ar (I il h.v!^ii van schoorstenen rillanden van ruigte fEX'EL liet Vogeleiland Laai licl /.o blijven Ze slepen alweer.... Hevige brand te Oosterend Droevig ongeval Rattenbestrijding Bewegingsspel „Vrij Gymnastiek oor lieid opgevoerd ver. „Texel We Po IDAG 24 APRIL 1940. 59e JAARGANG. No. 5606. EXELSCHE COURANT rt be ?ec neester en Wethouders van Texel ienf de aandacht op artikel 173 der 1 Politieverordening, luidende bruikers der percelen doen elk schoorstenen ten minste eenmaal aar en wel in de maanden April I vegen. Bakkers, smeden en ahde- I ander of meer vuur gebru\ken IJL huishoudelijk gebruik nodig is, de schoorstenen, welke voor hun dienen, iedere drie maanden doen ils in Maart, Juni, September en er. Van het bepaalde in dit arti- uitgezonderd schoorstenen, wei- meer dan twee maanden van het jaar gebruikt zijn. Overtreding jAiiden gestraft met hechtenis van IU' aanden of geldboete van driehon- lden 19 April 1946. ;em. en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, REHORST. De Secretaris, JONKER meester en Wethouders van Texel onder de aandacht van belang- len. dat het verboden is. lussen :omst en zonsondergang men.een afstand van 100 meter zen. gebouwen of wegen, riet, hooi. ruigte, takken, spaanders, ander afval te verbranden zonder ling van den Burgemeester, een afstand van meer dan 100 van huizen, gebouwen of wegen, •oo, hooi ruigte, takken, spaan- ut of ander afval te verbranden, voorafgaande kennisgeving aan rgemeester. verboden vorenbedoelde voor- verbranden bij hevige wind en zonsondergang en zonsopkomst, sondergang moet alle vuur geheel zijn 19 April 1946. e rem. en Wethouders voornoemd, Dc Burgemeester, REHÖRST De Secretaris, JONKER {EAU OOGST VOORZIENING. ndergetekende zijn nog 15 -overalls baar tegen de reeds vroeger gel- iS11 prijs. Deze overalls zijn ter be ng tot en met Zaterdag 4 Mei a.s. menen hierop aanspraak te kun- iken. kunnen zich vervoegen bij J. rp, De Cocksdorp C 27. kunnen zij deze aanvragen op l 29 dezer op het Arbeidsbureau, irg, des morgens tot 12,30 uur. De Oogstopz. J. WESTDORP. SNLANDSE visconserven. Ie grote partij buitenlandse vis- •en, die thans*in distributie wordt t. behoren behalve 5 millioen zalm en 5 millioen blikken pil- makreel en haring, niet 5, maar !ioen blikken sardines in olie. 'erstrekking is daardoor nog rui- n aanvankelijk bekend gemaakt VERSTREKKING VAN t LMINE-C AAN KLEUTERS EN ZUIGELINGEN. oorjaar zal van overheidswege in mate aan kleuters en zuigelin- ■atis Vitamine-C worden ver- Aan de burgemeesters is verzocht edewerking bij de uitreiking te ïn. Met de verzending naar de ge- Ti is inmiddels een aanvang ge- ER VOOR NIET-AANGESLOTEN BIJENHOUDERS. Bedrijfschap voor Pluimvee en zal bijenhouders, die in het voor- 146 geen gedenatu» eerde suiker voeding van hun bijen heb- :|j ontvangen, omdat zij niet waren loten bij een organisatie op het ge in de bijenteelt, alsnog tot het be- van bijensuiker in de gelegen- ellen. Betrokkenen dienen zich vóór 25 April 1946 schriftelijk in ling te stellen met de Vereniging ordering der Bijenteelt in Neder- fd. Handel, Grindweg 57 te Wage- IANDEL IN SCHAPEN IS MET VRIJ. ilijkt, dat na de afschaffing van de pvergunningen en de geleidebil- oor schapen, de mening is ont- dat de handel in voor de slacht ge schapen met meer aan wettelijke iriften is gebonden irond van art. 16 van de Vee- en ïi ordening 1942 is evenwel het delen van voor de slacht geschikte i anders dan met bestemming om den geslacht, verboden. Een ieder- de slacht geschikte schapen nden of in voorraad heeft, is ver deze ter beschikking te houden t Bedrijfschap voor Vee en Vlees indien hij schapen verhandelt en door bemiddeling van een daar- ïgewezen marktveehandelaar op ichtveemarkt resp. een door het ichap aangewezen leveringsplaats ren. Onder voor de slacht geschikte n worden verstaan alle schapen tzondering van magere schapen en ipen. waarbij als fokschapen wor- schouwd: c' oogdrachtige ooien. :hapen, welke zijn ingeschreven in r registers van een erkend scha- >nboek, indien zij worden verhan- an stamboeklid naar stamboeklid. •krammen, indien verhandeld in de en Aug., Sept. en Oct Centrale Controledienst zal op de ig van dit voorschrift strenge con- ouden. h Cr Dezer dagen kregen we een oud artikel m handen, dat Jan P Strijbos schreef naar aanleiding van een weerzien van Texel en waarin hij de schoonheid be zingt van ons eiland, zijn afwisselend landschap, zijn boerdeiijen, boetjes en dorpen, zijn strand en duinen en zijn vo gels. Een bezoek aan de Mui, de Slufter- bollen en de Slufter, „een van Neerlands mooiste en belangrijkste sttandweiden", een enthousiast woord over de steltlo pers, de aalscholvers en dc lepelaars en al die andere vogels, die Texel naast de naam van Schapeneiland ook die van Vogeleiland hebben geschonken. Er is, sedert de dagen, waarop Strijbos zijri artikel schreef, op Texel het een en ander gebeurd; met de mensen, de boer derijen. de dorpen; óók met de vogels. Ook hun heeft de schennende hand van den overweldiger geen vrede gelaten, de eieren werden weggehaald, de vogel kolonies gingen sterk achteruit, de eige naresse, de Ned. Vereniging tot. behoud van Natuurmonumenten en de vogel- wachters stonden machteloos Het is een dure plicht van eiken Texe laar, er voor te zorgen, dat deze kolonies in haar oude glorie worden hersteld. Zij zijn beroemd tot ver over onze grenzen, zij zijn een gave der natuur, aan onze zorg toevertrouwd en nu zij buiten onze schuld zozeer hebben geleden, moeten wij niets nalaten, dat ertoe kan strekken, de kolonies weer op peil te brengen. En niets doen, wat het herstel in de weg zou kunnen staan. Op dit laatste komt het nu juist aan. De cis van dit ogenblik is: LAAT DE VOGELS MET RUST! Daaraan hebben zij in de eerste plaats behoefte. Elke be langstelling', hoe goed ook bedoeld, is dngewenst. Aanwezigheid van mensen, al is,het alleen maar om tc kijken (aan an dere beweegredenen willen wij niet eens denken) stoort de dieren en remt het her stel der kolonies. Voor hen, die aan dit verdoek geen ge hoor zouden willen geven, moge de vol- ge waarschuwing gelden. De kolonies zijn aangeduid met de bekende borden „Ver boden Toegang". De vogel wachters heb ben opdracht, een streng toezicht uil te oefenen, een cn ander in samenwerking met de politie. Men zal er niet voor te rugdeinzen, overtreders streng te straf fen. Laat ons echter hopen, dat het zover niet zal komen en dat hei. publiek zo verstandig zal zijn de vogels met rust te laten. Zij zullen er dankbaar voor zijn en Texel zal met recht-zijn naam van Vogel eiland mogen blijven dragen. EEN GOEDE VANGST. OUDESCHILD. Dezer dagen had een van de kommenvissers naast een kleine re, een zalm in het net van 25 pond. welke de kapitale som van f397 opbracht Voor den visser een buitenkansje, voor de liefhebbers een zeer duur hapje. DRUK KERKBEZOEK. OUDESCHILD. Ie Paasdag was de Ned. Herv kerk, zo druk bezocht als in geen jaren was gebeurd. Behalve dat het de le Paasdag was na dc bevrijding, werd dit drukke bezoek ook veroorzaakt door het Herv. Kerkkoor, dat voor het eerst in het openbaar "optrad. Er werd zeer mooi gezongen, zodat het koor o.l.v, den heer Zondervan, met genoegen op dit eerste optreden kan terugzien. Begonnen werd met Gez. 53, waarna de heer Termaat las uit Psalm 93, het Paasevangelie Het koor zong vervolgens gezang 56 en 60, waarmee deze eerste uitvoering werd besloten. De Paascollecle werd gehouden ten ba te van een nieuwe kerkklok, daar de oude door de Duitsers is geroofd. Het was voor de Herv. Gemeente een buitengewoon goede dag. WAT IS EEN LICHTJAAR? In ons interview met het rekenwonder kwam ook het „lichtjaar" ter sprake en nu vraagt een Texelaar ons: wat is een lichtjaar? Is het misschien het tegenge stelde van een zwaar jaar? Of een ander soort jaar? Over de zware jaren zullen we niet meer praten. Die hebben we genoeg ach ter de rug. En ais we cte voorspellingen op velerlei, gebied lezen, schijnen de eerste jaren, die we voor de boeg hebben, ook niet bepaald makkelijk te zullen worden. Maar ter zake. een lichtjaar is hele maal geen tijdmaat, het is een afstands maat en wel een astronomische. In dc astronomie kunnen de in het dagelijks le ven gebruikelijke maten van kilometers voor grote afstanden geen dienst doen, omdat men dan met getallen zou moeten werken, die onuitspreekbaar zouden wor den. Vandaal' dat men naar een andere maat heeft omgezien, het lichtjaar. Een lichtjaar is dc afstand, die het licht aflegt in een jaar. Het licht heeft een snelheid van omstreeks 300,000 km. per seconde. Liefhebbers van rekenen kunnen met deze gegevens hun krachten eens op het lichtjaar beproeven Ei; moet ongeveer 9,461.000 met nog eens zes nul len erachter, dus ruim 9 billióen kilome ter uitkomen. De ster, die het dichtst bij ons zonne stelsel staat, Alpha Centauri. bevindt zich op een afstand van 4,3 lichtjaren. Dat is, astronomisch gezien, eigenlijk nog vlak bij huis. In hel heelal zijn de afstan den nog onvergelijkelijk veel groter, zodat men gemakshalve met lichteeuwen werkt, Men ziet dus, dat de invoering van deze lengtemaat voor astronomische doeleinden zeker niet overbodig is. Boot is tevreden. Men schrijft ons uit De Waal: Het eierenzoeken is sinds 20 April ver boden en de vogels kunnen thans zonder veel storing„aan het broeden gaan; de bewaking van de terreinen van Natuur monumenten is een week geleden be gonnen en binnenkort kunnen we de jonge vogels van reverse pluimage weer zien verschijnen. ..Ik ben zeer tevreden over de vogel stand in Waalenburg", aldus verklaarde vogëlwachter Boot op onze vraag, hoe de zaak er wel bij stond, „er zitten reeds tientallen kieviten te broeden, terwijl ook vele grutto's, tureluurs en ook de „kragemakers" weer aanwezig zijn". Om het vogeldomcin zoveel mogelijk te verbeteren, werd door Natuurmonu menten een derde watermolen geplaatst; men kan het land nu beter onder water krijgen en houden en de^ vogels zodoende verschaffen wat ze zoeken. De bewaking wordt zeer serieus uitge voerd, ook op de andere terreinen te Dijkmanshuizen en de Schorren; enkele personen maakten reeds kennis met een procesverbaal, 't Is •jammer, dat er altijd mensen zijn, die het niet na kunnen la ten om ook in de verboden tijd de broed plaatsen te bezoeken, en, wat erger is, eieren mee te nemen. Gelukkig houdt ook de mareghaussee een oogje in het zeil, maar de medewerking van het pu bliek mag toch zeker wel worden ge vraagd. SCHADELOOSSTELLINGEN AAN GETROFFEN VEEHOUDERS. Bij vele landbouwers, die schade leden aan hun veestapel, bestaat een onjuiste opvatting over de vergoeding, die voor deze schade door de Rijksdienst voor Landbouwherstel uitgekeerd zal worden. Dc Rijksdienst voor Landbouwherstel restitueert rundvee en paarden in natura tot 75 pet van de waarde op de datum van het verlies van de verloren gegane veestapel. Den landbouwer is de waarde van zijn verloren gegane vee bekend. De waarde van het vee, dat hem teruggele verd is, weet hij eveneens. Deze prijzen staan n.l. op de door hem ondertekende ontvangstverklaringen. Het is dus zeer eenvoudig om te berekenen, voor welk bedrag men nog vee kan ontvangen. In enkele gebieden is deze 75 pet. van be doelde waarde reeds overschreden. Dit kwam doo'rdat andersoortig of beter vee werd teruggeleverd. Hier zal door de P. V.C. overgegaan worden tot terugvorde ren van het bedrag, dat boven de 75 pet aan vee is ontvangen. Ter toelichting diene 't volgende voor beeld: Een veehouder heeft verloren: 2 drach tige koeien, 4 hoogdrachtige pinken en 2 guste koeien Deze dieren zijn gere gistreerd als: 1 drachtige koe klasse G2 III komt over een met f 425,1 drachtige koe klasse G2 II komt overeen met f 495,2 hoog drachtige pinken klasse G3 IV komt overeen met f 570,1 hoogdrachtige pink klasse G3 V komt overeen met f 195,1 hoogdrachtige pink klasse G3 Moeder, heb je nog wat voor de Meierblis? Moeder staat tussen een verwarring van potten en pannen., dekens en kle ren, dozen en kisten. De schoonmaak is in volle gang. Nee jongen, 'k zou niet weten wat 't Is een lastig geval. In deze tijd is het moeilijker dan ooit te bepalen, welk stuk afgedankt en brandbaar huisraad zal mogen worden geofferd aan het al oude Texelse gebruik, dat, nu bezetting en verduistering tot het verleden behp- ren, weer in ere zal worden hersteld. Ten-minste, zo denkt de jeugdige vrager erover. 't Maq van den burgemeester; hij heeft het zelf gezegd, luidt zijn nadruk kelijke explicatie, als had hij pas een persoonlijk onderhoud met Texel's hoogsten ambtsdrager" gehad. Moeder vindt ten slotte wat en de jonge Meierblis-rijder is tevree. Nu kón hij weer, met zijn vriendjes; ze gaan weer slepen met hun afqedankte prul len, naar de brandstapels, ze zien in qedachten de vlammen alweer hoog op laaien, proeven de gepofte aardappe len, die natuurlijk veel lekkerder zijn dan die, waarop moeder zo zorgvuldig haar schil- en kookkunsten heeft be proefd. Als er nu maar geen onwelwil lende concurrenten komen, die ander mans hopen voortijdig in brand steken. Want dat zeer te laken feit schijnt op ons eiland wel eens voor te komen II komt overeen met f 465,2 guste koeien voor fokkerij G3a III komt over een met f 800.De waarde van de ver loren gegane veestapel was dus op de datum van het verlies totaal f 2950, Door Landbouwherstel kan gerestitu eerd worden maximaal tot een bedrag van f 2.212.50. Pc betrokken landbouwer kan op zijn ontvangst'verklaring nagaan tol welk be drag hij reeds ontvangen heeft. Heeft hij bv. voor f 2.430ontvangen, dan zal hij aan de PVC f217,50 moeten terugbeta len Heeft hii bv. voor f 1800.vee ge had. dan heeft hij nog f 412,50 van Land bouwherstel tegoed, waarvoor desge wenst ook nog vee kan worden geleverd DE ROTT. BANKVER. IN 1945. De Rott. Bankvereniging heeft als eer ste financiële instelling in ons land haar jaarverslag gepubliceerd. Het boekjaar 1945 sluit met een bruto winst van ruim 19 millioen gld. (v.j bijna 14 mill. gld.). Na belangrijke dotaties aan het Pensioen fonds en Bouwfonds kon 4 pet (v.j. 3 pet.) uitgekeerd worden. De balans ver meldt record-cijfers, zo zijn de dep. gelden bijna verdubbeld en het milliard gepas seerd. De geldsanering eiste van het personeel vaak meer dan het uiterste van zijn ar beidscapaciteit en een andere grote in spanning staal voor de deur: de registra tie van naar schal ting meer dan 40 mil lioen effecten! In dc nacht van Maandag op Dinsdag heeft te Oosterend een hevige brand ge woed, waardoor hel woon- en winkel huis, benevens de bakkerij van den heer M. J. Bremer, aan de Weststraat, tot de grond toe zijn afgebrand Omstreeks kwart over 12 namen de heren P. Kuip en A. v.d. Brink, die cp hun rijwiel huiswaarts keerden, een ster- Jee brandlucht waar. Onmiddellijk alar meerden zij de bewoners van het per ceel, alsmeqlp den plaatSïelijken comman dant van de brandweer, den heer J. Bak ker. In een oogwenk stond het huis in lichterlaaie en het mag een wonder he ten. dat er geen mensenlevens te betreu ren zijn. De heer Bremer kon zich met zijn zoontje door de deur naar de straat be geven, maar voor zijn vrouw, die met hun jongste kindje nog boven vertoefde, was deze weg door dc rook en de vlam men afgesneden. Door uit het raam te springen heeft zij haar leven en dat van haar kind weten te redden. Reeds dadelijk was te zien, dat de brandweer voor een zware taak zou ko men te staan, waarop men direct per au to naar Den Buig reed om assistentie. Een regen van vonken joeg over geheel Oosteren 1. Zelfs bii het Achterwegje moest men dc daken nathouden De brandweer had met vele moeilijkheden te kampen, vooral, omdat zij telkens de zware pomp rrfoest verplaatsen, aange zien dc geheel verwaarloosde sloten over zo goed als geen water beschikten. Door dat vele burgers met emmers water de belendende percelen en schuttingen nat •hielden, heeft men erger weten te voor komen Was het niet zo'n windstille nacht geweest, dan zou Oosterend door een ramp getroffen zijn, waarvan de ge volgen niet te overzien zouden zijn ge weest. Toen de spuit uit Den Burg omstfeeks 2 uur arriveerde, was men de brand reeds geheel meester en kon men volstaan met het omhalen der muren. Huis en inboedel waren verzekerd. Omtrent de oorzaak van de brand tast men volkomen in het duister. Op het terrein van de brand waren o.a. aanwezig Burgemeester Rehorst, de heer J Tiesen en de commahdant der brand weer. Goënga. Deze brand heeft afdoende bewezen, dat het noodzakelijk is, dat de brand weerlieden onderling telefonisch verbon den zijn en dat er in Oosterend een door verbinding MOET zijn. OOSTEREND Tijdens de drukte van de 2e Paasdag is bij het Gebouw v. Chr Belangen te Oosterend. het 9-jarig zoontje van dpn heer C. Bremer, spe lenderwijze onder een vrachtauto ge laakt. De direct ter plaatse zijnde arts. dokter Renout. kon slechts de dood con stateren. Dc chauffeur van de auto, die zo goed als geen gang had, treft geen schuld. De verslagenheid in het dorp is algemeen. Aan alle blokleiders van de rattenbe strijding op Texel wordt verzocht, een zo mogelijk gedetailleerd rapport van hun bevindingen te zenden aan den se cretaris der Rattencommissic, den heer E. Noordijk, Dierenarts te Den Burg. Te zijner tijd zullen de conclusies, uit deze rapporten getrokken, worden gepubli ceerd. Zij zullen tevens dienen als richt lijnen voor de voortzetting van de strijd tegen het rattengevaar. BEVRIJDINGSFEEST OUDESCHILD. Het programma voor de bevrijdings feesten te Oudeschild is als volgt samen gesteld; Herdenkingsbijeenkomst op Vrijdag 3 Mei in de Herv. kerk om 8 uur. Program ma. 1. gezamenlijk zingen le couplet Wil helmus; 2. spreker pastoor Hogervorst, onderwerp. Onderdrukking; 3. zang van het Hervormd Kerkkoor; 4. spreker de heer Termaat,. onderwerp Bevrijding; 5 zang Katholiek koor; 6. gezamenlijk zin gen 6e couplet Wilhelmus. Programma 4 Mei 9-12 uur kinderen in het Eigen Gebouw, 9-9,45 kinderfilms; 9,45-11,30 gratis verloting; voorts rondde len versnaperingen en consumpties; 11,30 -12 kinderfilms; 13,30 gezamenlijke op tocht naar het feestterrein; 14,30 aan vang feesten voor ouderen. 1 zakslaan jongens 14-18; 2. was op hangen, meisjes 14-18; 3. zaklopen paren boven 18; 4. kruiwagenrace paren boven 18; 20 uur. strijd om de man, strijd om de vrouw Daarna bal met muziek, me dewerking van deg^Texelband „EISSOEKEN" ONDER LEIDING. DE WAAL. Een drietal heren van de vaste wal kwam vorige week naar Texel om, naast een uitstapje, eens echt eieren te zoeken, maar onbekend zijnde, zochten de heren een vertrouwden gids, die in derdaad z'n „vak verstond"; door een relatie werd onze plaatsgenóot B. Kooger aangezocht en zo vertrok het viertal met de auto en polsstok op drie verschillende dagen. Het resultaat was van die aard, dat we het hier graag even vermelden, want er werden resp. 17, 20 en 32 eieren gevonden. je kent het, of je kent het niet! EINDE VAN HET EIEREN RAPEN. Dc aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat het zoeken van kievitseieren met ingang van 20 April geëindigd is TEX. BOYS-NIEUWS. Boys 1 en 2 waren 2e Paasdag vrij. In plaats daarvan speelde 'n Boys-comb. te gen het R.K. Kerkkoor, wat voor 70 pet. uit Boys bëstond. Na 10 min. maakt de spil der B's 1-0 in eigen doel. Na een zui ver afgeven van N. Ran maakt Hoekie 2- 0 voor het K.K. Het gaat nu snel heen en weer, de B's doen gevaarlijke aan vallen. Als Niek hard voorzet, kopt H. Witte even hard in 3-1. Zo komt de rust. Na de rust wordt van weerskanten fa natiek gespeeld en nog tweemaal gedoel punt; einde 5-3 voor het Kerkkoor. Daar het meest Boys waren, die tegen elkaar speelden, bleek bij sommige spelers de sportiviteit zwaar op de proef te zijn gesteld. Bedenkt, dat als twee fanatieke tegenstanders (w.o gelukkig de Boys spelers behoren), elkaar bekampen, het bijna ondenkbaar is, dat beide zich die V/s uur niet aan een kleine overtreding van de regels schuldig maken. Te meer, daar scheidsr. wel behoorlijk floot, doch geen specialist was Laat het een goede oefening geweest zijn en meer niet, Boys! Voor Zondag a.s hopen we ZDH 2 en ZDH-adsp. te ontvangen. Dinsdag a.s 7 uur op het veld alle adsp. trainen. Gezonder, beter en frisser dan in de zaal, jongens Programma comp. Boys 1 naar Cal- lantsoog per fiets. Boys 2-Succes 2. G TEXELSE MARKT. Den Burg. 23 April 1946. Aangevoerd: 9 varkens, 84 n. kalveren (levering); 2 koeien f 400-500; 1 kalf f35 Heeft de Gymnastiekvereniging Texel te hoog gegrepen met dc opvoering van het bewegingsspel „Vrijheid"? Ziedaar de vraag, die we ons in alle ernst hebben voorgelegd, nadat we Maandagavond dc eerste opvoering hadden bijgewoond. Een bewegingsspel stelt hoge eisen en het biedt tevens prachtige expressiemo gelijkheden. Dat deze volledig tot haar ïecht zijn gekomen, durven we niet be weren. Anderzijds dient in aemrurking genomen, dat gymnastiserendo jongeda mes geen balletdanseressen cn gymnas ten geen dansers zijn; noch acteurs. Een juiste beoordeling van het ongetwijfeld verdienstelijke werk der Gymnastiekver eniging wordt dus 'n kwestie van maat staf Kiest men deze niet te streng, dan viel er veel te waarderen. Voorop zij gesteld, dat leiding en uit voerenden geen nr.eite hebben gespaard, om 't talrijke publiek, dat naar Schouw burgzaal De Oranjeboom was gekomen méér te bieden dan een alledaagse ama teur-uitvoering Dat bleek uit de zeer gevarieerde balietten, de zorgvuldige in deling en de degelijke voorbereiding Nochtans geven deze factoren, die alle pleiten ten gunste van de opvoering, geen waarborg voor een succes. Als alle technische voorwaarden geheel zijn vervuld, blijft er nog die éne, onweeg bare factor te vervullen over, die beslis send is voor het resultaat: het innerlijk beleven, het uitbeelden, niet alleen met beweging en gebaar, maar met hart en ziel. En het moet ons van het hart, dat deze beleving niet bij allen en te allen tijde aanwezig is geweest. Dat kan ook niet anders Een gymnas tiekvereniging beschikt met over een on- beper kte keuze uit een keur van mate riaal. Men heeft zich geholpen met het geen men bezat en in dit licht gezien is er verdienstelijk werk gedaan. In de eerste plaats door regie en algemene leiding, voorts door pianiste en violiste, wier taak eigenlijk iets te zwaar was; ten slotte door de uitvoerenden zelf. die zich naar vermogen hebben beijverd een ongewone opdracht lot een aanvaard baar einde te brengen. Houden wij daar bij nog het doel in het oog, dat de G.V. Texel met haar uitvoering nastreefde, nl. het schenken van een geldelijke bijdrage aan een te slichten nationaal gedenkte ken voor de gevallenen, dan mogen we concluderen, dat er iets goeds is gedaan. Deze mening heerste ongetwijfeld bij het publiek, dat met luid en aanhoudend ap plaus leiding en uitvoerenden hartelijk huldigde. Aan het bewegingsspel ging een reeks oefeningen vooraf, die „Texel'"s leden gelegenheid gaf fraaie staaltjes van vlug heid en kracht te tonen. Als geheel was de avond geslaagd en wij spreken de hoop uit, dat de vereniging deze eerste stap op een tot dusver onbetreden pad, door meer moge laten volgen,

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1