m c I jeiclsbemiddeling De standaardisatie van eonsiimptienielk AD irat r a rat en rel in I (-werkstelling van gedetineerden Voorsc hollen aan prtupcr rdc iaiidboiiwers ts. ,C IJnaakt. /ijn bezwaar „Coniilé April I exel /.el /ijn werk voorl f sen minuten bij een re Ier N ies on onverantwoordelijk' en lotte avoiHi 111 f fernian Rinkel s Variété asfiio VSDAG 17 APRIL 1946. 59e JAARGANG. No. 5604. n Dank, niddagdj over bj pingswj 2rk Id Vei le publi Gem Veer Avond Is. v.d, vondm losterej EXELSCHE COURANT illegale werkers en principiële onderduikers. rt h nen. die in de bezettingstijd ïlle erkt hebben of ondergedoken bben de kans, dat sommige werk- hen achterstellen bij degenen, die sland of bij de Weermacht ge- hebben. jou zeer onrechtvaardig zijn wan ■n dergelijke achterstelling wérke- zou worden en het is dan ook e te juichen, dat het Rijksarbeids- ïn samenwerking met de Slich 140-1945, Ned Volksherstel en de Dienst van het Ministerie van (Sectie IX) een regeling heeft ont i om dit te voorkomen de inschakeling van Sectie IX /ast te staan, wie ondergronds in gewerkt heeft. De Stichting 1940- iadkt dit uit voor de andere illega- *ers. N V H, kent de principiële inkers Zodoende wordt voorko- lat personen van de speciale rege- rofiteren, wien dit niet toekomt, et Gewest Alkmaar zijn voor N.V. plaatselijke afdelingen ingescha- Sectie IX: voor Texel de heei W lder, Hallerweg 5. Den Burg en Stichting 1940-1945: voor Texel t J. Westdorp Sr., De Cocksdorp meer de illegale werkers en prin onderduikers, die menen een be- betrekking te kunnen vervullen. hebben, zich bij de genoemde in- is hebben aangemeld, wordt hun ijvingsformulier naar het arbeids ezonden. Daar wordt nagezien van de betrokkenen bekend is en moeite gedaan om hen met iming van hun bekwaamheden een iductief mogelijke plaats m het be leven te geven. deze wijze wordt recht gedaan aan actoren, waarmede rekening gehou- loet worden !cn waarschuwing aan werkgevers, directeur van het Bijkantoor van 't stelijk Arbeidsbureau Alkmaar, te vestigt de aandacht van werkge- n de landbouw en aanverwante be- •n op het feit, dat de aangevraagde heerdén in den vervolge slechts en worden toegewezen in koppels 15 man. in verband met het tekort lewakers. Hiervan zal siechts in uit- iringsgevallen worden afgeweken, /ens wordt onder de aandacht van eikgevers gebracht, dat in de voor inde week, ondanks de strenge ichriften dienaangaande nog geval ijn geconstateerd van het verstrek /an voedsel en het doorgeven van en en pakjes aan gedetineerden h den werkgever. Vooralsnog is door ÉullC.ommandant van hei Kamp. in op- Tei.rt van zijn superieuren, volstaan met voor enige tijd insluiten in het van dezen werkgever, doch in den ilge zullen ook de namen van de iften in de Texelse Courant bekend Jtn gemaakt, terwijl bij herhaling de Wijkheid. van opsluiting voor lange- i niet is uitgesloten. )edr even ?este I0( 9 l dert begin Februari verstrekt de f «jsdienst voor Landbouwherstel aan peerden in de landbouw voorschot- op nader vast te stellen rijksbijdra- Op 1 April was ongeveer 22,5 mil- gld. uitgekeerd. Men hoopt over maanden met de uitbetaling gereed (fijn. waarna terstond een aanvang aakt zal worden met de berekening j de definitieve bijdragen. *Tgen de aanvankelijke opzet om imaal f 10,000 in vrij geld uit te ke- Cen hierop het reeds terzake gedeblok- de bedrag in mindering te brengen ien maximum van f 5000, had echter ministerie van financiën bezwaar ns wordt het geheel reeds gedeblok- rde bedrag op de f 10.000 in minde- gebracht. Daarnaast beslaat momen een redelijke deblokkeringsmoge- 3[1 ieid, indien dit voor een goede bc- 8|fsvoering noodzakelijk is Aanvragen ten normaal bij de eigen plaatselijke worden ingediend Hierop moet de gewone gegevens verder wor- opgegeven de bedrijfsgrootte, de data fop reeds eerder deblokkeringen ifs hadden terwijl tevens moet wor- "vermeld de reden, waarvoor dit ge- edde en de gi'ootte van het vrijgege bedrag. In het verstrekte voorschot j ook begrepen een voorschot op de Indelijk toe le kennen pachtvergoe- ARSCHUWING PER RADIO VOOR ,AND- EN TUINBOUWERS. verband met de omstandigheid, dat raging in de bekendmaking van be lde berichten of van waarschuwingen de land- en tuinbouw en de fruit- inzaké plantenziekten- en insecten- trijding noodlottige gevolgen kan heb- zullen in voorkomende gevallen in nieuwsberichten van 13 uur (beide Bders) en 19 uur (Hilversum II) derge- Flï berichten per radio worden bekend TEXELSE MARKT. ten Burg, 15 April 1946. Aangevoerd •oeien, 2 pinken, 59 n. kalveren, 15 kens (levering); 3 koeien f 450-600; 3 ken f300-350. De Afd. Voorlichting van het Ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening schrijft ons: De volle melk, zoals zij op de boerde rij wordt gewonnen, varieert sterk in samenstelling, dit geldt speciaal ten aanzien van het vetgehalte. Vóór de oorlog mocht uitsluitend volle melk in consumptie worden gebracht Van het feit, dat het natuurlijke vetge halte van de melk zo sterk uiteen kan lopen, werd echter door minder bonafide elementen vaak misbruik gemaakt en wel door de volle melk iets af te romen, b.v. het vetgehalte van 3,3 pet. tc brengen op 3,00 pet. Het is helaas vrijwel onmoge lijk een dergelijke vetonttrekking te ach terhalen en te bewijzen. In verband hiermede werd reeds vóór de oorlog onder ogen gezien of het niet beter zou zijn de consumptiemelk op een bepaald velgehalte te standaardiseren Dit zou betekenen, dal de consument weet wat hij krijgt, n.l. melk met een vetgehalte van bv 3,20 pet. Tevens zou den knoeierijen als bovenbedoeld niet meer mogelijk zijn Het werd wenselijk geacht een vetgehalte vast te'stellen, dat zo dicht mogelijk bij dat van volle melk zou liggen en bovendien de seizoenschom melingen in het vetgehalte der volle melk (in het voorjaar is het gemiddelde vetgehalte der volle melk aanzienlijk lager dan in hel najaar) zo nauwkeurig mogelijk zou volgen In Nov 1940 werd op Duitse aandrang de standaardisatie van consumptiemelk ingevoerd en het vetgehalte werd 2,5 pet., dus aanmerke lijk lager dan.het vetgehalte van volle melk. Deze maatregel is na de bevrijding gehandhaafd. Het zou misschien mogelijk zijn het vetgehalte van de gestandaardiseerde melk te verhogen, maar dat betekent een verlaging van de boterproductie Wel kan worden opgemerkt, dat het er uit voedingsoogpunt weinig toe doet, of men nu vet in de vorm van boter of in de vorm van melk krijgt, maar een feit is, dat men melk niet op de boterham kan smeren en er ook niet mcc kan bakken of braden en deze laatste pun ten wegen zwaar. Dat het met het oog op de botervoor ziening inderdaad nog gewenst is voor "lopig het vetgehalte der gestandaaidi seerde melk op 2,5 pet. te houden en ze ker nog niet op volle melk kan worden overgegaan, moge uit onderstaande be rekening blijken Om in de behoefte aan consumptie melk waarvan de rantsoenen met in gang van 30 Maart j 1 weer 6 liter voor kinderen van 0 t.m 4 jaar, 31/:» liter voor de leeftijdsgroep van 5 t.m. 20 jaar en 2 liter voor personen van 21 jaar en ouder bedragen, te kunnen voorzien, is per pe riode van 4 weken ca 104.000 ton mr»lk nodig. Wanneer nu in plaats van deze gestandaardiseerde melk van 2.5 pet vet, volle melk met een gemiddeld vetgehalte van ca 3.35 pet. zou worden verstrekt, betekent dit, dat deze melk 104,000 TFX. BOYS-NIEUWS. De gevreesde stoere Kaagvogels met 7-3 geklopt. Een prachtprestatie van de Boys, waarvan vooral de voorhoede best op dreef was. Na 5 min. spelen geeft Lemke zijn club de leiding, door een onverwacht hard schot. De K-vogels doen verwoede tegenaanvallen en weten gelijk te maken Als Hoekie mooi vlug af geeft aan Henk, schiet deze meteen in: 2-1. De Boys zitten er op als duivels, waartegen de K-verdediging niet be stand is. De aanroer van achter is ook prima en Jn. Schramn als spil is. een goed idee gebleken. Als Henk weer goed voorgeeft, is het Hoekie, die met een gloeiend schot 3-1 maakt. Dan rust. Daarna hetzelfde snelle tempo. Ook K zet er alles op om zijn achterstand in le halen, doch Hoekie jaagt weer een bal in hun touwen en 5 min. later na een keu rig aangegeven bal van Lemke nog maals: 5-1. Dan is het K„ die onzen kee per ineens passeert: 5-2. Onze keeper heeft dan geluk als hij verkeerd opge steld. juist een bal naast ziet rollen. Lem ke en Henk vinden elk nog eenmaal het doel en even voor het einde maakt K 7-3. Door allen is bést gespeeld onder pri ma leiding. Onze Junioren wonnen met 1-0 van het pittige ulo-elftal. De gasten hopen het spoedig nog eens over te doen. Oké. hoor want het bleek een goede oefenwedstrijd voor allen G. SLOPINGSWERK GEGUND. Het slopen van 111 totaal 32 boerderijen en woonhuizen in Eierland, De Cocks dorp, De Waal en De Koog is gegund aan den heer J. v.d. Linde aanneiiier te Overveen, voor een bedrag van f 9800,- plus f 600 opzetgeld. De heer v. d. Linde verrichtte reeds het slopingswerk te Den Burg. VIJF KIEVITSEIEREN IN EEN NEST DE WAAL. Zondag vond de bekende zoeker B. Kooger een nest met 5 kievits eieren; een grote zeldzaamheid Het is de tweede keer dat de heer Kooger een der gelijke vondst doet De eieren waren be broed en de heer K. liet ze dan ook in het nest; dit in tegenstelling met vele an dere zoekers, want toen de heer Kooger het resultaat van de dag (11 stuks) naar zijn handelaar bracht, stond daar een schaal vol bebroede eieren op de kachel om voor de piepkuikens gekookt te wor den. Eventuele andere vinders van boven genoemd nest worden vriendelijk doch dringend verzocht, hel broedsel onaange tast te laten, mede in verband met het zeldzame geval. 0.85 pel. vet 884 ton vet méér zou bevatten, hetgeen gelijk staat aan een hoeveelheid boter van 1.052 ton per vier weken. Volgens de berekening van het Bedrijfschap voor Zuivel zal met een vetgehalte van de consumptiemelk van 2,5 pet dus inclusief de aldus verkre gen winst, de boterproductie in het jaar 1946 ongeveer 51.000 ton bedragen. Bij een rantsoen van 250 gram per 2 weken voor kinderen t.m. 4 jaar, van 125 gram per 2 weken voor personen boven die leeftijd, een verstrekking van boter op margarinebonnen aan melkveehou ders en de aflevering op rantsoenbonnen voor zieken, va.s. en jonge moeders e. d.. bedraagt het boterverbruik per 4 weken ca. 3.849 ton, hetgeen dus voor een heel jaar ca 50,000 ton betekent. Daaruit blijkt, dat we de bovenvermelde produc- lie op basis van deze betrekkelijk gerin ge rantsoenen geheel nodig hebben VERGADERING FEESTCOMMISSIE. DE WAAL Donderdag 4 April verga derde de Feestcommissie, die het Bevrij dingsfeest organiseerde, ten einde be sprekingen te voeren over hel oprichten \an een feestvereniging (permanente) Ofschoon huis aan huis uitnodigingen waren bezorgd kon meester Pieterse bij de opening aan een klem aantal het wel kom toeroepen. Hierna kreeg de secr- penn. het woord voor zijn financieel ver slag; het was keurig verzorgd en het bleek, dal nog f65 in kas was. Tot oprichting van een feestvereniging werd vervolgens besloten; als contributie werd f 1,50 per persoon vastgesteld. Op 4 Mei zal een kinderfeest worden gehouden waarvoor echter hgt saldo on toereikend is; hiervoor zal dus nog een klein beroep op de inwoners moeten worden gedaan. Besloten werd aan den heer C. Keijser Lz. weer toestemming voor het gebruik van zijn land te vragen; het is een ideaal plekje BENOEMING AAN DE L.L.S. Tot opvolger van den heer E. van den Ban is benoemd tot hoofd van de Lagere Landbouwschool de heer C. P. Laan van Z O. Beemster. De heer Laan was ver bonden aan dc Lagere Landbouwschool te Purmevend. DS. VVESSELDIJK. Wij vernemen, dat ds Wesseldijk een beroep heeft gekregen naar Alkmaar. GESLAAGD. Tc Den Haag slaagde voor het examen monteur bij de technische dienst PTT. de heei? C Zegel Fz., te Den Burg. DE STOOMWASSERIJ. Naai wij vernemen gaat de stoomwas- sci ij A. Vogelenzang per 1 Mei weer over in handen van den vorigen eige naar, den heer H. J. Collou. Zelfs op die stralende ientemorqen keek Nurks zwart en het juichende vo gelkoor vermocht zijn stemminq niet te verbeteren. Gevraaqd naar de oorzaak van zijn zwartqalliqheid, zei hij bits: De U.L.O. De U.L.O. laq in de prille zon en ach ter de ramen zag je de peinzende ge zichten der ijveriqe jeuqd. Dat is toch niet ietsdat het misnoeqen opwekt. Be zwaren teqen het hoofd, of een lid van het personeel wellicht? Nurks schudde het hoofd: ik ken die kerels niet eens, zei hij oneerbiediq. Is er dan misschien iets teqen de v/ijze, waarop Texel's hope wordt inqe- v/ijd in de maatschappelijke deuqden en de beqinselen der hoqere weten schap? 'k Weet bij benaderinq niet wat ze uit voeren, luidde Nurks' bescheid. Aanmerkinqen op inrichtinq of in deling van het qebouw of deszelfs con structie, op leermiddelen, leerplan of wat dies meer zij? Daar heb ik me nog nooit mee bezig qehouden, was het antwoord van den heroepszwartki jker. Maar kerel, riep ik ten slotte in wan hoop uit, wat heb je dan in vredesnaam teqen die U.L.O.? Toen trokken zijn wenkbiauwen zich samen, zijn vuisten balden zich, de ader des toorns zwol op zijn voorhoofd en terwijl een woedend rood zijn qrauwe wanqen overtooq, hijqde hij hees: DIE VERTRAPTE KLOK V/IJST NU AL TWINTIG WEKEN LANG TIEN MINU TEN VOOR VIER! In overeenstemming met de wens van den Sowjet-ambassadeur zal het „Comi té 6 April Texel", dat hel initiatief nam tot de plechtigheid op het Russenkerkhof, zijn werkzaamheden voortzetten. Zij zul len bestaan in de voorbereiding van het stichten van een blijvend monument op de rustplaats der Georgiërs aan de Hoge- berg. Het Comité bestaat uit: P. S. J. de Vries, Commandant Marine, detachement Texel W. N. Kelder, Oud- Óommandanl B.S. Mevr. C. C. Boon-Ver berg Mevi IJ J. Ebbinge Wubben-van der Vegt. J. Keijzer Czn.y Oud-Onder- comm&ndanl B.S. cn L. Smit. WIJ DIN GS A VOND N.H. GEMEENTE DEN BURG. De aandacht wordt er op gevestigd, dat dc wijdingsavond der N.H. Gemeente Den Burg niet plaats heeft in de Doops gezinde Kerk. zoals in de advertentie was vermeld, doch in gebouw Eben Haë- zcr, Donderdagavond acht uur. Als de journalist het rekenwonder aan een cafétafeltje ziet zitten, wordt hij naar binnen getrokken deze keer niet door de begeerlijke en verfrissende inhoud van de tapkast Hel rekenwonde 1 zit en. cijfert A propos, zegt hij. heeft u het getal van vijftien cijfers van gisteravond nog? En terwijl wij het verfrommelde papiertje uit een mengsel van verpul verde shag en zinken pasmunt vissen, heeft hij het reeds op papier gezet: 862437950164253*. Dat grenst bijna aan hel ongelooflijke en het ontlokt ons dc opmerking, dat de heer Pascal, die in het dagelijks leven heel gewoon Klein heet, klaarblijkelijk in de wieg reeds een logarithmentafel in plaats van een fopspeen heeft gekregen. Dit ontkent hij echter ten stelligste. De heer Klein heeft gestudeerd in de medi cijnen en is doctorandus geneeskunde. Als arts werkte hij bij de Joodse Invalide te Amsterdam. Een jaar was hij onder gedoken en hij rekende, louter lei ont wikkeling van een natuurlijke gave. die hij reeds ontdekte, toen hij in de 2e klas der lagere school zat. Echt plezier kreeg hij echter in het rekenden, toen hel vijfde leerjaar der 1 s. hem de kennis bijbracht van de ontbinding in factoren. Toen voerde hij deze rekenkundige bewerking uit voor de getallen tot 15000. Dc journalist heeft de wiskunde ook nog als een oud en bijna vergeten paard je op stal staan en noemt een getal van vier cijfers, dal monsieur Pascal zondei aarzelen als een priemgetal herkent. Ge vraagts naar dc methode? Wel, voor den heer Klein zit in cijfermateriaal een rhythme. Het is voor hem een soort mu ziek, die weerklank vindt in zijn diepste wezen. Zijn broer, du- helaas aan de rassen waan van het Herrenvolk ten offer is gevallen, bezat dezelfde gave, maar ge heel gebaseerd op het visuele. Bij den heer Klein speelt dit element in het ge heel geen rol; hij ziet de getallen nietf hij beleeft ze. Hij was op dc H B S. een ,,kei" in algebra, planimetrie, goniome trie; in stereometrie daarentegen was hij uitgesproken slecht, als gevolg van het ontbreken van voorstellingsvermogen In overeenstemming hiermede is hij ook geen goed schaker. Het gesprek gaat verder. .Machtsver- heffen, worteltrekken, reeksen, logarith- men komen op het tapijt; trucjes, we derzijdse vragen en valstrikken, waarbij de krantenman zich een dankbaar slacht offer toont. Het getal pi (de Griekse let ter zit niet op de zetmachine), de ver houding tussen omtrek en middellijn van een cirkel, geeft het rekenwonder zonder blikken of blozen tot in 35 deci malen, plus de zeer ingewikkelde bere- 'I1WOIK keningswijze. Het transcendente getal e. basis van Napier's logarithmenstelsel, le vert den cijferkoning'evenmin moeilijk- beden op. Als een kleine cijfergoochel- toer toevallig de uilkomst 981 oplevert, voegt de heer Klein er direct aan toe. Da's g" (de versnelling van de zwaarte kracht hier te lande). We raken in de milliocnen en milliar- den van de samengestelde interest, de billioenen van hel lichtjaar, de trillioe- nen, quadnllioenen en quintiilioenen van de micro- cn de macrocosmos en steeds weer toont het rekenwonder een ver bluffend gemak in het hanteren van cij fers, getallen, reeksen, machten cn loga- rithmen. Een kapitaal van honderd een- den, op 4 pet. gezet, op de sterfdag van Ceasar (natuurlijk wist de heer Klein die ook uit het hoofd) zou nu reeds zijn aan gegroeid lot een bedrag, dat met 77 cij fers zou moeten worden geschreven, dc zon heeft, sedert de geboorte van onze aarde, slechts een gering deel van haar gewicht door uitstraling verloren. Als er geen klokje van gehoorzaam heid was geweest, zaten de heer Klein en uw dienaar nu nog te rekenen. Maai hel afscheid kwam, en zondei het huidige beroep van het rekenwonder te willen diskwalificeren, vraagt de krantenman zich toch af: Is het met eeuwig zonde, dat zo'n knappe kop optreedt in een va riété? Hel is een onfrisse historie, die ons uit Oudeschild bereikt: schoonmakende huis moeders hebben overgebleven en niet meer deugdelijke levensmiddelen, waar schijnlijk bedorven melkpoeder, gemaks halve langs de weg gegooid, waar spe lende kinderen ervan hebben geproefd. Het gevolg was: vijf kinderen van vijf tot acht jaar met koorts, diarrhee cn braken te bed. Reeds vroeger wezen wij erop, hoe vies het neergooien van vuilnis langs de weg is; dit geval bewijst bovendien, dat er ook nog grote gevaren aan verbonden zijn. Nu kan men wel zeggen, dat de ou ders hun kinderen dan maar moeten ver bieden, iets op te rapen en ervan te proe ven, maar iedere ouder weet, waartoe een kind in zijn onnozelheid in staat is. Er schijnt ons maar één afdoende op lossing. n.l. het verplicht stellen van deelneming aan de vuilnisophaaldienst, met een stevige straf voor de overtre ders. „ALS HET MASKER VALT'. Toen Zaterdagavond het masker was gevallen in ,,De Oranjeboom", wisten we, dat een journalist ook nog een ploert, een chanteur en een moordenaar kan zijn. Dat was voor ons even pijnlijk als de half lege zaal voor de Wieringer toneel vereniging „Amicitia", die haar best deed, al valt er nog veel te verbeteren. In de pauze zorgden de Helderse Pa ola's voor een muzikaal mitrailleurvuur. De toneelaankleding was van Van den Berg's Meubelhuis te Den Burg. TEXEL VOGELEILAND. DE KOOG. Woensdag 1U April hield de heel' G. Donia in „Hel Witte Huis" voor ccn geheel gevulde zaal een lezing over het leven der vogels, opgeluisterd met enige films van wijlen den heer Luberti. De opbrengst van deze avond komt ge heel ten bate van het schoolreisje van de o.l.s. te De Koog. Spreker begon met te vertellen, hoe 't komt, dal juist Texel zo'n geliefde ver blijfplaats voor veel vogels is. Hij be sprak de grote verscheidenheid van broedplaatsen, die Texel biedt. Na deze inleiding draaide de heer Donia ver schillende mooie films. De aandacht, waarmee geluisterd en gekeken werd, bewees wel, dat het gebodene alle aan wezigen boeide. Ongetwijfeld zal de vol gende avond, die op een nader te bepa len datum voor hetzlfde doel gehouden zal worden, evenveel succes hebben. INGEZONDEN. ONDERWIJSVERNIEUW1NGSDAGEN. Daar het onderwijs niet alleen de on derwijzers. maai- ook rechtstreeks de ou ders aangaat, zij het mij vergund, iets in het kort te zeggen over de cursus voor onderwijsvernieuwing hier op Texel. Allereerst kozen we een onderwerp, dat de keuze wil stellen: voor of tegen vernieuwing (D. L Daalder op 11 Mei over:,. De school der toekomst"). Na deze -zo noodzakelijke keuze, komen als on derwerp de meer schoolorganisatorische aangelegenheden (Insp. J. J. Feringa op 25 Mei over: „Vrijheid van leerplan en lesrooster"). Hierna volgen drie inleidin gen (resp. op 1 Juni. 15 Juni, 29 Juni) over. Het leven en werken van onder wijzerfes) en leerlingen in de school, en wel belicht naar.de meer-didactische kant (F. Daalder over „Heemkunde in belangstellingscentra"); de meer aesthe- tischc kant (B. T. Zondervan over: „Ex- pressiemogelijkheden bij kinderen") en naar het vraagstuk van de leiding in de klas (J de Vries over: „De man voor de klas of de man in dc klas") Als slot wil den wij dan door iemand de concrete vraag laten behandelen naai „De heden daagse stand der nieuwere didactiek", m. a.w. dus: wanneer is een school „bij" te noemen in didactisch opzicht' Als alle collega's van openbare en bij zondere scholen deze cursus zullen be zoeken, zal het gemeenschappelijk zoe ken naar nieuwere wegen zeker bevor derd worden. De heer G D. Rehorsl, burgemeester van Texel, was zo bereidwillig, do cursus te willen openen. De Commissie van voorbereiding: F DAALDER B T. ZONDERVAN. J. DE VRIES. Eén ding heeft het rekenwonder Pas cal nagelaten hel applaus uil te drukken in cijfers. Daarom is uw verslaggever aan het rekenen gegaan en hij kwam tol een aantal „man-klappen" (ore. een tech nische term te gebruiken) van zeker ze ven cijfers. Hiermede is het succes van Herman Rinkets Variété.-, die Vrijdag 12 dezer in Casino optrad, afdoende vastge steld. Nog even over dien meneer Pascal, die- bij zijn schoolboid stond met een gezicht, of hij geen tien kon tellen en nochtans de millioenen uit zijn mouw schudde Hier kan geen sprake zijn van een truc; deze man is in de ware zin des woords een wonder van cijferkunst en cijferge- heugen. Alex dc Haas zal het ons niet euvel duiden, als wij hem géén wonder noe men. Maar wel is hij een allemachtig vlotte jongen (vergeef 0:13 de uitdruk king), die zijn métier, zijn Kleinkunst met een grote K, beheerst als de beste, die met stem en gebaar het publiek even gemakkelijk bespeelt als de piano met zijn handen. En dit getuigenis van bui tengewone vakbekwaamheid geven wij met een gerust geweten aan de andere artisten, die elk op hun gebied blijk ga ven het werk van de Variété artist tot in de perfectie te verstaan. Zo v/erd deze avond er een van licht amusement van het beste gehalte én gro te verscheidenheid en ongetwijfeld heb ben vele Texelaars, voordat de slaap hun de ogen sloot, nog even de vingervlugge voetjes van Loni Abelle, mitsgaders haar slanke beentjes gezien; hebben zij nog even bewonderend en griezelend gedacht ?.an Flick, Flack cn der Holborn's robur et velocitaS; heeft Texel's schone sexe. bij het verglijden in dromenland, nog een laatste maal teruggedacht aan de lollige snoeten, de komische gebaren en de be wonderenswaardige vaart van Scholten en Van 't Zelfde; hebben dc zangerige tonen van de Kilima's nog lang nage zongen in de van zoveel prettige indruk ken vervulde hoofden. Herman Rinket, we hebben ons gewel dig geamuseerd. Je hebt een vlotte, fijne troep naar Casino gebracht. De ons een genoegen en kom nog eens kij ken. Afgesproken?

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1