-InSDAG 21 NOVEMBER 1945. 59c JAARGANG. No. 5965. TEXELSCHE COURANT om en nie Vrij( den nget scho Dp V «D. ille biec HILDO KROP SPRAK OVER BEELDHOUWKUNST. enst or een aandachtig gehoor van vijftig Joz »raars heeft Nederlands eerste beeljl- er, Hildo Krop Zaterdagavond j. 1. voord gevoerd. .Beeldhouwen is in erste plaats een vak, slaagt de vak er in om het materiaal te bezielen, pas is hij kunstenaar". Ido Krop, een zestiger, is, zoals de ;te mensen, die werkelijk iets bete- n, een eenvoudig, bescheiden mens. wat pratend, zonder ingewikkeld jn, vertelde de beeldhouwer, dat hij sprettig vond om eens wat van zijn te mogen vertellen. En keuvelende hij uit, waarom de verhoudingen in D beelden wel eens niet overeenkomstig -eikelijkheid konden zijn. Een beeld- vvverk, dat geplaatst zal worden in gebouw, zal dikwijls andere eisen en dan een stukje werk, dat in een kamer komt te staan Reeds in de ieleeuwen wisten de beeldhouwers, wanverhoudingen noodzakelijk zijn vanuit een bepaalde plaats bij den dhouwer een juist indruk teweeg te igen De heer Krop gaf voorbeelden werkstukken, die waren geplaatst in •ls van het Wilhelminagasthuis en het Telegraafgebouw te Amsterdam, vertelde alles zo simpeltjes, zo kalm o zonder enige zelfingenomenheid, dat luisteraar wist, dat hij het bij het ite eind had. Hier sprak een man. die d van zijn beroep, die zich een we- naam verworven had. maar die een- dig en waar gebleven was. Een smal- die de aanwezigen verplaatste in atelier van den kunstenaar, verdui- jkte, hoe een beeldhouwwerk tot stand Iim Men zag er hoe moeizaam tonnenzware materiaal vervoerd st worden, men zag de ontwerpen in de gipsafgietsels en tenslotte het J k, dat vele maanden duurde: het hou- l i van de ruwe steen tot het uiteinde- j c kunstwerk. Ie meeste aanwezigen kregen voor het t van hun leven begrip van de moei- die voor het tot stand komen van beeldhouwwerk worden vereist. Het d hun duidelijk, dat beeldhouwen een tig beroep is, dat de gehele mens \X a de korte pauze maakten velen van gelegenheid gebruik om den heer va tp vragen te stellen Vooral toen bleek erkentelijk men voor het gehoorde en iene was. De tijd verstreek, steeds t kwamen er nieuwe vragen, werden pilijkheden aangevoerd. En met een tputtelijk geduld, met grote welwil- dheid ging de heer Krop op alles in. was of hij de mensen jaren kende, begreep dat Texel een buitengewoon irrecht ten deel gevallen was en men de de gelegenheid om den heer Krop ïoren praten, benutten tot het laatste nblik. Zo kan alleen een waarachtig d en groot mens in alle bcscheiden- 1 van zijn werk spreken. De kennis- ing met het ongewone beroep van ildhouwen was opvoedend, die met den ns Hildo Krop gaf de grootste voldoe- g KERKNIEUWS. )s. Reijendam te Geervliet, heeft het op t\ uitgebrachte beroep dooi de Ned. G meente te Den Burg, aangeno- UITREIKING uwe bonkaarten 13e periode, alsmede tabak- en versnapcringenkaart. )p onderstaande plaatsen en dagen den bovengenoemde distributiebe- eiden uitgereikt. Te Den Burg op 21 November a.s. in Fanfaregebouw van: i-IO voor Kogerstr 10-11 voor Koger- g, Weverstr. 118. 11-12 voor Wever- aat 19 en hoger. 1,30—2,30 voor Emma- n, Schildereinde 138. 2,30-3,30 Schil eind 39 en hoger. Molenstr 117. 0-4,30 Molenstraat 18 en hoger 'e Den Burg op 22 Nov. a.s. in het Fan- gebouw van: '-10 Waalderstr., Nieuwstr.. Parkstraat. 11 wijk B nrs 1—64. 11-12 wijk B nrs -111. 1,30-2,30 wijk B nrs 112—152 0-3,30 wijk B nrs 153192 3,30-4.30 jk B nrs 193 en hoger en zij die ver raden. Medegebracht moeten worden alle mkaarten en inlegvellen van het ge- Men wordt verzocht op dc juiste tijd komen. (Publ. nr 331.) TEXTIELHANDELAREN. Textielhandelaren kunnen a.s Vrijdag punten inleveren. Toewijzingen voor •tellingen kunnen Vrijdag a.s. worden jehaald. (Publ. nr 337). AFHALEN NIEUWE BOEKJES ZELFVERZORGERS. Vrijdagmorgen van 9-12 uur is er in het nfaregebouw te Den Burg speciaal voor Ifverzorgers, die op de voorgaande uit- iking niet terecht konden, wegens het tbreken van de nieuwe boekjes of die rzuimden deze af te halen, gelegenheid alsnog deze boekjes in ontvangst te men. Tevens worden dan uitgereikt de euvve bonkaarten en tabaks- en ver- aperingenkaarten. Medegebracht moeten worden de nieu- stamkaartcn en inlegvellen van het hele gezin. (Publ. nr. 336). AFSTEMPELING STAMKAARTEN VAN HEN DIE GAAN SLACHTEN. Geen vergunningen tot slachten zullen orden uitgereikt aan hen, die met dc amkaarten niet eerst op het distributie- intoor geweest zijn om deze te laten aarmerken. Zij, die reeds geslacht heb- en wier stamkaarten nog niet ge- erkt zijn, dienen zich alsnog ten spoe- gste met deze kaarten aan het loket van Distributiedienst te vervoegen. BETONMOLENS TEN PROOI VAN HET WEER. Aan de Zuidelijke batterij, waar een uitgebreid bunkercomplex het duinland schap ontsiert, waar kanonnen herinne ringen wekken aan de dagen, dat onze dorpen er mee beschoten werden, staan in weer en wind, in regen en zonneschijn, drie grote betonmolens In 'n nabijgelegen loods liggen halfgevulde zakken met ce ment, betonijzer in soorten, draad- en plaatscharen, hout voor bekistingen. Ver derop staat een smalspoorlocomotief in het lieflijke klimaat te verroesten, ziet men een graafmachine, die eens voor het bouwen der uitgebreide verdedigingswer ken werd gebruikt. Allerlei soorten meubilair, vele onder delen van kanonnen, richtingmeters, enz. zijn van deze en de Noordelijke batterij weggehaald. Waarom worden de beton molens, locomotief, dc dragline en de kostbare gereedschappen ook met wegge haald,en verkocht aan gegadigden? Er is een schreeuwend tekort aan gereed schappen in ons land; in Zeeuws-Vlaan deren stagneert de bouw van noodwonin gen door gebrek aan betonmolens. Is het geen dwaasheid, dat ergens in de Texelse duinen het kostelijke materiaal staat te bederven, terwijl elders mensen huizen in kippenhokken, omdat er gen materia len zijn om huizen van te bouwen? OPENING JEUGDHUIS. Ds. Hartdorff, voorz. van de Texelse Jeugdraad deelde ors mede, dat hel Cen trale Jeugdhuis gevestigd in het ge bouw voor Chr. Belangen in de Juhana- straat, Zaterdag 24 Nov a s., om acht uur zal worden geopend. Geen toegang bene den 15 jaar. INGEZONDEN. Mijnheer de redacteur. Naar aanleiding van uw raadsverslag het volgende De heer Hermes moet wel ziende blind wezen, als hij meent te moeten suggere ren, dat de dooi TESO aangehouden richtlijnen aansturen op een belemmering van het vreemdelingenverkeer. Naar ons oordeel zal geen der pensionhouders voor wier belangen hij meent te moeten postvatten, hem in zijn redenering willen volgen, als ze bedenken, wat TESO steeds voor V V V. deed Het is nu eenmaal de grote zorg voor TESO het vreemdelingenverkeer zo veel mogelijk te stimuleren, waarvoor door haar steeds offers van duizenden guldens worden gebracht. Wellicht wil de heer Hermes ons in het vervolg van die taak ontlasten en daarbij ook nog de'aan de in richting van Texels museum verbonden kosten voor rekening van de gemeente nemen. Ook zou het voor TESO een grote verlichting zijn, indien de gemeente ging zorgen voor een goed functionerende au- (obusdienst over geheel Texel, die. nadat de Duitsers het gehele wagenpark hebben leeggeroofd, weer van de grond af moet worden opgebouwd, wat bezwaarlijk ge financierd kan worden uit het vervoer van schoolkinderen tegen tarieven, die ver beneden de exploitatiekosten liggen. Als dan verder de heer Hermes in de toekomst van gemeentewege wil zorgen voor een goed fietspadennet, zonder sub sidie van TESO, ziet, dan kunnen wij niet alleen de tarieven van TESO ongewijzigd laten, doch ondanks de drastische kolcn- prijsverhoging, de hogere lonen de bui tengewoon zware belastingen en uiter mate hoge reparatiekosten, enz enz., zelfs nog wel verlagen, ondanks het feil, dat löcs ook gezorgd moet worden, dat t z.t. een reserve aanwezig is van 2Va3 ton voor aanschaffing van nieuw materiaal. Ons bestuur zou dan veel minder hoofd brekens hebben, doch of het belang van Texel hiermede gediend is, wagen wij te betwijfelen. Immers dan zou de volle last dier uitgaven komen te rusten op de rug gen der Texelse bevolking, terwijl in het tegenwoordig bestel, ook de vreemdeling voor het grootste deel in de kosten daar van bijdraagt. Bestuur en naar wij aannemen, ook de aandeelhouders van TESO vragen als het er op aankomt niet zozeer om dividend, doch zijn er uitermate op gesteld, dat het algemeen belang van Texel, in de ruimste zin van het woord, wordt gediend. Teneinde dit te kunnen blijven doen moet het motto, waaronder het bewind wordt gevoerd, zijn: ..Regeren is vooruit zien" en moet niet worden geriskeerd, dat men later achter de feiten zal moeten aanlopen. Als de heer Hermes dat noemt „zich blind staren op dc grote welvaart van TESO", dan verschillen wij met hem van mening. Onze poging tot veiligstel ling dier grote welvaart is de leidende ge dachte geweest bij de gewraakte tariefs verhoging. De Texelse bevolking vindt naar onze mening voldoende tegenwicht in de ver zekerde instandhouding van vrij vervoer van dc schoolkinderen, vrij vervoer van zieken en van hen, die op ziekenbezoek gaan, enz enz. De Raad van Commissarissen van Texels Eigen Stoombootonderneming. PRAATAVOND OUD-LEERLINGEN UITGESTELD. De praat-avond, die vandaag zou wor den gehouden is uitgesteld tot Maandag 26 November 1945. Op die bijeenkomst zul len dezelfde onderwerpen worden be handeld. BOEREN KRIJGEN HOGERE PRIJS VOOR DE MELK. Voor de wintermaanden is de melk prijs voor de veehouders met 90 pet. per kg. geleverd melkvet verhoogd. Dit komt hierop neer, dat de veehouders per kg. melk plm. drie ct. meer wordt uitbetaald. Deze verhoging geldt van 28 Oct. j.l. af. UITVOERING U.D.I. Na een gedwongen rust van vijf en een half jaar, zijn de tonelisten van onze 'al oude rederijkerij opnieuw voor het voet licht getreden. De troep is vrijwel van dezelfde samenstelling gebleven. Wij, die na een afwezigheid van 17 jaar, het ge noegen hadden, de eerste voorstelling na de oorlog bij te wonen, herkenden velen, die ook destijds op de planken waren. De dames-leden schenen niets aan jeugd ingeboet te hebben, de heren speelden met een toewijding, waaraan de routine van vele jaren niet vreemd kan zijn. De heer A. v.d. Meulen sprak een kort openingswoord, hij herdacht den heer I Vlessing, een der meest geziene leden, die in ballingschap overleden was. Ook Vles sing „les" zoals allen hem noemden behoorde tot het oorspronkelijke troepje Zijn afwezigheid zal velen hebben ge troffen. U.D.I voerde deze avond een blijspel in drie bedrijven met een voorspel ten tonele, dat tot titel heeft Trouwen is niet makkelijk" De vrijgezel van mid delbare leeftijd William Drucker, de hoofdfiguur en voortreffelijk vertolkt door den heer A. de Wilt, wist daarvan mee le praten. Zijn huishoudster Elzebeth, uitnemend getypeerd door mevr. A v.d. Meulen-Flens, had heel wat van den las- tigen jonggezel te verduren. Om kleinig heden stoof „meneer" op van je welste, goedmoedig, soms schalks, nam zij stand jes en verwijten in ontvangst. Vooral een neef van den heer Drucker, Pim Drucker van naam. bezorgde oom heel wat erger nis. De jongeman ging wel zeer tegen de wensen van het suikeroompje in, eerstens door een beroep te kiezen, waarvan deze niets weten wilde, tweedens door zo maar in het huwelijk te treden met Stine de Groot. De rol van den neef werd goed ge speeld door den heer Th Witte, die van zijn jonge, bekoorlijke vrouw, door mevr. N. Bakker-Zuidewind. William Drucker had twee huisvrien den notaris De Blok, zeer goed getypeerd door den heer H. Room en Dr Dré Vroo- lijk, een creatie van den heer G. Bakker Ook /.ij kenden het humeur van hun vriend. Als de laatste-weer eens hevig uit gevallen is tegen de misdragingen van zijn neef, weten zij hem tot bedaren te brengen door 'n eenvoudige raad ,,Wil je je neef werkelijk straffen voor zijn eu veldaden, dan kan je hem geen groter na deel bezorgen, dan door te trouwen". En zo besluit William Drucker dan toch maar in het huwelijk te treden. Hij plaatst een advertentie en komt daardoor in kennis met de actrice Eva du Floo. Mevr. Room-Wilkeshuis speelde deze rol zoals men dal verwachten kon: met gloed en overtuiging Zoals gewoonlijk had zij de lachers op haar hand. Een andere gega digde op de advertefttie was Maggie van Tongeren, geestig gespeeld door mej. G. Dijt. De dames legden William het vuur na aan de schenen, evenals een derde ge gadigde Amalia Versteur. Dit was een dame van enigszins gevorderde leeftijd, mevr J. v.d. Vlies-Koopman wist deze ietwat ondankbare rol zeer aannemelijk te maken. Jan en Kees, chauffeur en tuinman bij William, verbeeldden ten afzonderlijk minnarijtje met Elzebeth. Het waren de heren J. Dekker en C. v.d. Kooi, die deze bescheiden figuren relief hebben gegeven U.D.I is voornemens deze week en zeer waarschijnlijk later nóg eens het aardige blijspel op te voeren. Wij zullen om deze reden niet vertellen, hoe de intrige lot 'n ontknoping is gekomen. Velen volgen een toneelstuk om te weten „hoe hei af loopt", hei is een kleine sensatie op zich zelf Welnu, de honderden, die het stuk nog zullen zien, gunnen wij het genoegen om de dolle verwikkelingen en de voldoe ning-gevende oplossing in de zaal le vol gen. In het leven van elke stad en van elk groter dorp zijn er bepaalde festijnen, die regelmatig gedurende het winterseizoen terug plegen te keren. Amsterdam gaat met oud-en-nieuw naar zijn Gijsbrecht v Aemstel, Den Burg met de omliggende buurten gaat tweemaal in het jaar naai U.D.I. Er zijn bezoekers, die gedurende tientallen van jarert geen uitvoering heb ben overgeslagen, het jongere geslacht verlangt er naar nu eindelijk ook eens een avond van de rederijkers mee te mo gen maken. En steeds weer is zo'n voor stelling van onze oudste toneelvereniging een feest in de beste zin van bet woord Men gaat er heen vol verwachting en hel komt practisch niet voor, dat de bezoekti r* onvoldaan huiswaarts keren. Het bal na de voorstelling is een gebeurtenis apart Zou ergens in Nederland wel zo gezellig in zo'n prachtige harmonie, zo oer-gezel- lig worden gedanst? De heren De Wilt en Van der Meulen hadden er de leiding, d w.z. terloops herinnerden zij aan oude tradities, nu en dan slechts traden zij naar voren om aan een algemene wens gevolg te geven. En zo zijn een paar hon derd bezoekers en bezoeksters, in leeftijd variërend van 18 tot 75 jaar, met elkaar op de gladde vloer naar Zandvoort ge gaan, hebben allen gewalst dat het een lust was, heeft men lot drie uur na mid dernacht pret gemaakt in opperste ge zelligheid. De avonden van U.D.I zijn op ons eiland steeds toonaangevend geweest. Zij zullen dit blijven zolang de medespelen den hel echt Texelse kenmerk van dege lijkheid en gezelligheid in voorstelling en bal weten te leggen. BEDRIJFSVOORLICHTING VOOR DE LANDBOUW. GRONDONDERZOEK. Het is weer mogelijk, grondmonsters te verzenden naar bet Bedrijfslaboratorium te Groningen. De laatste jaren verliep hei onderzoek buitengewoon slecht. De grond monsters waren veel te lang onderweg en door de moeilijkheden op het Bedrijfsla boratorium, kreeg men ook daar een op eenhoping van werk. Wanneer men dan eindelijk aan het onderzoek kon beginnen, waren de papieren grondmonsterzakken meestal vergaan en het was dan niet meer mogelijk de diverse monsters uit elkaar te houden. Er werd dan een nieuw mon ster gevraagd, dat niet zelden dezelfde- weg ging. We hopen, dat dit thans weel bete: wordt. Wc zijn er van overtuigd, dat men met het chemisch grondonderzoek niet alles aan de weet komt Naast de grootte van het kali- en fosforzuurgetal zijn er nog andere factoren, die een belangrijke rol spelen bij de meerdere of mindere vrucht baarheid van de bodem. Door het grond onderzoek hebben wc geleerd, dat hel niet altijd zo is, dat percelen met goede kali- of fosforzuurgetallen steeds een ho gere opbrengst geven dan percelen met lage cijfers. Niettemin achten we grond onderzoek zeer belangrijk. In ieder geval is het zo, dat goede kali- of fosforzuurge tallen ons onder bepaalde omstandighe den heel veel kunnen zeggen. Buitengewoon belangrijk achten we nog steeds het onderzoek naar de kalk- toestand. Op zandgronden kunnen we daartoe volstaan met de bepaling van de pil of zuurgraad van de grond, op zavel- cn kleigronden is daarnaast een onder- zoel'. naar het humusgetal en de verzadi- gingsgraad nodig Juist omdat de kalk zo'n belangrijke rol speelt bij dc struc- tuurioestand van dc grond, is het onder zoek naar deze factor zo belangrijk. Heel veel bouw- en weiland op het zg. oude Texel heeft het is de laatste jaren weer zeer duidelijk gebleken nog ge brek aan kalk Door de oorlogsomstan digheden werd minder kalk gestrooid dan voorheen terwijl de bemesting met slak- kenmeel geheel achterwege moest blij ven. Ook door een geregelde bemesting met deze laatste meststof wordt vrij wat kalk aan de bodem toegevoegd. De resultaten van de verminderde kalkbemesting hebben we duidelijk kun nen waarnemen. Zo bleek het, dat de ver bouw van zomergerst op meerdere plaat sen een mislukkig werd ten gevolge van de zure ziekte. Op dezelfde percelen had men vroeger met succes zomergerst ver bouwd. Hopenlijk zal er dit seizoen wel kalk beschikbaar komen. Wanneer men er ze ker van wil zijn, deze meststof op de goe de plaats te brengen, dan is grondonder zoek nodig. Wanneer u de wens daartoe te kennen geeft, worden monsters ge haald en doorgezonden C. v Gr. EEN BEZOEK AAN TEXEL dóór LORD TWEEDSMUUR. In het prachtige Engelse tijdschrift Country-Life (Buitenleven) heeft luite nant-kolonel Lord Tweedsmuur, de man, die de Georg'ërs van TeScel naar Wil- helmshafen heeft overgebracht, een arti kel over ons eiland geschreven, waarvan wij enkele gedeelten in vertaling laten volgen. Een zestal zeer fraaie vogel foto's van Nol Bins'oergen ?ijn voor de illustra tie van hel opstel gebruikt. Na een histo rische inleiding geeft Tweedsmuur een overzicht van de opstand der Russen: Dc Duitsers beschouwden Texel als een strategisch punt en bouwden aan de uit einden van het eiland voor de kustverde diging zware batterijen. Op het vlakke land in het midden legden zij een veid voor oorlogsvliegtuigen aan. liet garni zoen infanteristen was groot. 750 Russi sche krijgsgevangenen, die gedwongen waren in het Duitse leger dienst te ne men, waren er bij ingedeeld. Ongcveei een maand voor V. E. dag kwamen de Russen in opstand en versloegen het Duit se garnizoen, met uitzondering van de bezetting der kustbatterijen, die onbe reikbaar was achter mijnenvelden en prikkeldraadversperringen. Een Duitse officier ontsnapte gedurende de nacht en bereikte het vaste land. De volgende dag kwam hij terug met meer dan duizend man aan versterkingen en een paar tanks Een maai id lang woedde een heroïsche strijd, waarbij de Russen, wat hun aantal betrof verre in de minderheid waren en waarbij zij met kanonnen beschoten wer den niet alleen door de Texelse batterijen maar ook van de vaste wal. Zij verzetten zich taai en hardnekkig VEdag kwam juist op tijd om hen het leven le redden Dc Duitsers werden weggevoerd, zij had den tweeduizend doden en gewonden, de Russen vijfhonderd. Het overschot van de Russische strijdkrachten, minder dan 250 man, werd naar een Russisch kamp verplaatst. Zij erlangden alle erkenning voor de dappere strijd, die zij tegèn de Duitsers hadden gevoerd, wiens unifor men zij onder dwang aannamen. De 17de Juli kreeg ik opdracht om de Russen van Texel weg te voeren. Toen zij het eiland per stoomboot verlieten, vuurden de Russen uit blijdschap in dc lucht. Reeds toen besloot ik naar Texei terug te keren en het eiland bij de eerste ""gelegenheid de beste te onderzoeken. Een maand later, op een prachtige middag, reed ik met een mede-officier in een jeep te Oudeschild, de voornaamste haven van het eiland aan wal. Texel dommelde in de middagzon De weg liep tussen tuinwallen, die de velden omgeven. Hier en daar waren huisjes en kleine boerderijen van eigenaardige vorm. het was of kleine pyramiden met stro wa ren gedekt. Een zilte wind blies zacht uit het westen en vermengde zich met de geur van vers gemaaid gras. Ergens in de lucht was altijd wel een eenzame eend DE COCKSDORP OUDERAVOND. De Donderdag alhier gehouden ouder avond werd door ruim 40 ouders bijge woond. De heer Westdorp opende de ver gadering met een hartelijk woord van welkom, in het bizonder tot- de tijdelijke onderwijzeres, mej. Bakker, waarna hij in een uitvoerige rede het wel en in het bizonder het wee herdacht in de afgelo pen bezettingsperiode.-Ontroerende woor den werden door hem gewijd aan_ een zwaar getroffen gezin en aan de helaas te vroeg overleden secr. der Oudercom missie, die zeer veel in het belang van ons allen heeft gedaan. De notulen werden onveranderd goedgekeurd en bij de me dedelingen deelde de heer Bakker na mens de schoolarts mede. dat de gezond heidstoestand der Cocksdorper jeugd uit stekend was, terwijl de moeders een pluim kregen voor de reinheid der kinde ren. Verder deelde hij mede, dat de inza meling van speelgoed voor hun getroffen kameraadjes een groot succes geworden was. De 'rekening van den penningmees ter, den heer K. v d. Kooy, wees een batig saldo aan van f 106,29 (geblokkeerd). Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd de heer E. v. Egmond met grote meerderheid herkozen, als nieuwe leden werden mevr Van Dommelen en de heer P. J. Zoetelief aan het bestuur toege voegd. Bij. de onderlinge verdeling der functies werd de heer F. L. de Grave tot voorz. gekozen. Het St. Nicolaasfeest zal in samenwerking met andere scholen weer met luister worden gevierd; enkele dames stelden zich beschikbaar om met lijsten rond te gaan. Bij dc rondvraag werd op de vragen van verschillende ou.Iers door het schoolhoofd medegedeeld, dat de achterstand van het onderwijs in verband met het gedwongen verzuim in de oorlogstijd, ontstellend le noemen is, voor een groot gedeelte is het zelfs niet meer in te halen .In de pauze werd een heerlijke kop chocolade geschonken; de wegblijvers hebben wat gemist. Na de pauze hield de heer Bakker een inleiding over het onder wijs in oorlogstijd. Verschillende maatre gelen, door de bezetters in verband met het onderwijs genomen, werden voor 99 pet. gesaboteerd. School en gezin zijn door deze Ouder avond nader tot elkaar gebracht. CE HAVEN TREKT. Vorige week raakte een inwoner van Oudeschild te water, Maandagmiddag kreeg een koe, die met een aantal ande re melkproducenten naar dc overkant vervoerd zou worden, lust in een bad. Ze rende regelrecht de haven in. Geluk kig was er een motorvlet in de buurt, zo dat het dier bijtijds op de helling kon worden gebracht. Onlangs is iemand uit Oudeschild, die juist bij den kruidenier Zijn boodschappentas had gevuld, ook pardoes in de haven gelopen. Het was aardedonker, op het angstig geschreeuw van den man schoten van alle kanten hulpvaardigen toe, de drenkeling kon worden opgepikt, maar alle boodschappen waren „voor de haaien". OOSTEKENDER JEUGD GEEFT GOED VOORBEELD. Zaterdagavond had dc installatie van 23 padvinders plaats. Het gezellige clubge bouw, waarin een echte wigwam en een welponho), was geheel met ouders en ge nodigden gevuld, toen hopman C. Drijver dc aanwezigen hartelijk welkom heette. Hierop werd overgegaan tot het instal leren van de padvinders, die één voor één hun woord en beloft? van trouw uitspra ken boven onze nationale driekleur. Na het afleggen van deze belofte kregen zij hel officiële insigne, dat op hun uniform gehech: werd. alsmede een installaticoor- konde, getekend door Z K. Hoogheid Prins Bernard, als Koninklijk Commissa ris. Na deze plechtigheid werd een korte pauze gehouden. Vervolgens kregen de jongens gelegenheid om hun kunnen te tonen, o a. ook op het gebied van voordracht en declamatie. Vaandrig Mcdema las een aardig kort padvindcrsvcrhaal voor en ontpopte zich ook als zangleider. Onderwijl knetterde het kampvuur, waardoor de gezelligheid nog werd vergroot. Het beetje rook na men dc dames en heren gaarne voor lief. In 1941 is de Oosterender Padv. Ver. cpgericht, maar door de oorlogsomstan digheden kon zij zich eerst in Augustus van dit jaar bij de Ned. Padv. Ver. aan sluiten. De leden zijn tevens opgenomen in de wereldbroederschap van padvinders. Oosterend geeft in deze een keurig voorbeeld van volksherstel onder de jeugd, die zeker geen tijd voor katte- kwaad en baldadigheid heeft, wanneer zij zich aan de zaak van de padvinderij wijdt. Mocht men elders op ons eiland ook dergelijke verenigingen willen oprichten, dan zouden wij hen willen adviseren eens in Oosterend hun licht op te steken, die tegen de zeewind in vloog. Een paar wulpen vlogen langzaam van het veld op, waar scholeksters en kieviten deftig heen en weer stapten of ernstig naar ons ston den te kijken. Wij besloten de nacht door te brengen in dc herberg op het kleine vierkante marktplein van Den Burg. Tweedsmuur vertelt dan hoe hij de to ren van de grote kerk beklom, waar hij genoot van het wijde uitzicht. In het schip van de kerk is een fraaie zerk met een wapen, waarop een grote heraldische kik ker is afgebeeld. Lat i ontdekten wij, dat de jongste loot van de Kikkert-stam ver tegenwoordigd werd door onzen hotelier. Wij verkregen zijn hulp bij het zoeken naar gidsen en legden dezen uit, dat wij weliswaar belangstellen in Duitse forten maar veel meer in vogels. We kozen twee geleiders uit, die beiden een weinig En gels spraken (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1