DE TEXELSE BOOT IN 1945 Sfieuwe bonnen IE E N J A A R (j E L E D E N DISTRIBUTIE. Koslolo'/.i- Vaccinalio |n Herinnering aan een zware lijcl Tragisch ongeluk Loslopende honden een ernstige plaag raclitaulo s in Imisino „De Lófstem Do Doods! ml ITERPAG 6 APRIL 1946. 59e JAARGANG. No. 5601. =e^r de tweede helft van de 4e periode (31 Maart t.m 13 April onkanrten KA, KB, KC 604 125 gram boter 125 gram margarine 250 gr. jam. stroop, enz 50 gram thee 100 gram koffie 1 ei plm. 225 gram huishoudzeep lonkaarten LA, LB, LC 604 »3 melk 2 liter melk 3. C 23 melk 3Va liter melk aardappelen 2 kg aardappelen onkaartcn KD, KE 604 125 gram boter 1 ei 250 gijam, stroop, enz. plm. 225 gr. huishoudzeep lonkaarten LD, LE 604 13, E 23 melk 6 liter melk aardappelen 1 kg. aardappelen 'ahakskaartcn, enz. 2 rantsoenen rook- en shagtabak ij (geen eigaretten of sigaren) !2 100 gr. chocolade of suikerw. IE !2 100 gr chocolade of suikerw oi lo\ engenoemde bonnen kunnen reeds jdag, 5 April worden gebruikt, met Eondering van de bonnen voor melk aardappelen, waarop eerst met ingang Maandag 8 April, mag worden ge- ht. Bon 167 en 671 zijn geldig t.m. 27 ril a.s. De eieren kunnen betrokken rden bij een detaillist, die gewoon is ren op rantsoenbonnen te verkopen nlcveren winkeliers, lambonnen 137-637 Hiervoor kan de week handelsverlies gerekend worden 20 bonnen 1 bon inhouden). Lucifers p men 139-638. Melk-, brood-, aardappe len eieren. t Irossiers: Tabak (Publ. no. 396) EXELSCHE COURANT Uitreiking nieuwe inlegvellen en tielkaarten, alsmede enquêteformu lieren voor brandstoffen. Te De Cocksdorp op 8 April a. s. in ifé Nota: 0-11 voor dorp nrs 161 11-12 dorp s 62 en hoger en wijk C nrs C 1C30 wijk C nrs C 31—C 71. 2-3 wijk C C 72 en hogei Te Zuid-Eierland in de o.l. school op \pril a.s. 10-11 wijk E nrs E 1E 51. 11-12 wijk nrs E 52—E 88 1-2 wijk E nrs E 98— 126. 2-3 wijk E nrs E 127 en hoger. Tc Den Burg op 10 April a.s. in het! nfaregebouw: 1-10 Achterom, Schoonoordweg, Mo- idwarsstr., Binnenburg, Emmalaan 11 Haffelerweg, Hallerweg, Gasthuis- aat, Stenenplaats, Groeneplaats. 11-12 iiiFlllewalsweg. Zwaanstr.. Suikerweg, markt, Kantoorstraat 1,30-2.30 Park- aat. Warmoesstraat. 2.30-3,30 Waal- rstr., Weststraat. 3.30-4.30 Wittekruis- ;g, Hogerstr., Gravenstraat Medegebracht moeten worden alle imkaarten (nieuwe) en inlegvellen van t gehele gezin De nieuwe inlegvellen textielkaarten worden uitgereikt aan n n, die het inlegvelbonnetje, hetwelk iks bovenaan het oude inlegvel zit, nnen overleggen. Dit is het omlijnde ookje met de aanduiding GA, GB. GC. S< GE 508 (Publ. no. 390.) Burgemeester en Wethouders der ge rente Texel maken bekend, dat gele- nheid wordt gegeven tot kosteloze in- ting en herinenting tegen pokken El or ingezetenen op de navolgende data: Op Maandag 8 April a s des mid- gs 12 uur in de o.l school te Zuid- erland; Op Woensdag 10 April a.s. des mid- gs 12 uur in de o.l. school te Den >orn,.des n.m. 1 uur in de dokterswo- ng te De Cocksdorp en des n.m 4 uur de o.l. school te Oudeschild; Op Donderdag 11 April a.s. des mid- gs 12 uur in de o.l. school te Midden- erland en des n.m. 4 uur in de o. 1 hooi te De Koog; Op Vrijdag 12 April a.s. des n.m. 4 ir in dc o 1 school te Oosterend; Op Zaterdag 13 April a.s. des v.m. 11 ir in de o.l. school te De Waal en des 3 uur in de o.l school te Den Burg Teneinde abuizen bij het opnemen van men en voornamen te voorkomen. I oeten de trouwboekjes, waarin de na- en van belanghebbenden zijn opgeno- en, worden medegebracht Onder de aandacht wordt gebracht, it kinderen vóór het bereiken van de eftijd van één jaar ingeént MOETEN Di- kinderen, die in October van het >rig jaar ingeënt zijn en niet voor de ntrólc zijn verschenen, worden aange- den alsnog te verschijnen, teneinde in vaccinatiebewijzen in ontvangst te 4"ien. Burgem. en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, REHORST. De Secretaris, JONKER ROTKREUPEL. De Burgemeester van Texel maakt be- ind, dat op de hierna volgende bedrijver tkreupel heerst. Gebr. van Andel, Eendracht; D Boer- irst Jzn.. Hoornderweg; B. Bakker, Ko- irweg. Iedere vorige opgave is hiermede ver dien. Texel, 5 April 1946 De Burgemeester voornoemd, Mr. G D. REHORST. Het was in de bange Aprildagen van het vorig jaar met ongewoon, dat op verscheidene boerderijen, die rustig ge legen waren, veertig tot zeventig vluch telingen onderdak mochten ontvangen. Zo bevond ik mij op Zondag 8 April met vele anderen op een dezer gastvrije boerderijen in de omgeving van Den Burg. Het was een stralende, windloze voorjaarsdag, die door zijn schone rust contrasteerde met dc doorleefde gebeur tenissen. De leeuweriken, die hoog op stegen naar dc diepblauwe hemel, jubel den hun blij lied Lammeren sprongen rond of vleiden zich tegen het moeder- dier aan; het blaten der schapen klonk rustgevend en vertrouwd. Kinderen, die de doorgestane angst vergeten schenen te zijn, speelden in het gras. Het enige, dat ons aan oorlog deed denken, was het gieren der granaten. Maar wij waren er aan gewend, dat zij over ons heen gin gen. en dat enkele seconden later de lucht trilde en de grond dreunde van een zware ontploffing Blijkbaar hadden twee dagen oorlogservaring ons al onge voelig gemaakt voor allerlei oorlogsge luiden Toch deed elke granaat, die we hoorden, ons vragen: „Waar zou die te recht komen? Wat zou getroffen zijn?" Wij zijn een jaar verder Wéér is hel April en wéér is het de tijd van de warme voorjaarszon. Wéér zetten pasge boren lammeren hun eerste wankele schreden op de wei Ook nu horen we de leeuwerik, en kost het ons moeite den kleinen zanger in het diepe hemelblauw te ontdekken. Het kan niet anders of reeds de natuur leidt onze gedachten te rug naar de gebeurtenissen van vorig jaar, naar alles wat op 6 April en daarna op ons eiland gebeurde. Aan de ene kant lijkt het, alsof wij ondertussen reeds heel ver van die tijd verwijderd zijn. Er is tussen April 1945 en April '46 zo veel gebeurd. De bevrij- ding is gekomen, de mensen stroomden samen om feest te vieren, en later nog eens en nog eens Er moest veel werk worden verricht, van herstel en vernieu wing Wij leefden na de bevrijding in een snel tempo, en de verschrikkelijke gebeurtenissen, die vernieling en dood brachten, leken lang geleden plaats ge vonden te hebben, zoals een benauwen de droom soms reeds enkele uren na het ontwaken bijna vergeten is Maar aan de andere kant vragen we onszelf verwonderd af „Is het al weel een jaar geleden?" Nu wij weer 6 April schrijven, wordt de herinnering plotse ling weer zo levend, dat alle indrukkeij van twaalf maanden wegvallen. Het zou mij zelfs met de grootste inspanning niet gelukken te vergeten, wat wij toen heb- bij doorgemaakt. Ik weet. dat er velen zijn, die dc gevoelens, die in die dagen hun hart vervulden, niet kwijt kunnen raken, en die de sombere beelden niet kunnen verjagen. Na vele jaren zal het nog zijn, alsof het gisteren gebeurde. Er zijn wonden die niet genezen. Er zijn herinneringen, die zo diep in het hart ge prent zijn. dat de tijd niet bij machte is, ze uit te wissen. Na de - verwarde gedachten, die de nachtelijke schietpartij van Donderdag op Vrijdag bij velen onzer had gewekt, volgde in dc morgenuren iets van blijde verwondering over een bevrijding, die anders en vroeger kwam dan wij hadden vermoed Bij sommigen groeide de ver bazing spoedig tot geestdrift. Vele an deren konden niet aan een gevoel van beklemming ontkomen. De laatsten zijn door een juist voorgevoel geleid Dat bleek reeds voordat de zon haar hoog tepunt had bereikt En dat werd op ont stellende wijze duidelijk, toen in de mid dag van Vrijdag 6 April Den Burg tot mikpunt werd gemaakt van de zware artillerie. Van een afstand was het dorp gehuld in een ondoordringbare bruine stofwolk In het dorp was de hel losge broken Huizen stortten ineen, gewon den kermden, radeloze mensen jammer den en baden om uitkomst. Toen het weer stil werd, vluchtten velen naar het vrije veld. Maar ook velen hielden bij ge liefde doden de wacht. In de avond en de nacht klonk het luguber knetteren van brandende huizen. Wat op deze Vrijdagmiddag gebeurde, heeft zich in de daaropvolgende weken vele malen herhaald met andere dorpen en met alleenstaande huizen en boerde rijen. Het leek, dat er geen einde zou ko men. en dat de maat niet vol kon raken. Zelfs de bevrijding bracht nog niet de vurig begeerde rust. Zelfs daarna klon ken de explosies en werden huizen ver woest. En lange tijd hebben velen in de meest kwellende onzekerheid geleefd omtrent het lot van zoon of echtgenoot. - Voor de 6e April waren de oorlogs- verschrikkingen zo goed als geheel aan Texel voorbijgegaan Het lijden was ver weg. Velen onzer kenden het alleen in de vorm van mede-lijden. Op 6 April en daarna hebben wij echter het lijden van de oorlog leren kennen, misschien nog niet eens in zijn verschrikkelijkste vorm, maar toch wel zo schrijnend, dat de herinnering eraan .een martelende blijft. Wanneer wij vandaag samenko men, in de kerk en bij het monument, behoeven we elkaar maar te zien om onmiddellijk weer te weten, welke in nerlijke strijd ieder heeft doorgemaakt Dan vallen vele ijdele grenzen, die ook in het afgelopen jaar weer met zoveel ij vei j getrokken zijn. voor enkele ogenblikken weer weg. Dan zijn wij al len, evenals vorig jaar, mensen, lijdende mensen, die door eenzelfde leed geslagen werden. En dan is ons leed een deeltje van het grote lijden, dat de oorlog over de mensheid heeft uitgestort. Zo hébben wij het ook ervaren in de verbijsterende dagen van April 1945. Als 'n klein lichtpuntje in de duisternis was er de saamhorigheid, die plotseling geschapen werd Moordlust en wraak zucht vierden hoogtij Maar wij denken ook met eerbied aan de moed en opoffe ringsgezindheid, die aan de dag traden. Velen hebben voor gewonden en vluch telingen hun eigen leven in de waag schaal gesteld. Er is in de nood van die dagen een mooie bladzijde geschreven van hulpvaardigheid en saamhorigheid, en er werd niet gevraagd: „Wie of wat zijt gij?" maar; „Kan ik u helpen?' Met schroom wil ik tenslotte spreken over een ander licht, dat scheen. Ik weet het, en ieder begrijpt het: wanneer het levenswerk wordt verwoest, en vooral, wanneer innig-geliefde mensen op wre de wijze worden weggerukt, is er wan hoop. Bij velen werden levensmoed en vertrouwen door de harde slagen van het oorlogsgeweld vernietigd. Maar intuïtief hebben velen hun steun gezocht bij God. Het oude Psalmwoord: „Uit de diepten roep ik tot U", kreeg opnieuw betekenis, toen wij werkelijk in de diepten van angst en rouw werden neergestoten Onvergetelijk waren de kerkdiensten op Woensdag 11 April, des morgens in de R. K kerk, des middags in de Doopsge zinde kerk. Wat was daar veel mense lijk leed bij elkaar Maar wat is daar ook. in tranen en woordeloze verzuchtin gen, gesmeekt om de kracht, nodig om te aanvaarden en voort te gaan. Velen hebben niet tevergeefs gebeden Wij zijn een jaar verder Ik weet, hoe moeilijk het nog elke dag voor velen is. Maar ik mag ook zeggen dat er in mijn hart eerbiedige bewondering is voor de wijze, waarop velen hun kruis dragen Zij trachten met Gods hulp voort te gaan. Dit is het immers, wat God van ons vraagt „Voortgaan". En wanneer de last te zwaar wordt, mogen wij zeggen" Blijf bij mij. Heer, Want d' avond is nabij. De duisternis wordt dichter, Blijf bij mij! Als and're hulp m' ontbreekt, t Geluk m' ontvliedt Der hulpelozen Hulp, Verlaat mij niet! TH. v. d VEER. Hoc laai? Amstcrdam-Tcxel van A'dam: 6,21, 10.35, 13,35 van Alkmaar: 5,23, 8,47, 12,35, 16,30 Van Den Helder 7,— 10,30, 15 30a) 18.30 Texel-Amsterdam. van Texel: 6,8.8,14a), 17. van Den Helder: 7 27, 9.25b). 10.35, 18,20 van Alkmaar: 8.55, 10.55b), 13.55. 19,55 aank A'dam: 10 15. 12.15b). 15.15, 21.15 Autobusverbinding op Texel: Van Den Burg naar Oudeschild 5 30, 7 30 10.45. 13.30a). 16.30 18.50a). Van Oudeschild naar Den Burg. 5 50, 7.50, 11.15, 14.—a). 16.15a), 19 15 Van Den Burg naar De Koog en Den Hoorn. 6.50, 15,—. 17.30 Van De Koog en Den Hoorn naar Den Burg 7.15, 15.25, 18,—. Van Den Burg naar Oosterend: 6 15. 11,30, 15.—, 17,30 Van Oosterend naar Den Burg: 6.50 13 15.35, 18,— Van Den Burg naar De Cocksdorp: 11.30. 15.—. 17.30 Van De Cocksdorp naar Den Burg 7, 13,—15,45 a) Zondags niet; b) alleen Zond. Een tragisch ongeluk geschiedde Don derdag, toen het ruim driejarige zoontje van de familie J. Agter te Den Burg een ketel kokend water over het lichaam kreeg. De kleine liep zware brandwon den op en is Donderdagavond in het Noodziekenhuis overleden Toen de veehouder H. te Ongeren vo- rigè week op het land kwamen, zaten er vier schapen, die over enkele dagen lammeren ter wereld zouden brengen, in de sloot. Drie schapen waren op dat mo ment reeds dood. het vierde is korte tijd daarna gestorven. Bij onderzoek is gebleken, dat een loslopende hond hieraan schuldig was Een grote schadepost temeer, omdat men niet met zekerheid weel, wie de eige naar van de bewuste hond is en er dus geen schadevergoeding kan worden ge- eist. Reeds verscheidene malen heeft de po litie ingegrepen en proces-verbaal opge maakt. Indien men het kwaad van de loslopende honden echter werkelijk de kop wil indrukken, dient de Texelse be volking medewerking te verlenen Daar toe is nodig, dat hij, die een loslopende hond ziet en herkent, daarvan medede ling gaat doen aan de politie, vergezeld van een onafhankelijke getuige. De boeren, die honden houden, wordt erop gewezen, dat zij zelf het goede voor beeld moeten geven en hun honden niet moeten laten loslopen, ook al zijn ze nog zo vertrouwd. Woensdagmiddag was de hoek van Kogerstraat en Witte Kruisweg het to neel van een hevige autobotsing. Een le ge vrachtwagen van de fa J. v Lente komende uil de Witte Kruisweg, werd aan de voorzijde gegrepen door een, in de richting Den Burg rijdende, met puin geladen wagen van den heer J. v.d. Lin de, aannemer der slopingswerken te Den Burg. De botsing was zo hevig, dat de wagen met puin omsloeg Het ongeluk moet waarschijnlijk wor den toegeschreven aan het feit, dat vlak bij de hoek een personenwagen van dv wederopbouw boerderijen rechts van de weg geparkeerd stond, waardoor de puinauto gedwongen werd scherp naar links uit te halen. De wagen van v. Lente liep een inge drukte radiateur, een beschadiging aan motorkap en spatbord en een gebroken voorveer op, later bleek bovendien de voetrem te zijn vastgelopen. Van de wa gen van den heer v d. Linde was het me chanisme van cardan-as en achteras be schadigd, een veer gebroken en de kiep- mrichting ontzet Beide wagens moesten worden weggesleept Puin en olie lagen over de straat. Persoonlijke ongelukken -kwamen gelukkig niet voor De politie, die spoedig ter plaatse was, maakte pro ces-verbaal op. VAN DIEFSTAL GEEN SPRAKE. Ons bericht over het ontvreemde rij wiel voor de zaak van Moerbeek, heeft succes gehad, echter op een andere ma nier dan verwacht werd Het rijwiel werd de dag van vermis sing (Maandag) reeds voor de zaak van Vlessing aangetroffen en door het per soneel binnen gezet. Van diefstal is der halve geen sprake, maar onbevoegden hebben toch hun handen naar ander mans goed uitgestoken en dit is op zich zelf een laakbaar feit GEREF. KERK TE DEN BURG. Om te komen tot de bouw van een ge- ref. kerk te Den Burg is een bouwcom missie benoemd, welke plannen moet bei amen en ontwerpen samenstellen De commissie bestaat uit de heren: U. Ag ter, voorz P. ter Steege, G. van Gronin gen, A Statema. A. Ellen, J. Agter, tech nisch adv., Jac. Drijver, bouwk. adv. Als het stichtingskapitaal aanwezig is kan de commissie de plannen ten uit voer brengen ONDERWIJZER BENOEMD. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Oosterend is benoemd de heer W. D J van Beijeren uit Alphen a.d. Rijn. ZON, MAAN EN HOOGWATER. De zon komt 6 April op om 6,03, onder 7.22 Maan. 8 April E.K., 16 April V.M. Hoog water ter rede van Texel: 7 April 1.46 en 1,59, 8 April 2.25 en 2.52; 9 April 3.23 en 3,58; 10 April 4,40 en 5.28; 11 April 6,18 en 7.03; 12 April 7,42 en 8,25, 13 April 8,44 cn 9,08. Het jaarverslag over 1945 laat een winstcijfer zien van f 14,554,42 (v.j. f 15,730,72) Dit cijfer vertoont dus on geveer een gelijk beeld met het vorig jaar; dit kan evenwel niet gezegd worden omtrent de samenstelling hiervan Het personen- en rij wiel vervoer geeft een netto ontvangst te zien van f 86.011,95 (v.j f 75,114,65) en hel goederenvervoer f33,602,92 (v.j f48.791,38). Het verlies op de veerdienst Den Helder-Texel werd dit jaar gecompenseerd door de winsten van de reizen naar Amsterdam en Har- lingen. De opbrengst boothuur f 17,523,10 (v.j f 3,189,70) heeft dit jaar belangrijk tot het goede eindresultaat bijgedragen. De Bijzondere Baten f 4,136 67 (v. j f 4,745,27) ondervonden een achteruit gang, vnl. door het uitvallen van de ver koop der spoorkaartjes. Tegenover de totale ontvangsten groot f 141,274,64 (v.j. f 131,841,—) staat een totaal bedrag aan onkosten (incl. af schrijvingen) van f 126,720,22 (vorig jaar f 116,110,28). De totale onkosten uitge drukt in procenten van de bruto-winst vertonen een merkwaardig constant beeld en bedragen de laatste drie jaren resp 87.5, 88,1 en 89,8 pet. In de onder linge verhouding der diverse onkosten- factoren constateren wij wel enige be langrijke verschillen. De meeste onkos tenposten zijn nu lager, met uitzondering van de onderhoudskosten f 16,678,68 (v.j f 8,939,53) en de belastingen en haven gelden f 15 211,48 (v.j. f 5,639,29). Op de algemene vergadering zal voorgesteld worden het winstsaldo van f 14,554,42 als volgt te verdelen: Aandeelhouders 5 pet f 3,802,75 Tantièmes dir. en pers. f 1,037,58 Aandeelhouders 1 pet. f 760,55 Reservefonds f 8 953,54 Het reservefonds zal dan een hoogte van f 132,769,79 bereiken, hetgeen in de toekomst ten behoeve van eventuele nieuwe aanschaffingen en verbeteringen geen overbodige luxe zal blijken te zijn. Bij de afd autobussen is de winst dit jaar f5,751,42 (v.j. f 7.155,41), hetgeen uiteraard een gevolg is van de beperkte diensten De bruto-ontvangsten liepen van f27,179,91 terug tot f 14.734,50, doch de onkosten vertoonden verhoudingsge wijs een sterkere daling, namelijk van f 20,024,50 tot f 8,983,07. Het netto-winst bedrag is wederom gebruikt voor af schrijving van de vaste middelen en goodwillbedragen. De waarde van deze activa is thans afgeschreven tot op een bedrag van f 18,635,27. OOSTEREND Voor een geheel uitver kochte zaal gaf de Gem. Zangvereniging ,De Lofstem", o.l.v. haar directeur, den heer C. Bremer. Zaterdagavond haar eerste uitvoering na de bevrijding. Na het voorlezen van Ps 100 ging de voorz. voor in gebed, waarna hij de aan wezigen hartelijk welkom heette. Voor 't technische gedeelte gaf hij de leiding over aan den directeur met zijn koor, die met hét zingen van het Bondslied 't programma opende. Al dadelijk viel op te merken, dat de vereniging over uitstekend stemmenma- teriaal beschikt. Mooi en zuiver van toon klonken de eerste twee liederen. „Her ders, hoe ontwaakt gij niet" klonk te ge jaagd. In Ps. 116 waren de bassen wat rauw. De „Echo een Italiaans liedje uit 1532, vond zo'n bijval, dat het op veel vuldig verzoek herhaald moest worden. Hemelvaartslied en Herderszondagslied werden krachtig en zuiver gezongen Goede nacht had iets vloeiender en meer gebonden mogen zijn. Over het algemeen werd teveel forto gezongen, naar verhou ding van zaal en toneel. Een dergelijke uitvoering, desnoods gecombineerd met muziek en toepasselijke declamatie zou in een kerk beter tot haar recht komen. De schets „De eerste zangles". ge speeld door S. Dros en G. Nierop wekte telkens de lachlust der aanwezigen op. In „Ze krijgen elkaar", een stukje voor 7 personen, beleefde men de dolste situa ties. Dit stuk, waarin optraden de dames P Bremer en G v Dijk en de heren M. Vlaming A Trap D Medema, A. v. d. Brink en G A. Bremer, werd zeer rol vast en vlot gespeeld Allen kweten zich behoorlijk van hun laak. maar Greetje v. Dijk wel bijzonder. Haar spel was spon taan en ongekunsteld. Jan Daalder vulde de pauzes op zijn eigen manier, dus was het af. Ook Janny Druif droeg een fijn stukje voor uit: „Daar wordt gebeld bij Clinge Dooren- bos". Na het gemeenschappelijk zingen van Ps. 75 sloot de heer J. Daalder deze avond met gebed. De Lofstem kan op een geslaagde avond terugzien. Laat het publiek voortaan zwijgen, wanneer de dirigent zich weer voor het koor plaatst Het telkens „sssst" roepen is hinderlijk. Voor een klein gezelschap hield ds. v d Veer op uitnodiging van de N.V.B Maandagavond 1 April een inleiding over de doodstraf. Na de gescheidenis van deze straf en haar opnieuw van toe passing vei klaring op burgers te hebben nagegaan, onderwierp spr de standpun ten voor en tegen aan een beschouwing. De gebeurtenissen in de laatste oorlog zijn oorzaak geworden, dat in het alge meen de doodstraf als een natuurlijke zaak wordt aanvaard Bij juristen rijst evenwel de vraag, waartoe de recht spraak dient. Voor hen. bij wie vergel ding en afschrikkende werking het zwaarste wegen, bestaat tegen toepas sing van de doodstraf geen bezwaar, hoe wel men ook de mening tegenkomt, dat het vergeldingsbeginsel niet tot doden behoeft te leiden. De tegenstanders leg gen meer de nadruk op verbetering, in keer en boete, die bij toepassing van de doodstraf uitgesloten zijn. In religieuze kringen zijn de meningen evenzeer ver deeld; men beroept zich soms op Bijbel teksten. doch dit acht spr. onvruchtbaar. Spr formuleerde zijn eigen standpunt aldus: het is hem onverschillig, wat met, de grote misdadigers uit deze oorlog ge beurt. In het algemeen is hij echter tegen de doodstraf. Wordt zij eenmaal van toe passing verklaard dan is het moeilijk te zeggen waar men de grens moet trekken. Het is bovendien zeer moeilijk te zeg gen, waar de persoonlijke aansprake lijkheid voor de misdaad begint. Op grond van deze en op christelijk-huma- mstische gronden kan spr. niet kiezen voor het recht alleen, maar voor liefde en recht. Na deze inleiding ontspon zich een geanimeerde discussie, waarna voorzitter Steenhuis met een woord van dank aan spr. en aanwezigen, de bijeenkomst sloot. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Van 29 Maart tot en met 4 April 1946. Geboren: Suzanna Maria dv Johannes Buisman en Kathanna Murawska. Cor- nelis Klaas zv Pieier Vermeulen en 1 rijntje Kalis Cornelia Catharina d v Franciscus G. Kasscnaar en Neeltje Kooijman. Elizabeth dv Frans Stark en Jannetje Geerts Ondertrouwd Johannes M. W. Ulijn en Barbara van Beek Cornelis Burgman en Cornelia Catharina Eelman. Job Kik kert en Hinderkien Nieboer. Overleden; Dirk Brandsma. 40 j„ echt genoot v. Cornelia Kwantes Dieuwertje Kooiman, 76 j wed. v. Cornelis S. Keij- ser. Dieuwertje Vlaming, 40 j echtgen. v Hendrik Kamminga. KATHOLIEKE KERKLIJST Zondag. Passie-Zondag. Missen in Den Burg en Oosterend om 7,30 en 10 uur; in Den Hoorn om 10 uur. 12 u. voorber. geloofsbelijdenis. 7 uur Lijdensmeditatie. Deze week Missen om 7 en 8 uur: Dins dag en Vrijdag ook 6,30 Geen avond oefeningen. Maandag ook H. Mis om 9 u. Dinsdag 8 u gez Requiem voor alle overledenen v.d. Doodceel. Woensdag 8 u. H. Mis in Den Hoorn. Donderdag 8 u. H. Mis in Oosterend Vrijdag geen kin derbiechthoren Zaterdag 4-8 u. biecht- gelegenh. op volle uren; 6 u. rozenkrans.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1