ry - 13 i W P MM 1 HPPPKi Ve riculeus trottoir Stemming Jiloefening Kiesrecht Cundidaiilslclling Gemeenteraad Nieuwe bestrijdingsmkltlelen voor plantenziekten Kiezerslijst herste Lam meren markt Oosterends kerkklok luidt weer De Verkiezingsuitslag JnSDAG 22 MEI 1946. 59e JAARGANG. No. 5614. rÊXELSCHE COURANT leden van de Provinciale Staten. n Burgemeester van Texel brengt ter are kennis, dat op Woensdag 29 Mei van des morgens acht uur tot des dags vijf uur, zal geschieden de ing ter verkiezing van de leden Provinciale Staten, nnerd wordt affch de verplichting, e -gd bij artikel 72, tweede lid, der ft, dat ieder die volgens de kie lt bevoegd is tot de keuze mede te Jn, zich binnen de voor de stemming L de tijd ter uitoefening van zijn cht moet aanmelden bij het stem- j van het voor hern op de kiezers- angewezen stemdisirict. kiezer, die aan deze verplichting oldoet, wordt, tenzij van een gei leden van verhindering blijkt, ge- met een geldboete van ten boog ie gulden. :i en tijdens het plegen van de over- nog geen twee jaren zijn verlo edert een vroegere veroordeling n schuldige wegens gelijke overtre- inherroepelijk is geworden, wordt jlete van ten hoogste tien gulden 'gd. ens wordt de aandacht gevestigd •tikel 128 van het wetboek van cht, luidende: Hij, die opzettelijk oor een ander uitgevende, aan een ens wettelijk voorschrift uitge- en verkieziiig deelneemt, wordt ge- met gevangenisstraf van ten hoog- n jaar. kei 150a der kieswet, luidende: Hij Jcjj een verkiezing als gemachtigde voor een persoon, wetende dat de rleden is, wordt gestraft met hech- an ten hoogste een maand of geld- van ten hoogste duizend gulden. 1, 20 Mei 1946. De Burgemeester voornoemd, REHORST. personen, die in dienstbetrekking zijn. I Burgemeester van Texel herinnert 3ien. bij wie, en bestuurders van ■dere ondernemingen en instellin- Hwaarbij personen, die de leeftijd rie en twintig jaren hebben be- in dienstbetrekking zijn: zij, volgens art. 55 der kieswet, cht zijn te zorgen, voor zover niet jemene maatregel van bestuur vrij- g is verleend, dat ieder van dezen, voegd is tot een te houden stern- mede te werken, gedurende ten twee achtereenvolgende uren, 3 acht uren des voormiddags en ren des namiddags, daartoe gele id vinde; zij, volgens art. 56 van genoemde voor zover arbeid wordt verricht irieken of werkplaatsen, verplicht e zorgen, dat in het arbeidslokaal er meerdere arbeidslokalen zijn, grootste of wel in meer dan één ilokaal, gedurende twee werkda- óór, en op de tot stemming be lijd, op een zichtbare wijze is op- gen 'n door hen of van hunnentwe- dertekende lijst de twee achtereen- ide uren, bovenbedoeld, vermel- voor elk afzonderlijk of groeps- :e of voor allen gezamenlijk; volgens art. 151 der kieswet, over- g van bovenstaande voorschriften gestraft met hechtenis van ten le veertien dagen of geldboete van ogète vijf en zeventig gulden, koninklijk besluit van 27 Mei 1929, sbl. no 265), gewijzigd bij konink- ucsluit van 13 Augustus 1930. 7jsbl. no 363), is in verband met irenstaande bepaald dat vnjstel- /ordt verleend aan de in artikel 55 ieswet bedoelde personen en be iers van bijzondere instellingen en cl nemingen ten aanzien van bij hen nstbetrekking zijnde personen, wei- hoofde van die dienstbetrekking dag der stemming fiksen de in fl-ld artikel genoemde tijdstippen gedurende twee achtereenvolgende vertoeven in de gemeente, waar voegd zijn aan de stemming deel te of in een aangrenzende gemeen- jsten, op te hangen in fabrieken en ilaatsen, als in art. 56 der kieswet ld, zijn ter gemeentesecretarie ver aar. 1, 20 Mei 1946. De Burgemeester, REHORST. Burgemeester van Texel brengt ter ir iaie kennis, dat van 21 Mei 1946 af ecretarie dezer gemeente verkrijg- zullen zijn: formulieren voor de dalenlijsten en voor de daarbij be de verklaringen van bewilliging de op 11 Juni 1946 te houden daatstelling voor de verkiezing eden van de gemeenteraad. dez£ gemeente mogen op de candi- lijst ten hoogste 18 candidaten Ti vermeld. De- lijsten moeten on- tend zijn door ten minste 25 kie- el, 18 Mei 1946. De Burgemeester voornoemd, REHORST. TVLUCHTING VAN „DE VLIJT" de nacht van Zondag op Maandag is xelse gedetineerde J. N. Rijk uit het rings- en Interneringskamp „De ontvlucht Waarschijnlijk houdt de ■ichte zich nog op Texel op. Meer nog dan in vredestijd wordt er in de oorlog zorg voor gedragen, dat er zo weinig mogelijk voedsel verloren gaat. Immers, toevoer van grondstoffen of le vensmiddelen worden dan vaak afgesne den, voorraden vernield, enz. De gewas sen te velde moeten tegen zwamziekten en beschadigingen door dierlijke parasie ten worden beschermd. In zijn radiorede van Maandag 15 April j 1. in de Rubriek ten behoeve van de Landbouw, verzorgd door de Afd. Voor lichting van het Ministerie van Landb., Visserij en Voedselvoorziening, merkte Ir P. Hus, Rijkstuinbouwconsulent voor Plantenziekten, die onlangs" is terugge keerd van zijn reis naar Engeland hier over op, dat in Engeland en in Amerika op het gebied van de bestrijding van in secten en plantenziekten vele vorderin gen zijn gemaakt Eén van de bekendste nieuwe middelen is „D.D.T.", naar de be ginletters van Dychloo^- Dy.ohenyl Tri- chloorethaan. Dit middel heeft de strij dende troepen van luiaen, vlooien, mug gen en vliegen verlost. In de land- en tuinbouw wordt „D.DT." gebruikt tegen plantenziekten en tegen schadelijke in secten. Ook het Zwitserse middel „Gesa- rol", dat ook „D.DT." bevat, wordt hier te lande reeds sinds jaren gebruikt te gen de appelbloesemsnuitkever, aard- vlooien, frambozenkever, vliegen en an dere insecten. Tegen bladluizen en zaag- wespen helpt „D.DT." niet. Tegen deze insecten worden nu proeven genomen met een nieuw Zwitsers preparaat. Uit Engeland is een nieuw D D.T bestrij dingsmiddel tegen de Carpocapsa te ver wachten. Nieuwe preparaten. Frankrijk ontdekte het hexachloorcy- clohexaan of Gammexan, kortweg ,.6-6 6" gènoemd. In Engeland kwamen Gam mexan bevattende middelen in de handel, zoals „Agrocide 1" tegen aardvlooien, „Agrocide 2" tegen, parasieten in de grond, „Agrocide 3" tegen snuitkevers. rupsen en dergelijke insecten. Met een soortgelijk middel zal dit jaar in ons land tegen de Coloradokever worden ge ëxperimenteerd. In Amerika werd in de laboratoria van Shell een middel ontdekt, bestaande uit een mengsel van dichloofpropuleen en dichloorpropaan, kortweg ,DD." ge noemd legen wortelaaltjes bij tomaten en komkommers. Bij de bestrijding van schurftziekten bij appels -en peren worden in ons land koperpreparaten gebruikt, welke het nadeel hebben, dat zij schadelijk zijn door blad verbranding of schil verruwing. In Amerika meent men thans een middel gevonden te hebben zonder schadelijke nevenwerking. Eerst was dit „Fermate", thans een nog krachtiger middel „Ditha- ne". Of deze middelen in ons land vol doen, zal nog moeten blijken. In Engeland is een hoeveelheid „Agrox- one" besteld, welke als werkzame stof Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de ki- zerslijst van 12 Mei 1946 tot 1 April 1947 van kracht blijft, behoudens de wijzigin gen daarin tengevolge van rechterlijke uitspraken, welke wijziging der lijst be velen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de secretarie dezer gemeente ter, inzage r.edergelcgd. Texel. 13-Mei 1946. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, REHORST De Secretaris, JONKER UITREIKING BABYTEXTIELKAART. Van heden af komen de a.s. moeders, gelijktijdig met de derde verstrekking van extra rantsoenen, ofwel onmiddel lijk, indien reeds 3 of moer verstrekkin gen zijn gedaan, in aanmerking voor een babytextielkaart. De a.s. moeders die hiervoor in aanmerking komen kunnen deze kaarten afhalen van morgen af (Donderdag 23 Mei). Betrokkenen wor den er "öp gewezen, dat, indien zij te zij ner tijd wanneer weder babypakketten beschikbaar worden gesteld, hiervoor in aanmerking wensen te komen, ten minste 40 punten van de kaart moeten worden gereserveerd. SCHOENENBONNEN. Denkt u er aan, dat u t.m. 25 Mei uw bon voor schoenen nog kunt afhalen. Na die datum worden op de T.D. met eind- nummeV 9" geen bonnen meer uitgereikt. (Publ. no. 409). DISTRIBUTIEKANTOOR GEOPEND. Van 1 Juni af is het Distributiekantoor voor het publiek geopend iedere werkdag behalve Zaterdag, van 9-12 uur. Den Burg, 20 Mei 1946. Aangevoerd: 1400 lammeren f 1828; 27 biggen f40 60; 6 koeien f400—550; 13 koeien, 2 gras- kalveren. 8 varkens, 34 n. kalveren (le vering). De aanvoer op deze eerste lammeren- markt in 1946 was nog klein, maar de prijzen vielen, de verwachtingen in aan merking genomen, niet tegen, waarbij da delijk moet worden gezegd, dat de aan gevoerde dieren in doorsnee van prima kwaliteit waren. Er waren flink wat Itopers en de handel mag vrij vlot worden genoemd; er bleef zo goed als niets on verkocht. Onze totaal-indruk is, dat deze eerste markt zeker bevredigend is ge weest. Metaxone" bevat. In de vorm van vloeistof is voor 1 ha. land 10 liter hier van nodig, verdund met 800-1000 liter water. In poedervorm wordt het met een kunstmeststrooier verspreid en zijn voor 1 ha. ongeveer 200 kg. nodig. „Agroxone" verdient wegens het prettig gebruik en de onschadelijkheid de voorkeur' boven de in ons land tegen onkruid gebruikte boomkleurstoffen. Er zijn in Engeland twee nieuwe be- strijdingsmethoden, die hier nog niet worden toegepast De eerste is het ver spuiten van vloeistof met een „atomi ser", welke de vloeistof onder een druk van 20-40 atm door een nauwe opening perst, met in principe dezelfde werking als het eenvoudigste bloemenspuitje. De luchtstroom, door een motorventilator opgawekt, blaast door pijpen met 'n bij zonder mondstuk, zodat de vloeistof wordt meegezogen en als een wolk ach ter de „atomiser" wordt verspreid Deze machine verbruikt slechts 1/10 van de hoeveelheid vloeistof, welke een motorsproeimachine behoeft. Een twee de voordeel is, dat practisch alle vloei stof op de planten blijft hechten. Een ander werktuig, de nicotinever- damper wordt met een snelheid van 3 a 4 km. per uur over het veld getrokken. Achter het toestel sleept een zeil van 35 m. lengte en 16 m. breedte, waaronder de nicotinedamp wordt geblazen. Door deze snelheid en de lengte van het zeil worden de planten s/* minuut aan de dampen blootgesteld, hetgeen genoeg is om de bladluis te doden. Ir. P. Hus psrak tot slot nog een woord van lof over de vele Engelse collega's en fabrikanten, die hij ontmoet had op zijn reis. Engeland is bereid ons te allen tijde te steunen, teneinde de moeilijkheden te overwinnen. TONEELGROEP „PHOENIX" UIT HAARLEM PRESENTEERDE „NAAR MEER GELUK". De hier reeds eerder opgetreden to neelgroep „Phoenix" gaf Zaterdag 18 Mei in „De Oranjeboom" een opvoering van het toneelspel in 3 bedrijven „Naar meer geluk", van G. Nieuwland en P. Mossin- koff. Met een kort woord werd de avond geopend door den heer J. Buisman. De korte inhoud is: Een fabriek dreigt ten onder te gaan. Veel arbeiders werk loos. Een loonsverlaging wordt niet aan genomen. Een gifgas wordt ontdekt en met de exploitat'ie wil men beginnen De arbeiders, zowel als de assistente van den uitvinder van het gas, weigeren mede te werken. Ook de zoon en de dochter van den directeur pleiten voor hen. In het laatste bedrijf geeft de directeur zich ge wonnen en worden de contracten vernie tigd terwijl de zoon en de assistente zich verloven. Het spel, vooral dat van den directeur, was zeer goed Een extra pluim verdient zeker de vertolkster van de rol van as sistente. Haar mooi beheerst en gevoelvol spel deed dc aanwezigen soms een traan wegpinken. Jammer dat de rol van Kah- rel, den zoon, minder goed tot zijn recht kwam. Als zoon en a.s. firmant behoeft men toch met te kruipen en als een schuwe hond niet onder te duiken. Dit was dan ook misschien wel de schuld, dat het publiek soms verkeerd op het ge sprokene reageerde In aanmerking genomen het doel van de uitvoering het batig saldo was voor 't monument voor gevallenen had de opkomst beter kunnen zijn. Als attractie had men een verloting met aardige prijzen DE IIEER J. VELDSTRA COMMANDANT VAN DE BRANDWEER Als opvolger van 4en heer Goënga is tot commandant van de Texelse brand weer benoemd de heer J Veldstra, ge meente-opzichter. Toen ik mijn vriend Nurks dezer da gen qenoeqelijk op het terras van ons stamknijpje zag neerstrijken, verdronq ik een ogenblik mijn aangeboren stipt heid en zette n\ij naast hem; ook al om dat zijn gelaatsuitdrukking me zeide, dat hij iets zeer bijzonders ronddroeg in zijn ziel. Nurks v/enkte den ober en even later zaten wij achter twee ouderwetse liter spullen zwaar bier. Het gezicht van mijn vriend was een en al tevredenheid, het mijne een vraagteken. Met een ge baar van opperste voldoening sprak hij eindelijk: Ik ben bijna doorqereden. Da's jammer, repliceerde ik, doe lende op het bijna". Inderdaad, stemde hij toemaar laat ik mijn geschiedenis vervolgen. Ik liep Zondaqmorgen op het voetpad van de Emmalaan, ter hoogte van een gere nommeerd pension, toen 'n velocipedist me tegemoet reed. Het was een forse ke rel, gekleed in een blauw costuum uit één stuk, een hoofddeksel met een luifel en houten molières. Op de stanq voerde hij een allerliefst knaapje mede met een zilverig bovenlipje. De man belde na drukkelijk en tot mijn spijt realiseerde ik me niet, dat het mijn plicht was, on verwijld op de rijv/eq te sprinqen. Ter nauwernood slaaqde ik erin, het vege lijf te bergen en toen hij me rakelings passeerde, voegde hij me hoffelijk toe: „Kan je niet uitkijken, ezel?" Je ziet, het was op 't nippertje. Een tiental meters verder ontsnapten enige spelende kin deren aan hetzelfde gevaar. Mijn vriend Nurks zweeg. Dat is toch wel wat kras, bracht ik in het midden: iemand bijna aanrijden op het trottoir en dan nog Nurks maakte een bezwerend gebaar. Pardon, zei hij, 't was echt Texels. Toen wenkte hij den ober weer en in formeerde naar de schade, die zes stui vers bleek te bedragen. Royaal legde mijn vriend er zeven op tafel en we stapten op. Nog nooit zag ik hem in zo'n goede stemming. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Ongeveer 14 dagen geleden overkwam mijn vrouw een klein ongeval aan boord van de „Marsdiep". Het geval op zichzelf was niet zo ernstig en naar ik vernomen heb, is nu de roerpen van het schip op afdoende wijze beschermd. Ik vind het echter zeer onverantwoor delijk om te varen zonder E.H.B O.-ver- bandkist. De overtocht is wel niet van lange duur, maar toch kunnen zich onge vallen voordoen, waar directe hulp nood zakelijk is, zowel wat de passagiers als de bemanning betreft. Het zou dus een klei ne moeite zijn van de T.E.S.O. om hierin alsnog te voorzien, vooral nu met de va- cantie straks weer de ..grote trek" be gint. U. mijnheer de redacteur, dankend voor de plaatsruimte, teken ik Hoogachtend. J. VOS. Duinweg 11, Huisduinen. BROEDENDE BONTE KRAAIEN. (Ingezonden). In de Texelse krant van 10 Mei j.l las ik in het stukje van den heer Donia, dat er tweemaal in de laatste 100 jaar een broedpoging gedaan is van de bonte kraai, waarvan één in Zwaagwesteinde in Friesland. Zelf kom ik uit die buurt en ongeveer 30 jaar terug, ik was toen een jongen van een jaar of tien, elf. heb ik daar ook eens een nest gevonden met vier eieren. Het was in Kuikhorne. vlak bij Zwaagwesteinde, in een peppel, onge veer 2 a 2Vs meter van de grond. Het nest was diep, van takken gebouwd en opgemaakt met schapenwol. Of ze ooit uitgekomen zijn, weet ik piet. want ik ben er niet meer bij geweest. Oosterend. D. REITSMA. O OSTEREND. Vrijdagmiddag 26 April werden de bewoners van Oosterend opge schrikt door het luiden van de kerkklok. Ditmaal was het evenwel geen brand alarm maar een proefluiden van de bel, die nu in een nieuwe stoel is komen te hangen. De laatste 70 jaar werd de klok niet meer met een touw geluid, omdat zij in een houten stoel hing en men bang was, dat het hele gevaarte naar beneden zou komen Daarom moest de klokluider tel kens boven in de toren klauteren en een hamer, welke aan de klok bevestigd was, tegen de wand van de bel slaan, waar door een kort dof geluid ontstond. Nu is er een stalen luistoel gekomen, welke is vervaardigd en geïnstalleerd door de Fa Koek uit Finsterwolde (Gr.) De aanne mer J. Vermeulen uit Oosterend heeft daarbij de nodige assitentie verleend. Bei de heren kunnen tevreden zijn over het resultaat, dat bereikt is. Zelfs op „Lucro- sa" achter in het Noorden, kon men de klok tegen een harde wind in horen. Wie het gevaarte boven in de toren ziet, vraagt zich af, hoe men het zo hoog op zijn plaats gekregen heeft. De bel al leen .weegt maar even 600 kg. en het bo- venjuk 150 kg. Dit bovenjuk. waaraan de bel bevestigd is, wordt nu beneden in de toren door een touw in beweging ge bracht. De bel, welke oorspronkelijk yoor Lutjebroek bestemd was, is gegoten te Kampen door Hendrick Wegewaart in het jaar 1598. Het opschrift luidt: Henrick Wegewart goot^ mi in Campen. Mecke Meinaerts, Borgemeister. Jacob Ried- waerdts Kerckvoogd En daar onder „Luttickebroek". Uit een gesprek, dat wij met de klok luider Kees Vermeulen, hadden, vernaT men wij, dat ongeveer 70 jaar de klok door dezelfde familie geluid wordt. De vader van Vermeulen heeft zoveel jaar geleden de klok nog met een touw ge luid, waaraan drie man te pas moesten komen. Dit heeft evenwel slechts enkele weken geduurd, omdat men het toen niet meer aandurfde, met het oog op het reeds genoemd gevaar van neerstorten. Men vraagt zich wel af, waarom men niet. eerder is overgegaan lot het plaatsen vaneen nieuwe luistoel. „Tijdens de dood van Koning Willem III", aldus onze zegs man heb ik 9 dagen lang 3 maal een uur per dag de klok moeten luiden bij een hevige kou". Verder heeft hij alle droeve en blijde dagen van ons Vorstelijk Huis in- en uitgeluid.i Geboorte en dood. rouw en trouw. Voortaan zullen de Oosterenders des Zondagsmorgens niet meer gewekt wor den door het geluid van een ijzeren pot, maar door het gebeier van een klok. die haar klanken lot ver over het eiland laat galment De schade, die onlangs door het neerstorten van de klokgewichten was ontstaan, is inmiddels hersteld Jammer is het, dat nog zo wei nigen gehoor hebben gegeven aan de oproep om een gift voor de klok be schikbaar te stellen. Zij, die dit alsnog willen doen, kunnen deze afgeven aan een der kerkvoogden of storten op Post giro 498751 t.n.v. Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Oosterend op Texel. Oosterenders toont uw dankbaarheid, dat uw klok gespaard is gebleven voor de handen der Duitse cultuurschenners. Per bulletin hebben wij reeds dc ver kiezingsuitslag bekend gemaakt. Hier vol gen, ten gerieve van' onze lezers, nog maals de officiële cijfers: Partij v.d. Arbeid Katholieke Volkspar A. R. Partij C. H. Unie Partij v. d. Vrijheid Communistische Partij Protestantse Unie Staatsk. Geref. Partij Bellamy-groep Overige partijen Ter vergelijking geven wij hieronder dc uitslag van de Kamerverkiezingen in 1937: Stemmen Zetels 1,347,664 29 1,466,510 32 G14,177 13 373,191 8 305,202 G 502,935 10 32,013 101,772 2 11,205 5,537 A. R. Partij G65.501 17 Chr. Dcm. Unie 85,004 2 C. H. Unie 302,829 8 Communistische Partij 136,02G 3 Vrijheidsbond 100,260 4 R.-K. Staatspartij 1,170,431 31 S.D.A.P. 890,661 23 Staalk. Geref. Partij 78,619 2 Vrijz. Dcm. Bond 239,502 6 Overige partijen 329,244 4 RICHTPRIJZEN AKKERBOUW PRODUCTEN. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede: De richtprijzen voor oogst 1946 zijn als volgt vastgesteld, waarbij ter verge lijking de richtprijzen, welke golden voor oogst 1945, tussen haakjes zijn ver meld. prijzen oogst 1946 oogst 1945 Tarwe f 20,50 p. 100 kg. (f 17,50) Rogge f20,25 p. 100 kg. (f 17,25) Gerst f 19.50 p 100 kg. (f 17,25) Haver f 18.-—p. 100 kg. (f 15,— Groene erwten f 23,p. 100 kg. (f 19,50) Koolzaad f 45,p. 100 kg. (f 45, Blauwniaanzaad f 85,p. 100 kg. (f 85, Geiep. stroovlas f 17,p. 100 kg. (f 14,50) Suikerbieten f 38,50 p 100 kg. (f 30, Voor de consumptie-aardappelen ligt het in de bedoeling de richtprijs f 1,per 100 kg. hoger te stellen dan de prijs, die gold voor de oogst 1945, waarbij echter de prijsverhouding tussen de verschillen de soorten nader onder ogen gezien moet worden, zodèt het prijsverschil tussen de producten van d$ oogst 1946 en die van de oogst 1945 voor elk soort afzonderlijk van het bedrag van f 1.kan afwijken. Het ligt in de bedoeling voor rogge en tarwe, die afgeleverd wordt vóór een nader te bepalen datum vermoedelijk 1 October 1946 een toeslag van f 2,50 per 100 kg. uit te betalen boven de vast gestelde richtprijs ter bevordering van een vroegtijdige inlevering. LEVERING VAN EIEREN DOOR PLUIMVEEHOUDERS. Nu 't einde der periode, waarin broed- eieren in de machine gelegd kunnen wor den, in het zicht begint te komen, is het gewenst de pluimveehouders te verzoe ken weer hun aandacht te schenken aan de eierlevering. Zoals bekend, wordt van de pluimveehouders tèn minste een leve ring verwacht van 60 eieren voor elk der bp ven de 10 stuks gehouden hoenders Deze minimum-levering zal voor geen enkelen pluimveehouder 'n bezwaar kun nen zijn, daar de productie veel groter is dan 60 eieren m de periode van levering, n.l. 1 Januari tot 1 September. Boven dien is de prijs, die de pluimveehouders voor de ejeren ontvangen, redelijk te noemen, zodat ook daarin geen beletsel mag worden gèvonden. De overheid ver wacht dan ook, dat de houders van pluim- vee met de daad zullen tonen, dat zij voor de redelijke prijs de eieren zo veel mogelijk aan de verzamelaars zullen af leveren. DE NEUWE HUISSLACHTINGS- REGELING. Het ministerie van Landbouw deelt mede: Om te voorkomen, dat granen, die dringend nodig zijn voor de voedselvoor ziening, bestemd zullen worden voor vee voeder, zijn in de nieuwe huisslachtings- regeling scherpere bepalingen opgeno men dan in voorgaande jaren. Thans ko men voor een vergunning tot jiet hou den van een mestvarken alleen in aan merking personen, die hoofdzakelijk in het levensonderhoud van zichzelf en hun gezin voorzien door arbeid op land- of tuinbouwbedrijven. Onder hen zijn be grepen boeren en tuinders, die zelfstan dig een bedrijf voeren of als zetboer of bedrijfsleider de dagelijkse werkzaamhe den op het bedrijf regelen Zij moeten daar ook wonen of althans in de onmid- delijke nabijheid van de bedrijfsgebou wen. Eveneens vallen onder de niuewe regeling de vaste arbeiders op boerderij of tuinderij en de losse krachten, die evenwel minstens acht maanden per jaar in land- of tuinbouw werkzaam moe ten zijn. HET KERKHOF TE OOSTEREND. OOSTEREND. Reeds geruime tijd was het Oosterender kerkhof een ergernis voor vele mensen, vanwege de zeer ver waarloosde toestand waarin het verkeer de. Het gras groeide overal hoog boven de zerken uit en tegen de zuiderkerk muur lag een mesthoop, welke men wel op een boerenerf maar niet op een kerk hof zou verwachten aan te treffen. Thans is het kerkhof door den onlangs benoemden doodgraver, den heer H. Schraag, onderhanden genomen en ziet het er nu keurig verzorgd uit Mogen we nu om de kerk wonende dorpelingen ver zoeken. hun straatvuil niet meer over het kerkhofmuurtje te gooien? Een beetje piëteit voor de plaats waar de doden begraven liggen, mogen wij toch zeker wel verwachten.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1