Uitreiking OlK'iislellint» winkels zoek Ki Texel De l exelse Gemeenteraad bijeen Dr. Koens na ongeval overleden Paarden op liol fcNSDAG 19 JUNI 1946. 59e JAARGANG. No. 5622. EXELSCHE COURANT ïlijl CR. zijl taarten K.L. 608 en tabaks, tabaks- r bi aperingenkaartcn QA, QB, QC kk( de onderstaande dagen worden de k< ovengenoemde distributiebescheiden ni reikt. Iv'l Dun Burg in het Gymnastieklokaal Molenstraat op 20 Juni 1946: 0 uur Kogerweg, Julianastr. 10-11 zi(| jstraat. 11-12 Weverstr. 166. 1,30- Weverstr. 67 en hoger; Wilhelmina- 26. 2,30-3,30 Wilhelminalaan 27 weiger, Nieuwstr. 3,30-4,30 Molenstr. Den Burg in het Gymnastieklokaal Molenstraat op 21 Juni 1946: uur Sehildereind 162. 10-11 dei eind 63 en hoger. 11-12 wijk B 1,30-2,30 wijk B 78—148. 2,30-3,30 B 149—189 3,30-4,30 wijk B 190 en en zij die verzuimden (uitgezon- De Waal). De Waal op 22 Juni 1916 in de o.l. til: 0 voor het dorp nrs 152. 10-11 nrs 53 en hoger. 11-12 wijk W. degebracht moeten worden alle taarten en inlegvellen van het e gezin, alsmede de zelfverzorgers- jes. (Publ. no. 417). DIGIIEIDSDUUR SUIKERCOU PURES. t Centr. Distributiekantoor deelt me at de geldigheidsduur van de coupu- 6 voor suiker voor grossiers ver is t.m. 29 Juni. De geldigheidsduur de coupures 870 is voor detaillisten )ssiers eveneens verlengd t.m. 29 irgemeester en Wethouders van Texel gen ter openbare kennis dat: met ingang van 1 Juli 1946 alle Is in deze gemeente op werkdagen end moeten zijn van 12 uur tot 12,30 ran 13,30 tot 14 uur, uitgezonderd op Jdagen. waarop de winkels na 13 uur het publiek gesloten moeten zijn; gedurende de kermisweek de win- in de bebouwde kom van Den Burg rerkdagen geopend mogen zijn tot 24 en van 26 November tot en met 5 De- ier en van 18 t.m. 24 December, alle eels in deze gemeente op werkdagen end mogen zijn tot 20 uur. xel, 17 Juni 1946. Burgem. en Wethouders voornoemd De Burgemeester, REHORST. De Secretaris, JONKER 1ND1DAATSTELLING VOOR DE GEMEENTERAAD. voorzitter van het hoofdstembureau de verkiezing van leden van de renteraad maakt bekend, dat hef dstembureau op Woensdag a.s. om 16 in de o.l. school aan de Nieuwstraat len Burg een openbare zitting zal len, waarin beslist zal worden over [eldigheid der op 11 Juni 1946 inge- rdc lijsten van candidaten en over de lip lhaving van de op die lijsten voor- ende candidaten. sxel, 17 Juni 1946. De voorzitter voornoemd, REHORST. MIDDENSTANDSDIPLOMA. (dag 7 Juni slaagde te Schagen voor Middenstandsdiploma o.m. de heer -JJr Wit, te Den Hoorn. BEROEPEN. EN HOORN. Onze vroegere predikant G. Moen, thans Ned. Herv. predikant übcTgen, heeft een toezegging van iep naar Deventer ontvangen, in de iture P. Lugtighcid. ik (A i Villi Ir. iKjcrs iiiin ,:ijdag heeft de minister van openbare ,J, ken en wederopbouw, Ir. Ringers, zijn staf een bezoek aan ons eiland acht. In gezelschap van het gemeen- stuur en den directeur van gemeen- rken werd een rondgang over het id gemaakt, waarbij de beschadigin- aan de gebouwen en de afname van :ust m ogenschouw werden genomen ijdens een gehouden bespreking kwam naar voren de noodzakelijkheid om spoedig mogelijk de bouwplannen 1947 gereed te hebben en er zich af te maken met de gedachte, dat toch nog wel lang zal duren, eer er gedaan wordt. Laten alle betrokke- dit goed ter harte nemen, opdat zij de dupe worden van hun eigen ;heid. WAAR IS DE BRAND? 'rijdagmiddag omstreeks vijf uur wer- de bewoners van Den Burg en omn ken opgeschrikt door het loeien van brandsirene. Dadelijk waren vele nvsgierigen op de been en zelfs kwam actief brandweerman informeren f of de brand was. Men kon den man ivvel geruststellen met de mededeling, het een oefening was met de alarm- ^jallatie, die aan de voorzijde van het Tdhuis is aangebracht. De uitwerking :hreven wij reeds hierboven. Wanneer iemand nu ergens brand ont- t, dan behoeft hij niet eerst den bode vaarschuwen. maar kan 't ruitje van kastje inslaan en de sirene in wer- g stellen. Aangezien bij brand snel- een eerste vereiste is, mag dit zeker verbetering genoemd worden. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING, 'am. S., Den Burg f 10, TEXELSE MARKT, b >en Burg, 17 Juni 1946. Aangevoerd: '1 lammeren f 1725. 7 koeien f 400 20 biggen f4060. 2 koeien, 18 n veren, 13 varkens (levering). Katerdag 15 Juni 1946. Burgemeester Rehorst opent de raads vergadering met een woord van welkom. Afwezig door ziekte de heren Hermes en Mechielsen. Onder dankzegging aan den secretaris, den heer C. Jonker, worden de notulen van de vorige vergadering ge arresteerd. Ingekomen stukken. Mededelingen. Noodziekenhuis. De pogingen van B en W om het noodziekenhuis te behouden, hebben niet lot het gewenste resultaat geleid. De afd. Texel van het Rode Kruis heeft nog geprobeerd een chirurg te krijgen voor 1 a 2 dagen per week, maar ook dit werd een mislukkig. Op het ogenblik worden pogingen gedaan om op Texel te geraken tot het stichten van een kraaminrichting, met het oog op gebrek aan geschoolde hulp en verpleging. Wan neer dit gelukt, dan is 't geen bezwaar dat het noodziekenhuis nog enige maan den na 1 Juli blijft, maar zo kan de ge meente het niet langer volhouden, het tekort is te groot. Vervolgens maakt de voorz. een op merking omtrent het stukje in de Tex. Crt. betreffende de barak te Oosterend. Dr. Renaut stelde voor de patiënten af te zonderen, maar B en W. hebben maan den geleden deze zaak reeds onder de ogen gezien en bij deskundigen geïnfor meerd. Deze staan daar evenwel scep tisch tegenover. Ook in andere gementen worden de patiënten niet afgezonderd Wanneer het werkelijk moet, dan wil de gemente zich gaarne een financ :el offer getroosten, maar de noodzake'ijkheid staat niet vast. Van den heer Duinker te Den Hoorn is een dankbetuiging binnengekomen, dat hij benoemd is tot klokluider. Van den heer W. v. Heerwaarden voor zijn be noeming in vaste dienst bij gemeente werken en van den heer v. Moort voor zijn benoeming tot onderwijzer te Den Burg. Ontslag-aanvrage leerkrachten. Aan de dames A. Kraai en F. Welling en aan de heren L. P. Pieterse, J. W. Vel- linga en K. Schouwstra wordt op hun verzoek ontslag verleend. De heer Bruin betreurt het, dat zoveel onderwijskrachten weg gaan en vindt dat er een rem op moet komen. Zij moe ten begrijpen, dat het onderwijs er ern stig door wordt geschaad. Spr. hoopt dan ook, dat de anderen niet zullen weg gaan. Voorz. antwoordt, dat zodra zich een sollicitant meldt, deze direct maar moet worden benoemd. De heer van Dam uit Beverwijk, die op de voordracht staat voor onderwijzer te De Cocksdorp, heeft zidh inmiddels terug getrokken. Gelukkig is er ook een lichtpuntje en wel de mededeling van den voorz., dat er een sollicitatie is binnengekomen van mej. Campenhout uit Brabant, die zich gaarne als onderwijzeres te De Koog geplaatst ziet, omdat zij zich graag botanisch en ornithologisch wil ontwikkelen. De heer Zuidema, hooid der school te De Koog heeft geadviseerd haar meteen te benoe men. Met alg. st. wordt mej. Camphout benoemd. Dhr. Beumkes: We krijgen wel onder wijzers met een hobby voor de natuur. Als punt 7 op de agenda staat de benoe ming van den heer Gebhard tot tech nisch commissaris van N V. TEM. De heer Bakker vraagt of er iets over den heer Gebhard bekend is en noemt dit een te gemakkelijke stap. Hij wil gaarne weten hoe Ir. Gebhard gezien is. Dhr De Waard sluit zich hierbij aan Voorz. antwoordt, dat Ir. Gebhard hoofdingenieur is aan het gem. energie bedrijf te Amsterdam en dat hij hem per soonlijk zal bezoeken. Tot tijdelijk onderwijzers aan de school te Oósterend wordt mej. Hoogerwerf be noemd. Tot adj. commies ten kantore van den gemeente-ontvanger, den heer A. Broek man Jr. B en W zijn overtuigd, dat hij 'n goede kracht met belofte voor de toe komst is! De heer Leber noemt het een welwillend gebaar van B en W. Met al- gem. stemmen wordt de heer Broekman benoemd, ingaande 1 Mei j.l. Tot bestuursleden van de Stichting tot Nijverheidsonderwijs voor meisjes wor den de dames De Wolf-Kikkert, Kikkert- Lap, Van Dommelen-Brand, Swarthof- Voorvelt en De Vries-Steutel, alsmede de heren Noordijk, Hin, Eelman, Wassenaar, Schraag en Druif benoemd. Mevr. De Lugt-Dc Vries wenste niet voor benoe ming in aanmerking te komen. In een volgende raadszitting zal in deze vacatu re worden voorzien. Dhr Beumkes verzoekt in de toekomst ook een goede jonge arbeidersvrouw te willen benoemen. Voorz. zegt, dat B en W dit in overweging zullen nemen. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim worden mej. Brouwer en de heren Kikkert. Remmers, Riteco en Roeper benoemd. Voorz. deelt mede, dat het Departement ernstige bezwaren maakt tegen de ver plichte winkelsluiting tussen 12 en 2 uur. Dit is een afwijking van de wet, wat alleen in bijzondere omstandigheden mo gelijk is. Nu zullen de winkeliers ver plicht worden geopend te zijn van 12 uur tot 12,30 uur en van 1,30 tot 2 uur Zie hier het ei van Columbus, aldus Burge meester Rehorst, want nu wordt hetzelf de doel bereikt. Woningbouw. Burgemeester Rehorst wil in de eerste plaats mededelen, dat de minister van openb. werken en wederopbouw, Ir. Ringers, Vrijdag een bezoek aan ons ei land heeft gebracht met o.a. Ir. v.d. Meer, die in de tijd, dat de dijk verzwaard werd, op Texel gewoond heeft. Ir v. d. Meer is hoofd van het Streekbureau v.d Wederopbouw te Den Helder en tijdens de bespreking kwamen vele dingen naar voren. Men zal weer een aanval op het Weeshuis doen. \yant men heeft bericht van Monumentenzorg ontvangen, dat het Weeshuis moet blijven staan. Spr. is overtuigd, dat Texel het zal winnen, want dat het weeshuis een onogelijk ding is B en W hadden verzocht of iemand van Monumentenzorg eens wilde komen en waren van gedachte, met deze heer een bezoek aan het weeshuis te brengen. Wat geschiedde evenwel? Er i s iemand geko men, maar die heeft zich niet met B en W in verbinding gesteld -'en is weer met stille trom vertrokken.... Minister Rin gers heeft toegezegd, de kwestie van het weeshuis met den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap, waaronder monumentenzorg ressorteert, te bespre ken. Voor de Zweedse noodwoningen is een opstalregeling tot stand gekomen en wel bij du Porto in de Dennen, bij Witte, 's- Hertogenboschweg en bij mevr. v.d. Meu- len-Flens in Eierland. De aanneemsom is f 26.400,De huurprijs houdt verband met het in de gemeente geldende wo- ningpeil. Voor de permanente woningen is het bestek gereed en hoopt men zo spoedig mogelijk, binnen enkele weken, tot aan besteding te komen. Dit is ook het voor deel van het bezoek van Ir. Ringers. Dhr Leber merkt op, dat er voor de woningen te Den Burg veel meer aan vragen zijn binnengekomen dan voor die in Eierland en vraagt of er niet een gro ter aantal aan Den Burg kan komen. Voorz. antwoordt, dat de twee wonin gen in De Cocksdorp gemotiveerd zijn, in Eierland zullen er dan 6 of 4 moeten ko men, ofschoon het terrein reeds gehuurd is. Dhr Bruin is 't met dhr Leber eens, maar betreurt het, dat Oudeschild er geen een krijgt. Voorz. antwoordt, dat we met mogen vergeten, dat de woningen voor de getroffen gebieden zijn. Inderdaad is er in Oudeschild ook behoefte aan, maar de afstand naar Den Burg is met zo ver als van Eierland af. Dhr Dros vraagt of de trek naar Den Burg er niet in zit. Er is in de polder een ontzettend tekort aan arbeidskrachten Dhr, Beumkes zegt, dat er in Eierland nog verscheidene wonin gen zijn, die spoedig bewoonbaar ge maakt kunnen worden. Voorz. zegt toe ernstig te zullen overwegen of er twee naar Den Burg of Oudeschild gaan. Vol gend jaar zal er ruime gelegenheid tot bouwen zijn, daarom is het zo noodzake lijk, nu reeds de plannen voor 1947 ge reed te hebben. Wie het eerst met zijn gereedgemaakte plannen komt, gaat voor. Er is grond gekocht voor 4 woningen, hoek Hollewalsweg-Suikerweg, van den heer W. v. Heerwaarden a f 2,per M. 4 aan de Suikerweg, van Keesom en Ka lis a f2,per M.. 4 aan de Haffelerweg van Fam. Kok a f 2,— per M.. 6 in Eier land van Eerven Smit a f 1,50 per M., 2 te De Cocksdorp bij Molenbos, van G. Zoetelief a f 1— per M. Totaal kosten bouwgrond f 16.500, Er ontspint zich een discussie tussen de heren Vlaming en Bruin, welke zo warm wordt, dat de voorz. voorstelt, over te gaan tot de Brandblusmiddelen punt 13 van de agenda. Er zal een nieu we motorspuil komen, cap. 2000 liter, kosten f 3800,en een manschaptrekker, kosten f 2,975.— Dhr Leber vraagt, of er dan niet een spuit naar De Koog kan aangezien Den Burg er toch geen twee nodig heeft. De voorz. zegt, dat dit zeker een punt van bespreking is, de keuze zal dan vallen tussen f)e Koog en Oudeschild, terwijl zij tevens voor assistentie van de hele ge meente is. Voorlopige vastestelling gemeen terekening over 1943. Inmiddels is het 12 uur geworden en stelt de voorz voor een pauze te houden alvorens de begroting te behandelen. Precies half twee wordt de vergadering voortgezet. Gemeenterekening 1946: gewone dienst f574.406,46. Kapitaaldienst f695.601.32. Gemeenterekening 1943: batig saldo ge wone dienst f 62042,73. Batig saldo kap. dienst f 25.770.03. Dhr. Broekman wordt dank gebracht voor het vele werk. Wij zijn, aldus burgemeester Rehorst, nog geen noodlijdende gemeente, waar voor we heel dankbaar mogen zijn, want dan komt men onder toezicht van een rijksaccountant en wordt het een krappe boel. Er zijn reeds 500 noodlijdende ge meenten in ons land. Als het zo door blijft gaan, zullen wij in 1947 noodlijdend zijn, maar we zullen niet in de eerste plaats tot de noodlijdende behoren en onder de le groep van gemeenten beho ren, die er buiten vallen. Texel behoort tot de getroffen gemeenten, als we in 1947 komen tot de bouw van een nieuwe school, hangt het er van af, welke scha deregeling door het rijk wordt getroffen Spr. hoopt, dat men het over alle ge meenten zal aanslaan, en dat dit jaar de nieuwe financiële verhouding tot stand komt. B en W hebben dan ook gemeend, tijdig om te zien naar verhoging der in komsten en bijtijds te zorgen baas te blijven in eigen huis. De voorz. hoopt weerklank te vinden in de raad. Dc jaarwedden van de wethouders wor den van f 500 op f 800 per wethouder ge bracht. Dit is zeker niet hoog, wanneer men bedenkt, wat deze daarvoor doen. De schrijflonen worden f 1500, was f 200. Deze verhoging houdt verband met de administratieve achterstand, ontstaan door oorlog en ontslag personeel, alsmede door de assistentie bij het uitreiken van kampeervergunningen. Aangezien men moeilijk spoedig tele fonische verbinding met het raadhuis krijgt, zal een onderzoek ingesteld wor den naar de kosten van een tweede lijn. Indien deze niet te hoog is, zal daartoe besloten worden. Fondsvorming bouw nieuw raadhuis, cf verbouw van het bestaande. Het fonds beschikt momenteel over f 3000, Uit de oorlogsbuit heeft men een centra- leverwarmingsinstallatie aangekocht, welke men spoedig hoopt aan, te brengen. Een plan van kosten wordt aan den direc teur van gemeentewerken opgedragen Dc installatie schijnt nogal kostbaar te zijn. Dhr Bruin had niet gedacht, dat het zo duur zou zijn en vraagt of men ze niet beter voor een nieuwe school kan be waren. Voorz. is het hier mee eens, maar wil eerst het rapport Thiesen afwachten. Dhr Backer vraagt of het ernst is met de bouw van een nieuw raadhuis, anders zijn onze kleinkinderen reeds grijs eer 't er is. Voorz. antwoordt, dat woningbouw voor gaat. Vervolgens komt in behandeling de brandassurantiebelasting, zijnde 50 et. per f 1000 verzekerd bedrag. De voorz. stelt voor, dit op de maatschappijen te ver halen, wat de eenvoudigste weg is. Wan neer men rechtstreeks de bewoners aan slaat, zou men plm. 2000 aanslagen moe ten verzenden, terwijl er slechts een tien tal verzekeringsmaatschappijen zijn. De kosten van de brandweer, materiaal, huisjes, uitrusting enz. bedraagt f8943,65. De heer Backer vindt de aanslag te hoog en wil, dat de assuranties het betalen. De heer Beumkes vraagt of de uniformen niet verkocht kunnen worden. De voorz is het er mee eens. dat uniformen met urgent zijn, ziet zelf liever kleding waar men mee spuiten kan; 'n paar goede laar zen is hoofdzaak. Na deze brandende kwestie worden we naar hoger sferen gevoerd en komt het vliegveld ter sprake. De voorz. deelt me de, dat het vliegveld door het rijk her steld zal worden en uitsluitend als bur gerlijk vliegveld zal worden gebruikt. Er is een contactcommissie over geheel Ne derland waaronder ook Texel. Het rijk zal alles inrichten en er wordt een N. V. gevormd, bestaande uit het rijk, de pro vincie en de exploitant. In de kosten draagt het rijk 40 pet. bij. Spr. hoopt op een permanente luchtlijn, zomer en win ter. Aan de plantsoenen zal ongeveer f 11000 arbeidsloon worden besteed. Dit kan ook iets lager zijn. De begrotingscommissie is van oordeel, dat de plannen voor die kos ten wel zó verzorgd kunnen worden, dat critiek uitgesloten geacht kan worden De voorz. is het hier mee eens en ves tigt er de aandacht op, dat f 4.320,van het bedrag voor de begraafplaats is bere kend. Het tewerkstellen van NSB-ers is veel te duur Wel hebben zij het Doolhof keurig in orde gemaakt, maar op de duur is het niet vol te houden. Er is een vast persoon aangesteld, die het Russische kerkhof verzorgt en het ziet er inderdaad keurig uit. Ook op de begraafplaats zal een vast persoon aangesteld worden, die in de zomertijd assistentie zal moeten hebben, want het is nodig, dat ock daar goed de hand aan gehouden wordt. Voor de oorlogsgvaven kan f5.per graf bij het rijk gedeclareerd worden, maar dan moeten ze ook goed veriorgd worden. In Oosterend zal de heer P. Bakker Jzn., het plantsoen onderhouden. De heer Backer vestigt nog eens de aandacht op de jeugd, die in de plantsoenen huis houdt en vraagt of er weer papierbakken ge plaatst kunnen worden. De voorz. zegt dit toe. Voor het opruimen van de vuilnisbel ten naar de plaats van bestemming wordt f 6,600 gerekend. Op de vraag, waarom er nog steeds geen eigen vrachtauto is, antwoordt de voorz., dat er nog geen auto beschikbaar is of misschien een van 1932. Dan wach ten we liever een jaartje op een nieuwe. De heer Backer vestigt de aandacht van B en W op de vuilnisstorting te Ou deschild, waarbij het dikwijls voorkomt, dat allerlei vuile voorwerpen bij de om wonenden in de dakgoot belanden. Ook de afwatering is er slecht. Voorz. zal de betrokkenen hierop wijzen. De honden krijgen een hondse behan deling, want de belasting wordt ver hoogd tot f 10 voor bijna alle honden. Dhr Beumkes vraagt toezicht op de los lopende honden. Dhr Vlaming* de politie doet er toch niets aan. De heer Bruin brengt de slechte riole ring, de demping van sloten en de aan leg van een sportveld bij Oudeschild tei sprake De burgemeester antwoordt, dat dit oorspronkelijk een werkverschaffings object was en dat er nu geen personeel en geen geld voor beschikbaar is. Dhr Bruin zegt. dat de toestand verschrikke lijk is. Hij laat de voorz. een stukje uit de Tex Crt. van 1893 voorlezen, waarin reeds gewezen wordt op de onhoudbare toestand te Oudeschild, welk stukje ein digt met de klassieke woorden: „Zuster Anna, ziet ge nog niets komen?" De heren Bruin en Vlaming varen in hetzelfde schuitje* dat in de moddersloten van Oudeschild en Oosterend blijft ste ken. Ook daar is het bar. zegt dhr Vla ming, je kunt zelfs niet eens meer over de weg, vanwege de rommel. De begroting van het Alg Armbestuur sluit met een totaal van f 35053,49. Kapi taaldienst f 2000. Zaterdagmorgen omstreeks half elf heeft te Oosterend een ernstig motoron geval plaats gehad, waarvan Dr. Koens het slachtoffer is geworden. Even buiten Oosterend, bij het bosje van den heer Bakker, waar het uitzicht zeer slecht is, reed de heer Koens tegen een uit. de richting Vlijt komende militaire auto aan. waardoor hij tegen de grond sloeg. Hoewel direct was te zien, dat Dr. Koens ernstig letsel bekomen ha$l, bleef hij volkomen bij kennis en kroop zelf naai de kant van de weg. waar de komst van den in allerijl ontboden geneesheer af gewacht werd. Dr. Renout, die dadelijk ter plaatse was, constateerde een dijbeen- en onderbeenfractuur, terwijl de enkel geheel verbrijzeld was. Met een êxtra boot is het slachtoffer naar het zieken huis te Den Helder vervoerd, waar hij in de loop van de nacht is overleden. Naar ooggetuigen ons mededeelden, reed Dr. Koens enigszins links van de weg. wat, gezien de slechte toestand van het wegdek ter plaatse, alleszins begrij pelijk is, terwijl ook het slechte uitzicht door de hoge tuinwal aldaar, hem parten gespeeld heeft Het zou zeer te loven zijn, mdien deze wal, die alle uitzicht be neemt en sinds jaren een gevaar voor 't verkeer is, door een omheining van gaas werd vervangen. De heer Koens heeft nog getracht uit fe wijken, maar doordat hij in een kuil terecht kwam, is hem dit niet gelukt. Den chauffeur van de militaireauto treft geen schuld. Dr. Koens aanvaardde hier 7 jaar ge leden zijn practijk, in welke tijd hij zich als een kundig dierenarts heeft doen ken nen. Hij was adviserend lid van ver scheidene verenigingen, bestuurslid van de Texelse Korfbalbond; zelf speelde hij in „Voorwaarts" van Den Burg. Hij bereikte de leeftijd van 34 jaar. De teraardebestelling heeft hedenmid dag om 2 uur plaats vanaf de woning van den heer Keijser, Waalderstraat 1. Maandagmiddag omstreeks 4 uur kreeg het paard van den heer Comman deur, dat bij ..Sonnevanck" voor een i dnewielde kar gespannen stond, plotse ling lust om een uitstapje te maken en ging, met de wagen achter zich. in galon de Waalderstraat in. O vei de Stenen plaats ging het de Binnenburg door, de hoek om bij de Vismarkt en zo de Zwaanstraat in, waar paard en wagen van den heer Maas stond. Eén alleen is maar verdrietig, dacht deze trouwe mer rie en volgde het eerstgenoemde paard op de voet, de Molenstraat in, waar het voor zijn eigen stal halt hield. Het paard van Commandeur holde evenwel door en ging bij Keesom het erf over, om door het Molcnglop weer in dc Molenstraat terug te komen. Hier was 't, dat dhr F. Vis ser, die op de fiets achter het hollende dier aangegaan was, het te pakken kreeg en tot stilstand bracht. Het mag een wonder heten, dat er geen persoonlijke ongelukken voorgevallen zijn bij al de scherpe hoeken, die het beest genomen heeft. Zo'n paard hoort in een circus thuis. GIFTEN WITTE KRUIS G. W., nabij O'end f 2,50; Fam. S., Den Burg f 10,— Rekening Alg. Armbestuur 1943: ink. f27362,99, uitg. f27401,64. Nadelig saldo f38,65. De secretarielegesgelden worden met 100 pet verhoogd, wat zeer aan de lage kant is. Het recht van trouwen wordt van f7.50 op f 15,en van f 10 op f20 ge bracht. (Een zacht prijsje voor een le venslang geluk. Red.). Ook de bouwvergunningen en de jacht- acten worden verhoogd. B en W stellen voor de kampeerver gunningen van 25 cl. op f 1,te bren gen in verband met de kosten, welke de gemeente aan het vreemdelingenverkeer heeft; verbetering fietspaden, meerder politietoezicht e.a. De heer De Waard kan er niet mee aecoord gaan de minst draag- krachtigen het meeste te laten betalen, hij wil het van 25 op 50 ct. brengen. Dhr G. Bakker vraagt of er geen gezinstarief ingevoerd kan worden. Voorz. antwoordt, dat het kamperen in de toekomst een pro bleem wordt en dat politietoezicht nood zakelijk is, terwijl het niet alleen de minst draagkrachtigen zijn die kamperen, want dat zij uit alle rangen en standen voortkomen. Weth. Dros kan zich na het gehoorde en gewonnen inlichtingen met den heer De Waard verenigen om het van 25 op 50 ct. te brengen. Ook de heren Backer en Bruin vinden het onrechtvaar dig. Na stemming wordt het voorstel van B en W met 6 tegen 5 stemmen verwor pen. Het voorstel De Waard wordt met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Het afhalen van huisvuil wordt op f 5 - per jaar gebracht bij 1 maal per week af halen; f 8.bij twee maal per week. In de politieverordening wordt deze wijziging aangebracht, dat bewoners van bebouwde kommen verplicht zijn hun huisvuil met de ophaaldienst mede le geven. De politie zal hierop toezien.. Dhr Vlaming, de politie doet niet veel. Op een opmerking van dhr Beumkes, dat er geklaagd wordt, dat het personeel nogal met de vuilnisbakken gooit, ant woordt de burgemeester, dat daarop zal worden gewezen. De rioolbelasting wordt als volgt ver hoogd: aansluiting van f 0.75 op f 1, van f175 op f2.50; van f2.50 op f5. (Zie slot in volgend numm»

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1