Be» Palo noemingen r over liet Ind gave nieuwe rijwielen door handelaren YV aarschuwiiig onesisctie vraagstuk Vergadering Visserijvereniging U.K. I .Y. Rozenkrans en Wille Non Oud-Kapitein* Duinher 28 Maart 80 jaar Iv.k. Middenstanders hijeen Plechtigheid op April hij hel Monument ..Voor hen die Vielen Arbeiders en noodwoningen op Texel SA'. I e»el speelde gelijk Bestrijding Schapenscluiril bjüNSPAG 27 MAART 1940. 59e JAARGANG. No. 5998. EXELSCHE COURANT zijn vergadering van Dinsdag 26 •t benoemde de gemeenteraad: t onderwijzer aan de o.l. school te Burg den heer C. J. W. van Moort, erveen met algem. stemmen, t leden van het bestuur der Stich- voor het Land- en Tuinbouw-onder- de heren P Bakker Az., H. v. Beek, nip Mz Joh de Graaf, C. A. Eelman, Ceijser Dz.. H Leber, F Schuit, Jb. •hraag, B. Druif, A. J. Keijser R Jzn ros Bzn. en Th R. Hm. commissarissen van de N.V. T.E.M. o|eren C J. de Lugt, P. Verberne. Mr. Rehorst en J Westdorp. klokkenist te Den Hoorn den heer linker Wzn. ambtenaar, belast met administra- n tekenwerk bij gemeente-werken ieer W. v. Heer waarden, behoudens re goedkeuring. in mej. Spaans, onderwijzeres aan 1. school te Oosterend werd eervol ag verleend. wijzend is beschikt op een verzoek mej. Landman om overplaatsing van chool in Midden-Eierland naar Ou- ïild. le rijwielhandelaren dienen voor 31 t a.s. aan de Distnbutiedienst een ve te verstrekken van hun voorraad we rijwielen (zonder banden), gespe- eerd in dames- en herennjwielcn. enkort zullen deze rijwielen van len worden voorzien Deze rijwielen len normaal in distributie gebracht ife bonnen welke hiervoor zullen wor- uitgegeven, hebben herbevoorra- swaarde. De opgave dient als volgt eschieden volgens onderstaande in- >g - n handelaar. Adies handelaar. Aan- ïerenrijwielen. Aantal damesrijwie- Framenummer. Merk. handelaar dient de volgende ver ing bij te voegen en de opgave zowel le verklaring eigenhandig te onder- nen. dergetekende verklaart dat hij de 'geven rijwielen ten behoeve van de ibutie van rijwielen beschikbaar jgaven welke na 31 Maart binnenko- worden niet meer aanvaard. UITREIKING FORMULIEREN OP DE DORPEN. tar er voorlopig geen klompen- en lenformuheren meer worden uitge- vervalt tot nader order de zitting :e iedere Maandag op de diverse dor- gehouden wordt. Het enkele banden- rnlier, hetwelk nog wordt uitgege- kan afgehaald worden op het dislri- ekantoor en wel iedere Maandag. RANTSOENRONNEN K. rantsoenbonnen K welke uitgege- zijn voor schoenen, blijven ook na 16 rt nog geldig. (Publ. no. 394). STOPZETTING UITREIKING TEXTIELPUNTEN rdat het aantal textielpunten, toege en voor Texel, reeds met duizenden schreden is, worden er voorlopig, tot ïr order géén punten meer uitgereikt, Ie reeds ingediende aanvragen, itgezonderd in de volgende gevallen: luwelijk, a.s. Bevallingen, Gerepatn- irdenOpname in ziekenhuis; Huis- )ud- en woninginrichting-artikelen, erder worden alleen die aanvragen in indeling' genomen, waarop ondergoed heren is aangevraagd en die aan de rschriften ter verkrijging van dit on- »oed voldoen. (Publ. n. 393). let is de vorige week gebeurd, dat r één of meer personen, kalenders >f ansichtkaarten ten verkoop weiden geboden onder het motto ten bate de Stichting 1940-1945". e bestuur van het Rayon Texel" van oemde Stichting deelt thans mede, deze verkoop" niets met de Stich- 1940-'45 te maken heeft, en zij raadt bevolking dan ook dringend aan, hier op in te gaan en bij eventuele con- ering hiervan het Rayonbestuur on- idellijk op de hoogte te stellen, dat maatregelen kan nemen. ,11e collecten en inzamelingen worden >raf gepubliceerd door het bestuur, e andere aanbiedingen staan dus ge- met oplichting. Men zij gewaar- uwd DE EXTRA JAM ran de zijde der winkeliersverenigin- wordt er op gewezen dat iedere klant zijn jam-bon bij een winkelier be idt recht heeft op het extra rantsoen t, ongeacht of hij op z'n bon stroop ap- Jtroop, hagelslag dan wel jam betrekt 'RAATAVOND OUD-LEERLINGEN. )p de praatavond van de oud-leerlm- der L.L.S. op Woensdag 27 Maart len spreken: Roeper, Joanneshoeve, over Land- iwwagens. Jac. Bakker, „Amalia' t Groenbemesting en Groenvoederge- ssen Jac. Bas, Zevenhuizen, over Ca- la. Jo. C. Roeper, Oosterend nog on- tend. P. Bakker, Den Hoorn 10, over rdeelkundig bemesten, en L v. d. est, P.H. Polder, over Tijdschrijven op 'dbouwgewassen De onderwerpen zijn van elk wat ls en ieder afzonderlijk door de spre- rs zeer goed gekozen. Het bestuur re nt daarom op een goede opkomst Ook gt-leden zijn welkom OEN BURG, 23 Maart. Aangevoerd: 3 eien, 32 n. kalveren, levering, 12 var us,. 11 schapen 35-55. Voor een goed bezette zaal van Hotel Texel heeft de heer Palar Zaterdag avond zijn visie gegeven op het Indone sische probleem Spreker zag eerst de vraag onder het oog, hoe het in Indone- sié zo ver is kunnen komen. Nederland, zegt men weieens, heeft toch zoveel voor Indonesië gedaan. Dat is inderdaad juist, als men het beziet van het standpunt van de Nederlandse, koloniserende mo gendheid, maar de Indonesiër zelf ziet het anders: hij ziet een land, dat econo misch werd beheerst dooi en staatsrech terlijk ondergeschikt was aan Neder land. Volgens de maatstaven, die 't politiek bewuste deel der Indonesiërs aanlegt, dat zijn de intellectuele en de economische maatstaf en die van de politieke mondig heid, stond het Nederlands bestuur ach ter bij Engeland en Amerika. De gees tesgesteldheid van de politiek bewuste Indonesiërs kan men 't beste begrijpen, als men nagaat, dat voor de oorlog in dat rijke land de autochtone bevolking de armste en minst ontwikkelde was. Voorts bewijst het feit, dat de hoogste functies in handen waren van Nederlan ders, dat de Indonesiërs niet de gelegen heid hebben gehad zich te ontwikkelen. Dat gaf aanleiding tot politieke acties en spr. ontkent niet, dat hierbij fouten zijn gemaakt De mogelijkheid tot politieke actie was echter gering, hetgeen samen hing met de koloniale status De politiek bewuste Indonesiërs zagen dit in en eis ten volledige democratische rechten. Soekarno. Als voorbeeld noemt spr. Soekarno, dien l\ij persoonlijk kent, een typische vrijheidsnationalist, niet zo onzuiver als hij vaak wordt voorgesteld, die met zijn leuze: „voor Indonesië en de Indonesiërs een eervolle plaats in de rij van vrije volken" een vrij krachtige aanhang wist te verwerven als gevolg daarvan be schouwde hel koloniale bewind hem als gevaarlijk voor rust en orde in de kolo nie en het greep naar het ondemocrati sche middel van de exorbitante rechten, die den G.G de bevoegdheid geven tot interneren of externeren zonder rechter lijk vonnis Tien jaar lang is Soekaino ge ïnterneerd geweest, tot de Japanners hem in vrijheid stelden. Dit feit maakt zijn medewerking met Japan begrijpelijk, al acht spr. het een politieke fout. De Indonesische nationa listische beweging handhaaft echter zo wel Soekarno als Hatta, die, naar spr heeft vernomen, bovengronds het verzet tegen Japan hebben geleid, dat parallel liep met de ondergrondse actie van Sjah- nr en Sjarifoedjn. Ook de onlplooiïngmogelijkheden in partijpolitiek verband waren voor de Indonesiërs gering. Als voorbeeld noemt spr. de petitie-Soetadjo, die een ronde tafelconferentie van Indonesiërs en Ne derlanders wenste, ten einde te komen tot 'n verbeterde verhouding welke bij de Indonesiërs de behoefte zou doen ont staan om zich tegen 'n mogelijke vreem de agressie te verweren. Die petitie werd afgewezen en toen de Japanse dreiging werkelijkheid was geworden, vroegen de politiek bewuste Indonesiërs zich af wat hebben wij te verdedigen" Nationale vrijheid of ruime democratische rechten bezitten wij niet. De verlangens der poli tiek bewuste Indonesiërs, die voor de oor log uitgingen naar een volwaardig parle ment met verantwoordelijke ministers, vonden als gevolg van dc destijds heer sende politieke constellatie geen gehoor. Spr. hoopt, dat men thans wel zo ver is. Die afwijzing beschouwt spr. als de oor zaak van het feit, dat men na de Japan se capitulatie in Indonesië een eigen po litiek bestefl heeft geformeerd. Daarbij komt, dat dc Japanse bezetting, aanvan kelijk onder het mom van bevrijding, la ter als de grofste uitbuiting, een groot deel van de Indonesiërs heeft wakker Thans wijzen zij elk vreemd up Vrijdag 22 Maart te Oudeschild. Na opening door den voorzitter en voorlezing van dc -notulen, volgde een fi- nantieel overzicht door den penningmees ter. Het bleek, dat de vereniging er niet zo heel slecht voor stond. Hierna volgde verslag van een vergadering, die door vertegenwoordigers van de Kustvissers- bond met de afgevaardigden van de re ders en 't Bedrijfschap van Visserijpro ducten was gehouden. Hierin was voor gesteld om de ansjovis vrij te maken. Een verhoging van de garnalenprijs werd van de hand gewezen en voor vrijma king werd helemaal niets gevoeld Er werd beweerd, dat ci voor de garnalen goede vooruitzichten bestonden en dat de vissers in de baten zouden delen Hier over ontstond een levendige discussie, daar velen meenden mogelijk met ten onrechte, dat er veel aan de pen zou blij ven kleven. Br werd besloten een krach tige actie te voeren om alsnog te trachten de garnalen vrij te krijgen. De voorz. van dc- Kustvissersbond, de heer Stevenson, zal waarschijnlijk zitting krijgen in het bedrijfschap zodat er dan niets meer kan gebeuren, waarvan de vissers niet op de hoogte zijn. In de pauze gaven alle aanwezigen zich op als abonné op het weekblad „De Kustvisser". De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna dc voorz. om half 12 deze ge animeerde vergadering sloot. geschud gezag af. Het gezag. Een gezag is atleen aanvaardbaar, als het als recht wordt erkend door de grote meerderheid van hen, die eraan zijn onderworpen, en in dit licht gezien, komt naar Indonesische opvatting het gezag toe aan het kabinet-Sjahrir Het op historisch recht steunende Neder landse gezag wordt dooi den Indonesiër niet meer als recht gevoeld. Het wordt wel is waai door de regeringen van En geland en Amerika erkend, maar de pu blieke opinie in die landen heeft er zeer ernstige critiek op. Spr. kan, als vriend van Nederland, beide standpunten begrijpen en hoopt daarom, dat de onderhandelingen voort gang zullen kunnen vinden, al. ziet hij in de aanwezigheid van Nederlandse soldaten, van wie velen opgeleid zijn in een geest, welke spr. niet kan appreci ëren, een gevaar Het standpunt van den politiek be- wusten Indonesiër is thans: trouw willen wij geven; echter niet de hondentrouw van weleer, waaraan wij zijn ontgroeid, maar de trouw van den vrijen Indone siër (applaus). Na een pauze, waarin voorzitter A. Backer mededeelde, dat zich 13 nieuwe leden voor de partij van de Arbeid had den opgegeven, kreeg de heer Palar bij het beantwoorden van enige vragen, ge legenheid, zijn standpunt te verduidelij ken. Uit zijn antwoorden stippen wij nog aan, dat de berichtgeving van Aneta uit Tndië veel te wensen overliet en door de Amerikaanse bladen zelfs niet werd ge bruikt. Voorts achtte hij als Indonesiër, die de belangen van Nederland verde digt, dc uitzending van de commissie- Van Poll door en door fout Wie kent niet het boek „De Rozen krans", roman door F. L. Barclay, waar in beschreven wordt, hoe een meisje, dat lief heeft en door „hem" ten huwelijk wordt gevraagd, uit angst voor n ..kun stenaarshuwelijk", haar gevoelens ver loochent en zijn aanzoek afwijst. Na een jaar reizen komt zij terug en verneemt, dat hij blind is geworden Zij wil naar hem toe, doch Gerald wil niets meer van haar horen Medelijden wil hij in geen geval dulden Toch weet zij, daar bij geholpen door haar vrienden, zich weer een plaatsje in zijn hart te verove ren. Na een brief, die zij zelf schreef en hem voorleest, geeft hij toe dat Jane mag komen, en wanneer zij hierna aan de piano plaaJs neemt en het bekende „The Rosary" speelt, hebben ze elkaar voor altijd weergevonden en zal zij hem tot steun zijn in zijn blindheid. Van deze machtige roman bracht Za terdagavond j 1. het Nederlands Volks theater „De Rozenkrans", toneelspel in 4 bediijven door A. Bisson in de bewer king van Pierre Mols De zaal was eivol en de spelenden wisten door zeer goed spel tot het einde te boeien. Vooral in de laatste twee bedrijven wisten Jane Champion (Netty Brusse-Strauss) en Ge lald Dalmain (Cor v. Gilse) de aanwezi gen zo le pakkeTi. dat menige traan werd weggepinkt. Het applaus aan het slot nam_schier geen einde, en was dan ook meer dan verdiend. L. „De Witte Non" is de tragische ge schiedenis van een jonge aristocratische Italiaanse, die, na een schier ondragelijk leed te hebben doorstaan, in een klooster de kracht vindt tot het dragen van nieu we beproevingen. Het is een ietwat an tieke historie met tal van treffende en ontroerende momenten, waarin de span ning met krasse middelen, zoals vlam men en explosies van de Vesuvius, wordt verhoogd. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijk stuk. zowel op het toneel als achter de coulissen, aan speelsters en spelers hoge eisen stelt, waaraan Willem Goossens' Volkstoneel naar behoren heeft voldaan Bij menige tragische scène was het talrijke publiek in Casino zijn ont roering niet geheel meester en hel be loonde Willem Goossens en zijn pittige troep met een langdurig en gul applaus. v. N OUDERAVOND VERKENNERS ST. JEROEN. Hedenavond om half acht worden alle ouders der Verkenners van dc St Je- roengroep uitgenodigd tot het bijwonen van een ouderavond. Donderdag 28 Maart wordt c^e heer C L. Duinker te Oudeschild 80 jaar. De heer Dumker heeft een werkzaam leven achter de rug. Begonnen als vissersjon gen, op de schuit van zijn vader, ging hij na verloop van tijd op de pontdienst Enkhuizen-Stavoren over als stuurman. Daarna werd hij schipper op de motor- dienst Harlingen-Vlieland-Terschelling, om tenslotte in 1908 als kapitein te wor den aangesteld door N V. TESO op het stoomschip ,,De Dageraad". Na 25-jarige trouwe dienst werd kapt Duinker ge- pensionneerd. Zowel bij TESO als bij het publiek was kapt. Duinker zeer gezien. Vele pension gasten kwamen hem dan ook na zijn pensionnenng in de vacantie thuis op zoeken. De oude baas geniet nog een goede ge zondheid en alle dagen zien we hem bij de boot en ook bij de aankomst van de vissersvloot is hij present, terwijl hij soms nog niet kan nalaten, een handje te helpen. Ook de algemene vergaderin gen van N V. TESO slaat hij nimmer over. Het zal den jarige stellig niet aan be langstelling ontbreken en wij wensen hem nog vele jaren in goede gezondheid toe. De R.K. Middenslandsvereniging ver gaderde Donderdag 14 Maart in „De Zwaan". De voorz. heette de aanwezigen, inzonderheid den geestelijken adviseur en den spreker, den heer Jan Bakker, welkom. Hij memoreerde de besprekin gen met het Bestuur der Algem. Midden standsvereniging inzake TEM-tarieven voor winkels, de regeling der winkel sluiting enz. Na het voorlezen der notu len gaf de voorz. het woord aan den heer Jan Bakker van het Centraal Bu reau. De heer Bakker heeft in een gloedvolle rede het nut en de noodzaak van princi piële organisatie met deugdelijke argu menten uiteengezet. Onze Bond was in de bezettingsjaren kapot gemaakt. Her bouw van de grond af was nodig en dit kostte schatten gelds. Spr. toonde aan dat de R.K Bond steeds op de bres heeft ge staan en dit ook nu weer doet. Zonder uitzondering is ons aller steun echter hiervoor nodig Vrije stands- en vakorga nisaties is ons parool en geen organisatie- dwang De vakgroepen verdwijnen. Doch naast de R.K.Bond met zijn tienduizen den leden, moet ook de Koninkl. Ned. Bond weer herrijzen in het belang van de gehele Middenstand We moeten strij den tegen groot-winkelbedrijf enz., die de Middenstand wil wegdrukken en we worden doodgedrukt als we niet een drachtig samenwerken Duidelijk heeft spr. de weg aangewezen die de R.K. Mid denstanders hebben te volgen. Een wel verdiend applaus volgde op deze rede De noodzakelijk geachte contributie werd eenstemmig goedgekeurd. Deze bedraagt nu f 12,per jaar. Verschillen de vragen werden beantwoord. Op 6 April a.s. zal het een jaar geleden zijn, dat door het oorlogsgeweld een gro te ramp over ons eiland kwam. Ter her denking van dit droeve feit zal bij het monument. „Voor hen die vielen" een plechtigheid worden gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat om half vijf precies door den burgemeester een krans zal worden gelegd en een toespraak zal worden gehouden Hierna wordt aan ver enigingen gelegenheid gegeven voor het leggen van kransen of bloemen hulde te brengen aan allen, die gedurende die zware dagen zijn gevallen. Ook particu lieren zullen dan hun medegevoel kun nen uiten door bloemen te brengen bij het .monument Het fanfarecorps zal aan wezig zijn en toepasselijke muziek ten gehore brengen. Voor het goede verloop van de plech tigheid worden verenigingen, die de be doeling hebben een krans of bloemen te leggen, verzocht opgave te doen bij J Buisman, Weststraat 12, Den Burg Met de geestelijkheid van Texel wordt overleg gepleegd om ook die dag kerke lijk te doen herdenken. In de raadsvergadering van Dinsdag heeft de burgemeester de volgende me dedelingen gedaan over de wijze, waarop tegemoet zal worden gekomen in de dringende woningnood, die thans op Texel heerst. In de eerste plaats heeft de gemeente toestemming gekregen tot het bouwen van 20 stenen, dus permanente, arbei derswoningen. Zij zullen worden ge plaatst op nieuwe grond, du& met op de door afbraak opengevallen plekken en zij bestaan uit blokken van twee wonin gen. Aangezien de bouw-prijzen zeer hoog zullen zijn, is er een exploitatiete kort te verwachten, waarin het Rijk 90 pet. en de gemeente 10 pet. zal dragen Van deze woningen komen er twee te de Cocksdorp, 6 in Midden-Eierland en 12 te Den Burg. Zij zullen worden geëx ploiteerd door de Nutsbouwstichting. Voor zover nodig, zal het college van al gemene commissarissen voor de weder opbouw overgaan tot het onteigenen van de nodige gronden, omdat de tijd voor overleg met en aankoop van particuliere eigenaars ontbreekt Noodwoningen. Voorts krijgt de gemeente de beschik king over 12 houten Zweedse noodwo ningen in blokken van 4. Voor de exploi tatiekosten geldt hetzelfde als voor de permanente arbeiderswoningen. Deze noodwoningen worden als volgt verdeeld: een blok van vier aan de weg naar de Slufter, tegen de duinen. een blok van vier aan de weg naar 's Herto genbosch, eveneens tegen de duinen en een blok van vier aan de Smidsweg on der de Dennen Deze plaatsen zijn geko zen om de woningen, zodra ze niet meer nodig zullen zijn, vo^r zomerhuisjes te kunnen gebruiken Omtrent de construe tie dezer woningen is bekend, dat zowel wanden, vloeren als daken dubbel zijn uitgevoerd; elke woning bestaat uit een kamer-keuken en 3 kleine slaapkamers Bobeldijk Biljart kampioen De wedstrijden om het biljartkampi- oenschap van Texel, gespeeld in Hotel De Graaf, zijn met de overwinning voor de le klasse van G. Bobeldijk, voor de 2e klasse van J. Dekker Pzn geëindigd. No. 2 le klasse N. de Graaf en no. 3 J. van Sambeek. No 2 2e klasse J. Schagen no. 3 A v.d. Kerkhof De kampioen werd hartelijk toegespro ken door den algem voorzitter ,D. v. d. Ord, die hem de prijzen aanbood. De wedstrijden werden op verdienstelijke wijze door den heer B. Coevert geleid; dat hij als markeur werd gewaardeerd, bleek uit het feit. dat hem namens de club door den heer D. v.d. Oord een en veloppe met inhoud werd aangeboden. Het tournooi werd vooral de laatste dag door veel belangstellenden bijge woond. Het had een vlot en zeer spor tief verloop Op een nader te bepaleh datum zullen de zes prijswinners een medaille in ontvangst kunnen nemen. De eindstand kampioenswedstrijden, opgesteld door markeur B Coevert, luidt: le klasse 150 punten G. Bobeldijk 8 8 1200 337 3,56 19 N. de Graaf 8 6 1148 342 3,36 50 J. v. Sambeek 8 5 1182 398 2,98 29 8 5 1147 413 2,81 22 8 3 1112 395 2,82 20 8 3 1144 442 2,59 19 8 2 1008 411 2,45 26 8 2 869 398 2,19 13 8 2 963 415 2,32 15 M Vonk H. Blom H. C. Ran J. Hooijberg P. Hin N Tuinder 2e klasse 100 punten Dekker Schagen v.d. Kerkhof Zijm Rijk A. Stolk J. C Rijk P. Dekker 6 682 279 2,44 27 6 674 276 2,02 20 5 674 310 2,17 21 3 600 292 2.06 15 3 638 320 1,99 19 2 547 270 2,03 11 2 562 321 1,44 15 1 555 334 1,66 22 Resp. gespeeld, gewonnen, gelijk, beur ten punten, gemiddeld, serie. In onze „uit"wedstrijd tegen Schoorl hebben we, na een spannend verloop, met een gelijk spel.l -1, genoegen moeten nemen. Dit resultaat dankt S voor het overgrote deel aan haar keeper, die dit maal ongenaakbaar was. Nadat Herman de „toss' had gewon nen, bleek al spoedig dat T sterker was, een goede pass naar de rechtsbuiten, be sloten met een gloeiende kogel precies binnen de paal. maar de keeper redt Re gelmatig komt T terug, maar we komen niet verder dan de keeper De halflinie zat er goed in en gaf weinig kans, ter wijl onze invallerkeeper Bert, na enig weifelen eveneens keurig op zijn post bleef. Zuiver plaatste hij naar een vrij staande spelers. Slechts één gevaarlijk moment ontstond voor ons doel, maar toen bracht Harry redding ten koste van een corner Rust 0-0. Na de rust pakt S. fanatiek aan, maar Heiman, Gomert, enz. bleven onverbiddelijk. Uit een duel tus sen Henk en de linksbuiten, krijgt de laatste de bal vrij, vlak voor het doel en scoort onhoudbaar 1-0 voor S. Dan zien wcl T op zijn best, maar altijd keert de keeper alles Uit een snelle aanval schiet Gerard Vlas in, keeper slaat de bal in 't doel, maar graait hem er snel weer uit en een gemaakt doelpunt gaat verloren. 7 min. voor het einde brengt Gerrit Troost met een moeilijke kopbal uit een corner de partijen op gelijke voet 1-1. Een sportieve goede wedstrijd onder prima leiding van den heer Van der Hof. Texel 3 heeft ZAP 2 met 4-3 geklopt, Goed zo, T 3 en nu doorzetten. Vooraf werd door den 2e voorz. van ZAP een krans gelegd bij het monument Ons bestuurslid Ten Cate dankte voor dit sympathieke gebaar. Zondag a.s. Texel 1-Vrone. NHVB pro gramma nog niet bekend. De sterke uitbreiding van de schurft onder schapen heeft naar middelen tot bestrijding doen omzien, aangezien door snel ingrijpen ernstige gevolgen voor de schapenstapel kunnen worden voorko men. De Veeartsenijkundige Dienst heeft, zoals bekend, de hand kunnen leg gen op een uit Amerika geïmporteerde vloeistof, Cooper's tick dip, waarmee af doende resultaten worden verkregen. Intussen zal ook van andere zijde de bestrijding ter hand worden genomen, n 1. door de Nedcrl. Wolfederatie in over leg met de Veeartsenijkundige Dienst. Dc schapenhouders dienen zich zo spoe dig mogelijk tot de plaatselijke bureau- houders te wenden. De kostën zijn ge ring. De schapen mogen in geen geval geschoren worden. Waren zij dit reeds, dan moeten minstens vier weken verlo pen zijn vóór de behandeling kan plaats vinden Dierenarts P. de Boer te Scha gen. onder wiens leiding destijds proe ven genomen zijn, die het N.-Hollands Noorderkwartier vrijgemaakt hebben van deze ziekte, zal vanwege de Neder landse Wolfederatie toezicht houden. JDe betrokken Inspecteur van de Veeartsenij kundige Dienst doet dit van Staatswege Per dag zullen 140-200 dieren worden be handeld; na 10 dagen wordt de behande ling herhaald. DISTKICTSLEIDER SIERTEELT. De Rijkssierteeltcentrale te Den Haag heeft lot districtsleider voor Texel be noemd den heer O. Goenga, Duinweg B 149. VAN DE REDACTIE. Door overvloed van kopij moesten verscheidene verslagen tot een volgend nummer worden uitgesteld,

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1