e heer D. Hin Wethouder Hoe de buitendorpen de vijfde December vierden ZES JAAR GEVANGENISSTRAF in in in cozen met steun der S. D. A. P. BRUIN OVER DE RECHT- ,lk»fTTING TE AMSTERDAM \ïf Gelukwens KERKRESTAURATIE RUIM 75 RATTEN Oorlogsschade aan cultuurgronden Noodlottig ongeval Ouwe Sunderklaas k'SDACi 12 DECEMBER 1945 59e JAARGANG. No. 5971. [JSX Mil en 1 gel. en isser u. n jo in C nes 3ER en EN. E COURANT IKI clei pie de opening der spoedeisende raads- dering van Maandag 10 Dec., deelt meester Maandag mede, dat de heer es ontslag heeft genomen als w^t- in verband met het feit. dat hij long-operatie moet ondergaan. De meester spreekt de hoop uit, dat de Hermes spoedig zijn gezondheid mo- rk rij gen. jrdat tot stemming wordt overgc- legt de heer Jac. Bruin de volgende aring af: Bij de vorige wethouders- ezing kwamen er stemmen van die betreurden, dat hun geen zetel oegewezen. Hierover heeft de linker- gedacht; men vond den heer Hennes r de geschiktste figuur en wij wen- cm een spoedige beterschap. Thans en wij ons weer afgevraagd, wat ons ien stond en we hebben besloten, dat iciaal-democratcn een katholiek zul- temmen,den heer Hin. Wij hopen, dat eer Ilin in het belang van de ge- ite werkzaam zal zijn en dat hij zal wat wij van hem verwachten, heer Leber zegt, dat de woorden den heer Bruin hem genoegen doen. preekt er zijn vreugde over uit, dat D.A.P. dit offer, want als zodanig ïouwt spreker het, wil brengen en katholiek in de plaats van den heer nes wil benoemen. Hiervoor dankt hij ac.-democraten; hjj zal zijn stem uit- gen op den heer Hin. - erna wordt tot stemming overgegaan, ebracht worden elf stemmen, waar- 7 op den heer Hin, 1 op den heer G. eer, 1 op den heer Leber en 2 blanco. iéer Hm is derhalve gekozen en dc emeestev wenst hem geluk Hierna nt de gekozene plaats op de wethou- zetel Vakonderwijs, wl )or de afd Texel van de vereniging jevordering van het vakonderwijs in -Friesland is gedurende 2 winters )en Burg een cursus voor ambachts- n gehouden; elke cursus is door plm •erlingen bezocht. Van de zijde van nghebbenden is er bij het bestuur op edrongen, ook dit seizoen een cursus rganisefén Er kan op 35 4"ot 40 deel- ers worden gerekend. De cursus zou lijk Jan. kunnen aanvangen maar Ier subsidie van Rijk en Gemeente 0 en 30 pet. in de nettokosten) zal niet gefinancierd kunnen worden gemeentelijk aandeel zal naai de me- van het afdelingsbestuur ongeveer per jaar bedragen. 11e raadsleden achten voortzetting dit onderwijs voor de gemeente Texel groot belang. Wethouder Dros merkt dat deze cursus een goed middel is om rbeiders te scholen hetgeen wij m tijd van wederopbouw moeten bc- eren. De burgemeester wijst op dc [oleerde ligging van Texel en hoopt, de lessen weer spoedig hervat kunnen den. Ilierop besluit de raad te ver en, dat hij de oprichting en instand- |ding van een avondmjverheidsschool ambachtslieden in deze gemeente, aande van de vereniging ter bevorde- van het vakonderwijs in West-Fries- 1 nodig oordeelt. Rondvraag. Wethouder Dros zegt, dat het feit, dat :el niet wordt gerekend tot de getrof- 0 gebieden, een geweldige rem is voor toewijzing van materialen voor de wc- opbouw. Hij verzoekt alles te doen om bf :el onder de getroffen gebieden te doen gschikken Firma s deelden hem me- dat zij van hun leveranciers wél ma- alen konden ontvangen, als Texel tot getroffen gebied werd verklaard. Dc gemeester zegt nader onderzoek toe. heer Bruin betreurt het. dat de bouw leiders in de zesde klasse zijn opgeno- n Hij acht het noodzakelijk, dat zij de derde klasse komen. Wethouder )s merkt op. dat wij de noodtoestand 1 kunnen verzachten, maar dat wij een ander toch ook moeten kunnen beta- )e heer Leber vraagt of het materiaal bij het slopen van bunkers e.d. langs kusten vrij komt, zoals puin, met door gemeente kan worden gekocht voor het beteren der wegen. De burgemeester 't, dat de Prov. Waterstaat de oprui- h rigswerkzaamheden uitvoert mede met Qcg op het herstel en behoud van het n uurschoon. Hel materiaal wordt over- ragen aan het Rijk. Hij neemt dan. P. W zijn bemiddeling zal willen ver en bij event, aankoop van puin. Het trouwens niet lonend, dat het naar el- :s wordt vervoerd. - De heer Westdorp In de eerste raads- ting is er opgemerkt, dat er weinig ge- fineerden ter beschikking staan om wegen etc. te verbeteren en de vuil- •belten op te ruimen. Het werk bij de eren is practisch aan kant, er zijn een line 600 personen disponibel, maar ik loof, dat de gemeente er voor het her- '1 van de wegen niet meer aangevr. eft dan vorige maanden Volgens den r Tiessen zou het te veel kosten voor gemeente met zich meebrengen. De irgemeester antwoordt, dat het materi- 1 voor de wegen in Avenhorn werd ge- epareerd en dat de gemeente daardoor ;t een minimum aan mensen kan vol- >an. Hij zegt toe, bij den heer Tiessen, Directeur Gemeentewerk-en. te informe ren. Weth. Dros zegt, dat hij bij den heer Tiessen er op heeft aangedrongen om, nu de kans wordt geboden, van de beschik bare werkkrachten gebruik te maken Verhoging van het loon, dat volgens den heer Tiessen een bezwaar was, acht de heer Dros geen belemmering; het werd van 48 op 60 ct. per uur gebracht Er wordt goed gewerkt. De heer Westdorp meent, dat het een kwestie tussen het kamp en den heer Ties sen is. De hele gemeenschap is er mee ge baat als de werkzaamheden zo spoedig mogelijk hun beslag krijgen. Spr denkt vooral aan de Hoornder weg. De heer Bcumkes zegt, dat er al grove brik op is gestrooid, maar het is nog niet ingewalst, waardoor de toestand nog verslecht is. De burgemeester: De wals zal wel ko men. De heer Westdorp zegt, dat hij uitgeno digd is, zitting te nemen in een op le richten woningcommissie. Spr. vraagt zich af. welke bevoegdheden deze com missie heeft en wanneer zij optreedt. De burgemeester stelt voor deze zaak na de openbare vergadering te behandelen. De heer Jac. Bruin, sprekende over de overbruggingsregeling voor de arbeiders, merkt op, dat de arbeiders bij vorst en sneeuw werkloos kunnen worden. Hij be pleit vaststelling van een steunregeling, volgens welke de mensen bij winterweer geholpen kunnen worden. In de ..Texelse Courant'' werd geschreven, dat de Mid denstanders graag zien, dat er a contant wordt betaald, maar dan moeten de ar- beiders daartoe ook altijd in staat ge steld worden. Burgemeester zegt, dat op Texc, een vorstverletregcling bestaat Dhr. Bruin: Wij moeten een dergelijke regeling over de organisaties laten lopen De arbeiders kloppen bever bij hun orga nisaties aan dan bij de Overheid. Een pleidooi. De heer Jac. Bruin, sprekende over dc rechtzitting in Amsterdam, waarbij tegen twee Texelaars, beschuldigd van het ver paden van een Rus, zes jaar gevangenis straf werd geeist, verklaart, dat dit pro ces hem dag en nacht bezig houdt Zij hebben misschien straf verdiend. Ik las in een krant, dat ze de doodstraf moesten hebben, maar ik kan dat niet inzien. Zou het gemeentebestuur er niet bij het Bijz Gerechtshof op aan kunnen dringen, dc straf te verlichten? De burgemeester zegt, dat het gemeen tebestuur zich dan gsat begeven op het gebied van den rechter. De gemeente kan er niets aan doen. De heer Hin heeft de indruk, dat de straf lager zal worden De burgemeester zegt, dat een event. actie van de ingezetenen zelf moet uitgaan. De heer G Bakker wijst er op, dat men zich als oorlogsgetroffene in verbinding moet stellen met de Stichting Centrale voorzieningen te R'dam. Deze stichting regelt de? toewijzingen. De heer Leber zegt, dat door Volksherstel geen succes werd geboekt bij zijn poging Texel tot getroffen gebied te verklaren De heer A. Backen-; Men neemt aan, dat 1 Jan dc getroffen gebieden geholpen zijn en dan komen de niet getroffen gebieden aan de beurt De burgemeester zal bij de betrokken instanties poolshoogte nemen. Door verschillende raadsleden wordt geklaagd over het loslopen van honden. Weth D^os zegt, dat de Landbouworgani saties een brief hebben gericht tot de po litie, maar tot dusver is cr van strenger toezicht geen sprake Onze nieuwe wethouder, de heer D. Hin, die in zijn 46ste levensjaar is, heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt op het qehied van landbouw en veeteelt. Hij heeft de naam, een vooruitstrevend man te zijn en Texel maq derhalve van hem verwachten, dat hij de vele en moeilijke problemen, welke zich thans voordoen, met voortvarendheid zal aanvatten. De Texelse Courant wenst den nieuwen functionaris van harte geluk met zijn be noeming en zij vertrouwt, dat zijn beleid ons geteisterde eiland ten zegen moge strekken. Een klacht van den heer Beumkes over de onhoudbare toestand waarin 't school plein te Den Hoorn zich bevindt, zal ern stig worden onderzocht. Uitvoerig wordt gesproken over het feit, dat de landarbeiders bij het distri bueren van kleding, schoeisel en banden cp dc zevende plaats worden gesteld De wederopbouw en de vaklieden komen blijkbaar veel eerder in aanmerking. De heer Hin vraagt of het niet mogelijk is om het contingent banden voor Texel waar de fiets zulk een belangrijk ver keersmiddel is, te verhogen. De burge meester zegt, dat hij aan het Ministerie van Hancïël en Nijverheid heeft gevraagd om voor Texel als getroffen gebied de toewijzing banden te verhogen, maar hij heeft niet veel hoop op succes. Er wordt beweerd, dal zij, die vroeger voor de weermacht werkten, wel banden hebben gekregen, zo ook leden van het gemeente- en distnbuliepersoncel De heer Vlaming zegt schertsend, dat er ze ker ook nog een bandencommissie be noemd moet borden De heer Westdorp deelt mede, dat hij van het bureau oogst- voorziening 50 overalls ontvangen heeft en 50 paar werkschoenen. De overalls kos ten f 18 prima kwaliteit de schoe nen f 6,10. Ze zijn bestemd voor land arbeiders. De heer A. Backer merkt in verband met de brandstofschaarste op, dat Texel een winderige plek is en dat er jaren zijn geweest, dat de Texelaars enige mudden extra werd toegewezen. Uit de Dennen kan ook geen hout worden gehaald. De burgemeester zegt, dat wij al harde turf hebben gekregen; in Haarlem bv. had men nog geen turf De heer Leber voegt hier aan toe, dat voor deze turf een eenheid brandstof zal worden afgetrokken De burgemeester verklaart, te hebben ver nomen. dat verder uitdunnen van de den nenbossen bosbouwkundig, met verant woord is. Weth. Dros zegt, dat er ten be hoeve van de o.l. scholen op Texel reeds hout in de Dennen gereed ligt en dat dit deze week reeds kan worden betrokken. De burgemeester deelt mede, dat dit de laatste vergadering is geweest, die hij als hoofd van de gemeente Texel heeft geleid. Spr. verwacht, dat zijn opvolger binnen enkele dagen zal worden be noemd Hij dankt voor de samenwerking en de prettige discussies. De heer Leber wenst den burgemeester alle goeds toe in zijn nieuwe werkkring. Hierop gaat de raad in geheime zit- ting. TEXELSE MARKT. Den Burg, 10 Dec. 1945. Aangevoerd; 16 koeien, 3 graskalveren. 5 n. kalveren, 14 varkens, (levering). 4 koeien f 350-500. 140 kippen f 67,50. DISTRIBUTIE. Bon V 03 is aangewezen voor het kopen van 2 spekbokkingen Ook zij, die bon V 01 nog in hun. bezit hebben, kunnen hier 2 spekbokkingen per bon op betrekken. (Publ. no. 349). INGEZONDEN. Het deed mij genoegen, dat de Tex. Crt. van 8 Dec. enkele kolommen heeft ge wijd aan de zitting van 't Bijz. Gerechts hof, dat de zaak tegen de twee Texe laars behandelt, die de verblijfplaats van een Rus aangewezen hebben. Ik dank de redactie, dat zij mij ook enige ruimte wil afslaan. De zware eis van den Proc.Fiscaal zal slechts weinig Texelaars voldoening hebben gegeven. Integendeel: wie zijn oor te luisteren legt, heeft kunnen opmer ken, dat velen die eis te zwaar vinden. Ziet de Proc.-Fiscaal deze zaak niet te theoretisch? Kan iemand, die de Texelse gebeurtenissen niet persoonlijk heeft meegemaakt, door een zuiver oordeel over vellen? Het maq in 't algemeen waar zijn, dat een jurist zich niet mag laten leiden door de gevoelens van het volk (immers er zou van een objectieve rechtspraak niets terecht komen) er zijn echter ge vallen, waarin de vakman er goed aan doet zich wel te verdiepen in de rechts- gevoelens van het volk. Met een derge lijk geval hebben we hier te maken. Daarom is het mij een behoefte op en kele dingen te wijzen, die de Proc.-Fis caal blijkbaar niet weet, en waarmee hij althans geen rekening heeft gehouden Gedwongen mij te beperken, noem ik slechts 2 punten: lo. Texel leefde sedert 6 April onder omstandigheden, waar niet-Texelaars zich moeilijk een voorstellinq van kun nen maken. In menig gezin heerst nog rouw over de Duitse terreur. Want dood en vernieling waarden over dit eiland rond. Nu zijn er altijd mensen, die geen angst zeggen te hebben, maar wie zich niet aan flauwe qrootsprekerij te buiten wil qaan, zal eerlijk bekennen, dat die dagen angstig waren. 2o. Mijn tweede opmerking betreft de Russen. Met nadruk moet worden ge zegd, dat er over de moed der Russen steeds met eerbied gesproken wordt, en dat er over hun lot medelijden was. Texelaars hebben hun in vele gevallen voedsel en onderdok verschaft. Maar men leqqe daar niet eenzijdig alle nadruk op. Vele Texelaars beschou wen het optreden der Russen als een ramp, die zijn weerga in de geschiedenis van Texel niet vindt. En wat principi eel belangrijker is de meesten onzer beschouwden heri niet als bondgenoten. Het is na de roes van de eerste uren op pijnlijke wijze duidelijk qeworden, dat zij op geen enkele wijze met het gealli eerde oppercommando in verbindinq stonden. Texelse burqers zijn deels door misleiding, deels door dwang in de op stand betrokken geraakt. Omdat de op stand der Russen hun eigen lijfsbehoud ten doel had, was hun strijd niet onze strijd. Na de capitulatie klaagde een Russische oft icier erover, dat de Texe laars qeen bloemen op de qraven der ge sneuvelde Russen hadden gelegd en dat. terwijl het communisme toch zo mooi is! Het is echter eenvoudig dwaasheid te menen, dat de muiters (die voor 6 April aan Duitse razzia's meededen, en juich ten, wanneer een Amerikaans toestel naar beneden werd geschoten), door hun opstand automatisch „geallieerde strijders" werden. Toen zij Texel verlie ten, werden zij door de Canadezen ont wapend Wie met mij van mening is, dat ook de mening, zoals die hierboven-uiteen gezet is, m de rechtzaal moet doordrin gen, wordt verzocht zijn adhaesie te be tuigen. Men kan dit doen óf door mij een briefje te zenden, óf door te tekenen op een der lijsten, die in de veschillende dorpen zullen circuleren. Moge zo, door veler hulp, een zware straf worden af gewend. TH. VAN DER VEER. Den Burg, Emmalaan 92. De Koog. Om half 3 ging de jeugd met chocola koppen gewapend, in optocht naar de ver sierde zaal van De Toekomst. In afwach ting van de komst van Sint Nicolaas wer den door den heer Donia, onderwijzer aan de o.l. school, enige natuurfilmpjes ver toond, die opgenomen waren door wijlen den heer Jan Luberti. Wat had de jeugd een plezier, vooral toen de lievelingseend „Frideldie" uit het kopje van zijn baas mocht meedrinken. Toen de Sint en zijn knecht binnenstapte,'steeg de vreugde ten top Uit tientallen kelen daverde het „Wees welkom vandaag in ons midden". De heer Zuidema sprak een welkomst woord, waarop de Sint zich met de kinde ren onderhield. Piet, die een vrolijke bui had, ging met allerlei lekkers rond. En wat was de chocolade lekker! De leerlin gen van de le en 2e klas mochten een voor een op het podium bij de Sint komen, die allen met een geschenk verraste. Bij zijn afscheid werd de Heilige door de op gewonden jeugd wederom toegezongen Het was een fijne dag! De Waal. Donderdagmiddag bracht de Sint met Zwarte Piet een bezoek aan de o.l. school alhier Dc jeugd zong toepasselijke lied jes, Japie Kreeft zong een alleraardigst liedje alleen, hij was nog niet eens op school. Aan het slot kregen ze allemaal een cadeautje, o.a. een boek van NVH H ARK De belangstelling was groot. 's Avonds hebben we, zoals gewoonlijk, geen gemaskerden gezien Den Hoorn. Dc Hoornder jeugd werd ook dit jaar met door den goeden Sint vergeten Op 5 Dec 's morgens 10 uur arriveerde hij aan de o.l school De jeugd zong voor den Sint een vrolijk welkomstliedje, waarna meester Alderlieste hem hartelijk welkom heette. Sint vertelde van zijn moeilijke reis en van zijn dommen Pieterbaas Een paar kleintjes kregen een pluimpje. Maar o wat waren er een angstige gezichtjes, toen een heel stoute jongen bijna in de zak ging Gelukkig vergaf de Sint hem. Bij de tractatie werden de juffrouw en de meesters met vergeten, Toen de Sint ver trok, liet hij blijde kindergezichtjes met stralende oogjes achter Voor de groten komt nu nog de „Ouwe Sunderklaas". We geloven, dat Den Hoorn weer „ouderwets" voor de dag zal komen Een ding hopen we, dat we geen tweede keer 10 Mei 1940 beleven. Er zijn honderd en een andere verkleedpartijen te beden ken Zou er tijdens het bal in Loodsmans welvaren geen jury kunnen wbrden be noemd, om de mooiste en origineelste costuums uit te zoeken Wie neemt het initiatief? Oudeschild. Geen enkele gemaskerde heeft zich 5 Dec. op straat vertoond. Allen bleken de voorkeur te geven aan 'n gezellig samen zijn in huiselijke kring. Vooral voor de genen, die vorig jaar op Sint Nicolaasdaf waren weggehaald, was hel een dubbel feest. Ook op school is 5 Dec. feest gevierd in de o.l. school, waar St. Nicolaas en Zwarte Piet op bezoek waren. Eerst werd een te kenfilm vertoond van Micky Mouse, daar na een getiteld „Van rubberboom tot autoband" en tot slot een „Reis naar Eu ropa" Cadeautjes kon de Sint nog niet kopen, doch de kinderen werden ruim onthaald op snoep, wat de stemming zeer verhoogde. 6 Dec kwam de Sint op de kleuter school, wat voor de kleinsten geen onver deeld genoegen wasMaar de cadeau tjes maakte alles goed. De kleuters heb ben dc talrijke aanwezigen eeen plezierige middag bezorgd De Cocksdorp. De zaal van Nota zat eivol met kinde- Toen op de 6e April de Hervormde Kerk en de Pastorie zwaar beschadigd werden, had de kerkvoogdij de handen meer dan vol, maar dat men niet bij de pakken heeft neergezeten bleek Zondag morgen, toen Ds. Wesseldijk. tijdens de kerkdienst mededeelde, dat de kerkvoog dij den heer Rooyaards, architect monu mentenzorg, het ontwerpen van restaura tieplannen heeft opgedragen. De kerk zal eerst regendicht worden gemaakt, opdat verder verval wordt voorkomen. Verdei zal het gebouw in zoverre worden her steld, dat er weder godsdienstoefeningen in kunnen worden gehouden. De uiteinde lijke restauratie zal enige jaren duren. Het herstel der pastorie zal met spoed plaats hebben. Bonnen voor het benodig de materiaal zijn reeds ontvangen. NEDERLAND HELPT INDONESIË. Vele landgenoten, ook Texelaars, heb ben meer dan drie jaar de grootste ont beringen geleden, zij verkeren in grote nood. Zij moeten worden geholpen. Het comité Nederland helpt Indië doet een beroep op alle Nederlanders om deze actie financieel te steunen. Er is minstens tien millioen gld. nodig. Het Rode Kruis heeft in voorbereiding de uitzending van 160 medisch-sociale eenheden, waarvan er deze maand 20 met 20 specialisten naar Indië vertrekken Daarbij de verzorging van repatriëring van landgenoten, krijgsgevangenen, ci viel geïnterneerden de verzorging van zieken en invaliden, hun huisvesting en de inrichting van herstellingsoorden Daarvoor is veel geld nodig. Nederlanders kent uw plicht! ren en ouders, toen Sint en Zwarte Piet te De Cocksdorp verschenen. Er werd ge zongen, Sinterklaas vertelde en sprak een aantal leerligen toe; Zwarte Piet tracteer- de enkele malen en verder werd de mid dag gevuld met een programma, dat ge heel door de kinderen werd verzorgd. Het feest had een prettig verloop en een ieder ging tevreden naar huis. Oosterend. Vrijdagmiddag brachten Sint-Nicolaas en zijn zwakte knecht een bezoek aan de o 1. school te Oosterend, waar hij door een luid zingend schare verwelkomd werd De Sint sprak er zijn vreugde over uit, dat hij weer zonder vergunning naar Texel mocht en dat er niet meer van die mannen met bespijkerde zolen rondliepen. Alleraardigst was de St -Nicolaascantar te, welke door de kinderen met hun on derwijzer en onderwijzeres werd uitge voerd en waarin ook een Sinterklaas voorkwam Maar na afloop wees de echte Sint er op. dat de Sint uit de cantate maar een „surrogaat-Sint" was, en dat het ge lukkig was, dat deze geen Zwarte Piet meegenomen had. daar het anders beslist een vechtpartij tussen de twee Pieten zou zijn geworden Nadat enige kinderen voor de Sint had den moeten verschijnen, werden de ge schenken uitgereikt, waarmee de kinde ren zichtbaar verrast waren. Op de boerderij Tienhoven van de gebr. Broekman heeft men de vorige week een goede vangst gedaan Het stroo werd ge leverd en omdat men van de aanwezig heid van ratten op de hoogte was, nam men de nodige maatregelen, hetgeen wel zeer toe te juichen is. Alle event, uitgan gen werden „geblokkeerd" en men ver zekerde zich van 2 goede rattenvangers, nl. de foxen van Bakker de zadelmaker Wat deze beestjes gepresteerd hebben is geweldig Niet éen rat ontsnapte en toen de schuur leeg was, had men er ruim 75 opgeruimd De dienst landbouwherstel vraagt opga ve van de schade, ontstaan aan cultuur gronden na 1 Sept 1944 (bouwland, gras land, tuingrond en boomgaard). Onder schade mag hier ook worden verstaan het braak blijven liggen van percelen bouw land indien dit direct of indirect een ge volg is geweest van oorlogshandelingen. Ondergetekende vraagt op korte ter mijn de volgende gegevens. Ligging van de percelen. Sectienum mers vermelden. Totale oppervlakte van het bedrijf, alsmede de oppervlakte van 't beschadigde gedeelte. Grondsoort. Bouw land. weiland of boomgaard7 Zijn de per celen door Bedrijflaboratorium onder zocht7 Oorzaak schade? (Inundatieschacle, mijnenschade, prikkeldraadschade, bom- of granaatschade, bunkerschade). Datum van aanrichting der schade? Is het betreffende perceel gedraineerd of ligt het in de greppels? Afstand drain- reeksen en greppels in meters? Zijn de percelen uw eigendom? Zo niet, wie is dan de" eigenaar (naam en adres)? Ass. Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst C. v. GRONINGEN Een tragisch ongeluk geschiedde, toen een auto van Den Haag op weg naar Leeuwarden, bij Kornwerderzand. in het IJselmeer reed. De chauffeur werd ge wond, overgebracht naar Leeuwarden, de overige inzittenden, twee dames, konden niet meer worden .gered. Een harer over leed tijdens het transport, de andere, me juffrouw Martha Jonker Ad., van Den Burg, is op het ogenblik, waarop wij dit bericht schrijven, nog niet gevonden. Vanavond zal de jury van half acht af zitting houden in Pen's Zaal, waar alle gemaskerden worden verwacht. Behalve de wissclbeker zijn er ook enige geldprij zen beschikbaar gesteld, waarvoor we de gevers hartelijk dank zeggen. We wensen alle Sunderklazen een ge zellige avond! BOEKEN GEVANGENKAMP. Na onze oproep, waarbij gevraagd werd om leesboeken voor de gedetineerden in hel kamp De Vlijt, mochten wij verschil lende waardevolle boeken ontvangen. We danken de zenders daarvoor hartelijk. Toch kunnen we nog meer boeken gebrui ken. Ze kunnen alsnog gezonden worden naar hierna genoemde predikanten. Bij voorbaat onze dank. J. Papineau Salm.. A A. v. d. Leer. Th. v.d. Veer. VOOR IIEN DIE VIELEN. Vanavond zal een collecte worden ge houden ten bate van het monument voor de gevallenen. Zoals bekend, stelde het Oranjecomité reeds een flink bedrag voor dit doel beschikbaar. OUDESCHILD. KERKNIEUWS. In de parochie Oudeschild is als pastoor benoemd de weleerw. Heer J. J. Hoogen- vorst, voorheen kapelaan te Rotterdam, als opvolger van pastoor M. G. van Rijn, die is overgeplaatst naar Bergschehoek.

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1