Lag J Ni P. L. en P. W. I.. N.V.B. erluiisvergunningen ere eisen legen leuwe nonnen Aulol Misdiensten Een jaar geëist tegen Renée Hoogerwerf Jubileum Doopsgezinde Zusterkring bestrijding leverbotzieklo Verzoek aan Nederlands bevolking Iiulonesisc Mi- li |)i l imans voor obleem onder de Ier de loupe kTERDAC» 16 FEBRUARI 1946. 59c JAARGANG. No. 5988. EXELSCHE COURANT ogmaals vestigt de Burgemeester van el er de aandacht op, dat het vcrbo- is zender toestemming te verhuizen >f zich op Texel te vestigen. :hriftelijke aanvragen in te zenden gemeentehuize, Afd. Woningcommis- of aan een der leden der commissie, e commissie stelt het op prijs, als de iftelijke aanvrage vergezeld gaat van schriftelijke toestemming van den naar der woning. Dit voorkomt ver ing in de afdoening der aanvrage, sxel, 13 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, REHORST. ROTKREUPEL. e Burgemeester van Texel maakt be- d, dat op de hierna volgende bedrijven xeupel heerst. J. Keijser, Molenbuurt. C. H Roeper, E ng. Gebr. v Andel, Eendracht. D rhorst Jzn Hoornderweg. idere vorige opgave is hiermede ver en exel. l6 Februari 1946. De Burgemeester voornoemd, Mr G D REHORST. LOSLOPEN VAN HONDEN, e Burgemeester van Texel brengt nog- ls in herinnering, dat het verboden is ad§rs dan in gebouwen of op erven tus- 1 November en 1 Mei buiten de kom- 1 der dorpen honden te laten loslopen, 1 de kommen zonder behoorlijk toe- ze it. p de naleving van dit voorschrift zal iiij r de politie streng woiden gelet, ra ivertreding is strafbaar met hechtenis twee maanden of geldboete van pe 0,terwijl de hond kan worden ver- ok rd verklaard. 1 exel, 15 Februari 1946. De Burgemeester van Texel, Mr. G D. REHORST. E 13 13 539 or de eerste helft van de 3de periode 194G (17 Fcbr. t.m. 2 Maart 1946). lonkaarten KA, KB, KC 603 t.m. U46 Algemeen is 800 gram brood 039 is 200 gram bloem is 400 gram suiker 036 is 250 gram margarine is 100 gram kaas is 100 gram kaas (extra rants.) 3 reserve is 800 gram brood is 1 kg. aardappelen onkaarten LA, LB, LC 002 022, 023 vlees is 100 gram vlees aardappelen is 2 kg aardappelen 17 melk is U/2 liter melk 17, C 07 melk is 3 liter melk ?sl lonkaarten KD. KE 603 -541 is 800 gram brood is 200 gram brood is 500 gram suiker is 250 gram boter is 125 gram margarine is 100 gram kaas is 100 gram kaas (extra rants.) 13, D 14 Reserve is 400 gram brood 13 Reserve is 500 gram rijst of kindermeel •r|lonk;<arten LD, LE 602 522 523 vlees is 100 gram vlees aardappelen is 1 kg. aardappelen 17, E 07 melk is 5 liter melk 'abakskaarten, enz. 3 is 2 rantsoenen rook- of shagtabak (geen cigaretten of sigaren) is 100 gram chocolade of suikerw. is 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten). bonnen voor melk en aardappelen geldig t.m Zaterdag 23 Febr. 1946. foor de week van 24 Februari t.m. 2 art a s zullen no.g bonnen worden aan- 'ezen voor melk aardappelen, jam, 'fie, cacao, tabak, versnaperingen, huis- idzeep en lucifers bovengenoemde bennen kunnen reeds Vrijdag 15 Februari a s. worden ge likt. met uitzondering van de bonnen >r vlees, melk, aardappelen, waarop st met mgang van Maandag 18 Febr g worden afgeleverd. )p bon 033 Algemeen wordt een extra itsoen van 100 gram kaas verstrekt. )p deze bon en op bon 034 Algemeen voor de helft volvette of 40 plus kaas laronder eventueel begrepen buiten- dse kaas) en voor de helft magere 20 plus kaas worden geleverd Inleveringsbonnen winkeliers, ersnaperingen, suiker, bloem, rijst. Ier, margarine, vet, kaas, lucifers, pin- caas, tabak en vleeswaren hoentehandelaren: aardappelen en si- isappelen (bon B-C-D-E- 73). blagers: 013-014-015-513-514-515 vlees 757 vet. Bon 016 moet op afzonderlijk ivangstbewijs worden ingeleverd, tfelkhandelaren. melk en eieren. Sakkers: brood. (Publ. 381 ATTENTIE KLOMPEN Nogmaals, doch nu voor de laatste al, wordt er op gewezen, dat de klom- nmaat, welke op het klompenformulier >et worden aangegeven, de binnenwerk- maat in centimeters moet zijn. Men dient dus de voet te meten en het ntal centimeters op het formulier in uilen. Doet men dit niet en geeft men toude klompcnmaat op, of een ocnenmaat, dan ontvangt men een rkcerde bon, welke niet meer geruild worden en waarop men geen passen- klompen kan krijgen, dv.) De Distributiedienst. ZON, MAAN EN HOOGWATER. De zon komt 16 Febr. op om 7,52; onder 57. Maan: 16 Febr. V.M.; 24 Febr. L.K. °og water ter rede van Texel: 17 Febr. .22 en 11,41; 18 Februari 11,58 en 16; 19 Febr. 12,34 en 0.40;. 20 Febr. 51 en 1.08; 21 Febr. 1.35 en 1.41; 22 Fe- 'uari 1.58 en 2.15; 23 Fcbr. 2,32 en 2,51. (Van onzen specialen verslaggever). Woensdag stond P Lap terecht voor 't Bijzonder Gerechtshof te Den Haag. Ver dachte had in April 1945 te Den Hoorn, toen de Gcorgiërs op Texel in opsfknd waren gekomen tegen de Duitsers, aan Duitse militairen medegedeeld, dat zich in een schuur, die bij P. W. Lap in ge bruik was, een Russische militair be vond. Deze zaak was eerst voor het Bij- zonder Gerechtshof te Amsterdam be handeld. De verdediger, mr. B. C. Endt, betoog de, dat de Georgiërs, die eerst hadden ge vochten aan de zijde van de Duitsers, opportunisten waren, die op het laatste moment hadden ontdekt, dat zij op het verkeerde paard hadden gewed. De B S. hebben hen daarom nooit gesteund en ook de Engelsen beschouwden hen als vijanden. Derhalve concludeerde de ver dediger, dat de Texelse bevolking de vrij lating van den verdachte met sympathie zou begroeten. Het bewijs hiervoor werd geleverd door vele handtekeningen van Texelaars. Verdachte had samen met P. W. Lap besloten, den Rus aan te geven. Zouden de Duitsers den Russischen mili tair hebben ontdekt, dan zouden de ge volgen voor den landbouwer zeer ernstig zijn geweest. De tweede verdediger, mr G. W. J Jonker meende, dat deze zaak niet kon worden gerekend onder „blootstelling aan rechtsvervolging dooi den vijand". Im mers, de Russen heulden aanvankelijk met den vijand. De Procureur-Fiscaal was van mening, dat de Russen wel degelijk vijanden van de Duitsers waren geworden, doch hij gaf toe, dat de Russen weinig principieel waren geweest. Reicening houdend met de leeftijd van verdachte eiste hij een gevangenisstraf van een jaar. Hierna verscheen P. W. Lap in de be klaagdenbank, die voor deze zelfde zaak De autobusdienst tussen Den Hoorn en De Koog wordt Maandag 18 Febr. ge opend De vertrektijden zijn: Van Öen Hoorn 7,15, 15,30 en 18 uur; van De Koog 7.15. 15,30 en 18 uur; van Den Burg naar De Koog en Den Hoorn 6,50, 15,en 17,30 uur. Er wordt niet gereden over De Westen, maar over de Hoornderweg. DROEVIG ONGELUK. OOSTEREND. Een droevig ongeluk ge schiedde Dinsdag, toen de ongeveer vier jarige Marinus Griek bij het spelen in een kolk raakte Het knaapje 'verdronk jammerlijk. eveneens te Amsterdam had terechtge staan. Het Gerechtshof heeft gemeend, aldus de verdediger mr. Endt, dat verdachte, nadat de schuur tevergeefs door een Duit se patrouille was onderzocht, geen reden had, den Rus aan te geven, daar er geen gevaar voor ontdekking meer bestond. Deze Georgiër hield zich echter niet vol doende schuil en al spoedig waren enkele mensen ervan op de hoogte, dat Lap een Rus verborgen had Zodoende was het gevaar voor oiitdekking bijzonder groot. De verdediger vestigde voorts de aan dacht op de leeftijd van verdachte. die bovendien reeds enige maanden was ge ïnterneerd. Gevangenis zou voor dezen man een zeer zware straf zijn. De tweede verdediger wees erop dat verdachte had gehandeld uit angst. Bovendien zou hier niet kunnen worden gesproken van ver raad, daar verdachte den Georgiër had aangeraden, de schuur te verlaten, het geen de man had geweigerd. Rekening houdende met de omstandig heden eiste de procureur-fiscaal 6 maan den gevangenis. Uitspraak over 3 weken. Vereniging tol bestrijding van l.b.c. onder liet rundvee. In de op 7 Febr. gehouden algemene vergadering van ie vereniging, die onder leiding stond van den heer A. J. Keijser, werden de aftredende bestuursleden her benoemd. In plaats van wijlen den heer J. C. Kager werd Jb Roeper Johzn tot secr-penningmeester benoemd.. Door den wnd. secr., den heer E Noor- dijk, werd verslag uitgebracht over de laatste 3 jaren, waarbij bleek, dat het reactie-percentage zeer gering is en de 3 laatste jaren 1,2 pet., 0.5 pet, en 0,3 pet. bedroeg. Open vormen kwamen niet voor. In de meeste gevallen werd de re actie geconstateerd bij ingevoerd vee Het aantal leden bedroeg in 1945 457 Door den heer Noordijk werd meegedeeld, dat de laatste Texelse veehouder, die nog niet was aangesloten, thans ook lid van de vereniging is geworden De rekening sluit met een voordelig saldo van plm. f 900 De contributie wordt weer vastgesteld op f 0,85 per onderzocht dier. Nog wordt besloten, dat bij voor komen van mond- en klauwzeer op ons eiland, hiertegen onmiddellijk door de vereniging maatregelen zullen worden genomen (Van onzen specialen verslaggever). Een ogenschijnlijk dom en bedeesd mannetje keek Woensdagmiddag uit de verdachtenbank met kleine gluip-oogjes naar den president van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam, toen deze hem omtrent zijn personalia ondervroeg. Deze Texelaar, Renée Hoogerwerf genaamd, afkomstig van Aardenburg (Z. VI.), moest terechtstaan, verdacht van verraad. Aan een of meer Duilse militairen zou hij hebben toegegeven, dal J P. Donker, J. Schelfhout en A :1e Jong door hem, ver dachte, in uniform gekleed en gewapend, bij de toenmaals in opstand gekomen Rus sen op Texel zouden zijn gezien. Zoals bekend, hebben de in Duitse krijgsgevangenschap geraakte Russen, die in Duitse dienst waren getreden, een opstand georganiseerd, waaraan ook Nederlandse vrijwilligers medewerkten. Op zekere dag zijn de Duitsers bij Hoo gerwerf op bezoek gekomen en hebben onder bedreiging met allerlei are dingen, Hoogerwerf bewogen, mededelingen te doen over de drie genoemde leden van het ondergrondse verzetswerk. Aanvankelijk voelde verdachte daar niet veel voor, maar door de felle bedreigingen is hij ten slotte toch door de mand gevallen en heeft mededelingen gedaan. Bij het verhoor van getuige R. Schaap kwam aan het licht, dat Hoogerwerf in derdaad een zeer bang mannetje is, die gedurende de bezettingsjaren in angst en Het was in Dec. 1945 een kwart eeuw geleden, dat de Zusterkring to Den Burg werd opgericht. In een feestelijke samen komst, die Vrijdag 8 Febi. j.l. werd ge houden, werd dit jubileum'gevierd op een wijze, die bij alle leden en genodig den als een blijde herinnering zal voort leven. Al heeft de vereniging ook. verlie zen te betreuren (slechts 10 leden ble ken er over te zijn van hen, die de op richting hebben meegemaakt), de Zuster kring heeft zijn bestaansrecht duidelijk bewezen en telt thans ruim 50 leden. De vergadering stond onder leiding van mev. Sj. v. d. Veer-Hovinga, die ver schillende gasten in het bijzonder wel kom heette, de kerkeraad, leden van an dere Zusterkringen Jongerenkring, Zon dagsschool en niet in de laatste plaats de echtgenoten der leden. Het ligt voor de hand, dat op deze avond het verleden weer levend werd ge maakt. Mevr. T. Zuidewind-Keijzer liet allerlei gebeurtenissen uit de afgelopen 25 jaren de revue passeren. Ook oogstte de Rijmkroniek (door den Rijmelaar sa mengesteld), die door mej..E. Langeveld werd voorgedragen veel waardering. Het toneelstukje, dat door drie „zilveren" le den op keurige wijze werd opgevoerd, stond in 't teken der herdenking, en heeft in kort bestek een indruk gegeven van het werk, dat door de Zusterkring is gedaan en in de toekomst verricht zal worden. Enkele malen heeft de heer J. Visser de aanwezigen van zijn orgelspel laten genieten Hij speelde „Fugetla" (van M. J. van den Eisen); Impromptu" (van Joz. Berghout) en ..Festal March" (van E. Parlow). Van de gelegenheid lot het houden van toespraken werd druk gebruik gemaakt. Ds. Th. v.d. Veer opende de rij, ook spre- YVEER SINAASAPPELEN VOOR JEUGDIGE PERSONEN. Het Centr. Distributiekantoor deelt mede, dat personen geboren in 1925 of la4er wederom in aanmerking komen voor 500 gram sinaasappelen. Men moet hiertoe bon B 73, C 73, D 73 of E 73 der bonkaart K 602 uiterlijk Zaterdag 16 Fe bruari a.s. bij een detaillist in groente en- of fruit inleveren. Inlevering bij andere detaillisten is niet toegestaan. De afleve ring der sinaasappelen zal zo spoedig mogelijk gebeuren MAXIMUMPRIJSREGELING HOOI. Het Bedrijfschap Hooi, Stro en Ruw- voeder maakt bekend, dat in verband met de verhoging van de persdraadprijs een nieuwe maximum-prijsregeling geldt voor alle afleveringen van hooi op of na 1 Ja nuari 1946. Voor deze prijsregeling wor den belanghebbenden verwezen naar de publicatie in landbouw- en vakbladen. kend namens de kerkeraad. Mevr. Roe- per-v.d. Oord, mevr. Wuis-Dros; de heer J. Stam, mej A. Kraai boden namens de vereniging, die ze vertegenwoordigden, gelukwensen aan, die vergezeld gingen van aardige geschenken: planten, thee blad en een formidabele taart (van de Zusterkring te De Koog). De presidente deelde bij het beant woorden der toespraken mede, dat ook de kerkeraad een cadeautje had gestuurd in de vorm van een royale gift en verder, dat Ds. de Maar en enkele oud-leden van hun belangstelling blijk hadden gegeven Niet onvermeld mogen blijven de ge zellige pauzes, waarin de Zusterkring zich een gulle gastvrouw betoonde. Jonge da mes maakten zich verdienstelijk bij het ronddienen van thee en versnaperingen Aan het slot werd een verloting gehou den, van plm. 70 orijzen, w.o. zeer be gerenswaardige artikelen, zodat de span ning niet ontbrak Zeer voldaan gingen de aanwezigen huiswaarts De Zusterkring mag op een geslaagde jubileumviering terugzien. Zekere bedrijven hebben last van on gezond land, waarop de schapen ongans worden. De dieren worden ziek, men geeft ze pillerf of dcet ze van de hand, maar het kwaad blijft in de weiden zit ten. Ook de koeien, die op deze weiden lopen, worden besmet, maar zij hebben er weinig hinder van. al wordt de lever er erg ziek van Een weide, waarop deze besmette runderen lopen, blijft voor de schapen gevaarlijk. De bedoeling van deze oproep is te trachten, deze besmette weiden gezond te maken. De veehouders kunnen dit doen door mede te werken aan het onderzoek van de Veeartsenijkundige Dienst, die mevrouw Wibaul in staal stelde, gedu rende enige jaren een diepgaand onder zoek naar de oorzaken en de bestrijding van het ongans worden der schapen te verrichten. Allereerst zal het nodig zijn, nauwkeurig te weten, welke bedrijven en weiden ongezond zijn, ten einde zo spoe dig mogelijk nög in dit jaar met de be handeling te beginnen Hierover zullen u binnenkort enkele vragen worden ge steld. De bedrijven kunnen gewoon door gaan, daar de te nemen maatregelen niet ingrijpend zijn. Hel Bedrijfschap voor Vee en Vlees heeft naast het Departement een flinke subsidie beschikbaar gesteld, zodat aan deze behandeling geen kosten voor de veehouders verbonden zijn. Over dit onderwerp zal op Donderdag 28 Febr. a.s. een 'ezing .worden gehouden door mvv. dr. N. Wibaut-Isebree Moens, om 8 uur in Hotel Texel. beven voor deportatie naar Duitsland leefde. Als geluige Schaap hem niet op tijd naar binnen had gestuurd, zou hij de Duitsers waarschijnlijk nog meer hebben verteld. De vrouw van getuige Schaap was beter afgericht. Zij werd herhaalde lijk door de Duitsers ondervraagd, maar wist nooit iets. Verdachte heeft volgens deze getuige niet de bedoeling gehad, ver raad te plegen. De president: „Verdachte, zegt u eens, waarom u onmiddellijk aan de Duitsers vertelde, wat u wist" Verdachte: „Ik was bang, president, dat zij mij wat zouden doen. Het is niet de eerste keer, dat een revolverloop op mijn borst was gericht". De President- „Ja, maar zo erg was de ze bedreiging toch niet". Verdachte (in snikken): „Ik was bang. president, ik was doodsbang" Geluige Seinstra, opsporingsambte naar van de P O D cUe het vooronder zoek in deze zaak verrichtte: „De drie il legale werkers zijn door de haast misda dige loslippigheid van Hoogerwerf gefu silleerd". Uit het requisitoir van den advocaat fiscaal bleek overduidelijk, dat ook het Openbaar Ministerie, ondanks de ernstige gevolgen van dit verraad, verzachtende omstandigheden aanwezig acht „Wij hebben hier te doen", aldus het Open baar Ministerie, .met een zeer bang ventje, dat niettemin door zijn onverant woordelijk gepraat de dood van drie voortreffelijke Nederlanders op zijn ge weten heeft. Ik acht zelfs een zekere mate van opzet aanwezig aangezien ver dachte, naar mijn mening, geen ogenblik getracht heeft, zijn mond te houden. Toch wil ik rekening houden met de bijzonde re omstandigheden van verdachte en vraag het Hof een correctie van een jaar gevangenisstraf op te willen leggen met ontzegging uit de beide kiesrechten voor het leven" De verdediging zocht haar kracht in het angstcomplex, dat verdachte zich ge vormd zou hebben .„Zeer zeker is geen opzet aanwezig. Verdachte is dooi de mand gevallen als gevolg van de ons allen bekende brute wijze van optreden der Duitse terroristen Ik vraag bij deze een uiterst clemente straf voor mijn cli ent". Aldus besloot de verdediger zijn langdurig pleidooi. Uitspraak over 14 dagen. Vertegenwoordigers van de Ameri kaanse Gravendienst van -het Amerikaan se leger, zoeken ihans in dit gebied naar begraven zowel als onbegraven overblijf selen van gesneuvelde Amerikaanse Mili tairen. Een ieder, die inlichtingen kan ver strekken aangaande overblijfselen van Amerikaanse Militairen, ook indien men niet geheel zeker is omtrent hun Ameri kaanse nationaliteit, gelieve die inlichtin gen te verstrekken aan den Burgemees ter van zijn gemeente. Gevallen waarvan men reeds eerder melding heeft gemaakt, behoeven niet opnieuw opgegeven te worden Binnenkort zal een vertegenwoordiger van de Amerikaanse Gravendienst zich met den Burgemeester van iedere ge meente in verbinding stellen Met name worden inlichtingen verzocht aangaande de volgende punten: a Naam, rang, identificatie-nummer. b. Plaats waar gesneuveld. c. Datum van overlijden d. Plaats waar begraven (indien op be graafplaats, nummer van graf en rij). e De wijze waarop het graf is aange duid. f. Persoonlijke eigendommen, welke op het lijk werden gevonden. g. Naam en adres van personen, die de voorwerpen ondei „f" genoemd, in hun bezit hebben. h. Bijzonderheden aangaande de wijze waarop hij sneuvelde i. Naam en adres van alle personen die daarvan op de hoogte zijn. j. Naam en adres van diegenen, die de opgravingsdienst naar de plaats van het graf kunnen geleiden. Wij vragen dringend uw medewerking, daar het Amerikaanse leger op de hoog te wenst te zijn van alle plaatsen waar Amerikaanse Militairen begraven zijn, teneinde ze over te kunnen brengen naar permanente Amerikaanse begraafplaat sen. ROBERT M. LITTLE JOHN, Major-General U.S.A American Graves Registration Command. HOE VINDT DE ZEEMAN ZIJN WEG? DE WAAL. Voor de tweede maal in dit seizoen heeft de heer Wiersma van Den Hoorn een lezing voor ons gehouden en deze is evenals de eerste keer uitnemend geslaagd. Spr. gaf ons eerst een overzicht over de werelddelen, hun oppervlakte en de we reldzeeën met haar bewoners. Veel wist hij ons daarvan te vertellen Vervolgens nam hij ons mee op een reis naar Ame rika Hij de kapitein wij de passagiers en toen we onzen loods hadden afgezet, volg de al spoedig de sloepenrol. Toen er mist kwam opzetten moest vaart worden ge minderd en soms zelfs gestopt worden, er tussendoor vertelde spr ons van een werkelijke aanvaring, welke hij in Het Kanaal had meegemaakt en waarbij hij 12 man redde. Toen we door Het Kanaal waren en „de gronden" achter ons lieten heel laconiek verleide spr dïkl je bij „de gronden" wel staande kon drinken, want het was er 509 meter diep had den we de oceaan voor ons. Over het wachtdoen en zonschieten gaf spr. een duidelijk overzicht. Toen we de haven van New York naderden, wenkte het Vrijheidsbeeld ons een eerste welkom toe en was onze reis ten einde. Van het stellen van vragen werd graag gebruik gemaakt en zo werd nog even over de z.g wilde vaart gesproken. Met genoegen denken we aan deze avond terug. Zich baserende op uitvoerige beschou wingen, door lichtbeelden geïllustreerd, heeft mr. Etmans, sprekende op uitnodi ging van de N.V.B een warme verdedi ging gegeven van de politiek der Neder landse regering ten aanzien van Indone sië Nadat de voorzitter van dc afd. Texel der N.V.B., dc heer Van Dommelen, den spreker en de vele belangstellenden, die Dinsdag 12 Febr. naai Hotel Texel waren getogen, had welkom geheten, gaf mr. Etmans te kennen, dat zijn doel was het leggen van de basis voor een onafhanke lijke beoordeling van het Indonesische probleem Als inleiding wees hij op de drie elementen, die deze beoordeling be heersen: 1. Het zou onjuist zijn te zeggen, dat een groot Indonesisch volk vecht voor zijn vrijheid; er is n.l. in Indonesië een zo grote verscheidenheid van beschaving religie en cultuur, aat men het grote ge bied, ondanks zijn geografische eenheid, als 'n verzameling van verscheidenheden en tegenstellingen moet beschouwen. Men kan dus net zonder meer zeggen, dat dit gebied zelfbestuur moet worden gegeven. 2. Het is evenzeer onjuist te beweren, dat het Westen het Oosten overheerst. Sinds eeuwen heeft de Westerse bescha ving op het Oosten ingewerkt, van een zuiver Oosters volk is dus geen sprake. 3. Het Indonesische probleem heeft een internationaal karakter. Nederland kan zich niet meer, zoals vroeger, beschouwen als onafhankelijk, het moet opgaan in een groter verband en naarmate 't meer hierin slaagt, kan het beter zijn vrijheid behou den. De oplossing van het Indonesische probleem ligt hierdcor op internationaal terrein en de mogencheden, op wier me dewerking we zijn aangewezen, dienen op hun beurt rekening te houden met de pu blieke opinie van hun land. Na deze inleiding volgde de vertoning van een serie lichtbeelden, waarin vooral de nadruk werd gelegd op de grote con trasten in natuur, cultuur en religie van Indonesië, alsmede op de synthese van Oost en West. Desondanks, aldus betoogde spr., is In donesië een eenheid, niet alleen geogra fisch. doch ook economisch en politiek. Die eenheid vindt zijn oorsprong zowel in het verleden als in de ontwikkeling dei- laatste tientallen jaren. Tegenover de stromingen, die, zoals de communistische, directe erkenning ei sen van de regering-Sjahrir en de repu bliek Indonesia of. zoals de reactionnaire, eerst het gezag willen herstellen, plaat ste mr. Etmans de politiek van minister Logemann, welke erop is gericht, met alle zoeven genoemde factoren rekening te houden en die bovendien beoogt, de Ne derlandse vrouwen en kinderen in de concentratiekampen zoveel mogelijk te redden. Deze politiek is door de omstan digheden voorgeschreven. Na de voorstellen van onze regering aan een beschouwing te hebben onder worpen, eindigde spreker zijn belangwek kend betoog met het uitspreken van de hoop. dat een weg voor beide volken moge worden gevonden om, tot beider welvaart, samen in één verband te leven. Met een woord van dank aan spreker en aanwezigen, sloot de heer Van Dom melen de vergadering Van de gelegen heid, vragen te stellen, werd geen gebruik gemaakt.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1