DE WIL TOT EENHEID 'DAG 10 NOVEMBER 1945. 59e JAARGANG. No. 5962. EXELSCHE COURANT ROTKREUPEI. ïrgemeester van Texel maakt be at op de hierna volgende be- rotkreupel heerst: Dijt, Westergeest. P. Bas, Noor- 1. H. J. Keijser, Molenbuurt. P. J isten. Jac. Roeper Johz Den Burg. hose, Den Burg. Gebr. van Andel Eendracht P. Vlaming Pzn., Oost Laagte. C H. Roeper, Spang D. n Burg. vorige opgave is hiermede ver- f ni| 9 November 1945. De Burgemeester voornoemd, Ir. F. L. A. MAANDAG. VLEN RADIOTOESTELLEN. urgemeester van Texel maakt be at op Zaterdag 17 Nov. 1945, van in de U.L.O. school Schildereind t Kte uitreiking van de nog aanwe- 'ïo-toestellen plaats heeft paraten kunnen tegen betaling worden afgehaald tegen over- van het vorderingsbewijs. 7 November 1945. wnd. Burgemeester van Texel, Ir. F. L. A. MAANDAG. DISTRIBUTIE. E Bonnen, geldig van 10-24 Nov. 123 is 1 doosje lucifers 135-141 is 800 gram brood 142-143 is 200 gram bloem 144 is 1 rantsoen gebak 145 is 70 gram beschuit 146 is 400 gram suiker E147 is 125 gram boter 148 is 250 gram margarine 149 is 125 gram margarine 150 is 200 gram kaas 151 is 100 gr chocolade of suikerw 152 is 150 gram vlees 153-154 is 2 kg. aardappelen I-12 is 400 gram brood 13 is 1 kg. aardappelen 14 is 2 liter melk 14 is 3Vs liter melk !35-236 is 800 gram brood «37-238 is 200 gram bloem 39 is 250 gr. rijst of kindermeel 240 is 1 rantsoen gebak 241 is 70 gram beschuit 242 is 500 gram suiker 243 is 250 gram boter 244 is 125 gram margarine 245 is 200 gram kaas 246 is 100 gr. choc, of suikerw. 247 is 6 liter melk 248 is 150 gram vlees 249 is 1 kg. aardappelen 11-12 is 400 gram brood 1 is 250 gr rijst of kindermeel 05-06 is 2 rants, tabak (geen imp) rt N 512, V 01 vis is 2 spekbok- gen PETROLEUM. de maand Nov. zijn aangewezen ende bonnen: kaarten UA 510: 09-12 elk 4 L. kaarten UB 510: 09-11 elk 4 L. kaarten UC 510: 63 4 L. kaarten UD 510 112-113-114 elk INLEVERING BONNEN. leum 5-6-7-8 en 63' t.m. Vrijdag Melk: A-B-C 07-219. Aardappe- -126, 218, B 06. Vlees: 124, 217. voor winkeliers nog niet bekend, eg distributiekrant. 1 rantsoenbonnen kunnen deze jog worden ingeleverd, voor die elke worden ingeleverd. Vol- eek de andere bonnen. Daarna niet meer aangenomen. (Publ. no. 333). UITREIKING bonkaarten 13e periode, alsmede ik- en versnaperingenkaart. ndeistaande plaatsen en dagen bovengenoemde distributiebe- n uitgereikt. Wen Hoorn in het gebouw Ons Huis November a.s.: uur het dorp no. 135. 10-11 dorp II-12 dorp 102 en hoger 1-2 wijk U—H44. 2-3 wijk H no. H 45—H wijk H no. H 97 en hoger, udeschild in dt o.l. school op 13 >er a.s.: iur hel dorp nrs. 178. 10-11 dorp -135. 11-12 dorp nrs. 136—202. 1-2 s 203263. 2-3 dorp nrs. 264 en 1-4 voor wijk S nrs S 1 en hoger, e Koog in Gebouw Igcsz op 14 ler a.s.: voor dorp nrs. 163. 10-11 dorp en hoger fl-12 wijk K nrs K 1 2 wijk K nrs. K 36—K71. 2-3 wijk K 72 en hoger. gebracht moeten worden alle irten en inlegvellen van het ge- n wordt verzocht op de juiste tijd (Publ. no. 328) ZELFVERZORGERS. erzorgers dienen de bonnen voor vlees, melk en aardappelen te be en na oproep in te leveren ZWARE ARBEID, ïie in aanmerking komen voor onnen Bijz. arbeid en in het bezit rn een naamlijst kunnen hun bon- ïalen als volgt: Burg en omstreken: Woensdag 14 van 9-12 uur. Andere dorpen en en: Donderdag 15 en Vrijdag 16 s. van 9-12 uur. omlijsten moeten worden meege- nvraag lijnolie voor schilders. dersbedrijven kunnen met ingang andag 12 November aanvragen in- voor het verkrijgen van lijnolie indienen van deze aanvragen moet overgelegd de lidmaatschaps- 'an de Vakgroep Schildersbedrijf loonlijst van het in dat bedrijf nie personeel. Per werkkracht een rantsoen (1 L.) lijnolie per beschikbaar gesteld. (Publ. 332). nog w< r|en we rBweek V ze ni In de vergadering van bouwvakarbei ders, Maandagavond j.l. gehouden, merkte de voorz. op, dat het de meeste aanwezi-. gen zou spijten om het werk neer te moe ten leggen. Er is op Texel zo ontzaglijk veel vernield, er is zo'n grote behoefte om weder op te bouwen. Men wil werken, ook de bouwvakarbeiders zijn van dit ver langen bezield. Waar het prijzenniveau dagelijks hoger komt te liggen, waar velen niet in staat zijn om uit hun verdiensten het allernoodzakelijkste te betalen, waar de burgerpatroons accoord gaan met een stabilisatie van het uurloon op 80 cent, is het verklaarbaar, dat de mannen het werk neer hebben gelegd. Zij zijn bereid om een offer te brengen: dit offer is groot, want uitkering uit een of andere kas is niet mogelijk. Staking van het werk betekent hc-t derven van inkomsten, de onmogelijkheid om a3n het einde van de week levensmiddeln voor het gezin te kopen. Men staakt niet uit de lust tot staken, men staakt uit redelijkheid. Het is daarom, dat velen de daad der bouw vakarbeiders verstaan, het is daarom, dat vele patioons hun daadwerkelijke steun aan de stakers verlenen. Do patroons, die dag aan dag met hun mensen samen wer ken, weten beter dan wie ook, welke de noden der bouwvakarbeiders zijn Dit is een voordeel van de dorpse verhoudin gen, waarin het menselijk element in de verhouding tussen baas en knecht is blij ven bestaan. Elders in dit blad geven wij een verslag van een feestavond in Hotel Texel gebon den, waar zangverenigingen van de meest uiteenlopende richtingen samen waren gekomen, waar rnen lot diep in de nacht elkander vermaakte, met zang, declama tie en spel. Het was een kostelijk foosl, waar de stemming do gehele avond te loven was, waar Texelaars met elkaar als leden van één groot gezin, verschillend van aard, maar bezield van één verlan gen, met de wil lot eendrachtige samen werking in oprechtheid en zonder dat een enkele Wanklank werd gehoord, feed hebben geviéid. liet waren hoofdzakelijk jongeren, die aan deze samenkomst deel hebben genomen. Kom hen niet aan boord met zwaarwichtige redeneringen, waarbij men wil trachten duidelijk te maken, dal een samenwerking onmogelijk is, omdat men naar verschillende kerken gaal, om dat men politiek anders is ingesteld. Zij zullen u zoggen,*dat men bijeenkwam om eendrachtig te zijn, dat men behoort Ie zoeken naar het bindende element, dat ei in het verleden meer tweedracht was dan zij wensen, dat zij met elkaar willen le ven, arbeiden en feestvieren in de ge- gemeenschap van ons eiland Samen wa ren zi| te Assen in de verbanning, samen hebben zij de ellende van de Russen-oor log doorstaan, samen hebben zij de nood van de stedelingen trachten te lenigen, samen waren zij opstandig tegen den overheerser, samen hebben zij op een gedenkwaardige dag hun vrienden en vriendinnen herdacht, die de nieuwe tijd niet mochten beleven De jeugd is wars van verdeeldheid, zij is afkerig van het toespitsen dei verhoudingen, zij wenst eendracht en samenwerking De jeugd heef', de toekomst: het is de grote winst van de vijf lange oorlogsjaren, dat onze jeugd bereid is om wars van verdeeld heid, te bouwen aan onze samenleving. Onwillekeurig vraagt men zich af, hoe de instelling der ouderen ten opzichte van de samenleving is. Weliswaar treft men onder hen ook velen aan, die bereid zijn lot eendracht, die doelbewust naar een zo groot mogelijke samenwerking streven, maar helaas ontgaat het den opmerkza- men toeschouwer met, dat er ouderen zijn, die als voorheen, het stokpaardje der verdeeldheid berijden. Die van de 5 oor logsjaren niets hebben geleerd, die geen begrip schijnen te hebben van de nieuwe verhoudingen, door ons zo van harte voor gestaan Wij denken aan een bijeenkomst, die ruim een week geleden gehouden werd, waarbij andere geluiden werden gehooid dan op de bijeenkomst van de bouwvakarbeiders, dan op het feest van de jongeren. Daar waren boeren bijeen, landbouwers en veehouders, die het be stuur van een onderlinge vereniging op nieuw te verkiezen hadden. Op zichzelf is dit niets bizonders, er heeft elk jaar een bestuursverkiezing plaats: gewoonlijk komt er niet meer dan een dozijn leden. Maar zie ditmaal was de belangstelling aanzienlijk groter: klaarblijkelijk had een bepaalde groep het nodig geoordeeld, om verzamelen te blazen Deze groep had zich ten doel gesteld om den man, die ja ren en jaren lang veel en goed werk voor de vereniging had verricht, uit het bo st uur weg te stemmen. Niet omdat deze man zijn taak niet moei naar behoren had vervuld men benoemde hem terzelfdc vergadering opnieuw tot administrateur neen omdat men bezwaren had. Welke bezwaren zal men vragen? Wel, misschien meenden sommigen, dat er iets aan te merken was op zijn zoon, misschien Ach, laten we hier niet op ingaan, wij wensen geen insinuaties te plaatsen. Wij noemen slechts feiten, wij willen slechts de aandacht vestigen op hen, die klaar blijkelijk niet geneigd waren om achter de jongeren Ie gaan slaan, die als voor heen Ie weinig naastenliefde toonden, die de roep van de lijd niet wilden verstaan. Hel is jammer, dat men op die bijeen komst een man heeft weggestemd, een burger, die wij gaarne de hand reiken, een man, die veel heeft meegemaakt, die men trapte op het hart.... Alle mense lijke overwegingen hebben daar ontbro ken, ondoordacht heeft men het domme getal laten triomferen over het beginsel der naastenliefde. Op ons kleine Texel gaat men in elkan ders kerken uit preken, weet de jeugd in eendracht op te gaan n&ar een schoon doel: hol welzijn onzer gemeenschap, treedt de wil tot eenheid overal naar voren. Wij kunnen slechts de wens uit spreken, clat de ouderen, waar dit in hun vermogen is, de jongeren ten voorbeeld zullen zijn en dat naargeestigheden als de vorige week in een bepaalde vergadering naar voren kwamen, in de toekomst lot het verleden zullen behoren. Opdat niet dc jongeren de ouderen beschaamd zullen maken. ZANGERSFEEST. Iedereen was vol lof over de feestavond die Woensdag j.l in Hotel Texel door het N.H. kerkkoor, de R.K Zangver Con Amore, de Doopsgez. en de Geref. zang ver was georganiseerd. De zaal bood een feestelijke aanblik door de vele guir landes van honderden vlaggetjes en de met groen en bloemen versierde tafel tjes. Lieftallige brunettes en blondines presenteerden heerlijke gebakjes, brood jes met worst en koffie Geen stoel bleef cnbezet, want niemand wilde het feest missen, waartoe reeds eind Aug. was be sloten. .Er is sedert de zomer vele ke ren dapper feest gevierd, men heeft ge zongen. gehotst en gesprongen, en toch hebben we de Texelaars nog niet zo los en vlot gezien als Woensdag. De pret duurde lot.och neen, laten we niet uit de school klappen, maar toen de laat ste tonen van het klavier wegstierven, maakten de haantjes reeds aanstalten voor het ochtendappèl en ergens rinkel de een wekker den bakker uit dromen land. We zouden ruzie krijgen met de afd. papiercontrole als wij een volledig ver slag opnamen, want aan het bonte pro gramma kwam schier geen einde. Do heer Nic. Ran, president van de feestcommis sie, heette allen hartelijk welkom, hij richtte vooral hel woord tol dc genodig den, o w. wij pastoor Gussenhoven in Ds. Van der Veer opmerkten. Hierop werd door allen gezongen „Gelukkig is bet land, dat God dc ITcer beschermtVer volgens trad mw. Room-Wilkeshuis op met een alleraardigst liedje, waarin de gebeurtenissen rond het bevrijdingsfeest en in het bizonder het wel (wee was er niet) van de repetities werd beschreven. Dat cle dirigent, de heer J. Visser, dc volle laag kreeg, was onvermijdelijk. En toen ja hm., weet u het nog allemaal? Theo Hoogenbosch droeg voor Uut Vrieën, de heer Statema kwam met een liedje over de geldsanering, het refrein sloeg wel in. Mevr. Dmgemanse e.a. brachten de pan- tomine Grootmoedertje. Cor Bremer, Douwe Lap en mej. Nies Dros decla meerden. Verder zang en dans en een praatje door de dames Thics-Dros en Br. Dros, dhr J. de Waal, mw. Hopman-IIin, Anmc v d. Boom, Corrie v.d. Berg, A. W. Folker, Corrie en Pietje Huisman Cd.. Hannie de Wit, J. v.d. Berg, Henk Schra- ma en Kees Lemke, mevr. M. de Waal Maat, Jb. v. Heerwaaiden, Oudeschild, Dirk v.d. Vliet e.a. Heel aardig was ook de éénacter Arme Rijken, waarin mee speelden de dames W. Folker, Kr. Bee kenkamp, en Mary Alkema, en de heren J de Waal, A v. Dienst, Jn. Huisman en Jn. v.d. Berg. De „tonelisten" waren goed op dreef, vooral Hubert en Marianne. Er werd luid geapplaudiseerd. Gaarne -ver melden we ook het panopticum, waarin Prof. Wadewidski (Jb Schrama) de aan wezigen kostelijk vermaakte met zijn zin gende poppen (Kees Smit, Jan v Sam- beek, Dora Schrama Jbd en Dora Schra- beek, Dora Schrama JbdDora Shra- ma Hd., en Henk en Jan Schrama. Zo ook dc Juffertjes van Overschie mevr. RijkVan Heerwaarden, mevr. Kok-Paagman, de Dora's Schrama, Nel van Sambeek, Tiny Hoogenbosch, Truus Graaf, Nel Leber en Kees Hoekie. Vooi gezonde humor werd gezorgd door een koortje o.l v. Jan Schrama, dat vier vari aties bracht op Zie ginds komt de stoom boot. Luit Sok oogstte daverend succes niet hel lui.liedje, in Assen gecompo neerd. Omstreeks 12 uur verschenen mw A Bakker-Thomassen, vroeger te De Waal en de heer Joost Kant, resp. mei accordeon en slagwerk, zij gaven prima muziek, waardoor vooral de polonaise, buitengewoon goed slaagde De heer Jn. Visser voelde zich daarbij best thuis ach ter dc piano. Hem was beloofd, dat hij Woensdag werkelijk met rust zou worden gelalen, hoe dwaas. Besloten werd met de strijd om de man. Het zwakke geslacht vocht met leeu wenmoed! Mej. Greta Kievits ging met de eerste prijs strijken! De feestavond van de vier koren is weer voorbij. Mogen we zeggen: de EER STE feestavond? We zullen doorgaan, want zo zijn we op de goede weg, dat is ontegenzeggelijk bewezen! CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebui tau voor zuigelingen houdt Dinsdag 13 Nov a.s zitting van 10 tot 12,30 um. ZON, MAAN EN HOOGWATER. De zon komt 11 Nov. op om 8,12; onder om 17,15. Maan: 12 Nov E.K., 19 Nov. V M. Hoog water ter rede van Texel: 10 Nov. en 12,18. 11 Nov. 0,39 en 12,55. 12 Nov. 1,25 en 13,45. 13 2,26 en 14,49. 14 Nov 3,41 en 15,09 15 Nov. 5,05 en 16,32 16 Nov. G,21 en 17,40 KONIJNENBOUTJES. In het wachtlokaal van dc marechaus see. Tien konijntjes, vier knuppels, vier lichtbakken. Een „stropersdrama" Er wordt de laatste tijd, nu do Canadezen de mijnen uit duinen, bossen en weiden heb ben verwijderd, druk gestroopt. Gister- nacnl werden in de duinen achter de n estermient vier stropers in de kraag ge pakt en op de bon gezet. Drie honden, ei- gendom van de konijnenmeppers, werden vastgezet. OP MILITAIR TERREIN. Toen de hakenkruisvlag nog glorierijk op de Groeneplaats wapperde en overal de bordjes met „Zuliitt Verboten", ver schenen. kreeg geen Texelaar het in zijn hoofd buiten zijn boekje te gaan: Er viel niet met den nieuwen landheer te spotten. Tegenwoordig echter wordt door sommi gen van de herkregen vrijheid misbruik gemaakt. Men stoort zich niet aan veror deningen en aanmaningen, negeert zelfs de afzetting van militaii terrein en tracht als surrogaat-jutters zijn slag te slaan. Do gezagstioepen slaan echter toe. Dezer dagen werden in de omgeving van hel Loodsmansduin en in de duinen bij De Koog vier lieden aangehouden, die daar zonder toestemming rondneusden. De po litie heeft proces-verbaal opgemaakt. DOKTER VELLENGA GAAT NAAR INDIE. Onlangs weid in ons blad melding ge maakt van dokter Vellenga's vertrek, die zijn praclijk heeft overgedragen aan dokter TI. Schalkwijk. Dezer dagen zagen we reeds de verhuiswagen voor de deur staan, wij begrepen, dat het kort dag was. En, zo vroegen wij mevrouw, wanneer /.uit u vertrekken? Daar is nog niets van bekend, was het antwoord, misschien gaan we Holland spoedig verlaten, mis schien zal hi t nog vele weken duren. Wij weten nog niet, waar in Indië onze stand plaats zal zijn, want pas na aankomst zal daarover beslist worden. ïndië is voor don heer en mevrouw Vellenga geen onbekend oord. Toen de familie in 1931 naar Texel kwam, hadden zij reeds vele jaren ni de Oost gewoond Eerst te Sambas op Borneo, waar dokier Vellenga als militair arts aan het garni zoen verbonden was, waar hij werkte aan hel R K hospitaal en waai hij dikwijls de wildernis introk om Dajakkers en Kop pensnellers te helpen. Nadien werkte dokter op Sumatra. Veertien jaar lang heeft dokter Vel lenga op Texel gearbeid. De Texelaars leerden hem kennen als een bekwaam arls, die eens met bewondering van zich spreken deed bij een geval van acute blindedarm-ontsteking. Geen wonder, dat velc-n vertrouwen in hem stelden. Van Texel naar Indië is een hele sprong. Dal het doktersgezin nog dikwijls in gedachten op Texel vertoeven zal, is wel zeker. Onze beste wensen vergezellen hen op weg naar het verre land! SINT MAARTEN. Op 11 Nov. zal het weer Sint Maarten zijn, op 10 Nov. zullen de kinderen weer langs de straten gaan mei hun lampion- netjes, maar nog meer met de uitgeholde ïapen of bieten, waarin de vlammetjes zo heerlijk geheimzinnig kunnen bibberen Weer zullen de liedjes uit de kindermon den klinken. En. er is wat veranderd, dc geduldig luisterende ouderen zullen weer koekjes, een appel of een peer aan de zangertjes ten geschenke kunnen ge ven. Sint Maarten gaf aan de stadspoort de helft van zijn mantel om een arme te gen koude te beschutten is er wel iemand die een kind zijn versnapering zou weige ren? UIT HET PROGRAMMA VAN DE NED VOLKSBEWEGING. „De Ned. Volksbeweging streeft naar de grootst mogelijke eenheid der ver schillende godsdienstige en politieke rich tingen om de schrijnende nood te lenigen" AMERICAN RELIEF FOR HOLLAND. Dit is de naam van de Amerikaanse Organisatie, die alle hulpacties betreffen de Holland overkoepelt. Er zijn in de U.S. A. ontelbare instellingen, die geld en goe deren inzamelen om de noden in de ge teisterde gebieden van Nederland te leni gen. Wij noemen slechts de Queen Wil- helmina Fund, de American Red Crosv de Catholic Welfare organisation, de Men- nonites, dc Christian Scientists, de Refor med Church, etc. Vanzelfsprekend is de hulpverlening van dit grote land ook verreweg het belangrijkste. Sinds Febru ari zijn reeds 18 schepen in Nederlandse havens binnen gevaren met een grote ver- si heidenheid van alles, zoals 38,000 fles sen levertraan, 400,000 stukken zeep, ou de en nieuwe kledingstukken, dekens, schoeisel, regenjassen, enz. Alle kleding en textiel, die in Nederland aankomen, worden in de drie grote H.A.R.K-maga- zijnen in Amsterdam, Rotterdam en Ro- sendaal opgeslagen. De Stichting Natio nale Hulpactie Rode Kruis zorgt voor een rechtvaardige verdeling onder hen, die er het meeste behoefte aan hebben VAN DE BOEKENPLANK. Dr. W. Banning: De dag van morgen (een visie op dc vernieuwing van ons volksbestaan) f 3,75 Uren met grote Mystici Prof. Dr. G.v.d.Leeuw: Uren met Novalis f 3,50 Dr. S. Eringa: Uren met Pascal f 3,50 Uren met grote denkers: Prof. Dr. J Waterink: Uren met Calvijn f 3,50 Dr. J. J. L. Duyvvndak: Uren met Chinese denkers f 3,50 Slibbe en Stroomberg: Encyclopaedic van Ned. Indië, 8 delen f 141,75 BERICHT VAN DE DIRECTIE. Hoewel getracht wordt elke week zo veel mogelijk aanbieders van adverten ties tevreden te stellen, is het onvermij delijk, dat voor elk nummer van ons blad advertenties blijven liggen. De papiersitu atie laat niet toe, dat wij met een krant van groter omvang verschijnen, een uit breiding van het advertentiegedeelte is niet toegestaan, het aanbod van adver tenties is steeds groeiende. Dankbetui gingen, e.d. moeten noodgedwongen blij ven overstaan, ook andere advertenties bij welker plaatsing geen directe haast is, moeten af en toe uitgesteld worden. Men verzekert zich de meeste kans van plaatsing door vroegtijdige aanbieding. Ook hierbij geldt de regel: Wie het eerst komt, het eerst maalt. INGEZONDEN. EN NU STAKEN? Nog zijn de feestklanken niet verstomd. Er heerst nog een blijde en dankbare stemming over het feit, dat de oorlog ten einde kwam. En zeker terecht, want me nigeen ondervond aan den lijve, wat oor log betekent. Men zou mogen verwachten, dat de of fers gebracht tijdens de oorlog, de men sen bereid zouden hebben gemaakt, om ook offers te brengen voor de vrede. Helaas is er op Texel weer een oorlog uitgebroken, want een staking is ook een oorlog en nog wel een, die de bewoners ven het eigen land tegen elkander opzet. Met angst vragen wij ons af, waar gaat dit heen. als men bij loonconflicten, tij dens de onderhandelingen meent te moe ten staken, terwijl men toch blijkbaar wel bese ft de misdadige gevolgen voor de ge meenschap. Men hoort tenminste zeggen: „De half afgebouwde huizen en stallen vlak voor de winter gaan ook ons ter harte". Er wordt in de Texelse Courant van 7 Nov. j.l. een lijstje gepubliceerd ter verge lijking van lonen en prijzen, doch men vergeet inkomsten te n«emen als kinder bijslag en vacaivtiebonnen. Het is ons ten overvloede bekend, dat er nog geen gezonde harmonie bestaat tussen lenen en prijzen, doch kan men dit verwachten enige maanden na het einde van zulk een wereldcrisis? In de oorlogs dagen werden de meeste bouwvakarbei ders gevorderd, laat ons maar aannemen gedwongen, om huizen af te breken en bunkeis te bouwen. Men ontving buiten sporig h ge lonen voor deze arbeid op de zelfkant van de maatschappij. Nu het gaal om weer op te bouwen, wat mis schien offers vraagt, nu meent men te moeten slaken, in plaats van er een eer in te stellen zijn ambacht dienstbaar te maken aan de opbouw. Wordt op deze manier wel een goede ondergrond gelegd voor een betere maat schappij? Bouwvakarbeiders! De strijd om een menswaardig bestaan kan en zal niemand u ontzeggen, maar de gemeenschap eist thans grote offers, ook van u, daarom is staken misdaad. Met dank voor de plaatsing, R. J. TIMMER. Den Burg. Aantekening van de redactie. Wij zijn hel met den heer Timmer vol komen eens, dat de staking in de bouw vakken wel zeer te betreuren is. Hoe eer der er een eind aan komt. hoe beter Daal de arbeiders alsnog niet bereid zijn om toe te geven de staking is practisch algemeen en duurt voort hopen wij, dat in het bizonder het hoofd onzer ge meente zich geroepen zal gevoelen, om als bemiddelaar tussen de partijen op te treden. Het gaal hier niet alleen om het belang der arbeiders, het belang van onze gemeente is er mee gemoeid. BESCHADIGING VAN HET GRASLAND. Enkele weken geleden werd ons ge vraagd wat de oorzaak was van het feit, dat op diverse plaatsen de graszode ge heel los ligt en daardoor een gele kleur krijgt. Het bleek ons, dat onder de gras mat een zeer groot aantal engelingen aanwezig was, die de schuld waren van het genoemde verschijnsel. Men vindt de schade bijna uitsluitend op zandgrond. Bij onderzoek is ons ge bleken, dat we hier te doen hebben met de larve van het rozenkevertje, een in sect, dat nauw verwant is aan de meer bekende meikever. Dit insect komt vooral voor in zandstreken De volwassen kever houdt zich in hoofdzaak op in de omge ving van de duinen, en legt haar eieren op onze weilanden. Wc hebben geinformeerd naar een mo gelijkheid van bestrijding, maar deze is helaas practisch niet uit te voeren. Het meest doelmatig is het wegvangen van de kevers. Met chemische middelen begint men tegen de kever, die een uitstekend chitinepantser bezit, niets. In Amerika heeft men proeven genomen met een bo- clembchandeling. Door deze behandeling zou aan de vrouwelijke dieren de lust tot het leggen van eieren op behandelde per celen moeten worden ontnomen. Het meeste resultaat gaf een behandeling met naphtaline. Voor de directe bestrijding van de larve nam men proeven met di verse bodeminfectiemiddelen, o.a. met zwavelkoolstof. Do resultaten woren niet schitterend. Gelukkig treedt de plaag slechts zelden in erge mate op Mogelijk zal men er in de toekomst in slagen een meer doelma tig bestrijdingsmiddel te vinden. OLIEPREMIE. Zij, die in 1944 koolzaad teelden en het inleverden, komen nog in aanmerking voor een oliepremie, mits zij Maandag a.s. op een daarvoor aangelegde lijst te kenen in Hotel Texel.

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1