Texelaars worden naar Assen gebracht. Deens schip gestrand in het Eierlandse gat Distributie. Een bijzondere big NOVEMBER-DECEMBER 1944 Herinnering aan moeilijke dagen DE SINT KOMT Texels Fanfarecorps WOENSDAG 5 DECEMBER 1945. 59c JAARGANG. No. 5969. SCHE COURANT UITREIKING Levensmiddelenkaarten lc periode en controle op stamkaarten. Te De Koog op Donderdag C December i. Gebouw Igesz: 9-10 wijk K nrs K 1K37. 10-11 wijk K s K 38K71. 11-12 wijk K nrs K 72 en iger 1-2 voor dorp nrs 137. 2-3 dorp erli s 38107. 3-4 dorp nrs 108 en hoger Te De Cocksdorp op Vrijdag 7 Dcceni- >r a.s. in Café Nota: 9-10 wijk C nrs C 1-C 41. 10-11 wijk C •s C 42—C71. 11-12 wijk C nrs C 72 en 'A^gcr 1-2 dorp nrs 137. 2-3 dorp nrs 100. 3-4 dorp nrs 101 en hoger. Te De Waal op* Zaterdag 8 December 0 «s. in de o.l. school: 'kJ 9-10 wijk W nrs W 1—W 65. 10-11 wijk nrs W 66 en hoger en dorp nrs 144. 12 dorp nrs 45 en hoger. Medegebracht moeten worden alle amkaarten (nieuw) en inlegvellen' van ?t gehele gezin Het is deze maal ge- enst, dat met het oog op de stamkaar- in-contróle in samenwerking met de nbtenaren van het bevolkingsiegisler et gezinshoofd zoveel mogelijk zelf op e uitreiking komt Is hij geheel verhin- erd, dan dient hij zich door een meer- erjang gezinslid te laten vertegenwoor- igen, die goed op de hoogte is met de menstelling van het gezin. (Publ. 342). Fruitbonnen F 02 dienen a.s. Vrijdag te orden ingeleverd. Heren kappers kunnen thans in aan- ïcrking komen voor scheerzeep. Zij, die en aanvraag indienen moeten hun bewijs an lidmaatschap voor het jaar 1945 van e Vakgroep Kappersbedrijven tonen, dineer dit lidmaatschapsbewijs niet kan 'orden overgelegd, kan geen scheerzeep eschikbaar worden gesteld (Publ. 344) G[ erk De heer S. Kuiper op Waaldam is in het lezit van een zeer afwijkende big Het ijzondere zit hierin, dat het beestje on geveer 4 pond weegt, doch reeds 9 weken ™ud is. De andere biggen zijn reeds 80-90 iond geworden, maar deze heeft het niet over kunnen brengen Het komt uit een worp v^n 8 stuks en iet eigenaardige is, dat Kuiper er oor- pronkelijk 7 telde. Na korte tijd bleken r 8 te zijn; van verkeerd tellen is geen prake, aangezien 'n toevallige bezoeker r ook eerst 7 telde Het beestje is een en al leven, kernge- :ond, doch geeft, wanneer men het pakt. rijwel geen geluid en varkenshouders veten welk een keel een big kan opzetten "len paar jaar geleden had Kuiper een arken, die geen mannetje en geen rouwtje bleek te zijn. OUDESCHILD. C. B. TERMAAT benoemd tot godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Gemeente te Oudeschild. De kerkeraad van de Herv Gemeente e Oudeschild heeft benoemd tot gods- lienstonderwijzer den eerwaarden heer C. Termaat, te Alkmaar. Op 16 December ïoopt de heer Termaat zijn laak te aan aarden, nadat hij lot zijn werk zal zijn ngeleid door Ds. H. L. Klein Wassink, :e Alkmaar, synodaal gedelegeerde voor ^oord-Holland. Oosterend en Oudeschild kwamen het olgende overeen De kerkeraden en erkvoogdijen van iedere gemeente blij- en binnen het ressort hunner gemeenten ;eheel zelfstandig, met dien verstande, dat predikant van Oosterend, die tevens Dredikant van Oudeschild is, te Oude schild de doop- en avondmaalsbeurten, zo iok alle bevestigingsbeurten van lidmaten )f kerkeraadsleden vervult, terwijl al het )venge werk aldaar, het leiden van de godsdienstoefeningen, het geven van cate- :hisatie, het doen van huis- en ziekenbe zoek hel leiding geven aan het jeugd werk enz. aan den godsdienstonderwijzer is opgedragen. Op 9 Dec zal de heer Termaat, hoewel nog niet officieel ingeleid, te Oudeschild de „samenkomst voor iedereen" leiden. Dat ook mevr. Termaat met het jeugd werk bekend is, is een reden te meer, hun beider komst met verlangen tegemoet te zien TEXELSE MARKT. Den Burg, 3 Dec. 1945. Aangevoerd 17 toeien, 5 graskalveren, 18 varkens, 9 n. calveren (levering); 7 koeien f 350-500; 4 paarden f 500-700; 19 graskalveren f 150- 250. JEUGDHUIS. Zaterdagavond aanvang 8,15 worden in het Jeugdhuis in de Julianastraat te Den Burg enige films vertoond. INGEZONDEN. HET SINTERKLAASFEEST. Zal het Sinterklaasfeest een echt ge meenschapsfeest worden? Dus een feest, waaraan ieder, rijk of arm, kan deelne men7 Ik heb zo hier en daar mijn oor te luisteren gelegd en geloof, dat het niet een echt gemeenschapsfeest gaat worden. De balzaal-exploitanten vragen f 2, per persoon per avond. Dus voor één avond kost het per paar f 4,terwijl men dan aan één zaal gebonden is. Waarom kan het niet als vroeger gaan, toen de entree overal vrij was? Het leuke juist als er geregeld wisseling is Kun nen de balzaal-exploitanten niet te elfder ure de koppen bij elkaar steken en als nog overgaan tot vrij entree? Zij kunnen verhoogde exploitatiekosten wellicht vin den in de consumptieprijzen. F. F. GERRITSMA. Vandaag is het een jaar geleden, dat ruim 40 „staatsgevaarlijke" Texelse man^ nen door de Duitsee Grenzschutz van hun bed werden gelicht en naar Assen gede porteerd. Een jaar geleden. wat is een jaar? het vliegt heen en toch kan er zo ontzet tend veel in dit korte tijdsbestek gebeu ren. Dec. 1944: Texelaars worden als ban dieten bij elkander gedreven, als beesten de boot opgejaagd, weg van allen, die hun dierbaar zijn. Een enkele zwarte Soldaat van Mussert loopt glunderend door de Parkstraat te Den Burg, waar de mannen in afwachting van hun verder transport in het Weeshuis zijn opgesloten. Waarschuwing uit Amstelveen. Beegin November wordt een der voor mannen van de Texelse verzetsbeweging door een tot dusver onbekende uit Am stelveen opgebeld. „Denk er om, er dreigt gevaar voor. "en dan worden verschil lende namen van voormannen genoemd. Meteen wordt het gesprek verbroken. Een. gewaarschuwd man telt voor twee en vooral in deze dagen! Na zich 14 dagen te hebben schuil gehouden komen ze weer voor de dag: De mof heeft zijn program ma zeker gewijzigd. Maar. op de late avond van dc vierde December, als de kinderen het hooi voor het paard van Sinterklaas hebben klaar gezet en hun liedjes hebben gezongen, op deze avond trekt de Grenzschutz er op uit. de eerste geen onheil vermoedende slachtoffers worden gegrepen. Van een enkele familie worden de vader en de beide zoons ge arresteerd Een van de jongens was thuis ondergedokenhuizen worden van kelder tot zoldering doorzocht naar ge heime zenders en verboden wapens. De moffen krijgen er plezier in en 's nachts om 3 uur dringen ze de woningen van andere ..staatsgevaarlijke" Texelaars binnen. Ze worden overal vandaan ge haald, de lijsten zijn prima in orde, wat het vermoeden wekt, dat deze lijsten met medewerking van de NSB zijn opgesteld. Zo staat er „Kreeft, tegenover de smede rij van IJska", waaruit blijkt, dat de handlangers het huisnummer van den heer Kreeft niet bekend is. maar dat ze plaatselijk toch goed georienteerd zijn (Nog steeds is het onderzoek in deze kwestie gaande) Alle gearresteerden worden naar Assen gedeporteerd, waar reeds honderden Texelaars sinds medio November vertoe ven Dc razzia's in November 1944. November van hel jaar 1944 zal even eens als een zwarte maand in de geschie denis van Texel geboekstaafd worden. De maand, waarin honderden Texelse mannen van i7-35 jaar door de Duitsers van Texel werden weggevoerd. Niemand wist waarheen. Hoe groot was de angst, dat men velen nimmer terug zou zien. Zouden zij voor gevaarlijk werk aan de frontlinie worden gebruikt? Zouden zij de Duitse staat in worden gesleept? Ang stige vragen! Geen wonder, dat toen de Duitsers patrouille-gewijs het hele eiland afspeurden naar jonge, weerbare man nen, velen een goed heenkomen trachtten te zoeken. De razzia kwam zo onverwacht dat na enkele uren al honderdon personen waren opgepakt. Zeker, deze maatregel wees er op, dat het de Duitsers niet naar den vleze ging, hun doen en laten verraadde angst en on zekerheid en wij wisten, dat de oorlog de langste lijd geduurd had Wat zouden de Duitsers echter bij het tanen hunner glo rie in het schiid voeren? De menscnoogst van de eerste dag, Donderdag 9 Nov.. werd ondergebracht in de voormalige zee vaartschool. De Duitsers lelden ze, zo misten nog honderden mannen. Er werd gedreigd, dat de hele familie zou worden gearresteerd, als men zich met meldde Het zag er naar uit, dat men het niet bij dreigementen zou laten en weer kwa men velen te voorschijn. De doktoren hadden het in die dagen druk, er scheen op Texel een epidemie te zijn uitgebro ken. De één had rheumatiek, de ander een besmettelijke huidziekte, enz., enz. De Duitsers waren doodsbenauwd voor be smettelijke ziekten en al spoedig werd aan vele tientallen uitstel van vertrek verleend Zij moesten zich echter regel matig melden op Texla, waar vaak meer dan honderd man om verlenging van de Verblijfsvergunning stond te wachten, bibberend in de kou. De wind zoog door de nauwe bunkergangen en wie ziek wil de blijven, slaagde daar wonderwel in. door regelmatig voor de keurmg te ver schijnen. De zeer ernstige patiënten •stuurden afgezanten Zij, die niet tot deze begenadigde, cate gorie behoorden, waren het kind van de rekening. De eerste ploeg moest Vrijdag morgen 10 Nov. naar Oudéschild marche ren; door een der boten van de T.E.S.O. werden ze naar Den Helder vervoerd Urenlang hebben deze mannen te Den Helder vertoefd, wachtend op een tweede ploeg. Hierop ging het te voet naar het vliegveld De Kooy. Zaterdagmorgen naar Hippolytushoef, waar de bevolking zich alle moeite getroostte om de Texelaars zoveel mogelijk bijstand te verlenen. Zon dag was 't doel Wilmarsum. Op dit tra ject hebben de mannen veel ontberingen geleden Na een moeizame reis over de afsluitdijk werd Friesland bereikt, In alle dorpen liep de bevolking uit. De bewo ners van Witmarsum toonden hun mede leven door in cle stoffelijke nood te voor zien. Men schonk melk (500 liter), 'men deelde broodjes met worst en spek uit. Er kwamen bewoners met schoenen klompen en kleren, kortom Friesland toonde zich van zijn beste zijde. De naam Witmarsum zal met gulden letters in de Texelse geschiedenis geboekstaafd blij ven. De tocht naar Leeuwarden is ont zettend geweest Van Franeker werden de mannen door zware sneeuwbuien over vallen. Als sneeuwpoppen kwamen zij in Leeuwarden aan, door en door nat en verkleumd. In Leeuwarden werden velen hunner van droge kleren voorzien, wel willend afgestaan door een ploeg, die Za terdagmiddag in de Zeevaartschool o.o Texel was samengedreven Deze groep Texelaars was in de gelegenheid geweest om. bepakt cn bezakt de reis te aanvaar den Bij velen was de schrik toen Ge weken cn vol goede moed trok dit leger- tje er op af. Deze afd. ging regelrecht met oen Texelse boot naar Harlingcn. Van Harlingen ging het te voet naar Leeu warden In Leeuwarden vernam men, dal Assen het einddoel zou zijn. Om half zes stapte men in een open trein, die om 9 uur vertrok, 's Nachts om half .twee werd de Drentse hoofdstad bereikt, waar men in de De Visserschool en Ons Huis werd ondergebracht; later yverd Port Natal voor de Texelaars als kazerne bestemd De eerste drie weken stroomde bijkans elke dag de regen. De mannen moesten op een terrein 10 km. buiten Assen tankvallen maken, dagelijks moesten zij 20 km af leggen! In de kampen was geen voldoen de gelegenheid om de kleren te drogen, velen werden zwaar ziek. Het bekende Ardennen-offensief gaf de Duitsers weer moed en meermalen verze kerden zij de Texelaars, dat deze de langste tijd in Assen hadden gezeten en weldra als „vrije Germanen" naar het Gouden Boltje mochten afreizen. Maar relaties in de stad hielden de mannen steeds op de hoogte. Zuster Bos was DE best ingelichte bron We zullen het wel en wee in Assen met uitvoerig beschrijven Wel willen we de vele Assenaren gedenken, die de jongens grote gastvrijheid boden; velen gingen er in pension. Sommigen raakten zo inge burgerd, dat ze zich met Assense schonen engageerden en nadien hebben we meer dan eens kunnen lezen, dat een Texels- Assens paartje de grote stap waagde. In het voorjaar toen de geallieerden in Duitsland doorbraken, kwam ook voor de Texelaars de lang verbeide bevrijding, in twee ploegen konden ze huiswaarts keren. Vele vluchtelingen uit Duitsland (NSB'ers) kwamen in Assen aan, hun moest onderdak worden verschaft, de be schikbare ruimte was beperkt, op Texel viel geen inval meer te duchten en in Drente zou men, nu het gevaar van de an dere kant was gekomen, meer last dan lust van cle eilandbewoners ondervinden 14 Maart arriveerde het eerste „contin gent" op Texel, 28 Maart de overigen. Een 30-tal „gevaarlijke individuen" hield men nog in Assen vast. Enige weken later kwamen ook deze veilig en wel thuis. PROMOTIE. Op het proefschrift „Geology and Pale ontology of East Camaguey and West Oriente, Cuba promoveerde op de 28ste Nov. aan de Universiteit te Utrecht onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. J. Her mes, tot doctor in de wis- en natuur kunde. BEDE AAN T.E.S.O.-BESTUUR Onze abonné C. Barhorst, Postweg C 16 Eierland, stuurt ons de volgende poëti sche ontboezeming, welke wij, met het oog op de a.s. komst van den goeden Sint, gaarne een plaatsje in ons blad geven Het dichtwerk i$ opgedragen aan het T E.S.O.-bestuur. Komt T.E.S.O.-vrienden, het wordt tijd, Dat men de burgers met wat verblijdt. De maatschappij rendeerde qoed, Komt, T.E.S.O.-mannen, besluit met spoed. De grote oorlog is voorbij, Laat 't uit zijn met de kilterij; De boot is nu eenmaal ieders belang, Helpt gij ons Texel weer op gang. Arbeid en steenkool zijn wel duur, Maar maak het de burgers daarom niet zuur; Gij kunt nog wel een stootje verdragen Dus niet den kleinen man meer plagen. Verlaag de bootkosten met spoed En Texel's burgers zijn weer zoet. Voor eventuele reacties bevelen wij gaarne de dichtvorm aan, indien mogelijk het sonnet. Vandaag brengt Sinterklaas, begeleid door Zwarte Piet een bezoek aan de schooljeugd. De kleuters .van de Nutsbe-" waarschool vieren het feest 's morgens in Pen's zaal, aanvang half tien. Om 1 uur brengt Sinterklaas wederom een bezoek aan deze zaal, waar dan de kinderen van de O.L. school bijeenkomen. Om 2 uur gaat de Sint naar de R K school, waarna hij zich om 3 uur naar de R.K. bewaar school in de Molenstraat zal begeven. Om 2 uur begint het St. Nicolaasfeest op de Chr. School Zoete kinderen: veel plezier: stoute kin deren: sterkte toegewenst! HET LOODSWEZEN. Zaterdagvond hield de heer Wiersma oud-directeur van het loodswezen, een causerie over het loodswezen Na opening door den heer J. Lap was het woord aan den heer Wiersma, die eerst iets vertelde over Den Hoorn in de tijd, dat het een grote plaats in het loodswezen innam. De namen Lap, Duinker, Boon e.a waren in de tijd van de Oost-Indische Compagnie bekende loodsnamen Langzamerhand ging men van zeilvaartuigen over op stoomschepen, maar bij het loodswezen hield men de zeilschepen in ere, omdat de toekomstige loodsen op deze schepen een degelijke opleiding kregen. Overstappend op de huidige toeestand zeiae sprdat de situatie bij het loodswe zen in Vlissingen thans ongunstig is door een scherpe concurrentiestrijd met de Belgen. In afwachting van een eventueel tractaal met België nam het Rijk hier zijn personeel niet in vaste dienst, wat aanlei ding tot ontevredenheid heeft gegeven Spr besloot met de wens, dat het loods wezen een goede tijd tegemoet zou mogen gaan. Op deze avond bleek hoe weinig de jeugd zich interesseert voor een onder werp. dat „boven dansen en feesten" uit gaat Achter in de zaal toch was het steeds een geroezemoes. Hopelijk zullen de jongelui zich een volgende keer beter gedragen. INBREKER GEGREPEN. Op bevel van den officier van Justitie is dezer dagen door de marechaussee een jongeman gearresteerd, die nog een half jaar gevangenisstraf te goed had. Tijdens het verhoor bleek, dat hij vorige maand in de Westermient had ingebroken en f35 had ontvreemd. Een goede vangst DERTIG POLDERS. Bij enkele candidaatstelling werd de heer C P Eelman herkozen als hoofdin geland van de Dertig Polders, in plaats van den heer S. J. Dijksen werd de heer P. M. Mantje tot hoofdingeland benoemd UITVOERINGEN VIOS. Ter gelegenheid van het 15-j bestaan geeft fanfarecorps VIOS, directeur Cor Bremer, op 15 Dec. een uitvoering te Oosterend en op 22 Dec. te Den Bur? In de nacht van Zaterdag op Zondag is de Deense driemaster „Mercuur II" in het Eierlandse Gat aan de grond gelopen. Het schip, dat 43 jaar geleden werd gebouwd, was vorige week uit Port Talbot, Enge land, vertrokken met bestemming Kopen hagen Zes jaar geleden was het vaartuig de Noordzee overgestoken, de kapitein hoopte met enkele weken weer bij moe der de vrouw te zijn, maar toen de oorlog in 1939 uitbrak voelde de man er met veel voor om de veilige haven te verlaten Toen de vrede kwam en de duikboten verdwenen waren, werd het schip opge tuigd en de terugtocht aanvaard. Maar al viel er van de Duitsers geen vijandelij ke actie te duchten, er lagen nog andere vijanden op de loer: De beruchte Eier landse gronden. Er hing een zware mist, de vuurtoren is op non-actief en daar had je de poppen aan het dansen. Voor iemand er erg in had, zat het bootje mid den in het Eierlandse Gat op een bank. Het schip maakte weliswaar wat water, doch dank zij de kalme zee was er geen aanleiding tot grote ongerustheid en men wachtte dan ook rustig de nieuwe dag af. 's Morgens om acht uur zagen de Cocksdorpers het schip in het Eierlandse Gat zitten. Dadelijk werden, zoals dat overal wel langs de kust zal gaan. de kop pen bij elkaar gestoken, de motor van een botter (Gebr Boon) werd aangeslagen en met een equipage van 11 man vertrok men naar de plaats van de stranding. Ook de reddingboot voer uil Het schip had nog steeds betrekkelijk weinig water in en daardoor kreeg men volop gelegenheid om allerlei goederen, eigendommen van de opvarenden, etc. in de botter over te laden en naar de wal te brengen. Eerst in de loop van de middag verlieten de opvarenden hun schip om voorlopig hun intrek te nemen in Hotel De Hoop De volgende dag zat de boot nog hoog en grotendeels op de bank en de bemanning ging wederom aan boord. Maandag waren ze eveneens de hele dag op het schip bezig. Maandagmorgen kwam een sleepboot van de Rederij Doeksen van Terschelling langs zij. Het schip zit ech- .ter zo vast als een rots en zij, die het we ten kunnen, geven den kapitein niet veel kans op succes bij een eventuele poging om te ontkomen. Het schip verloren. Gistermorgen vernamen we, dat het schip als verloren moet worden be schouwd. Bij hoog water spoelt de zee over het dek. Bij de stranding is de kiel waarschijnlijk losgeslagen Het bootje had voör tien schepen tuigage aan boord, be staande uit touwwerk, zeil, verf, enz. Al deze goederen zijn geborgen. Twee geslaagde uitvoeringen. Voor een talrijk publiek heeft Texels Fanfarecorps op Vrijdag 30 Nov. en Za terdag 1 Dec. in Pen's Schouwburgzaal een uitvoering gegeven. Met genoegen hebben we geluisterd naar de pittige fan faremuziek, ontlokt aan de oude koperen instrumenten. Muziek in een gezuiverde sfeer, zonder cultuurkamer, zónder cen suur, zónder „eins, zwei, drie, vier!!' De heer Jac Schrama, voorz., zeide in zijn openingswoord: Het is ons een groot genoegen, dat wij de traditie kunnen voortzetten na een wat al te lange rust periode Het doet ons goed, dat wij ook bestuur en leden van andere muziek verenigingen mogen begroeten. Ook zij zijn weer opgedoken en hebben de hand aan de ploeg geslagen om de oude plaats in het dorpsleven weer in te nemen. In de afgelopen jaren werd veel van wat 1 goed en mooi was, vernietigd; verwoest, wat moeizaam was opgebouwd. Spr. her- innert aan de methoden van de Nieuw- Europa-dromers: Het corps moest zich bij de cultuurkamer aansluiten, maar het weigerde, jonge leden werden naar Duits- 1 land gedeporteerd, andere moesten onder duiken. Twee leden werden door het oor logsgeweld weggerukt Spr huldigt de nagedachtenis van Jb. Koorn, die dooi de Duitsers tijdens zijn werk voor de verzetsbeweging werd gefusilleerd; Wieb Ruyter werd door het Duitse bombarde- ment op 6 April gedood. Toen de vrede een feit was, zo ver volgde spr hadden wij de bevrijders met fanfareklanken willen begroeten. De oude garde moest gerequireerd worden en toen de eerste geallieerde soldaten Den Burg bereikten (de helft bestond uit Siem de Waal), weerklonk na jaren het Wilhelmus weer van de toren Inmiddels is hel aan- tal leden belangrijk toegenomen, maar de meeste leden hadden in vijf jaar geen in- j stiument aan de mond gehad; daardoor hebben wij het peil van vroeger, toen wij i in de afd. Uitmuntendheid speelden, nog niet kunnen bereiken. Maar, het corps zal opnieuw worden opgebouwd, animo en enthousiasme zijn groot. Ook mogen wij ons verheugen in de bijval van de he le burgerij: dank zij haar medewerking is 4 er alle kans op slagen! Ik hoop, aldus be sloot spr., dat u genoegen zult willen ne men met wat u deze avond wordt ge boden. Ik hoop ook, dat wij volgend jaar 'i iets beters kunnen presteren We weten, dat de bescheidenheid den mens siert. „Weiter kommt man ohne ihr" zeggen de moffen en gaarne maak ten ze van deze philosophie gebruik Maar iedereen, die de avonden van ons fanfarecorps heeft bijgewoond, zal onze mening delen, dat de voorzitter wel zeer bescheiden is geweest en dat er geen aanleiding was om de clementie van het publiek in te roepen, want het corps heeft een uitstekende indruk gemaakt. We we ten wel, dat „de jongens" nog heel wat mijlpalen moeten passeren, voordat zij weer de vroegere plaats hebben bezet, maar, als ze zo doorgaan, komen ze er ontegenzeggelijk! Na een half jaar ern- slige studie hebben zij voor een program ma weten te zorgen, dat zeer gewaar- deerd werd. We denken daarbij vooral aan de marsen, die stuk voor stuk op lofwaardige wijze ten gehore werden ge bracht Een van de beste nummers was de Feest Ouverture van Rugers. Hek-pro- r gramma bestond uit oude en nieuwe nummers. Nr. 10. de Eerste Strauss-wal- sen, viel ook zeer in de smaak. Prachtig klonk ook het Ave Maria, waarbij het vo- 'f cale gedeelte door den heer H. Zijm werd vertolkt, terwijl hij door bariton, tuba, piston en bugel werd begeleid. Aan het slot van 't muzikale programma oogstten de muzikanten een spontaan applaus De directeur, de heer Vonk, werd op de 2de avond met bloemen gehuldigd. Na de pauze werd opgevoerd een klucht in één bedrijf, waaraan medewerkten de dames Mevr. v.d. Meulen-Flens, Tr.Koorn en Dora Schrama en de heren Nic. de Jong, S Zijm en P. Koorn. Er ontstonden zeer komische situaties, die geducht op de lachspieren van de toeschouwers werkten. Het gezelschap werd met een hartelijk V. applaus beloond Beide avonden werden met een gezellig bal besloten. ARBEIDSVERGUNNINGEN VOOR VREEMDELINGEN. Het Ge westelijk Arbeidsbureau te Alk- to rnaar deelt mede, dat de aanvragen om toestemming tot het in dienst nemen van vreemdelingen voortaan kunnen worden ingediend bij het Arbeidsbureau, waaron der de gemeente ressorteert, waarin het bedrijf is gevestigd. De aanvraagformu- lieren zijn eveneens op de Arbeidsbu- reau's verkrijgbaar. DIAKENVERKIEZING DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Tol diaken der Doopsgez. Gemeente, Burg, Waal en Oosterend werd vopr De Waal gekozen de heer A. Daalder Rzn. Voor Den Burg vindt a.s. Zondag her-'H stemming plaats tussen Jn. Vonk en Th. Tiessen. en voor Oosterend tussen W. Kikkert Jbzn. en Jb Visman. DE KERK ROEPT. Zondag 9 Dec. a.s. worden in alle Her-;)' vormde Gemeenten op Texel samenkom- sten gehouden voor iedereen. Deze sa menkomsten zijn vooral bestemd voor 1 hen, die niet tot de geregelde bezoekers van de godsdienstoefeningen behoren. UIT HET HANDELSREGISTER. ,Het Warenhuis", De Koog, Texel, Dopsstraat 34. Beh.: C. M. Bakker, te'-fj Texel. Dros' Magazijn, Den Burg, Texel, Ste nenplaats 6. Beh.: A. Bakker, Texel.

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1