorden en met stoffen overtrek), pieren boorde lies houders (alle soorten) tlijfjes (alle soorten) tten (alle soorten) n (alle soorten) ek (op kaartjes) per l'A ek (weefsel van) 20 cm. tot 20 cm. lang choenen p. paar (van stof, id of gevoerd tricot) n doek (vierkantmodel) doek (driekant model) elles (per paar) itoffen per M2 (jes (alle soorten) letten (geen verpleegsters) aar alle soorten eegsters (per paar) n (alle soorten) igdoek (groter dan 1 M2) (tot en met 1 M2) 'lijfje ►luie 1 (alle soorten) ïofjes (-warmers) ►kapjes (geen transparant) (transparant) ntjes alle soorten) p.p. 1 (alle soorten) okjes per paar phouders per paar n p paar (gebreid en ge- tricot) 4 2 1 )ek(je) 1 1 1 >r garens geldt de volgende punten lering: leergaren, naaigaren, rijg- per 100 yards 1 pl. *aren, handbreigarens. 100 gram 4 pt. Jjtwol, per 50 gram 2 pt -isgaren, stopgaren, stopzijde, *40 meter 1 pt. fendien mag op de punten van de 'nkaart worden afgeleverd reparatie- oor werkkleding, echter met dien inde, dat de winkeliers aan één on niet meer dan 0,5 M2 mogen afle- Voor 0,5 M2 stof mogen 3 punten cening worden gebracht. 1 1 0 2 2 0 3 3 0 4 3 0 10 10 0 1 1 0 Va V* 0 1 1 0 3 2 1 3 3 2 4 4 0 2 2 0 1 1 1 6 6 6 1 1 0 6 3 2 2 1 0 3 0 0 2 2 2 12 12 0 6 6 0 4 3 0 6 6 0 2 3 0 2 2 1 q 3 0 1'/ U/2 0 0 0 2 4 4 2 3 2 1 1 1 0 3STEREND HEEFT WEER EEN BRANDSPUIT. derhalf jaar geleden werden overal t eiland Duitse handlangers rondge- d om „werklieden" te requireren het versterken van de „vesting Eu- Voor wat Texel betreft, moesten de hele lengte van het strand, dus Mok tot De Cocksdorp, enige zware palen in het zand worden ge it Deze palen zouden met een Ispuit worden vastgespoten. In die hebben de spuiten 't hard te ver- gehad door het scherpe zand, dat iag de ene, morgen de andere in- tie onklaar maakte. De „spuitgas- palensjouwers" en andere specia- hadden zo menig vrij uurtje. het karwei er op zat, waren - de es aan het eind van hun latijn: Een rustkuur in een motor-sanatorium en goed doen spuit, die de Oosterenders in het aar van 1944 moesten afstaan, is dagen in de maatschappij terugge- Hij is grondig gerepareerd en. op de Maandagmorgen gehouden de- tratie bleek, gelukkig weer „de ou- Vlaandagmiddag om drie uur keerde uit na een afwezigheid van ander aar „op zijn basis" terug; hij bracht nieuwe slang mee (de andere en waren op het strand door het water verteerd). De Oosterender Iweerlieden zijn thans in keurige rmen gestoken. terend, het tweede dorp op Texel, het dus anderhalf jaar lang zonder brandspuit moeten doen. Geen won- ia t we deze week van een ongerust rden dorpeling een ingezonden stuk ngen, waarin hij klaagde over het jven van een spuit. Stelt u zich eens dat er brand uitbrak in het dorp zijn vertrouwelijk tegen elkander 'nde huisjes, het ene perceel zou het e aantasten, want de rode haan had pel' En zie daar, als de nood het •t is De timmerlieden, de metselaars, de schilders, de arbeiders bij de wegenbouw op Texel zijn met ingang van Maandag j.l. in staking gegaan. Zij namen geen genoegen met het loon van f 0,68 per uur door den Rijksbemiddelaar vastgesteld. De patroons van Texel zijn bereid een loon van f 0,80 per uur te betalen, maar kunnen in vele gevallen hieraan geen ge volg geven, omdat de banken slechts vol gens de officiële norm uitbetalen en om dat de Dienst van Wederopbouw niet meer dan f 0.68 uitbetalen mag. Op een zeer druk bezochte vergadering Maandagavond in Hotel De Graaf gehou den, heet de heer C. Graaf namens de plaatselijke besturen der vakbonden de arbeiders en verschillende patroons wel kom. Hij vertelt hoe na de bevrijding het loon op f 0,80 was vastgesteld en hoe op 1 October volgens de rijksregeling de ver laging 'n feit werd Er was toen al ont stemming in het gehele land. maar men besloot ook op Texel af te wachten, mo gelijk, dat alsnog officeel toestemming tot loonsverhoging gegeven zou worden. Op 26 Octber vergaderden de plaatselij ke besturen met de vertegenwoordigers van de patroons, waar men het over een loon van f 0,80 eens werd. Elders in dit blad vindt men een overzichtje van de prijzen der noodzakelijke levensmiddelen Het wijst uit, hoe duur de kosten van le vensonderhoud ook op ons eiland zijn. Geen weldenkend mens kan daarom het verlangen der vakarbeiders onredelijk noemen. De Rijksbemiddelaar werd na de vergadering van 26 Oct. op de hoogte van de toestand gebracht. Zou op 5 Nov. geen verandering in gunstige zin genomen zijn, dan, aldus de heer Graaf, werd de staking een feit. Aangezien geen berich ten binnengekomen zijn, werd automa tisch vandaag tot het staken der werk zaamheden over ons gehele eiland over- gegaan. De heer M. Molenaar vertelt, dat hij enige bouwwerken in de Eierlandse pol der heeft bezocht en dat ook daar het overgrote deel der arbeiders het werk neergelegd heeft. Op Texel werken ar beiders uit Alkmaar, die f 0,68 per uur verdienen met een toeslag van f 0,10, die door het arbeidsbureau wordt bijbetaald Ook voor hen zal de staking van kracht zijn. De heer Graaf deelt mede, dat men staakt uit bittere noodzaak. Ook ons gaat het ter harte, dat de schuren en stallen niet worden afgemaakt: het vee wacht op onderdak. Men dwingt ons echter tot sta king, want we komen onmogelijk uit. Weliswaar hebben enkele patroons uit ei gen middelen een toeslag van f 0,12 gege ven, maar daarmee komen we er niet. Zij kunnen daar op den duur na tuurlijk niet mee door blijven gaan. Een der aanwezigen zegt, dat op Wie- ringen f 0,80 en in Den Helder f 1,per uur betaald wordt. De heer Zoer treedt in discussie met enige bouwvakarbeiders van de „overkant" die op Texel arbeid hebben gevonden. Namens het bestuur adviseert hij hen om naar huis te gaan In de Eierlandse polder is een groep van 15 arbeiders, die onder een aannemer van „buiten" werken. Deze genieten een toeslag in de vorm van kostgeld. Er zal getracht worden om ook deze mensen in de staking te betrekken. De schilderspatroons betalen wel f 0.80 uit, desondanks zullen de schilders uit solidariteit met de andere bouwvakarbei ders. de staking voortzetten. Door een verzuim waren de schilderspatroons te laat omtrent de gang van zaken op dt hoogte gebracht. HERBOUW ESPERANTOMONUMENT. Op 30 Mei 1935 werd aan de Kogel straat te Den Burg het esperantomonu- menf onthuld, dat ter herinnering aan Dr. Zamenhof, den ontwerper van de wereld hulptaal was opgericht. De heren Joh M. Duinker en G Joh. Duinker, die zich Ier propagering van het esperanto zeer veel moeite hadden getroost, droegen bij de onthulling het eenvoudige gedenkteken over aan de gemeente. Een regeringsverte genwoordiger lr Isbrücker was daarbij tegenwoordig. Nog steeds zijn op Texel heel wat beoefenaars van esperanto, die zich in de hulptaal gemakkelijk uit kunnen drukken, die allerlei boeken lezen, die anders onbereikbaar zouden zijn, die trachten om de Texelse esperantofedera- tie tot nieuw leven te wekken. Zij achten het een daad van piëteit jegens de heren Duinker, die zoals bekend, gedurende de opstand der Georgiërs om het leven zijn gekomen, om het monument in zijn oude glorie te doen herrijzen op dezelfde plaats, waar het eertijds heeft gestaan. Op last van de Duitsers, die voor een verbroedering der volken weinig gevoe len en die het esperanto trachtten uit te roeien, is het monument gesloopt. Geluk kig heeft het personeel, dat met het neer halen was belast, enkele kostbare onder delen in veiligheid weten te brengen. Omdat bovendien de voeting intact ge bleven is, zal de herbouw minder offers vragen, dan aanvankelijk werd gedacht. De heer Th. Tiessen, die zich beijvert om de federatie van Texelse esperantisten, Kune Ni Vcnkos (Gezamenlijk zullen wij overwinnen) in oude glorie te doen her leven, heeft reeds een bedrag van f 345 bijeen weten te brengen tot wederopbouw van het gedenkteken. Zij, die iets voor de goede zaak gevoelen, en bereid zijn gel delijk te steunen, kunnen hun bijdragen aan den heer Tiessen toe doen komen. De heer Graaf zegt nog, dat de gevol gen van de staking duidelijk onder het oog zijn gezien. De vergadering besluit om geen andere werkzaamheden te ver richten. Een vertegenwoordiger der pa troons verklaart, dat deze achter de sta kers staan en dat ook zij de werkzaam heden neer zullen leggen. Zo is voor het eerst in de Texelse ge schiedenis onder de bouwvakarbeiders een georganiseerde staking uitgebroken. Een merkwaardige staking, waarbij een deel der arbeiders reeds het gevraagde loon ontvangt, waarbij de patroons het met de arbeiders eens zijn Een wilde staking, omdat de hoofdbesturen der vak bonden niet achter de stakers staan en een zeer ernstige staking, omdat er geen geldmiddelen zijn, waaruit de arbeiders gesteund kunnen worden. Zet men zijn voornemen pm te volharden door, dan zal dit voor velen armoede en ontbering betekenen. Dat er tot heil van de terecht klagenden. tot heil van de velen voor wie de wederopbouw een noodzakelijkheid is, spoedig door den Rijksbemiddelaar een regeling lot verhoging der lonen getrof fen mag worden' Naar wij vernemen heeft Dinsdag de slaking zich uitgebreid tot alle bouwbe drijven zonder uitzondering. Ook bij de Rijkswaterstaat is de staking een feit ge worden HORTSIK Ieder vreemd'hng, die een keertje Op ons eiland Texel komt, Slaat, wanneer hij in Den Burg is, In één woord gezegd verstomd Want daar ziet hij langs de straten Onze vuilniswagen gaan, Die, zoals reeds opgemerkt werd, In 't museum hoort te staan Hort sik, ouwe, trouwe merrie, Sjokt het reeds aftandse dier, Met de nóg aftandser wagen, Langs de straten zonder zwier. Met haar neus haast op de stenen En haar haren steil omhoog, Is /.ij, met het oud vehikel, Een attractie voor het oog. Maar toen ik haar zo eens rustig In haar trouwe ogen zag, Scheen het, of zij wilde zeggen: ,,'k Loop hier nu wel elke dag Tot bespotting van de mensen, Maar het is mijn schuld toch niet, Dat '1 bestuur onzer gemeente Altijd nog niet verder ziet Dan een kwart eeuw haast geleden, Toen ik hier mijn taak begon, En 'k de heren Jonker, Tiessen, En Piet Spigt zo goed al kon? Waarom schelden, lachen, spotten. Al tic mensen juist op mij? Als 't aan mij lag, zat ik nu al Eigens op de mokerhei. Ik loop met mijn stijve benen Nog steeds vijftien uur per dag, Want een paard, dat is een wezen, Dat eenmaal niet staken mag. Koop een mooie vuilnis-auto, Daar is ieder op gesteld, E11 gooi dan. als blijk van dank, De kar maar op de vuilnisbelt. Met een auto krijgen alle Dorpen dan meteen een beurt, En wordt er in 't Tesselaartje Ook niet meer over gezeurd." HU IB DE RIJMELAAR. WIE ZIJN DE RATTENVANGERS? Deze vraag wordt haast in ieder gebied, waar men last van ongedierte heeft, ge steld. En met ten onrechte. Want hoe vaak gebeurt het niet, dat leken in een bepaalde branche zich trachten aan te die nen als vakmensen. Vooral als er in een bedrijf, in dit geval een zuiveringsbedrijf, een tijd van hoogconjunctuur heerst, pro beren verschillenden zich als vakmensen op te werpen. Teneinde hen, die last van ratten en muizen hebben, tegen deze „beunhazen" te beschermen, is door Dr. Caudri, van de Plantenziektenkundige Dienst, een Commissie voor ratten- en muizenbestrij- ding in het leven geroepen, welke ressor teer l onder het Departement van Land bouw en Visserij. De streekbestrijdingen, die momenteel in de geteisterde gebieden worden gehou den, zijn door deze commissie georgani seerd en worden voor een groot deel ook door deze commissie betaald, zo ook de bestrijding op Texel. Deze opdrachten worden niet gegeven uit philantropische overwegingen omdat de Rattenvangers tenslotte ook moeten leven, maar omdat men in Den Haag beseft, welk een enorm gevaar ratten en muizen voor de Volks gezondheid opleveren. De firma's, die met deze streekbestrijdingen belast zijn, volgen bijna allen een methode, die wei nig direct tastbare resultaten laat zien, maar waarvan proefondervindelijk is komen vast te staan, dat zij een enorm slagveld in het rijk der ratten aanricht Wacht dus nog even met klagen, want spoedig zal men tot de ontdekking ko men, dat de bestrijdingswijze, die gevolgd wordt, nog lang zo gek niet is. Verwacht echter niet, dat na een drie-malige uitleg alle ratten gedood zijn. Integendeel, 70 pel. zou al een heel mooi resultaat zijn. Daarom is het zaak, de rattenbestrijding, ook na de in opdracht van het Rijk uitge voerde bestrijding voort te zetten. Teneinde een zo groot mogelijk resul taat te bereiken, is het een gebiedende eis, dat een ieder, die last van ratten heeft, meewerkt. Maatregelen om dit te bereiken zijn in voorbereiding. Zodra wij hier meer over weten, zullen wij onze lezers op de hoogte stellen. TARIEFSVERHOGING T.E.S.O. Naar we vernemen zijn de personenta- rieven van TESO verhoogd als volgt: le klas enkele reis van f 0,75 tot f 0,90 le klas retour van f 0,90 tot f 1,20. 2e klas enkele reis van f 0,50 tot f 0,60 2e klas retour van f 0,60 tot f 0,80 Couponboekes 100 stuks le klas van f45 op f 60,Couponboekjes 100 stuks 2e klasse van f30 tot f40. Couponboekjes 25 stuks le klasse van f 15 lot f 18. Coupon boekjes 25 stuks 2e klasse van f 10 tot f 12,—. De vrachttarieven en de tarieven voor fietsen en auto's zijn niet verhoogd. DE DUURTE. De kosten van levensonderhoud voor een gezin van zes personen bedragen op Texel: levensmiddelen voor één week f 25,64 groenten 4, steenkolen 0,86 turf 0.30 brandhout 0,50 huishuur gemiddeld 3,75 electriciteit 1,10 contributie vakbond 0,68 verzekeringen 1,28 begrafenisfonds 0,18 rechten gemeentereiniging 0,14 één courant 0,30 Samen f 38.73 Hierbij zijn niet gerekend de uitgaven vooi schoeisel, kleding, wijkverpleging, enz Het loon bedraagt bij een werkweek van 48 uur 48xf 0,68 f 32,64 min zie kengeld, f 0,98 f31,68 Aldus volgens een opgave, die wij ont vingen van de besturen der plaatselijke bouwvakarbeidersorganisaties. KLEINKUNST IN CASINO. Een Helders „Cabaretgezelschap" o.l.v. Ilenk Haak. trad Zaterdag- en Zondag avond in het Casino voor het voetlicht. Het entreebewijs vergde minder van de portemonnaie dan we de laatste tijd ge wend waren, de affiches spraken van een bekend telepaath, van een gevierd goo chelaar enz Geen wonder, dat vele jon geren er hun anderhalve gulden aan waagden Trouwens, hun wachtte na af loop een gezellig bal, en.dat krijg je ook niet alle dagen!! De conferencier kondigde het illustere ensemble aan en hoopte, dat wij, aan de andere kant van het scherm, ons met het kloin-kunst programma zouden amuse ren. Wat geboden werd was inderdaad kunst met een kleine k, een zéér kleine k We geven toe, dat de schetsen vlot wer den gespeeld, maar de ene was nog onbe nulliger dan de andere, de conférencier diende een enkele keer een gang met wat extra zout op, maar even veel keer ver zuimde hi) dit onmisbare product toe te voegen, zodat ook hij geen redding kon brengen liet menu liep gevaar te beder ven. Ter afwisseling, zo heette het. een goochelaar. En wat zagen wij? Daar stond weer het tafeltje met de zakdoekjes en 't kokertje, het aan elkaar geknoopte louw, dat zo-maar heel werd, de verbrande strookjes papier en als klap op de vuur pijl de dobbelsteen in het doosje-met- de-lwee-vakjes. Waar was.de dobbel steen? Enkele eenvoudiger, van geest rie pen, toen de goochelaar het doosje scheef hield, „in de andere helft!" Toen de man beide doosjes opensloeg, was de steen ner gens te vinden. Dit was zo ongeveer de vijftigste overwinning van een gooche laar in Den Burg! Neen, er was geen nieuws onder de zon. Wij hopen, dat het Casino zich geen tweede keer aan zo'n kanjer van een steen zal stoten. Rose Marie, De Jantjes, Een Moeder, dat waren avonden, die de toets der critiek konden doorstaan. Laten we niet afzakken tot zoveelste rangs ge zelschappen, die hoogstens geschikt zijn om op bruiloften met scheefgezakte fuif nummers enig succes te oogsten. MERKWAARDIGE AFWIJKINGEN IN 1IET AARDAPPELGEWAS. (Slot.) In de loop van de zomer hebben ook enkele leeraren van de Rijkslandbouw- winterschool te Schagen een bezoek ge bracht aan' een der meest aangetaste per celen. Bij een dergelijk onderzoek blijkt het hoe belangrijk het is, wanneer men de „ziekte" ter plaatse komt waarnemen Heel* veel misverstand wordt dan voor komen. Bij een beschrijving van ziekte, hoe nauwkeurig ook, krijgt men telkens weer, dat de lezer de oorzaak zoekt in gen richting, die de juiste niet kan zijn, en dit misverstand zou door een eenvou dig bezoek aan het perceel worden voorkomen. Zoo was het voor bedoelde leeraren zonder meer duidelijk, dat de oorzaak van de „ziekte" zeker niet moest worden gezocht in het pootgoed. Ook aan een ge breksziekte werd niet in de eerste plaats gedacht. Veeleer werd gedacht aan een bepaalde besmetting van de grond. Er werd een hoeveelheid grond van een der slechte plekken meegenomen met het doel deze grond te behandelen met for maline. In deze ontsmette grond zou dan een aardappelknol worden geplant. O i. moet de oplossing in deze richting worden gezocht. Omtrent het resultaat is ons nog niets bekend Wanneer we'tenslotte een samenvatting maken, dan moeten we helaas erkennen, dat we in deze paar jaar eigenlijk niet gevorderd zijn. Dit is voor een goed deel ook te wijten aan de omstandigheden. Het contact met de diverse instanties kon zeor moeilijk of in het geheel niet worden ge- WERKKRACHTEN BESCHIKBAAR. Het Bijkantoor Texel v.h. Gewestelijk Arbeidsbureau in Alkmaar deelt mede, dat de mogelijkheid bestaat om arbeiders, in het bizonder werkkrachten voor de landbouw, aan te vragen. Het betreft hier gedetineerden, waarvan er minstens 8 10 tegelijkertijd te werk gesteld zullen worden. U. D. I. Om vergissing te voorkomen, verwij zen we naar de advertentie, waarin vermeld wordt, dat de groene kaarten geldig zijn voor de eerste uitvoering op 16 November a.s. (plaatsbespreking Zon dag 11 Nov.) en de blauwe kaarten voor de tweede uitvoering op 23 November a.s. (plaatsbespreking Zondag 18 Nov a.s.) Beide uitvoeringen beginnen om half acht, zorg dus op tijd le zijn. Vergeet niet uw kaart, daar zonder bewijs geen toe gang verleend kan worden. „KEN JE WAT, DAN BEN JE WAT". Aan den Hollandsen jongen. De kanonnen zwijgen, het lied van de arbeid klinkt op; wij gaan aan de slag, de wederopbouw van ons Vaderland heeft jullie nodig! Er is heel veel verwoest en verwaar loosd,voor lange tijd is er prachtig werk le doen, maar. wie zullen het doen Er is een groot gebrek aan goed ge schoolde vaklieden Door allerlei oorzaken keerden de jon gens het vak de rug toe of werden ver hinderd het vak verder te blijven uit oefenen Willen jullie een nuttig lid van onze gemeenschap worden? Kiest dan een vak. Velen hebben dit reeds gedaan door naar een ambachtsschool te gaan; maar je werkte misschien reeds in de practijk of je wist nog niet welke kant je uit wil de gaan. Een goed vakman moet theore tisch en practisch gevormd zijn. Het vak onderwijs in West-Friesland geeft je de kans, wij hebben een tekenschool, ook od Texel, daar krijg je les in: vak-, vorm-, lijn- en handtekenen, Nederlandse taal, wiskunde, rekenen en boekhouden; de op leiding beweegt zich in de lijn van de Vakbekwaamheden en die voor het Mid denstandsdiploma. Practisch worden jullie gevormd in door ons goedgekeurde werkplaatsen vol gens een door de overheid voor een groot aantal ambachten, vakken en beroepen vastgestelde programma's. Aan het eind van een practisch leerjaar krijg je de ge legenheid om je bekwaamheid te bewijzen door het maken van een proefwerkstuk, dat dan op de grote jaarlijkse tentoonstel ling wordt geplaatst. Aan het einde van de 3 practische leerjaren krijg je als je je best hebt gedaan een „Diploma van het gesubsidieerd Leerlingstelsel ingevolge art. 56 der Nijverheidsonderwijswet". Voor de jongens, die reeds op de am bachtsschool geweest zijn, bestaat er ge legenheid om onder ons toezicht verder te worden bekwaamd in goedgekeurde werk plaatsen, jullie kunt daartoe het z.g. B- conlract sluiten, ook jullie maken dan proefwerk aan het einde van de opleiding en ook jullie werk wordt tentoongesteld. Praat er met je vader over en gaat dan samen even naar één der onderstaan de bestuursleden, die je graag alles willen uitleggen en vertellen wat je weten wilt. Doe het thans! Het bestuur van de afd. V O Afdeling Texel: A. DE WILT, Voorzitter J. J. v. d. VLIES, Secretaris. HOE LAAT? Diensten TESO, Tcxel-Den Helder v.v.: van Texel: 8 uur en 14,30; van Den Helder 10,30 en 16,30 u. (ook op Zon- en Feestdagen). TexelHnrlingen: Van Texel: iedere Donderdag, van Har- lingen iedere Zaterdag Uur van vertrek is afhankelijk van het getij. legd. Toch is het van zeer groot belang, dat deze kwestie tot een oplossing wordt gebracht. De schade was dit jaar plaat selijk reeds vrij groot. Zo was er één perceel Koopman's Blauwe, waar de op brengstderving zeker 50 pet. bedroeg. On der deze omstandigheden gaat men zeer begrijpelijk de vraag stellen of het wel verantwoord is, nog langer met de ver bouw van aardappelen door te gaan. Door een artikel in de „Plattelandspost" over deze kwestie, hebben we contact ge kregen met enkele instanties, die belang in de zaak stellen en die het voornemen hebben dit vraagstuk in het volgende sei zoen serieus aan te pakken. Tenslotte nog een mededeling, die ei genlijk aan het begin van dit artikel thuis hoorde. Zoals reeds gezegd, komt de „ziekte" tot nu toe uitsluitend voor in de P H. Polder en Eierland. In deze pol der zijn het speciaal de lichte, humus- arme percelen met een zuurgraad van plm. 7, die vatbaar blijken te zijn voor de „ziekte" Iemand uit de praktijk zei mij: „Ik geloof, dat de ziekte vooral voorkomt op die percelen, waarop ook zeer gemakkelijk aaltjesziekte in haver optreedt". Deze opvatting werp ik ze ker niet weg. Aaltjesziekte in haver is m i. voor het grootste deel het gevolg van een achteruitgaan van de structuur van onze bouwgrond. En voor mijzelf heb ik altijd nog de idee, dat ook de afwijkingen in het aardappelgewas iets te maken heb ben met de structuur van de grond. Mochten er onder de lezers zijn, die een bepaalde mening over dit geval heb ben, dan houd ik mij daarvoor hartelijk aanbevolen. Wij zijn vast van plan alles in het werk te stellen om deze zaak tot een goed einde te brengen. Dit is het be lang van de zaak ten volle waard. C.v.Gr,

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1