Ji leuwe Donnen Ds. Hart dor II over „Bijhei en Oorlog Sportnieuws Lente, kom Grolt" lietlrijviglieitl aan tic visalslag Notosoetarso l)e Indonesische kwestie Behouden terug Slraml en duinen Inclra kwam en. wij zagen DAG 13 APRIL 1946. 59e JAARGANG. No. 5603. EXELSCHE COURANT de eerste helft van de 5e periode 1946 (14 t.m. 27 April), ikaartcn KA, KB, KC 604 nv 178 is 800 gram brood is 200 gram bloem is 100 gr. gedr. zuidvruchten is 400 gram suiker is 250 gram margarine is 125 margarine is 100 gram vet is 150 gram kaas is 1600 gram brood i) is 800 gram brood is 2 kg. aardappelen 1 ikaarten LA, LB, LC 604 tii 108. 109 vlees is 100 gram vlees •lees is 200 gram vlees ardappelen is 2 kg. aardappelen melk is 2 liter melk C 25 melk is 3Va liter melk nkaarten KD, KE 604 580 is 800 gram brood is 200 gram bloem is 500 gram suiker is 100 gr. gedr zuidvruchten is 250 gram boter is 125 gram margarine is 100 gram kaas D 38 is 400 gram brood is 500 gr. rijst of kindermeel kaarten LD, LE 604 53 608. 609 vlees is 100 gram vlees lardappelen is 1 kg aardappelen E 25 melk is 6 liter melk bakskaarten, enz. is 2 rantsoenen tabaksarlikelen (geen importsigaretten) is 100 gr. choc, of suikerwerken is 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen importsigaretten), bonnen voor melk en aardappelen geldig t.m. Zaterdag 20 April a. s. y or de week van 21 t m 27 April n nog bonnen worden aangewezen melk, aardappelen, jam, cacao, ta- versnaperingen, lucifers en zachte ivengenoemde bonnen kunnen reeds rijdag 12 Ajaril a s worden gebruikt, uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst ingang van Maandag 15 April mag len afgeleverd. I)is1ril)iiti<* TREIK1NG SCHOENENBONNEN uitgelote cijfer 3 der Stamkaart. uitreiking van schoenenbonnen aan S' men, van wie het nieuwe stamkaart- mer eindigt op cijfer 3 (drie) vindt Is: aandag 15 April des morgens van 9- uur voor de stamkaartnummers van i. 3999 des middags van 2.30-4.30 voor de stamkaartnummers van 4000 ?n met 5999. nsdag 16 April des morgens van 9- 1 uur voor de stamkaartnummers t.rn. 8999, des middags van 2 30- uur voor de stamkaartnummers 9000 loger. edegebracht moeten worden de nieu- itamkaarl met eindcijfer 3 alsmede nieuw uitgereikte inlegvel GA, GB. GD. GE 605. ,t is beslist noodzakelijk, dat de ver- maat aan hel loket wordt opgege- TEXTIEL. jrlogsslachtoffers, van wie de over- hjnen en de vitrages vernietigd zijn, nen, indien zij daarvoor een bereid- Jaring bezitten, met ingang van 15 |il een aanvraagformulier afhalen, lei bereidverklaring worden geen lieren verstrekt. fhalen toeslag bijzondere arbeid, j, die in hel bezit zijn van naamlijs- bijz. arbeid, kunnen de toeslag af- n als volgt: Den Burg en omgeving: Vpril a.s. van 9-12,30 uur. Andere >en, enz.: 18 en 19 April van 9-12,30 u. ede^ebracht moeten worden stam- C ten werknemers, oude getekende inlijsten en nieuwe ingevulde naam- en Geen toeslag wordt uitgereikt, neer deze bescheiden niet worden 'handigd. (Publ. no. 401). tEGELING VOOR PERSONEN, DIE EEN TABAKSKAART BEZITTEN, annelijke personen, geboren in 1928 roeger, die geen tabakskaart hebben angen, kunnen tegen overlegging van !e Distributiestamkaart een rantsoen- voor scheerzeep ontvangen. ER KOMT MEER KAAS. i de' 2e helft van April zal voor de tijdsgroepen boven vier jaar het srantsoen op 150 gram per 2 weken 'den' gebracht. Het ligt in het voor- len dit rantsoen einde April voorlopig 200 gram te verhogen Daarmede zal weer gelijk zijn aan dat van het na- 1945. Voor de leeftijdsgroep van 0-4 blijft het rantsoen vooralsnog ge- dhaafd op 100 gram per 14 dagen ROTKREIJPEL. e Burgemeester van Texel maakt be- d, dat op de hierna volgende bedrijver- :reupel heerst. Boei horst Jzn., Hoornderweg B ^ker Azn Kogerweg. :dere vorige opgave is hiermede ver- er. exel, 11 April 1946. De Burgemeester voornoemd, Mr. G D. REHORST ZON. MAAN EN HOOGWATER, 'e zon komt 13 April op om 5,45; on- om 7,34. Maan: 16 April V M.; 24 'il L.K. Hoog water ter rede van cl: 14 April 9.29 en 9.47. 15 April >4 en 10,20. 16 April 10,36 en 10,50. 17 il 11,04 en 11,19. 18 April 11.34 en 9 19 April 12.04 en 12,19. 20 April 15 en 12,40 Over dit onderwerp sprak Ds. Hart- dorff onlangs voor de Doopsgezinde en Hervormde jongeren. Na een in leidend woord van de presidente van de Doopsgez. Jongerenkring, die als gast vrouw optrad, mej. A. Kraai, kreeg Ds. Hartdorff het woord. Het is niet zo ge makkelijk om een antwoord te geven op de vraag: Wat zegt de Bijbel over de oorlog? Spr. verdeelde deze vraag in tweeën: wat zegt het Oude Testament, v/at zegt het Nieuwe Testament. In het O.T. is een zekere ontwikkeling in de beoordeling van de oorlog te bemerken. Israël was theocratie, d.w.z. God is Ko ning En Israels oorlogen zijn de oorlo gen des Heren. In de tijd der Koningen worden de oorlogen bepaald door mense lijke strijdlust, machtspolitiek, e d. De profeten spreken van het Messiaanse rijk waarin de volken hun zwaarden zullen slaan tot spaden en hun spiezen tot sik kelen; het ene volk zal tegen het andere volk geen zwaard opheffen en zij zullen geen oorlog meer leren". (Jesaja). De Joden uit Jezus' dagen verwachtten den Messias als 'n nationaal-politieken bevrijder Palestina toch was bezet ge bied. Jezus echter wijst de weg van macht en geweld af Zijn Koninkrijk is met van deze wereld. Het gebruik van geweld in dienst van zijn Koninkrijk wordt verworpen. Door de politieke situ atie van zijn tijd heeft Jezus zich niet uitgesproken, zijn taak ligt op ander ter rein. Jezus is niet gekomen als politiek ol sociaal hervormer, doch om de wil Gods tc openbaren tot redding der mensheid. Maar alhoewel Jezus geen enkel systeem brengt, geeft hij richtlij nen voor staat en maatschappij. Zijn wil is liefde. Dit begrip is niet op één lijn Je stellen met ons gevoel van na tuurlijke sympathie, maar is zelfverloo chening, erkennen van de levensruimte van den medemens. Dit is de Grond wet van het Koninkrijk van God. Deze liefde moet zich ook uitstrekken tot den vijand (vgl. gelijkenis van den barmhar- tigen Samaritaan) Spreker stolt vervolgens de vraag: Kan men de oorlog met het Evangelie in overeenstemming brengen9 Neen' Want het Evangelie is Gods liefdesopenbaring in Jezus Christus en oorlog is massale vernietiging en haat. Dan is de volgende vraag Kan de Staat afzien van bewapening? Neen! want de staat kan zichzelf niet orlwapenen dus weerloos maken Aan de andere kant echter is de moderne oor log dusdanig (atoombom!), dat de volke- S.V. TEXEL. Zondag a.s.: Texel 1-BKC 1 om 2 uur, HRC 5-Texel 2, Texel 3-JVC 2 om 11,30. Als T nog een dragelijk plaatsje op de ranglijst wil bezetten, zullen de laatste wedstrijden gewonnen dienen te wor den. Of BKC, dat er nu weer goed „in" is. zich een gewillig slachtoffer zal tonen, betwijfelen we sterk, waarom we op een goede en spannende wedstrijd kunnen rekenen. BKC heeft uit 14 wedstrijden 15 pun ten; Texel uit 15 wedstrijden 15 punten. T. 2 is tot dusver onder onze verwach tingen gebleven met uit 11 wedstr. 10 punten bezet ze de 6e plaats. 8 wedstrij den resteren nog, waaruit de positie nog belangrijk verbeterd kan worden. T. 3 dat goed begon, staat op één na op de onderste plaats, uit 6 wedstrijden werden 3 punten verzameld, waarvan er 2 verloren gingen door met opkomen te gen Helder 4. De nog 12 te spelen wed strijden kunnen nog belangrijke verbete ringen brengen. Doe je best lui' Nu geen afberichlen deze week en spe len voor wat ge waard zijt. Stand 4e kl. A KNVB,' 7 Apiil 1946. Watervogel 15 10 5 0 25 Oudesluis 14 7 5 2 19 Schoorl 15 8 2 5 18 W. Waard 13 8 0 5 16 B.K.C. 14 7 1 6 15 Texel 15 5 5 5 15 Vrone 14 5 3 6 13 LSVV 12 4 3 5 11 Nieuwe-Niedorp 14 3 2 9 8 Atlas 16 0 2 14 2 O.V.V NIEUWS Om half drie fluit scheidsrechter Rijk de beide elftallen in het veld. Texel wint de toss en verkiest voor de wind te spe len. Beide partijen wegen tegen elkaar op. Na ongeveer 20 minuten is het Texel, dat met een ver schot, door den keeper verkeerd beoordeeld, de leiding neemt. Als Wim dc bal in vrije positie krijgt toegespeeld, geeft hij keurig voor, waar uit Cor de stand gelijk maakt. Na de rust is OVV geregeld voor het Texel-doel, maar het duurt tot 13 min. voor het ein de eer het 2e punt ingeschoten wordt. Nog eenmaal wordt er gescoord. De scheidsrechter leidde uitstekend. TEX. BOYS-NIEUWS. Programma 14 April: Boys 1-Kaagvo- gels 1. om 2 uur. De Kaagvogels op be zoek zegt heel wat, daar deze tegen Z. A P gelijk speelden, en na hun verloren thuiswedstrijd op alles belust zijn wat op overwinning lijkt. We hopen, dat ze hun ruwe praktijken in Kolhorn laten en een goeden scheidsrechter meebren gen. Dan staan de kansen gelijk en kan bij tactisch spelen gewonnen worden Dinsdag 16 April a.s. om 8 uur de jaar vergadering Alle leden van 16 jaar af worden verwacht. Na de wedstrijd van Boys 1 spelen Boys-Junioren tegen U.L.O. Leest verder in het kastje. G. ren wereld zelfmoord pleegt door het middel van oorlog. Daarom is eis van zelfbehoud voor de staten: overeenstem ming, UNO, Veiligheidsraad. Maar deze kan alleen werken, wanneer men dc beschikking heeft over een internatio naal politieleger Voor het Christelijk geweten is de oor log een probleem. Immers als burger van het Koninklijk van God zal de Christen de oorlog verwerpen, maar als burger van 't aardse Koninkrijk aanvaarden zij het als noodmiddel. Denk aan de oorlog tegen Duitsland! Hier zal (ie Christen persoonlijk moeten beslissen De Kerk zal de oorlog in de ban moeten doen en opkomen voor een rechtvaardige samen leving, maar bovenal getuige zijn van Jezus Christus en Diens Vrederijk. Na deze inleiding ontstond een zeer geanimeerde discussie, die geleidwerd door F. Kassenaar. Een spervuur van vragen werd op den spreker gericht. Er werd gesproken over naastenliefde, dienstweigering, de gehoorzaamheid aan de Staat, het instituut van veldprediker. Merkwaardigerwijze bleek, dat de geest onder deze jongeren sterk anti-mi litaristisch was en men klaagde over het tekort aan voorlichting van de Ker ken Het was een goede avond, al blijven er heel wat vragen en ging men min of meer onbevredigd naar huis. Maar dit is geen bezwaar. Moge het probleem meer gesteld worden en de gewetens on rustig maken! V.V.V. „TEXEL Teneinde nutteloos heen- en weerge- schrijf van vacantiegangers in het a. s. seizoen te voorkomen, verzoeken wij alle hotel- en pensionhouders, houders v gemeubileerde huizen, kampeerhuizen kampeerterreinen etc.,ons te willen op geven, welke data zij nog vrij hebben en ons, zodra zij weer een tijdvak besproken hebben, hiervan onverwijld opgave te willen doen. Dit is zowel uw belang als het belang der vacantiegangers. Aan het adres van den administrateur zijn verkrijgbaar tegen kostprijs verzend- kaarten met vermelding ..pension in het aangevraagde tijdvak bezet. De volgende data zijn nog Vrij. Pension geheel bezet" Administrateur V.V.V. „Texel". ONGELUK BIJ HET LADEN. OUDESCHILD. Bij het inladen van bomen, bestemd voor het Houtbedrijf v h. F V. Hoekman te Olst kreeg een ar beider in dienst van de firma N V P Daalder's Aannemingsbedrijf to Alkmaar een boom, die uit de klem school, op de voet De man werd naar een nabijzijnd café gedragen en na voorlopig te zijn verbonden voor verdere behandeling per auto naar Den Burg getransporteerd J. A. EELMAN HEEFT MOTORONGELUK. De heer J. A. Eelman, die voor de N. B O de kop van N-Holland bereist, is Vrijdag 5 dezer te Spanbroe* door een auto aangereden. Hij kwam dusdanig met zijn motor tc vallen, dat hij een en kel-fractuur opliep, alsmede enkele vleeswonden. Hij wordt verpleegd in het ziekenhuis te Hoorn De Almanak zegt: het is Lente, Maar wat ik tot heden bespeur, Géén fleurige voorjaarstoiletjes Géén burenqepraat aan de deur. Ik klappertand, ril en ik bibber En ga met de kruik weer naar bed; Het voorjaarshoed, even gedraqen Is weer in de kamfer gezet. Het nieuws, dat ik duizendmaal daaqs hoor, Is: Mens, mens, wat is het toch koud! O, Lente, wil ons toch gedenken, We hebben noch kolen, noch hout. Maar laat ons niet wanhopen, lezer We kennen het Hollands klimaat. Misschien loopt ge al weer te puften Wanneer ge dit krantje opslaat. HUIB DE RIJMELAAR. Er worden door de vissersvloot nog steeds flinke hoeveelheden vis aange bracht. speciaal door de kotters, hoewt-1 ook de motorschuiten soms flinke vang sten aanvoereiy Vorige week bereikte de omzet een record met f 73000,De om zet gedurende het eerste kwartaal be droeg plm. 0.5 millioen gulden Het spreekt vanzelf, dat dit voor velen een goede boterham oplevert, want naast de vissers verdienen ook de pakkers en los sers een goed stuk brood, terwijl ook de Gemeente Texel er wel bij vaart Ook geeft het weer werk aan de beurtschip pers, die de vis rechtstreeks naar Am sterdam vervoeren. Tientallen tonnen vis worden zo we kelijks verwerkt en het afslagpersonecl is dan ook van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer. Hier is van ar- beidsschuwheid geen sprake, maar e" heerst grote ontstemming over het feit, dat ondanks de zeer zware en zeer lang durige arbeid de mensen niet voor toe slag in aanmerking komen. Een beetje medewerking van de overheid kon hier veel gemor wegnemen De wulkenvisserij is thans afgelopen Door enkele schuiten worden wat garna len aangevoerd, doch voor dc rest draait* alles toch om de Noordzeevisserij. Vorige week is er een drastische ver laging doorgevoerd van de tong- en grote scholprijzen. omdat er in hel land voor de huidige prijzen geen kopers waren te vinden. Men spreekt al over het laten draaien van de veiling- klok, maar het is de vraag, of in de naas te toekomst de vis zal worden vrijge geven. DE DOODSTRAF. Hedenavond spreekt Ds Hartdorff over „De Doodstraf" in het Jeugdhuis voor de jongeren Allen welkom; gele genheid tot debat. Aanvang 8 uur GESLAAGD. Een dezer dagen slaagde voor het eer- i te deel candidaatsexamen in de medicij nen, aan de Universiteit te Amsterdam, onze vroegere plaatsgenote mej Hanny Vlessing Er was tamelijk veel belangstelling, vooral uit Oosterend. voor de vergade ring Vrijdag 5 dezer in Hotel Texel waar in de heer Raden M Notosoetarso sprak over Indonesië. De spreker begon te wijzen op de ont stellende achteruitgang, waarvan Indic sedert de Japanse bezetting het toneel is geweest. Voor de Japanse invasie was er een deugdelijk bestuursapparaat, een gezag, dat de algemene achting genoot, bestuursambtenaren, die het vertrouwen hadden, een bevolking die vredig de sa- wahs bewerkte, vrijheid van menings uiting en godsdienst, vredig samenleven van Europeanen. Indonesiërs en vreemde oosterlingen. Reeds meer dan 40 jaar ge leden was met de politiek van zelfstan digheid een begin gemaakt, welker ont wikkeling evenwel naar spr. erkende, vtergend langzaam" was Deze ontwikkeling werd verstoord door Japans invasie. Japan streefde naai de eliminering van de Westerse invloed, het onderdrukte de vrije meningsuiting, verbood alle politieke activiteit. Het voedsel werd opgeëist, de cultures wer den uitgeroeid. totaal onvoldoende rantsoenen werden verstrekt. En Soekar- no en zijn beweging steunden dit Japan se optreden, wekte dc Indonesiërs op, Japan met alle mogelijke middelen tc steunen, terwijl duizenden van zijn land genoten omkwamen door verhongering, tijdens deportaties of het verrichten van koeliewerk Soekarno zwoer eeuwige trouw aan Japan, stimuleerde de door Japan ingestelde onafhankelijkheidsbe weging en toen, na de Japanse capitu latie de Britse en Nederlandse troepen op zich lieten wachten, greep hij de ge legenheid aan om zijn Merdeka-bewe- ging te beginnen, die gekenmerkt wordt door terreur en moord Spr. wil geen terugkeer van de oude koloniale verhoudingen, maar eist krach tig optreden tegen de extremisten en het herstel van orde. gezag en rust. De roe ping van het Ned. volk is volgens spr.. daarna de wederopbouw van dit deel van het Ned Rijk ter hand te nemen, die zal moeten leiden tot zelfstan digheid, wellicht naar onafhankelijkheid, naar de wil van God Onder Gods leiding zullen straks blank en bruin moeten sa menwerken Naar aanleiding van vragen verklaar de spr niet te kunnen begrijpen, hoe Sjahrir kan samenwerken met Soekarno Volgens spr. wordt Soekarno alleen aan vaard door het Indonesische volk, omdat hij de gewapende macht achter zich heeft. Voorts antwoordt spr. op een ver zoek of hij de houding van Soekarno wil verduidelijken, dat deze laatste geïnter neerd is geweest op grond van de exor bitante rechten, hetgeen een fout was van de regering, welke Soekarno's hou ding wel is waar begrijpelijk, maar met verdedigbaar maakte Gevraagd over de kwestie van het gezag en de onderwor penheid der Indonesische bevolking zei- de spr dat hier sprake is van een kwes tie van opvatting. Erkennende, dat de Ncd. Indische regering in het verleden veel fouten heeft gemaakt, verontschul digt spr deze, wijzende op dc vele moei lijkheden. Nochtans kon spr. het optre den der nationalisten uit deze fouten niet verklaren. De commissie Van Poll achtte de heer Notosoetarso niet in staat cm practisch werk te verrichten. Tot de vele repatriërenden, die met de „Nicuw-Amsterdam" naar ons land zijn teruggekeerd, behoren ook enige Texelse gezinnen, nl. de families Koorn-Kikkert met hun zoon Herman en Lap-v.d Kooi met hun dochtertjes Joos en Ans. De heel- Koorn werd door zijn evacu atie van Java naar Durban (Zuid-Afri- ka) gescheiden van vrouw en kind, die na enige tijd te Soerabaja te hebben verbleven, naar een kamp werden over gebracht, waar zij, zoals dal onder de Jappen gebruikelijk was, onder zeer slechte omstandigheden moesten leven. In Nov. vorig jaar keerde de heer Koorn via Trincomali naar Malakka terug, waar hij vernam, dat vrouw en kind zich veilig in Singapore bevonden. Na vijf maanden in Singapore te hebben ge woond, vertrok het herenigde gezin naar Holland. De heer Koorn maakte alle rei zen met dc „Nieuw-Amsterdam". De heer Lap he'eft 6 jaar verbleven in een concentratiekamp, zijn echtgenote werd naar een 'kamp op Midden-Java gebracht. Ook zij hebben terdege met de methoden der Jappen kennis gemaakt. Beide families bevinden zich thans ge lukkig in goede welstand en hopen voor lopig op Texel te blijven Zowel ten hui ze van de heer Kikkert, waar de heer K. Koorn en zijn gezin verblijven als ten huize van de familie Lap. waar de heer A. N Lap met vrouw en kinderen in het ouderlijk huis terugkeerde, getuigen vele bloemen en andere geschenken van de hartelijkheid, waarmede Texelse vrien den en kennissen de gerepatrieerden heb ben ontvangen. De fam. Lap viert mor gen een dubbel feest; dan is de heer A N. Lap Sr n 1 70 jaar Bij de vele ge lukwensen voegt de Texelse Courant gaarne de hare. vrij Ter kennis van hel publiek wordt ge bracht, dat hel duinterrein en strand van TEXEL tot betreden worden vrijge geven met uitzondering van: le De terreinen binnen de versperrin gen aan de batterij en het voormalig vliegkamp aan de „Mok". 2e. De strook duinterrein binnen de lijn: Versperringen van de batterij Loodsmansduin slag aan het Loods mansduin Versperringen aan de Zuid batterij Versperringen langs de straat weg naar de Zuidbatterij Hoornder- slag Noordelijke versperringen der batterij Loodsmansduin. 3e. Het strand en duinterrein van oaal 21 tot paal 24. 4e. Het duinterrein binnen de versper ringen der Noordbat'terij. 5e. Het duinterrein binnen de versper ringen bij de Eierlandse vuurtoren. Het publiek wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat het betreden van strand en duinlerrein geheel geschiedt voor eigen risico. Mocht onverhoopt door het pu bliek nog oorlogstuig worden gevonden, dan wordt nadrukkelijk verzocht, dit niet aan te raken, doch hiervan onmid dellijk kennis te geven aan den Com mandant der Rijkspolitie of der Gezags- troepen te Texel. Den Burg, Texel, 4 April 1946. Dc Garnizoenscommandant Texel, De Kapitein (get.) J. A. PAUL. LUZERNEZAAD VOOR GEDUPEERDE BEDRIJVEN. De Dienst Landbouwherstel stelt Lu- zernezaad beschikbaar voor gebruikers van door oorlogsgeweld beschadigde gronden. Op ons eiland komen in aan merking de bedrijven, waar percelen door braakligging zijn vervuild of door hoge waterstand schade hebben opgelo pen De prijs van het luzernezaad zal plm. vier gulden per kg. bedragen en kan in gevallen, waarbij de eigenaar der percelen recht heeft op schadevergoeding van de Dienst Landbouwherstel, uit dit tegoed worden verrekend. Opgave bij den Plaatselijken Bureau houder en den assistent van de Rijks- landbouv/voorlichtingsdienst. HOCKEYCLUB PIONIERS. Naar aanleiding van de grote opkomst der laatste Zondagen, zijn er voor a. s. Zondag wederom twee elftallen samen gesteld Voor opstelling der elftallen, zie kastje bij De Lindeboom Aanvang van de wedstrijd 10,30 uur. W. Deze keer is „Indra" wél gekomen en een geheel gevulde „Oranjeboom" was getuige van zijn 'experimenten. Over die experimenten willen wij het niet in de eerste plaats hebben, maar. wel over zijn persoonlijkheid. Om te kunnen doen, wat India doet moet men beschikken over een ijzeren wil, een helder verstand, oen goed ge heugen, een grote mensenkennis, een buitengewone fijngevoeligheid en van deze kwaliteiten getuigde zijn persoon al direct bij zijn eerste optreden. Maar daarmede is niet alles, wat hij deed te verklaren Onmiskenbaar bezit deze bij zondere man in zéér sterke mate een aantal andere, ondefinieerbare eigen schappen en gaven, die bij den norma len mens óf in het geheel met óf latent en in zeer geringe mate aanwezig zijn Daarvan gaf hij blijk bij zijn proefne mingen, waarvan het resultaat niet vooi honderd procent bevredigend, maar toch in vele gevallen zeer verrassend was. Voegt men daarbij een ietwat mysteri euze sfeer, een brillante „make up", een onnavolgbare pose en een ongelooflijke handigheid, dan heeft men in het kort samengevat de indruk, die Indra op de talrijke aanwezigen maakte. Een experiment met gesloten envelop pen, waaruit de experimentator de op 't toneel opgestelde eigenaars hun eigen dom teruggeeft, en ook het geblinddoekt beschrijven van zorgvuldig langs het middenpad der zaal gekozen toeschou wers, behoren niet tot de „wonderen". Het beschrijven van voorwerpen kan worden toegeschreven aan gedachten- overdracht, al wordt dit geval al iets ge heimzinniger. Nog verder gaan de uit werkingen der hypnose en het verras sendst is de beantwoording van vragen met als enig houvast een op een stukje papier geschreven naam en adres ant woorden. die somtijds de indruk wek ken, vaag en algemeen te zijn, maar daartegenover ook in vele gevallen kun nen bogen op een treffende juistheid. Hierbij willen wij het laten. Indra komt terug en vooral in een kwestie als deze is het zien meer waard dan het le zen van anderer indrukken Griezelig? Neen! Interessant? Ja zeker.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1