V erzoe ken Feestavond )e Waddenruilers De Voedselcommissaris sprak voor de gezamenlijke Landbouworganisaties Ontwikkel ingsavond Oud eravonfl Rattenweek uitgesteld Maar DOOD moeten ze 1 V erg. I loofd ingelanden 30 Gein. Folders Leverhotziekte en Mevr. Wiliaul sprak Texels Scliapenstamhoek vergaderde Iiaar bestrijding VSDAG 6 MAART 1946. 59e JAARGANG. No. 5992. EXELSCHE COURANT ra ijf hier tc lande van personen van Duitse nationaliteit. t Hoofd van Plaatselijke Politie te brengt ter kennis van belangheb- Jen. dat thans door den Minister van I tie als uiterste datum, waarop door men van Duitse nationaliteit, als be- in 1 van de Vreemdelingencircu- A, een verzoek om vergunning tot ijk voortgezet verblijf in Nederland worden ingediend, 15 Maart 1946 is ld die vóór of op die datum geen ver- ichrift hebben ingediend, zullen te tijd zonder meer uit Nederland en verwijderd el, 2 Maart 1946. let Hoofd van Plaatselijke Politie voornoemd, REHORST. 3 3 450 129 19 3 3 450 136 23 2 1 295 106 12 3 1 437 159 27 2 1 287 105 19 2 1 232 101 15 2 1 242 115 11 3 0 342 126 13 2 0 284 139 14 J1TREIKING BONKAARTEN en 5e periode alsmede tabaks en versnaperingenkaarten. Oosterend op 7 Maart a.s. in het iuw van Chr. Belangen: 0-10,30 Bosweg, Kerkplein. Nieuw- t. 10,30-11,30 Kerkstr., Hoekstr. 11,30 0 Schoolstr., Weststr. 1,30-2,30 Pe- :r 144 2,30-3,30 Peperstr. 45 en Oosterend op 8 Maart a.s. in het iuw van Chr. Belangen: 11 wijk O nrs O 1O 69. 11-12 wijk s O 70—O 110. 1-2 wijk O nrs O 111 143. 2-3 wijk O nrs O 144 en hoger. De Waal op 9 Maart a.s. in de o. 1. Dl: 10 dorp nrs 152. 10-11 dorp nrs 53 oger. 11-12 bewoners van wijk W. idegebracht moeten worden alle ikaarten en inlegvellen van het ge- gezin. Zelfverzorgers dienen het erzorgersboekje ook mede te nemen, lals de vorige keer kan er een keuze lakt worden tussen tabak, versnape- m of gecombineerd. Mannelijke per il, geboren in 1928 of vroeger kun- kiezen tussen een tabaks-versnape- en of gecombineerde kaart. Vrouwe personen geboren in 1928 of vroeger ïen kiezen tussen ten gecombineerde t of een versnaperingenkaart. De ige leeftijdsgroepen ontvangen een aaperingenkaart. Bepaal uw keuze en maak dit op de uitreiking be- (Publ no. 380). VOOR KINDEREN VAN 1-4 JAAR. lor de kinderen van 1-4 jaar zal deze wederom een bon voor een ei wor- aangewezen BILJART-KAMPIOENSCHAP. L.ASSE, GESPEELD 2 EN 3 MAART. lobeldijk e Graaf - lom m Sambeek fonk ooiberg in tonder Ran 1 recht een feestavond: De Ruiters ien er een groot familiefeest van ge kt. De tractalie op taartjes, broodjes vlees en koffie, werd aan alle aan- Igen meermalen gratis aangeboden - >f het gewaardeerd werd? Niet een- 1 werd bedankt, wanneer de gedien- helpsters of helpers de ronde deden, het zingen van het Standaardlied, alle ruiters(essen) in nette uniformen en kort openingswoord van den heer d. Wal, waarin deze mededeelde, burgemeester Rehorst het ere-voor- rschap was aangeboden, hetwelk de- a enige aarzeling meende te moeten lemen, en nadat mevr. Rehorst bloe waren aangeboden, opende de heer Prins met een leuke mop, waarna begin werd gemaakt met de opvoe- van het blijspel in 3 bedrijven ,,Een lonmoeder uit duizendHoewel een niet gemakkelijk te spelen stuk, het toch zeer goed vertolkt. De da- G Agter-v.d. Lee, G Kikkert-Eel- Nel Bremer en Truus v, Twisk en leren A Geus, M Moojen, P. Koorn List, gaven allen goed spel te zien. lanmerking genomen, dat de meesten het eerst op de ..planken" stonden, ien de spelenden zeer tevreden zijn. applaus was wel verdiend. Schoonmoeder, die bij haar kinderen uis woont, wordt door haar schoon- iter niet goed geduld. Telkens weer taat er ruzie en de dochter vindt, dat der in een oude vrouwenhuis moet. rtegen protesteert haar man, maar al haar rijke oom Jan, en deze krijgt ?edaan, dat de dochter vergeving 'gt^en alles in het reine komt. fcheer J Agter droeg voor „Harro en o"-en ,,De landloper"; de heer H. C. „Mijn wederwaardigheden als rui- waar onbedaarlijk om werd ge en, De instructeur van de Rijvereni- West-Friesland, de heer D. de Graaf Schagerbrug, sprak een woord van 'ekking voor de paardensport en feli- ïrde de vereniging met de benoeming burgemeester Rehorst tot ere-voorz. leer Jb. Mulder, van de Rijveremging ngen, sprak woorden van dank voor lartelijke ontvangst op het eiland. >t in de morgen duurde het feest, het slot sprak de heer W. v.d Wal woord van dank aan allen, die tot het !®n van de avond hadden medege- kt. (Slot.) De organisatie. Spr. laat zich bij zijn werk voorlichten door diverse deskundigen op akkerbouw-, veeteelt- en tuinderijgebieo Ook heeft hij een vertegenwoordigd der landarbeiders in zijn commissie opgenomen. Verder hebben we in de verschillende districten de Plaatselijke Bureauhouders met hun plaatselijke commissies. Het is werkelijk nutteloos met uw individuele moeilijkheden naar Alkmaar te gaan. U hebt daarvoor uw eigen plaatselijke com missie, die van uw geval veel beter op de hoogte is dan wij in Alkmaar Het is het streven van spr. reeds nu een aanvang te maken met de overschakeling van het instituut, van het Voedselcomissa- riaat op dat van 't Publiekrechtelijk Li chaam De heer v. d. Veer ziet het als een zaak van groot belang, dat in het nieuwe apparaat de landarbeiders voor het eerst zullen deelnemen aan het land- bouw-eóonomische leven. Een van de meest belangrijke secties in het landelijk Bureau vindt spr. dan ook de sociale sec tie. In deze sociale sectie zitten naast de drie vertegenwoordigers der Landbouw organisaties ook drie voormannen der landarbeidersorganisaties. Spr. brengt in dit verband hulde aan de vertegenwoor digers der landarbeiders. Met grote des kundigheid en bescheidenheid brengen zij hun adviezen uit. Sprekende over de landvlucht, waar door steeds meer arbeiders het land ver laten en terecht komen in de industrie, merkt de heer v. d. Veer op, dat het onze taak is de achterstand van de landarbei ders ten opzichte van de arbeiders in de bouwvakken en de industrie op te heffen. De landarbeider' heeft recht op een ge lijke beloning en gelijke sociale omstan digheden als andere arbeiders. Indien we hierjn niet slagen zullen de gevolgen zeer ernstig zijn. Ook de landarbeider heeft recht?»op een vrije Zaterdagmiddag. Dit zal tot gevolg hebben, dat de uitgaven voor loon zullen stijgen. Maar dit moet worden verrekend in de prijs der produc ten. >Spr. is er van overtuigd, dat het vraagstuk van het tekort aan arbeids kracht op deze wijze kan worden opge lost. Indien men nagaat wat er gevraagd wordt van de arbeiders in de fabrieken, dan kan het niet anders of de arbeiders zullen, indien de omstandigheden zo wor den gemaakt, dat de landarbeider finan cieel en sociaal gelijk staat met den ar beider in de fabriek. weer terugkeren naar het land. waar het werk lang niet zo intensief den gehelen mens vraagt als bij het werk aan de lopende band in de fa briek. Dit is met alleen een boerenbelang, maar in de eerste plaats een algemeen belang Indien de boeren in Friesland hun koeien droog laten staan, omdat er geen melkers zijn, en de Wiermgermeerboeren geen suikerbieten en pootaardappelen durven verbouwen, omdat men vreest, dat bieten en aardappelen niet uit de grond zullen komen, dan is dit tot schade van ons gehele bedrijfsleven. Minder pro duceren betekent minder exporteren en dit houdt in een geringere import van grondstoffen voor de industrie. Boeren en geldsanering. Met een enkel woord heeft de heer v. d. Veer ook gesproken over de zeker heidsstellingen. Iedere boer heeft zo langzamerhand wel een briefje van mi nister Lieftinck, waarin hem wordt mede gedeeld hoeveel van het tijdens de oor log verworven geld hij mag afdragen. Spr. ziet in de bepaling van de vermo- gensaanwas uitsluitend op grond van het feit van de stijging der geldmiddelen een groot gevaar De oorlog is begonnen op een tijdstip, waarop de boerenstand ver armd was Gebouwen en werktuigen wa ren over het algemeen verwaarloosd. De ze achteruitgang is tijdens de oorlog door gegaan en het gevolg is, dat we nu zitten met gebouwen, die noodzakelijk vernieu wing behoeven, met een inventaris, die moet worden aangevuld en met land, dat totaal uitgeboerd is. Van onze scheur- premie wordt 70 pet. door de belastingen opgeslokt en wij blijven zitten met een stuk bouwland, waarvan de voorraad is opgebruikt. Spr meent, dat de vrije organisaties de INGEZONDEN. JAMMER! Een avond van hoog kunstgenot hadden de weinige bezoekers Vrijdagavond 22 Febr. in Casino, waar het Rotterdams To neel, een sublieme opvoering gaf van een modern toneelstuk .Spionnage". Dit ge zelschap met zijn jonge, frisse krachten belooft inderdaad veel voor de toekomst, waaraan wij vooral niet twijfelen met een regisseur als Joh. Steenbergen. Wat ons verwonderde was, dat een toneelstuk, hetwelk in de diverse grote plaatsen een schitterende recensie kreeg, zo weinig bezoek trok. Waar bleven de Texelse toneelliefhebbers, waar de ama teur-toneelspelers, die van dergelijk to neelspel nog iets kunnefl leren? Er is de laatste tijd op amusementsgebied veel te doen, doch de ware liefhebbers van to neel hebben deze avond van groot kunst genot voorbij laten gaan. Laten wij hopen, dat het Rotterdams Toneel zich door het weinige bezoek van deze keer niet zal laten ontmoedigen en op zijn fournee Texel nog eens zal bezoe ken. TONEELGROEP OUDESCHILD. taak hebben hun leden op te voeden tot burgers. Veel te weinig hebben de boeren zich bemoeid met het politieke en soci ale leven. Onze stem moet worden ge hoord in de Volksvertegenwoordiging. We moeten dit niet bereiken door een af zonderlijke boerenpartij, maar door te zorgen, dat in de div. partijen onze ver tegenwoordigers een kansvolle plaats krijgen. De heer v.d Veer is er dankbaar voor, dat we mannen als Mansholt en Schermerhorn in de regering hebben. Wanneer je, aldus spr., hun stem hoort, dan voel- je daar nog in de rust en ver trouwdheid van het platteland. Met res pect voor elkanders overtuiging hebben we de taak om eendrachtig alles in het werk te stellen om de landbouwende be volking de plaats te geven, die haar toe komt. Hiermede eindigde spr. zijn gloed volle rede. Discussie. Na de pauze ontstond nog een zeer vlotte discussie, waarin de heer v. d. Veer de gelegenheid kreeg diverse punten uit zijn rede nog eens nader te onderstrepen De heer Westdorp gaf de besturen dei- landbouworganisaties in overweging, om, wanneer dergelijke vergaderingen wor den gehouden, dit te doen in samenwer king met de landarbeidersorganisaties. Het spijt spr., dat vanavond geen landar beiders aanwezig waren. De voorz. er kent, dat dit een fout is geweest en zegt toe gaarne over enige maanden opnieuw een vergadering te willen houden met de gezamenlijke landarbeidersorganisaties. De heer v. d. Veer verklaart zich bereid nogmaals een spreekbeurt te vervullen. We leven snel en over enige maanden zijn er weer nieuwe problemen te be spreken. De voorz. was de tolk der aanwezigen, toen hij den heer v. d. Veer hartelijk dank bracht en zeide, dat wij ons geluk kig mochten prijzen, dat we in Noord- Holland een Voedselcommissaris hebben, die het is deze avond duidelijk geble ken voor alles boer is gebleven. Cv.Gr ..O/) Hoop ran Zegen De grote beperking, welke de journalist zich nog steeds moet opleggen, beschermt hem tegen de verleiding, in enigszins uitvoerige beschouwingen te treden over Herman Heijerman's overbekende en toch altijd weer aangrijpende werk ,,Op hoop van zegen" Dat die verleiding sterk is, zal niemand betwisten, die getuige was van de treffende uitbeelding, welke Bou- ber's gezelschap kunstminnend Texel bood. Hoewel de tweede avond de be langstelling matig was, ontbrak het ge lukkig niet aan gulle waardering voor spel van een gehalte, dat ons eiland he laas nog te weinig te genieten krijgt. Voor dit kunstgenot verdienen in de eerste plaats de Amsterdamse artisten dank, doch tevens Casino's directie, die door het engageren van dit gezelschap bewees, haar culturele taak te verstaan. VIRUS IN DE NARCISSEN. Hiertoe uitgenodigd door het bestuur van de afd. Texel der Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur komt in de maand April Prof. Van Slogteren naar Texel voor het houden van een lezing, verduidelijkt door lichtbeelden inzake 't virus in de narcissen. De dag daarop wordt er onder zijn leiding een excursie gehouden naar enkele kwekerijen op Texel. TEXELSE MARKT. Den Burg, 4 Maart 1946. Aangevoerd: 3 koeien, 18 varkens, 19 n. kalveren (le vering). 1 koe f550600. DE WAAL Dinsdag 26 Febr hield de heer v. d. Pijl een lezing over Walcheren voor onze Ontwikkelingsclub. Spreker memoreerde, dat van de tijd der Noor mannen af Walcheren steeds strijd heeft moeten voeren Na deze inleiding volgde een beschrijving van de wijze, waarop het eiland de oorlogsjaren 1940-'45 heeft doorgemaakt, speciaal na het onder wa ter zetten. LTitvoerig werd gesproken over de geweldige moeilijkheden bij het dicht maken van de dijken; met tal van kaar ten en plaatjes werd een en ander duide lijk uiteen gezet. Spreker herinnerde nog aan de grote technische steun, welke on dervonden was van het Waterbouwkun dig instituut te Delft. Daarna werden fo to's vertoond van het bombardement, dat Middelburg heeft ondergaan en waarbij tal van historische bouwwerken totaal zijn vernietigd. Walcheren heeft wel een zeer dure tol aan de oorlog moeten beta len. Een hartelijk applaus beloonde den spreker voor zijn belangwekkende uiteen zettingen. Ongeveer 11 uur werd door den voorz. deze bijeenkomst gesloten. EIERLAND Op 22 Febr. werd in de o.l. school te Midden-Eierland de tweede Ouderavond van dit seizoen gehouden Om 8 uur opent voorz. Meindertsma de verga dering met een bijzonder woord van wel kom aan burgemeester en mw. Rehorst, die op de Ouderavond aanwezig waren Uit het financieel verslag bleek, dat in 1944 een nadelig saldo was van f 15,39, in 1945 een voordelig saldo van' f 160,37V2 In de vacature S. v. Egmond (niet her kiesbaar) werd gekozen J. de Graaf In de pauze werd thee geschonken en een koekje gepresenteerd. Na de pauze hield Meester Bakker een inleiding, wel ke met grote aandacht werd gevolgd. Bij de rondvraag kwamen enkele aangele genheden uit het verleden aan de orde. welke tot aller tevredenheid werden op gelost. Burgemeester Rehorst sprak aan het slot van de avond en spoorde allen aan tot goede samenwerking in het be lang van het onderwijs. Te ruim elf uur sloot de voorz. deze geslaagde avond. De Commissie deelt de Blokhoofden mede, dat in verband met de sneeuwval, de rattenweek van 39 Maart, natuurlijk NIET kan doorgaan. Zodra de weersom standigheden het toelaten, zal bekend ge maakt worden, wanneer tot de aanval moet worden overgegaan. Woensdag 27 Febr. vergaderden de hoofdingelanden van de 30 Gemeensch. Polders in De Lindeboom. Na de opening stelde de waarn. voorz. aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen hoofdingelanden C. P. Eelman (herkozen) en P M. Mantje. Na onderzoek wenst de voorz. de nieuw ge kozen hoofdingelanden geluk met hun benoeming. Ingekomen is een brief, in houdende de benoeming van P. Bakker Azn. tot Dijkgraaf en C. Bakker Wzn. tot Heemraad. Een voorstel tot herziening der amb tenaarssalarissen volgens Rijksregeling wordt met algemene stemmen vastge steld. Een voorstel van het dagelijks be stuur om den molenaar van de polder 't Noorden, die 1 Jan. op proef was aange steld, vast te benoemen, werd goedge keurd. Voor de zeewering luidt de raming: steenglooiïng f3455, betonglooiïng f4180, klinkerglooiing f 550, betonnen golf brekers f 3780, diversen f 6900, sluizen f 1075, aankoop puin f 2100, totaal f 24040; zij wordt zonder opmerkingen goedge keurd. Bij de rondvraag verzoekt de heer Kik kert van Den Hoorn om doortrekking van het Oostlaantje naar de Balweg; wan neer met den eigenaar overeenstemming kan worden bereikt, zal dit werk worden uitgevoerd. Voorts wordt geïnformeerd naar de mogelijkheid, in de polders peil schalen aan te brengen; de meeste zijn verdwenen. Zodra er enige kans bestaat, dat ze niet verdwijnen, zal hiervoor wor den zorggedragen. Het is het bestuur der Bedrijfsvereni ging ernst met zijn streven, het werk dei- vereniging ook meer te betrekken op de veehouderijbedrijven. Dat is deze avond wel overtuigend gebleken. Het is een zeer gelukkige beslissing geweest medewer king te verlenen aan de proeven van mw Wibaut tot bestrijding van de leverbot ziekte, het z. g. ongans. De belangstel ling der schapenhouders voor deze avond had wel iets groter kunnen zijn. We mis ten schapenhouders, wier bedrijven naar ons bekend is, sterk met leverbotziekte zijn besmet. Maar de belangstelling van de plm. 50 aanwezigen was intens en we kregen de indruk, dat mw. Wibaut op de medewerking van de Texelse schapenhou ders kan rekenen Het zal u, aldus mw. Wibaut in haar lezing, wellicht interesseren, hoe ik wel gekomen ben tot het plan mij bezig te gaan houden met de leverbotziekte en haar bestrijding. Mevr Wibaut vertelt dan hoe zij verbonden was aan de Ge neeskundige Dienst te Amsterdam en de opdracht gekregen had na te gaan, op welke wijze de malaria zou bestreden kun nen worden. Zij kwam daarbij terecht in het Hollandse waterland. Het bleek nl., keur zal krijgen bij de komende afzet aan Belangwekkende causerie van den het buitenland, schijnt momenteel in het Texelscn dierenarts Dr. H. Koens voordeel van de eerste categorie te wor den beslist. Uiteindelijk wordt echter Texel het exportland van het Texelse schaap. Immers het oorspronkelijke, onder sobere omstandigheden gefokte Texelse schaap behoudt zijn aanpassingsvermo gen, hetgeen het in Noord-Holland ge fokte Texelse schaap grotendeels heeft verloren. Ten slotte komt men toch op de bakermat van het Texelse schaap terug Laat dit een steun zijn voor de Texelse schapenfokkers. Gewezen werd op het feit. dat het en thousiasme voor de schapenfokkerij op Texel zo weinig tot uiting kwam. Hel geringe aantal dieren, dat van zo'n prach tig gesloten fokgebied bij het stamboek ingeschreven staal, is daar het overtui gend bewijs van. Texel zal en kan weer de plaats innemen, waarop het recht heeft, maar daarvoor is nodig in de eerste plaats belangstelling. Er is een spreek woord, dat de Texelse schapenhouder ter dege in zijn oor moet knopen: ,,De cost gaet voor de baet uyt". De rekening en begroting werden in orde bevonden. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heren J. de Jonge Wzn., N.-Beemster en P. Pijper, Twisk. Daarna werd het woord gegeven aan Dr. Koens, die op buitengewoon heldere wijze een overzicht gaf van de ziekten, waar mede het wolvee te kampen heeft. Het ligt in het voornemen deze causerie, waarin elke schapenhouder belang stelt, bij gedeelten in de Texelse Courant te laten verschijnen. Na aan den spreker dank te hebben ge bracht voor hetgeen hij voor de schapen fokkerij heeft gedaan, sloot de voorz deze geslaagde bijeenkomst De voorzitter, de heer W. v. d. Oord, herdacht in zijn kort openingswoord het overlijden van een der pioniers van het Stamboek, den tengevolge van het bom bardement op Den Burg overleden fok ker C. Keijser Szn., en memoreerde het ernstige verlies, dat het Schapenstamboek heeft t geleden door het overlijden van haar bestuurslid, den heer Ruiter Bij acclamatie werd lot inspecteur-secre taris de heer C. Roeper Jzn een oud- Texelaar, benoemd. De pas benoemde secretaris leest daar na zijn welverzorgd jaarverslag voor. Hij maakt gewag van de enorme groei van 't Stamboek de laatste jaren en de vele moeilijkheden, waarmede het. vooral in de laatste bezettingsjaren, te kampen heeft gehad. Dank zij de steun van den veeteeltconsulent, ïr L. de Vries, werden vele klippen omzeild en 't is het Schapen- penstamboek gelukt, gelouterd uit de strijd te komen. Men heeft met succes le ren werken onder zeer ongunstige om standigheden en dit zal een goede basis zijn voor het vertrouwen, dat de fokkers in de komende tijden in den inspecteur en diens helpers mogen stellen. Uit de door hem verstrekte gegevens kwam weer eens duidelijk vast te staan, dat het schaap op Texel uiteindelijk, ge zien zijn soberheid en zijn groot aanpas singsvermogen, het standaardtype blijft. De grote strijdvraag, of Noord-Holland met zijn geblokte, van zware vrachten voorziene, Texelse schapen of het eenvou dige schaap op Texel gefokt onder, in vergelijking met Noord-Holland veel on gunstiger omstandigheden de voor- dat de malariamug broedt in het water en wel speciaal in brak water. Men heeft toen het plan opgevat, pogingen aan te wenden om door het inlaten van wa ter uit het IJselmeer het brakke water te vervangen door zoet water Daarbij si uitte men op bezwaren van de boeren, die vreesden, dat hierdoor een ander kwaad zou verergeren, nl de leverbot ziekte. Dit is aanleiding geweest voor mw. Wibaut om zich te gaan bemoeien met het onderzoek naar de oorzaken en de bestrijding van de leverbotziekte. Bij mijn onderzoek bemerkte ik pas goed hoe groot het kwaad wel was. Het kostte werkelijk moeite een bedrijf te vinden, dat vrij was. Men sprak wel van ziektevrije gebieden, maar het bleek, dat deze streken vrij waren, omdat er geen schapen meer werden gehouden. Ook on der de runderen heeft het kwaad een grote omvang aangenomen. Op het ge meentelijk abattoir te Amsterdam is ge bleken. dat 90 pet. van de aangevoerde koeien lijdt, aan leverbotziekte. De oorzaak. Hoe komen de dieren nu aan de ziek te? In de lever van zieke dieren leeft de leverbot. De eieren van de leverbot ko men met de mest der dieren op het wei land terecht. In een tijd van veel regen worden deze eieren langzaam ip de rich ting van sloten en greppels gevoerd. In deze tijd maakt het ei een ontwikkeling door en komt van de eitoestand in het larvestadium. Indien het zover is, kan de parasiet ook zelf deel nemen aan de beweging naar sloten en greppels. In de greppel leeft een slakje, dat de larve no dig heeft voor haar verdere ontwikkeling. Zij nestelt zich in het lichaam van dit slakje en wordt daar ,,gaar gestoomd". Voor dit doel is slechts één bepaald soort slakje geschikt. Na deze ontwikkeling verlaat de larve het slakkenlichaam weer en zuigt zich nu vast aan grassprieten en dergelijke. Wanneer dit gras door de dieren wordt opgenomen komt de larve in de maag en baant zich van daaruit weer een weg naar de lever. De kringloop is voltooid. Voor deze kringloop is een tijd van plm 2V2 maand nodig, soms langer. Wanneer de eieren afgescheiden worden in het late najaar blijft de larve in het slakje leven tot in het volgende voorjaar en de ontwikkeling duurt dan veel langer. Deze ontwikkelingsgang van de lever bot was reeds in de vorige eeuw bekend, maar men heeft niets gedaan om de kringloop der leverbot ergens te onder breken en het kwaad te beteugelen Mevr Wibaut is haar onderzoek be gonnen met het zoeken van de slakjes, waarin de leverbot haar ontwikkeling doormaakt. Dagen heeft men gezocht zon der resultaat. Men zocht nl. op de ver keerde plaatsen. Het slakje werd ge zocht aan de kanten der sloten en ten slotte bleek, dat het daar niet voorkwam, maar alleen in greppels. Dit werd beves tigd door de volgende proef. Aan een bioloog werd opdracht gegeven, alle slak ken te verzamelen, die hij in sloten en aan slootkanten vond. Hij vond 18 soorten, maar de zg. leverbotslak niet. (Wordt vervolgd.;

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1