EENIGE OPMERKINGEN BIJ HET VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD IATERDAG 17 NOVEMBER 1945. 59e JAARGANG. No. 5964. TEXELSCHE COURANT BEKENDMAKING. De Burgemeester van Texel maakt ten erzoeke van het Hoofd van Sectie XIV 3n de le Militaire Afdeling te Alkmaar ekcf.d. dat aanvragen voor het geven (j, fan een toneeluitvoering door 'veremgin- tn' en gericht dienen te worden aan Sectie [IV, Huize Voorhout te Alkmaar. Bij deze aanvragen moet verklaard t Jyorden, dat de vereniging niet met de li Cultuurkamer te maken heeft gehad en i lat geen leden optreden, die lid zijn pe- o veest van een vereniging, die zich bij de iel Cultuurkamer heeft aangemeld Texel 14 November 1945 De Burgemeester voornoemd, W. N. KELDER, Lo.-B. ROTKREUPEI. De Burgemeester van Texel maakt be- :end, dat op de hierna volgende be- Irijven rotkreupel heerst: Wed C. Dijt, Westergeest. H. J. Keijser Uolenbuurt. P. J. Dijt, De Westen. Jac toeper Johzn., Den Burg K. Linn- lose, Den Burg. Gebroeders van Andel, 'older Eendracht. P. Vlaming Pzn., Oost. H. Roeper, Spang. D. Lips, Den Burg. Iedere vorige opgave is hiermede ver- Kallen. Texel, 16 November 1945 De wnd. Burgemeester voornoemd, Ir. F. L. A. MAANDAG. DISTRIBUTIE. NIEUWE BONNEN, geldig 17-24 Nov. A-B-C 155 is 250 grutterswaren. 156 is 200 gram zout 157 is 250 gram jam. 158 is 250 gram peulvruchten. 159 is 100 gram vermicelli, pud dingpoeder, enz. 160 is 210 gram ontbijtkoek 161 is 100 gram gedr. zuidvruchten 162 is 150 gram vlees 163-164 is 2 kg. aardappelen 15 is 1 kg. aardappelen 16 is 2 liter melk B-C 16 is 3'/2 liter melk D-E 250 s 250 gram grutterswaren D-E 251 is 200 gram zout D-E 252 is 250 gram jam D-E 253 is 100 gram vermicelli, pud dingpoeder, enz. D-E 254 is 210 gram ontbijtkoek D-E 255 is 100 gr. gedr. zuidvruchten D-E 256 »s 150 gram vlees D-E 257 is 1 kg. aardappelen D-E 258 is 6 liter melk Inlevering bonnen. Zout' 119, 224 Peulvr.: 121. Jam 120, 215. Gort: 118, 213 Zeep 122, 216. Lucifers: 123. Vlees: 152, 248. Melk: ABC 14, 247. Tabak: 02, 04 (import). Scheerzeep: tabak 11. Brood: 135-141, 235-2 3 6, Bil, B12, D 11, D 12. Aardappelen B13, 153, 154, 249 Groente G 01 Grossiers- tabak coupures 392. (Publ. 335.) UITREIKING nieuwe bonkaarten 13e periode, alsmede tabak- en versnaperingenkaart. Op onderstaande plaatsen en dagen worden bovengenoemde distributiebe scheiden uitgereikt. Te Oosterend op 19 November a.s. in.de Nieuwe O.L. school van: 9-10 voor Bosweg, Kerkplein, Kerkstr. 10-11 voor Nieuwstr., Schoolstr., West straat 11-12 voor Hoekstr., Peperstraat, 1—17. 12-1 voor Peperstr. 18 en hoger. 1,30-2,30 wijk O nrs O 1—O 71. 2,30-3,30 wijk O nrs O 72—O 117. 3.30-4.30 wijk O nrs O 118O 148. 4,40-5,30 wijk O nrs O 149 en hoger. Te Den Burg op 20 November a.s. in het Fanfaregebouw van: 9-10 voor Julianastr., Stenenplaats, Vis markt, Wittekruisweg, Groeneplaats. 10-11 voor Hogerstr Achterom, Binnen- burg, Weststr., Kantoorstr Suikerweg. Westerweg. 11-12 voor Haffelerweg, Zwaanstr., Molendwarsstr., Hollewals- weg, Schoonoordweg. 1,30-2,30 voor War- moesstr., Hallerweg. 2,30-3,30 voor Wil- helminalaan. 3,30-4,30 voor Gasthuisstr., Gravenstr. Te Den Burg op 21 November a.s. in het Fanfaregebouw van: 9-10 voor Kogerstr. 10-11 voor Koger- weg, Weverstr. 118. 11-12 voor Wever straat 19 en hoger. 1,30—2,30 voor Emma- laan, Schildereinde 138 2,30-3,30 Schil- dereind 39 en hoger, Molenstr. 1- -17. 3,30-4,30 Molenstraat 18 en hoger. Medegebracht moeten worden alle stamkaarten en inlegvellen van het ge zin. Men wordt verzocht op de juiste tijd te komen. (Publ. nr. 330.). OPENSTELLING TEXTIELLOKET. Het textielloket (III) is op Maandag en Dinsdag 19 en 20 November a.s. van 9 12,30 en van 2,30-4,30 uur opengesteld uit sluitend voor het aanvragen van textiel- for muiieren. Andere gevallen worden niet behandeld. Na genoemde Maandag en Dinsdag wordt het aanvragen van textiel weder om stopgezet tot nader order. Er wordt nog op gewezen, dat in dit bizondere ge val ook des middags het loket nog enige uren geopend is voor het aanvragen. Om 12,30 en 4,30 uur worden de loketten dan ook absoluut gesloten. Bij het aanvragen van textiel moet worden medegebracht de nieuwe stamkaart van den betrokkene voor wie de aanvraag wordt gedaan. In gevulde formulieren moeten met daaraan gehecht de bereidverklaring zonder stam kaart in het busje worden geworpen of over de post worden toegez.onden. (Adv.) De Distributiedienst. ZON, MAAN EN HOOGWATER. De zon komt 18 Nov. op om 8,24; onder 17,05. Maan' 19 Nov. V.M.; 26 Nov. L.K. Hoog water ter rede van Texel: 17 Nov. 7,12 en 19,26. 18 Nov. 7,54 en 20,12. 19 Nov. 8,38 en 20,55. 20 Nov. 9,22 en 21,39. 21 Nov. 10,06 en 22,22. 22 Nov. 10,49 en 23,09. 23 Nov. 11,35 en In ons blad van Woensdag j.l. hebben wij een uitvoerig verslag gepubliceerd van de eerste gemeenteraadszitting, die na de oorlog op ons eiland is gehouden. Men heeft daaruit vernomen, wie er wet houders zijn geworden en men l^an er, behalve het overzicht, dat de voorz heeft gegeven over de toestand onzer gemeen te, lezen, van* enkele wensen, die zo on der de bevolking leven. De raad was het er over eens, dat de toestand van Texel in bijna alle opzichten slecht is, de burge meester gebruikte het juiste woord, toen hij van deplorabel (jammerlijk) sprak. Een der nieuw gekozen wethouders gaf een kort overzicht van de verbeteringen, die aan de orde dienden le komen en sprak: laten wij onze plannen gereed hebben, als de mogelijkheid er is om ze uit te voeren. In de afgelopen maanden hebben wij meer dan eens op deze plaats het woord tot de Texelse bevolking gericht, kwamen wij wel eens in verzet tegen de trage gang van zaken op hot gemeentehuis, leg den wij de vinger op zere plekken bij hel beheer van ons eiland Na jaren van stilstand en achteruitgang, na een periode- dat geen vrij man de gelegenheid kreeg, openlijk, vrij en onverveerd te zeggen, wat hij dacht, gaf het vele inwoners een gevoel van opluchting, dat in een publick orgaan, ten bate van ons eiland een zaak bepleit kon worden en dat men vrijelijk tot opbouwende kritiek kon over gaan. Men besefte er door, dat men opnieuw in een vrij land leefde, waar iedere goed willende het recht heeft om van zijn op vattingen te getuigen. Als sommigen uit zo'n getuigenis de gevolgtrekking maak ten, dat personen werden aangevallen, dal mensen verantwoordelijk werden ge steld, die toch van de beste voornemens bezield waren, die meenden hun plicht voor de volle 100 pet. tc hpbben vervuld, zij hier de opmerking gemaakt, dat de betreffenden van veel zijn vrij te plei ten, maar. dat gebrek aan onderne mingszin in deze tijd een ernstige te kortkoming is, waar een belangrijke ge meente als Texel niet onder lijden mag En als dan de voorzitter van de gemeen teraad de afdeling Publieke Werken hulde brengt voor wat deze heeft gedaan, ver klaren wij ons slechts ten dele daarmede accoord. Zeker, cr is waarschijnlijk door de afdeling wel hard gewerkt, zeker, men zal er niet stilgezeten hebben Maar men kan hard werken en toch té kort schieten, door welke oorzaken dan ook Men heeft minder gedaan dan had behoren te ge beuren en dat is een fout. Met belangstelling hebben wij naar den voorzitter geluisterd; het verheugde ons oprecht om te vernemen, van dat, wat zonder veel drukte tot stand gekomen was. Maar in de rede misten wij de on dernemingsgeest van een actief gemeen tebestuur, dat met een wijde blik op de toekomst, zijn plannen ontvouwde. Er was minder behoefte aan een verdedi- ging der afd. Publieke Werken, dan aan de geest van den aanvoerder, die bezie lend zijn troep weet voor te gaan Waar bleven de plannen voor de toekomst? Er was slechts het constateren van het feit, dal de toestand van Texel deplorabel was. OPROEP AAN ALLE GEEVACUEERDEN EN OORLOGSSLACHTOFFERS OP TEXEL. In verband met de evacuatie in Mei 1944 en de evacuatie in April 1945 worden alle evacué's en oorlogsslachtoffers verzocht om betaling van de aangeboden of nog niet aangeboden kwitanties betreffende transport-, inrichtings-, opslag-, inboedel-, begrafenis-, ziekenhuiskosten, huurder- ving van leegstaande woningen enz. te verkrijgen, zich te melden bij een van onderstaande plaatsen op de daarbij ver melde data. Iedere evacué of oorlogsslachtoffer is dus verplicht zich te melden om de nodige gegevens in verband met zijn evacuatie te kunnen vastleggen, daar anders geen betaling van Rosten kan geschieden. Alle rekeningen die betrekking hebben op een van bovenstaande soorten van kosten moeten worden medegebracht In dien dc rekeningen reeds zijn ingediend moet u toch op het gemeentehuis komen, daar geen voldoende gegevens aanwezig zijn om te beoordelen of de gemaakte kos ten kunnen worden vergoed. Indien u allen medewerkt om de zaak vlot te doen verlopen, kunnen de kosten zo spoedig mogelijk worden uitbetaald Meldt u zich dus bij de voor u dichtstbij zijnde plaats op de daarvoor vastgestelde dagen en uren te: Den Burg op 19 Nov. van 26 uur. 20 Nov. van 912,30 cn 26 uur in de Trouwzaal op het Gemeentehuis, of De Koog op 19 Nov. van 2C uur. 20 Nov. van 9-12,30 en 26 uur in Hotel „De Toekomst" of De Cocksdorp op 19 Nov. van 26 uur. 20 Nov. van 9-12,30 en 26 uur in Ho tel „Dc Hoop". Na deze datum zullen geen gegevens meer kunnen worden verstrekt en geen verzoeken meer in behandeling worden genomen. Denkt dus om de betreffende rekeningen en kwitanties mede te bren gen; er mag slechts één soort kosten oo een kwitantie voorkomen, geen inrich tings-, opslag-, transportkosten op één rekening; alles moet 'gesplitst zijn. Te vens wordt u verzocht het persoonsbewijs van het gezin mede tc nemen. De Directeur van het D.B.V.O. te Alkmaar: (Adv.) B. FELS. Voor verschillende dorpen op ons ei land zijn uitbreidingsplannen gemaakt plannen, daterend van voor de oorlog, ge maakt in een tijd, dat met velerlei overwegingen rekening gehouden moest worden. Thans zijn die overwegingen dik wijls zonder betekenis. Waarom legde men de Raad, de vertegenwoordiging van 9000 Texelse burgers, de nieuwe plannen niet voor, waarom werd er met geen woord over gerept? Er wordt over ge sproken op elke plaats waar mannen sa menkomen, wie het belang en de weder opbouw onzer dorpen ter harte gaat De wens om de dorpen le herbouwen, beter en schoner dan zij ooit geweest zijn ten bate van de gehele burgerij, het verlan gen om de vele verwoestingen in hun tegendeel te doen verkeren, om ideale oplossingen te maken, die voorheen on uitvoerbaar schenen, leeft in het hart van eiken Texelaars, die het wel met zijn ei land meent. Vergeefs hebben wij op plannen gewacht, plannen, die toch zeker op hel gemeentehuis ter sprake zijn ge komen7 De herbouw der vernielde woningen en schuren, de nieuwe vormgeving van onze dorpen zal geld kosten, onder alle om standigheden Elkeen is zich dal bewast. Waar bleef bij deze eerste, zo belangrijke raadszitting de mededeling over de staat der gemeentefinanciën? Met geen woord werd ook daarover gesproken. Ook hier misten wij het concrete plan, dat reeds lang in de gedachten onzer bestuurderen >t rijpheid had moeten komen. Wil men een enkel huis bouwen, dan rnaakt men een overzicht van zijn midde len, men vraagt een architect en laat deze overeenkomstig de beschikbare gelden datgene ontwerpen, wat men wenst. Oo soortgelijke wijze zal men bij het bou wen van vele huizen te werk dienen te gaan. Het mag dan iets betekenen, dat voor een vijftal particulieren auto's lei- beschikking kwamen, in verband met veel grotere belangen heeft het slechts weinig te beduiden Onze gemeenteraad van de beste voor nemens bezield, met de lust zich te ont plooien, het college van B. en W. kennis genomen hebbende van de ontstellende staat, waarin onze gemeente verkeert, wensen wij de kracht en de wijsheid om aan de arbeid te gaan, ja, met een brede kijk op de toekomst. De geslachten, die na ons komen zullen dan kunnen getui gen, dat zij hun taak hebben verstaan en dat zij hun opdracht naar behoren hebben uitgevoerd. HET NOORDEN. TOON BOON UIT ENGELAND TERUG. Het was Maandag een feestdag voor de familie Boon, want daar stapte hun zoon Toon onverwachts binnen na een afwe zigheid van vijf en een half jaar in Enge land. De buren meenden terecht, dat er vrolijke muziek bij hoorde. De muzikan ten van VIOS werden bijeengetrommeld en zetten ondanks duisternis en regen koers naar het Noorden om den zeeheld te huldigen. Daar stond de glunderende Toon, vroeger een landrot, nu in de uni form van eerste machinist! De heer P Vlaming, die Toon namens alle buren toesprak, herdacht de tijd, toen Toon met een klein, eigen gemaakt bootje achter de dijk dobberde. Dra ging de chocoladc-ketel rond en deelde Toon met gulle hand cigaretten uit. Eigenlijk was hij niets veranderd, hij sprak nog als vroeger, even kalm en bescheiden als toen hij het eiland verliet. En heb je niet veel meegemaakt7 vroeg ei een. Och, antwoordde Toon, niks bizonders. Dat namen we graag aan, want als je met de invasievloot mee gaat naar Frankrijk, valt er weinig te beleven Vandaag gaat hij het eiland weer ver laten, de reis gaat naar Zweden. Behou den vaart en goede wacht! MEER DISTRIBUTIE-AMBTENAREN. In de Zaterdag j.l. gehouden vergade ring van de noodgemeenteraad werd op gemerkt, dat het de grootste moeite kost te om het ambtenarencorps uit te breiden We waren dan ook benieuwd hoe de distributiedienst het er af zou brengen met haar oproep voor sollicitanten voor de betrekking van ambtenaar of ambtena res. We vernamen, dat het aantal gegadig den gering was, doch dat men er zeer waarschijnlijk in zal slagen om de vier vacatures te doen vervullen. Hel verheugt ons, dat de staf 'van ambtenaren ten distributickantore kan worden uitgebreid, want dagelijks nemen de werkzaamheden, welke door deze dienst moeten worden uitgevoerd, in om vang toe. Voor het publiek zal het een uitkomst zijn, want men is het lange wachten meer dan moe. DE KOOG. TONEELUITVOERING. Vanavond zal de toneelver. Herleving van De Cocksdorp in De Toekomst te De Koog een opvoering geven van het blij spel „Pension Scholier, dat reeds in De Cocksdorp en Oudeschild met veel succes voor het voetlicht werd gebracht De avond zal met bal worden besloten. OUDESCHILD EEN KOUD BAD. Donderdagmorgen viel de 70-j. P. v.d. Vis in de haven, doordat hem door een optrekkende staaldraad een beentje ge licht werd. De drenkeling wist zwemmen de de kant te bereiken en zich boven wa ter te houden, tot hij in een bootje kon worden opgehaald Hopelijk ondervindt de oude baas geen nadelige gevolgen van deze late zwempartij. ANKE SERVAES spreekt voor de Bocrinnenbond. Op uitnodiging van de afd. Texel van de bond van boerinnen en andere platte landsvrouwen. zal de bekende schrijfster mevr. Anke Servaes Donderdag 22 Nov a s een causerie houden over het onder werp: „Opvoeding in gezin en maat schappij". Het lijkt ons overbodig, de Texelse da mes aan tc sporen deze avond te bezoe ken. Wie de boeken van Anke Servaes heeft gelezen, zal de geestelijke moeder ook eens gaarne horen spreken Laat deze kans dus niet ontglippen en komt op tijd! EEN SCHOOLKRANT. De leerlingen van het Lyceum te Den Helder geven tegenwoordig een school krant uit, waarvan twee Texelse „bootstu- denlen" W Keijser en A. A. Mantje re dacteuren zijn Het blaadje, dat bij lezing een goede indruk maakt, heeft.een oplage van ruim 220 exemplaren, zodat het alge meen gelezen schijnt te worden. BERICHT VAN PATER WITTE. Van Pater Witte ontvingen we een briefkaart met de volgende tekst, wel de moeite waard om in zijn geheel te plaat sen! C. M. Nyeri, Kenua Col. 29-9-1945 Vanmorgen de Texelse Courant ont vangen van 15 en 18 Aug.. de eerste, lang verwachtte, sinds zoveel jaren! En of ik er op zit te wachten, en of ik ze lees en herlees van de eerste tot de laatste let ter! Arme oorlogsslachtoffers, gelukki ge doorkomers mijn hartgrondige condolaties, verenigd met niet minder op rechte felicitaties! Mij gaat het goed; probeer mijn kwart eeuw Afrika af te ronden. Voor wereldse ambitie blijft me niet veel te wensen over 'k heb het ver genoeg gebracht (van Texel) en ben hoog genoeg geklommen (Nyeri ligt zowat halverwege de meer dan 5C00 m hoge berg Kenua). Een zalige dood is nog zowat het enige, dat er bo ven gaat, hopelijk niet, voordat ik Texel nog eens heb teruggezien! Tot dan en vele groeten aan alle oude bekenden. Pater Witte. LEZING BOERDERI.IEOUW. Voor de vereniging van oud-leerlingen der Lagere Landbouwschool heeft Ir. Van Houten, rijkslandbouwarchitect, een le zing over boerderijbouw in Nederland gehouden De voorz.. de heer J. Beumkes, is verheugd, behalve de leden, vele an deren, w.o. verschillenden uil de bouw vakken, welkom te mogen heten. Ir. Van Houten zegt, dat bij boerderij- bouw het nuttige nodig en het aangename wenselijk is Een boerderij moet practisch en doelmatig van inrichting zijn, maar dient aan eisen van schoonheid te vol doen. Hel gebouw behoort te passen in het landschap en mag geen ontsiering in de omgeving zijn Spr. geeft een historisch overzicht van de ontwikkeling der boerderijbouw en wijst er op. dat een boerderij in de eerste plaats bescherming tegen het klimaat dient le geven. Er ontstonden langzamer hand verschillende typen, maar was men eenmaal tot een vorm gekomen, die voor een bepaalde streek het. meest geëigend was, dan ontstonden er verder weinig veranderingen. Van de traditie is men niet gemakkelijk af te brengen: langzamer hand hebben de typen hun doelmatigheid en bruikbaarheid bewezen Naarmate het verkeer toenam, ging men onderdelen van elkanders typen overnemen Uiteraard is het type van een landbouwboerderij an ders dan van een veeboerderij. Wat het uiterlijk betreft, is er nog veel te verbete ren. Als de dorpsbouwkundigen wat meer respect hadden getoond voor het beproef de werk onzer voorvaderen, dan zouden vele boerderijen niet geworden zijn tot de lelijke bouwsels, die men thans te dik wijls ziet. Een boerderij, in het groen ver scholen, kan een sieraad van het land schap zijn. Men heeft rekening te houden met de ontwikkeling der techniek Tegenwoordig kunnen het melkhuis, het karnhuis in het algemeen vervallen. Men stuurt de mees te melk toch naar de fabriek Spr. wijst er op, hoe woning, stal en schuren ver schillend gegroepeerd kunnen worden. Elk bedrijf stelt bepaalde eisen, waar men rekening mee houden moet Maar elke boerderij behoort te passen in zijn omgeving. In het algemeen schaadt te grote eenvormigheid De eisen van soli diteit zijn ook van veel belang. Dikwijls zijn de bedragen, die voor de bouw wor den besleed, te laag, men kan dan geer. solide boerderijen bouwen. Aan de andere zijde dient men bij de prijzen rekening tc houden met de rentabiliteit. Achtereen volgens behandelt de heer Van Houten de eisen, die aan landbouw-, gemengde- en veebedrijven gesteld dienen te worden. De ligging van woonhuis, stallen en schuren dient goed overwogen te worden. Men moet zijn slaapkamer niet op het Noorden bouwen, om in de woonkamer een gezicht op de weg te houden. Van veel belang is het, dat het bouwterrein voldoende wordt opgehoogd, opdat men geen last van vochtigheid in huis en stal heeft. Het beste is het terrein met grof zand op te hogen. De teelaarde onder dc gebouwen moet afgegraven worden De hoofdvorm van het gebouw dient goed te zijn en overeen te stemmen met de eisen, die het inwendige stelt. De plaatsing van deuren en ramen is van veel betekenis Overbodige opschik dient vermeden te worden. De materialen moeten duurzaam zijn. Eiken hout, indien niet anders mogelijk, grenen of vuren, pannen, baksteen en stro hebben in eeuwenlang gebruik hun LEZING HILDO KROP. Hedenavond zal Nederlands grootste beeldhouwer, de heer Hildo Krop in Ho tel Texel een voordracht over zijn werk houden aan de hand van een film, door hem zelf vervaardigd. Daar het practisch niet voorkomt, dat een dergelijk kunstenaar naar Texel komt, zal men er goed aan doen de gele genheid te benutten om met den heer Krop kennis te maken. Toegangsbewijzen zijn aan de zaal verkrijgbaar. JEUGDDIENSTEN. Zondagavond zullen in Den Burg, in de Doopsgezinde kerk, en Den Hoorn jeugd diensten worden gehouden. Te Den Burg zal Ds. Hartdorff van De Waal spreken over het onderwerp „Dat is ons ideaal". Ds. Wesseldijk zal te Den Hoorn spre ken over „Wie zal het winnen?". Twee actuele onderwerpen, waarvoor zeker be langstelling zal bestaan. Gaarne wekken we de Texelse jeugd op deze avonden te bezoeken. TRAGEDIE OP TEXEL. Van den uitgever hebben wij bericht ontvangen, dat het boekje over de op stand der Georgiërs, bijna gereed is en dat we het in de loop van de volgende week kunnen verwachten. Wij zullen trachten om iedereen het werkje voor Sint Nicolaas te bezorgen. Boekhandel Parkstraat. HOUDT ZE TE VRIEND! De dorpsveldwachter met vervaarlij ke snor en kromme sabel schijnt werke lijk voorgoed tot het verleden te beho ren. Wij hebben n.l. vernomen, dat onze politie, die tegenwoordig naar de naam van marechaussee luistert, is uitgerust met een sterugun, een repeteergeweer, waarvan men zegt, dat de Amerikaanse warenhuizen ze voor een dollar verko pen. Het ligt niet in de bedoeling om voor laan met dit wapen uitgerust dienst te doen. Waarschijnlijk is men voorne mens om het instrument te gebruiken in tijden van groot alarm. De marechaus see zal dan haar mannetje weten te staan. Men zij gev/aarschuwd, demon straties bv. ten bate van onze bekende gemeente-merrie, zouden er gemakke lijk mee verhinderd kunnen worden! CONSULTATIEBUREAU. Tijdens de Dinsdag gehouden zitting werden over 67 zuigelingen adviezen verstrekt VOOR HET SANATORIUM. In de week van 18-24 November zal op Texel worden gecollecteerd voor het te stichten sanatorium van het Witte Kruis, welks hoofdbestuur reeds f 50,000 voor dit doel beschikbaar stelde. Onlangs heb ben we hier uitvoerig over geschreven. Wegens de grote toename van het aantal t b c patiënten is het zeer noodzakelijk, dal de plannen verwezenlijkt kunnen worden Laat men dan allen een steen bijdragen, opdat het sanatorium spoedig kan verrijzen! GIFTEN WITTE KRUIS V. d B Oosterend f 1, DEBLOKKERING VAN GELD. voor het kopen van vee. Vergunningen voor de aankoop van vee moeten in het vervolg zijn voorzien van een toestemming van de dienst der Belastingen alvorens betalingen door de banken tegen overlegging van bedoelde aankocpvergunningen kunnen worden ge daan. duurzaamheid bewezen Riet maakt de boerderij 's zomers koel, 's winters warm. Ook tegenwoordig vindt dit materiaal nog veel toepassing In het woonhuis is een pronkkamer overbodig, goede slaapka mers zijn veelnoodzakelijker. De schoor- steenen dienen aan de binnenmuren ge plaatst te worden. In de stal laat de huis vesting van het vee dikwijls te wensen over. Meestal krijgt het vee te weinig licht en lucht, het gevolg is, dat er schim melprocessen optreden De verschillende soorten vee dienen goed gescheiden te zijn, er moet voldoende ruimte zijn voor staan en liggen. De ventilatie is zeer be langrijk. halfsteensmuren zijn onvoldoen de en geven temperatuursverlies. De zol der moet slofdicht zijn, het best is een plafond om ook daar afkoeling te voor komen Kokers tot afvoer van bedorven lucht zijn een noodzakelijkheid Uitvoe rig gaal de spr op de luchtverversing in, helaas is het gesprokene moeilijk te vol gen Na een korte pauze wordt een serie uit stekende lichtbeelden vertoond, waarna door enkele aanwezigen vragen worden gesteld. De heer Noordijk wijst hierbij op dc wenselijkheid op de boerderij tot af zondering en ter behandeling van ziek vee ruimte te reserveren. Wij achtten het onderwerp dezer verga dering zo belangrijk, dat wij er een uit gebreid verslag over hebben gegeven. Wij zouden echter een verkeerde indruk wekken, als wij het hierbij lieten. De heer Van Houten is zijn onderwerp stellig meester, te meer is het daarom te betreu ren, dat hij zijn gehoor niet wist te boeien. Het actieve verenigingsbestuur, dat grote verwachtingen voor deze avond had, moet zich danook teleurgesteld gevoelen. „Wij hebben wel eens een betere spreker gehad". Dit was de algemene opinie. HOE LAAT? Diensten TESO, Texcl-Den Helder v.v.: van Texel: 8 uur en 14,30; van Den Helder 10,30 en 16,30 u. (ook op Zon- en Feestdagen).

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1