E De aanleg van Kunst wei cl en Openbare vergadering Parlij van de Arbeid Jaarvergadering Hel Witte Kruis Stichting 19401945 Bh Zilv crreigers Zuid-Frankrijk Booniplanklay in Bomenclijk r is niets nieuws onder Ier maan Vetgehalte-onderzoek van de inelk Liclilllilsen in I (luiste Coöperatieve Vee-al zei Ko, men en gaan Van de Boekenplank Voorlichting den hoer De laatste tijd ontvangen wij telkens vragen over de aanleg van kunstweiden En daar is reden voor. Uit onze artike len over het inzaaien van grasland is het u wel duidelijk geworden, dat de om standigheden voor de aanleg van blij vend grasland niet zeer gunstig zijn. Er is een tekort aan zaaizaad, het zaaizaad is van matige kwaliteit, heel veel perce len verkeren bovendien nog in een goede toestand om tot inzaai van blijvend gras land over te gaan. Toch zijn er een aantal boeren, die van grasland af willen en daarnaast hebben we een groep, die wat hooi willen telen, omdat de veebezetting eigenlijk te zwaar is voor het aanwezige blijvende grasland. Men zoekt dan een oplossing in de rich ting van kunstweiden. En wij menen, dat deze oplossing met kwaad is. Voor aan leg van kunstweiden is meer en beter ge schikt zaaizaad aanwezig dan voor blij vend grasland. We schreven reeds eerder, dat het meeste buitenlandse zaad en we hebben momenteel niet veel anders afkomstig was van hooitypen en daarom ongeschikt voor de inzaai van blijvend grasland. Voor kunstweiden is dit zaad goed geschikt. Bij de inzaai van kunstweiden kunnen we enige gevallen onderscheiden. We kennen nl. eenjarige, tweejarige of meer jarige kunst weiden. We moeten daarme de rekenen bij de aankoop van graszaad. Indien we een eenjarige kunstweide aanleggen met de bedoeling er direct het eerste jaar profijt van te hebben, dan is de keuze vrij beperkt. In de eerste plaats zijn we dan aangewezen op Westerwolds Raygras. Zaaien we alleen W.W. Raygras, dan is een hoeveelheid van plm. 50 kg per ha. vereist. Volgens meerderen ver dient het aanbeveling een gedeelte van het W.W. Raygras te vervangen door Ita liaans Raygras en Rode klaver. Een der gelijk mengsel zou er als volgt uit kun nen zien. .'10 kg. W.W. Raygras; 15 kg. Italiaans Raygras; 8 kg. Rode klaver (inlandse). De eerste snede zal dan voor het grootste gedeelte bestaan uit W.W. Ray gras; in de natijd krijgen we ook Itali aans Raygras en Rode klaver. Voor een tweejarige kunstweide zijn er diverse mogelijkheden. We kunnen daarvoor ne men Eng. Raygras, Italiaans Raygras, Beemdlangbloem en Rode of Witte kla ver. We geven enkele mogelijkheden. 12 kg. Eng. Raygras; 12 kg. Italiaans Raygras; 10 kg. Rode klaver, of 5 kg. Witte klaver. Het kan ook zo: 10 kg. Eng. Raygras; 10 kg Beemdlangbloem; 10 kg Rode kla ver of 5 kg Witte klaver. Op wat drogere gronden zou men het Beemdlangbloem kunnen vervangen door Frans Raygras, Timothee of Kropaar, maar de kwaliteit van het gras wordt hierdoor wel wat minder. Tenslotte kennen we ook nog meerja rige kunstweiden. De samenstelling van het mengsel wordt dan meer gevarieerd. We vonden ergens de volgende samen stelling voor een dergelijk mengsel aange geven: 10 kg. Eng. Raygras; 6 kg. Beemdlang bloem; 4 kg. Timothee; 3 kg. Veldbeemd; 3 l:g. Ruwbeemd; 5 kg. Witte klaver. In het algemeen ben ik van gedachte, dat we de voorkeur moeten geven aan een één- of tweejarige kunstweide. Duurt het langer, dan gaat de opbrengst meest al aanmerkelijk dalen, omdat we al heel gauw de zg. sukkeljaren krijgen. Het lijkt mij daarom verstandig, na twee jaar een ander perceel te bestemmen voor kunstweide. OOSTEREND. Voor de Partij van de Arbeid sprak Vrijdag 29 Maart in 't Wa pen van Amsterdam de heer H. B. Jager, oud-lid der C.H.U. Spr. memoreerde in het kort hoe in St. Michielgestel verscheidene personen, die voor de oorlog ver uiteen meenden te staan, veel dichter bij elkaar bleken, dan zij aanvankelijk hadden gedacht. Zij al len waren van de gedachte bezield, dat het na de oorlog anders zou moeten dan voor 1940. Uit deze wil tot samenwer king is in Febr. 1946 de Partij van de Arbeid ontstaan. Spr. erkende, dat het helaas veelal de christelijken waren, die tot het behou dende element behoorden en dat het teeds de SDAP is geweest, die de stoot tot sociale verbeteringen gaf. Daarom moeten wij willen begrijpen, dat het voor de SDAP een offer is geweest om tot de Partij van de Arbeid over te gaan. De Partij van de Arbeid heeft niet de bedoeling om het gehele Ned. Volk te verenigen in een z g. Eenheidspartij, zo als dat wel eens wordt voorgesteld, maar zij bestaat uit. mensen, die hetzelfde eco nomisch, sociaal en politiek program willen verwezenlijken Als de Partij v.d. Arbeid zich tegen het kapitalisme verzet, dan dient de christen zich daarachter te scharen. Christus riep ook eenvoudige vissers en handwerkslieden tot Zijn dienst en heeft hen als Zijn getuigen midden in de wereld gezonden. Zo moe ten ook wij als chr. in de Partij van de Arbeid durven staan. Na deze rustige en met overtuiging uitgesproken rede, werd even gepau- seerd, waarna de vergadering gelegen heid kreeg schriftelijk of mondeling vra gen te stellen, van welke gelegenheid een viertal personen gebruik maakte. Nadat enige van deze vragen op bevre digende wijze waren beantwoord, sloot de heer J. C. Dros, onder wiens leiding deze avond stond, de vergadering. De spr. had zeker groter gehoor verdiend. De aanleg. Op ons eiland is het de gewoonte een kunstweide in te zaaien onder dekvrucht van een graangewas. Aan de vaste wal kemt men hier steeds meer van terug. Men zaait een kunstweide of ook wel blij vend grasland zonder dekvrucht, of wel, men maait de dekvrucht groen. Persoon lijk heb ik hiervan geen ervaring. Vol gens mededelingen van deskundigen geeft de inzaai zonder dekvrucht voordelen voor de toekomstige kunstweide of het blijvend grasland. Zo mogelijk willen wij dit seizoen hiermede een proef nemen. Als dekvrucht voor een in te zaaien meerjarige kunstweide of blijvend gras land kan men ook Italiaans of W.W. Ray gras nemen. Het schijnt echter, dat men bij Italiaans Raygras het gevaar loopt, dat de dekvrucht te zwaar wordt en dat dit ten koste van het ondergezaaide mengsel gaat. Westerwolds is daarom be ter als dekvrucht geschikt. Dit laatste gras begint al spoedig weg te vallen en geeft dan ruimte voor de andere grassen. Alvorens te besluiten wil ik er op wij zen, dat W.W. Raygras vrij hoge eisen aan de grond stelt. Het is een gewas voor de betere Texelse gronden. Op ma gere uitgebouwde grond in de polders schiet dit gras direct in de aar en men krijgt dan geen gewas. Het is bijna steeds aan te raden het gewas wat te helpen met stikstof, in de vorm van kunstmeststoffen, of wat vooral gunstig werkt, met gier. Van een kunstweide kan men onder gun stige omstandigheden plm. 6000-7000 kg hooi van prima kwaliteit verwachten. Ter vergelijking delen wij u mee, dat de hooi- opbrengst van goed blijvend grasland op zandgrond op gemiddeld 5000 kg. per ha kan worden gesteld. C. v.Gr. Onder leiding van den heer Remmers werd dezer dagen de jaarvergadering van de afd. Texel van Het Witte Kruis gehouden. Notulen, jaarverslag van de organisatie en van de t.b.c.-bestrijding, uitgebracht door den heer Pisart, werden goedgekeurd. De financiële toestand der" vereniging is goed, het aantal leden be draagt 2096. Dankbrieven waren binnen gekomen voor bijdragen aan de stichting Vacantie-kolonie en van het hoofdbe stuur voor het te stichten Witte-Kruis- sanatorium Wat de t.b.c.-bestrijding be treft, bleek de toestand op Texel vrij gunstig te zijn; vijf personen van Texel worden in een sanatorium verpleegd Het winstsaldo bedraagt thans f 15,201.46; saldo t.b.c.-bestrijding f 353,07. Uit het jaarverslag, dat de heer Pisart uitbracht over het magazijn blijkt, dat er bijna geen verplegingsartikelen te verkrijgen zijn; er ontbreken enkele ar tikelen en er zijn klachten over de te rugbezorging. Bij 't uitlenen zal voort aan een statie worden geheven van f 2,50. Tot bestuursleden werden gekozen: Den Burg de heren Pisart en N. Ran; Oudeschild de heer P. Boom; De Koog de heer R Daalder Lzn.; Oosterend de heer F. Witte Czn Den Hoorn de heer A Alderlieste Op voorstel van den heer Pisart werd besloten het salaris van mej. Meijer te verhogen tot f300. Aan mej. Meijer zal worden opgedragen boek te houden van de uitleningen en terugbezorgingen van het magazijn Het salaris van den secr.- penningmeester werd definitief vastge steld op f 550. GIFTEN WITTE KRUIS- C. S Dennen f 1,A. J. L., Den Hoorn f 5,S., Den Burg f 1.N.N, De Westen f 3,A. v.d. B Oosterend f 1—, J. de G P.H Polder f 1.—; N. N., Den Burg f 2.R.. Den Burg f 1,V. d. HEierl f 0,50, Mevr P.. De Koog f 5,B Den Burg f 0,50; De G., Den Burg f 5,—; W. S., Den Burg f 1,—, S. K„ Oosterend f 5,J. K., Oost f 2,50; Wed de P Den Burg f 1,P. B.. De Westen f 2,50; A. B., Gerritsland f 1,V., De Koog f 1,K.Z., Oudeschild f 2,J. D. Den Burg f 2,Overschot Dansclub f 7,50. N.N Oudeschild f 5, De meesten uwer zullen weten wat deze Stichting beoogt. Voor hen, die dit nog niet weten, kan worden medege deeld, dat de Stichting zich tot taak heeft gesteld, de nagelaten betrekkin gen van hen, die gevallen zijn in het verzet tegen onzen vroegeren vijand, te verzorgen. Hiervoor is geld nodig Heeft u in de oorlog het verzet gesteund, hetzij in geld of in natura, thans doen we weer een beroep op u, om uw steun te verlenen. Ook van uw e.v. geblokkeerde reke ning kunt u gelden overschrijven ten name der Stichting, waartoe wij een rekening hebben geopend bij de Rotter- damsche Bank en de Boerenleenbank alhier. Ook kunt u uw gaven storten op giro nummer 361486 van Statema. Texel, secr.-penn., doch dan even vermelden op het biljet Stichting '40-'45. Vergeet het niet, zij vielen ook voor u! Namens het bestuur: De secr.-pennm STATEMA. i| de in DE WAAL. Dinsdagavond 19 Maait werd voor de laatste maal in dit seizoen een lezing gehouden door den heer Donia van De Koog over het vogelleven en de Zilverreigerkolonie in de Gamarque (Z.- Frankrijk). Allereerst gaf spreker een overzicht van het Texelse vogelleven, dat tot ver over onze landsgrenzen bekend is. Zelfs ornithologen uit Japan en China kwamen de Muy met een bezoek ver eren. Spr had verwacht, dat de Texe laars de vogels op hun duimpje zouden kennen, maar het bleek, dat hij zich hierin lelijk vergiste. Na deze inleiding volgde een filmpje over de Meeuwenkolonie in de Wester duinen, opgenomen door wijlen den heer Luberti (Mierennest), die de aanval van de R A F op het Bezuidenhout helaas niet heeft overleefd. Met grote waarde ring heeft spr. ons van dezen groten die renvriend verteld. We kunnen mw. Lu berti dan ook niet anders dan dankbaar zijn dat zij deze films ter beschikking stelt. Hierna kwam dan de tocht naar de Zilverreigers op het doek, de heer Jan P. Strijbos was mede van de partij en met genoegen hebben we de belevenissen in ogenschouw genomen. Nog een paar korte films over het stieren-merken en een kijkje op het strand van het vissers dorpje Les Saintes Maries een kleu renfilm, die bijzonder mooi was be sloten deze avond Een hartelijk applaus beloonde den spreker. Na een kort slotwoord tot de aanwe zigen werd het bestuur door een der aanwezigen bedankt en behoren de Ont wikkelingsavonden tot het verleden. Ze hebben in een behoefte voorzien, want wel 55 leden waren ingeschreven DE WAAL. Vrijdagmorgen 29 Maart vond de eerste grote boomaanplant op Texel plaats in de Bomendijk, waaraan sinds jaar en dag niets was gedaan. Na tuurlijk was er bovendien tijdens de be zetting het nodige omgezaagd en het stemde hen, die dit met lede ogen za gen gebeuren, tot grote voldoening, dat nu ongeveer een jaar geleden de Bomen- dijk door de Ver. tot Behoud van Na tuurmonumenten werd overgenomen. Hieraan hebben wij het danook te dan ken, dat dit jaar nog het werd bijna te laat ongeveer 500 jonge abelen uit de kwekerij van Staatsbosbeheer konden worden geplant. Teneinde van een zo groot mogelijk succes verzekerd te blijven, werd de jeugd bij het planten ingeschakeld Om half tien was het moment aangebroken Burgemeester Rehorst was aanwezig be nevens de schooljeugd onder leiding van meester Pietersen en D. Boot als de ver tegenwoordiger van Natuurmonumenten. Met een korte toespraak tot de jeugd, plantte daarna de Burgemeester de eer ste boom. Tot omstreeks 12 uur had men gewerkt. We hopen, dat hier het begin ge maakt is van een actie, om ook op Texel eens wat meer bomen te planten Onlanqs bevatten de grote bladen en tijdschriften het bericht, dat men erin was qeslaaqd Radar-contact" te maken met de maan. .Contact" is in dit verband eiqenlijk een enigszins zonderlinq woord. De kwestie is, dat men erin is qeslaaqd met behulp van een Radar-insiallatie een zo precies gerichte en zo krachtige tril ling of straling uit te zenden, dat deze na door de maan te zijn teruggekaatst, op aarde weer kon worden opgevangen. Nu rijst dadelijk de vraag: hoe wis ten de Radar-technici, dat het uitgezon den signaal juist door de maan werd teruqgekaatst en niet b.v. door een of andere laag van geladen deeltjes, zoals het geval is met de radio-golven? Dat is vrij eenvoudig vast te stellen. De bin nen betrekkelijk enge grenzen regelma tig veranderende afstand tussen aarde en maan is op elk tijdstip nauwkeurig bekend, de snelheid van de uitgezonden trilling eveneens, zodat een simpele deelsom ons de tijd aangeeft, die het signaal voor zijn weg heen en terug no dig heeft. Die tijd moet ongeveer 291 se conde bedragen. Klopt dat, dan heeft de maan de trilling inderdaad terugge kaatst. Dit resultaat is een grootse prestatie van het menselijk vernuft, doch reeds sedert millioenen jaren doet de natuur hetzelfde op onvergelijkelijk grotere schaal. Om dat te constateren moet u eens naar de jonge maan kijken wanneer deze, enige dagen na Nieuwe Maan, als een fraaie sikkel aan de hemel staat. Als het een heldere nacht is, ziet u meer dan de sikkel alleenu ziet ook de rest van de maan, wel is waar zeer flauw, maar toch duidelijk genoeg voor een normaal oog. Het lijkt dan, alsof de sik kel het overige deel van onze wachter omvat. Waar komt dat zachte schijnsel, het z.g. asgrauwe licht, vandaan? Van de zon kan het niet afkomstig zijn; het door haar verlichte maanqe- deelte is door de holle zijde van de sik kel nauwkeunq afgebakend. Enig ander hemellichaam komt voor deze duidelijke verlichtinq van het ..donkere" maanqe- deelte niet in aanmerking, behalve. onze aarde zelf. Zo is het dan ook. Het licht, dat de aarde van de zon ontvangt, wordt naar het niet beschenen maan-qedeelte te ruggekaatst en het feit. dat wij dit op aarde kunnen zien, bewijst, dat de maan op haar beurt dit licht weer naar ons terugzendt. Wel is waar is het dus geen door de aarde zelf uitgezonden stralinq, maar een, die door de aarde wordt her-uitge zonden. En voorts is het een lichtstraling en geen Radar-trilling, maar die zijn, om het populair te zeggen, familie van elkaar. Dus nogmaals: hier wordt een van de aarde afkomstig signaal door de maan weerkaatst, zo duidelijk, dat het voor een grof instrument als het menselijk oog waarneembaar is. Ziet u wel, dat er eigenlijk niets nieuws is onder demaan? Een vorige keer deelden wij mede, dat de uitbetaling van de melk geschiedt op grond van het vetgehalte. De melkprijs wordt per procent vet uitgekeerd Over de wijze, waarop dit vetgehalte wordt bepaald, het volgende: De bepaling geschiedt iedere 14 dagen voor eiken leverancier. Van iedere leve ring. dus bij 2 maal per dag 28 maal, wordt een monster genomen en in een flesje verzameld. Het Bedrijfschap voor zuivel oefent controle uit op dit belang rijke onderzoek. Deze controle is opge dragen aan de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken te Alkmaar. Zij omvat de volgende punten: a. Monstername, conservering en bewa ren der melkmonsters. Het conserveren geschiedt met kaliumbichromaat-tablet- ten (niet met een vloeibaar middel, daar dit de monsters verdunt); b. Uitvoering van het vetgehalte-on derzoek (voorwarmen en schudden, af meten, centrifugeren op het juiste toe rental, etc); c Aflezing en registratie der vetgehal ten; d. Glaswerk en chemicaliën; deze moe ten geijkt resp zuiver en van vastgesteld gehalte zijn; e. Nauwkeurigheid en gevoeligheid der gebruikte melkbascule; f. Inbceking van de vetgehalten en van de genoteerde ontvangen hoeveelheden melk. Om deze controle effectief te doen zijn, moeten de verzamelmonsters si V tot de Woensdag na het fabneksoi zoek worden bewaard, terwijl direct onderzoek' een copie van de ingebc vetgehalten moet worden opgezor De controlerende ambtenaar komt or geregelde.tijden aan de fabrieken deze controle te verrichten. De aandachtige wandelaar, die a dagavond 22 Maart in Den Burg liep zich hebben afgevraagd, wat dat I kende daar boven op de toren der kerk. Een felle lichtbundel, dan weer dan lang, flitste met korte tussenp in de richting van Den Hoorn. Het b hier een oefening in licht-morsese tussen de seinpost op de toren dei- kerk te Den Burg en de seinpost o toren der N.H. kerk te Den Hoorn Verkenners der St. Jeroengroep te Burg toetsten hun theoretische ki aan de practijk. Het was slechts begin, doch veelbelovend voor de komst. Behalve practische kennis eist het morse-seinen, dat niet alleen licht, doch ook met de vlag, de fluit, mer-installatie, kan worden beoel r concentratie-, reactie- en observatie mogen, correctheid. Het oefent herse handen, ogen en oren Allemaal ei schappen, die bij den jongen aa kweekt en bevorderd worden en die in z'n later leven zo zeer van pas ko (Ingezonden). In de Texelse Courant van Zaterdag 16 Maart komt een ingezonden stuk voor van den heer J. C. Roeper Johzn., over coop, veeafzet. De heer Roeper beweert, dat de veehandelaren de partij kiezen voor een trustvorming en de boeren te genwerken en wel met alle mogelijke middelen, welke hun ten dienste staan. Tegen deze bewering moet ik beslist stel ling nemen. De heer R. schrijft over de winst der handelaren, maar het is toch logisch, dat de handelaar het gekochte vee met winst tracht te verkopen Directeur, verkopers, boekhouding, enz van een coöperatie zullen toch ook betaald moeten worden. De kosten van vervoer, marktgelden, enz zal men aan een coöperatie eveneens niet gratis verstrekken. Wanneer men terugdenkt aan de vele Coöp. Slachtverenigingen welke in de tijd van hoogconjunctuur bestonden, dan zijn daarvan weinig overgebleven. Toen de contingentering door verschillende landen werd opgelegd, bleek dat uitge zonderd de Friese Coöp. Akkrum de vrije handel voor 98 pet. recht had tot uitvoer, andere coöperaties kwamen in die afzet met voor Wat is er in N.-Holland van de coöpe raties in de jaren van vrije handel te recht gekomen? Ik geloof met, dat de Texelse boeren zoveel aan de Wolcoöperatie te danken hebben voor hun toeslag op de scheer wol 1938. De handel heeft deze zaak in het reine gebracht. Laat een ieder zich er eens een denk beeld van vormen, dat alle lammeren door één coöperatie op de markten te Leiden of Purmerend aan den man moe ten worden gebracht. JDe handelaren hebben hun relaties en kunnen de hier verkochte dieren altijd nog weer elders ter markt aanvoeren. Het zou wel eens zo kunnen zijn, dat de coöp. handelaren voorlopig op reis bleven, ware het niet, dat men de dieren voor alle prijzen kan verkopen. De coöp koopt de dieren niet, zoals de handelaar wel doet. Iedere boer jammert over de grote rompslomp van de laatste jaren, ieder verlangt naar vrije handel en nu tracht een categorie van boeren, deze vrije han del tegen te gaan Mijn mening is dan ook, dat het goed koopste personeel, dat de boerenstand heeft gehad, de handelaren zijn. Zij ver dienen niet behandeld te worden op een wijze zoals de heer Roeper .doet. W SCHOLTE. Alkmaar, 5 April 1946. EINDE DER YVOLCONTROLE IN ZICHT. De eerste berichten omtrent het einde der wolcontröle kunnen spoedig in het Engelse Lagerhuis verwacht worden. De wolhandelaren kunnen dan weer op on beperkte schaal wol uit de Britse Domi nions in Engeland invoeren en de in En geland opgeslagen wol verhandelen. Zo dra de handel over voldoende voorraad zal beschikken zal de verkoop stop gezet worden Het wolrantsoenenngsschema en de prijscontrole zullen evenwel nog ge handhaafd blijven. De berichten uit Australië luiden, dat de voorraden daar klein zijn (het gevolg van de hittegolf in Nieuw Z Wales waai de helft der aanwezige 250,000 schapen verloren ging) en de kwaliteit ligt be neden de gebruikelijke standaard (be vatten o.a. graszaad) De gem. prijs zal niet boven die van het vorige jaar stij gen (f 0,98 per kg.). De Australische re gering heeft een plan ontworpen om de wolmarkt te stabiliseren en de wolhandel d m v. openbare verkopingen weer in te schakelen. FR. SCHAPEN ALS GELDBELEGGING. Controleurs van de C C D constateer den, dat in de omgeving van Strijen een groot aantal schapen ongeregistreerd werd aangehouden. Het onderzoek bracht aan het licht, dat een veehouder te West maas deze schapen bij diverse boeren had ondergebracht. In totaal werden 163 stuks in beslag genomen. Vier en vijftig waren eigendom van een slager uit Rot terdam, die verklaarde, deze dieren voor geldbelegging te hebben gekocht. Voorts werden nog elf andere schapen, in af wachting van een nader nderzoek, bij enige veehouders in bewa, g gegeven. INGEKOMEN PERSONEN FEBR. Joh. C. J. Knol v. Huizen n. H 11 P Boon v. Barsingerhorn n. Hogersl K. Molenaar v. Alkmaar n. Hogersl M. E. de Boer v. Alkmaar n. B 199; Schüiringa v. Grijpskerk n. Schildeif1 78; B Halsema v. Haarlem n. B 61 van Riesen v. Beverwijk n. K 105, ft Metz v. Ameland _i. Gravenstr. 24; Wijbenga v Het Bildt n Groeneplaat G. Witte van Bergen n. K 35; Spronk van Gemert n. Schildereind A Bergsma van Haarlem n.Westerw J. v. Egmond van Oegstgeest n. Gra straat 19; A. Nieuwboer van Bunsch n. Wilhelminalaan 62; S. Schot, Utrecht n. Den Hoorn 103a; L. Blok van Bunschoten n. Wilhelminalaan B. H. Vos van Hillegom n. K 93; Wester van Harenkarspel n. Grave 17; Tr. Kooiman van A'dam n. O schild 106, L. Laan van Centr. Bev n. C 26; J. G Brandsteder van R'dai De Koog 39; H. W. v. Cooten van I sum n. Weverst. 4; M. C. Boot van H lem n. B 62; A. J. M. v. d. Steen v. Helder n. Vlijt; J Her mus van Haai n. De Waal 58; J Brons-Scheepmaki Vlaardingen n De Waal 91; P N, Tilburg van Oss n. Vlijt; A. v.d. Kol Den Haag n. E 147; R Schaap v. A n. De Cocksdorp 16; J. Fledders v. D gelo n. O 42; K. C. Zoetelief van YV perkarspel n. B 204; A D. Blok Velde van Rolde n. K 83; A. J. vai Noordende van Soerabaja n. De Co dorp; A. May van A'dam n Binnenl 3; P Kraan van A'dam n. Haffeler 10, M. J Meijers van Haarlem n. H J. W. Galjaard van A'dam n. O 43; Cupido van Curagao n. Wilhelminal. VERTROKKEN PERSONEN FEBR G Griffioen van E 86 n. Maarssev Th. Veeger van B 143 n. Asten, Veeger van B 143 n. Nuth; H. v.d. M van C 53 n. Bolsward; D. C. Wondei van Schildereind 78 n Kruiningen; Koopman van Den Hoorn 73 n. IJ den; D Abbekerk van De Waal 52 Den Helder; C. Schraag van Oostei Schoolstr. 10 n. Reeuwijk, G.J.J Oli hof van Kogerstr. 47 n. Mook; J Hoogland van K 35 n. Bovenkarspel v. Heerwaarden van E 89 n. Gr broek; G. Bakker van B 148 n Vliji J. van Wijk van Den Burg, Weststr Voorschoten; A. de Zwart van Oostei Schoolstr. 21 n Enschedé; F Wijf ga van H 18 n. Dantumadeel; J. van ven van C 68 n Den Helder. (Verkrijgbaar in Boekhandel Parksti Dr. J Suys: De nieuwe politiek {ovei pol. beginselen in deze tijd) Ned. Jaarboek voor fotokunst '44-46 f Dmitri Merejkowski: Leonardo Anton v.d. Vet: Roem van ridders en rivieren f A. de Jong. Arbeidssymphonie (han delt over arbeidsvraagstukken) f Fred. Thomas e.a.: De Waterkant Een boek voor watersportliefheb bers Dr. H H. Knippenbeig. Van Moerdijl tot Peelland De opbouw in Nrd. Brabant Leop van Ranke: Olivier Cromwell f Leo Hendrikx Gekneveld en bevrijd f m Prof. Berkelbach v.d. Sprenkel: Huis bezoek f Robert Henseling: Omstreden wereld beeld (Astrologie - Wereldruimte Astromie) f 't Venster No. 5 f Prof. Dr. Aug Vermeylen- Van de Catacomben tot Greco (Gesch dei Eur. Plastiek en schilderkunst in de Midd. en de Renaissance) f Dr. W. M. Kruseman; De Wonder wereld .der chemie f Zó leven wij in Indiè f J. C. Alders: De wonderen dei- stralen f Dr. H. Groot: Geheimen van ruimte en tijd f Wil van Beek Voor de linies f C Vanel: „Boeven"' die ik gekend heb, (beschr. van personen met wi de schrijver in Duitse gevangen schap in aanraking kwam) f Julia Frank: De Sterke e.a A-B-G* romans Engelse leerboekjes voor v beginnenden Div. kinderboekjes en legpuzzles.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 2